Weekend-werkers best tevreden met hun baan ikkans bij onverzekerd jden zestig procent Ronald-Jan Heijn: vader leeft nog Adviesraad wil peetouders voor minderjarigen fangenen JE KIEST ERVOOR EN DAN MOET JE NIET ZEUREN' Schade aan Abel Tasman rond een half miljoen 3 PAdENLAND Souiant VRIJDAG 15 JANUARI 1988 PAGINA 3 misdaad bij ^Ctyevensstijl iG Jongeren die met name imikcrnden veel drinken, regel- jjelen, softdrugs gebruiken en veel losse contacten hebben twee Here sekse, plegen aanzienlijk Girodiiten dan jongeren met een an- t waïipatroon. Dit sterke verband st od A ahvijkende levensstijl en de- jedrag is gevonden door een inzien! van het ministerie van justi- t van k steekproef onder twaalf- tot is eeprigen gaf 56 procent van de atbaaii 39 procent van de meisjes op (pen schooljaar minstens één enornüiebben gepleegd. Het gaat iruk sf zwartrijden, geweld tegen lfTpn Jbekalken van muren, vernie- Vinkeldiefstal somd BLOEMENDAAL - Ronald-Jan Heijn, zoon van de ontvoerde Ahold-topman Gerrit Jan Heijn, gaat er van uit dat zijn vader nog steeds in leven is. „Wij zijn er van overtuigd dat mijn vader leeft", zegt hij in de Telegraaf. De tophockeyer geeft in het och tendblad niet aan waarom de familie nog steeds hoop heeft. Ro nald-Jan verklaart dat de familie wil dat de ontvoerders zijn va der vrijlaten of in ieder geval contact opnemen met Ahold. De familie kan zich best voorstellen, dat de kidnappers zich door de golf van publiciteit enige tijd op de achtergrond houden, aldus de zoon. De „toezegging" van procureur-generaal De Ruiter in Amsterdam dat het rechercheteam in de ontvoeringszaak nog enkele weken op volledige sterkte blijft en dat ook op termijn een adequate bezetting wordt gewaarborgd, heeft de familie Heijn en Ahold „volledig gerustgesteld". Ahold spreekt in een verklaring berichten tegen, dat het concern particuliere detecti vebureaus heeft ingeschakeld en beschikt over foto's van con tacten met ontvoerders. DEN HAAG Andere volwassenen dan de ouders moeten bij de opvoeding van kinderen kunnen worden betrokken. Behalve dit soort peetouders dient er voor jeugdigen ook een ombudsfiguur beschikbaar te komen. Deze moet de kinderen in conflictsituaties met raad en daad bijstaan. Dit bepleit de Raad voor het Jeugdbeleid in een advies dat de re gering. In de wet moet een .kleine meerderjarigheid' worden opgenomen, waarmee de rechter be paalde rechten van volwassenen kan toeken nen aan minderjarigen. Een trapsgewijze toe kenning moet er voor zorgen dat de overgang geleidelijk plaatsvindt. „Het gezinnetje van te genwoordig, man, vrouw en twee kinderen, is een tamelijk gesloten systeem. Ik denk dat het leuk is om ook vrienden of kennissen bij de op voeding te betrekken", licht algemeen secreta ris van de raad Stan Meuwese het idee van de peetouders toe. „Het is volgens ons goed om er een aantekening van te maken bij de burgerlij ke stand, er een status aan te geven. Als een onderwijzer bijvoorbeeld vermoedt dat er met een gezin iets aan de hand is, kan hij opzoeken wie de peetouders zijn en aan hen vragen of er iets is". Oude Pekela onthutst na vrijlaten verdachten GRONINGEN In Oude Pekela is onthutst gereageerd op de vrij lating van de twee mannen die dinsdag werden aangehouden in de kinderlokaffaire Oude Pekela. Volgens justitie kon niet worden bewezen dat de twee iets met de affaire te maken hebben. Het duo heeft tijdens de verhoren alles ontkend. Justitie bleef niets an ders over dan ze vrij te laten. Sa men met de politie is nu voor volgende week een bijeenkomst voor de betrokken ouders belegd. In het Twentse Westerhaar is gis teren op verdenking van ontucht met kinderen een 52-jarige man gearresteerd. Onduidelijk is nog om hoeveel kinderen het gaat. Prof.C.de