Amerika marcheert goedgelovig het „nieuwe tijdperk" in Bidden is meer dan een ritueel" CcidóeGomac ih GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk wereld Verleden Lpli weer Overwegend droog QeidóaQowuvnt ZATERDAG 16 JANUARI 1988 PA! u Raad van Kerken: nodig ANC-delegatie uit AMERSFOORT De Nederlandse regering moet een delega tie van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) onder leiding van president Oliver Tambo uitnodigen voor een bezoek aan ons land. Dit schrijft de Raad van Kerken in Nederland naar aanleiding van een conferentie vorig jaar mei in Lusaka, waar aan kerkelijke vertegenwoordigers en delegaties van de bevrij dingsbewegingen ANC, PAC en SWAPO hebben deelgenomen. In de slotverklaring werd uitgesproken „dat het Zuidafrikaan- se regime en zijn koloniale overheersing van Namibië onwettig zijn en dat de volken van Zuid-Afrika en Namibië de bevrij dingsbewegingen van hun landen hebben aangewezen als au thentieke middelen om uitdrukking te geven aan hun verlan gen naar zelfbeschikking". Pinksterwereldcongres in 1989 in Singapore DEN HAAG De wereldconferentie van Pinksterkerken houdt op 27 oktober 1989 in Singapore haar vijftiende 'Pink- sterwereldcongres'. Er worden ongeveer 10.000 deelnemers uit ruim tachtig landen verwacht. Volgens de „World Pentecost", het tijdschrijft van de conferen tie, vormen de pinksterkerken op het moment het grootste protestantse kerkgenootschap ter wereld. Het blad baseert die conclusie op cijfers uit een onderzoek van prof. dr. P. Wagner van Fuller Theological Seminary in de Verenigde Staten. Met in totaal 130 miljoen aanhangers is de Pinkstergemeenschap de snelst groeiende kerk, zo meent Wagner. Alleen al in China zijn er volgens hem ruim veertig miljoen pinksterchristenen. We zullen weigeren te zeggen wat we niet denken. door Marinus van der Berg Als je in Amsterdam in de tram zit, kan het je overkomen dat plotseling de deuren opengaan en er door alle deu ren tegelijk iemand naar bin- nenspringt. Je schrikt en denkt: „een overval". Het is geen overval maar controle van het vervoerbewijs. Zo pro beert men het zwart-rijden aan te pakken. Maar wat blijkt nu, zo melden kranten ons, die kaartjescontroleurs zijn zelf ook geen brave hendrik ken en trusen - er zijn ook vrouwen bij. Twintig zijn er ontslagen, omdat ze 'n straf blad hebben. Ze hebben geen schoon verleden en komen voor in de annalen van de po litie. Nu voel ik er weinig voor om lichtzinnig te doen over kleine en grote criminaliteit. Vooral de kleine criminaliteit tast de dagelijkse leefsfeer aan. Het is een meer dan lasti ge ervaring als er in je huis is ingebroken. Ouderen kunnen straatvrees krijgen als ze van hun handtasje zijn beroofd. Er is nog altijd meer hulp voor misdadigers dan voor hun slachtoffers en dat kunnen sommige mensen maar moei lijk verwerken. Ik heb ook het land aan sussende opmerkin gen zoals: „iedereen zit wel eens fout". Soms krijg je de indruk dat je minstens één keer de moed moet hebben gehad om iets mee te nemen uit een winkel. Je hebt dan ook jouw bravourverhaal en telt mee. Dat er een groeiende kloof is tussen mensen die „hebben" en mensen die met „steeds minder" rond moeten zien te komen, is een proble matiek die via de weg van de politiek in het streven naar meer gerechtigheid aan de orde moet komen. Slogans als „bezit is diefstal" zijn wel goed te verstaan, maar kun nen ook misbruikt worden. Nu weet ik niet of diefstal op het strafblad stond van de ontsla gen controleurs. Het kunnen ook andere geweldsdelicten zijn. Krantenberichten geven onvoldoende informatie om de gehele zaak te kunnen beoor delen. Toch riep het bij mij 'n vraag van algemenere aard op. Zoals duidelijk zal zijn, ben ik ervoor om „fout fout" te