Komst schoolgebouw Helmbergweg stuit op verzet bij omwonenden „Nu kunnen we wat meer kwaliteitsfilms vertonen Geen tegemoetkoming voor Leeuwenhorst Mavë Subsidie voor sporthal VVSB GREENWAY THEATER! Gedeputeerde klaagt over bijdrage uit provinciefonds LEIDEN OMGEVING CcidócSouimit DINSDAG 12 JANUARI 1988 PAGJNÜ gehoor [Stude ran Lu [van R ISerga *ing vi gelevi fn bit [aal blik 1 ievoe j^jjluistt S spa rei?1 ma raC moi d na FOTVoorl ie-tiei st en ir sa avor enaai gebe en paart Dpeni Rok n opc van eet, ■^een "Tnot( KATWIJK Een groot aantal bewoners van de Helmbergweg in Katwijk heeft bezwaar aangete kend tegen de plannen van Üet college om op het voormalige voetbalveld van de voetbalvereniging Katwijk het nieuwe on derkomen van het Pieter Groen College te bouwen. Volgens de groep bewo ners is er sprake van on behoorlijk bestuur als ter plekke daadwerkelijk de scholengemeenschap gaat verrijzen. Bij de ontwikkeling van de bouwplannen rondom het Pie ter Groen College is het ge meentebestuur in eerste in stantie uitgegaan van de bouw van de school in de nabijheid van de huidige Mavo. Het voormalig voetbalveld van Katwijk zou schoolsportveld worden. Achteraf bleken deze plannen niet haalbaar, zodat het gemeentebestuur nu met het voorstel komt om de scho lengemeenschap aan de Helm- bergweg te bouwen. In principe blijven de huidige, smalle, groenzones gehand haafd, zodat de school zoveel mogelijk uit het zicht van de woningen aan de Helmberg weg blijft staan. Het uitzicht, aldus een voorstel van de dienst openbare werken, zal dus door de groenstrook be paald worden en in mindere mate door de school. De hoofd ingang van de nieuwe vesti ging van het Pieter Groen College is gedacht tegen over de Salomons Huygenslaan, zo dat volgens de dienst openbare werken daar niemand last van heeft. De bewoners van de Helm bergweg zijn het echter met die stellingname niet eens. Volgens hen betekent realisa tie van het plan een aanzienlij ke verslechtering van het uizicht en dagelijkse overlast. Verkeers drempels op Frisolaan LEIDSCHENDAM Ter verbetering van de verkeerssituatie in de Prins Johan Willem Fri solaan in Leidschendam zal een aantal verkeers drempels worden aange legd, samen met ver- keersversmallingen en het plaatsen van een aantal bloembakken. De kosten bedragen bijna 90.000 gulden. Met de aanleg van de verkeers drempels is de gemeente raad gisteren akkoord gegaan. In eerste instantie was op de PvdA na bijna ieder een tegen. Gemeentebe langen had een enquête uitgevoerd waarbij bleek dat ruim de helft van het kwart van de bewoners dat had gereageerd tegen verkeersdrempels was. C. van Leeuwen van Ge meentebelangen diende een amendement in. Wethouder van Nievelt zei dat uit een oogpunt van optimale verkeers veiligheid ook de aanleg van verkeersdrempels nodig is. Na een schorsing voor overleg handhaafde het college het voorstel. Na een nieuwe schorsing voor overleg van VVD en CDA sloot zich een meerderheid van 16 te gen 6 stemmen zich bij het B en W-voorstel aan. Gemeentebelangen werd alleen gesteund door vier leden van de CDA-frac- tie. NOORDWIJKERHOUT De commissie welzijn in Noord- wijkerhout vindt dat VVSB een aanmoedigingssubsidie moet krijgen voor de bouw van haar sporthal. Over de hoogte van het bedrag zijn de politieke partijen het nog niet eens. Er was gevraagd om 35.000 gulden. De heer Van Duin (CDA) wilde dat wel ge ven, de PvdA vond 10.000 gul den wel genoeg en D66 dacht aan iets van 20.000 gulden. Al leen de VVD vond subsidie niet nodig omdat gebleken was dat de vereniging het geld zelf kon betalen. De andere partij en benadrukten dat VVSB in derdaad een begroting heeft opgesteld maar dat het geld voor de hal er alleen maar is gekomen dank zij het werk van de vele vrijwilligers. Dit werk mag niet afgestraft worden door nu een aanmoe digingssubsidie te weigeren. Hiermee gaat de commissie in tegen het standpunt van het college dat zich wel garant wilde stellen voor het te lenen bedrag maar net als de VVD vond dat er blijkbaar geen subsidie nodig is. De hal kost vier ton. De vereniging