Jager onderscheiden HOEVEN De sterrenkundige prof. C. de Jager, voorzitter van de Stichting Volks- sterrewacht Simon Stevin in Hoeven, ontvangt binnen kort twee buiten landse onderschei dingen. In juni de Hale-prijs. Voor zijn zonne-onder- zoek. De tweede onderscheiding is een gouden me daille van de En gelse Royal Astro nomical Society. en jtie voelt 'yan»plan nk om r Tin cel a (Van onze enjientaire redactie) nbesp) Het minis- itschijn justitie is toch 'ere 'pezig te onderzoe- 1 nofiler twee gevange- één cel kunnen doeii ondergebracht, talen preven, hoofd van Ootftie gevangeniswe- n on] het departement, ischrjt gisteren gezegd •an dt overleg met de enbefrenbonden CFO reen flKabo. Greven zit justitie i CDA en VVD drei- :en gezamenlijke ka- De beide regerings- enen dat alles op al- .moet worden om het ïinetkgen onaanvaardbaar sprejtekort op te heffen, jkhedl Corthals Altes zal be nde week een brief kwestie sturen aan zijn veroj en hebben het over- istitie opgeschort. Zij an een onzalig plan, gemiddelde cel te zijn voor het huis- n twee gevangenen, iden, verwachten de tot nog meer agressie de bewaarders, die jychisch zwaar belast re inJde bezuinigingen van ovtb jaren. Iesp] Korthals Altes en zijn •etaris Korte-Van He- ;n tot dusver zelf ook „op principiële en 'ie gronden", tegen het radef®n8en van meer ëede- en in één cel. De minis- 'n ftfnde dat zou kunnen volstaan met een iging, waardoor arres- inger in politiecellen Ikingf" kunnen blijven, regertder druk van de pu- gradiinie en een meerder- in he^p Tweede Kamer lij- igendbewindslieden „om" te de ijs dit gebeurt, zal het Is wel voor een be- ijd zijn. De maatregel personen per cel zou ongedaan gemaakt 'orden in 1990, wan- ieuwe gevangenissen lomen. ilie/Ri iuden na ontsnap- speedboot - De poli een woning in Am- *.en 30-jarige man [/^jfjuden die in 1985 op 0 20il^ire wijze uit de Bijl- "5 ontsnapte. De man len met een medege- op de gevangenis- i een ladder en een ;ende speedboot zag 'tal kans te ontkomen. AMERSFOORT „Ik begrijp eigenlijk niet goed waar ze zich druk over maken, ik ben niet anders gewend. Werken in het weekend heeft toch ook voordelen". Die reactie kon gisteren worden opgetekend uit de mond van één van de vele landgenoten die met de regelmaat van de klok ook op zaterdag en zondag aan het werk moeten. Want daarvan zijn er nogal wat, en ver reweg het merendeel daarvan heeft er vrede mee. Toegegeven, lang niet ieder een die op zaterdag of zondag bij het krieken van de dag naar zijn of haar werk moet, is daar even gelukkig mee. Als je hebt gekozen voor be roepen als buschauffeur, ver pleegkundige, landbouwer of zeeman weet dat van te vo ren. Hetzelfde geldt ook voor de politie, de brandweer, de PTT, de horeca, het theater en de media. Hoewel ze er niet altijd even gelukkig mee zijn, nemen de meesten de nadelen toch voor lief. Vaak onder het motto: „Beter een goede baan op een nare tijd, dan een nare baan op een goede tijd". En voor sommi gen heeft de keus om te wer ken op momenten die niet tijdens de kantooruren val len, vooral met de salariëring te maken. Voldoende reden om niet te klagen. Feit is echter dat het menig een toch tegen staat om in de weekends aan de slag te gaan. Vooral als het gaat om werk dat tot dusver op week dagen tussen acht uur 's mor gens en vijf uur 's middags kon worden verricht. Vol- Indien nodig wordt er in het ziekenhuis ook op zaterdag en zondag geopereerd. „Je kunt patiën ten nu eenmaal niet verbieden in het weekend ziek te zijn". FOTO: SP gens de president-directeur van Philips ontkomt zijn be drijf er niet aan zijn werkne mers in de toekomst ook op zaterdagen en zondagen te laten werken. Van der Klugt: „Het is zonde om onze dure apparatuur tijdens de week ends twee