Overheid terughoudend over behandeling van erfelijke afwijkingen II {ritten geschokt [oor biografie ran Churchill ji zuiden VS is het ouder dan in Alaska Paard van Tro je bedreigt computers „Ik ging als een bobslee omlaag" Vakbeweging dringt aan op meer overheids-investeringen JAK1 ^NENLAND/BUITENLAND 'CetdócSotrtont DINSDAG 12 JANUARI 1988 PAGINA 5 iljoenen schadevergoeding vervuiling Bretonse kust CAGO Een recht- l in Chicago heeft be- i dat de Amoco Corp miljoen dollar scha- •rgoeding moet beta- als gevolg van de epsramp in 1978 met Lmoco Cadiz voor de onse kust. Geëist was r dan 1,6 miljard dol- Amoco heeft aange- ligd in hoger beroep tan. fet wrak van de supertan- ,moco Cadiz stroomde op aart 1978 meer dan 250 »n liter olie, waarvan een deel terecht kwam op de van Bretagne. De Franse eiste 466 miljoen dollar evergoeding; Bretonse •n, oestertelers, vissers, uactivisten, land- en ho enaren eisten in totaal ïiljoen dollar. ter McGarr bepaalde in dat Amoco aansprakelijk worden gesteld voor de In de tussenliggende tijd hij allerlei getuigen ge- 1 om de omvang van de levergoeding vast te stel- Uiteindelijk wilde hij gis- niet verder gaan dan miljoen. McGarr zei dat •ijfde deel van de sehade- >eding naar de Franse gaat die een groot deel de rekening voor de mmaakoperatie in Bre- heeft moeten betalen. rankrijk was men teleur- ld over de hoogte van de levoergoeding. De burge ter van Landunvez in »gne, Yves Bertrand, ver- ■de dat de uitspraak Bzins tegemoetkomt aan oop die na een strijd van jaar werd gekoesterd, hadden ons vertrouwen »d in de handen van rech- 'rank McGarr," aldus Vin- LeMoigne, burgemeester Portsall, één van de irst getroffen kustdorpen, 'arijs zei minister van mi- Alain Carignon dat hij kon „nalaten op te mer- dat andere eisers dan de regering geen vergoedingen hebben gekregen die overeen komen met hun eisen". Amoco heeft aangekondigd in beroep te gaan tegen het be sluit van de rechter; het con cern heeft nooit de verant woordelijkheid van de ramp op zich willen nemen en gaf de schuld aan de bouwer van de supertanker, Astilleros Es- panoles de Cadiz in Spanje en aan de Amerikaanse scheep vaartautoriteiten, die het schip hebben goedgekeured voor transport. BBC biedt excuses aan LONDEN De BBC heeft in een brief aan de Nederlandse ambassadeur in Londen „welgemeende verontschuldi gingen" aangeboden voor uitlatingen die de presentator van een boekenpro gramma in december deed over het Ne derlandse volk. In zijn programma be schreef Andrew Wilson de Nederlan ders als een „weerzinwekkend ras" dat kinderporno heeft uitgevonden en aan de wieg heeft gestaan van de apartheid. Na protesten van de Nederlandse am bassadeur mr. H. Jonkman heeft de voorzitter van de BBC in een brief zijn excuus aangeboden. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de excuses aanvaard en beschouwt de zaak nu als afgedaan. Filipijnse veerboot had 3000 passagiers MANILA De Filipijnse veerboot Dona Paz die in december na een aan varing met een olietanker zonk, zou drieduizend passagiers aan boord heb ben gehad, bijna tweemaal zoveel als door de rederij van het schip is opgege ven. De organisatie Coalitie Samar en Leyte maakte bekend de namen van 3009 mensen verzameld te hebben die aan boord zouden zijn geweest van de Dona Paz. Volgens Coalitie zijn de na men verzameld op basis van inlichtin gen van familieleden en zijn nagetrok ken bij de plaatselijke autoriteiten. De Filipijnse kustwacht is begonnen met hoorzittingen over de toedracht van de ramp. China op de bres voor dolfijnen PEKING China gaat een re servaat inrichten voor rivier dolfijnen, die met uitsterven worden bedreigd door de vis vangst, het waterverkeer en de vervuiling. Het reservaat van 20 hectare komt in mei tot stand in Tonglil in de oostelijke provincie Anhui. het kost twee miljoen gulden. De rivierdolfijn leeft sinds 25 miljoen jaren in de rivier de Yangtze Kiang. maar nog maar 200 dieren