noemen. Het blijkt dat men sen die zich over iets schuldig voelen er niets aan hebben als anderen alsmaar zeggen dat het niet zo erg is, dat het wel meevalt. Als iets als fout wordt erkend, door jezelf en door anderen, dan kan er ook iets anders gebeuren, name lijk vergeving. Vergeving is ook geen lichtzinnig begrip. Veel te gemakkelijk wordt ge zegd: „zand er over". Iets kan heel diep zitten en iemand kan zelf het gevoel hebben te moeten boeten voor wat er is gebeurd. Die boete kan op al lerlei manieren vorm krijgen. Ik praat dus niet over goedko pe vergeving, want die blijkt vaak niet vergevend te wer ken. Er wordt ook te gemak kelijk gepraat over „vergeven en vergeten". Iets kan verge ven zijn, maar nog niet verge ten. Sommige gebeurtenissen zijn onvergetelijk in je leven. Vergeven betekent dan ook niet zozeer dat het verleden wordt weggepoetst, zoals je je kamer een nieuw behangetje geeft en het oude erachter plakt. Vergeven betekent dat je 'n nieuwe kans krijgt. Je krijgt die van anderen en je geeft jezelf die nieuwe kans. Vergeven is aan iemand met, zoals dat heet, „een verleden" toekomst geven. Toekomst geven aan iemand en aan je zelf, is nieuw vertrouwen schenken. „Gezeten hebben, een strafblad hebben", is een ongemakkelijk verleden. Je kunt je afvragen of dit straf blad niet groter zal worden en „het zitten" niet herhaald zal worden, juist als aan iemand geen nieuwe toekomst wordt gegeven, als iemand blijvend het verleden wordt nagedra gen. Als een mens geen nieu we kans krijgt, dan kan dat diepe agressie in hem losma ken. Het kan je diep kwetsen als je excuus hebt aangebo den en je ontvangt geen ge baar van vergeving. Dat ge beurt niet alleen in Amster dam. NIEUWE PSEUDO-RELIGIEUZE RAGE HEEFT MILJOENEN VOLGELINGEN (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Er is geen enkele reden tot wanhoop meer. Het door oorlogen, ziekte, honger en armoede geplaagde mensdom gaat betere tij den tegemoet. Want de wereld staat op het punt het „Nieuwe Tijdperk" (The New Age) binnen te gaan, waarin de mens evenwichtig, gelukkig, welvarend en vredelie vend wordt. In feite woedt het Nieuwe Tijd perk al in volle hevig heid, voornamelijk in Amerika. Het geloof in deze onontkoombare pe riode van geluk en even wicht heeft in de Vere nigde Staten al vele hon derdduizenden, zoniet miljoenen aanhangers. Boeken over datzelfde Nieuwe Tijdperk worden met stapels verkocht. Steeds meer Amerikaanse radiostations wijden zich ge heel aan de volstrekt harmo nieuze periode van 2000 jaar die volgens de astrologen het Tijdperk van Aquarius vormen die het mensdom op het punt staat binnen te gaan. Geïnteresseerden in dit onafwendbare tijdperk van menselijk geluk en even wicht moeten er rekening mee houden dat het Nieuwe Tijdperk zich heeft omgeven met alles wat het alternatieve denken, de astrologie, het oc cultisme en vele honderden religies de laatste eeuwen aan rariteiten hebben opgele verd: reïncarnatie, genees krachtige kruiden, wichel roede en pendel om slechts wat te noemen. Het Nieuwe Tijdperk heeft alles, behalve een God. Het heeft bovendien een grondi ge hekel aan alles wat ratio neel is. En zeker is dat aan de miljoenen zeer goedgelo vige Amerikanen die het Nieuwe Tijdperk inmiddels Shirley MacLaine FOTO:AP als een leidend beginsel heb ben omhelsd, al fortuinen geld zijn verdiendi Het „nieuwe denken" kon aanvankelijk allerminst bo gen op een grote schare vol gelingen. Het voornaamste ritueel van het Nieuwe Tijd perk bestond uit meditatie. Al gauw werden daar de astrologische voorspellingen, het geloof in heksen, de reïn carnatie en de hypnose aan toegevoegd. Ook dat leidde aanvankelijk niet tot een massaal succes. Dat kwam pas toen in de jaren zeventig remedies voor een beter le