|teMóe6ou/tcwt AZL: Boycot heeft ons geen geld gekost a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) r Viaduct tot besmet gebied verklaard Een cadeau van formaat NOV dringt aan op meer samenwerking Winkeliers exploiteren parkeergarage niet zelf WOENSDAG 13 IANUARI laat) RaoiNa i 1 7ensprong: CWI kost 3- en buurthuizen geld ~tN De Zevensprong, stichting voor buurt- en iswerk in Leiden-Noord, is bang dat het sociaal- iel werk geld moet inleveren als de plannen voor btraal Werkgevers Instituut (CWI) doorgaan. „Een roep wil een „opgetuigd" instituut, met een direc- en hoofd-boekhouder, een secretaresse en dergelij- "lgens onze berekeningen kost dat ongeveer 550.000 per jaar. Maar de gemeente wil er geen geld op jen Dat betekent dus dat er bezuinigd moet p op het werk in de buurt- en clubhuizen", zegt (ter L. Gerth van Wijk-Kruyt van De Zevensprong, iadrukt dat de stichting het „prima" vindt als de »^eels)administratie, het beheer van de gebouwen en -jjke centraal wordt geregeld. „Maar wij voelen niet ■fn nieuw centraal gezagsorgaan". De Zevensprong 'ÏCWI zich niet moet gaan bezighouden met het be- in de verschillende buurt- en clubhuizen. Gewonde bestolen LEIDEN Een 27-jarige Leide- naar is vermoedelijk bestolen nadat hij onwel was geworden. De man, die maandag bepakt en bezakt met bagage net terugkwam van een vliegreis, kwam ten val in de Bree- straat. De Eerste Hulpdienst bracht hem met zijn bagage naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. De man kon zich achteraf nauwelijks iets van het gebeurde herinneren. Wel bleek bij het uitpakken van zijn spullen dat een in Singapore aangeschafte personal computer, een diamant van 0,75 karaat, 500 gulden aan vreemde valuta en een aantal musicassettes waren ver dwenen. Van Aardenne voorzitter van bestuurscommissie LEIDEN Oud-minister van economische zaken drs. G.M.V. van Aardenne is benoemd tot voorzitter van de bestuurscom missie Leiden-Rotterdam. Deze commissie, ingesteld door mi nister Deetman, moet de samen werking coördineren tussen de mediosche faculteiten van de universiteiten van Leiden en Rotterdam. In geval van con flicten heeft de commissie ook een bemiddelende taak. Behalve Van Aardenne zitten in de commissie de decanen van beide faculteiten, prof. dr. W. Th. Daems (Leiden) en prof. dr. H.K.A. Visser (Rotterdam). Burgemeester Goehoop in Moker-uitzending LEIDEN Burgemeester C. Goekoop is vanavond te horen in de radio-uitzending van Moker. Er wordt met hem gesproken over de restauratie van het orgel in de Pie terskerk, waar zaterdag een symposium over is gehouden. Voorts is er een gesprek met de heer Mark, voorzitter van het college van beheer van de kerken in Leiderdorp over de actie „Kerkbalans". Ook wordt aandacht besteed aan de winkel voor tweedehandskleding 't Begijntje onder de toren van de Hoog landse Kerk in Leiden. De uitzending be gint om 18.30 uur en is te ontvangen via de FM-frequenties 105,7 en 88,1 (kabel). Moker zendt elke tweede en vierde woensdag van de maand uit. Motorfiets en auto in brand LEIDEN Vermoedelijk door brandstichting ziin de afgelopen nacht in de Kruisstraat een afvalcontainer en een motorfiets uitgebrand. Het vuur werd even na twee uur 's nachts ont dekt. Omdat de vlammen langs de gevel van een woning sloegen, werden de bewoners door de brandweer gewekt en naar buiten gehaald. Door de hitte van het vuur vatte ook een bij de container geparkeerde BMW-motorfiets vlam. Dat voertuig ging geheel verloren. De schade aan de woning beperkte zich tot een geblakerde gevel. Op de grens van Wassenaar en Leiden is gister avond op de A44 een auto uitgebrand. Het vuur is volgens de politie vermoedelijk door kortslui ting ontstaan. De 83-jarige bestuurder kon zijn auto nog op tijd verlaten en bleef ongedeerd. