Politie New York zet „lokvogels" in tegen geweld Restauratie Acropolis: en klassieke fout |f een gemiste kans? Prijsvraag verkiezing Mitterrand VN: Drugshandelaren verspreiden geweld Zuidafrikaanse krant klaagt censuur aan l^TENLAND QeidoaQowuwt VRIJDAG 15 JANUARI 1988 PAGINA 7 T|re straffen £t tegen ivels drietal" Tk In Parijs heeft de uur'0t-generaal (vgl. offi- justitie) voor het Hof iisen (rechtbank met 64a het proces tegen twee en een meisje gevan- iffen geëist van acht- jglr zonder mogelijkheid roegde vrijlating. Ze beschuldigd van ip twee mannen en po- moord op vier ande- Subra (21), Laurent 22), en Jean-Remi Sar- 23.0(24) hadden volgens 119-!j Szpiner, de advocate «I nabestaanden van de 46$fers vertegenwoordigt, 29m om moorden te ple- 117.% zich in staat te stellen 200 discotheken en nacht- ,^1 bezoeken. i52jnovember probeert het 68.5|se drietal", zoals ze in 171«nse pers worden ge- 2j2 Rene Besso te ver- 25 jfn, „omdat hij een Fer- 24 jeft en dus wel rijk moet 8i.s0ie aanslag mislukt, en 144 Wetal zoekt een ander «Sjffer. Dat wordt gevon- 13| de advocaat Lelaidier, 104.M beestachtige wijze om 57% ven wordt gebracht, ^ïde avond drinken ze lampagne," voegt Szpi- bitter aan toe. adrife eerdere pogingen wordt medio de- v :r de winkelier Zarade l^vcn gebracht. „Het full-time moordenaars liifen' besluit Szpiner 115jetoog, „als de politie nog Oi had gewacht was het 70.ij twee lijken gebleven." 275%ventuele verzachtende ®gj£digheden merkte ze op- loojijn al in hun voordeel i03.aast op de dag dat de 26.4-af werd afgeschaft." 2®®aat-generaal Guilloux Jjjlangdurig stil bij de rol 40JP jonge vrouw bij de «J.ojen had gepleegd. „Zon- 1 Har zouden er geen moor man geweest," zei hij, „het 35Sr haar veiligheid, voor tflie als lokaas diende, dat i325.oiwee vrienden besloten te ®?-5en. Zij hoorde het ge- 37 de smeekbeden. En zij 16.5 de slachtoffers, bij wie 208.oh liet uitnodigen. Ze had i40.»n en gedanst met die «2pn." En vervolgens: 53jj U niet inpalmen door 2284puitdrukking, door de 100% in haar ogen, door de ia»4k." hield hij de rechters j^'J.Dat is gehaaidheid, zij is 72jeest schuldige." De twee 22jjnannen noemde Guil- 128 a „twee kleine monsters, het kwaad." Van- is vonnis gewezen. Premie voor niet-rokers MOSKOU Arbeiders van de sovchoze Kirov bij Doro- nitsji in het noordoosten van Rusland krijgen een premie van 50 roebel als zij met roken stoppen. Wie in het afgelopen jaar met roken is opgehouden, krijgt alsnog 100 roebel uitge keerd. In de Sovjetunie be draagt het gemiddeld maand loon van een industrie-arbei der 200 roebel. De autoriteiten hebben zich de afgelopen tijd bezorgd uitgelaten over de ge volgen van roken voor de volksgezondheid. Doorboorde schedel na val bouwvakker CHICAGO Een 47-jarige bouwvakker is gisteren in kritieke toestand opgenomen in een Amerikaans ziekenhuis, nadat na een val zijn schedel werd doorboord door een buis. De man was tijdens zijn werk en met zijn hoofd op een meer dan één meter lange pijp terechtgekomen. De pijp, die ruim een centimeter dik was, boorde zich door zijn kaak omhoog, en kwam boven door zijn schedel weer naar buiten. Brandweermannen moesten stukken van de pijp afzagen voordat het slachtoffer naar het ziekenhuis kon worden gebracht. Tijdens dat werk was hij bij bewustzijn. Aan de hersens zou weinig schade zijn aangericht, maar de bouwvakker bleek veel bloed te hebben verloren. Venezuela laat onderzoeksschip gaan ROTTERDAM/CARACAS Het onder Nederlandse vlag varende on derzoeksschip „Stena Mayo" is door de Venezolaanse autoriteiten vrijge laten. De „Stena Mayo" heeft bijna een week in Venezuela aan de ket ting gelegen, nadat het door de Ve nezolaanse marine was opgebracht in verband met vermeende werk zaamheden binnen de territoriale wateren. Uiteindelijk is gebleken, dat de hele zaak op een misverstand berustte. Het schip heeft twaalf Ne derlandse bemanningsleden aan boord. Voorts werken aan boord ne gentien Britse, Amerikaanse en Noorse onderzoekers. PARIJS Inhakend op de al meer dan een jaar du rende gissingen over de toekomst van