ven en meer persoonlijk ge luk werden uitgevonden en toen het woordenboek van het Nieuwe Tijdperk werd uitgebreid met woorden als „zelfbewustheidsvorming" en „zelfvervulling". Kortom, het Nieuwe Tijdperk had zijn aanhangers plotseling iets te bieden. Bovendien kon de "zelfvervulling" op hoogst aangename manieren worden bereikt: geld, macht en sex werden als legitieme middelen voor het bereiken van het allerhoogste geestelij ke evenwicht gezien. Vanaf dat ogenblik ging het snel bergopwaarts met het geloof in het Nieuwe Tijdperk. „Wedergeboorte" Maar de beweging kwam pas echt in een stroomversnelling toen zich haar eerste en eni ge echte hogepriesteres aan diende in de persoon van Shirley MacLaine, de enigs zins uit de aandacht en ver volgens aan de drank ge raakte actrice. Die schreef in 1983 een duimdik boek waar in de „wedergeboorte" cen traal stond. Zij is het dan ook die miljoenen gewillige Ame rikanen met succes de wereld van het ongerijmde heeft binnengevoerd. Ofschoon het Nieuwe Tijdperk een uiterst moeilijk grijpbare structuur heeft, staat het vast dat Shir ley MacLaine de meest spraakmakende vertolkster van dit gedachtengoed. In het door crises geplaagde Amerika vond het geloof in het Nieuwe Tijdperk een rij ke voedingsbodem. Tussen de 20 en 35 procent van de Amerikanen gelooft herinne ringen aan of ervaringen met een vroeger leven te hebben. Tussen de vijf en tien pro cent gelooft aan de warrige beginselen van het Nieuwe Tijdperk. Een ongekend groot aantal Amerikanen zegt regelmatig met overle den familieleden te praten. Voor de goedgelovigen be vinden er zich overal in de wereld zogenaamde „druk- punten" waar de aanstaande „wereldharmonie" reeks kan worden gevoeld dan toch op enigerlei wijze ervaren. Kortom, het Nieuwe Tijd perk is de grote occulte hit van de VS. Geen wonder dat Shirley Maclaine van een voudige burgers 300 dollar entreegeld durft te vragen voor het bijwonen van een van haar „seminars". Het weerhoudt de Amerikaanse massa's er niet van toe te stromen. MacLaine verdien de onlangs 1.5 miljoen dollar met een toernee langs 15 Amerikaanse steden. Het is opmerkelijk dat het Nieuwe Tijdperk dit keer nu eens niet zijn aanhang vindt in het excentrieke, op drift geraakte deel van de Ameri kaanse bevolking. De aan hangers van de beweging zijn gegoede burgers met de noai- ge financiële armslag en een uitstekende opleiding. Intel lectuelen en zakenlieden stromen dan ook in grote aantallen toe. Het feit dat hun niet duidelijk is waar heen ze op weg zijn, door wie ze worden geleid en waar in sommige gevallen hun goede geld blijft, hindert deze ma- sa's geenszins. Bij dat alles komt dat het Nieuwe Tijdperk niet het on-) mogelijke vraagt van haar aanhangers. Integendeel. Opoffering, menselijke weg cijfering, charitas, kuisheid, onthouding, soberheid en onthechting worden niet ge vraagd en zijn zelfs onge wenst. Hebzucht is niet ver boden en egoïsme heeft geen kwade klank in de beweging. „Succes" is het meest ge bruikte woord in het Nieuwe Tijdperk. Succes mag. Dat geldt ook voor bezit en rijk dom. Dat zijn zelfs tekenen dat de „zelfvervulling" zich reeds aan het voltrekken is. Dat wil niet zeggen dat het Nieuwe Tijdperk geen idea len heeft. Oorlog, milieuver vuiling en kernwapens zijn taboe. Feminisme moet daar entegen. Ook de honger is uit den boze, hetgeen geleid heeft tot het opzetten van een zonderlinge semi-organi- satie die het Honger Project wordt genoemd. Overigens moet men niet denken dat vertegenwoordigers van het Honger Project de deur plat lopen in zulke rampgebieden en Ethiopië of de Sahel. Waarschijnlijk heeft het Honger Project al miljoenen dollars getoucheerd van en thousiaste volgelingen. Maar dat geld wordt niet besteed aan voedselaankopen, maar