Iraël heeft geen vat op ebellie zonder leiders lgfflSBservice sjechische ctivis ten leiten voor jervormingen Dood president Taiwan onschatbaar verlies" As laatste Poolse koning terug naar vaderland rerkZALEM Terwijl .orlgeorganiseerde rel- t do^ortwoeden, zoekt Is- r Naarstig naar een par- persoon om mee te zïrrestatie na oproep tot ongehoorzaamheid Uitgewezen Iraniërs terug naar Frankrijk SKI - SAFARI - TOTAAL - ZILLERTAL 1145.- Pp i8"SIJTHOFF PERS P%ENLAND EaidfiaQowuvnt DONDERDAG 14 JANUARI 1988 PAGINA S e taboe voor 11 ten in Moskou r)U Veel hoge partij- en gsbonzen in de Sovjetunie voortaan afzien van een pri- dat bij de bevolking veel bloed heeft gezet. Van zo'n aderd dienstauto's zijn de en sirenes verwijderd, Sdt het persbureau Tass. Te mo»ge pieten maakten alleen ge- Aanfan de zwaailichten en sirenes belangrijk te doen voor- De met zwaailicht en sirene iste zwarte Volga die zich aan »nkele verkeersregel houdt, I Wderhand deel gaan uitmaken I lat normale straatbeeld in Mos- Foto van lijk Barschel op carnavals-T-shirt BREMEN De foto die de Westduit- se politicus en oud-premier van Schleswig-Holstein, Uwe Barschel, dood liggend laat zien in zijn hotelbad in Genève, is door een firma in Bre men gereproduceerd op T-shirts en door een alternatief carnavalscomité in Keulen op affiches. De christen-de mocraat Barschel pleegde in oktober van het vorig waarschijnlijk zelf moord nadat aan het licht gekomen was dat hij politieke spionage tegen zijn sociaal-democratische tegenstan der had bedreven. Behalve de foto staat op het inmiddels omstreden T- shirt de zin „Wanneer gaan de ande ren eens in het bad?" De Koning: onafhankelijkheid nu nog zaak van St.-Maarten PHILIPSBURG Minister De Koning van Neder- lands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken heeft op Sint Maarten de onafhankelijkheidsplannen besproken met de politieke leider van het eiland, Claude Wathey. Zowel De Koning als Wathey wensten echter geen enkele mededeling te doen over de inhoud van hun gesprek. „Het is nu niet het moment om als koninkrijksminister uitlatin gen te doen of standpunten in te nemen. Het woord is eerst aan de eilandsraad van Sint-Maarten en aan de Antillen. Daarna pas is een standpunt van het koninkrijk ter zake", aldus minister De Koning. Op de vraag of hij ae wens naar onafhankelijkheid van Sint-Maarten nu beter begrijpt na het gesprek met Wathey zei De Koning slechts: „ik hoop het". Claude Wathey verrastte vorige week met zijn aan kondiging, dat hij zijn eiland over een jaar onafhankelijk van Nederland wil maken. Toeristen op Zuidpool PUNTA ARENAS Twee met ski's toegeruste vliegtui gen hebben de eerste toeristi sche vluchten naar de Zuid pool gemaakt. Zestien Ameri kaanse en Australische toeris ten brachten drie en een half uur door met het heffen van glazen champagne en het ne men van foto's. De twee acht- zitter-Twin Otters landden na een vlucht van 2.875 mijl van af Punta Arenas in het zuiden van Chili. Het bezoek aan de Zuidpool kostte de deelnemers 25.000 dollar per persoon. Ontgoochelde bruidegom CAIRO Een 29-jarige Egyptenaar heeft zichzelf van het leven beroofd door van een hooggelegen balkon te springen, toen hij in de huwelijks nacht ervoer dat zijn bruid niet de jonge en knappe vrouw was die hij met succes het hof had gemaakt. Vlak voor de bruiloft, begin vorig jaar, moest de man naar het buiten land. Door bemiddeling van zijn broer werd het huwelijk met de handschoen voltrokken. Toen de man onlangs terugkeerde in Egypte ontdekte hij, dat hij door zijn broer was opgescheept met de oudere en lelijke zuster van zijn verloofde. Zuidafrikaanse ex-minister Mulder overleden JOHANNESBURG Connie Mulder, een voormalige Zuidafrikaanse minister en een gedoodverfde premier totdat hij door een schandaal tot aftreden werd ge dwongen, is op 62-jarige leeftijd in Jo hannesburg gestorven. Als minister van voorlichting bleek Mul der de spil van een uit geheime fondsen betaalde internationale propagandacam pagne, die bedoeld was om de blanke minderheidsregering meer aanzien te ge ven in de wereld. Dit gebeurde onder meer door belangen te kopen in kranten. S rau«han(*elen over helmen in de bezette Het schijnt dat Hnd belast is met de h®ig of organisatie van en zodoende (jr dus niets te rege- oonf te bepraten. Q :hefeiligheidstroepen