de president Mitterrand heeft het populaire Franse weekblad Pa ris-Match gisteren een prijsvraag uitgeschreven. Het gaat erom te raden of het socialistische staatshoofd zich al dan niet herkiesbaar zal stellen bij de aanstaande presi dentsverkiezingen. Match vraagt zijn lezers een voorspel ling te doen met de datum en het uur waarop Mitterrand zijn besluit wereldkundig zal maken. De winnaar hoeft ge durende zeven jaar, de tijd van een presidentiële ambtster mijn, geen belastingen te betalen. Mitterrand zelf is door Paris-Match uitgesloten van deelname. Desi Bouterse laakt herdenking Den Uyl PARAMARIBO De Surinaamse legerlei der Desi Bouterse heeft kritiek geleverd op de herdenking van ex-premier Joop den Uyl in de Nationale Assemblee. Volgens Bouterse was een minuut stilte voor de Surinaamse militairen die zijn gevallen in de strijd met het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk meer op zijn plaats geweest. Volgens de ver tegenwoordiger van het commando in Neder land, Eddy Jozefzoon, zal de groep-Brunswijk zich niet langer houden aan het staakt-het- vuren dat zij onlangs eenzijdig afkondigde. De beslissing is een reactie op de uitlatingen van Bouterse, dat de strijd tegen de groep- Brunswijk door te gaan „tot de laatste terro rist is opgeruimd". NEW YORK De politie van New York stuurt de komende tijd z'n agenten de straat op gekleed als chassidische joden, goed moedige huisvaders, ar moedige negers en andere (etnische) sterotiepen. Een en ander is niet het gevolg van een tekort aan unifor men, maar een nieuwe methode om een einde te maken aan de golf van vooral raciaal geweld in de stad. De vermomde agenten worden als „lokvogels" naar stadswijken gestuurd waar de kans bestaat dat zij worden lastig gevallen. Elk team bestaat uit één „lok agent" en zeven mannen die op enige afstand klaarstaan om mogelijke aanvallers di rect in de boeien te slaan. Zo zal een als orthodoxe jood uitgedoste agent door de par ken en metrostations van Brooklyn wandelen, omdat daar de afgelopen tijd joden zijn mishandeld en ver moord. In het district Ho ward Beach verschijnt de ..arme-neger-agent". Een jaar geleden werd hier een groepje zwarten aangevallen door een blanke jongeren- bende, waarbij een zwarte omkwam. Maar het kan ook zijn dat een agent, gekleed als „keurige burgerman", de Bronx of Harlem betreedt. In deze zwarte en Latino wij ken, waar de criminaliteit hoog scoort, durven blanken nauwelijks meer een voet te zetten. Volgens plaatsvervangend hoofdcommissaris van politie John Holmes wil de New- yorkse sterke arm „de in druk wekken dat wij overal zijn". Het afgelopen jaar werden in New York vijf honderd raciale incidenten gemeld; een verdubbeling ten opzichte van 1986. In de strijd tegen de harde criminaliteit maakt de politie van New York al sinds jaar en dag met succes gebruik van de zogeheten „under-co- ver" methode: het in bendes laten infiltreren van agen ten. In de strijd tegen het ge weld op straat werden al eens eerder „lokvogels" inge zet, maar dat liep niet zo best af toen zij ervan werden be schuldigd lukraak zwarten en Latino's te arresteren om hun staat van dienst wat op te poetsen. Groeperingen voor de bur gerlijke vrijheid in New York zijn fel gekant tegen de nieuwe politie-methode. De Nationale Vereniging voor de vooruitgang van kleurlin gen, de grootste organisatie voor de rechten van de zwarten, is echter zeer te spreken over de nieuwe aan pak. CHARLES BREMNER (c) The Times, Londen Poliemannen van de Peruaanse drugseenheid deponeren 4500 pond onbewerkte cocaïne in een oven. De drugs, met een waar de van dertig miljoen dollar, waren onlangs buit gemaakt tijdens een overval in de jungle. FOTO: AP WENEN Drugshande laren maken meer en meer gebruik van geweld en terreur. Zij oefenen in sommige delen van de wereld, zoals in Latijns- Amerika, zelfs een derma te grote politieke en eco nomische macht uit, dat zij een daadwerkelijke be dreiging zijn gaan vormen voor de betreffende over heden in die landen. Dat staat te lezen in een rap port, dat werd opgesteld door de