ntslag voor zestig man j Ouwehand Katwijk De Lindenhof in Leiden aanvaardbaar alternatief BIJZONDERHEDEN oemenveilingen behalen hogere omzet ■^EN OMGEVING Landbouwschap: verlenging van gebruik methylbromide NOORDWIJKSE POLITIEK WIL MEER INVLOED OP BELEID We knokken voor de punten maarniet tot elke prijs" Onderzoek: Zuid-Holland onderschat belang Schiphol EeidóaQowtaiiL DONDERDAG 14 JANUARI 1988 PAGINA 11 ''Voordwijkse nutsbedrijven in reserve tuw Met het oog op de reorganisatie van de nutsbedrij- loordwijk handen met geld kan gaan kosten, verdwijnt ;es ton winst van de gemenetelijke nutsbedrijven over en 2Teserves. Dat stelt het Noordwiikse college na vragen uit' i^er de meerwinst. In totaal bleek er in dat jaar ruim autojden meer winst te zijn gemaakt, dan er begroot was. Een ong4ig voor de kleinverbruikers van electriciteit was achter- gerajgven wegens het geringe bedrag, dat afgedragen moest rouwjemiddeld circa 12 gulden per gebruiker). Voor het water- aar h de verdeling van de meerwinst moeilijk, omdat onge- m gej-ocent van het Noordwijkse water door de eigen bevol- t en |t gebruikt en de rest door de verbruikers in Noord wij- ;rech'n Voorhout wordt afgenomen. De winstuitkeringen van lieP tse bedrijf aan de algemene dienst zullen na de herstruc- en Oferdwijnen. Naar verwachting zal dit worden gecompen- i v* het nieuw te vormen bedrijf Zuid-Holland-Noord in de q een afkoopsom. Hoe hoog die som zal zijn, staat nog in t vast. Om het overgangsproces zonder al te grote zorgen ndeli(men, is de meerwinst aan een bij de algemene dienst be- terujrve toegevoegd, aldus het college. FINANCIËLE STEUN VOOR VOGELASIEL NOORDWIJK/DEN HAAG - Het vogelasiel in Noordwijk krijgt 750 gulden van de provin cie Zuid-Holland. In het asiel zijn tot nu toe zo'n zeventig vo gels die slachtoffer zijn van de illegale olielozing, geholpen. Gedeputeerde Staten willen met deze eenmalige bijdrage hun waardering laten zien voor het werk dat is verricht door de vrijwilligers. Behalve Noord- wijk krijgen ook vogelasiels uit Rotterdam, Den Haag en Hoek van Holland financiële steun van de provincie. Inbraak in sigarenmagazijn ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een sigarenmaga zijn aan de Raad huisstraat in Al phen zijn vannacht 198 sloffen sigaret ten, 56 sloffen shag, 59 strippen kaarten en 9 dozen sigaren gestolen. De totale waarde is ongeveer 13.000 gulden. De daders hebben een raam naast de toegangs deur geforceerd. LEIDEN Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap in Den Haag heeft gisteren bij minister Braks een plan op tafel ge legd om het ontheffingsbeleid voor methylbromide te verlengen tot 1 januari 1993. Het plan gaat ervan uit dat de ministers Braks en Nijpels terug willen komen op hun beleidsvoornemens om al per 1 januari 1990 geen ontheffingen meer te verlenen. Methyl bromide is een ontsmettingsmiddel dat veel gebruikt wordt door tuinders en bollenkwekers. Braks heeft toegezegd het plan, dat ook aangeeft hoe het gebruik van methylbromide in de komen de vijf jaar stapsgewijs kan worden verminderd, te bespreken met zijn collega's van VROM, WVC en Sociale Zaken. Volgens het Landbouwschap blijkt uit een recent rapport dat onafhanke lijke deskundigen over methylbromide hebben gemaakt, dat de bezwaren van het middel veel geringer zijn dan tot dusver werd aangenomen. Braks en Nijpels zien in het rapport vooralsnog geen