Palestijnen maken aarzelend begin met burgerlijke ongehoorzaamheid i Sint Maarten koerst af op onafhankelijkheid GANDHI-ROL VOOR MUBARAK AWAD IN BEZETTE GEBIEDEN Ingevroren hoofd stelt politie voor raadsel Verzet Afghanistan voelt niets voor coalitie-regering UAÜITENLAND EcïdaëSouöcütt ZATERDAG 9 JANUARI 1988 PAGINA 7 chadeclaim na lilieuramp in fest-Virginia IS lEELING Verschillende bedrij- j in de staat West-Virginia hebben "TJ schadeclaim van totaal enkele hon- Mjden miljoenen dollars ingediend te nt de oliemaatschappij Ashland, die Jige week zaterdag 5 miljoen liter t» loosde in de Monongahela-rivier. Iv-bedrijven lijden ernstige schade. Ingezien ze bij gebrek aan zuiver wa- sedert de olieramp op last van de •rheid werden stilgelegd. De olie- k, die ruim dertig kilometer lang is, Jft nu langzaam de Ohio-rivier af. tomafwaarts hebben bewoners toon water opgeslagen in badkuipen, en en zelfs zwembaden. Aeroilot gaat wachtgeld betalen MOSKOU De Sovjetrussische luchtvaartmaatschappij Aeroflot gaat zijn passagiers met ingang van vol gende maand wachtgeld betalen. Eén en ander is het gevolg van de moder niseringsmaatregelen die op initiatief van partijleider Gorbatsjov zijn door gevoerd en een eind moeten maken aan de haast legendarische vertragin gen en slechte service bij Aeroflot. De grootste luchtvaartmaatschappij ter wereld lijkt er zeker van dat de vertragingen tot het verleden gaan behoren. Passagiers krijgen tussen de 10 en 25 procent van hun ticketprijs terug bij vertragingen van meer dan vier uur, „door een fout van het per soneel". Vermoorde diplomaat was geheim agent PARIJS De Westduitse diplomaat Siegfried Wielspütz die maandag in Pa rijs is doodgeschoten, was een agent van de Westduitse geheime dienst. Hij onder hield met name contacten met guerrilla groepen. Dit heeft zij vrouw gisteren verklaard. De Franse politie houdt er intussen steeds meer rekening mee dat Wielspütz niet door Koerdische extremisten is ver moord, zoals eerder werd aangenomen. De aanslag werd immers nog niet offi cieel door een Koerdische beweging op geëist. De politie kan zich ook voorstel len dat Wielspütz homoseksuele contac ten had. De plaats waar hij werd ver moord was een ontmoetingsplaats voor homoseksuelen. Man met supersnor onthoofd NEW DELHI De man met de op twee na langste snor ter wereld is onthoofd. Het stoffelijk overschot van de Indiër Karna Ram Bheel werd gevonden in een houten ka meelwagen in de stad Jaisalmer, 650 kilometer ten zuidwesten van New Delhi. De politie heeft bekend ge maakt dat de zoon van Elias Kayam, die 13 jaar geleden door Bheel werd gedood tijdens onenigheid over een stuk land, Bheel zou hebben ont hoofd om de dood van zijn vader te wreken. De zoon is gearresteerd. Bheel (59) kreeg in 1985 wereldwijde bekendheid toen hij in het Guirfess Book of Records werd opgenomen omdat zijn 2,38 meter lange snor de op één na langste ter wereld was. Le Matin zit zonder papier PARIJS Journalisten van de linkse Franse krant Le Matin, die al maanden in ern stige financiële problemen verkeert, hebben laten weten dat hun dagblad voor onbe paalde tijd niet zal verschij nen. De ondergang van het medium, dat geldt als een be langrijke spreekbuis voor de socialistische partij van presi dent Francois Mitterrand, lijkt onafwendbaar. Sinds de cember krijgen de journalis ten van Le Matin geen loon uitbetaald en gisteren bleek de krant ook door haar pa- piervoorraad heen. hej. jai> i.a n# DOST-JERUZALEM ,Er komt een explosie in de Gazastrook", profe teerde Rashid A-Shawa toen ik hem in de zomer jvan 1986 opzocht in zijn antoor in Gaza-Stad. De toestand zal uiteinde- ijk