JChirac begrijpt niet dat Oiomeini nooit tevreden is Geest van Gorbatsjov waart door Nederland EetcbcSomant IUïderland jjjjept op jiSL wapen- ilstand ariname Tumult op eerste dag proces Action Directe Israëlische kolonisten schieten Palestijn dood Genland DINSDAG 12 JANUARI 1988 PAGINA 7 feger „Ace" rieden In zijn woon- 'resno is gisteren de janse piloot Gregory Boyington overleden, i uur)'ersc'1e'den veteraan "i1 >ede Wereldoorlog werd d oud. Boyington maakte 59.5^ls „Ace" die niet min- 28 Japanse vliegtuigen p'jfticht schoot. Hij schreef 1452(jek over zijn belevenis- 38J0 basis waarvan een tele- 57.6^-ie werd gemaakt. Het mol van Boyington, de gj'9 Schapen, bestond vol- 4?»t piloten die eerder wa- Geregory Boyington voor een jager van het fameuze Black Sheep «gekeurd. Squadron. FOTO: ap Vlaamse „Duke" mist deurslot ANTWERPEN Een Vla- ming die te diep in het glaasje had gekeken heeft in het weekeinde gepro beerd het slot kapot te schieten van het wc van een cafémaar hij trof een kameraad die op de bril in slaap gevallen was. Deze kreeg een schot in de maag. Volgens de politie had de schutter, ooit lid van een cowboyclub, gezegd: „Ik ga dit aanpakken als John Wayne". Hij schoot vier keer, maar hij raakte het slot niet. De onwaardige volgeling van wijlen de „Duke" is aangehouden. Deng: voorlopig geen top met Sovjetunie PEKING Er zal geen sprake zijn van een Chinees-Sovjet- russische topbijeenkomst, zolang Vietnam niet al zijn mili tairen uit Kampuchea heeft teruggetrokken. Dit heeft de sterke nun van China, Deng Xiaoping, gisteren verklaard. Het officiële persagentschap Nieuw China haalde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken aan, volgens wie Deng deze voorwaarde voor een topbijeen komst met Sovjetleider Michail Gorbatsjov „duidelijk" zou hebben aangegeven. De „internationale gemeenschap" koes tert krachtige hoop dat Vietnam zijn troepen snel uit Kam puchea zal weghalen, aldus de woordvoerder. In een maandag gepubliceerd vraaggesprek met het Chinese tijdschrift Liaowang (perspectieven) had Gorbatsjov tot een Chinees-Sovjetrussische topbijeenkomst opgeroepen. Een dergelijk gebeuren zou volgen de Sovjetleider een „logische ontwikkeling" zijn van de politieke dialoog die China en de Sovjetunie in 1982 opnieuw zijn gestart. VS houden vast aan sancties tegen Libië WASHINGTON De regering van de VS heeft besloten de twee jaar ge leden afgekondigde economische sancties tegen Libië te verlengen. Niet gebleken is dat het land zijn steun aan het internationale terroris me heeft opgegeven, aldus Washing ton. Ook blijven de VS van mening dat Libië een rol beeft gespeeld bij de bomaanslag in april '86 op een discotheek in West-Berlijn, waarbij twee Amerikanen omkwamen. Deze aanslag was de aanleiding voor ver- geldingsaanvallen op twee Libische steden. Onderzoek in West-Duits- land wijst echter steeds meer in de richting van betrokkenheid van Sy- Nieuw record in wapenhandel WASHINGTON Vorig jaar is in de gehele wereld onge veer 930 miljard dollar aan. wapentuig uitgegeven, een nieuw record. In 1987 werden* bovendien 22 oorlogen ge voerd, meer dan in enig ander jaar in de geschiedenis. Het to tale dodencijfer bedroeg 2,2 miljoen, onder wie 64 procent burgers. Eén en ander staat in een wetenschappelijk rapport, dat gisteren werd uitgegeven door de Amerikaanse Rocke feller Foundation. De VS en Sovjetunie waren samen goed voor 553 miljard dollar aan de fensie-uitgaven; 59 procent van het totaal. IgANSE IRANIERS IN HONGERSTAKING „TOT DE DOOD": 37.90 ?teo >3.90 ILLY Ondanks kritiek in bin- y en buitenland is de |=^|se regering niet van te komen op 1890 uitwijzing, vorige 124 00 Van een ëroeP o'ijise dissidenten naar 7,»an. 293.00 77.00'iei" Chirac rechtvaar- 90.00; gisteren het besluit van I05.00erantwoordelijke minis- ^jj'asqua van binnenlandse kso» met de opmerking dat 42.5oaniërs vanwege hun po- 4i.80;e activiteiten een ge- 4i.00iZOuden hebben gevormd ,2'5? de Franse bevolking. 