heb ben de visvangst, de vervuiling en de groei van het verkeer te water overleefd. RIJSWIJK - Minister Brinkman en staatsecre taris Dees (WVC) zullen de Gezondheidsraad bin nenkort advies vragen over de ethische aspecten van het opsporen van er felijke en aangeboren aandoeningen. De raad zal ook advies uitbren gen over de behandeling ervan met toepassing van de recombinant-DNA- techniek, waarbij wordt ingegrepen in de genen, de dragers van het erfe lijk materiaal. In een „medisch-ethische" brief aan de Tweede Kamer kondigen de bewindslieden ook een bijeenkomst aan, medio dit jaar, over de maat schappelijke gevolgen van erfelijkheidsonderzoek. Aan leiding is de groeiende be zorgdheid dat grote groepen maatschappelijk zullen worden uitgesloten op grond van voorspellingen aan de hand van erfelijkheidsonder zoek. Het is de bedoeling dat verte genwoordigers van banken en verzekeringsmaatschap pijen, werkgevers en werk nemers, artsen, ethici, juris ten en beleidsmakers zich buigen over afspraken over de maatschappelijke gevol gen. Ook komt de vraag aan de orde of het wenselijk of nodig is er nu al regels voor op te stellen. In het algemeen zien de be windslieden het als een taak van de overheid bij de ver gaande technische mogelijk heden in de medische weten schap op te komen voor de belangen van „de mens en de samenleving als geheel". Daarbij willen ze terughou dend gebruik maken van wetgeving. Grenzen van de zorg Het regeringsstandpunt over de grenzen van de zorg ver schijnt voor de zomer. Het gaat daarbij om vijf soorten grenzen: wat is wél gezond heidszorg en wat niet, wat is ethisch toelaatbaar en wat niet, waar houdt de zorg op doeltreffend te zijn, waar ligt de grens van de betaalbaar heid en hoever gaat de grondwettelijke plicht van de overheid om de gezondheids zorg te bevorderen. Een wetsvoorstel inzake me dische experimenten is in middels voorgelegd aan de adviesorganen. Het beoogt bescherming van de proef personen via een aantal nor men en voorschriften en toetsing vooraf. Er is ook een wetsvoorstel orgaantrans plantaties in voorbereiding om de belangen van donoren en ontvangers te beschermen en om meer rechtszekerheid te scheppen voor alle betrok kenen, inclusief familieleden en artsen. Brinkman en Dees willen voorts het parlement „zo spoedig mogelijk" een no titie aanbieden over kunst matige bevruchting. Daarin zullen ze ingaan op de voor waarden die daaraan moeten worden gesteld uit een oog punt van de kwaliteit van ae zorgverlening en de belangen van het toekomstige kind, de wensouder(s) en de maat schappij. [Van onze correspondent Roger Simons) „id onnodig verlengde om militai re overwinningen te behalen die hem van een eervolle INDEN Tienduizend P'?ats in de geschiedenis zou- mplaren van „Chur- ?revnlnvge^™ ook dat Chur- 11 S War (Churchllls chill de Duitsers met opzet zou •log), geschreven door hebben beïnvloed om Londen controversiële Britse genadeloos te bombarderen, loricus David Irving, Hij zou duizenden geallieerde I per vliegtuig in Enge- soldaten hebben opgeofferd in AAii veldslagen, die enkel tot doel u* i hadden zijn eigen eer en glorie lië. Dit geruchtmaken- versterken. Over de vele boek werd daar ge- slachtoffers van de Brits-Ame- ;kt, nadat Britse uitge- rikaanse luchtaanvallen op 5, diep geschokt door doelwitten in Duitsland en tnige van Irvings ont- d»or ^Und^et^gebte. iingen, botweg hadden vojgens irving geen zorgen. reigerd het in Groot- Irving beëindigde zijn boek ;tannië op de markt te precies drie jaar geleden. Twee ïngën. belangrijke Britse uitgevers en een Amerikaan weigerden het te publiceren. In Australië figuur van Winston Chur- daarentegen was het direct wordt de laatste jaren een succes. De inhoud van het ,er opgehemeld dan vroe- ophefmakende werk steunt op Maar David Irving gaat informatie afkomstig uit offi- veel verder. In „Chur- ciële documenten, die tot voor 's War" schrijft hij zonder kort onaangeroerd