Gemeentearchief legt beslag op bijzondere pentekening Fraaie reiswekker i^oor De Noorderwiek duurt liet weekeinde een dag langer UNIEKE PRENT VAN RAPENBURG VOOR BUSKRUITRAMP Compromis in kwestie van gemeentegarantie vSOiMCMltiT STAD OMGEVING Raad: Bezuiniging SBD heeft geen invloed op begeleiding IJsselkring spreekt zorgen Laurier tegen iden op eede plaats fcdrijven ^VLEIDEN Leiden is ■ft de gemeente waar de 1 misdrijven worden ge lvan de regio Zuid-Hol- fidden. Dat staat in een i het bureau regio- tördinator voorkoming jven van de rijkspolitie, frig jaar een onderzoek Je naar de criminaliteit Jregio. Gouda staat op de ■plaats. Midden-Holland-Zuid [het gebied Gouda, Lei- belft. Katwijk, Noord- Monster, Naaldwijk en i aan den Rijn. Volgens jvoord voerder van de politie kan het grote misdrijven ook veroor- Izijn door het feit dat piles wat er gebeurt au- registreert, waar- politie een nogal [eurig overzicht heeft J misdrijven. ■1 andere gemeenten is lstratie volgens de voor- I nog niet zover geauto- fcrd [orderwiek [t af van rt geding ;en Ginjaar ËN Het bestuur van leidse mbo-school De jerwiek ziet af van een reding tegen staatssecre- 9. Ginjaar-Maas van on- js. Enkele maanden gele- vverden gerechterlijke |n overwogen omdat de I geen toestemming Ivoor de opleiding civiele I consumptief-technische en. Volgens het bestuur le staatssecretaris al in toegezegd dat een derge- opleidmg aan de rooms- lieke school voor middel- idienstverlenings-en ge- eidszorgonderwijs I) zou worden verbon- Binnen de school waren orbereidingen getroffen let de opleiding te kun- eginnen. juridische procedure i nogal wat tijd in beslag iweet natuurlijk niet wat Islag is van een kort ge- Daarom hebben we be- ervan af te zien", ver- •de adjunct-directeur W der Hoeven gisteren. Hij acht dat over „een jaar of drie" de nieuwe oplei- in Leiden een feit zal 'n 1990 moeten mbo-scho- oor fusies minimaal 600 ngen tellen. Volgens Van •ven hebben de scholen leer vrijheid" om te be- welke opleidingen ze fgen. Verduistering bij Minerva LEIDEN Namens de studentenso ciëteit Minerva aan de Breestraat is gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van verduistering van geld en goederen en diefstal van geld. Er zou in de periode 1978-1988 ruim 20.000 gulden contant geld. veel drank en etenswaren zijn weggeno men door zes personen. Drie ver dachten die in dienst waren van de sociëteit zijn ontslagen. Voorts is vol gens een bestuurslid het contract met het schoonmaakbedrijf opgezegd. De andere drie daders zouden in dienst zijn van dat bedrijf. De zes worden binnenkort gehoord. Een bedrijfsre cherchebureau heeft de verduistering ontdekt. Debat over Vrouw en Recht LEIDEN Ter gelegenheid van het feit dat het vernieuwingsproject Vrouw en Recht aan de Leidse juridische fa culteit met twee jaar is verlengd, wordt vrijdag 22 januari een debat gehouden over dit onderwerp. Het thema „Hoezo gelijk? Op weg naar een feministische rechtstheorie" wordt vanaf 14.45 uur toegelicht door mr. J. Goldschmidt (lid van de Emancipatieraad en werkzaam bij de Leidse Universiteit), mr. R. Holt- maat (Leidse Universiteit) en mr. D. Pessers en mr. M. Gunning, beiden werkzaam bij de Universiteit van Am sterdam. De bijeenkomst heeft plaats in het faculteitsgebouw aan de Hugo de Grootstraat 27. Graptade levert 1.500 gulden op LEIDEN De Graptade, het ludie ke jeugdonderdeel van de Taptade, heeft dit jaar een kleine 1.500 gulden opgeleverd. Dit be drag is gistermiddag overhandigd aan professor Van Doorn van het Academisch ziekenhuis in Leiden. Het geld zal worden besteed aan een videorecorder