aan propagandaprojecten' voor het Nieuwe Tijdperk. Geldmakers De enigen die zich moeiteloos laten traceren in de onover zichtelijke vangnetten van het Nieuwe Tijdperk zijn de onvervalste geldmakers. Die verkopen de boeken, de kris tallen bollen, de met "nieu we" muziek volgespeelde platen en cd's. Het mag alle maal. Want in het Nieuwe Tijdperk stinkt geld niet, maar maakt het zelfs geluk kig. organisatie bestaat het Nieuwe Tijdperk niet eens. Het bestaat slechts als een mentaliteit waarin miljoenen mensen geloven en waarmee enkele honderden gewiekste zakenlieden - met Shirley MacLaine voorop - grof geld verdienen. Zoveel is zeker: in het Nieu we Tijdperk heeft de goedge lovigheid haar absolute triomf bereikt. JO WIJNEN CURSUS HELPT SCHROOM OVERWINNEN DOORN Een cursus bidden. Het klinkt mo dern, maar dat is het in feite niet. „Bidden is meer dan een ritueel. Bij velen zit er geen enkele creativiteit meer in het bidden. Het zijn altijd dezelfde woorden. Dat is natuurlijk nooit goed voor welke relatie dan ook', zegt Adrie Tukker (36), namens het Insti tuut voor Evangelisatie uit Doorn. Hij is betrok ken bij een cursus, waar deze week in Olden- broek mee is begonnen. Het initiatief heeft een oecumenisch karakter, dat goed aansluit bij de gebedsweek voor de een heid der christenen die komende week wordt gehouden. „Als ik met mijn vrouw praat, dan breng ik ook altijd nieuwe dingen in. Door altijd hetzelfde te zeggen verslapt je interesse in God. Je moet ook kunnen luisteren. Dat wordt ons niet meer geleerd. „Heer, leer ons bidden', vroeg de discipel tweedui zend jaar geleden en die vraag is nog steeds actueel. Bidden is het allerbelangrijk ste in het hele geloof". De cursus is bedoeld als handreiking: een mogelijk heid voor christenen om hun geloof te verrijken. Het echt paar Van Oene uit Oldebroek gelooft dat veel mensen, net als zij, een ander leven kun nen gaan leiden. Het echt paar zegt dat zii dank zij hun dochter Bea hebben ingezien dat geloven meer is dan al leen zondags naar de kerk Bidden kan geleerd worden gaan. „Ik heb God heel an ders leren kennen. Hij werd vaak afgeschilderd als een boeman, maar dat is natuur lijk onzin', zegt de heer H. van Oene (48). „We zijn in de Hervormde Kerk volgens een bepaalde traditie opgegroeid. Uiteraard kregen we een christelijke opvoeding en gingen we wel naar de kerk, maar het was meer geloof als gewoonte. Er ging geen kracht en overtui ging van uit. Eigenlijk is er in ons gezin iets gebeurd dat je als een omgekeerde situa tie zou kunnen beschouwen'. Kracht Over de positieve effecten van de bewustere geloofsbe leving zegt mevrouw R. van Oene-van Weeghel (45): „Ik ben trouwer en gerichter de Bijbel gaan lezen. Je voelt dat God in je werkt en na tuurlijk kom je soms wel eens op een dood punt, maar door te bidden kom je daar snel weer overheen. Je moet gelo vig bidden. Je moet vertrou wen hebben, maar toch denk je nog wel eens: „Er komt niks van terecht'. Dom hé? Ik heb vanuit mijn eigen le ven ervaren dat bidden me kracht geeft, dat het elke dag nodig is. Als je bidt, dan word je gebed verhoord. Niet altijd direct, soms pas na ja ren. Ik moet eerlijk zeggen dat ik schroom heb om hard op te bidden." Haar man vult aan: „Er gaat een geweldige kracht van bidden uit. Toen mijn vader op sterven lag hebben we sa men bij zijn bed gebeden dat God hem uit zijn lijden zou verlossen. Direct daarna was zijn polsslag weg en dat, ter wijl de artsen gezegd hadden dat hij nog enige tijd te leven had". „We vergeten dat we in totaliteit niks kunnen zon der God', zegt Tukker. Het gebed is eigenlijk geestelijk ademhalen. Veel mensen stormen op de hemel af met allerlei wensen, maar verge ten dat ze Hem ook moeten aanbidden, verheerlijken." Toerusting