aanleiding hun standpunt te herzien, zo hebben ze laten weten. NOORDWIJK De gemeenteraad moet meer kunnen bijdragen aan het beleid. Te veel heeft men bij de behandeling van de begrotingen te maken met voldongen feiten. Dit zei VVD'er J. Smit en de vertegen woordigers van de linkse fracties gisteravond in de commissie fiann- ciën in Noordwijk. In de vergade ring werd gisteravond uitgebreid gediscussiëra over de vooijaarsnota 1988. Ook volgens L. Kramer-Cra- ma (PvdA) was nauwelijks moge lijk om mee te denken over het be leid in een zo vroeg mogelijk stadi um. Naar de mening van de socia- liste werd dit beleid tot nog toe te veel door het college en de ambte lijke diensten bepaald. J. Smit (VVD) voegde daaraan toe, dat het college nog steeds uitging van de stelling, dat bij een sluitende begro ting, de daarin opgenomen beleid spunten ook uitgevoerd dienen te worden. Daarom zou hij niet in stemmen met een jaarlijkse verho ging van de belastingen met 5 pro cent, verklaarde Smit. Lastenver zwaring behoorde alleen te worden toegepast als de noodzaak daartoe aanwezig was, meende het VVD- raadslid. Wethouder P. Warmer dam slaagde er niet erg in om de opposanten tegemoet te komen. Ouwe- erij en visver- uit Katwijk gaat irsoneel met 63 impen. De in- van het perso- mgeveer 270 man ||akelijk om het be- ancieel rendabel n. Woensdagmor- let de onderne- jordid en de vakbon- sproken over de 4 N°in. lagen zijn voorname- gevolg van de proble- dom de visaanvoer en jeve reclame over met haring in de zomer vorig jaar. Met deze herstructurering hoopt de di rectie in 1988 de problemen te boven te komen. Voor de vis- verwerkende industrie i6 1987 een slecht jaar geworden. Veel negatieve reklame, zoals over de haringworm, deed een groot deel van de export stag neren. Tot de dag van vandaag mogen in de Bondsrepubliek geen diepgevroren haring worden ingevoerd. Ook daalde de vraag naar bepaalde pro- dukten als dubbelgerookte en zilverharing. De lagere koers van de dollar speelt ook par ten, onder meer bij de uitvoer van haringprodukten naar Griekenland. „Door de lagere dollar kunnen Canadezen voordeliger leveren", meent directeur L.E. Ouwehand van de gelijknamige visverwer- kende industrie. Verder werd de noodzakelijke aanvoer door het strakke qouteringssysteem al vroeg in het jaar belem merd, zodat de grondstof voor de visverwerkende industrie in de laatste maanden nog maar moeilijk te krijgen was. Directeur Óuwehand vreest dat vooral door een onzekere aanvoer van vis verdeeld over een heel jaar er moeilijkheden blijven voor de visverwerken de bedrijven. Al eerder maak te hij duidelijk dat dit beslist arbeidsplaatsen zou gaan kos ten. De ontslagaanvragen ko men daardoor niet onver wacht. H. van Duyn, secretaris van de ondernemersraad, be vestigt dit. „Het hing in de luchtmeldt hij. „Bij kleinere bedrijven zijn stilzwijgend al mensen ontslagen. Wij zijn het grootste visverwerkende be drijf van Nederland en markt leider en daardoor vallen de ontslagen bij ons. meer op". Met de vakbonden en de on dernemingsraad is contact op genomen om een sociaal plan op te stellen en de noodzakelij ke inkrimping door te spre ken. Ook moet de onderne mersraad nog akkoord gaan met de reorganisatieplannen. Daarover wordt volgende week vergaderd. Welke werk nemers precies op straat worden gezet, is nog niet be kend. Ook daarover moet nog overleg plaatsvinden. Na de voorgestelde