waren ge ien of blozen dat Chur- bleven en uit dagboeken van een dronken machtswei- Churchill, die indertijd door •ling was, die meedogen- diens lijfwacht van zijn bureau de Tweede Wereldoorlog zouden zijn gegapt iSHINGTON In de Amerikaanse zuidelijke staat Tennes- was het gisteren kouder dan in Alaska. Zo wees de thermo- !er in de stad Knoxville in Tennessee tien graden onder nul I, terwijl het in Anchorage, de hoofdstad van Alaska, maar graden vroor. Opvallend is dat een zeer groot deel van de met een dik pak sneeuw is bedekt. Het komt maar zelden r dat de winter zich over nagenoeg de volle lengte van de nigde Staten uitstrekt. Opmerkelijk is ook dat de Ameri- se metereologische instituten al enkele maanden geleden li strenge winter met vooral veel sneeuw hebben voorspeld. I weerkundigen baseerden hun verwachtingen vooral op het lat de temperatuur van het zeewater in de zuidelijke kust- iden al in het vroege najaar te laag was. FNV vol vertrouwen Ondanks het ledenverlies ziet de Federatie van Nederlandse Vakverenlglgingen 1988 kennelijk met vertrouwen tegemoet. Op de foto brengen de voorzitters van de aangesloten FNV-bonden een toast uit op het nieuwe jaar. V.l.n.r.: vice-voorzitter Jan Stekelenburg, Jaap van der Scheur (Abva Kabo), Maria van Veen (Vrouwenbond), Jakob Draijer (Druk- en paplerbond), Pierre Bruis (Diens tenbond), Ahrend Drenth (Vervoersbond) en voorzitter Hans Pont. foto: anp Absoluut nulpunt bijna benaderd BONN Natuurkundi gen van de universiteit van Bayreuth zijn erin ge slaagd het absoluut nul punt (-273,15 C) tot een 12-miljoenste graad te na deren. Met een procédé van helium en magnetische koeling slaag den professor Frank Pobell en zijn medewerkers erin de tem peratuur van een 130 gram wegend blokje koper omlaag te brengen tot een record van 0,000012 graden boven de laag ste temperatuur die theore tisch mogelijk is. Zij waren daardoor in staat de verande ringen in de samenstelling van het metaal te bestuderen en dit is met name belangrijk voor supergeleiding, een verschijn sel waarbij de elektrische weerstand van een stof bene den een bepaalde temperatuur en onder bepaalde omstandig heden geheel verdwijnt. KNOLLEN TAMPA Een zichzelf vermenigvuldigend computerprogram ma verspreidt zich in de Amerikaanse staat Florida als een elek tronisch virus door de plaatselijke computernetwerken en be dreigt systemen uiteenlopend van het plaatselijke hoofdkwartier van IBM tot kleine computerclubs. Een virus is computerpro gramma dat door een saboteur wordt ontworpen om de oor spronkelijke programma's te veranderen of uit te wissen. Niet voor niets dat een dergelijk virus ook wel Paard van Troje wordt genoemd. Aan de Hebreeuwse Universiteit in Israël, waar het virus zijn oorsprong vond, is inmiddels een tegen-virus inge voerd. Bij IBM in Florida is het computerverkeer echter danig vertraagd door het virus, dat in de vorm van een vriendelijke kerstboodschap in het systeem terecht kwam. Pravda: terugtrekking uit Afghanistan al per 1 mei MOSKOU De terugtrek king van het Sovjet-leger uit Afghanistan zou al op 1 mei hervat „gunstig zullen verlo pen", aldus Pravda. Het blad neemt het vaker in Moskou aanstaande kunnen beginnen gehoorde standpunt over, dat als er „overeenkomsten" deze besprekingen de „laatste" worden getekend bij de ko mende indirecte onderhande lingen in Genève tussen Af ghanistan en Pakistan. Dit schreef het officiële partijblad Pravda gisteren. Volgens de krant is de Afghaanse partij klaarblijkelijk van plan op 1 maart een akkoord te berei ken, wat betekent dat de te rugtrekking twee maanden la ter kan beginnen. Het ziet ernaar uit dat de be sprekingen in Genève onder toezicht van de Verenigde Na ties die in februari worden zouden kunnen zijn. Pakistan krijgt na 1 maart twee maanden de tijd om de bases van Afghaanse verzets strijders, op zijn grondgebied op te doeken. In deze periode zouden ook de VS hun wapen hulp aarl de