NS-topman somber over toekomst supertrein Haagse voetbalrellen beste foto's van 1987 Extra maatregelen voor verlagen prijs medicijnen Helpers „stropen^; vervuilde vogels NACHTTREINEN STRAKS VIA DEN HAAG CS BINNENLAND Beeld ter herinnering aan krakersrellen NIJMEGEN De gemeente Nijmegen heeft vandaag een beeldhouwwerk geplaatst ter herinnering aan de krakersrellen in die stad in 1981. De gemeente stelde hiervoor een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar. Het werk van beeldend kunstenaar Ronald Tolman symboliseert de gebeurtenissen rond de ontruiming van 14 gekraakte woningen en een gekraakt pakhuis. Een politiemacht van bijna 2.000 man maakte toen een eind aan de kraakactie. Daarbij vielen meer dan 60 gewonden. De gemeente wilde de gekraakte pan den slopen voor de bouw van een parkeergarage. La ter besloot de gemeenteraad van Nijmegen in plaats van een parkeergarage woningen te bouwen. Volgens de gemeente is het kunstwerk de afsluiting van de stadsvernieuwing in de omgeving van de Pierson- straat. Twaalf weken voor vals proces-verbaal AMSTERDAM Twee van meineed verdach te agenten van de Amsterdamse politie zijn gisteren moeten voorkomen voor de rechtbank in de hoofdstad. De twee agenten uit Amster dam, schreven vorig jaar een proces-verbaal waaruit bleek dat een van hen op een auto ge schoten had omdat de bestuurder geprobeerd had op hem in te rijden. In werkelijkheid wil de de automobilist niet stoppen op zijn bevel. Het schot raakte de onderkant van de auto maar de bestuurder wist te ontkomen. Om ver velende onderzoeken te voorkomen schreven ze een zelf verzonnen verhaal in het proces verbaal. De zaak tegen de agent die geschoten heeft is aangehouden. De opsteller van het procesverbaal hoorde twaalf weken tegen zich UTRECHT - Er zit wei nig schot in de pogingen spoedig een Europees hoge-snelheidsspoornet te maken. De supertrein, die ultrasnel de steden Parijs, Brussel, Amster dam en Keulen moet gaan aandoen, zal voor lopig niet gaan rijden nu België en Frankrijk een aparte visie hebben ont wikkeld. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Nederlandse Spoorwegen gisteren in Utrecht toonde presi dent-directeur drs. L.F. Ploeger zich pessimis tisch over de toekomst van dit grote spoorpro- ject. België heeft te kennen gege ven geen kosten te willen hebben aan de aanleg van het Belgische deel van het traject; bovendien gooien de Fransen roet in het eten door de opbrengsten van hun tra ject - het meest lucratieve deel van het geheel - in ei gen zak te willen steken. Ploeger zegt nog hoop te heb ben dat de NS in de onder handelingen de zaak nog ten goede kan keren, maar meent dat het door „nationa le minimaliteiten" niet een voudiger zal worden de supertrein-plannen werke lijkheid te laten worden. Ploeger pleitte er op de bij eenkomst voor dat de over heid dit jaar een keuze maakt voor een integrale aanpak van het verkeèr en vervoer in ons land, met andere woorden voor een „samen hangend mobiliteitsbeleid" in plaats van „een paar tandelo ze projecten". Nachttrein De ervaringen met Jiet in 1986 als experiment gestarte nachtnet zijn zo goed, dat er mee wordt doorgegaan. In 1987 namen ruim 200.000 mensen 's nachts de trein. Voorbeeld van een supertrein: c 250 tot 300 kilometer per uur. een aantal dat constant groeit. Omdat de punctuali teit te wensen over laat als gevolg van nachtelijk onder houd aan de baan, gaan de nachttreinen tussen Utrecht en Amsterdam met ingang van de nieuwe dienstregeling (29 mei) de kortste route rij den (via Breukelen) en niet meer via het Gooi. Hilver sum en Naarden-Bussum verdwijnen daarmee als nachtstations. In Schiedam en Amsterdam Lelylaan stopt de nachttrein ook niet meer omdat daar te weinig klanten waren. In Den Haag stopt hij