-Vrees voor kernafval ussen gifstort in België en Nederland AMALFI- KUST Dubcek herkent zichzelf in Gorbatsjovs perestrojka Kerk van Engeland betaalde tevergeefs voor Terry Waite Britse vice-premier Whitelaw treedt af Arafat verwerpt aanbod autonomie ieswf d k vel >udei( den d lat h< richi melul Staes (Agalev): „De grote vraag is waar die vaten met kernafval zijn gebleven' foto: sp 38 PA(fTENLAND CeidóeSoutant maandag n januari i door Gerard Kessels ROME Direct onder Napels ligt een van de mooiste kustgebieden van Zuid- Europa. De grillige Amalfi- kust ofwel Emmelfai-Coast zoals Amerikaanse toeristen hardnekkig volhouden, biedt de reiziger een schitterend zicht op de Golf van Napels met het goddelijke eiland Capri en op de Golf van Salerno. De Oostenrijkse toerist die hier in 1929 neerstreek was zo onder de indruk van al dit moois dat de onnoemelijke ellende van de tweede wereldoorlog de mensheid wellicht bespaard was gebleven. De man die zich als A. Hitier inschreef in het gastenboek van het Hotel d 'Italië et de Suisse had niets bij zich dan een klein koffertje en een kistje met verf en penselen. Als beroep vulde hij in „kunstenaar". De gast had kamer nummer vier met zicht op zee. Hij bleef een paar weken. Herbergier Don Peppino Amendola, die op drie maanden na honderd jaar oud werd, herinnerde zich dat Hitier urenlang op het balkon van zijn kamer zat en over de diepblauwe zee tuurde. De mijmerende toekomstige Führer zag de zon ondergaan in een gouden gloed en ver beneden zich de schepen uitvaren voor de visvangst. Toen Hitier wegging vroeg Don Peppino hem zoals gebruikelijk om iets in het gastenboek te schrijven. De gast maakte zich er niet met een Jantje van Leiden van af. Hij schreef een hele bladzijde, groette en ging „nach Deutschland". Op een nacht, tien iaar later in 1939, klopten carabinieri luidruchtig op de deur van het hotel. Geschrokken schoot Don Peppino uit bed. Hij maande de nachtelijke bezoekers tot kalmte, want zijn gasten zouden wel eens wakker kunnen worden. Don Peppino's mond viel open van verbazing toen hij hoorde wat het doel was van de nachtelijke expeditie. De volgende dag draaide de geruchtenmachine in Amalfi op volle toeren, maar niets klopte. De politie-mensen namen slechts het gastenboek mee. WaaromDat vertelde een commissaris 's avonds tegen zijn vrouw. De laatste regel van de bladzijde die Hitier geschreven had moest verdwijnen. Die regel luidde: Wanneer ik geen kanselier van Duitsland word, zal ik me in Amalfi terug trekken". Getekend: Adolf Hitler. Toen de carabinieri dat zinnetje wegwisten was Hitier al zes jaar kanselier van Duitsland en stond Europa aan de vooravond van een nieuwe wereldoorlog. Waarom zo'n toestand over één zinnetje? Fanatieke Duitse nazi's, op vakantie in Amalfi, hadden er waarschijnlijk aanstoot aan genomen en de Gestapo fewaarschuwd. Hoe kon nota ene de Führer zelf twijfel uitspreken over de onvermijdelijke overwinning van het nationaal-socialisme Het compromitterende regeltje diende zo snel mogelijk te verdwijnen. Tot zover het verhaal. Maar wat zou er gebeurd ziin als de Duitse president Hindenburg in die eerste dagen van 1933 de poot stijf had gehouden en Hitier niet tot kanselier had benoemd? De verkiezingen van november 1932 hadden voor het eerst sinds jaren geen nieuwe winst gebracht voorde nationaal-socialisten. Hitier had verloren. Toch werd de druk om hem tot kanselier te benoemen steeds groter en de oude, vermoeide Hindenburg, die weinig op het met de Oostenrijker, zwichtte. Niemand weet hoe het verder zou zijn gegaan wanneer Hindenburg Hitier niet tot kanselier had benoemd. De nazi's waren zo'n macht geworden dat ze toch wel aan de bak zouden zijn gekomen. Maar misschien ook niet. Dan had Hitier zich wellicht het hotel van Don Peppino in Amalfi herinnerd. Vanaf het