jlilioenen Iromen en folders vol illusies menland Mieslachtoffers jy achteruit Volksgericht dreigt in Oude Pekela ERELD SAMENGEPERST OP VAKANTIEBEURS '88 lEUWi tel fjndex verwijt WVC besluiteloosheid Politie zoekt Hei jn in het oosten Décafé van Douwe Egberts. Net zo lekker als gewone koffie. 3PAU— £cidóc.0owiard DONDERDAG 14 JANUARI 1988 PAGINA 3 ie: SJGEN - De conditie van de met stookolie vervuilde vo chten nog steeds worden gevangen voor de Zeeuwse en Zuid- megeie kust, is ten opzichte van enkele dagen geleden sterk enterverd- Volgens de Zeeuwse coördinator van de reddings- het bijna zeker dat de nu nog gevonden dieren het olie- 'mercjr niet zullen overleven. zullen gezien hun slechte conditie uit hun lijden ver- he(ten worden. In Zeeland overtreft het aantal vogels dat vyonden wordt nu het aantal levende. Zo werden er giste- Zeeland 63 levende en 110 dode vogels opgeraapt. Op Overflakkee en op de kust van Zuid-Holland werden 100 levende en enkele tientallen dode vogels gevonden, in fiivan Provinciale- en Rijkswaterstaat zijn ook vandaag juk in de weer geweest om de stranden te ontdoen van stran^en zÜn inmiddels schoon. Koningin Beatrix heeft gisteren op het paleis op de Dam de nieuw jaarsreceptie voor ambassa deurs gehouden. Op de foto wordt zij begroet door een lid van de hofhouding. foto: anp Campingvluchten naar Griekenland blijven mogelijk AMSTERDAM - Nederlandse toeristen kunnen dit jaar gewoon met een cam- pingvlucht naar Griekenland op vakan tie gaan. De beperkende maatregelen die de Griekse overheid vorige week aankondigde om de toeristenstroom te controleren gelden niet voor Nederland se chartervluchten. Andere toeristen zullen, als zij niet kunnen aantonen dat hun overnachting is geregeld, op kosten van de reisorganisator worden terugge stuurd. De nieuwe regeling geldt dit jaar alleen voor vluchten uit Tanden die de charterbepalingen in hoge mate over treden. OUDE PEKELA De politie heeft de twee verdachten in het kinderseksschandaal in Oude Pekela, een vader en zijn zoon maandenlang ongehinderd laten lopen, in de hoop dat zij naar de hoofddaders van het misdrijf zouden leiden. In Oost-Groningen circuleert de naam van de oudste verdachte, nu voor verhoor aangehouden, al zeker drie maanden. Justitie wil uit veiligheidsoverwegingen de plek waar hij wordt vastgehouden niet onthullen. Daarmee voelt het openbaar ministerie de gemoedstoe stand in Oude Pekela goed aan. Een vrouw die namens betrokken ouders zei te spreken heeft al laten weten dat „als deze daders weer worden vrijgelaten, ze voor ons zijn". overz tot »e wj zo, igingl ;re klj mogi ki VANDAAGi IN HET lichte' ■echt Bij de en- van de Julianahal bewl de Utrechtse Jaar- ïiddajs staat een oudere het b"kv in Haaksbergse rdracht. Terwijl fanfare vrolijke -__.Jfaes blaast, deelt zij en Npdelijk lachend plak- krentewegge uit en /rustere over het 800-jarig °Midfan van haar Twent- s'gJdorp. Driehonderd sr verderop gaan imokJ hoogte- en Canari- ia* Mi zon gebronsde jon- s jn spontaan uit de l |en. In zwembroek, 7 pak of bikini parade- zij op de tonen van 9 aarde disco-muziek 7 Esteloos over een po- i3 m. Zö moet je de ko- ,2 nde zomer op de 9 inden gekleed gaan, 4 ,je er tenminste echt l wilt horen. Iets ver- 6 ->p zijn buikdanseres- J wervend in de weer. >sies vanaf de Vakan- die gistermorgen mevrouw Ria Lubbers, irrouw van de minister- jdent, werd