Internationale Raad voor Narcotica Controle (INCB), een dochterorganisatie van de Verenigde Naties. Volgens de Incb heeft de illegale produk- tie van drugs in 1987 over de gehele wereld „een alarmeren de omvang" aangenomen. Be dreigend is ook dat de belang rijkste drugshandelaren zich vaak bedienen van technieken die ook gangbaar zijn bij legi tieme multinationals. „De han delaren hebben vrijwel onbe perkte financiële middelen tot hun beschikking waarmee zij ambtenaren omkopen, geweld en terreur verspreiden en zelfs politieke en economische macht uitoefenen in sommige delen van de wereld", aldus het rapport. In de studie komt vooral de situatie in Zuidame- rika uitvoerig aan de orde. Dit gebied heeft niet alleen te kampen met allerlei proble men van economische, sociale en culturele aard, maar wordt ook in toenemende mate be dreigd door de drugssyndica ten. De nationale economieën van de Zuidamerikaanse lan den dreigen door de drugshan del volledig ontwricht te worden. JOHANNESBURG Een anti-apartheidskrant in Zuidafrika vecht als eer ste juridisch de speciale bevoegdheden aan, die de Zuidafrikaanse regering zich heeft toegemeten om de pers te breidelen en desnoods een verschij ningsverbod op te leggen. Het weekblad New Nation heeft de rechter gevraagd de bevoegdheden van de rege ring ongeldig te verklaren. New Nation, een weekkrant die door de rooms-katholieke kerk wordt gesubsidieerd, is een van zes publikaties die met door de regering opge legde sluiting worden be dreigd. De zaak wordt op 26 januari in Johannesburg be handeld. De regering-Botha beschuldigt New Nation van het verheerlijken van orga nisaties als het verboden en verbannen Afrikaanse Natio nale Congres, het aanwakke ren van haat tegen leger en politie en het bevorderen van de revolutie. De hoofd redacteur van New Nation, Zwelakhe Sisulu, zoon van de gedetineerde ANC-leider Walter Sisulu, zit al ruim een jaar vast zonder dat hij in staat van beschuldiging is ge steld. Robert Bork ook weg als rechter WASHINGTON De Ameri- kaanse rechter Robert Bork, de door president Reagan ge steunde maar door de Senaat afgewezen kandidaat voor het Hooggerechtshof, heeft zijn ambt als rechter bij het federa le Hof van Appel neergelegd. In een schriftelijke toelichting op zijn besluit zei Bork dat hij zich voortaan vrijer over juri dische en andere zaken wil kunnen uiten dan „in zijn hui dige positie" mogelijk is. Bork benoeming als opperrechter ging niet door wegens zijn conservatieve opstelling. 27|ENE De rode kjS van een winterse ï54ondergang kleurde J^bude marmer van de oo6»polis roze. De toege- 2-83b bewonderaars, een pje Japanse toeristen, jen hun geluk niet op: 118>den waren hen goed- HAd! Maar welke goden? Die van het oude Athene of die van de moderne archeologie? Op 13 december werd de gerestau reerde Erechtheion-tempel weer opengesteld voor het pu bliek door de Griekse minister van cultuur, Melina Mercouri. Het restauratieprogramma had acht jaar in beslag genomen en drie miljoen gulden gekost. De overige Acropolis monu menten, waaronder het Par thenon, zullen spoedig volgen. Maar van het „nieuwe" Erechtheion, met het openge spleten dak en de drie gebar sten poorten (met de beroemde bevallige vrouwenbeelden, de kariatiden, die de zuilengang steunen) zou stamvader Peri cles zich een ongeluk schrik ken. Na Pericles deed het Erecht heion dienst als christelijke kerk, Turks harem en onder komen voor kolonisten. Van daag de dag luidt de enige juis te beschrijving: „Ontworpen ruïne, ca. 1987". Alle aanslag en kalkafzetting, waaraan het passeren der eeuwen valt te herkennen, werd verwijderd. Maar de restaurateurs hebben de kans voorbij laten gaan om de Pericleaanse tempel in oor spronkelijke staat op te bou wen ondanks het feit dat de kennis en de technieken bin nen handbereik liggen. Zij zijn de gevangenen van de acade mische beschroomdheid. Op grond hiervan zal de Acropolis van de toekomst een praalgraf van archeologisch conservatis me zijn. Heiligdom 'van de 2500 jaar oude Kariatiden wordt ingepakt en omlaag r4keld; het beeld