voor een afdeling waar jeugdige kankerpa tiënten worden ver pleegd. Bouw paramedisch centrum toegestaan LEIDEN De gemeente wijst de bezwaren van een aantal omwo nenden tegen de bouw van een paramedisch centrum aan de Van Vollenhovenkade van de hand. Zij vinden het onjuist dat een stukje groen bij de Vredeskerk wordt bebouwd. De gemeente vindt dat echter geen onaan vaardbare aantasting, mede om dat het van „bescheiden afmetin gen" is. Ook stelt de gemeente dat de bouw moet doorgaan om dat patiënten van het centrum anders te ver van een dergelijk centrum komen te wonen. Het staat nu nog aan de Roodenbur- gerstraat, maar kampt met ruim tegebrek. Ongelukken door losse tegels Burgemeesterswijk LEIDEN De trottoirs en de straatverlichting in de Burgemees terswijk, omgeving Cobetstraat-Burggravenlaan moeten nodig worden nagekeken, nu mensen door losliggende stoeptegels ten val zijn gekomen en ledematen hebben gebroken. Dit schrijft een aan tal bewoners van de wijk in een brief aan de gemeenteraad. Vol gens de bewoners liggen veel tegels los en is de straatverlichting niet voldoende. In de brief worden voorbeelden genoemd van voornamelijk oudere mensen die door de slechte bestrating ten val kwamen. Volgens het hoofd van de afdeling bestrating (civiele werken) F. Iestra zijn er niet veel klachten binnen gekomen. Iestra: „Toch hoop ik dat de mensen die werkelijk klachten heb ben, dat melden bij ons. Het zijn juist die kleine dingen die mensen ergeren en waar wij best iets aan willen doen". Volgens Iestra zal in het voorjaar de Burgemeesterswijk worden aangepakt. Zo zal in mei begonnen worden met het verwijderen van de bomen in de Sitterlaan. De wortels van de bomen wippen daar de straattegels omhoog en groeien zelfs het riool in. Of dat ook de oorzaak is van de losliggende tegels in de Burggravenlaan is niet zeker. „In ieder geval wordt in het voorjaar ook ie gravenlaan gedaan", aldus Iestra. Margriet van Lith hoofd redacteur Mare LEIDEN Mar- griet van Lith is benoemd als nieu we hoofdredacteur van het universi teitsblad Mare. Zij volgt Quirien van Koolwijk op die achteneenhalf jaar die functie be kleedde. Van Lith was ais eindredactrice ver bonden aan het blad. LEIDEN Het Leidse gemeentearchief heeft beslag weten te leggen op een unieke tekening van het Rapenburg kort voor de rampzalige bus- kruit-ontploffing van 12 januari 1807, vandaag precies 181 jaar geleden. Directeur L. Wurfbain van de Lakenhal ontdek te de tekening in een ca talogus van het veiling huis Christie's in Amster dam, waar ze was om schreven als „afbeelding Leiden 1807 - tekening van Franciscus Andreas Milatz (1764-1848)". Ge meente-archivaris N. Schelhaas wist daarna met een bod van iets meer dan 2.000 gulden de tekening te bemachti gen. Het geld ervoor werd opgebracht door de Vereniging Oud-Leiden. Het gaat om een gewassen zwarte pentekening van 38,5 bij 57,5 centimeter. Op de te kening valt het kruitschip dat even later zou ontploffen nog duidelijk te onderschei den. eyenals de panden die door de ontploffing werden vernield. Na de ramp, die zich om precies tien minuten over vier in de middag voor dood. bleven slechts enkele panden aan dit gedeelte van het Rapenburg, nu Steen- schuur, overeind. Het schip werd totaal vernield. „Er stond die dag een harde wind", vertelt de administa- teur M. de Baar van.het ge meentearchief. „Het was al schemerig en het was koud. Het sneeuwde een beetje. Toen het schip ontplofte zag het er allemaal nog veel on guurder uit. De klap was in heel Leiden te horen. Het an ker van een jacht dat aan de overzijde van het kruitschip in