balkon van kamer vier zou hij kitscherige zeegezichten hebben geschilderd en Duitsland en zijn klimaat vervloekt hebben. Het heeft niet zo mogen zijn. De „kunstenaar" uit Braunau heeft de mensheid meer kerkhoven dan landschappen nagelaten. PILOOT UIT IJSKOUDE ZEE GERED REYKJAVIK A. Klootwijk, een Britse piloot van Neder landse afkomst, heeft zijn le ven te danken aan een spe-, ciaal warmtepak. Zaterdag werd hij uit het ijskoude water van de oceaan bij IJsland ge red, een half uur nadat hij met zijn éénmotorige toestel we gens brandstofgebrek in zee was gestort. In het stadszie kenhuis te Reykjavik werd vastgesteld dat Klootwijk niets mankeerde. „Normaal gespro ken overleef je deze tempera turen geen zeven minuten", verklaarde een arts. Bush getuigt vandaag over Irangate WASHINGTON De Amerikaanse vice-president George Bush, over wie de laatste dagen steeds meer vragen zijn gerezen in verband met zijn be trokkenheid bij het Irangate-schandaal, zal later vandaag onder ede een getui genis over deze affaire afleggen. Bush zal worden ortdervraagd door juristen die werken in opdracht van Lawrence Walsh, de speciale aanklager in de Irangate-zaak. Bush, die Republikeins kandidaat is voor de presidentsverkie zingen, houdt vol niet op de hoogte te zijn van details over de geheime wa penleveranties aan Iran in ruil voor de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars in Libanon. Maar inmiddels is duidelijk dat hij meer heeft geweten, dan hij aanvankelijk wilde toegeven. Clandestiene film over pogrom Polen WARSCHAU In Warschau is dit weekeinde de eerste besloten vertoning gegeven van een clan destien gemaakte film over de pogrom van Kielce, waar op 4 juli 1946, 42 joden door Polen werden vermoord en 67 ernstig verwond. De film „Getuigen" is gemaakt door de Poolse filmer Marcel Lozinski en is voor een belangrijk deel samengesteld uit verklaring van de talrijke getui gen die de massaslachting gades loegen. De autoriteiten proberen de pogrom van Kielce, één van de zwartste bladzijden uit de na oorlogse geschiedenis van Polen, verborgen te houden. Zeventienjarige doodt 5 mensen NEW YORK Een 17-jarige Amerikaan, Leslie Torres, heeft in de loop van een reeks* gewelddadige roofovervallen vorige week vijf mensen dood geschoten. Hij werd het afgelo pen weekeinde na een klop jacht van twintig minuten over met sneeuw bedekte da ken in New York City door de politie gearresteerd. Torres,; die verslaafd is aan het verdo vend middel „crack" maakte in zeven overvallen sinds 1 ja nuari ongeveer 1.900 dollar buit. Met het geld kocht hij het verdovend middel. Zijn slacht offers waren allen kruideniers in Harlem in New York City. Sabena weigert ex-president te vervoeren BRUSSEL De ex-presi dent van Burundi, Jean-Bap- tiste Bagaza mag niet met de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena terug naar zijn geboorteland in Afrika. Vrijdagavond laat werd hem de toegang tot een Sabena-toe- stel ontzegd, omdat de autori teiten in Burundi zouden wei geren hem toe te laten. Bagaza verblijft al sinds november in Brussel. Hij werd in september afgezet als staatshoofd terwijl hij een top van franstalige lan den in Canada bijwoonde. Bel gië wil echter van de berooide Bagaza af; hij heeft nog twee weken om elders een goed heenkomen te zoeken. Bagaza probeerde eerder terug te vlie gen, maar toen werd het vlieg veld in Burundi overhaast ge sloten, hetgeen Sabena 1,3 mil joen gulden kostte. ROME/PRAAG De vroegere Tsjechoslo- waakse partijleider Alexander Dubcek ziet een „opmerkelijke gelij kenis" tussen zijn hervor mingspolitiek ten tijde van de „Praagse Lente" en Gorbatsjovs perestroj ka. Dit zegt Dubcek in een vraaggesprek dat gis teren verscheen in L'Uni- ta, het blad van de Itali aanse communistische partij. De in 1968 door toedoen van Moskou ten val