De cursusochtenden hebben als doel de mensen „op te roepen, aan te moedigen en toe te rusten om te gaan bid den voor de maatschappelijke en geestelijke nood in de we reld". „Het gaat om mensen die al naar de kerk gaan en die hun gebedsleven nieuwe impulsen willen geven. Ik hoop dat er ook mensen ko men die anderen willen aan moedigen en stimuleren. Het is een interkerkelijke aange legenheid, waarbij we als broeders en zusters tezamen komen. Er zijn geen beper kingen. Ook niet-gelovigen zijn welkom. We treden ie dereen open en eerlijk tege moet en er wordt bij de bij eenkomsten geen hoogdra vende taal gebruikt. Geloof is toch iets heel praktisch; niet iets alleen voor de zondag. Je kunt er de hele week mee door", aldus Tukker. „Eenparig in gebed is heel wezenlijk. Het is de eenheid die ons samen tot het chris tendom brengt', zegt Tukker. „Laatst deed ik tijdens een bijeenkomst met kerkeraads- leden het voorstel te begin nen met een bidstonde. Nou, 't was alsof ik een bom in hun midden legde. De predi kant ging immers altijd voor in gebed. Tijdens vergaderin gen zijn het ook altijd dezelf den die voorgaan in gebed. Anderen hebben er angst voor: de dominee is er im mers bij en die kan mooi en lang bidden...'. Adrie Tukker kende een pre dikante die met een gebeds groep wilde beginnen. „Daar bleek niemand belangstelling te hebben. Nu gaat ze elke zaterdag alleen bidden. De anderen komen vanzelf wel', zegt ze. De liturgie van veel Kerken laat niet toe dat we gezamenlijk bidden. Het is een sleur geworden. De Ker ken zouden er de waarde van in moeten zien. Het hoeft geen tien minuten te duren. Een handvol woorden is vol doende: „Heer ik hou van U". _prz Gorbatsjov diplomatiek a<fh SlNDS het aantreden van de Russische partijleider|fe Gorbatsjov zijn de verhoudingen tussen Oost en Vecte verschillende, vrij spectaculaire ontwikkelingen beet b verbeterd. De relatie tussen Moskou en Peking blee®a£ uiterst grimmig, zeker vergeleken met de uitstekef" trekkingen die ondanks de ideologische tegei*3 v; gen al sedert jaren bestaan tussen China en het jor I Sinds in 1960 - via een fikse ruzie tussen Chroetsjovjng - de ernstige breuk ontstond tussen Moskou en Pekp00' er geen directe contacten meer geweest tussen partidest van beide landen. Het was de grote verdienste var ®en Kissinger, de veiligheidsadviseur van de voormaliger kaanse president Nixon, dat in 1972 de betrekkingei de VS en China werden hersteld. Toen in februari il-. jaar Nixon in Peking stevig de hand schudde van Ma[l de muren yan het Kremlin mee te trillen, zo groot! paniek in de Russische hoofdstad. SlNDSDIEN heeft Moskou geduldig getracht de bet gen met China te verbeteren. Tot nu toe vergeefs, m01 lijkt nu verandering in te komen. Hoewel partijleid batsjov lange tijd al zijn aandacht uitsluitend op bett-,- houdingen met het Westen leek te hebben gevestigd,1 V Russische diplomatie ondertussen ook op twee and*' langrijke fronten actief: het Midden-Oosten en Chim 1 an Het ziet er naar uit dat de Sovjetunie in het Midday ten een doorbraak tot stand zal brengen in de al la»te gespannen verhouding met Israël. Herstel van de dip^nc ke betrekkingen tussen beide landen is noodzakelijk e bereiken van een internationale vredesconferentie o^et conflict in deze roerige regio, dat door extreme groep^ aan Arabische én Israëlische zijde gaande wordt gelors, Een vredesconferentie onder auspiciën van de Veilyv0 raad van de Verenigde Naties lijkt de enige maniei.je een einde aan te maken. De Sovjetunie heeft evenv lang bij het doven van de permanente brandhaarden Midden-Oosten als de Verenigde Staten. Vandaar daLor hoog op Gorbatsjovs politieke agenda staat. L v jilan De relatie met Peking scoort ten minste zo hoog èy^ batsjov