geopend. De i duurt tot en met zon- Irie grote hallen hebben lerden reisorganisatoren, jjes, provincies en landen plekje gevonden. De ge- wereld is er samenge- jt op een oppervlakte van K) vierkante meter, die ,idoor nog dichter bevolkt naotischer is dan de ech- 'irdbol. |en de duizenden bezoe- kers door schuifelen twee sprekende klompen: een at tractie van het Nederlands Bureau voor Toerisme. In een reusachtig aquarium van een reisbureau van duikva kanties ligt zomaar een dui ker tussen de karpers. Drie jongens lopen de hele dag paard te zijn om de aandacht te vestigen op ruitervakan- ties. Er zijn echter maar wei nig mensen die deze centau ren (half mens, half paard) meer dan één blik waardig keurenj Wèl veel aandacht is er voor de stickers, posters, folders en brochures, die met gerou tineerde gebaren in de even eens gratis verstrekte plastic zakjes worden gestoken. Hoe veel folders en brochures op deze beurs precies over de toonbank gaan is niet exact na te gaan, maar het moeten er miljoenen zijn. Alleen het Frans Verkeersbureau al Tsjechoslowakije, Polen en de DDR vliegen de folders weg. De Noorse vakantie-stand biedt het motorzaag-optreden van een artistieke houtbewerker. foto's: anp heeft zo'n 10.000 kilo aan pa pier naar Utrecht laten bren gen. Wie een tijdje bij de uit gang van de Jaarbeurs staat, ziet honderden mensen ge bukt gaan onder het gewicht van wat, eenmaal weer thuis, in veel gevallen dromen en illusies zullen blijven. Eervolle vermelding „In het spoor van de dagjesmens UTRECHT - Stevo Ak- kerman, schrijver van „In het spoor van de dag jesmens'de rubriek over toeristische attrac ties en bijzonderheden in eigen land die de afgelo pen zomer in onze krant verscheen, is gisteren on derscheiden met de enige „eervolle vermelding" van de Stichting Pers prijs Toerisme. Tijdens de officiële opening van de beurs Vakantie 88 in Utrecht ontving hij de prijs uit handen van me vrouw Ria Lubbers. De hoofdprijs ging naar J.J. van Oppen van De Gel derlander. keersbureau zich in ons land vestigde. Oost-Europa Veel belangstelling is er op Vakantie 88 ook voor de Oosteuropese landen, inclu sief de Sovjetunie. Nu de Tsjernobyl-angst is weggeëbd is'het Oostblok met dank aan Michail Gorbatsjov een interessant reisdoel ge worden. Een vertegenwoor digster van het Russische staatsreisbureau Intourist be vestigt de grote vraag naar informatie, zowel over geor ganiseerde vakanties als rei- zen-op-eigen-houtje. Ook in de stands van Hongarije, Opvallend is de bescheiden aanwezigheid in Utrecht van Spanje, dat na Frankrijk en West-Duitsland de derde va kantiebestemming is van de Nederlanders. Waar de ver keersbureaus van Frankrijk en West-Duitsland elk een compleet dorp van honder den vierkante meters hebben laten verrijzen, huist het Spaans Verkeersbureau in een eenvoudig optrekje. Een bewuste keuze, legt directeur Adri van Breda uit. „Op deze beurs komen naar mijn me ning veel mensen die zelf hun vakantie regelen. Dat is minder dan de helft van het aantal toeristen dat naar Spanje komt". Vorig jaar trok Spanje bijna 1,5 miljoen Ne derlandse vakantiegangers, tien keer zoveel als in 1962, het jaar dat het Spaans Ver- Egypte maar dromen. Zij vertegen woordigt in Utrecht het door hongersnood en burgeroorlog feteisterde Oostaïrikaanse udan. Ondanks die proble men, zo zegt zij, heeft haar land toeristen