Sou/tont 4> Leidse musea en theaters bereiken groter publiek STAD OMGEVING eer geld or AZL WEEK EINDE Terugbetaling waarborg sommen Eensgezindheid Uitgekiend schrijfgerei Aantrekkelijkheid speciaal onderwijs zorgt voor groei ;UMENISCH PAD VOERT (liGS DRIE KERKEN |N Op één avond een dienst bijwonen in de Lutherse de rooms-katholieke kerk van de Heilige Lodewijk en de ynde Pieterskerk. Dat kan woensdag 20 januari. In het van de Internationale Gebedsweek voor de Eenheid der jnen wordt dan in Leiden een oecumenisch kerkepad ge- voor jongeren. De drie kerken worden bezocht om de jners de gelegenheid te bieden de sfeer van de verschil- geloofsrichtingen te proeven. Volgens de organisatoren is fbedoeling dat de deelnemers tijdens de diensten bidden n werken aan oecumene. De voorgangers proberen hun b eenheid van de christenen weer te geven. Na afloop is [bijeenkomst in de sociëtiet van de RK Jongerengroep i. De eerste dienst begint om 19.30 uur in de Lutherse nan de Hooglandsekerkgracht 26. Voorganger is ds. J. t. Pastoor A. Vreeburg gaat voor in de dienst die vanaf ur wordt gehouden in de kerk van de H. Lodewijk aan de ;huur 19. De laatste dienst wordt gehouden om 20.30 uur Pieterskerk, Pieterskerkhof la. Voorganger is drs. M. Beijen: klachten over publicatie bouwplannen LEIDEN Bouwplannen worden in Leiden te laat gepubliceerd waardoor leden van de welstandscommissie en burgers onvoldoende tijd hebben om deze te beoordelen. Dit schrijft PvdA-raadslid L. Beijen aan wethou der J. Peters (ruimtelijke ordening). Tussen de publicatie in een op zondag verschijnend advertentieblad en de vergadering van de commissie op maandag ligt slechts één dag. Wie de plannen wil inzien kan dat alleen op maandagochtend, maar veel mensen kunnen zich op die korte termijn niet vrijmaken, aldus Beijen. Hij stelt een ruimere periode voor tussen publica tie en behandeling van bouwplannen. OUDERS OP HERHALING DIEP IN PROBLEMEN LEIDEN De Stichting Ouders Op Herhaling (OOH) dreigt diep in de problemen te komen. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten het verzoek om 21.250 gulden subsidie af te wijzen. Dat betekent vol gens een woordvoerster van de stichting dat de 300 cur sisten „op straat komen". „Met de subsidie wilden we de huur van ons gebouw betalen". De lessen aan volwasse nen worden verzorgd door vrijwilligers. „De gemeente neemt de cursisten en de vrijwilligers niet serieus. Dat is een beetje schandalig", aldus de woordvoerster. Wat er met de stichting gaat gebeuren, kon ze gisteren nog niet zeggen. „We hebben in elk geval geen onderkomen meer en moeten bekijken welke maatregelen we kunnen ne men". OOH is niet gefuseerd met de overige instellingen voor basiseducatie, waardoor de organisatie niet meer in aanmerking komt voor subsidie. Woensdag praat de raadscommissie onderwijs over het collegebesluit. EN Staatssecretaris volksgezondheid) heeft bademisch Ziekenhuis I (AZL) enkele miljoe- bctra toegezegd voor kkelingsgeneeskunde |t verminderen van inten in de topklini- prg Met het AZL krij- academische zieken- n ons land een ver- van het gezamenlij- figet met 15,7 miljoen. leeft met minister Deet- londerwijs en weten- |*-jRn) besloten 6,8 miljoen liX beschikbaar te stellen Je intensieve zorg voor ndejorenen in acedemische "Se tiuizen in Leiden, Nij- j l Groningen, Rotterdam, rdam (VU) en het Wil- ja Kinderziekenhuis in It. Het gaat hierbij om 18 couveuse-plaatsen. De lische ziekenhuizen in i, Nijmegen en Gronin- rijgen 2,6 miljoen extra %£tatbreiding van het aan- Iralingsbehandelingen. is er een bedrag van 7,5 gulden voor ontwik- igeneeskunde uitgetrok- Jij ontwikkelingsonder- aat het om het vaststel- n de werkelijke waarde (nieuwe behandelingen |t ze op grote schaal n toegepast. (ten die nu, mede op ivan een advies van de dheidsraad, voor finan- 1 vaft» in aanmerking komen der meer immunothera- kanker (Amsterdam Leiden) en huidcel- ^'lantatie in Leiden. BEZOEKERSAANTALLEN OVER HELE LINIE STIJGEND LEIDEN De Leidse musea en theaters hebben het afge lopen jaar over de hele linie geprofiteerd van een