Israël ziet niets in aanbod Arafat Palestijnse pers zucht onder censuur en represailles EeidócSomont ek België wijst drie Zuidafrikanen uit Actie tegen Sellafield I fas weloverwogen keuze *ïukem heeft een geschiedenis van ongelukken en schandalen Ayatollahs hebben miljoen vrouwen onder de wapenen TENLAND VRIJDAG 15 JANUARI t a el vrij glas l diplomaat nieutLA De Franse ambassadeur eerstffilipijnen, Jacques Le Blanc, is w vanavond aan de dood ontsnapt, u heejewapende man hield Le Blancs tad Gjogelvrij glas voorziene Renault te uitl toen hij de ambassade verliet. DikLan vuurde één schot af en andpi|te daarna. De kogel ketste af op iplaatjas. De aanslag kwam na waar- eeft i ringen van de communistische creafen dat zij Amerikaanse instellin- en vfc, de Filipijnen zullen aanvallen, t ..Dq die volgens hen betrokken zijn tn vo, militaire acties tegen het com- 'ij deltische volksleger. Maar waarom jgt mjanse diplomaat werd aangeval- in dajj niet bekend. Leger Haïti pakt oppositieleden op PORT-AU-PRINCE Het Haïti- aanse leger heeft deze week tiental len personen opgepakt die zich openlijk hebben uitgesproken voor het boycotten van de verkiezingen1 die aanstaande zondag worden ge houden. Vooral leden van kerkelij ke basisgroepen, boerenorganisaties en andere groeperingen werden aangehouden. Volgens radioberich ten zijn sommige arrestanten slecht behandeld. De Haïtiaanse oppositie noemt de presidents- en parle mentsverkiezingen een „schijnver toning", die slechts bedoeld is de macht van de militairen te legitime- IN VERBAND MET ZAAK-PASSTOORS: JOHANNESBURG De Bel gische regering heeft drie le den van de Zuidafrikaanse ambassade in België gelast eind januari het land te verla ten. Dit is gisteren in Brussel en in Johannesburg bekend. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft nog geen reden opgegeven voor de uitwijzing. Volgens de Zuidafrikaanse mi nister Pik Botha houdt het ge dwongen vertrek echter ver band met gevangenschap van de Belgisch-Nederlandse Hélè- ne Passtoors. die in mei 1986 tot tien jaar werd veroordeeld wegens hoogverraad. Passtoors was werkzaam voor het verbo den Afrikaans Nationaal Con gres. Volgens Botha heeft de Belgische regering „sterke druk" op Pretoria uitgeoefend om Passtoors naar België uit te wijzen, vooral nadat de Neder lander Klaas de Jonge, haar ex-echtgenoot, naar Nederland was uitgewezen in het kader van een ingewikkelde gevan- genenruil. Botha noemde de beslissing om de Zuidafrika nen uit te wijzen „contra-pro- duktief". Hij zei dat de Zuida frikaanse regering bereid was om het geval van Passtoors op nieuw te bezien, in verband met „bijzondere omstandighe den", daarmee doelend op be richten dat Passtoors depres sief zou zijn en heeft gepro beerd te ontsnappen. Volgens Botha zal de uitwijzing door België de onderhandelingen over Passtoors vertragen. Ware Tijd zit zonder papier PARAMARIBO De Ware Tijd. de grootste krant van Suriname, zal opnieuw een tijd niet verschijnen wegens papiergebrek. Volgens hoofdredacteur Leo Morpurgo is ruim de helft van een scheepslading krantepapier uit Brazi lië door inwerking van vocht tijdens zwaar weer op zee onbruikbaar geworden. Pas eind deze maand wordt nieuw papier verwacht en tot die tijd zal het dagblad niet verschijnen. Verleden jaar kon de krant ook al een maand of drie niet verschijnen omdat er geen harde deviezen meer waren om papier te kopen De krant krijgt nu slechts voor een maand dollars toegewezen en kan daarom benodigdheden als papier niet in grotere hoeveelheden in hét buitenland bestellen. #tNSGUYT VAN GREENPEACE VRU NA CELSTRAF: -ilver wJjlDEN Het was Jj pretje, de 45 dagen de Nederlandse ^gjjnpeace-activist Hans zanJt in de oude Londense l mjingenis in Pentonville i ft moeten doorbren- ïn Q Toch zal hij „als het 3peqg is" niet nalaten op- iw te kiezen voor ac- irmen waaraan het ri- g van een gevangenis- 4 kleeft. nog steeds achter wat leb gedaan Het was een verwogen keuze. Van het af aan was ik me bewust jde gevolgen die de actie Tkunnen hebben. Die con- Jenties heb ik nu gedragen Klat zal ik ook in