gebrachte par tijleider verklaart dat de ver gelijking niet voor de volle honderd procent opgaat. Maar de gelijkenissen die zich hier en daar voordoen, hebben de zelfde fundamentele inspira tiebron, zo merkt Dubcek op. Renzo Foa, de adjunct-direc teur van L'Unita, stuurde Dubcek schriftelijke vragen. De antwoorden kreeg de Ita liaan in november vorig jaar binnen, waarna hij op 19 de cember in Praag een ontmoe ting had met Dubcek. Deze stelt dat perestrojka (herstruc turering) „onvermijdelijk" is. „Ik juich haar toe en steun haar". Dubcek is ervan overtuigd dat de ideeën die werden ontwik keld tijdens de „Praagse Len te" ook vandaag de dag nog „de gemakkelijkste weg vor men voor het overwinnen van de tegenstellingen in de maat schappij en de partij". Hij heeft dan ook volstrekt geen spijt van het beleid dat onder zijn leiding werd gevoerd. Dubcek werd na de Russische inval afgezet als partijleider en als ambassadeur naar Turkije gestuurd. Later werd hij ver der vernederd en te -werk ge steld als eenvoudig bosarbei- der. Nu is de 66-jarige genpen- sioneerd. Foa schreef in het artikel on der meer, dat Dubcek opval lend goed-geïnformeerd was, maar zich zelden polemisch opstelde. Wel vroeg hij om volledige rehabilitatie. „Ik wil mijn politieke eer terug en cfot geldt ook voor mijn metgezel- 'Lichter laat liefde er-zus ongestraft VS „BETREUREN" DOOD BOSNEGERS aïti i JROPARLEMENTARIER STAES: „VOLOP AANWIJZINGEN" H ft gis Ismaat beken re re® die m het de f; de van ;n. O medUSSEL/DEN HAAG *,e1eu-inspecteurs zouden zo e mogelijk met geigertel- i vuilnisbelten en illegale rtplaatsen in Nederland en af moeten gaan zoeken. a ^^kans is namelijk groot dat escnuj^et verleden aanzienlijke nÊertveelheden radioactief ma- n ee1aal samen met chemisch 1 v.anal onder de grond zijn ge- Z" j t- D't zegt de Vlaamse Eu- f1?. Parlementariër Paul Staes l"il de milieupartij Agalev m?ders Gaan Leven). mjes heeft de afgelopen we- de rapporten bestudeerd zijn verschenen naar aan- de grootscheepse Sndel met kernafval tussen igië en Duitsland. In deze affaire duiken volgens Staes precies dezelfde namen en fir ma's op als in het Nederlands- Belgische Uniser-schandaal rond het dumpen van che misch afval. De Belgische firma Smet Jet speelt een hoofdrol in de Transnuclear-rapporten. Dit bedrijf verzorgde een groot deel van de verwerking van het aan het Studiecentrum voor Kernenergie (SCK) Mol toevertrouwde afval. Dezelfde onderneming liep enkele ja ren geleden als enige in Bel gië tegen een veroordeling op in het Uniser-schandaal. In Nederland werkt het bedrijf onder de naam Smet BV. „Er moeten in Mol honderden vaten met kernafval zijn ver dwenen. De grote vraag is waar die zijn gebleven en of er geen verband bestaat met de illegale stort van chemisch afval", aldus Staes, die het Transnuclear-schandaal vorig jaar als eerste naar buiten bracht. Onderzoek Het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne in Den Haag ziet vooralsnog geen aanleiding om een on derzoek op Nederlandse stort plaatsen in te stellen. „Wij hebben geen aanwijzingen dat in de tijd van het Uniser- schandaal ook radioactief ma teriaal in Nederlandse bodem terecht is gekomen", aldus een woordvoerder. Het minis terie erkent wel, dat tot dus verre nog geen systematisch onderzoek naar radioactieve vervuiling op stortplaatsen heeft plaatsgevonden. Personeelsleden van de be trokken bedrijven hebben niettemin verklaard dat er verdacht afval is gestort op diverse plaatsen, onder meer in het plaatsje Rumst in de Rupelstreek vlak onder Ant werpen. Drie personeelsleden van Smet Jet lijden aan leu kemie en één van hen pro beert via een gerechtelijk pro cedure aan te tonen dat zijn aandoening te maken heeft met de blootstelling aan ra dio-actief materiaal. Het ver moeden dat chemisch met nu cleair afval is