krijgt een plaatsje in een museum om het te Chermen tegen luchtvervuiling. FOTO: AP De „architect" van de Erecht- heion-ruïne, Alexandros Pap- nicolaou, heeft het monument min of meer herbouwd tot aan de bovenkant van de oude muren, maar van het dak bleef hij af. Gaten en scheuren in de originele materialen werden opgevuld met nieuwe stukken marmer, waarbij er voor gezorgd werd dat deze duidelijk te onderscheiden zijn van de authentieke tempel. In het van 1964 stammende Ver drag van Venetië, waarin de richtlijnen voor het conserver en van monumenten zijn opge nomen, wordt immers bepaald dat nieuw aangebrachte on derdelen herkenbaar moeten zijn. In het verleden stonden de Grieken te boek als tamelijk lakse bewaarders van de Acro polis. Voor de Tweede Wereld oorlog werden ook restauratie werkzaamheden verricht aan het heiligdom, maar de onbe zonnen restaurateurs hakten marmeren blokken aan stuk ken en voegden ze weer sa men met benulp van niet-ge- Roest was er de oorzaak van dat de beugels verpulverden en het marmer zwaar bescha digd werd. Doordat het Atheense stadsbestuur nalatig was op het gebied van de mi lieubescherming, kreeg de luchtvervuiling ook vat op de Acropolis en veranderde het glanzende marmer in puim steen. In 1975, toen de Acropolis op het punt stond uiteen te val len, besloot de Atheense rege ring het bouwwerk te redden van de ondergang. Dit zou het symbool van de Griekse aca demische opleving moeten worden. Geen steen zou ver schoven of aangeraakt worden zonder de goedkeuring van 's werelds beroemdste en beste Hellenisten. Een zwaarwichti ge internationale Commissie voor de Restauratie van de Acropolis Monumenten werd geformeerd en bij alles geraad pleegd. Laboratoria Het nieuwe Erechtheion is het erfstuk van deze grondigheid. Een gigantische archeologische legpuzzel werd tot op het laat ste stukje uit elkaar gehaald en weer keurig samengevoegd met behulp van roestvrije tita nium staven. Kosten noch moeite werden gespaard. Waar ooit de Franken, Turken en Venetianen hun kampen had den opgeslagen, staan nu labo ratoria, computerfaciliteiten. tekenkamers, gieterijen en rei- nigingsbaden. Experts uit alle hoeken van de aarde staren naar het kleinste korreltje an tiek marmer als een wijnboer naar de bloesem van z'n char- donnaydruif. Archeologen van de oudere generatie hebben zo hun rede nen om een sceptische hou ding ten aanzien van deze res tauratie aan te nemen. Zij zijn zelf ook gekant tegen de „denkbeeldige" reconstructies van hun Victoriaanse voor gangers waarmee zeer belang rijke elementaire bewijzén verloren gingen. De archeolo gen van vandaag de dag wen den zich daarom tot het ande re uiterste. Zij streven er naar alles „te conserveren zoals men het aantreft", dat wil zeg gen; de invloed van de tand des tijds zoveel mogelijk weg te werken en verder bederf te voorkomen. Deze opvatting is er de oor zaak van dat de terreinen rond zoveel „opgeknapte ruïnes" .zo'n kale, ldinische aanblik bieden. Mossen, klimop en an dere aangroeisels, waardoor monumenten vaak een bepaal de schilderachtige sfeer ade men zijn grondig verwijderd, evenals latere bouwkundige toevoegingen. In veel gevallen blijft van het oorspronkelijke gebouw zo weinig over dat een leek niet meer kan zien waar toe het vroeger diende. Zulk soort ruïnes zijn interessant voor de kenner, maar niet voor het publiek. Bij het Erechtheion-project werd echter een politiek ge volgd die uiterst verwarrend is vandaar ook de huidige controverse. De grote vraag luidde; over hoeveel originele stenen moet men beschikken om restauratie of reconstructie te „rechtvaardigen" en hoe moeten de verschillende brok ken en delen met elkaar ver bonden worden? Het uiteindelijke resultaat is dat bepaalde fragmenten van de driehoekige gevelplaat op nieuw zijn uitgesneden, om een „impressie te geven" van hoe het er vroeger uitzag. De kroonlijst, de zogeheten eier- lijst, werd hier en daar voor zien van nieuwe marmeren delen. Er werd ook nieuw steen gebruikt om de gaten in de muren op te vullen en om afgesleten blokken op te lap