gerriila's moeten staken. Per 1 mei wordt dan begonnen met de terugtrek king van het leger, waarbij de Pravda het ditmaal niet over een beperkt „contingent" heeft, maar over de terugtrek king van alle 115.000 Russi sche militairen binnen 12 manden. De familie Mooiweer kan weer vrolijk kijken. „Het had veel erger kunnen aflopen", denken ze nu. na het wintersportavontuur. foto: pers unie WINTERSPORTVAKANTIE WERD NACHTMERRIE MEPPEL „Achteraf bekeken hebben we veel geluk gehad, het had veel erger kunnen aflopen". Tinus Mooijweer bekijkt na een „onvergetelijke" wintersportvakantie het leven al weer van de zon nige kant. Zijn vrouw Gerda stortte 150 meter het ravijn in, terwijl zijn zoon drie dagen later een arm brak. „Zoiets kan ie dereen overkomen". Voor het eerst sinds jaren zou den vader, moeder en zoon Jan Mooijweer uit Meppel sa men met kennissen weer op wintersport gaan. Het Oosten rijkse Riezlern was het reis doel. Maar nog geen week voor het vertrek belandde va der Tinus met een dreigend hartinfarct in ziekenhuis. Al les bleek gelukkig mee te val len en op zondagmorgen 20 december wërd welgemoed aan de heenreis begonnen. „Achteraf had ik beter in het ziekenhuis kunnen blijven', grapt Mooijweer. De reis verliep niet zonder Eroblemen. „Na 400 kilometer napte plotseling de voorruit kapot als gevolg van steenslag. De ruit kon pas de volgende dag worden gerepareerd' Groen Zoals zovele wintersporters kwam ook het gezin Mooij weer deze winter tot de ont dekking dat de meeste skipis tes groen in plaats van wit wa ren. Om të kunnen skiën moest men hogerop. Zo ook Gerda en zoon Jan (16). De sleeplift voerde hen vlak langs een ravijn. Op een plaats waar zo goed als geen sneeuw lag haperde het glijden waardoor Gerda uit balans raakte en sa men met Jan het ravijn in viel. Jan kon zich na enkele meters vastgrijpen, maar voor Gerda was er geen houden meer aan. „Ik had het gevoel dat ik als een bobslee omlaag ging", zei ze er later van. Zo'n 150 meter naar beneden, rakelings langs rotsblokken. De sneeuw die er lag was dun en hard als ijs en werkte als schuurpapier. Toen de val van Gerda eindelijk ge stopt was had zij op haar rug bijna geen vel meer over. Ver der waren haar bekken, een nekwervel en borstbeen ge kneusd, enkele ribben en een sleutelbeen waren gebroken en bovendien had Gerda een zware hersenschudding opge lopen. Met een helikopter werd zij naar een ziekenhuis, gebracht. Zoon Jan was de ziekenboeg maar net ontlopen. Het was echter van korte duur. Drie dagen later brak hij tijdens het skiën zijn arm. Eenmaal thuis ging Gerda di rect onder de wol en zal zeker nog vier weken in bed moeten blijven. Ze heeft nog erg veel pijn. Eerste logische reactie was: „Nooit meer op winter sport", maar nu ze het gebeur de heeft kunnen verwerken zegt zij: „Zoiets kan iedereen overkomen. Ook 's zomers kun je tijdens een bergwandeling in een ravijn vallen. Volgende keer gaan we vrolijk weer op wintersport". UTRECHT/AMSTER DAM De vakcentrales FNV en CNV hebben gis teren opnieuw bij het ka binet aangedrongen op meer overheidsinvesterin gen. Tijdens de traditione le nieuwjaarsbijeenkomst van de FNV in Amster dam zei voorzitter Hans Pont dat het kabinet de komende vijf jaar zeker 12 miljard gulden extra zal moeten uittrekken voor verbetering van de infra structuur. CNV-voorzitter Henk Hofstede pleitte in Utrecht voor een gericht industriebeleid. Volgens Pont is een impuls noodzakelijk om de werkloos heid terug te dringen en om de economie te stimuleren. Het gisteren gepresenteerde FNV- investeringsplan leidt op ter mijn tot 60.000 blijvende ar beidsplaatsen. De FNV-voorzitter hield en kele maanden geleden op het congres van zijn organisatie al een vlammend betoog over de noodzaak van overheidsinves teringen. Premier Lubbers, gastspreker op het congres, omarmde in eerste instantie het FNV-voorstel, maar zette vraagtekens bij de omvang van het bedrag. Toen in een debat in