81 oofeit dat ze de status had- 35iflvan politiek vluchteling i-03>eschikten over geldige 13oni!uren deed daar volgens 14 20^c niets aan af. 3880iitspraak van de Franse premier betekende een klap in het gezicht van de familie leden en vrienden van de uitgewezen Iraniërs, waar van er een veertigtal, sinds een maand in hongerstaking is op de stoep van het Franse bureau van het Hoge Com missariaat voor Vluchtelin gen van de VN in de Parijse voorstad Neuilly. Negen van hen moesten dit weekeinde in het ziekenhuis worden op genomen. Volgens Franse artsen zouden ze er slecht aan toe zijn. Schamen „Als je dit ziet schaam je je Fransman te zijn", zegt een oudere man voor de caravans van de hongerstakers. Elke dag komt hij ze een thermos fles thee brengen, „uit solida riteit". Raffi Ahmad is woordvoerder van de actie voerders. Veertien kilo heeft hij verloren sinds hij op 12 december vorig jaar ophield met eten. Net als de anderen leeft hij op thee en suikerwa ter. „We gaan door tot dege nen die zijn uitgewezen te rugkomen. Dit is een princi pezaak waarvoor we bereid zijn het hoogste offer te bren gen", zegt de jonge Iraniër. Soortgelijke acties als in Ne uilly worden op dit moment gevoerd in Londen, Was hington en in Gabon, waar de Iraniërs waar het allemaal om te doen is zelf ook in hon gerstaking zijn gegaan. De verzwakte woordvoerder in Neuilly verwijt de Franse regering een sinister spel te spelen. „Gordji, de moorde naar van Fransen laat men gaan en wij, de slachtoffers van Khomeini, wij worden vervolgd. Meneer Chirac heeft zich helemaal laten in pakken door Teheran omdat hij hoopt dat Khomeini hem zal helpen bij de vrijlating van de drie Franse gijzelaars in Libanon. Daarvoor zijn onze mensen het land uitge zet, omdat Teheran dat graag wilde. Maar Chirac begrijpt niet dat Khomeini nooit te vreden zal zijn. Hij wil tel kens méér. Anders dan de Engelse regering heeft Chi rac de grote fout gemaakt met terroristen te onderhan delen. Doe je dat een keer dan ben je voor altijd ver kocht." Ahmad ontkent de beschul diging van de Franse rege ring dat naar Gabon uitgewe zen Iraniërs de veiligheid van Franse burgers in gevaar zouden hebben gebracht. „Wij zijn geen terroristen. Wat men ons blijkbaar kwa lijk neemt is dat we het pu bliek vragen petities te on dertekenen tegen de onder drukking in Iran. Gewapend verzet voert de Mujahedeen alleen aan de grenzen van Iran. Sinds acht maanden heeft het bevrijdingsleger al meer dan 90 aanvallen uitge voerd op bases van Khomei ni". Volgens de hongerstaker heeft Frankrijk vrijwel alle geldende rechtsregels ge schonden bij de uitwijzing van zijn landgenoten. „Ze zijn zomaar op het vliegtuig naar Gabon gezet. Sommigen zelfs vastgebonden aan de vliegtuigstoel. Hun familie mochten ze niet waarschu wen en hun advocaten moch ten geen contact met ze heb ben. De ergste misdadiger wordt beter behandeld. Van de beschermende status van het politieke vluchtelingen schap heeft men zich al hele maal niets aangetrokken". Voor al die zaken hebben de Iraniërs een kort geding aan gespannen dat deze week dient. Beroemde advocaten zullen daarbij aanwezig zijn. De dissidente Iraniërs weten zich sinds kort gesteund door de Franse president Mitter rand, die publiekelijk afstand heeft genomen van het be leid van premier Chirac. Het lijkt wel of de Filipijnse president Corazon Aquino vier armen heeft gekregen tijdens haar verkiezings campagne. Dat is niet het geval, maar de foto illus treert wel de