reorganisa tie verwacht de directie van Ouwehand's rederij en visver werkende industrie voldoende ook omdat binnen het bedrijf hard is gewerkt aan produktverbreding en aanpas sing van de smaak aan de hui dige eisen van de consument. De reorganisatie binnen het bedrijf heeft tot gevolg dat de lokatie aan het Prins Hendrik kade gesloten wordt, zodat de gehele produktie vanaf 1988 plaats gaat vinden aan de Hoofdvestiging aan de Rederij- straat. Eerdere plannen van het bedrijf om te verhuizen naar het industrieterrein 't Heen zijn inmiddels op een laag pitje gezet. Wel blijft het bedrijf met de gemeente in ge sprek over een mogelijke ver huizing naar dit industriege bied. De vakbond FNV was niet voor commentaar bereikbaar. TENKLINIEK 0RDWUK [HUIST NAAR I-TERREIN wi|N/NOORDWIJK t,erl Buitenkliniek, een 'cjdiniek voor chro- be iteke kinderen, is verhuisd van het hefaentale pand De in Noordwijk paviljoen van het misch Ziekenhuis vt. In de loop van de e tezochten de kinde- hun ouders het onderkomen. kinderen kregen t v|atsje in de kliniek. el te doen geweest om ■huizing, die in het ka- b0 t AZL noodzakelijk ng Velen waren het abso- (b0ït eens met de sluiting ,enj kliniek in Noordwijk. jotschaligheid op het zou niet ten goe- aan de patiëntjes. jerin sombere stemming |dens de uiteindelijke d^ing echter geen sprake. noemden het nieuwe veiimen „een aanvaard- „Het is even r, was het commentaar ge kinderen. Volgens het vjan de kliniek dr. H.L. •>m( heeft de nieuwe huis- en bij het AZL zowel odjls nadelen. ar reikbaarheid in Leiden benr dan in Noordwijk, toel met de specialisten is Êt ziekenhuis is natuur- t gemakkelijker", aldus „Maar er is niet voor joveel ophef geweest verhuizing van de kli- in Noordwijk stond de op een mooie plek tel in het dorp. De kinde- ze|en de hele dag „gewo- zotfensen voorbij lopen. \^staat het gevaar dat de pn niet veel anders zien itte jassen". Ik hoop 'at het laatste mee zal Daarnaast zullen de de tuin missen. Ge wordt in het voorjaar !r een tuin aangelegd", [drflearin. legde er de nadruk op AZL deze keus heeft :t. „Niemand die in de werkte, was blij met 'huizing. Nu het dan iver is, werken we er allen aan, kinderen en v.;ers, om de huiselijk e behouden. Geen zie- £;'s-sfeer dus. Zo maken j n gebruik van de een- De Lindenhof in Noordwijk waar vroeg in de morgen met de verhuizing werd begonnen. trale keuken van het zieken huis maar hebben onze eigen keuken. In de lente zullen we weer gebruik kunnen maken van een tuin". Van deze huise lijke sfeer kon gisteren al even geproefd worden. Iedereen was druk bezig de slaapkamers en de centrale huiskamer leuk in te richten compleet met planten, een televisie en een radio. De kliniek was 23 jaar lang in Noordwijk gevestigd. In 1984 werd door het ziekenhuis in gestemd met het plan de kli niek op het AZL-terrein onder te brengen. Dat was het gevolg van de bezuinigen die het mi nisterie van onderwijs het AZL oplegde. Tussen 1983 en 1987 moest er 5,3 miljoen gul den bezuinigd worden. De verhuizing van de kinderkli niek werd daar een onderdeel van. Het aantal patiëntjes ver minderde in die jaren van 30 naar 14. Gezonde kinderen werden ontslagen en er wer den geen nieuwe patiënten aangenomen. Volgens Mearin zijn er geen ontslagen gevallen onder het personeel, maar is het personeelsbestand inge krompen door natuurlijk ver loop. Stichting Ouders van de kinderen die in de kliniek