het stadium bereiken, aarin de mensen hier ;rijpen naar het middel an de burgerlijke onge- __4ioorzaamheid", lichtte de ^afgezette burgemeester """toe. „Ze zullen geen be lasting meer betalen, sta nken hun werk en houden W/benvoudig op met alles. Dat is een gevaarlijke si tuatie, niet alleen voor Is raël maar ook voor de in woners van de strook. Ze zullen elkaar opeten, Want er zijn hier geen /■economische mogelijkhe- r ïpn". Anderhalf jaar later zijn de 6 ^loor Israël bezette gebieden gaéhet toneel van een nieuwe, gewelddadige fase in de oor log tussen het Israëlische le ger en het Palestijnse volk. Het leger vecht met traangas en kogels, de Palestijnen met stenen en benzinebommen. In het nauw gedreven Israëli tische patrouilles schoten totaal 25 Palestijnen dood. Er zijn honderden gewonden en dui zenden arrestanten. Negen mensen dreigen uit hun land (te worden verjaagd. En terwijl in Ramallah en Khan Younis de autobanden branden roept een groep ge matigde Palestijnen in Oost- I laJeruzalem de bewoners van de bezette gebieden op een jbegin te maken met geweld- jloos verzet. Is dit het uur van jqgde waarheid De grote explo- J «sie Of is het niet meer dan lèen goedbedoelde, maar nalë- ve aktie die schipbreuk gaat "™^open op de vertrouwde com binatie van Israëlische onver- ■""■"feëttelijkheid en Palestijnse verdeeldheid Methoden Dr. Mubarak Awad is direc- ■»teur van het Palestijns Cen- Htrum voor de Studie van Ge- ^^weldloosheid. Hij is de be- "langrijkste man achter de jdeze week gestarte aktie voor (geweldloos verzet, al was het jalleen al omdat hij sinds 1985 teen studie maakt van 'de me- thoden die zijn gevolgd in an dere landen. In zijn kantoor nvin Oost-Jeruzalem hange.n, niet verwonderlijk, portretten van Ghandi en Martin Luther I King. I ^Een groep van vijftien voor- «aanstaande Palestijnen had afgelopen donderdag de cam pagne met een persconferen- ^Jtie willen inluiden. Maar op wjhet laatste moment besloten j ze toch maar niet in de open- Een vreedzaaïn protest achter prikkeldraad: een Palestijnse vrouw maakt het V-teken bij het gevangenenkamp Ansar-2 in de Gazastrook. Hier zijn de afgelopen week tientallen Palestij nen in hechtenis genomen. foto: anp baarheid te treden. Hun voor nemen was al op maandag avond uitgelekt en in het Is raëlische televisiejournaal ge meld. Daarop hadden de mili taire autoriteiten een aantal potentiële aktieleiders ge waarschuwd, dat hun deelna me aan de persconferentie niet op prijs zou worden ge steld. Het lek en de waarschu wing samen zorgden voor verdeeldheid in de groep en die was weer de oorzaak voor de afgelasting van de confe rentie. Het begon dus al goed: voorstanders van burgerlijke ongehoorzaamheid die nog geen persconferentie durven beleggen. Eenheid „Ja, zo lijkt het wel, maar zo is het niet", meent Mubarak Awad. „We hebben de pers conferentie moeten opofferen om de eenheid te herstellen. Het verrassingseffect was weg en we willen alleen besluiten nemen met een grote' groep, niet met een paar personen De mensen willen het idee hebben dat ze onderdeel zijn van een groot geheel". De groep had aanvankelijk een paar eisen willen stellen aan de Israëlische regering. Met name het ongedaan ma ken van" de recente orders om negen Palestijnen te verban nen en een discussie op Israë lisch regeringsniveau over de Palestijnse zelfbeschikking. Pas als zou zijn gebleken dat Israël niet bereid was toe te geven, zou de groep naar het wapen van burgerlijke onge hoorzaamheid grijpen. „Maar nu het toch is uitgelekt zijn we maar vast begonnen met de aktie", legt Awad uit. Awad loopt een groot per soonlijk risico omdat zijn toe ristenvisum