weten ge ok niet goed wat ze met houatie aanmoeten. Maar Cc harde aanpak van het eeislaagt, zal het moeilijker varan ooit Palestijnse leiders irbiden die in staat zijn res- vain gehoorzaamheid af te en bij de jongeren die iu in de voorste gelede- ïvinden van wat zij „de KI" noemen. /art van de Palestijnse ing in de bezette gebie- jonger dan 26. Zij ken- ien andere situatie dan p an bezetting en onder ging. Voor de .ouderen de chtl itte hebben ze weinig ontzag, om dat zij, naar hun mening, ge faald hebben in de striid tegen de Israëliërs. Alleen de meer radicalen van de oudere gene ratie genieten nog enig aan zien. Wat nog het dichtst bij een herkenbare organisatie komt is de „Shabiba" (Kameraden), die beschouwd wordt als de jongerenafdeling van el-Fatah, de belangrijkste vleugel van de Palestijnse Bevrijdings Or ganisatie PLO. Zij worden om schreven als een kruising tus sen padvinders, criminelen en een afpersersbende, met een zweem van politieke gedre venheid. De Shabiba is met name sterk vertegenwoordigd in de kampen van de westelij ke Jordaanoever en de aan voerders zijn hoofdzakelijk af komstig uit de studenten-gele deren. In de kampen dragen zij zorg voor de openbare werken. Zo leggen zij rioleringen aan, be heren coöperatieve winkels en werpen zelfs verkeersdrem pels op. Maar ze nemen ook collaborateurs onder handen en houden huis bij winkeliers die proberen een stakingsop- roep te negeren. In Balata, het grootste kamp op de West oever, is de Shabiba zelfs zo goed georganiseerd dat het kamp op het randje balanceert van overheersing door de in zwart gehulde „Kameraden". Een andere bindende factor voor de jongeren is de Islam. Alleen dan niet als organisatie, maar als inspiratie. Cellen van de islamitische Jihad bestaan hier wel degelijk, vooral in de Gaza-strook, maar zijn relatief klein in aantal en leunen zwaar op de PLO. De popula riteit van de predikers in Gaza en op de Jordaanoever hangt samen met hun radicalisme. De vrijdagse gebedsdienst heeft zich inmddels geprofi leerd als demonstratie-tijd. Overal in de bezette gebieden heerst nog een soort vage loya liteit jegens de PLO. In een groot aantal huizen hangt een verbleekte foto van PLO lei der Yasir Arafat aan de muur. Van de oude PLO is echter niet veel meer over; de organi satie is hopeloos versplinterd. Bij het Israëlische Ministerie van Buitenlandse Zaken staan niet minder dan vijftien PLO- splintergroeperingen geregi streerd. Aangezien al deze afschei dingsbewegingen geclassifi ceerd staan als „terroristen or ganisaties" zal Israël met geen van hen in onderhandeling treden. Van de overige leider- figuren zijn de meest promi nente personen inmiddels ge deporteerd of gevangen gezet. Gematigde leiders, zoals Elias Freij, de burgemeester van Bethlehem, genieten weinig steun en komen eigenlijk al leen voor zichzelf op. Aan de andere kant bestaat er geen twijfel dat potentiële ge matigde Palestijnen zich laten afschrikken door de geweldda dige intimidatiepraktijken. Tussen 1978 en 1981 werden zeker twintig gematigden ver moord nadat ze zich bereid hadden verklaard met Israël te onderhandelen. Geweld creëert z'n eigen leiders, hoe wel informanten en de arres tatieteams van de veiligheids politie er toch in slagen de meesten van hen in te reke- (Vervolg van de voorpagina) ^jJUZALEM De Israëlische politie heeft vanochtend bij een 7 de Palestijnse hoofdredacteur Hanna Siniora en twee an- J5 vooraanstaande Arabische journalisten aangehouden. Dit krant Al Fajr (de Dageraad) gemeld. Siniora lanceerde 2 week een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid de Israëlische bezetting van de Westelijke Jordaanoever Gazastrook. "jrtussen heeft de Israëlische minister van defensie Yitzhak erkend dat de rellen in de bezette gebieden voortkomen rd'ustratie en wanhoop onder de Palestijnen. Maar hij zei dat ,.