Veel papier, weinig bewijzen tegen Nukem finale Tekort YS valt mee: koersen fors omhoog 3 5 13 14 15 an rlaags diencomplex ntsnapt Minister Braks mag luotum visser korten 10 Pinguïn BONDSDAG GESCHOKT DOOR SCHANDAAL KERNAFVAL: „President Allende pleegde zelfmoord" VANDAAG Zaterdag 16 januari 1988 79e jaargang no. 24013 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur lel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm. familieberichten f. 0,59 per mm. HET UVEER Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 5 graden. Zon op: 08.40. Onder: 17.00. Scheveningen hoog water: 1.07 en 13.31; laag water: 9.14 en 21.47 uur. Vandaag bij deze krant de bijlage i TT ;tui(HAAG De 17-jarige Hagenaar die verdacht ,kc,t van de brandstichting in het cellencomplex in aagse hoofdbureau van politie op eerste kerstdag iij vier mensen om het leven kwamen, is afgelo- [onderdagmiddag uit een Rotterdamse jeugdge- jnis ontsnapt. geman slaagde erin 's middags tijdens het luchten over Ven meter hoog ijzeren hek te klimmen. Hoewel niemand aarbij heeft gezien, wordt aangenomen dat hij tussen vier i half vijf is ontvlucht. uw mr. B. Gosschalk-Davidson, de advocate van de Hage- iluit niet uit dat haar cliënt is ontsnapt, omdat hij erg op- ;en een psychiatrisch onderzoek. Dit onderzoek was nodig, om vast te stellen of hij al dan niet toerekeningsvatbaar n tijde van zijn daad. minderjarigenstrafrecht staat op brandstichting, die de ot gevolg heeft, maximaal zes maanden tuchtschool. Maar i ook jeugd-tbr worden opgelegd. Afhankelijk van de per- pjjjjkheid van de verdachte en de ernst van het misdrijf kan i ook het strafrecht voor volwassenen worden toegepast, fan Hagenaar hiervoor in aanmerking komt hangt mede af na rf* psychiatrische rapport en de adviezen daarin. ,iagse politie is niet van plan een klopjacht op de jongen te aldus een woordvoerder. mp vroegst worden begin maart de resultaten in het onder- ^^aar de brand in het cellencomplex bekendgemaakt. Deze :ise neemt langere tijd dan gewoonlijk in beslag, omdat een la rtjelijke cel als die in het Haagse politiebureau in brand voor het onderzoek moet worden nagebouwd. »ebied Sovjet- bekeken KOU Twintig Ameri- ie wetenschappers heb- /oor de eerste keer een ibied geïnspecteerd waar 'ie kernproeven genomen. De groep kwam gisteren in Moskou te rug na een vijfdaagse reis naar het testgebied Semipalatinsk in Kazachstan. De leider van de groep, Robert Barker, dat de inspectie de eerste stap kan zijn op weg naar de moge lijkheid om ontwapeningsak koorden te verifiëren. Geduldige Gorbatsjov hoort Sacharov aan MOSKOU De dissidente kernfysicus Andrei Sacharov heeft gisteren een ont moeting gehad met partijleider Gorbats jov Sacharov overhandigde hem een lijst met de namen van tweehonderd po litieke gevangenen van wie hij de vrij lating vroeg. De ontmoeting werd onder anderen bijgewoond door de Ameri kaanse industrieel Armand Hammer, die zei dat Gorbatsjov geduldig naar Sa charov had geluisterd en zich .«zeer ge voelig" had getoond voor de zorgen van de mensenrechtenactivist. Sacharov, die door Gorbatsjov werd ontslagen uit zijn ballingschap in Gorki, is lid van het In ternationaal Fonds voor de Overleving van de Mensheid. Gorbatsjov bracht gis teren een drie uur durend bezoek aan het Fonds. Een aandachtig luisterende Sacharov. Waarschuwing tegen drankgebruik artsen UTRECHT „Gebruik van alcohol past niet bij de feitelijke uitoefening van het beroep. Verslaving aan alcohol maakt een arts ongeschikt voor zijn functie". Aldus de geneeskundig hoofdinspecteur van de volks gezondheid, W.J.Chr. van Gestel, in het art senblad Medisch Contact. Aanleiding tot deze ontboezeming zijn enkele praktijkerva ringen van de inspectie, variërend van een pilsje bij de lunch in de kantine tot kratten bier in werkkamers van diverse specialis tenmaatschappen ten behoeve van het „soci ale pilsje" aan het eind van de dag. Onlangs kreeg een regionaal inspecteur volgens Van Gestel de melding dat een arts „met zó'n ke gel" had staan opereren. Ondanks de zware dranklucht die hij verspreidde had niemand geprobeerd hem het opereren te beletten. Het liep overigens goed af. BONN Rechercheurs