het water lag, werd een eind verder teruggevonden. De mast kwam pal voor de academie aan het Rapenburg in de grond terecht". De ramp kostte 151 mensen het leven, veel huizen wer den verwoest. Later moesten nog eens veel huizen worden gesloopt omdat ze aangetast waren door de klap en rond vliegende brokstukken, ver telt De Baar. Over de ramp is veel bekend. Veel tekeningen en etsen ge ven de ramp en de situatie daarna weer. Hoe het er even voor de ramp aan het Rapen burg had uitgezien was nooit echt duidelijk. De Baar: „Als er nu brand is in Leiden, zijn de journalisten en fotograen er razendsnel bij. Iedereen wordt snel over zo'n brand geïnformeerd. Toen ging dat anders. Er was niet het soort stadsnieuws in de vorm die we nu kennen. Tekenaars te kenden slechts de ruines. Deze tekening is juist zo uniek omdat de situatie wordt weergegeven van vóór de ramp". De in Haarlem woonachtige Milatz, tekenaar van de deze prent, vervaardigde de teke ning niet ter plekke. Na de ramp maakten twee steen houwers A. Polet en J. Tim- M. de Baar van het gemeen te-archief met de unieke te kening van het Rapenburg kort voor de buskruitramp van 12 januari 1807. foto: wim van noort mermans een reconstuctie van de oude gevelwanden. Milatz gebruikte die voor zijn schets. Later zijn daarvan twee gravures gemaakt. Waar de tekening nu van daan is gekomen, is niet be kend. „Niet alleen de teke ning is uniek, maar ook het feit dat hij in deze tijd nog bij een veilinghuis is gekocht. Door de bezuinigingen wordt nog maar weinig bij veilin gen weggekocht", vertelt De Baar. De tekening is nog een aantal maanden in een vitrine in de hal van het gemeentearchief (Boisotkade 2a) te zien. Daar na wordt de plaat opgeslagen in een donkere kast in een depot in het gebouw van het gemeentearchief. „Daar is minder brandgevaar, de tem peratuur is er constant en de tekening staat niet bloot aan lichtinvloeden. Wie het dan nog eens wil bekijken, mag daar gerust om vragen. De tekening wordt dan even uit de kast gehaald. Zo gaat dat nu eenmaal met waardevolle historische prenten. We moeten er zuinig op zijn", al dus De Baar. JULIA VAN BOHEMEN LEIDEN Het college van B en W en de ge meenteraad hebben gis teravond een compromis gesloten over de maxi mum koopprijs van huizen die in aanmerking komen voor een gemeentegaran tie. Zowel in het geval van nieuwbouw als van bestaande woningen is die unaniem vastgesteld op 200.000 gulden. Dit bedrag is inclusief kosten koper en een bedrag voor het opheffen van achterstallig onderhoud. Het college kwam in het weekeinde met dit voorstel nadat in een commissiever gadering was gebleken dat een aantal partijen bezwaar hadden tegen het bedrag dat het college oorspronkelijk in gedachten had: 172.000 gul den. Tot nog toe waren de bedragen 275.000 gulden (nieuwbouw) en 200.000 gul den (bestaande woningen). De gemeente gaat onderzoe ken of een gemeentelijk ga rantiefonds kan worden in gesteld waarin een bepaald bedrag gestort wordt door de koper na het verlenen van een gemeentegarantie. Het CDA had hierover een motie ingediend. Voorts wordt de komende twee jaar bekeken hoe groot de noodzaak is om van woningen jonger dan 25 jaar een schouwrapport op te maken. De VVD trok deze noodzaak in twijfel. De kosten van zo'n rapport bedragen 250 gulden. De kosten van een gemeen tegarantie stijgen overigens van 275 naar 500 gulden. Bewoners Stevenshof willen meer duidelijkheid van EBR LEIDEN Het wijkcomité Stevenshofjespolder wil meer duidelijkheid over de wijze van terugbetaling door het Energiebedrijf Rijnland (EBR) aan de bewo ners in de Stevenshof. Dat