niet meer op Hollands Spoor maar op Den Haag CS. Vanaf eid mei zal in de stille uren op enkele lijnen, waaronder Rotterdam Hofplein-Den Haag, Rotterdam-Maassluis, de frequentie worden ver laagd. Bij Breda komt een nieuw station (Prinsenbeek). Het aantal op NS-terreinen Westduitse ICE-trein moet gepleegde misdrijven nam met 10 procent toe tot 7.200. In '86 was die stijging overi gens 20 procent. De agressie tegen treinpersoneel verdub belde. Doordat de spoorweg politie sinds L987 niet meer dan twee „risicovolle" sup- portersscharen tegelijk bege leidt, bedroeg de materiële schade door voetbalvandalen vorig jaar bijna 60.000 gul den, een derde van de scha depost in '86. Het aantal on gelukken op overwegen was in 1987 met 101 het laagst sinds vijf jaar. Volgens schat tingen van de NS worden de stoplichten jaarlijks door wel vijftien miljoen mensen ge negeerd. De spoorwegpolitie denkt met meer mensen te gaan surveilleren. Ook wordt overwogen het publiek te be werken met Postbus 51-spot- jes. Verder gaat men door met het verminderen van het aantal overwegen, hoewel <s snelheden kunnen halen van foto: anp gemeentebesturen volgens de NS niet erg meewerken. Prachtjaar De Nederlandse Spoorwegen hebben het in 1987 goed ge daan. Ploeger sprak gisteren van „een pracht van een jaar", omdat in totaal 9,3 mil jard reizigerskilometers wer den gemaakt, waarmee het record van 1982 werd verbe terd. De spoorwegen kenden een vervoersstijging van on geveer vijf procent ten op zichte van 1986, het hoogste groeipercentage sinds 1974. Ook de opbrengst steeg, met drie procent. De vervoerstoe- neming komt vooral uit de hoek van de gereduceerde ta rieven. Ploeger: „De consu ment let scherp op de prijzen. Daarbij komt dat de benzine het afgelopen jaar eerder als goedkoop dan als duur is er varen. Gekoppeld aan de sterk gestegen autoverkopen van 1986, leidde dit tot een forse toeneming van het au togebruik. En, tegelijkertijd, tot ongekende groei van het filemetrage. We lagen daar door goed in de politiek, maar nog belangrijker is dat ook de reiziger ons kennelijk weer weet te vinden". Volgens Ploeger heeft de groei in het treinverkeer van het afgelopen jaar voor een deel te maken met het besluit om (afgezien van de 1 pro cent verhoging van de btw) de tarieven niet te verhogen. Ook dit jaar zullen de tarie ven per saldo niet stijgen, een aantal kaarten zal iets goed koper en een ander aantal iets duurder worden. Het gaat hier opi een „consequen te gelijktrekking van de kor tingspercentages voor vaste klanten", zoals de NS dat noemde. Toekomstige vaste klanten denkt de NS te heb ben „gekweekt" met de in troductie van het Railrun ner-kaartje, waarbij kinderen onder begeleiding van een volwassene voor een gulden met de trein mee kunnen. De wegvallende kinderopbreng sten en de extra opbrengsten van volwassenen hielden el kaar in 1987 in evenwicht, terwijl er tachtig tot honderd miljoen reizigerskilometers extra door konden worden geregistreerd. „Plus het on meetbare voordeel dat veel „achterbankkinderen" ons produkt hebben leren ken nen", zo constateerde de NS- topman. 21ste eeuw Bij de spoorwegen wordt in tussen al gewerkt aan een dienstregeling voor de 21ste eeuw. NS wil in die tijd jaar lijks 12 miljard reizigerskilo meters verkopen, bijna 30 procent meer dan nu. Er zijn plannen om over een aantal jaar een variant toe te voegen aan de stoptrein en de Inter- citytrein. Een drie-treinen- systeem moet straks leiden tot kortere reistijden en een betere bediening van de sta tions. ARJEN VAN DER SAR £eidóc6omani Betaalcomputer brengt scholen in problemen DEN HAAG - Honderden bijzondere basisscholen zijn eind december in grote financiële problemen geraakt door een verrekeningsmaatregel van het ministerie. Ook gemeenten (openbaar onderwijs) zijn hiermee geconfronteerd. Volgens de organisaties van schoolbesturen in het bijzonder basisonderwijs en de Vereniging van Nederlands Gemeenten (VNG) zijn de moeilijkhe den het gevolg van het falen van het computer systeem waarmee het ministerie van onderwijs maandelijkse voorschotten aan de schoolbesturen betaalt. De organisaties hebben volgende week woensdag over de problemen een onderhoud met minister Deetman. In diverse gevallen konden vo rige maand de salarissen van het personeel niet meer worden betaald. Dit loste het ministerie op door bankgaranties af te geven. De betrokken school- en gemeentebesturen krij gen sinds augustus 1985 van het ministerie maan delijkse voorschotten voor de exploitatie van de scholen. Maar het systeem heeft al vanaf het be gin niet goed gewerkt door fouten in de computer programma's, onjuiste invoer van gegevens, het niet aanbrengen van correcties en onjuiste toelich tingen. Een „noodgreep" van het ministerie was vorige maand de druppel die de emmer deed overlopen, aldus een woordvoerder van de besturenbond voor het katholiek basisonderwijs (KBO). Het de partement verrekende toen volgens hem de voor schotten van de afgelopen drie jaar met de gewo ne maandelijkse salarisbetalingen voor het school- personeel. Hij zei dat de meeste basisscholen daar bij met tien- tot twintigduizend gulden werden ge kort, die de besturen voorlopig zelf moeten opvan gen. Alleen in „krepeergevallen" werden bankga ranties afgegeven. ZILVEREN CAMERA VOOR LEO VOGELZANG (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Volgens Dees is het patiënt-on vriendelijk om niets te doen aan de kostenstijgin gen van de geneesmidde len die een gevolg zijn van het prijsgedrag van de fabrikanten en het slechte functioneren van de ge neesmiddelenmarkt. De patiënt krijgt daarvan via de premie de reke ning gepresenteerd. De staatssecretaris wil met zijn maatregelen op het gebied van de geneesmid delenvoorziening een structurele ombuiging be reiken van 535 miljoen gulden in 1990. Dees spreekt zich in zijn brief ook uit voor enkele aanvullen de maatregelen. Een ervan is het bevorderen van generiek voorschrijven, waarbij alleen de chemische stofnaam op het recept wordt gezet en niet de naam van een (vaak duur) merkgeneesmiddel. Het alleen gebruiken van stofnamen op het recept zou ook het bezwaar ondervangen dat bij het uit schrijven van een recept niet altijd duidelijk is of de patiënt al dan niet zal moeten bijbeta len. Dat hangt namelijk mede af van het inkoopgedrag van de apothekers en eventuele tussentijdse prijswijzigingen. In de modelovereenkomst met de ziekenfondsen zou kunnen worden vastgelegd dat de arts verplicht is om zo goedkoop mogelijk voor te schrijven. Artsen die zich daar vaak of stelselmatig aan ontrekken kunnen dan op sancties reke-. nen. Dees vindt het ook ge wenst dat in de nieuwe hono reringsstructuur voor huisart sen, die nog wordt ontwikkeld, rekening wordt gehouden met medisch en economisch ver antwoord voorschrijfgedrag. Dees reageert ook op het ver wijt van de Ziekenfondsraad dat patiënten in een onderhan delingspositie terecht komen. Volgens Dees is dit verwijt niet terecht omdat de arts „ge neeskundige raad en bijstand verleent naar beste weten, met inbegrip van het voorschrijven van geneesmiddelen op me disch en economisch verant woorde wijze". Dees overweegt ook een wet telijke regeling van de maxi male hoeveelheden genees middelen waarop ziekenfonds verzekerden per tijdseenheid recht hebben. Rotterdammer Peter Martens: fotograaf van het jaar. Eén van de foto's uit de serie daklozen die Peter Martensl de York maakte: in een metrostation houdt een zwerver zijij net gewassen onderbroek onder een droogautomaat. foto: peter ma VRIJDAG 15 