Parijs-Dakar weer ter discussie Johan Cruijff hekelt Harmsen OowM/nt tssa voor Irene de Kok OOGGETUIGEN OVER ONGELUK DAF: „HET WAS EEN PERSOONLIJKE FOUT' MAANDAG 11 JANUARI 1988 PAGINA 1 (EGEIN Pobond Ne- i heeft be- Tote kampi- |»ppen voort- honoreren >en premie jOO gulden. Europese Tel een we- ;1 behaalt, dat bedrag In. Zaterdag D^Jiwegein was uitbetaaldag rene de Kok, 1987 zowel juropees- als iar. /ereldkampi- iap verover de. Bij de heren ging het zegegeld verrassend naar Theo Meijer, waar door Wil Wilhelm weer eens met een troostprijs genoe gen moest nemen. Het was trouwens toch een goed weekeinde voor De Kok, die vrijdag 10.000 gulden wij zer was geworden van haar verkie zing van topsporter van het jaar. De prijs was beschik baar gesteld door Sport Support. Tussen beide fi nanciële meeval lers, heroverde de 22-jarige Tilburgse haar Nederlandse titel alle catego rieën op Marion van Dorssen. Van daag sluit de judo ka uit de school van Peter Ooms de serie huldigingen naar alle waar schijnlijkheid af met de eerste prijs in de AVRO-ver- kiezing, die haar overigens geen di rect financieel ge win zal brengen. rjaa/F SPELERS IN ORANJERAAD }er* &AAG Ruud Gullit, Ronald Koeman, van 't Schip, erTroost en Adrie van Tiggelen zullen namens de spelers f-°*A Nederlands Elftal zitting nemen in de Oranjeraad. De *£eA)ben in het weekeinde hierin toegestemd. Zij worden bij- door Karei en Rob Janssen van de VVCS. De Vereni- M W Contract Spelers zal ook het secretariaat bemannen. Injeraad gaat fungeren als gesprekspartner voor het EK- w°ot van de KNVB. waarin bestuursleden van de sectie be- "*\{oetbal zitting hebben. Het zal hierbij gaan om de vast te premies voor de wedstrijden in de eindronden van het kampioenschap en de commerciële activiteiten met De spelers van de drie voornaamste oranjeleveranciers ieder een vervanger in de personen van Hans van Breu- ;onald Spelbos en Joop Hiele. De Mos genoemd bij Anderlecht DEN HAAG De succesvolle Haagse trainer Aad de Mos, in dienst bij het Belgische KV Mechelen, wordt genoemd als opvolger van George Leekens bij Anderlecht. Jan Reker, die FC VVV onder zijn hoede heeft, moet De Mos gaan ver vangen in Mechelen. Aad De Mos, die vroeger in dienst was bij De Valkeniers, RVC en Ajax, heeft het Belgische KV Mechelen in de afgelopen twee jaar veranderd van een zor- genclub tot een titelkandidaat. VEILIGHEIDSSPELD KOST SKIËR ZEGE LECH De Oostenrijkse Sigrid Wolf heeft za terdag de zege in de superreuzeslalom van Lech verspeeld door een paar veiligheidsspelden. Een protest van de Westduitse Mtlnch kostte vier Oostenrijkse skisters hun klasseringen. Het door Wolf aangevoerde kwartet had gebruik gemaakt van veiligheidsspelden om hun start- nummers strakker te bevestigen. Dat is volgens artikel 608-1 van het internationale wedstrij dreglement verboden. De 26-jarige Zwitserse Zoé Haas, die met vierhonderdste van een se conde verschil door Wolf was verslagen, profi teerde het meest van de diskwalificatie. De wedstrijd werd onder optimale omstandigheden gehouden. Aanvankelijk was deze „Super G" voorzien in het Westduitse Pfronten. De Zwit serse Heidi Zurbriggen, zuster van Pirmin, brak bij een valpartij een kuitbeen. Bij de vrou wen, bij wie Haas won, werd Christa Kinshofer negende. Böhm gaat onverdroten door WIJK AAN ZEE Hans Bshm ging gis- teravond onverdroten voort met ziin po ging het wereldrecord simultaanschaken te verbeteren. Terwiil in de nabiiheid de Ierse folkgroep Maddock de toeschouwers bezig hield, raffelde Böhm zijn zetten aan de twaalf