heel wat te bieden. En wie uit het zuiden wegblijft, zal van de burger oorlog niets merken. Egypte daarentegen, de noor derbuur van Sudan, lijkt bij na rijp om door de Europese massa-toerist ontdekt te worden. Zodra over enkele jaren het nieuwe van Turkije af is nu nog het „toeristi sche land van de toe komst" zal de reiswereld de aandacht ongetwijfeld richten op het land van Nijl, Ria Lubbers opende de Utrechtse beurs Vakantie 88 en nam daarna op de stand van het Militair Luchtvaart Museum plaats in een schiet stoel. Een adembenemende ervaring. woestijn en pyramides, zegt drs. O.A.F. Abrahim van het Egyptische Toeristenbureau met grote tevredenheid. Guillermo Neef, directeur van het Toeristenbureau Cu rasao, is eveneens een tevre den man, ofschoon het bij zijn stand nog geen storm loopt. „Maar dat komt van zelf", zegt hij. Neef baseert zijn optimisme op harde cij fers. Het Nederlandse toeris me naar de Nederlandse An tillen is de voorbije jaren ex plosief gegroeid, mede door dc goedkopere dollar. Maar er kan nog meer bij, en als het aan Guillermo Neef ligt zullen er de komende jaren op Curagao bijvoorbeeld cam pings komen. NTB Wie gewoon in eigen land wil blijven, kan in de Jaar beurs terecht bij de stands van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT). In de promotiecampagne voor de komende zomer is veel aan dacht voor het vandaag door premier Lubbers in Maas tricht geopende Museumjaar. „Het leuke van de vakantie zijn de voorbereidingen; fol ders doorbladeren op zoek naar een bestemming", ver telt mevrouw Lubbers. „Voor moeders is de vakantie overi gens geenszins een tijd van „onbezet zijn", zoals de ency clopedie aangeeft onder het trefwoord vakantie. Als we na terugkomst de vakantiefo to's bekeken dacht ik vaak, goh, wat is het leuk en mooi geweest en had ik op dat mo ment maar meer genoten". Voor alle reizigers-in-spe heeft mevrouw Lubbers, net terug .uit Peking, nog een Chinese wijsheid: „Vakantie, zo zou het altijd moeten zijn. Maar als dat zo zou zijn, was er geen vakantie meer". JOS TIMMERS ■V (Vervolg van de voorpagina) JOEGEN - Het ver- s afjisel Medicenter- was dusinitiatief .van de Nij- rd jse Uroloog J. Boere- ev°J; Zonder vergunning 40 (h hij in september '86 .medisch-diagnostisch harfcscentrum". In febru- diende Vendex zich financier en za- irtner. Een uitvloei- laarvan was de ope- van de vestiging in I Haag. In november het Boerema zich onver- ndeit terug. Vendex ging maar moest gisteren inen, dat de Medi- ers niet levensvatbaar 3 of Medicenter in Nijmegen experiment de steun Staatssecretaris Dees. Het as na te gaan of het Me- rer het op verantwoorde *■"3 kon opnemen tegen de iostische afdelingen van Nijmeegse ziekenhuizen, wilde vooral bekijken of Vendex de kosten in de ge zondheidszorg zou kunnen drukken. Het experiment, waarbij ook de ziekenhuizen in de regio Nijmegen waren betrokken, had op 1 januari moeten be ginnen, maar dat is er niet van gekomen. Een woordvoerder van Vendex wiit dit vooral aan de besluiteloosheid van •WVC. Het ministerie had op dracht gegeven voor een haal baarheidsonderzoek toen de voorbereidingen voor het ex periment al in volle gang wa ren, maar ook dit onderzoek is er nooit gekomen. „Dat is de haalbaarheid niet ten goede gekomen," aldus de woord voerder. Vendex had bij het experiment op financiële steun van de overheid gerekend, maar deze