dagen lang onge bruikt te laten". Bij monde het VNO toonden de werkge vers zich deze week vierkant achter Van der Klugt. De werknemers, bij monde van FNV en CNV, waren tegen, zij het dat men het werken op zaterdag bespreekbaar vond. Zoveel hoofden, zoveel zinnen dus, waarbij PvdA en CDA zich vooral in de me ning van de vakbonden her kenden. Vergeten Vergeten wordt vaak dat er veel beroepsgroepen zijn die bij voorkeur buiten kantoor uren werken. Voldoende aanleiding dus om eens te peilen hoe daar de reactie op het werken in de weekends is. Een portier. „Ik werk al ja ren bij toerbeurt op zaterdag en zondag, en mij kan het niet zoveel schelen. Het is dan meestal lekker rustig en je kunt achterstallig werk doen. Er staat vrije tijd te genover, op momenten dat anderen moeten werken. Dat is een belangrijk voordeel. Een nadeel is dat je in het verenigingsleven meestal niet zo actief kunt zijn. Maar als je dat wilt is dat toch wel te plooien. Nee hoor, ik ben best tevreden met m'n baan". Een politieman: „Er zijn nu eenmaal beroepen die je on mogelijk alleen op weekda gen kunt doen. Dan zou onze maatschappij helemaal spaak lopen. Je kunt niet alles heb ben en ik erger me wel eens aan mensen die op een be paalde manier wereldvreemd zijn. Tegen vakgenoten die over de lastige werktijden klagen zeg ik altijd maar: Je kiest er voor, en dan moet je niet zeuren. Dat nu eenmaal de consequenties van het vak". Een verpleegkundige: „Ik heb tijdens zondagdiensten ook wel eens jaloers naar buiten gekeken wanneer ie dereen lekker in het zonnetje zat en ik druk in de weer was. Maar je moet realist zijn. In sommige beroepen moet je je wel aanpassen. Je kunt pa tiënten nu eenmaal niet ver bieden in het weekend ziek te zijn en baby's verplichten alleen op tijden dat het jou uitkomt ter wereld te ko men". Een. buschauffeur: „Voor ik op de bus zat, heb ik een tijd je in de bouw gewerkt. Daar heb ik mensen ontmoet die het liefst alleen van negen tot elf, met koffiepauze, en van twee tot vier, met thee pauze, werkten. Nou, mij ligt dat niet. Ik moet soms om vier uur op, en draai wel eens een zaterdag- of een zondagdienst, maar daar krijg ik weer gecompenseerd. Dus ik vind het wel goed zo". Een artiest: „In het theater weet je van te voren dat het zwaartepunt van je werk op de avonden en in de week ends ligt. Maar als je hart hebt voor dit werk, kan je dat niets schelen. Ik ben ook graag een avond thuis, maar in het seizoen komt het daar natuurlijk weinig van. Hoe wel, in de zomer kan ik me vaak langer vrij maken dan anderen. En, tja, dat project om overdag, onder meer in Leiden, meer voorstellingen te gaan geven. Dat ligt me wel, en ik ben niet de enige". Een winkelier: „Werken op zondag? Geen denken aan! Ik maak door de week al zulke lange dagen. Als winkelier moet je op zaterdag je winkel wel open hebben, anders scheelt dat veel te veel in de omzet. Toegegeven, daar staat in principe wel een vrije woensdagmiddag tegen over, maar dat is weer ty pisch zo'n dag om je admini stratie te doen en vertegen woordigers te ontvangen. Een vrije zaterdag zou mij ook wel wat lijken". Een huisvrouw: „Wat mij be treft mag iedereen op zater dag en zondag vrij hebben. Maar ik zie dat in de praktijk niet gebeuren. Veel mensen met een baan tussen negen en vijf op weekdagen vinden het natuurlijk allemaal wel best zo, en willen dat zo la ten. Maar er zijn er zoveel die dat zouden willen en het niet kunnen. Hebben de mensen die nu zo'n stennis maken er trouwens wel eens aan gedacht dat huisvrouwen ook in de weekends wer ken?" Een sportjournalist: „Ik ben eigenlijk niet anders gewend om op zaterdag en zondag te werken. Je kunt in theorie wel compenseren, maar daar komt in de praktijk weinig van terecht. Ik merk