borden in een gestaag tempo af. Om 22.00 uur in de avond, hij had er toen elf uur opzitten, had hij 258 partijen afge rond. Daarvan had hij er vier verloren en tien remise gespeeld. Dat is een percenta ge van 94,6 procent. Tien jaar geleden ging Vlastimil Hort op IJsland tweehonderd tegenstanders tege lijk te lijf. Twee en dertig uur later had hij 550 partijen afgewerkt. Dat aantal hoopt Böhm te overtreffen, waarbij het winst percentage minstens 80 procent moet be dragen. NAC mag blijven BREDA Eerste- divisieclub NAC uit Breda kan defini tief in zijn stadion blijven voetballen. Het college van burgemeester en wethouders van Breda heeft daartoe besloten en daar mee het advies van een meerderheid in de gemeenteraad gevolgd. Alleen de trainingsvelden bij het stadion kunnen een andere bestem ming krijgen. Sfijick Boys die i oert ™fderlandse het S^ateurs befVIJK Het Ne- hij ids amateurelftal f'ie A het in een oefen- ardt yd met Quick gelijk laten afweten. ■n Electie van Bonds- pon Groenewoud, Woensdag naar Au- j r\ afreist, werd met n'00r Katwijkse verslagen. geyan Duyn werd za- l met een schitte- „ei kopbal (foto) stijl- odeiatchwinnaar. Ove- neii> was het niet uit- mtfid rozegeur en ma- er ijn waar het de zal ijkers betrof. Voor- keper Johan Jonker na een botsing met mek doelman Herman "in ^,en met drie gebro- rneöibben en een gaatje nï'long naar het zie- 073Uis worden afge- J-bJc Ljarian pasveld ïeolongeert Marian Vlas- n- uit Oud Ade heeft t Zuid Duitse Inzeil 7k nationale titel win- [e/ïathlon behouden, "fjn overmacht bij de kan het best geil- ££e>erd worden aan de en van het algemeen arj£ klassement, lts 22 van de ruim aannen bleven voor ALO studente, op het lang- eeh haar eerste dreun Met een tijd jl.02.59 uur over de Wilometer werd zij Linde in totaal. Het °Pbpen over 18,5 kilo- ,m4 ging iets minder dan vorig jaar, „de 1.34.49 uur was ie snelste tijd sbij de js. De afsluitende 40 j^neter schaatsen af'g 46 uur) leverde haar ajï eindtijd op van vj4 uur en de titel bij re ^mes. vei 'a shorttrack fyr Esmeralda ^'(1endrijver NINGEN Esmeral- tejSsendrijver heeft af- vejen weekeinde het (enflands kampioen- shorttrack op haar 4 geschreven. De Rijs- ie verzamelde in Gro- jfgèn 10 punten en bleef Monique Velze- vi "it Oud-Ade (9) en c/eusje Manuela Ossen- (7) voor. Bij de jjjifi werd Peter van der (Hazerswoude) de we nationale kam- <d f. verrassend voor 'jnihs Veldhoven (Oegst- JeM en Jaco Mos |n, flardingenbroek coieschakeld idü na,|DEN Bert Vlaar- e> pnbroek is afgelopen S- teinde in de eerste e van de strijd om het '^Jldkampioenschap 'e4in Londen uitgescha- -§\ De Hagenaar moest "feden tegen de als geplaatste Engels- Bob Anderson. S1 ARLIT Met opnieuw twee doden lijkt voor Pa rijs-Dakar het einde nade ren. Hoewel slechts tien jaar oud eiste de woestijn rally inmiddels twintig doden. De 31-jarige Ne derlander Kees van Loe- vezijn en de 37-jarige Fransman Patrick Babado bekochten het afgelopen weekeinde in Niger de „doortocht van de hel" met het einde van hun le ven. Sinds de start, vorige week, raakten al dertig deelnemers zwaar ge wond. En op de balans der verschrikking is het aantal licht gewonde uit vallers inmiddels ontel baar. In Frankrijk, waar de rally ooit een enorme populariteit genoot, stak na de twee dode lijke ongelukken een storm van protest op. Met name Jean-Marie Balestre, de -hoog ste baas van de internationale autosport, had veel kritiek. „In het begin was Parijs-Dakar een oriëntatierit. De organisa toren hebben er een race van gemaakt. Als in het zand