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, kon niet worden voorkomen dat de auto uitbrand de. ticht woners van de Kagerstraat genieten van een enigszins ongebruikelijk uitzicht. In plaats van ijrazende auto's verschijnt dagelijks een grote kraan voor hun ramen. Dit in verband met Ugswerkzaamheden. De straat is vermoedelijk nog de hele maand afgesloten voor het ver sussen rijden via de Faljerilstraat over de Houtlaan. foto: wim van noort JEN „De winkeliers en nemers in Leiden |n meer samenwerken. van het grootste belang S zich als één groep aan meente presenteren". Dat )orzitter L.J van Velzen iet Koninklijk Neder- Ondernemersverbond ivond in zijn nieuwjaar- raak voor de leden van NOV en een aantal an- ondememersorganisaties. Van Velzen doelde ondermeer op het overleg dat winkeliers met de gemeente voeren over de Breestraat. „Verdeeldheid is in zo'n kwestie een slechte zaak", vond hij. Van Velzen deelde mee dat hij vorig jaar tranen in z'n ogen had gekregen naar aanleiding van een aantal besluiten van de gemeenteraad. „Om dat te voorkomen moeten wij ons als één man presenteren aan de Leidse politiek. Helaas zien niet alle winkeliers dat in". Van Velzen drong er op aan zich te verzetten tegen even tuele plannen van de gemeen te om de Morspoortbrug af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer. Dit idee uit de koker van de fractie van Links Lei den komt morgenavond ter sprake tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. HUISARTSEN STOPPEN DEFINITIEF MET ACTIES LEIDEN De acties van de Plaatselijke Huis artsenvereniging (PHV) hebben geen financiële gevolgen gehad voor het Academisch Ziekenhuis Leiden. Dat zei een woordvoerder van het AZL vanmorgen als re actie op het bericht dat de huisartsen hun acties definitief hebben afge sloten nu de vakgroep huisartsgeneeskunde van de Leidse Universiteit gehandhaafd blijft. Woordvoerder dr. R. van Velzen van de PHV weersprak dit: „Ik weet van medische adviseurs van het ziekenfonds dat onze boycotactie wel de gelijk tot een afname van patiënten heeft geleid. Bovendien zijn sommige hoogleraren en vakgroe pen nog steeds boos op ons. Dat is niet voor niets, denk ik". Uit boosheid over de plannen van de medische faculteit om de vakgroep huisartsgenees kunde op te heffen, besloten de huisartsen eind december 1986 geen patiënten meer door te verwijzen naar het AZL, behalve als dat medisch noodzakelijk was of wanneer de patiënt er zelf om vroeg. Voorts werden verwijskaar- ten trager doorgestuurd en werkten de huisartsen niet meer mee aan wetenschappe lijk onderzoek en nascho lingsactiviteiten. Ook-konden studenten geen co-schappen meer volgen bij de huisart sen. De acties werden half april opgeschort, nadat de medische faculteit in een brief aan minister W. Deet man (onderwijs en weten schappen) had voorgesteld de vakgroep met tien procent in te krimpen. Dat was voor de huisartsen aanvaardbaar. Onlangs kreeg de PHV van de medische faculteit het be richt dat dit plan doorgaat. Daarop werd besloten de ac ties definitief stop te zetten. Het AZL meldde begin vorig jaar dat de selectieve boycot leidde tot een patiëntenda ling van tien procent. Van morgen zei de woordvoerder: „Wê kunnen niet precies zien hoeveel patiënten de huisart sen minder hebben doorver wezen. Maar we weten wel dat er vorig jaar niet minder verrichtingen zijn verricht dan verwacht". „Ik denk niet dat het waar is dat ze er niets van hebben gemerkt", zegt Van Velzen. „Dergelijke cijfers zijn na tuurlijk moeilijk te interpre teren. De afdeling chirurgie zal er bijvoorbeeld weinig last van hebben gehad. Daar komen de acute gevallen bin nen. Maar de keel-, neus- en oorheelkunde moet het bij voorbeeld heel duidelijk heb ben gemerkt". Volgens Van Velzen werd in de zomer nog gezegd dat in het Elizabeth- ziekenhuis in Leiderdorp en het Diaconessenhuis in Lei den met een toename van pa tiënten te maken had gehad. „Dat is later weer rechtge trokken. In april besloten wij de acties op te schorten en na de zomer moesten de patiën ten de rekeningen van de specialisten in het Elizabeth- ziekenhuis en in het Diaco nessenhuis eerst zelf betalen in verband met de ruzie tus sen specialisten en zieken fondsen. De specialisten in het AZL hebben daar niets mee te maken en daarom wilden veel mensen liever naar het AZL. Aan die wens gaven de huisartsen gehoor". De PHV is tevreden over het resultaat van de acties, zegt Van Velzen. „De vakgroep moet wel wat inkrimpen, maar er blijft in elk geval een hoogleraar. En boven dien blijft ook het onderzoek gehandhaafd". De Leiderdorpse huisarts zegt dat hij en zijn collega's wel alert blijven, vooral om dat er bij de medische facul teit opnieuw moet worden bezuinigd. „Als je me vraagt of ik er gerust op ben, dan zeg ik nee. We moeten er nu op letten dat de medische fa culteit zich aan haar woord houdt". Lunchconcert De hoboïsten Henk Stam en