algeme ne grotere belangstelling voor cultuur. Exposities, to neelstukken en muziekuit voeringen werden beter be zocht. De grotere interesse voor met name de musea wordt door verschillende woordvoerders toegeschre ven aan betere en gerichtere publiciteit. De musea ver wachten bovendien een ver dere groei door de campagne rond het museumjaar. Net als bij de grotere interesse voor schouwburg en concerten wordt ook gewezen op de soortgelijke landelijke ont wikkeling. P.A. van den Bogaard van het cultureel centrum K O onderschrijft dat: „Het pu bliek gaat meer uit en wil goede voorstellingen en con certen zien". Hij constateert ook een groeiende interesse voor cursussen. „De mensen willen bezig zijn". Mevrouw N. Komen van de Leidse Schouwburg spreekt van een duidelijke stijging. „Meer pu bliciteit en een gevarieerder programma zijn zeker de oor zaken", zegt ze. Bij het universitaire LAK- theater bleef het aantal be zoekers in 1987 constant op 25.000, hetgeen bij 200 voor stellingen en filmvertonin gen een gemiddelde bezetting van zo'n 125 betekent. Hoe wel er de afgelopen twee jaar geen groei was, is volgens Helmer wel een dalende ten dens gekeerd. „Toen we vijf jaar geleden in het nieuwe gebouw kwamen, was er een explosieve groei. Het is lo gisch dat dan een daling volgt. Dat die is gekeerd, is op zich al gunstig". Musea Bij de musea bereikte het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat de opvallendste groei in 1987. Hoewel het museum vorig jaar drie en een halve maand wegens verbouwing was ge sloten, werd het toch, net als in 1986, door 70.000 mensen bezocht. Aan het Rapenburg trok het Rijksmuseum voor Oudheden vorig jaar 94.000 mensen, on geveer 20.000 meer dan in 1985. Volgens medewerker Peter Paul van Kerpel valt een vergelijking met 1986 moeilijk te maken. Toen werd de expositie 'Schatten Dit jaar zal Oudheden, zo verwacht Van Kerpel de 100.000 bezoekers in elk ge val overschrijden. Molen de Valk zag het afge lopen iaar het bezoekertal met acht procent stijgen tot 27.329. Opvallend omdat er de voorgaande iaren juist sprake was van dalende be langstelling. Bovendien bleef De Valk voor het eerst bui ten de route van Nationale Fietsdag en Molendag. Een evenement dat anders goed was voor 600, niet-betalende, bezoekers. De Lakenhal, net als De Valk een gemeentelijk mu seum, hoort daarentegen tot de weinige musea die de be zoekersaantallen zagen dalen: van 39.332 tot 35.844. M.L. Wurfbain, hoofd van de ge meentelijke directie musea is daar niet bezorgd over. Hii zegt dat het bezoekertal al twintig jaar rond 37.000 tot 38.000 beweegt, met zo nu en dan uitschieters. Daarbij steekt 1987 niet bijzonder af. Wurfbain is tevreden over 1987, vooral door de grotere interesse voor De Valk. „La ten we hopen dat het geen eendagsvlieg is". Het museum voor Geologie en Mineralogie zag met 38.272, 1.200 mensen meer over de drempel komen. Weliswaar een toename, maar dat aantal kan volgens een woordvoerster niet in de schaduw staan van wat er vroeger binnenkwam. „We hadden soms wel 50.000 be zoekers per jaar, maar toen was de entree gratis. Sinds vier jaar moet er betaald worden en is het aantal ge daald. We komen nu weer te rug". De afdeling Natuurlijke His torie van het museum heeft elk jaar zo'n twintig reizende tentoonstellingen. Een voor beeld is 'De biologische klok' die 25.000 belangstellenden trok. Volgens de educatieve dienst van het museum is er sprake van een groeiende in teresse voor geologie. 