de snelheid tot 200 kilometer wordt opgevoerd is dat moor dende waanzin". De 13.000 kilometer lange ral ly stond al eerder aan kritiek bloot, omdat er geen veilig heidsvoorzieningen zijn en er bijna elk jaar één of meer do den vallen. Bovendien heersen honger en sociale ellende op de plaats van handeling. Toen in 1986 initiatiefnemer Thier- Kees van Loevezijn. ry Sabine bij een helicopteron- geluk omkwam, leek het eve nement voorbij. Sabine's vader voelde zich echter geroepen het levenswerk van zijn zoon voort te zetten. Hoe meedo- fenloos de rally dit jaar is, lijkt uit de statitiek. Nog vóór de helft van het parkoers werd afgelegd, vielen 350 van de 602 deelnemers uit. Talrijke motorrijders, onder wie de Belgische wereldkampioen André Malherbe, liepen blij vend letsel op. Zwart weekeinde Het zwarte weekeinde begon zaterdagmorgen met het onge luk van de tweede Nederland se DAF. De crash met de vrachtwagen van meer dan duizend pk gebeurde twintig kilometer na de start. Nadat de eerste helicopter was gear riveerd, werd het ontzielde li chaam van navigator Kees van Loevezijn gevonden. De andere twee inzittenden van de DAF Turbo Twin 601, een identieke wagen als die waar mee Jan de Rooy vorig jaar het truck-klassement van Pa rijs-Dakar won, waren zwaar gewond. Bestuurder Theo van de Rijt en monteur Chris Ross werden overgevlogen naar een hulppost vlak bij de oase waar Sabine twee jaar geleden om kwam. Bij Van de Rijt werden hersenletsel en flinke wonden in het gezicht geconstateerd. De Schotse monteur Ross werd geopereerd aan de onderbuik. Hij liep ook een verstuikte wervelkolom en verrekte kniebanden op. Beiden wer den gisteren, buiten levensge vaar, overgebracht naar een ziekenhuis in Eindhoven. Een dag later sloeg de Range Rover van de Fransman René Boubet over de kop. De wagen vloog onmiddellijk in brand en bijrijder Patrick Canado kon zich niet tijdig loswerken. Hij stierf in het brandende wrak. De gewonde bestuurder Bou bet zag wel nog kans zichzelf wel te bevrijden. Hij kwam er met een ontwrichte heup van af. De Franse autocoureur Jean-Marie Lignieres moest een nacht in de woestijn blij ven liggen omdat hij wegens rugletsel niet kon worden ver voerd. De waanzin bereikte een dieptepunt toen de Franse monteur Gerard Lafond zon dagmorgen in de duisternis werd aangereden door de auto van een van de deelnemers, die vol gas doorreed. Het wrak van de DAF Turbo Twin die zaterdag met een snelheid van 200 kilometer per uur in de woestijnrally Parijs-Dakar een aantal malen over de kop sloeg. Op de voorgrond de Schotse mon teur Ross, die zwaar gewond raakte. FOTO: AP Ooggetuigen „Dit moet de hel zijn geweest". De Fransen Jean-Pierre Fon- tenay en Renaud Musmarra, rijder en navigator van een Mitsubishi Pajero, waren oog getuigen van het ongeval met ae DAF. „Het was een per soonlijke fout. Kort voordat Van de Rijt gas gaf om van ons weg te rijden, stak hij nog zijn hand op. Het terrein was vlak. Maar we wisten dat er welvingen in het zandspoor la gen. We reden 180 kilometer per uur. De DAF reed onge veer 200 kilometer en nam een kleine oneffenheid in het par koers. De voorkant van de truck kwam omhoog en daalde weer. Dat herhaalde zich. De beweging werd steeds sterker. Bij de derde sprong kwam de truck met vier wielen los van de grond en draaide in de lucht om zijn as. De DAF landde op zijn rechtervoorwiel en begon over zijn kant te rol len. Vijf of zes keer. Een wolk van stof kwam omhoog, stuk ken van de vrachtwagen vlo gen in het rond. Wij zijn ge stopt. De truck lag