moet daarvan 235.000 gulden lenen. Van de bouw van de kantine van een aantal jaren geleden moet ook nog eens 2 ton afge lost worden en VVSB hoopt dat in 25 jaar alle schulden zijn afgelost. Maar dan mag er ook niets mis gaan. Vandaar dat de club om die aanmoedigings subsidie had gevraagd. De hoogte van het bedrag zal maandag aanstaande in de commissie financiën worden besproken. Auto onder bus Dit bleef er over van een personenauto, die gisteren op de 's-Gravedamseweg in Voorhout onder een NZH-bus terecht kwam. De 42-jarige bestuurder uit Alphen aan den Rijn raakte daarbij zwaar gewond. De bus, die bestuurd werd door een 51-jarige Noordwijkerhouter, stopte bij een halte. De Alphenaar zag dit te laat, knalde tegen de bus aan en raakte beklemd onder de bus. Het slachtof fer is door de brandweer en een takelbedrijf uit zijn auto bevrijd. Hij is met ernstig letsel overge bracht naar het Academisch ziekenhuis in Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT Corso 1988 definitief door Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Het corso 1988 komt definitief door Noordwijkerhout. Het be stuur van de corsostichting is akkoord gegaan met de eis van de gemeente Noordwijkerhout dat het corso in 1988 door het centrum van het dorp moet rijden. Alleen op die voorwaarde wilde de gemeente Noordwijkerhout het corso een subsidie van 20.000 gulden toekennen. In 1987 deed het corso weliswaar voor het eerst Noordwijkerhout aan maar kwam de bloemen- stoet niet veel verder dan de Maandagse Wete ring en de Schelft. Corsovoorzitter P. Goemans: „We denken het corso dit jaar langs het Witte Kerkje te laten rijden. De definitieve route is nog niet vastgelegd. Daarvoor moet nog overleg plaatsvinden met wethouder P. Heemskerk en de politie. Binnenkort wordt hier een beslissing over genomen". Eerste palen voor scholen VOORHOUT Twee eerste palen gaan vrijdagmiddag de grond in op het bouwterrein aan de Distelweg/Oosthout- laan. Zowel voor de openbare school als de protestant chris telijke school wordt de eerste paal geslagen. Voor de openba re school wordt het officiële startsein tot de bouw gegeven door wethouder van onderwijs B. Joon. Dit gebeurt om drie uur 's middags. De eerste paal voor de protes tants christelijke school ver dwijnt om kwart over vier in de grond. Warmonder gewond bij aanrijding OEGSTGEEST Een 26-jarige automo bilist uit Warmond is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrijding op de Haarlemmerstraatweg, op de kruising met de afrit van de rijksweg 44 in Oegst- geest. De man kwam van de afrit en wil de linksaf met zijn bestelauto. Door een auto die naast hem stond kon de bestuur der niet goed zien of er verkeer aan kwam. Hij besloot toch de kruising op te rijden en kwam in botsing met een 32-ja- rige automobilist uit Oegstgeest, die op de Haarlemmerstraatweg richting Haaswijk reed. De Warmonder liep hoofd-, wond en nekletsel op. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De andere bestuurder bleef ongedeerd. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Aanhoudingen in Dirk de Raetlaan WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft gisteravond om tien uur vijf Haagse knapen aangehouden. De jongelui van 16 tot en met 20 jaar hielden zich verdacht op bij geparkeerde auto's op de Dirk de Raetlaan. In het voertuig van de Hagenaren trof de po litie een autoradio en wat inbrekerswerktui gen aan. Allen werden ingesloten en worden vandaag verhoord. Vier Sassenheimers betrapt op steunfraude SASSENHEIM Vier inwoners van Sassenheim zijn deze week aangehouden wegens steunfraude. Zij hadden tegenover de sociale dienst verzwegen dat ze samen woonden en zo gedurende ander half jaar een hogere bijstandsuitke ring gekregen dan waar ze recht op hadden. Het onderzoek naar de uitkering van de vier is door Rijkspolitie en de sociaal rechercheur van de ge meente uitgevoerd. De vier Sassen heimers zijn inmiddels weer op vrije voeten, tegen hen wordt pro ces verbaal opgemaakt. Voorburger komt om bij ongeluk LEIMUIDEN De vrachtwagenchauffeur die gisterochtend om