steun die zij krijgt van lo kale politici, die letterlijk en figuur lijk achter haar staan. Op de Fili- pijnen worden maandag 18 janu ari provinciale ver kiezingen gehou den. In verband met de golf van aanslagen zijn de verkiezingen in tien van de 73 pro vincies uitgesteld tot februari. foto. ap Haïtianen vluchten voor verkiezingen PORT-AU-PRINCE In Haïti is in verband met de presidentsverkiezingen op 17 januari een migratiestroom op gang gekomen. Duizenden inwoners van de hoofdstad zijn de afgelopen da gen afgereisd naar rustiger de len van het land, uit vrees voor nieuw geweld tijdens de verkiezingen. Ouders hielden bovendien massaal hun kinde ren thuis na het aflopen van de herfstvakantie. Een woord voerder van denfensie in Den Haag ontkende gisteren dat de twee Nederlandse fregatten die momenteel deelnemen aan een Navo-oefening voor de kust van Haïti mee zullen doen aan een eventuele evacu atie van buitenlanders op het eiland. De militaire junta no digde intussen internationale waarnemers uit de verkiezin gen bij te wonen. Ï1.50S w.oo >2.00 16.00 161.50 39.00 41.00S 490 oo ID AM Minister buitenlandse zaken den Broek heeft de laamse regering en opge- tot een wapenstil- |jj. Alleen op die ma- ^^an weer een klimaat ^vertrouwen ontstaan, 27^50 de bewindsman op 1578 CDA-partijbijeen- V54H in Leerdam. i!io 2,83pndigde aan dat Neder- ^üg,op gepaste wijze" aan- ==P1 zal zijn bij de installa- MBh de nieuwe Surinaam- ÖttRering. Pas als dat nieu- ibinet is aangetreden, is den Broek bereid zelf Suriname te gaan. Droep van minister Van |j|ÉDek volgt op uitlatingen Ulfpremier Lubbers, dat =^yland bereid is in Suri- te bemiddelen tussen Jjjfeuwe regering en de 1^|-Brunswijk. De verte- uopordiger van het Jungle 43hando in Nederland, dr. Jozefzoon, heeft laten 38 j| dat Brunswijk niet on- 53 lillend staat tegenover 'mogelijke bemiddeling Nederland. In afwach- 36 (daarvan, zullen de re- [1 hun huidige staakt- furen verlengen. Zware veiligheidsmaatregelen in Parijs rond het proces tegen Ac tion Directe. Een zwaar bewapende Parijse politieagent onder zoekt in de omgeving van het Paleis van Justitie de auto van een vrouw. FOTO: epa PARIJS De eerste dag van het proces tegen negentien leden van de linkse Franse guerrilla-organisatie Action Directe is gis teren tumultueus verlopen. In de zwaar beveiligde rechtszaal ontstond grote opschudding toen vier beklaagden, die al weken in hongerstaking zijn, wer den binnengedragen door de politie en in kogelvrije kooien wer den geïnstalleerd. De overige beklaagden begonnen te gillen en kreten te schreeuwen als „klassejustitie" en „erger dan in Chili". De zitting kon pas beginnen nadat de rechter twee verdachten had laten verwijderen, omdat zij niet wilden ophouden met het schreeuwen van beledigingen. De negentien leden van Action Directe worden beschuldigd van zeker acht moorden en meer dan 80 andere aanslagen. In de af- gelppen elf maanden is de harde kern grotendeels opgepakt, maar de politie blijft op haar hoede. Zwaar bewapende politie mannen met honden omringen daarom het gerechtsgebouw en scherpschutters hebben positie gekozen op de daken rondom. Zelfs het rioolsysteem rond het gebouw is afgesloten door zwaar bewapende agenten en buiten worden elitetroepen in gereed heid gehouden om een eventuele aanval te kunnen afslaan. KE EN WISKE DE EDELE ELFEN •d Ultgeveri|/Wavery Productions EINDHOVEN Als u hem al niet eens heeft ontmoet, is er alle kans dat hij binnen afzienbare tijd uw pad kruist: de geest van Gorbatsjov. Sinds hij met de tover woorden glasnost en pe restrojka uit de fles is ge laten, heeft deze van her vormingsdrift bezeten geest de westerse wereld beïnvloed. Misschien wel méér dan de wantrouwi ge