acht nu kennelijk de tijd gekomen toenadé za] zoeken tot zijn Chinese buren. De Sovjetunie en Chik 1 een eindeloos lange grens delen, hebben de afgelopenn Hi nia enkele malen aan de rand van een oorlog gestaafd het grensgebied is herhaaldelijk gevochten. Het Knov heeft ooit zelfs een „preventieve aanval" overwogetf^ voorkomen dat ook China een atoommacht zou 4t0f maar de definitieve confrontatie is uitgebleven, mec^-zij. zij de goede relatie tussen China en de Verenigde Sti sv ■rik deze week hebben de Chinese leiders koel gereagi^js Moskous diplomatieke ouverture. Zij willen drie dingen regeld zien voordat ze toe zijn aan een gesprek over np in sering van de betrekkingen: Afghanistan, Kampuchejrde (militaire) situatie in het omstreden grensgebied. Zrn vlag er thans voorstaat lijken ze op hun wenken te L.6* bediend. Er ligt een plan voor terugtrekking van defe ge troepen uit Afghanistan en ongetwijfeld onder Rile g druk hebben de Vietnamezen verklaard dat zij >te I tocht voorbereiden uit Kampuchea, waar zij inder#lier nenvielen om een eind te maken aan het wrede regikel de Rode Khmers en waar ze, zoals gebruikelijk in zi^n vallen, toen maar zijn blijven hangen. Gorbatsjov zajdvc zijn diplomatieke manoeuvre niet willen laten straiè Russische troepenconcentraties in het grensgebied mg f na. Het ziet er dus naar uit dat er te zijner tijd goed i van het Russisch-Chinese front kan worden verwach'IU batsjov kan vervolgens aan het werk om te trachten d taire uitgaven van zijn land terug te dringen. Dan pasf^ een redelijke uitgangspositie hebben bereikt om de anbg] ze economische hervormingen door te kunnen voerr nodig zijn om de Sovjetunie een vooraanstaande plaat: rij van moderne, industriële landen te bezorgen. n ene Oo liusl DE BILT (KNMI) Een sto ring die gistermiddag boven midden-Frankrijk lag trekt vandaag via ons land naar De nemarken. Afgelopen nacht bracht deze storing plaatselijk nog regen maar omdat de acti viteit geleidelijk minder wordt kan het vandaag op de meeste plaatsen droog blijven. Omdat er weinig wind staat kan er hier en daar nog lang mist voorkomen. De middag- temperatuur wordt ongeveer 5 graden. Ook zondag is de kans op droog weer groot, en het blijft erg rustig. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Skandinavië: Veel be wolking en vooral in Noorwe gen af en toe regen. Aan de Noorse kust temperaturen rond plus 1 graad, elders in de nacht matige vorst en overdag temperaturen rond min 2 gra den. Britse eilanden: Wolkenvelden en vooral op zondag in Ierland en Schotland enkele buien. Middagtemperaturen rond 6 graden. BeYielux: Overwegend veel be wolking en op de meeste plaatsen droog. Nachttempera- turen om het vriespunt, mid- dagtemperatuur ongeveer 4 graden. toe regen. Middagtemperatu ren van 4 graden in het noord westen tot 12 graden aan de Middellandse Zee. In het noordoosten in de nacht lichte vorst. Duitsland: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. kab In de nacht lichte vorsl>ed^ dag temperaturen vanf dl den in het noorden tol"et den in het zuiden. rd- iviei Alpenlanden: Aan demper Alpen af en toe zon,, A veel bewolking en af IA) wat neerslag, boven lljsda ter sneeuw. Nul-gradefttaa in de middag rond 16O0el Middagtempera tuur inflani len ongeveer 4 graden.zini D Spanje en Portugal: Vlen wolking en buien, vofetip zondag mogelijk met dvan Middagtemperaturen jre i graden in het binnenljti sein; Italië en Joegoslaviscl Veel bewolking en noord-Italië en aan Slavische kust buien. It temperatuur van 5 gr»"J de Povlakte tot 18 graLr Sicilië. lans WEERRAPPORT HEDENMORGjiè M»!1" VliSi ngen Zd Limburg Brussel Dublin Frankfurt Mallorca Malta Moskou Munchen Ste" ii ibij ;EI

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2