in Noordwijk wa ren ondergebracht uitten hun krijiek op dit beleid. Zij richt ten de Stichting Instandhou ding Buitenkliniek op en wis ten veel geld te vergaren om de kliniek in Noordwijk te be houden. Zo werd onder andere 60.000 gulden verzameld tij dens de Vara's speelgoedactie in 1984. Fancy fairs werden gehouden, kerkgemeenschap pen en bedrijven uit de regio deden schenkingen. De kli niek kon ondanks de inzame- lingsactie's niet in Noordwiik blijven. „Een deel van het geld is in ieder geval goed besteed", vertelde Mearin. „Er is audio visuele apparatuur aange schaft voor de kinderen. Het geld wordt ook besteed voor de aanleg van een tuin in het vooijaar' Ondanks dat de ouders de kli niek in Noordwijk wilden be houden, hebben ze tijdens de verhuizing laten weten dat er in Leiden een aanvaardbaar alternatief wordt geboden. De stichting wordt echter niet op geheven. Het geld dat nog res teert, zal gebruikt worden voor de inrichting van de kin derkliniek. Die blijft niet lang in dit gebouw gehuisvest. Na 1992 verhuizen de kinderen waarschijnlijk opnieuw. Het plan bestaat de buitenkliniek met de kinderkliniek op het oude terrein van het AZL naar de nieuwbouw te verhui zen. Voorzitter van de Stichting In standhouding Buitenkliniek H.A. Kogels vertelde gisteren de verhuizing naar een verdie ping in de nieuwbouw van het AZL tegen te willen houden. „Ook de Provinciale Raad van de Volksgezondheid is het hier niet mee eens. Het huidige on derkomen van de kliniek vol doet prima aan de voorwaar den om de kinderen in een huiselijke sfeer onder te bren gen en in een eigen gebouw. Op de zesde verdieping in het ziekenhuis wordt dit echter anders. Onze slogan is dan ook: „Wel dichterbij het zie kenhuis, maar niet in het zie kenhuis. Dat laatste komt niet ten goede aan de kinderen. De stichting zal een verhuizing naar de nieuwbouw ten alle tijden trachten te voorkomen", aldus Kogels. Voorlopig krijgen de veertien kinderen een plaatsje in het gebouw op het voormalige Ba lanspaviljoen. Gisteravond werd voor de eerste keer in het nieuwe onderkomen geza- melijk de maaltijd gebruikt. Alle ouders waren daarbij aan wezig. JULIA VAN BOHEMEN In de loop van de dag richtten de kinderen hun kamers In. FOTO'S: TEJO RINGERS BURG De Nederlandse bloe- maanden lag de omzet nog onder die Honselersdijk (1.309 miljoen, 11,1 pro- klingen hebben in 1987 een om- van 1986. De Vereniging van Bloemen- cent) en Oost-Nederland in Bemmef(53 hfyjaald van 3,702 miljoen gulden veilingen in Nederland heeft dit giste- miljoen, 10,5 procent). Flora in Rijns- procent meer vergeleken met ren bekendgemaakt. burg neemt met een omzet van 341 mil- omzetstijging werd volledig Grootste veiling was opnieuw VBA in joen gulden nog steeds de derde plaats w d dank zij een grotere aanvoer. Aalsmeer met 1.610 miljoen gulden in. De groei was met 0,7 procent echter Dwel snijbloemen als kamer- en (plus 6,2 procent). Grootste groeiers wa- bescheiden in vergelijking met de an- is. »nten daalde de gemiddelde prijs ren achtereen volgers de veilingen CVV dere veilingen, uk. De groei kwam pas in ae in Grubbenvorst (omzet 64 miljoen gul- e helft van 1987 In de .eerste vijf den. groei 12,6 procent), Westland in Alleen EMM in Roelofarendsveen no teerde met een omzet van 32 miljoen gulden een daling van 1,1 procent in vergelijking met 1986. De veilingen Berkel en Omstreken in Bleiswijk, 't Noorden in