schrijft het wijkcomité in een brief aan het College van Beheer van het EBR. Het wijkcomité is in principe positief over het recente voorstel van het EBR in het al jaren lopende conflict over de kosten van stadsverwarming in de Stevenshof. Wel wil het wijkcomité nog wat opheldering over een aantal zaken. Zo willen de bewoners weten wat de gemeente en de Federatie van Woningbouwvere nigingen van het voorstel vinden. Duidelijkheid is er volgens hen ook niet over de terugbetaling en de termijn waarbinnen die zou plaatsvinden. Bovendien vragen ze zich af waarom het EBR nu wel bereid is de kosten van het vastrecht hét punt van discussie in het con flict te verlagen, en daar eerder niet van wilde weten. Het comité vraagt zich af hoeveel er nu precies te veel betaald is. Verder vragen de bewoners waarom ze niet de volledige 196 gulden die ze jaarlijks te veel betaalden terug krijgen, maar slechts 149 gulden per jaar. Zolang het comité nog geen ant woord op die vragen heeft gehad, volgt er van de zijde van de bewoners geen definitief „ja". zo schrijft secretaris A. le Febre van het wijkcomité. A DINSDAG 12 JANUARI 1988 PAGINA 11 Dolf Brouwers alias Sjef van Oekel (links) beklom gisteren het podium in de sportzaal van De Noorderwiek. waar hij werd li'nterviewd door Krijn Torringa. Brouwers had wel een spiekbordje nodig, foto: wim van noort ^Bde d ^lat kl pDEN Een ambulance de Eerste Hulpdienst riat klaar om flauwvallende klingen op te vangen. Op t plein voor De Noorder- lek aan de Ter Haarkade tan vrachtwagens van de ^pS. De lokalen in de school met uitzondering i de sportzaal. Daar heb- de meeste leerlingen van 1 Leidse school voor mid- tlbaar dienstverlenings- en Jzondheidszorgonderwijs zich verzameld. Om jn live-uitzending van het programma „Hollands Glo rie" van de Avro bij te wo nen. In de sfeervol verlichte sportzaal klinken de disco- dreunen van de Novo-band. Het weekeinde duurde deze week een dag langer voor de leerlingen van De Noorder wiek. De radio-uitzending vormde het hoogtepunt van een leerblok met als thema „Hollands Glorie". Ook de open dag die morgen wordt gehouden heeft dit motto. Het was niet moeilijk om de medewerkers van het radio programma naar Leiden te krijgen, vertelt adjunct-direc teur W. van der Hoeven. „Een telefoontje was ge noeg". De uitzending betekende een kosteloze promotie-actie voor „zijn" rooms-katholieke school, die de opleidingen Agogisch Werk en Mode en Kleding en Intas (interim al gemene schakelopleiding) biedt. Ettelijke malen liet presentator Krijn Torringa de luisteraars van Radio 3 weten dat het programma werd uitgezonden vanuit De Leidse school De Noorder wiek. Als op commando be gonnen de aanwezige leerlin gen dan te joelen. Net als na de optredens van de arties ten, die voornamelijk carna valskrakers ten gehore brachten. Het deed er niet toe of Arie Ribbens mooi zong of niet, of Dolf Brou wers grappig was of niet. Ze bezorgden de mdgo-ers een vrije dag en dat was wel een applausje waard. LEIDEN De 320.000 gulden die de Schoolbegeleidings dienst (SBD) tot 1993 moet be zuinigen hoeft de kwaliteit van de individuele hulp aan leerlingen niet aan te tasten. Die mening van het college van burgemeester en wethou ders onderschreef gisteravond de Leidse gemeenteraad, ex clusief D66. De raad ging dan ook akkoord met het voorstel van het college om dat bedrag op de SBD te korten. De SBD moet het geld volgens de raad in de eerste plaats bezuinigen op de huisvesting. Het huidige onderkomen, de Latijnse school aan de Lokhorststraat, vindt men te luxe. J. van Meijgaarden (PvdA) vertolkte de