het leven kwam bij een verkeersongeluk in Lei- muiden is de 44-jarige C.J. Koot uit Voorburg. De rijkspolitie heeft dat gisteren bekend ge maakt. De truck met oplegger van Koot kwam frontaal in bot sing met een autobus van Centraal Neder land. Beide voertuigen kwam in de berm te recht. De vijf inzitten den van de bus kwa men met de schrik vrij. CDA Noordwijk houdt spree|jj** NOORDWIJK Het CDA in Ni - gaat een „fractie-spreekuur" houdeplll mede geeft het uitvoering aan een vT loften in het verkiezingsprogrammahHED gemeenteraad. Op dit spreekuur kurjconco Noordwijkers ongeacht politieke Jjesloti terecht met hun wensen, opmerk§jnaijs vragen. Op deze manier wil het je hah openbaarheid en inspraak bevorderijruarj drempels tot de politiek voor de burg^erd gen. Iedere eerste maandagavondX, Mc maand èn iedere maandagavond voq,jt Ai meenteraadsvergadering kan men u De van 19.30 tot 20.00 uur terecht bij e^nje v leden van de CDA-fractie. Deze zijnjdeeld ken in kamer 1-32, gelegen op de eeijd on dieping in het oude gedeelte van heuerner (tegenover de vroegere raadszaal). h0e spreekuur wordt gehouden op maandjordt I 25 januari. bint ekom NOORDWIJKERHOUT De Leeuwenhorst Mavo lijkt niet op een te gemoetkoming in de kos ten van de huur van de gymzaal aan de Nolens- laan te hoeven rekenen. Een meerderheid van de commissie onderwijs van Noordwijkerhout lijkt voorlopig niet van zins Leeuwenhorst bij te wil len staan. De huur van deze zaal ging vanaf 1 augustus 1985 omhoog tot 1500 gulden per klokuur. Met terugwerkende kracht moet de school dit bedrag be talen. Dit wil het schoolbe stuur niet en ze vroeg de ge meente om het huurbedrag op 750 gulden per klokuur te stel len. De heer Van Duin vond dat namens het CDA redelijk. Maar alle andere partijen von den dat dit een zaak was tus sen het rijk en de mavo: het rijk geeft in een circulaire aan dat de huur zo hoog moet worden, en dan moet het mi nisterie zelf ook zorgen dat de school er het geld voor krijgt. Eerst moet het schoolbestuur alles in het werk stellen bij het ministerie en daarna praten we wel verder, was het stand punt van de andere commis sieleden. In elk geval zal dan ook de mavo haar financiële boeken moeten openen zodat de gemeenteraad inzicht krijgt in de financiële situatie van de school. Commissiesecretaris H. C. van de Hil zei dat de MAVO niet wilde aankloppen bij het mi nisterie omdat de school 20.000 gulden had weten te bezuini gen op de schoonmaak en de administratie. Men vreesde dat het rijk zou zeggen dat die 20.000 gulden dan mooi aan het gymonderwijs besteed zou kunnen worden. Bovendien had de praktijk uitgewezen dat het vrijwel zeker is dat van het ministerie geen extra geld te verwachten is. Toch bleven de partijen bij hun eerder ingenomen stand punt. Wethouder Van der Klaauw pleitte nog voor een compromis. Het schoolbestuur had al wat water in de wijn gedaan en hij vond dat het nu de beurt was aan de raadsle den. Volgens de voorzitter van het schoolbestuur, H. Wijers, heeft het schoolbestuur weinig kans. In plaats van het oude bedrag van 426 gulden had hij uitgerekend dat de mavo maximaal 750 gulden kon op brengen, maar meer ook niet Aan het voorstel van de com missieleden (behalve van het CDA) om voorlopig 750 gulden te betalen en de rest op een schuldrekening te schrijven tot uiteindelijk zou blijken dat bij het rijk niets te halen is, had het schoolbestuur niets. „Dan bereiken we zeker niets. Als we 750 gulden betalen zijn we geen armlastige school met een exploitatietekort van tien pr in at d procent. We moeten 1 eerst toch 1500 guld#1* 1 betalen. Maar ook <£tads onze kansen op extra i|een: nog nihil", aldus de vderk< jelft „Als de huur inderdajjg, 1500 gulden per klokuifj, n dan zal de mavo lie\jet j gaan geven in de zaalLj^j Leeuwenhorstcollege, Lgei zullen het aantal uren' roi minimum terugbr^ j-)( Gymnastiek in het L#£ al horstcollege betekent ball gens dat de leerlin# °o klein kwartiertje oiflet zijn. We. -3ay Het Greenway-theater in Voorschoten (hier op archief) was dringend aan een forse onknapbeurt toe. GREENWAY-THEATER