is nooit verleend. „Nadat Dees liet weten dat er in Nijmegen een experiment moest komen, volgde een grote stilte. Dees wilde nooit een echte mening geven over de Medicenters.' aldus de woord voerder. De medisch-directeur van het Nijmeegse Canisius-Wilhelmi- na ziekenhuis, M.C.G. Verste gen, is niet verbaasd: „We hadden het besluit van Ven dex wel verwacht. Vendex heeft lange tijd met verlies moeten draaien in Nijmegen". De vier Nijmeege ziekenhui zen zouden aan het „Boerema- experiment" meedoen. Daar van bleven er uiteindelijk drie over. GS van Gelderland wa ren positief over door de zie kenhuizen op te richten onaf hankelijke en zelfstandige me disch diagnostische centra. Wat betreft de deelname van de Nijmeegse ziekenhuizen aan het experiment zegt Ver stegen: „Wij hebben nog steeds hoop dat de staatssecretaris zal doorgaan met het experiment, waarbij dan alleen de Nij meegse ziekenhuizen worden betrokken. We waren inmid dels zelf al aan het onderhan delen met Vendex om samen met Vendex de voormalige Boerema-kliniek (de Marien- burg) te exploiteren. We heb ben er ook aan gedacht om dat pand van Vendex over te ne men als Vendex er mee wil ophouden. Die onderhandelin gen zullen nu wel verder gaan. Wat ons betreft blijft de doel stelling van experiment over eind". jKNOLLEN 20 kên ik eo. nog eew paap.. j'j Locpr op oe \jL0eü. ous J'J J Lgvr nieuw -mout, St»*.-. Mariniers naar Noorwegen Nederlandse mariniers klaar voor vertrek naar Noorwegen voor de Jaarlijkse wintertraining van het korps. De ongeveer 460 mariniers vertrokken gisteren van de luchthaven Schiphol. Al eerder deze maand zijn op 80 kilometer ten zuiden van de Poolcirkel 340 mariniers aangekomen. Onder de mariniers bevinden zich dit jaar voor het eerst ook dienstplichtigen. foto- anp RECHERCHE SLAAT HULP AHOLD AF HAARLEM - Het recher cheteam dat al meer dan vier maanden de ontvoe ring van Gerrit Jan Heijn onderzoekt, heeft duide- den. Autosloper K. is al lange tijd niet meer gesignaleerd. In Drenthe speelt ook nog een kwestie rond een Amsterdam se souteneur, die zijn boerderij in Heesch zonder vergunning lijk „neen" gezegd tegen had verbouwd. De man is een aanbod van Ahold om 1 zelf mensen te leveren. Politiewoordvoerder Geelof; „Er is om te be ginnen geen sprake van een inkrimping van ons rechercheteam en particu liere hulp bij een recher che-onderzoek kan nooit". Volgens onbevestigde be richten zou Ahold al ge ruime tijd geleden detecti vebureaus uit diverse lan den hebben ingeschakeld. Ongeveer honderd korpsen van gemeente- en rijkspolitie ontvangen nog deze week een verzoek om een kijkje te gaan nemen bij in totaal ruim dui zend door tipgevers genoemde lokaties. De landelijke zoekac tie volgt op de bijna 200 loka- tie-onderzoeken die al eerder Springendal kortgeleden iets sinds het begin van de ontvoe ring onvindbaar. Vrijwel elke dag wordt er in het oosten wel een spoor ge volgd, hoe onwaarschijnlijk aanwijzingen ook mogen lij ken. Zo werd nog deze week in het bosgebied Imbosch (tus sen Eerbeek en Dieren) een bescheiden onderzoek gehou den bij de vele vakantiehuisjes en caravans. Hetzelfde gebeur de in Hoenderloo, waar vrij dicht bij elkaar drie campings zijn gesitueerd. Ook zijn er grootscheepse zoekacties ge houden in de buurt van Hee- ten (bij Raai te), Rijssen en Nij- verdal. Helicopters hingen bo ven de Holterberg en op cam pings