overheersende mening in de raad dat de al ternatieve besteding van de drie ton, die wethouder H. van Dongen (onderwijs) had voor gesteld, de voorkeur geniet. Het bedrag zal worden besteed aan meer leerkrachten binnen de scholen die de leerlingen gaan begeleiden of gaan wer ken met het thema emancipa tie of intercultureel onderwijs. De gemeente wil 700.000 gul den beschikbaar stellen voor extra personeel. Alleen D66 noemde de bezuiniging te ri goureus. „De individuele bege leiding krijgt te zware klap pen". meende J. Hoekema. De andere fracties waren dat niet met hem eens. Door de beslis sing die gisteravond is geno men trekt H. van Dam, SBD- bestuurslid namens het open baar onderwijs, zich terug. Omdat hij niet achter het be leid van de gemeente Leiden staat, wil hij niet langer optre den als vertegenwoordiger van de gemeente. „Het gaat niet om de bezuinigingen als zoda nig. Maar de gemeente ver wacht dat de leerlingenbege leiding op het huidige peil blijft gehandhaafd. Dat is niet realistisch", aldus Van Dam. Volgens hem kunnen de be zuinigingen niet geheel worden afgewenteld op de huisvesting. Ook penning meester Groos stapt op. aldus Van Dam. LEIDEN Het afvalverwer kingsbedrijf IJsselkring uit Nieuwerkerk aan den IJssel is nooit in opspraak geweest. Dit schrijft directeur J. Omtzigt in een brief aan de algemene raad van de Gevulei. de ge meenschappelijke vuilverwer king Leiden. Omtzigt reageert hiermee op raadslid J. Laurier (Links Leiden), die het college van B en W in november om opheldering heeft gevraagd over het reilen en zeilen van het bedrijf, dat ook Leids afval verwerkt. Volgens Omtzigt werkt het be drijf op een voor het milieu aanvaardbare wijze en is nooit sprake geweest van gegronde klachten over geluid- of stofo- verlast, zoals Laurier aan het college schreef. Volgens de di recteur is het „pertinent on juist" dat de provincie in maart 1987 een vergunning ge weigerd zou hebben voor on dermeer de verwerking van slakken, de verbrandingsres ten van vuilverbrandingsin stallaties. Daaruit mag worden afgeleid, aldus Omtzigt, dat het bedrijf goed functioneert, in tegenstelling tot de vermoe dens van Laurier. Modern Jazz Night in het Waaggebouw LEIDEN Als onderdeel van de Leidse Jazzweek houdt Hot House een avond gewijd aan de meer hedendaagse vormen jazz en verwante muziek, omdat deze niet zo uitgebreid aan bod komt in de rest van de week. Op zaterdag 16 januari zijn er concerten van de groe pen Way Two en Fra Fra Sound. Way Two werd samen gesteld op initiatief van de Eindhovense baritonsaxofonist Ad Peijnenburg, bekend van de groep Zes Winden. De groep besteedt veel aandacht aan groepsimprovisatie, waar bij het aantal samenspelenden telkens aan de situatie wordt aangepast. Fra Fra Sound be staat sinds 1980 en is bekend als een hard swingende groep. Samen met het Surinam Music Ensemble is Fra Fra Sound verantwoordelijk voor de Pa- ramaribop. Een vorm van mu ziek die uitgaat van de bebop en de Surinamse pop- en volksmuziek. Het concert be gint om 20.00 uur in het Waag gebouw (Aalmarkt 21) en de toegang is tien gulden (2,50 gulden voor leden, donateurs gratis). Ook zaterdagavond heeft in de Stadsgehoorzaal het Key Town Festival plaats, waar de meer populaire vor men van jazzmuziek aan bod komen. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J~Noteer als nieuwe abonnee ingaandej Naam:Voorl.:i Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam: J Adres:J j Postcode/plaats:j j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag 1JNZ L\p&*Lj EcidóëSoiucuit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11