vermengd wordt volgens Staes nog ver sterkt door het feit dat men zich in Mol ook met de ver werking van chemisch afval bezighoudt. Volgens Staes heeft niemand een duidelijk overzicht van de hoeveelheid en de inhoud van de vaten die nog in Mol liggen of inmiddels zijn onderge bracht in andere Europese landen. Een deel van het plu tonium dat bij een incident in de proefreactor in Mol is vrij gekomen en dat ten onrechte naar de Bondsrepubliek is af gevoerd, ligt volgens Staes' informatie nog steeds in Mol. Er moet volgens hem een soort zwarte boekhouding zijn, maar de mensen die daar weet van hebben, zoals de we gens corruptie ontslagen di recteur Norbert van den De controle van de overheid in deze cruciale en gevoelige sector blijkt volgens Staes niets voor te stellen. Illegale stortplaatsen worden gezien de hoge kosten niet onder zocht op radio-actieve veront reiniging als daar geen expli ciete aanwijzingen voor be- orbatsjov: tijd jp voor top et Peking IsKOU Sovjet-leider ïhail Gorbatsjov acht tijd rijp voor een top- iferentie met Peking. ieen interview met het ;o inese weekblad Liao- ng toonde hij zich te over de verbete rt van de betrekkingen de Sovjetunie en ke [na* „De Sovjet-Chinese besprekin gen over grenskwesties zijn positief van start gegaan. Een politieke dialoog is tot stand gekomen. Naar onze mening zou een Sovjet-Chinese top het logisch vervolg kunnen zijn", aldus Gorbatsjov. Alles wijst er volgens hem op dat „beide partijen de objectie ve noodzaak daarvan inzien". Gorbatsjov was ervan over tuigd dat beide partijen nader tot elkaar kunnen komen en oplossingen kunnen vinden die voor beiden aanvaardbaar zijn. Het Tass-bericht over het interview met het Chinese blad werd zondagavond voor gelezen in het televisiejour naal. Plons! Een toestel van de Japanse luchtvaartmaatschappij Tao Domestic Airlines plonsde gisteren in het Nakaumi-meer, dat vlak achter de startbaan in de stad Yonaga ligt. De piloot kon na de start niet tijdig hoogte maken en besloot een noodlanding op het meer uit te voeren. Alle 48 passagiers en vier bemanningsleden kwamen met de schrik vrij. foto: ap (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Twee be ruchte Britse flessentrek kers hebben de aartsbis schop van Canterbury op gelicht voor 12.000 pond, onder voorwendsel dat zij betrouwbare informatie konden verschaffen over de in Libanon ontvoerde Terry Waite. De 49-jarige Waite, de speciale afgezant van aartsbisschop Runcie, verdween bijna een jaar geleden tijdens een poging in Libanon ontvoerde Ameri kaanse en Franse gijzelaars vrij te krijgen. Sedert zijn ont voering zijn door de kerk van Engeland diverse pogingen ondernomen om hem vrij te krijgen, maar zonder resultaat. De kidnappers hebben overi gens nooit contact opgenomen met Lambeth Palace, het hoofdkwartier van de' Angli caanse kerk in Londen. Een woordvoerder van Runcie verklaarde gisteren dat de be taling geen losgeld was, maar diende om reiskosten en ande re onkosten te dekken van de bemiddelaars. De betaling werd evenwel direct stopgezet, toen men erachter kwam dat de twee mannen hun diensten ook aan Amerikaanse onder handelaars hadden aangebo den. Volgens een woordvoer der van het Britse ministerie van buitenlandse zaken had de regering zijn twijfels over de aanpak van de kerk, maar was het verder „hun beslissing". LONDEN De Britse vice-premier Lord Whitelaw heeft om gezondheidsreden zijn ontslag ingediend bij premier Thatcher. Vorige maand werd hij door een lichte beroerte getroffen. Na het vertrek van Whitelaw, een van premier Thatchers naaste medewerkers, zal de post van vice-premier niet opnieuw ver vuld worden. De 69-jarige Whitelaw schreef in zijn ontslagbrief dat zijn artsen weliswaar menen dat zijn herstel gunstig ver loopt, maar dat het niet verstandig is om zich op zijn