is verlopen en de Israëlische autoriteiten hem op elk gewenst ogenblik over de grens kunnen zetten. Hoe wel hij is geboren in Jeruza lem woont Awad al vijftien jaar in de Verenigde Staten. Hij is Amerikaans staatsbur ger en probeert als re'classe- ringsambtenaar in Ohio jeug dige criminelen op het rechte pad te brengen. Maar de meeste tijd brengt hij door in zijn kantoor in Oost-Jeruza- lem, waar hij lezingen en on derwijsprojecten organiseert over geweldloze weerbaar heid. De beslissing over zijn uitwijzing is nu aan premier Sjamir, na veel protesten in Israël en het buitenland. Van gewapende strijd wil Mu barak Awad niets weten, „want wapens hebben we hier VN-functionaris niet welkom bij premier Shamir TEL AVIV De Israëlische premier Yitzhak Shamir heeft geweigerd Marrack Goulding te ontvangen, de functionaris van de Verenigde Naties, die gisteren in Israël is aangekomen. Goulding, die een onderzoek naar de toestand in de bezette ge bieden leidt, kreeg geen officieel onthaal op het vliegveld van Tel Aviv, maar mag wel minister van buitenlandse zaken Pe res ontmoeten. De VN besloot tot het bezoek van Goulding kort nadat in de Veiligheidsraad een resolutie was aangeno men tegen de door Israël voorgenomen uitwijzing van negen Palestijnen. In de Gazastrook hebben zich gisteren intussen op nieuw gewelddadige protesten voorgedaan, na het middagge bed in de moskeeën. Een 22-jarige man zou zijn doodgeschoten en er vielen zeven gewonden. Het leger bevestigde dat scherp schutters worden ingezet voor het uitschakelen van relschop pers. niet en wie voor gewelddadi ge strijd is wil dus dat ande ren voor hem vechten". Daar om voert hij al jaren campag ne voor het boycotten van Is raëlische produkten, ten gun ste van Palestijnse. Zonder veel resultaat overigens. Maar de onrust van de afgelopen maand heeft de situatie radi caal veranderd, meent Awad. Plotseling blijkt er nu belang stelling onder de Palestijnen, vooral de wat ouderen, voor het soort aktie dat hij al jaren geleden had willen beginnen. Hij wijst naar buiten, waar voor alle winkels en restau rants de ijzeren rolluiken zijn neergehaald. Op iedere straat hoek staan leden van de grenspolitie met vuurwapens en houten knuppels. „De mensen beginnen het een goe de zaak te vinden dat ze iets opofferen. Neem nu vandaag. Niemand is opgeroepen tot die staking. Het enige dat we wil den was een persconferentie. En nadat er op ons druk is uitgeoefend om die niet te houden is nu alles dicht. Dat zou vóór de opstand nooit zo hebben kunnen gebeuren. Dat gevoel van saamhorigheid was er niet". Stapjes Die saamhorigheid ten spijt heerst er binnen de groep van vijftien geen eenheid van opi nie over de te volgen koers. DE EDELE ELFEN De meesten vinden dat de be volking met kleine stapjes in de richting van geweldloze aktie moet worden geholpen. Anderen, en Awad maakt er geen geheim van dat hij daar toe behoort, menen dat de tijd al rijp is voor een breed scala van maatregelen. Awad: „Persoonlijk ben ik ervan overtuigd dat de man in de straat uitdagende akties wil, zoals het hijsen van de Pale stijnse vlag, overal. Ik heb het gevoel dat we méér moeten doen. Alles in een keer! Geen belasting meer betalen, geen identiteitskaarten op zak dra gen, zelfs geen autopapieren. Gewoon complete burgerlijke ongehoorzaamheid. Andere groepen zijn voorstander van meer geleidelijkheid. Ik ben radikaler". Na enige discussie is de groep van vijftien het eens gewor den over een bescheiden be gin. Vanaf gisteren is een boycot van kracht tegen Is raëlische sigaretten en vol gende week komen daar alco holvrije dranken bij. Onder Israeli's heerst wel eni ge scepsis over de praktische mogelijkheden voor boycot maatregelen, gezien de afhan kelijkheid van de bezette ge bieden van Israëlische impor ten. Elias Freij, de burgemees ter van Betlehem zei zich niet voor te kunnen stellen dat Palestijnen bijvoorbeeld Is raëlische benzine zouden boy cotten.