^ger zal worden ingezet zolang de rust niet is hersteld. Ra- ^jctep de Palestijnse bevolking op niet samen te werken met de PLO, maar te onderhandelen met Israël. Gisteren kwamen opnieuw twee Palestijnse jongeren om het leven tijdens protest demonstraties op de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Daarbij zijn sinds de rellen begin december begonnen meer dan dertig mensen door Israëlisch geweervuur om het leven geko men. Een schip met Palestijnse ballingen uit Europa zal naar de Israë lische havenstad Haifa varen, uit protest tegen de deportaties van Palestijnen uit Israël en het gewelddadige optreden van het Israëlische leger in de bezette gebieden. De voorgestelde Pale stijnse bootreis roept in herinnering de tocht van de Exodus, het schip dat na de Tweede Wereldoorlog met honderden Joden aan boord van Europa naar het toen onder Brits gezag staande Pa lestina voer. do, it le 14 -dt j\G Drieënveertig voormalige Tsjechische communisten, i/ie veel vooraanstaande activisten uit de periode van de i Lente van 1968, hebben hun landgenoten opgeroepen te zetten voor wezenlijke veranderingen, document, waarin het feit wordt herdacht dat Alexander fck twintig jaar geleden tot partijleider werd gekozen, wij le 43 de beschuldiging van de hand dat de hervormingen p8 uit de hand waren gelopen. Met dit argument wordt in uiciële lezingen het ingrijpen van het Warschau Pact ge- jvaardigd. Iren van stagnatie en repressie die volgden op dit ingrijpen et afzetten van Dubcek onderstrepen naar de mening van tivisten alleen maar de noodzaak van hervormingen. Als deel daarvan zouden ook het half miljoen partijleden dat igustus 1968 werd geroyeerd, in staat moeten worden ge- flweer een rol te spelen. TAIPEI De president van Taiwan, Chiang Ching-kuo is gistermorgen overleden en enkele uren later is de vice-president Lee Teng-hui beëedigd als president. De regering heeft een periode van der tig dagen rouw afgekon digd na het verscheiden van Chiang. Chiang was de zoon van wijlen president Chiang Kai-shek, die met zijn regering in 1949 uitweek naar Taiwan na de burgeroorlog tegen de commu- Flessepost Drie Britse scholieren uit de omgeving van Southampton bezitten het bewijs, dat de brief-in-een- fles niet iets is dat alleen in avonturenboeken voorkomt. Op het strand van Weymouth vonden zij een fles met inhoud (brief en biljet van een dollar), die een maand geleden door de Amerikaanse Kimberley Corbisiero in de omgeving van New York in de Atlantische Oceaan was geworpen. SKEENWISKE DE EDELE ELFEN Belgische matroos mi jnen jager overboord geslagen BRUSSEL De Belgische mijnenveeg-operatie in de Perzische Golf heeft een leven geëist. Aan boord van de mijnenjager Brey- del, die overigens op de terugweg is naar België, wordt een ma troos vermist. Men neemt aan dat hij overboord is geslagen. Een zoekactie heeft n)ets opgeleverd. Na de VS, Italië en België zou nu ook Groot-Brittannië overwegen haar militaire aanwezigheid in de Perzische Golf te verminderen, zo is gisteren in Londen vërnomen. De Britse marine wilde het bericht noch bevestigen noch ontkennen. De Britten zouden van plan zijn enkele van de vier aanwezige mijnenvegers uit het oorlogsgebied terug te roe pen, omdat er geen mijnen meer worden gelegd. De Royal Navy heeft sinds haar aankomst in de Golf in september tien mijnen onschadelijk gemaakt. nisten in China. Er is lange tijd gespeculeerd dat een van zijn drie zonen president zou worden, maar de afgelopen ja ren heeft Chiang er geen twij fel over laten bestaan dat hij bedwongen tranen in de ciele bekendmaking van het overlijden van de president dat de regering „een capabele leider" heeft verloren, en dat het land een „onschatbaar ver lies" heeft geleden. De nieuwe president Lee is een oorspronkelijke Taiwanees en behoort niet dat de vijftien procent van de bevolking die samen met Chiang Kai-shek uit China kwam. Lee riep bij zijn beëdiging alle leden van de regerende Nationalistische Partij op zich te verenigen „en de missie te vervullen die de heer Chiang niet kon afma ken." De president doelde hiermee op de herovering van het Chinese vasteland, dat nog altijd een officiële doelstelling is van het Chinese buitenlands beleid. Het afgelopen jaar had Chiang een aantal belangrijke politie ke veranderingen op stapel ge zet, waarvan een van de meest opvallende was de beëindiging van de staat van beleg, die se dert 1949 op Taiwan had ge golden. Door deze opheffing konden Taiwanezen voor het eerst familieleden op het Chi nese vasteland bezoeken. Anti-communist Chiang studeerde in de Sovjet unie en werkte daar onder meer in een goudmijn en op een staatsboederij, maar na zijn terugkeer in 1937 naar China ontpopte hij zich als een anti-communist. Na enkele ministerposten, volgde hij in 1975 zijn