'De biologische klok' is ook in de Hortus Botanicus opge steld geweest en trok daar eveneens extra bezoekers. Niettemin bleef het aantal betalende bezoekers gelijk met 25.000. Volgens woord voerster Stans van der Veen vooral doordat scholen geen geld meer hebben om kinde ren per bus aan te voeren. t bijdragen van: Willem jteweg, Janet van Dijk, Ier Evelein, Margrit Tib- ll en Roza van der Veer. I woordvoerder van het jdemisch Ziekenhuis Lei- Ideze week toen hij sprak de act fes van huisartsen de Leidse regio. Deze had- I vorig jaar acties tegen het ontketend om hun af- uw over het verdwijnen i de vakgroep Huisartsge- pkunde op een voor spe- isten pijnlijke wijze ken- te maken. Die specialis- bijna allen werkzaam bij AZL, hadden immers met iun aangeboren arrogantie het eigen nest door de be- 'igingen willen treffen, hadden geadviseerd de in ogen zwakste broeder de korrel te nemen: de .irtsjes. Zo werd dat al- s ervaren. Plotseling ble- die regionale muisjes ge- lenlijk toch een olifantje te ;n, die met luid getrom- jer tekeer ging. Met succes, t de vakgroep Huisartsge- ikunde bestaat nog steeds de universitaire elite zal eens diep nadenken voor- ze een tweede poging ft te wagen om de huisart- dwars te zitten, ir hoe zit dat dan met die olgen? De huisartsen ver- irden kort na aanvang de boycot, dat de wacht ers in het ziekenhuis, (ral bij keel-, neus- en oor- ialisten leeg zouden blij- Niet onmiddellijk, want lUdfe'ÏSpraken met specialisten rden op termijn gemaakt, kan je afvragen of die phtkamers ooit leeg zijn ge est. De huisartsen beweren nog steeds, maar het Chtoffer zegt niets te heb- P gevoeld. Dat laatste kan itdutiflijk best. Het zieken- Js kampt met een miljoe ntekort en het is vrijwel •t na te gaan of een stukje J1 dat tekort aan de boycot It toe te schrijven. Daaren- pen ligt het voor de hand, 1 verstandige huisartsen een boycot afkondigden tèr toch de beste weg voor F1 patiënten kozen. Laten De eerste paal naast de eerste paal. Zo gaat dat in Voorhout (zie: Verzuiling). we maar hopen dat dat laatste het geval is geweest, want met een échte boycot was nie mand iets opgeschoten. Verzuiling Binnen 24 uur bracht de post deze week twee uitnodigingen voor het slaan van een eerste paal voor een basisschool in de Voorhoutse wijk Oosthout. Dat verwekte enige verwar ring. Per slot van rekening is Voorhout nu niet bepaald een wereldstad en de start van de bouw van één school is al iets bijzonders, laat staan het be gin van twee scholen. Zou het misschien om dezelfde school gaan? Enig onderzoek toonde aan, dat het toch om twee verschillende palen ging. Om drie uur gistermiddag ging de eerste paal van de openbare basisschool de grond in. Vijf kwartier later werd de eerste paal van de protestants-chris telijke school geslagen. Dat gebeurde op slechts enkele meters van elkaar. De eerste eerste paal werd ge heid door wethouder B. Joon, de tweede eerste paal door mevrouw N. Benschop, secre taris van de Vereniging tot stichting en instandhouding van christelijke scholen te Voorhout. Het openbare schoolgezelschap hield na de bijeenkomst op de bouwplaats aan de Oosthoutlaan/Distel- weg een feestje in De Gaas- bak, terwijl het protestant- christelijke gezelschap het glas hief in de Boerhaave- school. De notoire receptielo pers kwamen in Voorhout dus aardig aan hun trekken. Aparte palen, aparte feestjes en aparte heiers: verzuiling op z'n Voorhouts. Toch hadden de „openbaren" en de „chris- telijken" nog wel iets gemeen schappelijks. De palen werden door dezelfde installatie de grond ingeslagen. De aanne mer (de twee scholen worden door dezelfde firma gebouwd) zag er geen heil in twee dure hei-installaties in actie te la ten komen. Verzuiling oké, maar in Voorhout toch niet tot elke prijs. Verrassing Een verrassing van de eerste orde was het maandag, het compliment van een raadslid aan het adres van wethouder Dick Tesselaar dat hij zich in de kwestie van de gemeente garantie „zo soepel" had opge steld. Want als er één wethou der is die zijn zin doordrijft en daarbij de normen van goed fatsoen nog wel eens uit het oog wil verliezen, dan is het Dick wel. Wie hem dus com plimenteert met het tegeno vergestelde, moet daar een héél goede reden voor heb ben. Wat had Dick dan wel ge daan? Hij was CDA en VVD tegemoet gekomen in hun wens om het aantal huizenko pers dat in aanmerking komt voor een gemeentegarantie minder sterk te verkleinen dan hij aanvankelijk van plan was. CDA en VVD hadden daar in een commissieverga dering op aangedrongen en tot hun stomme verbazing deed de wethouder enkele weken later een compromis voorstel waarin zij zich heel aardig konden vinden. Dick had na alle loftuitingen