de Tweede Kamer eind vorig jaar ook CDA-voor zitter De Vries een pleidooi hield voor meer investeringen verwierp Lubbers echter deze gedachte als zijnde „onrealis tisch". De FNV wil de 12 miljard (2,4 miljard per jaar) bijeen krijgen via een minder snelle verla ging van het financieringste kort van de overheid. Daar naast zal 600 miljoen uit de in vesteringsregeling (WIR) moeten worden vrijgemaakt en zullen de belastingen met 0,2 procent omhoog moeten. Ook CNV-voorzitter Henk Hofstede pleitte gisteren in Utrecht voor extra overheid sinvesteringen. „Het kabinet moet met een nieuw beleid ko men, meer investeren in de in frastructuur en in andere knelpunten en een gericht in dustriebeleid ontwikkelen waarbij ook vakbeweging en werkgevers betrokken worden. Of kan dat niet van wege het RSV-syndroom?". Het CNV vindt het onterecht dat de investeringsregelingen voor werkgevers niet gebruikt worden voor het oplossen van de knelpunten van deze tijd. „Het bedrijfsleven krijgt in to taal 13 miljard gulden steun per jaar en dat terwijl de win sten vaak fors stijgen. Het be leid moet veel meer gericht worden op extra werkloos heidsbestrijding. Dat is toch niet teveel gevraagd", aldus de CNV-voorzitter. Achterstallig De FNV wil van de gevraagde twaalf miliard 2,7 miljard be nutten in de sfeer van verkeer en vervoer. Achthonderd mil- ioen voor achterstallig onder houd aan wegen en vaarwegen en nog eens 800 miljoen voor het openbaar vervoer. Een be drag van 1,1 miljard wil de FNV bestemmen voor de ver betering van de wegeninfra structuur en het opheffen van knelpunten, met name in de Randstad. Van groot belang acht de FNV projecten als het doortrekken van het traject van de hoge snelheidstrein (TGV) naar Nederland, de in poldering van de Marker waard en een oeververbinding over de Westerschelde. De FNV bepleit verder een eigen budget voor provincies en ge meenten van anderhalf mil jard gulden en vraagt twee miljard voor het wegwerken van achterstallig onderhoud aan rioleringen. Ook zou 2,4 miljard moeten worden uitge trokken voor maatregelen op het gebied van het milieu. Volgens de FNV-voorzitter verdienen de extra investerin gen zich op de langere termijn voor zeker eenderde deel te rug. Pont zei zich te realiseren dat de FNV-voorstellen om het financieringstekort minder snel terug te dringen en de be lasting te verhogen in strijd zijn met het regeerakkoord van het kabinet. „De belang rijkste prioriteit in het regeer akkoord, het terugdringen van de werkloosheid tot 500.000 in 1990, moet hoe dan ook over eind blijven. Daaraan moeten de andere doelstellingen: ver laging van het financieringste kort, van overheidsuitgaven en belastingen en premies dan maar ondergeschikt worden gemaakt. Als we nu niet in vesteren zal de economische groei nog verder teruglopen" Doelstelling CNV en FNV houden nog steeds vast aan het terugdrin gen van de werkloosheid ook al vreest men dat bij voortzet ting van het huidige kabinets beleid de doelstelling van 500.000 werklozen in 1990 niet gerealiseerd zal zijn. CNV- voorzitter Hofstede waar schuwde het kabinet niet bij de pakken neer te gaan zitten. „Het kabinet mag worden ge vraagd wakker te worden uit die diepe winterslaap die ge paard gaat met hooguit enig gesnurk over opwaartse bij stelling van het half miljoen werklozen in 1990 of om extra bezuinigingen". Felle kritiek uitte Hofstede op de leiding van het Philips-con cern waar momenteel zeker 3.000 banen op de tocht staan. „Philips, groot geworden door het licht doet bij velen het lampje uit. Dat gaat ten koste van menselijk geluk en legt een zwaar beslag op de collec tieve middelen van de over heid". Hofstede wees in dit verband op de extra subsidies die de overheid in het verle den aan Philips gaf voor het opstarten van nieuwe activi teiten, bijvoorbeeld in Stads kanaal, die nu worden stopge zet pf op een lager pitje gaan

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5