JANUARI 1988 PAG^— [TE Groningen blijft a j PTT-topman trekt di HAREN Groningen blijft aan de nieujLA topman ir. W. Dik trekken. Was het eerstj Fil»p chologenteam Groningen dat de vrouw vaiivonc baan als psychotherapeut aanbood, nu heX-»-»" meester Weide van het vlak bij de stad v^ogci gelegen Haren Dik en zijn echtgenote uiti toer voor een bezoek aan zijn gemeente. Ir. Dikj,an in verhuizen. Als motief voor dit standp^te d« Dik aan dat zijn vrouw in hun woonplaat$as. E bant een eigen praktijk heeft. Dik hppft laten weten respect te hebben voor de dachten hem naar Groningen te laten vtp de Lichte kritiek dringt door als hij zegt: ,.Dq die die mij brieven sturen gaan met hun -- 1 eerst de media in en dan krijgen wij -x..U3V.„ thuis. Als men mij brieven schrijft krijgt m|anse antwoord. Ik heb er geen behoefte aan daaj niet pers op te reageren". AJs toonaangevende foto van winnaar Leo Vogelza lijke supporter een gewonde in haar armen draat verlaten. UTRECHT - De freelan ce-fotograaf Leo Vogel zang uit Velsen heeft met een fotoserie van de sup- portersrellen bij de voet balwedstrijd Den Haag- Ajax in maart vorig jaar de Zilveren Camera ge wonnen. De prijs, inge steld door de Nederlandse Vereniging van Fotojour nalisten, wordt jaarlijks uitgereikt aan een foto graaf die de beste nieuws foto heeft gemaakt. Tot fotojournalist van het jaar werd de Rotterdamse freelancer Peter Martens uitgeroepen met foto's van daklozen in New York. Volgens de jury fotografeert Peter Mariens weliswaar „een waterval van ellende, direct en rauw, maar niet sentimen teel. Hij is zeer betrokken met zijn onderwerp. Hij legt het vast. Maakt geen mooie plaat jes. Hij zet niks in elkaar". Martens vertelt: „Ik heb aller lei baantjes gehad, totdat ik op een gegeven moment als werkloze via een vriendin bij een fotohandel terechtkwam, hoewel ik geen fotocursus of zo had gevolgd". Mogelijk be ïnvloed door zijn jeugd - van zijn elfde tot zijn vijftiende zat hij in een internaat - raakte hij in de ban van de sociale fo tografie. „De wereld is goed uit balans", licht de fotograaf toe. „Er klopt niets van. Ik voel me één met de zwervers. De chaos rond de wedstrijd FC Den Haag-Ajax is compleet. foto: leo vogelzang Johan Cruijff van Ajax maant het Zuiderpark tot kalmte. foto: leo Winnaar van de Zilver mera, de free-lance ffonp Leo Vogelzang uit Velsr i L Soms koop ik eten voa betaal een hotelkamertr P Mariens en Vogelzang* in hun prijzen op 12 mflnge ontvangst nemen ft r Utrecht de Zilveren 0 To expositie wordt geoperig j< worden ook de overigt®^ winnaars bekendgemaaf™ SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard UitgeverlJ/Wavery Productions ïi Dank zij schijnwerpers kunnen 's nachts bij de Brouwersdam veel met olie besmeurde voaels ae- vangen worden. foto: anp BROUWERSDAM - Vrij willigers uit Rotterdam hebben afgelopen nacht met olie vervuilde vogels „gestroopt" op het strand bij de Brouwersdam op Schouwen-Duiveland. Er werden lichten op de vo gels gericht terwijl zij op het strand zaten, een me thode die is afgekeken van stropers. Daardoor zijn zij veel gemakkelijker te vangen dan overdag. „Daar komt nog bij dat over dag alleen nog maar de heel slechte vogels gevangen worden. Vogels die naii _vo nog overlevingskansen ben", vertelt N. LateurJ dierarts van Blijdorp i menteel directeur van I renambulance Rotterdj ,,'s Nachts zitten er vol of dichtbij het strand c niet zo zijn aangetast d olievervuiling. Overdag! ten deze vogels verderl„. op". In een paar uur uf\ gen de vrijwilligers ruifde derd vogels waarvan Lateur het overleving: tage veel hoger is dan 3 de vogels die overdag E gen worden. De voger vanmorgen schoongem<f hebben anti-gifstoffen p diend gekregen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4