Geertje van der Meulen geven morgen een lunch concert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Het programma bevat compo sities van Gordon Jacob, Willem Luyt en van de achttiende eeuwSe compo nist Alexander Wranitzky. Het concert begint om 12.45 uur en eindigt om ongeveer 13.30 uur. De en tree bedraagt 4,50 gulden. Muziekstudenten, houders van CJP en K&O leden betalen 3 gulden. Lokhorstkerk In de Lokhorstkerk worden in de komende weken vier lezingen ge houden over het thema 'Toekomst voorspellen. Zin of onzin?' Spreker is de heer D. Steenhuis uit Nijverdal. Hij spreekt vrij dagavond, 12 februari, 11 maart en 15 april. Telkens is de aanvang om 20.00 uur. Bijeenkomst Voor mensen van 55 jaar en ouder is er morgenoch tend in het Dienstencen trum Binnenstad (Hoge- woerd 65) een bijeen komst. Er wordt gespro ken over allerlei zaken die met het ouder worden te maken hebben zoals het hoe en wanneer opmaken van een testament. Een notaris zal een inleiding verzorgen. De toegang is gratis. Lezingen Drs. H. van Dongen houdt morgen in de Kapelzaal van het K&O een lezing over reïncarnatie, het le ven na de dood. Donder dag 21 januari spreekt hij over het thema „Dromen in het licht van de parap sychologie". De lezingen beginnen om 20.15 en toe gangskaarten zijn ver krijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, tel. 071-141141. hagedis van iljoen jaar oud Leids museum tnilj fN'- ^ig nu Het skelet van een miljoen jaar oude en Vijf meter lange Mosasau- rtriveert morgenmiddag in ijksmuseum van Geologie ineralogie aan de Hoog- Kerkgracht in Leiden, bsasauriér is een zeehage- et dier leefde in de zee die Inen jaren geleden Zuid- rg en ook grote delen lerika bedekte. De dier- aan het einde van de iriode, zo'n 64 miljoen deden, uitgestorven. Het dat naar Leiden komt is itig uit Zuid-Dakota Het in dozen verpakte zal morgenmiddag ter in elkaar worden gezet, •idse museum beschikt enige in Nederland over >lledige skelet van het het najaar van 1988 er in het Museum van ;ie en Mineralogie een tentoonstelling inge- •nd de zeehagedis. vincie wil r geld voor fonische lpdiensten HAAG/LEIDEN De icie Zuid-Holland wil ks 250.000 gulden extra iet rijk om de telefoni- hulpdiensten te kunnen laven. In een brief aan ninisterie van welzijn, jezondheid en cultuur ven Gedeputeerde Staten „financiële noodsituatie 18 zal leiden tot gedwon- ntslagen en wellicht tot fing van enkele dien- 'ovincie is sinds 1 januari verantwoordelijk voor de nische hulpdiensten in n, Schiedam, Spijkenisse I iordrecht. Gedeputeerde schrijven dat ze het teerste betreuren" dat er deze bijkomende taak extra geld beschikbaar is d. „Ten onrechte worden u voor het blok gezet een »ing te vinden", aldus de van de provincie, n 1987 waren er al finan- problemen, maar toen ie gemeenten bijgespron- De provincie heeft beslo- it jaar 100.000 gulden ex- eschikbaar te stellen, zo- jr een tekort overblijft van 100 gulden. De komende bestaat een structureel Ft van 250.000 gulden, al- pe provincie. STUDENTEN FIETSEN NA VERKRACHTING LIEVER KILOMETERS OM LEIDEN OEGSTGEEST Het viaduct aan de Oude Rijnsburgerweg on der de rijksweg 44 (Am sterdam-Wassenaar) is tot besmet gebied verklaard door vrouwelijke bewo ners van het studenten complex Duyfhuys. Re den is de recente ver krachting van een stu dente ter plekke. De meisjes fietsen nu liever kilometers om dan het ri sico te lopen te worden overvallen op het bijzon der onveilige fietspad, dat vanaf de Wassenaarseweg onder het viaduct naar hun barakken voert. De omgeving van het fietspad leent zich uitstekend voor mensen die iets kwaads in de zin hebben. Komend vanaf de Wassenaarseweg loopt het pad tussen struiken en een wei land naar het viaduct. Na het viaduct buigt het naar rechts en gaat het na een slinger over in een klinkerweg, de Oude Rijnsburgerweg. Aan de zijde van de rijksweg staan bosjes, aan de andere kant lig gen een weiland en even ver derop het barakkencomplex, op gemeentegrond van Oegst- geest. Niet alleen door die sinistere, onveilige omgeving mijden de vrouwelijke studenten het fietspad steeds vaker, ook de verlichting geeft aanleiding om een andere route te kie zen. De lampen onder het via duct woraen voortdurend vernield door jeugd die zich rond het viaduct ophoudt. Die land. Volgens de heer 1 der van het EBR „is het om moedeloos van te