bevolking van zijn land van herkomst. Op talloze studiedagen en con ferenties wordt diep nagedacht en eindeloos gediscussieerd over de diepere achtergronden van de nieuwe Sovjet-politiek. Het boek van de Sovjetleider is in Nederland een ware bestsel ler gebleken al blijft de vraag hoevelen zich door de taaie tekst heen hebben kun nen worstelen. Nog even, en glasnost en perestrojka verove ren ook een plekje in de dikke van Dale. De Russische ambassadeur in Nederland, A. Blatov, was gis teren in hoogsteigen persoon naar Eindhoven gereisd om de discussie verder op te rakelen. Voor een gehoor van honder den studenten en andere be langstellenden verrichtte hij aan de Technische Universiteit Eindhoven de opening van het studium generale „Perestrojka, de Sovjetunie in de steigers", waarmee de universiteit uit de Philipsstad de blik gedurende een maand naar het oosten richt. Politiek verkopen Volgens prof. dr P.J.A.M. Steenkamp, voorzitter van de Eerste Kamer en als hoogle raar sociaal recht verbonden aan de Eindhovense universi teit, is de enorme belangstel ling voor de Sovjetunie in het Westen het werk van één man, partijleider Michail Gorbatsjov. „Kijk, de glasnost (openheid) en perestrojka (hervormingen) hebben wij hier niet nodig. Neen, daarvan kunnen wij in het Westen niets opsteken. Wat Gorbatsjov ons wel leert, is hoe je een bepaalde politiek en een imago moet verkopen". Maar volgens de derde secreta ris van de Russische ambassa de, W. Najdenov, kunnen men sen in het Westen wel degelijk iets opsteken van het „nieuwe denken" in het Kremlin. Op de vraag wat er dan te leren valt, zegt hij aanvankelijk: „Dat moet u zelf kiezen". Na enig Ambassadeur Blatov met boek van Michail Gorbatsjov, dat een ware best-seller is geworden. foto: anp UNIEKE EXPOSITIE Een unieke expositie van Russische abstracte schilderijen is tot begin oktober te zien op verschillende universiteitssteden in Nederland. De dertig werken van leden van het avant-gardis- tische kunstenaarscollectief Hermitageuit Moskou hangen tot 15 februari in de Technische Universiteit van Eindhoven. Van 20 februari tot 15 maart zijn de doeken te bewonderen in de universiteit van Delft. Daarna is de tentoonstelling nog te zien in de universiteiten van Amsterdam (VU), Tilburg, Rot terdam, Groningen en Wageningen. aandringen: „Er zijn een aantal grote wereldproblemen die bo ven elk ideologisch verschil uitgaan. Die de Sovjetunie of de Verenigde Staten nooit al leen kunnen oplossen. Bijvoor beeld de kernbewapening en de milieuproblematiek. Op die terreinen moeten we samen werken. Die erkenning is een uiting van het nieuwe denken. U wilt een voorbeeld op econo misch terrein? Misschien dat men in het Westen iets heeft aan ons voorbeeld van de ge kozen bedrijfsleiders, de grote inspraak van de arbeiders in het algemeen". Niet alleen Gorbatsjov Overigens benadrukt Najdenov dat glasnost en perestrojka meer omvat dan openheid en herstructurering. „Die beteke nissen die er in het Westen aan worden gegeven zijn niet fout. Maar de woorden omvatten ook een verandering in de geest, een andere manier van denken van de mensen", aldus Najdenov. Waaraan hij de op vallende uitspraak koppelt dat de veranderingen die zich nu in de Sovjetunie voltrekken er ook zouden zijn gekomen, zón der de figuur van „secretaris generaal" Gorbatsjov. „Hij heeft echter voor een enorme versnelling gezorgd". De ambassade-secretaris ver heelt niet, dat er in zijn land nogal wat weerstand bestaat tegen het nieuwe beleid. „De politieke tegenstand wordt in het Westen overdreven. Maar er zijn nogal wat mensen die hun oude manier van leven willen voortzetten en daarom de veranderingen tegenwer ken. Daarbij komt dat de be volking wantrouwend