vader op. Hij maakte regelmatig onaangekondigde uitstapjes naar het platteland waar hij de boeren aanhoorde die zich beklaagden over de trage gang van de bureaucra tie. Onder zijn leiding maakte Tai wan een spectaculaire econo mische groei door, maar kreeg het land tegelijkertijd een aan tal diplomatieke tegenslagen te verwerken toen de Verenigde Staten en een aantal andere landen de formele betrekkin gen met Taipei verbraken om vriendschappelijke banden te kunnen aanknopen met de ontdooiende Chinese Volksre publiek. Of de dood van Chi ang nu grote gevolgen heeft voor de banden tussen Taiwan en China staat nog te bezien. Wapengesprek Genève in cruciale fase GENÈVE In Genève zijn Amerikaanse en Russische on derhandelaars vanmorgen be gonnen aan wat volgens de Amerikaanse delegatieleider Max Kampeiman „een beslis sende" ronde is van bespre kingen over beperking van de intercontinentale kernraket ten. Volgens Kampeiman is er aanzienlijke vooruitgang in de richting van een verdrag ge boekt, maar bestaan nog steeds ernstige verschillen van op vatting. Een principe-akkoord moeten worden bereikt voor de topconferentie van presi dent Reagan en partijleider Gorbatsjov, halverwege dit jaar in Moskou. PARIJS Frankrijk is teruggekomen op de om streden uitwijzing van dertien Iraanse en twee Turkse dissidenten naar het Afrikaanse Gabon. De Franse onder-minister van veiligheidszaken, Robert Pan- draud, heeft meegedeeld dat zeven van de uitgewezen Ira niërs „om humanitaire rede nen" mogen terugkeren naar Parijs. De anderen worden op genomen door Spanje. De dissidenten, die uit protest tegen hun uitwijzing al een maand in hongerstaking wa ren, zullen vandaag met Fran se vliegtuigen naar Europa worden gevlogen en onmid dellijk worden opgenomen in ziekenhuizen in Parijs en Ma drid. De terugkeer van de Iraanse opposanten betekent een flin ke nederlaag voor minister Pasqua van binnenlandse za ken. Onder zijn verantwoorde lijkheid waren de Iraniërs (voor een deel actief in het Iraanse verzet) begin vorige maand Frankrijk uitgezet. Dat gebeurde volgens een „absolu te spoedprocedure", aangezien de Iraniërs een gevaar zouden vormen voor de veiligheid in Frankrijk. De uitwijzing werd in binnen- en buitenland heftig bekriti seerd. De actie werd gezien als een „gebaar" van de regering Chirac naar de ayatollah's in Teheran, in ruil voor de vrijla ting van de resterende Franse gijzelaars in Libanon. Zij worden vastgehouden door de pro-Iraanse Islamitische Jihad. ADVERTENTIE Prip 1275.- p.p. inclusief vervoer per slaapbus indien u op eigen gelegenheid naar Hip- pach gaat Inbegrepen: - Verblijf in luxe 4- sterren hotel met gebruik sauna half pension - 6 dagen Zillertaler Superski-pas - 6 lunches in de skigebieden - 6 dagen begeleiding door skileraar - 6 dagen eigen busvervoer naar skigebieden - ski-safari-party - parallel-ski-slalomwedstrijd POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070-190882 Bezocht worden Gletscherbahnen Hintertux, Laemmerbichl-piste te Lanersbach, Isskogel en Fuerstalm te Gerlos, Hochzillertaler piste te Kaltenbach, Hochfuegen te Fuegen, Kreutzjoch te Zeil am Ziller. WARSCHAU De as van de laatste koning van Polen, Stanislaw August II Poniatowski, keert voor de tweede keer uit de Sovjetunie naar Polen te rug. De as van de koning zal worden bijgezet in het paleis Lazienki in het grootste park van War schau, waar Stanislaw de Poolse intelligentsia placht te ontvangen. De koning overleed in 1798 in Sint Petersburg nu Lenin grad drie jaar nadat Polen van de kaart van Europa was geveegd door een opdeling tus sen Rusland, Pruisen en Oos tenrijk. Nadat het land in 1918 zijn onafhankelijkheid had te ruggekregen, onderhandelde de regering in Warschau met Moskou over de terugkeer van de as. In 1938 werden de stof felijke resten bijgezet in het Poolse stadje Wolchin. Helaas voor de as en voor Polen vielen de Sovjets op 17 september 1939 Polen bin nen en lijfden de oostelijke ge bieden bij de Sovjetunie in. De nazi's bezetten de rest van het land. In 1945 werd de Poolse grens krachtens het verdrag van Potsdam zodanig gewijzigd, dat Wolchin 7 kilometer bin nen de Sovjetunie bleef liggen. Van daaruit zullen de resten van de koning later dit jaar definitief naar Polen terugke ren.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5