in de Duitse deelstaat Hessen hebben gisteren grote hoeveelheden pa pieren in beslag geno men in de kantoren en de fabriekshallen van Nukem en het aanpalen de transportbedrijf Transnuklear. Er is een politiekordon rondom de uraniumfabriek ge legd om alle komende en gaande vrachtwagens te controleren. Bij Nukem zijn twee vaten met verrijkt uranium zoek. Dit uit het Belgische Mol afkomstige uranium is mo gelijk via Nukem aan Pa kistan en Libië geleverd. Of het kordon zin heeft, valt te betwijfelen. „Ik weet niet hoe kernafval eruitziet", klaagde de 55-ja- rige hoofdcommissaris Fritz Gobel. „Ik ga uit van de dingen die in de laad brieven staan. Ik ben er trouwens altijd van uitge gaan dat er hier niet ge rommeld werd. We weten nu beter, maar wij kunnen dergelijk gerommel niet vaststellen". De Hessische officier van justitie heeft voorts een vrouw verhoord, die zei in formatie te kunnen ver schaffen over de zaak, maar verdere mededelin gen zijn daarover niet ge daan. Hoewel concrete be wijzen dus nog ontbreken, is in Duitsland de verden king dat wel degelijk nu cleair materiaal, geschikt voor atoombommen, naar Pakistan en of Libië is ge transporteerd, alleen maar toegenomen. Of, zoals de minister voor milieuzaken dat gisteren tijdens het spoedberaad in de Bonds dag uitdrukte: „Er zijn vre selijke vermoedensDe tweede man van de SPD- fractie, Volker Hauff, zei tegen het eind van de dag dat de politie „bewijzen" heeft gevonden dat er ille gaal uranium is geëxpor teerd. „Ik heb die informa tie van een bron aan wie ik niet twijfel," zei hij, maar verdere details noemde hij niet. Pagina 7: Duitsland ge schokt door Nukem- schandaal. I HAAG De Raad i j State heeft ongeveer vissers die bezwaar gemaakt tegen kofting op hun indivi- vangstquotum voor in het ongelijk ge- In tegenstelling tot [vissers oordeelde de I gisteren dat de mi- van landbouw en |rij op grond van de economische delicten dergelijke korting opleggen. ninister had de vissers daarvoor hadden overschre den met in totaal achtereen volgens 13.000 en 600 ton. Voor dit jaar heeft hij een soortgelijke regeling toege past. Volgens de voorlopige Tachtig van de 81 bedrijven wijzen de commissaris er op dat de mosseladviescommis sie als onderdeel van het Produktschap voor Vis en Visprodukten al tientallen cijfers hebben de vissers hun jaren naar tevredenheid van individuele quotum vorig iedereen werkt. jaar met totaal ongeveer 7.000 tot 8.000 ton schol en 700 ton tong overschreden. De Nederlandse mosselkwe kers hebben een boze brief gestuurd naar Europees vis serijcommissaris Cardoso e Cunha, waarin zij proteste ren tegen de door Brussel op- op hun quotum voor gelegde verplichting een pro- omdat zij hun quotum ducentenorganisatie voor tong en schol in het jaar hun sector op te richten. De EG beschouwt het pro duktschap als een verleng stuk van. de nationale over heid en wijst er op dat de Europese marktverordening een lidstaat niet toestaat marktregelend op te treden. Volgens de mosselbedrijven gaat de Commissie daarbij voorbij aan het feit dat het schap is samengesteld uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. 391 'daten stormen moskee astrook (JZALEM Op de >elberg in Jeruzalem is feisteren tot hevige bot- fen gekomen tussen de: ^trerende Palestijnse ipren en Israëlische op- politie. Bij de rellen wer- jminstens zeventig perso- gewond. het vrijdaggebed in de Al- i moskee begonnen onge- driehonderd Palestijnse gers stenen te gooien en panden te verbranden. Igrote politiemacht voerde charges uit en vuurde x lhgasgranaten af. Ver Teren was door Palestijnse uitgeroepen tot jdag van rouw voor de Pa- die zijn omgekomen Qj-ïe anti-Israëlische opstand je bezette gebieden. Het of- in |le dodencijfer klom giste- tot 38 doordat opnieuw -ut| Palestijn werd doodge- jten in de Gazastrook. Is- ische troepen bestormden M-Amari moskee in Gaza ^it via de luidsprekers op I ^linaret was opgeroepen tot ^heilige oorlog tegen de jo- Zes Palestijnse leiders in iazastrook kregen gisteren de Israëlische autoriteiten •ren dat zij dit gebied niet mogen verlaten. Het it om een nieuwe methode n om de rellen de kop in Irukken: alle toegangswe- van en