de toe- lst blijven doen", aldus erd in oktober vorig jaar de rechter in Londen irdeeld tot drie maanden ngenisstraf wegens (name in juni 1987 aan de tkade van de lozingspijp ensi de Britse Nucleaire op- zijr" werkingsfabnek Sellafield. Hoewel hij bij het uitspreken van dit vonnis niet aanwezig was, meldde hij zich een maand later zelf bij de Britse autoriteiten om de gevangenis straf te ondergaan. Wegens „goed gedrag" mocht hij giste ren. na zes weken weer ver trekken. In de gevangenis bleek bijna iedereen hem. de milieuorga nisatie Greenpeace en de actie waarvoor hij uiteindelijk ach ter de tralies belandde, te ken nen. „En het leuke is dat ze al lemaal - van overvaller tot ci pier - een positief oordeel over Greenpeace en de acties had den. Dat was echt hartverwar mend". vertelt de activist. Schadevergoeding Guyt hoopt dat de Britse rege ring gezien de enorme hoe veelheid steunbetuigingen uit eindelijk in zal zien dat aan de lozing van radioactief afval water van Sellafield op de Ier se zee echt een eind moet ko men. Zo niet dan moet deze zaak van grensoverschrijdende vervuiling maar eindelijk voor het internationaal gerechtshof worden gebracht, vindt Guyt. Behalve de gevangenisstraf die Guyt en zijn mede-actie voerder W. Beekman, die bin nenkort ook zijn straf zal uit zitten, kregen opgelegd, hangt Greenpeace ook nog een scha devergoeding van vier ton bo ven het hoofd. Guyt noemt dat bedrag echter „volstrekt bela chelijk en uit de lucht gegre pen". De schade bedraagt vol gens hem hooguit twee- a drie duizend gulden. Maandag komt Guyt terug naar Nederland. Voorlopig zal hij het even rustig aan doen om bij te komen van de in drukwekkende ervaring in de gevangenis. „Het gaat je toch niet in je kouwe kleren zitten. Ik heb niet geweten dat een dag soms zo verschrikkelijk lang kan duren". Maar daarna gaat de strijd voor een beter leefmilieu onverminderd voort. „Ik denk dat ik in de wieg ben gelegd voor oproer kraaier. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet kan gaan". esident Costa Rica met de dood bedreigd JOSE De Costaricaanse president Oscar president Daniel Ortega vandaag deelneemt is heeft gezegd dat hij en zijn familie in aan de besprekingen over het vredesplan voor fnieme brieven en telefoontjes met de dood Midden-Amerika. Arias beklaagde zich ook I bedreigd. Arias zei te geloven dat de be- over het gebrek aan politieke wil tot vrede te ligingen van conservatieve Costaricanen ko- komen. „Als we de hoop begraven is het enige h. die erop tegen zijn dat de Nicaraguaanse alternatief dat overblijft, oorlog." JERUZALEM Israël hecht weinig waarde aan de uitspraak van PLO- leider Arafat, dat hij on der voorwaarden bereid is het bestaansrecht van de staat Israël te erken nen. Arafat zei gisteren vanuit de Iraakse hoofd stad Baghdad dat hij tot deze stap bereid is, mits de Verenigde Staten en Israël akkoord gaan met het houden van een vre desconferentie over het Middenoosten waaraan ook de PLO zou moeten deelnemen. De Israëlische regering staat op het standpunt dat zij nooit zal onderhandelen met de PLO, omdat deze organisatie een terroristische beweging is. „Het voorstel van de PLO is een nieuwe demonstratie van de dubbelzinnige praat van de heer Arafat". aldus een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Jeruzalem. De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren met 14 tegen nul stemmen bij één onthouding geëist dat Israël de deportatie van vier Palestijnen ongedaan maakt. De VS onthielden zich nu van stemming. Vorige week stemden zij bij een soortgelijke resolutie tegen Is raël. De vier uitgewezen Pa lestijnen zijn in Libanon over gedragen aan het Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina van George Habash in de Beka'a-vallei. die onder con trole slaat van Syrië. Na hun uitwijzing hadden zij ver klaard te willen worden over gedragen aan het Rode Kruis, de PLO of front. Bij een vluchtelingenkamp in Gaza beletten Israëlische mili tairen gisteren dat een vrachtwagen van de VN voedsel aanvoerde voor 3.000 kinderen in het kamp. Het Is raëlische