Eelde en Utrecht en Om streken in Vleuten behaalden achter eenvolgens een omzet van 204 miljoen gulden (plus 7,2 procent), 47 miljoen gulden J. van Mullekom: „Talent vasthouden bij een kleine vereniging is moeilijk". FOTO: WIM VAN NOORT Pingpongen kan iedereen". J. van Mullekom zegt het met lichte minachting. „Voor tafeltennis moet je wel wat meer oefenen. Serveren bij voorbeeld. Het valt beslist niet mee om te zorgen dat het balletje netjes over het net heen komt Verder zijn er diverse manieren om te slaan. Daar moet beslist in worden geoefend". De 44-ja- rige J. van Mullekom is pen ningmeester van de Noord wijkerhoutse tafeltennisvere niging Noord wijkerhout Strijdt Steeds Sportief (NSSS). Deze vereniging viert komende zaterdag het zilveren jubileum. In hotel van der Geest is er tussen drie en vijf uur een receptie, 's Avonds is er feest voor de senioren. Het vorig weekein de vierden de junioren feest. NSSS werd opgericht door leden van de voormalige Noordwijkerhoutse tafelten nisvereniging Wilskracht Deze club ging over de kop, maar daarmee was nog niet de animo om te tafeltennis sen verdwenen. Na een de monstratie tafeltennissen bij voetbalvereniging VVSB wa ren er voldoende mensen om opnieuw een competitie te beginnen. Aanvankelijk werd gespeeld onder de vlag van de voetbalvereniging. NSSS werd een onderafde ling. „NSSS had niets. Door onder de vlag van VVSB te werken, konden we tafelten nistafels financieren vertelt Van Mullekom die zelf een jaar na werd van Vroeger had hij in Sassen- heim gespeeld. Eerst in de schuur van de groenteboer in de Rusthofflaan. Toen de groep spelers in de Sassen- heimse schuur steeds groter werd, werd een vereniging opgericht. Na enkele jaren ging ook deze club over de kop. Van Mullekom ging in Noordwijkerhout spelen, een beslissing waar hij nooit spijt van heeft gekregen. „NSSS is een gezellige club. We knok ken wel voor de punten, maar niet tot elke prijs. Voor de meeste mensen is het een avondje uit Ruzie is zeld zaam'Van Mullekom mij mert wat over weekeinden uit de begintijd van NSSS tóen enkele leden samen op wintersport gingen. Ze be- Bijdrage: Roza van der Veer zochten dan ook de plaatselij ke tafeltennisvereniging. Ook is weieens tegen een Duitse vereniging gespeeld. Gymzalen Tegenwoordig maakt NSSS gebruik van de gymzaal naast het Kokkerbad. Daar voor hadden de tafeltennis sers flink wat gymzalen van de binnenkant gezien. Aan vankelijk werd gespeeld in de kantine van VVSB, maar dit gebouw werd al snel te klein. Nieuw onderdak werd gevonden in de gymzaal van de Jozefschool, maar ook daar konden de tafeltennis sers niet echt uit de voeten. „We konden niet achter de tafels staan want anders had den de spelers geen ruimte meer. Bovendien waren er achter de zaal alleen twee toiletten met een paar kap- stokhaken. Daar moesten de spelers zich verkleden. In een klein hokje kon koffie worden gezet en moest ge wacht worden tot je weer aan de beurt was om te spelen. Zodra het mogelijk was zijn we verhuisd naar de nieuwe gymzaal bij de Victorschool. Daar waren kleedruimten voor dames en heren Ook dat lokaal werd zeven jaar geleden verlaten voor het lokaal naast het Kokker- bad. Daar is Van Mullekom nu heel tevreden over. „We hebben een speciale kast die we uit kunnen klappen. Op die manier krijg je een bar. We hoeven 's avonds ook niet op een bepaald tijdstip de zaal uit Soms blijven spe lers