VOORSCHOTEN ONDERGAAT OPKNAPBEUÉrL Politiepost De Zilk verhuist DE ZILK De politiepost in De Zilk gaat vrijdag ver huizen van het pand aan de Regenvlietweg naar het adres Beeklaan 10. De eige naar van het huidige pand heeft het huurcontract opge zegd, omdat hij een andere bestemming voor het ge bouwtje heeft. De nieuwe openingstijden van de poli tiepost zijn op maandag van 13.00 tot 15.00 uur en op don derdag van 16.00 tot 18.00 uur. Het bureau wordt door drie mensen bemand. Telefo nisch is de post in De Zilk te bereiken via nummer 02520- 21714. Bij geen gehoor kan men bellen naar de politie in Noordwijkerhout. DEN HAAG De Zuidhollandse gedeputeerde drs. J.H. Boone overhandigde gistermiddag op het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag de provinciale begroting aan staatssecretaris D.Y.W. de Graaff-Nauta. Gewoonlijk gaat de begroting per post ter goedkeuring naar het ministerie. Vanwege de financiële pro blemen van Zuid-Holland wilden GS de begroting deze keer echter zelf toelichten. De provincie vindt dat zij wordt onderbe deeld bij de verdeling van rijksgelden uit het provinciefonds en zegt dat dat een belangrijke oorzaak van haar financiële proble men is. De ontwerp-begroting voor 1988 van Zuid-Holland vertoonde oorspronkelijk een tekort van tien miljoen gulden, ondanks het feit dat er twintig miljoen gulden werd bezuinigd. Om de begro ting sluitend te maken, zijn de algemene reserves en enkele fondsen aangesproken. Boone wees de staatssecretaris erop, dat het tekort slechts eenmaal op deze manier kan worden gedekt en dat de provincie de komende jaren opnieuw fors zal moeten bezuinigen: tot 1991 moet nog eens 25 miljoen gulden op de uit gaven worden gekort. De algemene rijksbijdrage uit het provin ciefonds komt voor Zuid-Holland neer op 45 gulden per inwo ner. In andere provincies loopt de bijdrage volgens GS op tot 160 gulden per inwoner. Boone bracht aan de staatssecretaris over dat dergelijke ver schillen voor Zuid-Holland onaanvaardbaar en onverklaarbaar zijn. De provincie verwacht veel van het inmiddels gestarte on derzoek naar de verdeling van rijksgelden over de provincies, dat volgens haar moet leiden tot een eerlijker verdeling. VOORSCHOTEN Er zullen weinig Voorscho tenaren zijn die het Greenway-theater in de Schoolstraat niet van binnen kennen. Behalve de oude zaal, die 120 be zoekers kan herbergen, is de Voorschotense bio scoop nu een kleinere, veertig plaatsen tellende zaalrijker. In augustus werd met de bouw be gonnen. Begin december was de eerste oplevering en deze maand kan de nieuwbouw „in premiè re". Mevrouw J.M.C. Nieuwen- huizen-Kortekaas, exploitan- te van het Greenway-theater. is blij dat de bouw vrijwel voltooid is. Behalve de zaal, die overigens ook plaats biedt aan twee rolstoelen, is er een keukentje gebouwd, zijn de toiletten vernieuwd en zijn 'verwarming en geluidsisola tie verbeterd. In maart wordt alles afgewerkt. „Het heeft wat langer geduurd dan ver wacht", vertelt mevrouw Nieuwenhuizen. „Zo moesten er stalen balken worden ver werkt in het dak van de zaal in plaats van houten, en moesten er volgens de wel standscommissie van de ge meente andere dakpannen op, dan de pannen die we hadden uitgekozen. In de herfstvakantie konden we door de bouw de toiletten niet gebruiken en dat was lastig voor de gasten. Geluk kig hebbqn onze buren dat toen verholpen, door hun toi letten ter beschikking te stel len". Betere films In de nieuwe zaal zullen vooral de, wat de exploitante noemt „betere films" worden gedraaid. „Daarmee bedoel ik films die niet in eerste in stantie met een commercieel oogmerk zijn gemaakt", ver telt ze. „Neem bijvoorbeeld die nieuwe film „Donna, Donna". Die is commercieel. Maar de Cubaanse film „Sal vador", die over de burger oorlog in El Salvador gaat, is dat niet: Zulke films gaan dieper, ze zitten beter in el kaar en zijn realistischer. Binnenkort brengen we bij voorbeeld „De Geest van de Bijenkorf" van de Spanjaard Carlos Saura. Ook een betere film. Het is mijn grote hobby om dergelijke kwaliteitsfilms uit te