leger zei dat de zes dagen geleden in het kamp ingestelde noodtoestand niet toelaat dat door wie dan ook voedselhulp wordt geboden. TEL AVIV De meeste Israëliërs menen dat Palestijnse journalisten in de bezette gebieden geen reden hebben tot klagen. Genieten zij immers niet een grotere persvrijheid dan in welk Arabisch land ook? De Palestijnen op hun beurt hebben al tijd hetzelfde antwoord klaar. Natuurlijk, zeggen zij, zijn wij volkomen vrij in het leveren van kritiek op Arabische regeringen. Maar het gaat ons om het uiten van kritiek op de Israëlische bezetter, en in ieder Arabisch land is die vrijheid groter dan hier. De arrestatie, gisteren, van zes vooraanstaande Palestijnse journalisten, laat nog eens zien dat de vrijheid van de pers in Oost-Jeruzalem be trekkelijk is. In tijden van spanning, zoals nu. kunnen de Israëlische autoriteiten de duimschroeven naar believen aanhalen. Neem bijvoorbeeld de klach ten tegen Hanna Siniora van Al Fajr (De Dageraad). De po litie maakte gisteren bekend dat er juridische stappen te gen hem worden onderno men, onder meer omdat hij op een persconferentie in Was hington in 1986 steun zou hebben uitgesproken voor ter reur. Verder bad hij een niet door de autoriteiten goedge keurde persconferentie willen beleggen bij de start van een campagne voor burgerlijke ongehoorzaamheid in de be zette gebieden. Vooral de eerste klacht doet nogal gekunsteld aan. omdat het gaat om iemand die een paar jaar geleden is gekozen in een Palestijns-Jordaanse delegatie naar eventuele vre desonderhandelingen. en die als zodanig de zegen had van de toenmalige premier, Simon Peres Invloed De arrestaties van gisteren la ten zien dat niet langer alleen Palestijnen worden opgepakt die hebben deelgenomen aan gewelddadige demonstraties. De pers in Oost-Jeruzalem, zo erkent Israël, heeft een groe ende invloed. Niet alleen or der de bevolking van de be zette gebieden, maar ook on der Israëlische en buitenland se journalisten. Palestijnse kranten en redacteuren vor men een belangrijke bron van informatie voor gebeurtenis sen in de bezette gebieden. Het is geen toeval dat tot de arrestanten van gisteren ook Ibrahim Kara'in behoort. Hij is niet alleen mede-hoofdre dacteur van het in het Engels en het Hebreeuws verschij nende Palestijnse weekblad Al Awdah, maar ook van de Palestijnse Nieuwsdienst, een van de best geïnformeerde nieuwsbronnen in bezet ge bied Kara'in is gisteren in de loop van de dag vrijgelaten, maar het is duidelijk dat ziin aan houding een waarschuwing inhoudt. De Israëlische rege ring zal zich niet populair ma ken bij de buitenlandse pers als ze ertoe zou overgaan Ka- ra'ins kantoor te sluiten. Maar de ontwikkelingen van de af gelopen weken hebben laten zien dat minister Rabin van Defensie er niet op uit is zich populair te maken in het bui tenland. De behandeling van VN-afgevaardigde Marrack Goulding en de deportaties hebben dat nog eens duidelijk bevestigd. Spanning In de journalistieke wereld van Oost-Jeruzalem wacht men met spanning af wat er nu verder zal gebeuren. Voor al de drie journalisten die nog gevangen zitten, moeten zich ernstig zorgen maken. Zij worden volgens de Israëlische pers beschuldigd van het lid maatschap van een vijandige organisatie. En in het verle den hebben dergelijke be schuldigingen wel eens geleid tot de sluiting van kranten. In 1986 vaardigden de Israëli sche autoriteiten een verban- ningsbeval uit tegen Akram Haniyeh, hoofdredacteur van het PLO-gezinde dagblad A- Sha'ab. De journalist besloot uiteindelijk geen beroep aan te tekenen tegen dat besluit en vertrok naar Europa. Al leen de militaire rechters we ten waarvan Haniyeh precies werd beschuldigd. Zelfs een advocaat mocht het geklassifi- ceerde bewijsmateriaal niet Er verschijnen in de bezette gebieden in totaal vijftien tijd schriften. Het journalistieke niveau is niet bijster hoog en stuk voor stuk identificeren ze zich met bepaalde groepen binnen de PLO. Volgens de militaire autoriteiten komt veel van het geld voor de Palestijnse pers van Israël-vij- andige organisaties in