tot een of twee uur zit ten. Als we zelf de boel op ruimen en de zaal afsluiten is dat geen probleem". Verhui zen naar de. Schelft is nooit aan de orde geweest bij NSSS. „Te groot, te hoog en veel te duur", meent Van Mullekom die het kan weten als penningmeester. „Boven dien is die zaal om de haver klap verhuurd voor eer. of andere televisieuitzending". Constant NSSS heeft op dit moment zestig leden. Daarvan is de helft jeugdlid. Enkele jaren geleden had de Noordwijker houtse club nog 125 leden waarvan tweederde jeugdle den. „Dat werd veroorzaakt door een paar actieve men sen die veel jeugd hebben aangetrokken. Op een be paald moment was dat afge lopen en liep het aantal leden terug. De meeste jeugdleden houden het namelijk voor ge zien als ze rond de 17 jaar zijn. Ze hebben vaak geen tijd meer". Het teruglopende ledenaantal beïnvloedde op dat moment sterk de stem ming in de vereniging. „Ik weet nog dat we gezegd heb ben dat we het zilveren jubi leum zouden halen, desnoods met drie leden. Die stemming is nu omgeslagen. De laatste jaren houden we constant 60 leden De Noordwijkerhoutse vere niging levert geen prestaties op het allerhoogste niveau. „Daar streven we ook niet naar", meldt Van Mullekom verrassend. „Op dit moment hebben we een damesteam dat in de derde divisie speelt. Het blijkt met een kleine vereniging moeilijk te zijn om een echt talent vast te houden. Je moet namelijk al tijd twee andere mensen van hetzelfde niveau hebben om een team te vormen. Dat blijkt moeilijk te gaan De grootste wens van de ta feltennisvereniging is een ei gen gebouw. Een wens die van Mullekom zelf niet di rect in vervulling ziet gaan. Vijftien jaar geleden hebben we een poging gedaan. We hadden toen ons oog laten vallen op het stukje grond waar nu t Mossenest staat. De toenmalige wethouder De Jong hielp ons daarbij. Die steun is er nu niet. De ge meente is bang dat anders de Schelft leeg komt te staan. Zonder gemeentelijke subsi die is voor een vereniging als NSSS een eigen gebouw niet haalbaar". LEIDEN De provincie Zuid-Holland erkent het economisch belang van de luchthaven Schiphol voor de Rijn- en Bollen streek onvoldoende. Zij voert bovendien een terughoudend en voorzichtig ruimtelijk-economisch beleid ten aanzien van deze regio. Dit geldt nauwelijks voor de Leidse agglomeratie, maar des te meer voor de Duin- en Bollenstreek en de Rijnstreek Oost. Dat is één van de conclusies die het Nijmeegse bureau Buck Consultants International trekt in het rapport „De economische betekenis van Schiphol voor de Rijn- en Bollenstreek". Het bureau heeft een onderzoek daarnaar ingesteld in opdracht van de provincie en de Kamer van Koophandel en Faorieken voor Rijnland. Verder menen de opstellers van het rapport dat het beleid er in de genoemde regio teveel op gericht is ae verste delijkingsdruk te weerstaan en net gebied zoveel mogelijk open te houden door de instroom van al dan niet op Schiphol geo riënteerde bevolking en bedrijvigheid te beperken Voorronden bollencompetitie spe- Iers boven de veertig jaar. De competitie vindt plaats in het kader van de actie „Bollendor- pen in competitie". De op brengst van ae hele competitie is bestemd voor de poliobestrij- ding. Op 21 april komt een deel van het oude Ajaxteam naar de Bollenstreek. Sjaak Swart, Gerrie Muhren, Robbie Ren- senbrink, Frits Soetekouw.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11