in die streek zijn cara vans doorzocht. In Ootmarsum werd kortgeleden door de poli tie een graaf-actie op touw ge zet. Een tipgever had gezien dat in het natuurgebied Het plaatsvonden. Inmiddels duidelijk geworden dat het on derzoek zich steeds meer con centreert op het oosten moest zijn begraven in een veldje. Bij het onderzoek kwam naar voren dat iemand inderdaad iets had begraven: het land. Twee rechercheurs een voorraadje aardappelen, van het Deventer politiekorps zijn vrijgemaakt om tips en Ook een onderzoek in Haaks- aanwijzingen uit het oosten te bergen leverde niet het ge- registreren en na te trekken, wenste resultaat. Bij een cara- Het aantal huiszoekingen, on dervragingen en andere loka- tie-onderzoeken in de provin cies Gelderland, Overijssel en Drenthe is de laatste twee we ken sterk toegenomen. De po litie legt daarbij een opmerke- vanbedrijf in die plaats had ie mand een sterke, bedorven lucht geroken. De locatie werd direct in verband gebracht met de aanwijzingen van de politie dat de bandopnames van Heijn gemaakt kunnen zijn in een kleine ruimte, bij- lijke interesse aan de dag voor voorbeeld een caravan. Poli vakantiehuisjes en caravans in tie-onderzoek bij het Haaks- rustige streken. Sinds het op heffen van de informatiestop bergense caravanbedrijf wees niet uit dat het lichaam van december is op meer dan Heiin in een van de caravans .laats in het oosten ge- verborgen was, maar dat ie mand vergeten was z'n koel kast te legen. onder meer in het Twentekanaal. Sinds kort wordt verscherpt toezicht ge houden op de oostelijke grens overgangen. Autosloper In zuidoost-Drenthe gonst het van de geruchten sinds de po litie op zoek ging naar de in die streken bekende autoslo- Ëer K. Deze man, die tussen •alen en Coevorden zijn eigen autosloperij heeft gehad, zou volgens de politie mogelijk de leverancier zijn van de witte Volvo stationcar van het type 240 of 245. Dit is de auto waar in de heer Heijn op de morgen van 9 september zou zijn mee genomen. Het is deze auto die in het buurtonderzoek in Bloe- mendaal en later ook in de speciale aflevering van Opspo ring Verzocht grote aandacht kreeg. De auto, waarover bij het rechercheteam in Haarlem zeer veel tips binnenkwamen, is overigens nooit teruggevon- „Onzin" Bij het onderzoek wordt geen enkele informatie snel als „on zin" terzijde geschoven. Zo heeft het rechercheteam een curieuze tip in onderzoek van een gedetineerde in het Huis van Bewaring in Zutphen, die een maand voor de ontvoering zag dat zes mannen in een Amsterdamse gracht aan het vissen waren met zeehengels. De gedetineerde herinnerde zich het gebeuren, toen aan het publiek werd gevraagd of de personen die in de buurt van Heijns woning in Bloe- mendaal op de dag van de ont voering aan het vissen waren zich bij de politie bekend wil den maken. Dat is echter nooit gebeurd. Bijzonder detail is dat onder de vissers in Amster dam zich ook een handelaar in ruwe diamanten bevond... ARJEN VAN DER SAR C.A. van der Valk overleden MOLENHOEK - De heer C.A. van der Valk, directielid van het gelijknamige motel- en restaurantconcern, is op 61-ja rige leeftijd overleden. Hij was directeur van de vestiging De Molenhoek in Molenhoek (bij Nijmegen) en maakte tevens deel uit van de directie van De Valkenhorst in Voorschoten. (ADVERTENTIE) Inderdaad

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3