het bui tenland. Harde bewijzen daar voor ontbreken, maar de op lagen van de bladen zijn zo klein dat ze moeilijk kunnen worden gefinancierd uit de inkomsten van abonnementen en advertenties. Husam Uthman Hadar, een van de vier door Israël verbannen Palestijnen. wordt door Israëlische militairen op Libanese bodem gezet. volg van de voorpagina) iBADEN Het indaal rond de illegale isporten van radio-ac- afval in de Bondsre- •liek door Transnukle- is in een stroomver- J^lling geraakt nu de 'denking is gerezen dat moederbedrijf Nukem ^sjHanau rechtstreeks of lelings betrokken is ge lest bij de levering van ,ium voor kernwapens Pakistan en Libië. I geschiedenis van het Ha- nause atoomimperium is ver geven van ongelukjes, storin gen, nalatigheid bij het veilig- heidstoezicht en omkoop schandalen, terwijl nog altijd niet genoegzaam is vastgesteld of het bedrijf wel beschikt over de noodzakelijke vergun ningen. Nadat CDU en FPD in april vorig jaar de regering van de deelstaat overnamen van de rood-groene coalitie van SPD en Groenen is Nu kem niet meer uit het nieuws geweest. Terwijl in november 1986 in Hanau maar liefst 11.000 te genstanders van de atoomin dustrie demonstreerden, kreeg de Nukem-dochter Alkem vergunning om zijn capaciteit aan uranium-verrijking uit te breiden van 460 kilo naar 2,5 ton. Dertien maart vorig jaar werd echter bekend dat Al kem met een veelvoud van de toegestane hoeveelheid urani um had gewerkt. Bovendien hadden zich grote storingen voorgedaan. Twintig mede werkers waren besmet geraakt met plutonium, en bij Alkem was een man met de splijtstof in aanraking gekomen. Eind april meldde het blad Der Spiegel dat meer dan 100 medewerkers van atoomfa- brieken en energiefirma's door de Transportfirma Transnuk- lear waren omgekocht. Het transportbedrijf zou de afgelo pen vier jaar minstens zes mil joen mark smeergeld hebben betaald. Een dag later werd bekend dat een ingenieur van het elektriciteitsbedrijf Preus- senelektra die bij de affaire betrokken scheen te zijn, zich van het leven had beroofd. Bij Transkuklear en Nukem wer den vijf medewerkers met verlof gestuurd, en in de we ken daarna volgden nog meer verloven en ontslagen. Ook Nukem komt weer in het nieuws. Op 10 juni verklaart Weimar in het Hessische par lement aanwijzingen te heb ben dat de veiligheidsoor schriften niet worden nage leefd. Kort daarna wordt ook RBU nalatigheid verweten Een container van de firma blijkt 25 kilo zwak radio-actief uranium-oxide te bevatten, dat twee jaar eerder is opgeborgen en daarna vergeten. Uiteinde lijk verbiedt milieu-minister Klaus Topfer op 17 december alle transporten van Transnu- clear. In de afgelopen weken zijn maar liefst 2438 vaten met kernafval opgespoord die zon der correcte papieren waren vervoerd. Gisteren werd voor het eerst de verdenking geuit dat Nukem ook kernmateriaal geleverd zou hebben aan Pa kistan en Libië. Volgens de Nukem-directie wordt de 16 kilo kernafval vermist sedert Nukem totaal 110 kilo afval uit twee vaten heeft overgeslagen in veertien kleinere vaten. Bij meting zou echter een gewichtsverschil van 16 kilo zijn opgetreden. De Groene afgevaardigde Otto Schily in het Westduitse parle ment zei in Bonn dat hij blij was dat het ministerie van mi lieu Nukem had stilgelegd. De oppositie in de Bondsdag rea geerde ook verrast op het nieuws uit Hessen dat de deel staatregering daar bewijzen meent te hebben voor het overtreden van het non-proli- feratieverdrag. Gisterochtend nog had milieuminister Topfer in de Bondsdag een verklaring afgelegd, waarin hij daarvan geen melding had gemaakt SPD-woordvoerder Harald Schafer sprak van „eerste rangs bedrog' als zou blijken dat Topfer dat feit met opzet verzwegen had. FDP-woordvoerder Gerhart Baum sprak van een „nieuw schandalig hoogtepunt", ter wijl SPD-ontwapeningsexpert Hermann Scheer zei dat de verdwijning van' het afval bij zonder ernstig was in een tijd dat terroristen in staat moeten worden geacht daarmee in een garage een atoombom te kun nen maken De Groene frac tiemedewerker Wolfgang Da niels zei dat 15 kilo uranium