is, bang. voor grote prijsverhogingen. En de resultaten van een nieuw economische beleid zijn natuurlijk niet in een dag te merken. Een belangrijk ver schil tussen vroeger en nu is echter dat de bevolking uiting geeft aan haar bezorgdheid. Bijvoorbeeld door brieven te schrijven aan de kranten. Voorheen las ik onze kranten nauwelijks en keek ik vrijwel niet naar de politieke program ma's op de televisie. Dat is nu anders. In de kranten staan kritische artikelen en op de te levisie worden openhartige vraaggesprekken gevoerd met ministers". Expositie Het bezoek van de Sovjetrussi- sche diplomaten aan Eindho ven, een aansluiting van de TH op de telex van het persbureau Tass, een satellietverbinding met het tv-station Moskou 1 en een tentoonstelling van Russi sche produkten-leverden de or ganisatoren van de studium ge nerale geen enkel probleem op. Geheel anders was het even wel met de geplande tentoon stelling van Russische avant- gardistische kunst. De dertig abstracte schilderijen van de niet officieel erkende kunste naars arriveerden, na veel te genwerking vanuit Moskou, pas het afgelopen weekeinde in Nederland- Te laat in elk geval om ambassadeur Blatov ook die expositie te laten ope nen. En dan rijst de vraag of wij westerlingen misschien toch meer in glasnost en perstrojka zien, dan er werkelijk inzit. Gaat het Westen wellicht met de geest van Gorbatsjov op de loop, zich er nauwelijks van bewust dat de veranderingen zich in de Sovjetunie slechts heel langzaam zullen voltrek ken? De boodschap van de Rhssische diplomaten is in ie der geval duidelijk. De geest van glasnost en perestrojka is uit de fles en het is de bedoe ling dat die er ook uit zal blij ven. JOS TIMMERS JERUZALEM Israëli sche burgers hebben gis teren het vuur geopend op Palestijnen op de bezette westelijke Jordaanoever. De beschieting, waarbij één Palestijn werd gedood en één gewond, vond plaats nabij Ram Allah. Enkele Israëlische kolo nisten zouden zich be laagd hebben gevoeld in hun auto, toen deze door Palestijnen bekogeld werd met stenen. Het leger heeft de schietpartij be vestigd. De onlusten hebben sinds be gin december aan zeker 29 Pa lestijnen het leven gekost; vele tientallen zijn gewond geraakt. In Ram Allah ontruimde het leger de markt, nadat het ter rein eerst tot militair gebied was verklaard. Op de West oever zou een treffen hebben plaatsgevonden tussen solda ten en een groep van ongeveer twintig Arabische vrouwen. Ook de straten in Gaza in de Gazastrook hebben volgens correspondenten de aanblik hadden van een slagveld: be smeurd met het gesmolten rubber van verbrande auto banden en vol met plassen wa ter van gebroken leidingen Tieners bouwden barricades van boomtakken, sloopwagens, vuilniscontainers en olievaten. De meeste winkels zijn geslo ten. Marrack Goulding, de onder secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft giste ren een ontmoeting gehad met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shimon Peres. Hij zei dat het geweld in de door Israel bezette gebie den de noodzaak onderstreept van vredesonderhandelingen, om de oorzaak van het geweld weg te nemen Premier Sha mir heeft eerder geweigerd de diplomaat te ontvangen. Deportatie Minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken heeft gis teren de situatie in de bezette gebieden besproken met de ambassadeurs van Algerije, Kuwayt en Iraq. Het initiatief voor dit gesprek was uitgegaan van de Arabische diplomaten Hij gaf blijk van zijn „grote bezorgdheid" over de situatie Van den Broek ontbood giste ren de Israëlische ambassa deur en drong er krachtig op aan de voorgenomen deporta tie van Palestijnen niet te la ten doorgaan.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7