op zijn lin kerzij, volledig verwrongen. De zijkanten waren verdwe nen, maar de cabine was nog intact. Het zag er vreselijk uit De chauffeur zat nog achter het stuur, bewusteloos. De na vigator was dwars door het voorruit geslingerd. Hij lag meters verderop, met zijn vei ligheidsriemen vast aan de stoel. Zijn helm was afgerukt. Hij was dood. We besloten om te draaien. Met de hand op de claxon zijn we plankgas terug gereden. Wat ons het meest schokte, was dat twee concur renten zonder te stoppen voor- bijscheurden". Twintig doden in tien jaar PARIJS De woestijnral ly Parijs - Dakar heeft in tien jaar liefst twintig do den geëist. De 31-jarige navigator Kees van Loe vezijn was zaterdag de tweede Nederlander op de dodenlijst na de motorrij der Bert Oosterhuis in 1982. De lijst van dodelijke on gevallen is: 1979: een motorrijder in Agadès. 1980: drie Italiaanse jour nalisten. 1982: de journaliste Ursula Zentsch, de Nederlandse motorcoureur Bert Ooster huis, een Malinees kind. 1983: de Franse motorcou reur Jean-Noël Pineau. 1984: een toeschouwster in Burkina-Faso. 1985: een kind onder de auto van de Japanner Ka- buto, een passagier in een gecrashte helicopter. 1986: de Japanse motor coureur Yasu Kaneko in Sète, een technicus van een televisiestation, orga nisator Thierry Sabine, de zanger Daniel Balavoine, de journaliste Nathaly Odent, de Zwitserse piloot Francois Bagnoud, allen bij een helicopter-ongeluk bij Gourma-Rahous. 1987: Henri Mouren, inzit tende van een volgwagen. 1988: de Nederlandse navi- ■■HI ËI5HB3I VINKEVEEN Johan Cruijff zegt zijn beslissing om bij Ajax op te stappen niet voorbarig te hebben genomen en heeft daar ook geen spijt van. Hij heeft onder meer een aan bieding van Barcelona, dat bereid was hem voor twee miljoen gulden bij Ajax los te kopen, van de hand gewezen op het mo ment dat de Amsterdamse club hem een tweejarig contract wilde aanbieden. In een eigen column in De Te legraaf zegt hij zaterdag bij zijn eerste uitgebreide com mentaar onder meer: „Op dinsdag 20 oktober werd bij monde van Peter de Haan van TDK gevraagd of ik iets voor een nieuw tweejarig contract voelde. Het was de avond vóór HSV-Ajax. Mij werd toen let terlijk een bedrijfsvoering aangeboden, waarin de club als bedrijf behandeld zou worden. Het bestuur verstond daar onder meer onder een di rect contact tussen mij en de twee belangrijkste mensen binnen dit college, voorzitter Ton Harmsen en pennning- meester Klaas Bakker. Harm sen/Bakker zou het zogenaam de management voor zijn re kening nemen en mijn taak was het leiding geven aan het hele professionele technische apparaat. Vooral het feit dat het management mij uit han den werd genomen, was zeer belangrijk. Uit ervaring weet ik dat ik geen tijd heb om twee of drie dagen uit te trek ken voor de afronding van een transfer. Voor de goede orde: ik wilde dat NIET zelf, maar een ander laten doen". Cruijff zegt dat Ajax met het voorstel accoord ging, maar Cruijff eiste dat alles op papier zou worden gezet, hetgeen werd toegezegd. Doordat dit voortdurend uitbleef, kreeg Cruijff argwaan. Cruijff geeft toe dat hij de transfer van de Zweed Larson als vervanger van de geblesseerde Spelbos te vroegtijdig in de publiciteit heeft gebracht. „Ik ben de eer ste om toe te geven dat dat van mijn kant een blunder is geweest. Na de Super Cup wedstrijd tegen FC Porto volg de een gesprek met het com plete bestuur, waarbij ik op nieuw aandrong op een zo snel mogelijke afhandeling van de transfer Larsson. Tijdens dat onderhoud is tenslotte de basis gelegd