genoeg is voor de bouw van een atoombom NICOSIA Tot dusverre hebben ruim een miljoen Iraanse vrouwen een mili taire training ondergaan. Zij nemen vele taken van hun mannelijke collega's over zodat dezen aan het front kunnen worden in gezet voor een nieuw of fensief tegen Iraq. Opnieuw marcheren talloze „basij" (vrijwilligers) naar het front, vervuld van een heilig voornemen om martelaar te worden. Jongetjes en oude mannen worden geronseld om als kanonnenvlees te dienen in de nu zeven jaar oude oorlog tegen aartsvijand Iraq. Veelal worden de jongens, soms niet ouder dan een jaar of tien, als eersten over vermoede mij nenvelden gestuurd om een pad te banen voor hun oudere lotgenoten. In de rijen „basij" marcheren nu ook vrouwen door de straten van Teheran en andere steden; volgens streng islamitische traditie van top tot teen gehuld in de zwar te chador. maar met een AK- 47 geweer over de schouder Vorig jaar november ging de tot nu toe grootste mobilisatie- campagne van start. Teheran gaat er prat op over zeker vijf miljoen geoefende soldaten te beschikken. Vier jaar geleden werd voor het eerst een trai ningsprogramma voor vrou wen afgekondigd. Sindsdien zijn minstens vijf divisies vrouwelijke militairen ge vormd. De vrouwen, in leeftijd variërend tussen de 18 en de 35. worden geoefend in het ge bruik van automatische wa pens. machinegeweren, mor tieren en raketgranaten. Volgens Teheran zijn er ver spreid over het land 90 militai re trainingscentra vooor vrou welijke „basij". Zo'n tweedui zend vrouwen zijn inmiddels werkzaam als instructeur. Zij worden ingezet bij de oplei ding van nieuwe lichtingen vrouwelijke vrijwilligers. Voor zover bekend zijn tot dusverre nog geen vrouwen naar het front gestuurd. Mohsen Rafiq-Doust, de minis ter onder wie de Revolutionai re Garde ressorteert, zei on langs dat Iran deze vrouwen niet naar het front hoeft te sturen „omdat er genoeg jonge mannen zijn die deze taak van harte op zich nemen". De vrouwen worden volgens hem voornamelijk getraind met het oog op de verdediging van de steden. In kringen van westerse mili taire experts wordt veronder steld dat het groeiende aantal vrouwen in de Iraanse gelede ren alleen maar betekent dat Teheran steeds meer moeite heeft mannen zo ver te krijgen dat zij zich als kanonnenvlees naar het front laten afvoeren Sinds het begin van de oorlog, in september 1980, zijn meer dan een miljoen mensen ge sneuveld en zijn een kleine twee miljoen anderen meer of minder ernstig gewond ge raakt. Voor de Iraanse -„basij". van wie het merendeel uit funda mentalistische sji'itische mos lims bestaat, betekent sneuve len in de strijd voor de ver spreiding van de islam en te gen de aartsvijand Iraq als het ware een directe reis naar de hemel. Volgens het Iraakse le ger hebben vele van de op de slagvelden gesneuvelde Ira- nièrs een ketting met een plas tic sleuteltje om de hals, in de kennelijke overtuiging dat zij hiermee de hemelpoort kun nen openen om daar als mar telaar te worden opgenomen De Iraanse «televisie toont da gelijks beelden van onafzien bare rijen jonge „basij" die langs de mullahs (heilige man nen) paraderen om vervolgens de Koran te kussen en daarna hun dreigend martelaarschap tegemoet te gaan. Inmiddels zijn verspreid door het land zo'n 20.000 recrute- ringscentra opgericht. Ook dit duidt er volgens westerse waarnemers op dat het steeds moeilijker wordt om nieuwe vrijwilligers onder de wape nen te krijgen, ondanks het feit dat diegenen die niet in dienst zijn geweest in principe geen baan krijgen en vaak achter de tralies verdwijnen Onlangs werd de militaire dienstplicht van 24 naar 28 maanden verlengd. De recru- teringsofficieren slaan geen stad of dorp over in hun niet- aflatende druk op de Iraanse bevolking om zich vrijwillig voor de dienst te melden. De afgelopen weken werd mel ding gemaakt van massale troepenbewegingen in de rich ting van het front, hetgeen al leen maar kan betekenen dat Iran zich wederom op een of fensief tegen Iraq voorbereidt ED BLANCHE

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5