naar vluchtelin- impen afsluiten om zo- ide het contact tussen de >tijnen te blokkeren. NEW YORK Gunstige cijfers over de Amerikaanse handelsbalans en de daaruit voortvloeiende koersstij ging van de dollar hebben de koersen op de effecten beurs van Wall Street gisteren flink doen stijgen. De Dow Jones-index van dertig industriële fondsen ging met 39,96 punten omhoog naar 1.956,07. De vaart was er echter al snel uit. Gedurende de rest van de dag schommelde de winst tussen 45 en zestig punten. Het slot was zelfs nog lager. Veel handelaren noemden het resultaat uiteindelijk teleur stellend. Zij vonden een winst van zo'n 100 punten onder de gegeven omstandigheden op haar plaats. Beleggers zijn er kennelijk nog niet van overtuigd dat de malaise op Wall Street definitief achter de rug is. Handelaren verwachten wel dat er volgende week wat meer kooplust zal zijn. De dol larkoers is gisteren op de valutamarkt in New York nog ver der gestegen. Tegen het slot van de handel werd een koers genoteerd van 1,8950 gulden. Dat was een dikke cent meer dan de slotkoers van 1,8840 gulden in Amsterdam, waar de dollar in vergelijking met de laatste koers van donderdag al een winst had geboekt van 4,5 cent. Pagina 9: Dollar springt vijf cent. Kunstarm voor baby De vijf maanden oude Marygrace sabbelt aan haar kunstarm terwijl zij door haar moeder wordt opgetild. De baby, geboren in het Amerikaanse Belmar, miste bij de geboorte een deel van haar rechterarm. Geldinzamelingen maken het mogelijk dat zij binnenkort een operatie ondergaat waar bij een verbeterde kunstarm wordt aangebracht. FOTO: ap (ADVERTENTIE) SANTIAGO De persoonlijk secretaresse van wijlen Salvador Allende, president van Chili, heeft verklaard dat haar baas zichzelf heeft doodgeschoten met een Skorpio-machinegeweer, dat hij van Fidel Castro had gekregen. Bij velen leeft de overtuiging dat de socialistische president in 1973 bij een staatsgreep door het leger werd vermoord. De ver klaring van secretaresse Contreras, die in ballingschap in Parijs woont, heeft dan ook grote beroering veroorzaakt nadat het in een Chileens dagblad was gepubliceerd. „Hij had het geweer nog in zijn hand", zei Contreras, toen zij Allende's lichaam in een plas bloed had zien liggen in het belegerde presidentiele paleis, kort voordat het op 11 september door soldaten werd bestormd. Het verslag komt overeen met de versie door de huidige dicta tuur onder leiding van generaal Pinochet. De oppositiepers trok het waarheidsgehalte van Contreras' beweringen onmiddellijk in twijfel. „Vuile campagne tegen Allende", zo werd onder meer geschreven. „Het is een nieuwe, wanhopige poging om Allende te doden en te begraven", verklaarde Patricio Hales, een voor aanstaand Chileens communist. (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nabezorgd. 38 PAGINA'S Dees wil kosten van specialisten aanpakken Succes 06- nummers tikt door De papieren strijd van „tussenpaus" Barry Hulshoff Leidse musea en theaters bereiken groter publiek Roelof- arendsveense op stap met Up With People Leimuiden heeft nieuwe voorraad paspoorten INKLEUR 8 PAGINA'S Het leven verrot snel in het dampende oerwoud van Zuid- Amerika. Fatal Attraction: In Amerika wordt deze film gezien als een waarschuwing tegen aids. Korfbalcoach Crum is er van overtuigd dat sport in verenigingsverband gaat verdwijnen. Waalse taxichauffeur wil als pinguïn begraven worden. EXTRA: Onderwijsbijlage De lezer maakt vandaag in de Leidse Courant ken nis met een vreemde vogel van het Waalse platte land. Het is Alfred David uit Verviers, voormalig taxichauffeur en thans trotse eigenaar van het grootste pinguinmuseum ter wereld. Verscholen in het Waalse land bouwde hij een collectie pinguïns op, die nu al meer dan dertienhonderd stuks omvat en die nog dagelijks groeit. Een wens heeft hij nog: ooit echte, levende pinguïns te mogen houden. De Waalse verzamelaar, die ook als pinguïn wil worden begraven, staat uit en te na beschreven in de „Finale". Wekelijks bijvoegsel bij (het ook da gelijks groeiende!) de Leidse Courant, de krant die u voortdurend laat kennismaken met interessante mensen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1