voor de latere hardere rook ik onraad. Vanaf dat mo ment gebeurde er iedere dag wel wat. Allerlei kleine zaken die verschrikkelijk irriteerden en dat hobbelde maar door. Dat een groot probleem op komst was, merkte ik kort daarna. Want als het bestuur laat uitlekken hoeveel je ver dient, dan weet je uit ervaring dat op dat moment de publieke opinie wordt bespeeld". Op vakantie „Eind december ben ik op va kantie gegaan en daarna zijn diverse publicaties versche nen", vervolgt Cruijff in zijn column en werpt daarmee een apart licht op Harmsens ver wijt na de breuk dat berichten in de pers een grote rol heb ben gespeeld in de affaire. „Onder meer las ik tijdens mijn vakantie het door Van Eyden verspreide bericht dat mijn contract niet zou worden verlengd. Publicaties die vol gens een vast stramien werden gebracht, waarbij de persoon in kwestie in diskrediet wordt gebracht". Over zijn laatste gesprek met het bestuur zegt Cruijff: „In plaats dat ik op zondag 3 janu ari alleen de voorzitter aan trof, werd ik ineens gecon fronteerd met het complete bestuur. Waarmee opnieuw van de door Harmsen/Bakker voorgestelde werksituatie werd afgeweken. Want op 21 oktober in Hamburg was afge sproken, dat alleen de voorzit ter en penningmeester in de toekomst mijn gesprekspart ners zouden zijn. Nu mocht ie der bestuurslid toch zijn zegje doen, maar vooral de manier waarop dat gebeurde maakte me enorm agressief. Op een gegeven ogenblik had ik er ge noeg van en besloot de voor mij cruciale vraag te stellen: was het herenaccoord van Hamburg nog van toepassing of het uitgelekte bericht dat het contract niet verlengd zou worden? Zoals bekend wilde het Ajax-bestuur daar direct geen uitspraak over doen". Opstappen Vóór de wedstrijd tegen Porto wilde Cruijff uitsluitsel, het bestuur stelde maart voor. „Ik heb toen overleg gepleegd met mijn vrouw en we kwamen tot de eensluidende conclusie dat ik moest opstappen". Cruijff zegt dat Harmsen op die mede deling tijdens een diner in Zandvoort verbijsterd reageer de. „Als jij weggaat, ga ik ook", zou Harmsen hebben ge zegd. Cruijff haalt ook tot slot nog even stevig uit naar commer cieel directeur Arie van Eyden, in wie hij de kwade ge nius ziet. „Eén van mijn be zwaren tegen Van Eyden is dat hij niet fungeert als be taald directeur maar als be taald bestuurder. Zodoende werden er nogal wat beslissin gen NIET genomen. Vooral daarom was Arie van Eyden binnen de zogenaamde prof- groep een bron van irritatie. Bovendien is het me duidelijk geworden dat vooral hij zaken liet uitlekken naar allerlei in stanties. Ik ben daardoor op onnodig veel extra problemen gestuit en werd het werken bij Ajax me tenslotte onmogelijk gemaakt". Nieuwe regels shirtreclame biljarten GORSSEL De Koninklijke Nederlandse Biljart Bond wil de regels met betrekking tot shirtreclame gaan verruimen. Een voorstel hiertoe komt in de vooijaarsbondsvergadering aan de orde. De regels met betrekking tot sponsoring zijn verouderd. Bij nationale titeltoernooien mogen spelers slechts shirtreclame dragen, indien zij een officiële en door de bond goedgekeurde sponsor-overeenkomst hebben. In dat geval moeten zij hun ver goeding voor reis- en verblijf terugstorten in de bondskas. Handig 'miniburo' Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in louder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt 'ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnumm 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ceidóc Qowuvnt -

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11