een duidelijk verheugde en verbaasde blik. Wat heb ik nu eigenlijk voor bijzonders ge daan? zag je Dick denken. „Ik vind het verrassend dat ik met mijn soepelheid wordt ge complimenteerd", begon nij zijn antwoord. Die gedachte werd echter direct de grond ingeboord door burgemeester Cees Goekoop, die hem fijn tjes toevoegde: „Daar is maar weinig voor nodig". Openbaarheid Met „U hoort hier niet te zijn" stuurde de Sassenheimse wet houder, mevrouw Wil Maris, wit van woede, maandag avond twee journalisten naar huis. Totaal verbijsterd liet het tweetal zich wegsturen, terwijl zowel een ambtenaar FOTO: WIM VAN NOORT als een vertegenwoordiger van een uitgenodigde sport vereniging vantevoren had den verzekerd dat de verga dering openbaar was. Wat was er nu zo vreselijk ge heim aan de vergadering tus sen de wethouder en de sport verenigingen? „Niets", vertelt de vertegenwoordiger van de korfbalvereniging TOP. „De samenvatting van de sporten- quète werd besproken en de wethouder beloofde voor de zomer een conclusie te formu leren. Besluiten over uitbrei ding van het sportpark aan de Menneweg zijn nog lang niet aan de orde". Gemeenten willen nogal eens achter gesloten deuren bijeen komen als er grote (financië le) gemeentelijke belangen op het spel staan of gegevens van particulieren over tafel gaan. Bij de besloten vergaderingen in Sassenheim kunnen voort aan echter de nodige vraagte kens gezet worden. Het kan best zijn dat wethouder Wil Maris eigenhandig nieuwe normen voor openbaarheid hanteert. Vreemd voor een li berale wethouder, want juist de VVD staat bekend als een voorvechter van openbaar heid van bestuur. Kennelijk heeft burgemeester Bram Kret, „doofpotter" bij uitstek, ook bij haar zijn krachtige in ZATERDAG lb JANUAki i^oo j vloed binnen het college doen gelden. Ver Een jaar of vijftien geleden verrees tussen Leiden, Oegst- geest en Warmond een geheel nieuwe vesting: de Meren- wijk. De jonge gezinnen die daar een lelijke flat of een luxe eengezinswoning betrok ken, zijn in de loop der jaren uitgebreid. Met als gevolg dat een kwart van de Leidse jon geren tussen tien en twintig jaar in de Merenwijk woont. Zij zijn niet om hun positie te benijden. Jong zijn en in de Merenwijk je adres hebben...s- lechter schijn je het niet te kunnen treffen. Al enkele jaren vraagt de Me- renwijkse jeugd om een eigen gebouwtje. In de zomer van 1986 kwam de gemeente op het briljante idee een bouw keet neer te zetten bij de Vos sebes. Daar zouden de jonge ren heerlijk kunnen verpo zen. Helaas is het nooit zover gekomen. Een bouwvergun ning voor de nissenhut kon niet worden afgegeven omdat omwonenden daar bezwaar tegen maakten. De keet, die tienduizend gulden had ge kost, werd afgebroken. De jongeren volgden het voor beeld van de gemeente en vernielden uit boosheid en ja loezie het buurthuis van de stichting Zijlwijk. De gemeente leek te begrijpen dat er iets moest gebeuren. In april vorig jaar werd een nieuwe lokatie aangewezen: in de buurt van het Broek- plein moest „iets'' verrijzen. Over de vorm van het ge bouw en de opvang van de jongeren zou nog worden ge sproken. Die gesprekken kwamen er wel, maar leidden tot niets. Deze zomer was er nog steeds geen jeugdhonk in de Merenwijk en tot op de dag van vandaag is het colle ge niet met concrete plannen naar buiten gekomen. Het jongerenwerk in de Me renwijk is zd verstandig ge weest zelf het initiatief te ne men. Dinsdagavond kunnen de jongeren hun wensen en problemen kenbaar maken aan vertegenwoordigers van gemeente en politie. Of dat effect heeft, is de vraag. Om iets van de ge meente Leiden gedaan te krij gen, moet je niet jong zijn en in de Merenwijk wonen. Daarvoor moet je tot een éch te minderheid behoren. Zo besloot het gemeentebestuur deze week positief te reageren op verzoeken van „Leiden steunt Zuid-Afrikaans Ver zet", het Chili-front Leiden, het Marokkaans Vrouwenco mité en Amnesty Internatio nal. De Leidse Merenwijk ligt weliswaar dichtbij het stad huis, maar kennelijk toch op een onoverbrugbare afstand. LEIDEN De Woningbouwvereniging Leiden