wel dat je in dit vak buiten je directe werk moeilijk sociale contac ten kunt opbouwen. Maar bij mij lopen werk en hobby toch een beetje in elkaar over, dus heb ik geen reden tot klagen. Sterker nog: als mij een rustige kantoorbaan werd aangeboden die twintig procent meer betaalde zou ik dat toch niet aannemen". DEN HAAG De schade aan de Nederlandse schoener Abel Tasman, die gisteren door een drie master uit Ecuador werd geramd, is veel groter dan aanvankelijk werd aange nomen. Was gisteren nog sprake van „duizenden guldens", vandaag is be kend geworden dat het gaat om ongeveer een half miljoen gulden. De stichting Abel Tasman, die de reis van het schip vanuit ons land organiseert, zal de „aanvaller" aansprakelijk stel len voor de schade. Bestuurslid Hartog: „Ons schip lag gewoon bij klaarlichte dag aan de wal toen het geramd werd. We hebben getuigen genoeg: dat overheidsschip uit Ecuador is de schuldige. We zullen het aansprakelijk stellen". Hartog noemt de aanvaring een „enorme tegenslag". Het hoogtepunt van de reis, de Tall Ships Race om het eiland Tas- manië, gaat aan de Abel Tas man voorbij. De race. die ter gelegenheid van het tweehon derdjarig bestaan van Austra lië gevaren wordt, heeft op 26 januari plaats en dan is de Abel Tasman nog niet her steld. Hartog: „Deskundigen uit Ne derland zijn naar Sydney om de precieze toestand op te ne men. Het schip heeft in elk ge val een flinke optater gekre gen. De masten zijn helemaal gedraaid van boven, er zit als het ware een slag in. In het slechtste geval moeten we nieuwe masten hebben en dan gaat het wel een tijdje duren. Maar ook als het meevalt en de masten niet vervangen hoe ven te worden, is het schip niet binnen twee weken ge reed. Nee, ik ben er van over tuigd dat we de 26e niet meer halen". Hartog sluit niet uit dat ook de rest van het pro gramma (een reis om de we reld met steeds weer een nieu we ploeg van elf jonge vrijwil ligers) onder druk komt te staan en gewijzigd zal moeten worden. Bootsman Arie van Sprang is bij de aanvaring overboord gesla gen. Hier zwemt hij terug naar het schip. foto. ap DAM - Motorrijtui- fcitters die voor hun pg geen aansprake- Margriet heropent het Sportfondsen- Apeldoorn. Bij de re- van dit bad is spe- feandacht besteed aan 'preik baarheid en ge- Woor minder validen. Bar/ ifieter van Vollenhoven wisselstrook op de "tbrug in Krimpen aan fssel in gebruik. lijkheidsverzekering (wa) hebben afgesloten, maken een grote kans nog dit jaar een acceptgirokaart toege zonden te krijgen met het voorstel een boete van 400 gulden te betalen om ver volging te voorkomen. Deze transactievoorstellen worden in de toekomst ver stuurd door de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veen- dam, die door het inzetten van extra werknemers en het per computer vergelijken van mil joenen foto's van motorvoer tuigen en gegevens over ver zekeringen hoopt jaarlijks ruim 200.000 onverzekerde rij ders te kunnen aanpakken. De pakkans wordt met het nieuwe systeem geschat op meer dan zestig procent, ter wijl de politie nu nog slechts anderhalf procent van de zwartrijders weet op te sporen. Het wachten is nu alleen nog tot de betrokken ministeries geld voor de uitvoering van de opsporingsplannen beschik baar stellen en de RDW de be nodigde bevoegdheid krijgt. Justitie hoopt dat van het mas saal in de portemonnee treffen van onverzekerde rijders zo'n afschrikwekkende werking uitgaat, dat automobilisten zich alsnog snel zullen laten verzekeren. Justitie zal het pu bliek uitvoerig over de actie informeren, voordat het nieu we systeem op de onverzeker de rijders wordt losgelaten. (NOLLEN i/eeL ueveA (iciee-AAM M|)N MO.eN IK lor, J üevoi. I WITTEN. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3