pen. Maar elders werd het uit geholde en beschadigde mar mer in dezelfde staat gelaten. Sommige hoeken zijn netjes afgewerkt, weer andere zijn gekarteld en afgebrokkeld. Maar het lot van de beroemde kariatiden is ronduit belache lijk. Deze werden niet vervan gen door marmeren kopieën of door reproducties van ae vrou wenbeelden, zoals ze er uitza gen toen ze net gebeeldhouwd waren, maar door betonnen afgietsels van de geërodeerde originelen die nu in het aan grenzende Acropolis museum zijn ondergebracht. Het ver vaardigen van marmeren re plica's met behulp van een ge computeriseerde mechanische mal werd klaarblijkelijk als „bedrog" beschouwd. Fragmenten In plaats daarvan staan er nu namaakbeelden van een ander materiaal met de meest af schuwelijke gelaatstrekken. Zo zagen de kariatiden er immers op het laatst uit; de gezichten onherkenbaar verminkt door de luchtvervuiling. Om een of andere reden rusten deze af gietsels op een gedeeltelijk uit nieuw marmer gesneden sok kel; in dit geval was het zeker geen „bedrog"? Kortom, het is onmogelijk om wijs te worden uit deze zinloze jungle van etiquette en ge dragscodes. Het uiteindelijke resultaat zal de vele miljoenen toeristen, die de moeite nemen om in de brandende zon tegen de berg op klauteren in de hoop daar de „geest van het Athene uit de tijd van Peri cles" aan te treffen, danig te leurstellen. Het Erechtheion is niet langer het monument van Pericles, maar van zenuwach tige wetenschappers. In elke eeuw wordt het verle den gerestaureerd volgens de heersende smaak en opvatting. In Knossos op Kreta staren we vol ontzag naar het „Minoï- sche" paleis en wanen ons er gens in de tiende eeuw voor Christus. Ook al is dit monu ment naar archeologische op- De Erechtheion-tempel stond zeven jaar lang in de steigers. Afgelopen maand verdwenen alle bouwvakkers met medene ming van hun cementmolens, maar dat het monument in ..oude luister" is hersteld, vindt lang niet iedereen. FOTO: AP vattingen een vervalsing, het is niettemin in staat onze fan tasie te prikkelen en ons terug te voeren naar vervlogen tij den. Wie zou nu willen dat Knossos tot op z'n fundamenten werd uitgekleed? Wie zou de groten deels uit de negentiende eeuw daterende Tower of Lonon weer af willen breken om het Normandische bolwerk „puur" te houden? Grote gebouwen leven en ademen door toedoen van degenen die de oude bete kenis ervan zoveel mogelijk trachtten te herstellen, niet door degenen die alleen maar de ene steen correct op de an dere leggen. Vervalsing Waarom moeten we ons zo kritisch opstellen tegenover klassieke ruïnes? We weten nu hoogstwaarschijnlijk exact hoe de originele structuur van de Acropolis tempels er uit zag. We hebben van elk gedeelte fragmenten tot onze beschik king, die in diverse musea in Athene of elders in de wereld zijn ondergebracht. We heb ben zelfs delen van de muren en daken, stammend uit de tijd vóór de explosie. Met andere woorden, de mo derne archeologie en technolo gie stellen ons in staat Peri cles' meesterwerken op de Acropolis tot hun volle glorie en betekenis te herstellen als we dat zouden willen. Het karakter van de oude, origine le gebouwen zou daarbij niet aangetast worden. Het enige dat zou verdwijnen zijn de ruï nes, die ten slotte ook de wille keurige creaties van historisch toeval zijn (in het geval van de Acropolis hoofdzakelijk een Venetiaanse bom). En alles zou duidelijk herkenbaar en her stelbaar zijn: niets hoeft be schadigd te worden. Voor de liefhebber van ruïnes wordt dit voorstel natuurlijk verafschuwd en vervloekt Maar wat is nu in wezen ver valsing? De halfslachtige res tauratie van het huidige Erechtheion is niet minder be drieglijk dan wat een eventue le volledige restauratie zou zijn. Beide zijn kunstproduk- ten uit de twintigste eeuw: de eerste een titanium geraamte dat het verval van de tempel tijdelijk uitstelt en de laatste zou in ieder geval in overeen stemming ziin met de bedoe lingen van de originele archi tect SIMON JENKINS (c) The Sunday Times, Londen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7