moet de waar borgsommen, die huurders van de voormalige bouwvereniging De Eensgezindheid hebben betaald, terugstorten op de rekenin gen van de huurders. Dit schrijft raadslid C. Vergeer (Socialis- tiese Partij) aan het bestuur van de WBV Leiden. Het gaat om bedragen van 25 tot 50 gulden. „Nog lang niet alle huurders" hebben hun geld terug gekregen, schrijft Vergeer, die spreekt van een ontmoedigend beleid van terugbetaling. De huurders moesten het geld volgens Vergeer tot nog toe zelf komen afha len. „Met name voor bejaarde huurders is dat bezwaarlijk", al dus Vergeer. De Eensgezindheid fuseerde in 1985 met twee an dere verenigingen in de WBV Leiden. Volgens directeur A. Mulder gaat het om incidentele gevallen die hun geld nog niet hebben teruggehad. „Wij weten niet wie wij nog moeten betalen. Dat komt door de wijze van administra tie van De Eensgezindheid. Het is geen kwestie van onwil", al dus Mulder. Hij zegt dat mensen die niet in staat zijn een kwi tantie te overleggen, hem ook kunnen opsturen. Beenakker spreekt tijdens Dies LEIDEN Prof. dr. J.J.M. Beenakker spreekt maandag 8 fe bruari een rede uit ter gelegenheid van de 431e Dies Natalis van de Leidse Universiteit. De rede van de rector-magnificus en hoogleraar in de experimentele natuurkunde begint om 15.30 uur in de Pieterskerk. Aansluitend wordt een receptie gehou den. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fmeliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! I Noteer als nieuwe abonnee Ingaande Naam: j Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand automatisch betalen 123,74 I kwartaal acceptgiro 170,33 I Stuur als dank de schrijfsel naar Naam: j Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig-naar I LeidseCourant,Antwoordnummer996,2500VDDenHaag ïO^IJNZ II LEIDEN De groei van het speciaal onderwijs is niet al leen het gevolg van tekortko mingen in het reguliere basis onderwijs. Ook de aantrekke lijkheid van het speciaal on derwijs heeft gezorgd voor de grote aanwas van leerlingen. Dat zei prof. dr. K. Doornbos gistermiddag ter gelegenheid van de opening van het nieu we gebouw van de Prof. Vlie- genthartschool voor speciaal voortgezet onderwijs voor kin deren met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden. Als voor delen van een dergelijke school boven een gewone school noemde Doornbos „de kleine groepen, de vele voor zieningen, de extra opleiding van de leerkrachten en het feit dat dit onderwijs tot nog toe nogal buiten de bezuinigin gen is gevallen". Doornbos was gevraagd de of ficiële opening van het ge bouw aan de Da Costastraat te verrichten omdat hij samen met hoogleraar Stevens een onderzoek verricht naar de groei van scholen voor spe ciaal onderwijs. Bovendien is hij student geweest bij de tien jaar geleden overleden prof. Vliegenthart, naar wie de school is genoemd. Doornbos omschreef het echtpaar Vlie genthart als mensen die een goede band hadden met kinde ren met een achterstand: „Ze hebben samen veel kinderen in huis gehad". Volgens hem was Vliegenthart een man voor wie „luisteren een le venskunst was". Voorts had de orthopedagoog „een intense belangstelling" voor de ouders van kinderen met een handi cap. Sinds de oprichting in 1973 was de prof. Vliegenthart- school gevestigd in een oud en slecht gebouw aan de Zuidsin gel. Uiteindelijk besloot de ge meente aan de Da Costastraat een nieuw gebouw neer te zet ten. De nieuwe behuizing be staat uit tien lokalen. Om alle leerlingen in het gebouw on der te kunnen brengen, moet dit jaar al een lokaal extra worden neergezet. De Vliegenthartschool is de enige school voor voortgezet speciaal onderwijs voor kinde ren met leer- en opvoedings moeilijkheden in de regio Lei den. Het is een samenwer kingsschool: in het bestuur zijn vertegenwoordigers van open baar, rooms-katholiek en pro testant-christelijk onderwijs vertegenwoordigd. Prof. dr. K. Doornbos verricht de officiële opening van de Prof. Vliegenthartschool. foto: tejo ringers ORTHOPEDAGOOG PROF. DOORMAN: CddócSouocmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13