worden. Een paar dagen nadat wij een kapotte lamp hebben vervan gen, worden we alweer ge beld om langs te komen. Zo gaat het voortdurend". Het monteren van andere typen lampen helpt niet. „Je kunt nog zo'n sterk materiaal ge bruiken, wie het kapot wil maken, lukt dat altijd", is de ervaring van De Ridder. De studenten klagen er over dat het EBR niet snel genoeg komt als zij bellen. Volgens De Ridder komt dat doordat het EBR niet voor één klacht komt. „Wij moeten zo econo misch mogelijk omspringen met het geld dat de gemeente ons ter beschikking stelt voor het beheer van de openbare verlichting. Dat betekent dat wij elke dag in een bepaalde wijk een aantal klussen tege lijk aanpakken. We gaan niet tussendoor naar de Oude Rijnsburgerweg. Dat is te duur". Toen drie weken geleden een 21-jarige studente werd ver kracht, was een lamp kapot. Korte tijd later werd aie gere pareerd, maar enige dagen daarna was hij opnieuw ver nield. Studenten menen dat meningsverschillen over het onderhoud tussen de gemeen ten Leiden, Oegstgeest en Rijkswaterstaat een rol heb ben gespeeld, maar De Ridder spreekt dat tegen. Leiden ver zorgt de verlichting vanaf de Wassenaarseweg tot en met de eerste lantaarnpaal na het viaduct, de gemeente Oegst geest neemt de andere palen voor zijn rekening. Student Dick van Damme, al vijf jaar bewoner van het ba rakkencomplex, heeft de in druk dat kapotte lampen „steeds minder snel worden gerepareerd", ondanks ver zoeken van vrouwelijke stu denten om iets aan de verlich ting te doen. Zij vooral zijn bang dat hen onder het via duct iets overkomt. De ver krachting was aanleiding om met mannelijke medebewo ners afspraken te maken over begeleiding: zij fietsen mee of rijden hen tegemoet als het donker is. Anderen nemen helemaal geen risico en fiet sen kilometers om via de Rijnzichtweg en Geversstraat in Oegstgeest. De politie van Leiden is op de hoogte van de „sociaal zeer onveilige" situa tie. „Het is echter vooral zo dat mensen op dat soort plaat sen het idee hebben dat het er erg gevaarlijk is", aldus Leids voorlichter D. Graveland. „De cijfers wijzen dat echter niet uit. Veel klachten over de bewuste plek krijgen we niet, althans geen ernstige. Wel is er geregeld sprake van openbare schennispleging". Zowel de politie uit Leiden als Oegstgeest surveilleert er re gelmatig. In Oegstgeest is nog nooit één klacht binnen geko men over de bewuste plek. De Stichting Leidse Studen tenhuisvesting is bijzonder ongelukkig met de situatie. „Ik vrees dat steeds minder meisjes daar willen gaan wo nen, als zij deze verhalen ho ren", zegt directeur A. Htlb- ben. „Maar het lijkt mij ook geen oplossing om er alleen jongens te plaatsen". Hübben constateert dat de bewoners er moedeloos van worden en ziet geen oplossing. Hij meent overigens dat studenten „op gezette tijden klagen dat zij worden aangevallen en be roofd". De politie kon dat niet bevestigen. LEIDEN De winkeliers van de Haarlemmerstraat hebben de finitief „nee" uitgesproken tegen het plan van projectontwikke laar Erica om een aantal parkeerplaatsen in de garage op het Ir. Driessenplein te gaan exploiteren. „Wij vinden de financiële ri sico's te groot", aldus voorzitter van winkeliersvereniging L. Palm. Erica moet de exploitatie nu zelf ter hand nemen of een andere gegadigde zoeken. De winkeliers willen wel meewerken aan het plan om met elkaar een aantal parkeermunten van de exploitant te kopen, die zij aan klanten kunnen geven die in de garage parkeren. „Op die manier hoeven die klanten zich geen zorgen te maken over betaald parkeren", licht Palm toe. Het verstrekken van de munten is volgens Palm niet afhankelijk van het feit of men bij de winkeliers iets koopt of niet. Overi gens is volgens Palm een naamsverandering van de parkeerga rages op het Ir. Driessenplein en de Hoogvlietgarage op til. „Vanwege hun ligging" worden zij omgedoopt in „Haarlemmer straat-", respectievelijk „Breestraat-garage". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nabezorgd. 8' Ijle f Jen luxe handdoek van 50x 100cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol Nul Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon. fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor, Adres:- Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CckLcSouoant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11