zoeken en van tevoren te bekijken. In Voorschoten is daar absoluut belangstel ling voor. Voor we deze zaal hadden kon ik niet eens aan de vraag voldoen. Maar dat wordt nu wel anders!" In het voorbijgaan tikt me vrouw Nieuwenhuizen op het houten hokje met de kassa. „Dat hebben we gehand haafd. Een stukje nostalgie". Hoe oud de oude zaal is weet ze niet. „In elk geval uit de vorige eeuw. Het is een koetshuis geweest en later een eiermijn, waar eieren verkocht werden. Dat heb ik tenminste gehoord". Nieuwe naam De nieuwe zaal is friswit en ruikt nog nieuw. „Een groot voordeel is, dat we nu twee films tegelijk kunnen verto nen. We stonden op een ge geven moment voor de keus: óf dicht, óf goed verbouwen. Het was gewoon niet meer te doen met één zaal. En als je bedenkt dat ik hier vanaf 1960 werk, begrijp je wel dat ik dat niet ineens de deur achter me dicht sla. Het werd dus verbouwen". Het Green- way-Theater heeft een toe zegging gekregen van het Anjerfonds voor een tege moetkoming. „De Stichting Film-liga Voorschoten heeft daarom gevraagd", vertelt mevrouw Nieuwenhuizen. „En we zijn blij dat het waar schijnlijk lukt. Want reken maar dat het wat kost, zo'n verbouwing. En de aanschaf van een filmprojector is ook een behoorlijke investering". Mevrouw Nieuwenhuizen had aanvankelijk het plan om ter ere van de nieuw bouw ook een nieuwe naam voor het theater te verzin nen. „De oprichter van deze bioscoop heette Groeneweg. Vlak na de oorlog was het in om alles te verengelsen, dus hij noemde de bioscoop Greenway. Zelf ben ik daar nooit zo weg van geweest: voor de telefoon maken men sen er allerlei verbasteringen van, Grienwaai bijvoorbeeld. En sommige mensen noemen mij zelfs mevrouw Groene weg! Maar toen ik met het idee voor een nieuwe naam kwam, kwamen er zoveel re acties van mensen uit Voor schoten. Ze zeiden dat de bio scoop toch onder deze naam bekend was en dat men zou denken dat er andere men sen in zaten als hij anders zou gaan heten. Dus houden we het zo". Video Volgens de exploitante is het theater zeker een van de centrale punten in Voorscho ten. „Je leert de mensen ken nen, ze spreken je aan. En wij zijn natuurlijk blij met die bekendheid". Omdat er veel werk gaat zitten in het runnen van een bioscoop, zijn er nu tien vrijwilligers die op hun beurt meewerken. „Vroeger hielpen mijn doch ters, maar die studeren nu. Mijn zoon is nog thuis en doet nog mee. Mijn man doet veel technische dingen, maar hij heeft zijn eigen baan en heeft dus niet zoveel tijd. pian Toch probeer ik het tlte en altijd open te houden, jeweld je bezoekers niet voorwei dichte deur laten staan'van vrouw Nieuwenhuizen klinP plan om over enkele nlagu den weer te startenden, voorstellingen voor out ada, op dinsdag- en donde rust middag. Dat deed ze gen jaar al, maar door de veEnth wing kon het niet meeirecis merk aan alles dat de titand beetje heeft afgedaan afclucl om films gaat. Vooral zijn oudere mensen. Want jolo's toch thuis, je komt er nifvan en zo raak je geïsoleerdganis kinderfeestjes is het hefetwij de. Video kijken in delwas kamer is voor veel kin(ci d helemaal niet zo aantnvan lijk meer. Maar hier, bubli grote zaal, zijn ze muissle h dens de film. Al zit deert c zaal vol! Daarom organitke we op vrijdag-, zatei zondag- en woensdagnv op aanvraag kindervel dagen, succes verzekerd! „Weet je wat het is me bioscoop als deze? Je duj ook 's avonds je kinderei heen te sturen. Want ikl zeker dat het teruglopet het bioscoopbezoek in dSTE te steden mede wordt vés^ej zaakt door de onveilif u daar. Als je dat ziet, n| die hekken voor de wit ec Daardoor komt het defger ook dat films die in ddters floppen, hier in het »rde soms niet floppen". )eja] „Afgaande op de geluidL Voorschoten denk ik dat het hier weer gaat ?lcri na de verbouwing. B£n g stellenden zijn welkom end 23 en 24 januari. Ze kifcncJ( dan 's avonds met twe<y^m den korting naar de L „Radio Days", „The Ir chables" en naar „He En natuurlijk kunnen z»mst« meteen de nieuwbouw aar wonderen!" Jo'n PETRA DE V0O 1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14