leeftijd op nieuw bloot te stellen aan de spanningen die inherent zijn aan een belangrijke ministerspost. Als fractieleider van de Conser vatieven in het Hogerhuis zal Whitelaw worden opgevolgd door zijn huidige plaatsvervanger, Lord Belstead. BAGHDAD/JERUZA- LEM De leider van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO), Yasir Arafat, heeft het voorstel van de Israëlische premier Shamir verworpen om te onderhandelen over auto nomie voor de door Israël bezette gebieden. Shamir verklaarde hierover te willen spreken, zodra de rust in de gebieden is her steld. In de vredesakkoorden van Camp David is voorzien in on derhandelingen over zelfbe stuur voor de Palestijnen in de bezette gebieden. Geconfron teerd met het nu al weken du rende protest van de Pale stijnse bewoners van de bezet te gebieden, zou Shamir door middel van deze oplossing het geweld tegen willen gaan. Een dag eerder had Shamir nog ge zegd dat er nooit een Pale stijnse staat zal komen in de bezette gebieden. Bovendien kondigde Shamir aan dat hij van plan is de „afschuwelijke omstandigheden" in de vluch telingenkampen te verbeteren. Arafat verwierp echter het aanbod tot onderhandelingen, dat hij „een poging tot omko ping" noemde omdat Shamir weigert te spreken met de PLO. „Maar ik sta klaar om alle andere Palestijnen te ont moeten; ik kan zelfs zeggen dat ik er in geïnteresseerd ben", aldus de Israëlische pre mier. Intussen ziin het afgelopen weekeinde bij onlusten in de bezette gebieden opnieuw twee doden gevallen. Het niet officiële dodental is daarmee op 31 gekomen. Een van de slachtoffers was een 35-jarige zwangere vrouw, die stikte toen bij haar huis traangascon tainers ontploften. De Westduitse justitie verspreid de het afgelopen weekeinde deze foto van Christina Endrigkeit. foto: ap Verdachte aanslag disco aangehouden WEST-BERLIJN De 27-jari- ge Christina Endrigkeit, die ge zocht werd in verband met de aanslag van april 1986 op de discotheek „La Belle" in West- berlijn, is in de nacht van zon dag op maandag in Lübeck aan gehouden. Dit meldde vanmor gen een particulier radiostation in Lübeck. De politie, die de be richten niet wilde bevestigen, zei dat Endrigkeit ervan ver dacht wordt persoonlijk de bom te hebben geplaatst die drie mensen doodde en 204 disco gangers verwondde. Zaterdag werd een foto van de vrouw verspreid. EN WISKE DE EDELE ELFEN I t)EN Een Britse rechter heeft er ICÏloe kunnen besluiten straf op te leggen ien broer en zus, die er geen geheim naken dat zij van elkaar houden. „Het en hee^f geen zedenrechtbank", sprak de npCr ter motivering van de vrijspraak contrafjyjerVyn Qoodhew, een postbode van "ae.eri zijn zuster Ursula, die zeventien jaar ef<mT 's' twee ontmoetten elkaar vorig frasen voor het eerst tijdens een fami- iten, afkomst. Het was naar hun zeggen ;uze vq' Qp ^et eerste gezicht. De advocaat van ngsgesf en zus bepleitte erkenning van de vo°r^uding tussen zijn cliënten met het ar- en "tat dat zij elkaar gedurende een kwart njet gekend hebben. Voor de rechter njgarcje de 25-jarige Ursula Goodhew: houden meer van elkaar dan het geval normaal echtpaar". PARAMARIBO De Amerikaanse ambassade in Paramaribo heeft in een verklaring bekend gemaakt dat de Amerikaanse regering de dood be treurt van de zes burgers die op 31 december bij Pokigron in het Suri naamse binnenland werden gedood. In een officieel schrijven aan de re gering in Paramaribo zegt de ambas sade te hopen dat het onderzoek naar de massamoord wordt voorgezet „met grote aandacht voor de rechten van de mens voor alle burgers". Een ze vende bosneger, Azid Amei Kanbu- ka, werd gewond maar wist te ontko men. Volgens een verklaring van Kanbuka werden de bosners eerst mishandeld en toen gedood door sol daten van het Surinaamse leger.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5