„De mensen zullen echt niet hun auto's laten staan en weer op ezels gaan rijden. Dat zou misschien in 1967 hebben gekund, maar niet in 1988", aldus Freij. Is raels socialistische minister van politie, Chaim Bar-Lev meent dat de plannen „uitein delijk de Palestijnen zelf scha de zullen berokkenen". Bereidheid De doorgaans nogal sceptische Sari Nusseibeh, hoogleraar aan de Bir Zeit Universiteit in Ramallah. ziet niettemin vol op mogelijkheden voor ge weldloze akties. „Er is in aan leg een bereidheid om dit soortmaatregelen te nemen. Zodra die bereidheid een vol wassen vorm heeft aangeno men en er is steun aan de ba sis van de samenleving, dan zal de aktie waarschijnlijk wel aanslaan". De oproep tot burgerlijke on gehoorzaamheid is mede inge geven door het besef dat de andere akties steeds harder zullen worden. De oudere ge neratie is de greep op de jeugd aan het verliezen. „Wij kun nen ze de wet niet meer voor schrijven". meent Awad. „Als die jongeren geen succes van hun opstand zien, zullen ze ophouden met stenen gooien. Dan wordt het pas eqht ge vaarlijk. Ik voorzie dat ze dan Israëlische soldaten gaan be springen om hun geweren af te pakken". AD BLOEMENDAAL Standaard Uitgeverij/Wavery Productions RIVERSIDE De Amerikaanse stichting Alcor voor de „verlenging van het leven" stelt de politie voor ijzingwek kende raadselen. Bij een inval in een kantoor van de stich ting in Riverside troffen agenten zes ingevroren menselijke hoofden aan. Maar het door de autoriteiten gezochte hoofd bleek onvindbaar. De politie stelt een onderzoek in naar de dood van de 83- jarige mevrouw Dora Kent. Volgens haar zoon Saul, lid van de Alcor-stichting, is de dame na haar dood onthoofd opdat dit lichaamsdeel, na invriezing, ooit op een gezond lichaam zou kunnen worden geplant. Het wachten daarbij is slechts op vooruitgang in de medische wetenschap. Probleem is evenwel dat geen enkele arts de dood van Dora Kent legaal heeft vastgesteld. De politie is er niet van over tuigd dat de vrouw, op het tijdstip van haar „operatie", ook daadwerkelijk reeds was overleden. Op zoek naar haar hoofd stuitte de politie op het lijk van een ander persoon en op zes ingevroren hoofden, waaronder echter niet dat van me vrouw Kent. Behalve ijskoude delen van lijken vond de poli tie ook wapens en explosieven. Het kantoor wekte de indruk in.grote haast te zijn verlaten. UTRECHT Het islami tische verzet zal na het vertrek van de Sovjetrus sische militairen uit Af ghanistan niet met de mo menteel regerende com munistische Volkdemo- cratische Partij van Af ghanistan (PDPA) aan een coalitie-regering deelne men. De opstandelingen zijn slechts bereid met de communisten aan een re gering deel te nemen, in dien de Afghaanse bevol king zich via vrije verkie zingen hiervoor uit spreekt. „Maar deze keuze zal niet gemaakt worden", zo zegt Tamim Tayeb van de Stichting Afghaans Verzet in Nederland. Deze week meldde de Sovjet russische minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevard- nadze dat een akkoord over de terugtrekking van de naar westerse schatting 115.000 Sovjetmilitairen binnen hand bereik is. De Verenigde Sta ten, aldus Sjevardnadze, heb ben zich reeds bereid ver klaard als „waarborg" te fun geren voor de niet-inmenging in Afghaanse aangelegenhe den, hetgeen in de praktijk zou neerkomen op het staken van de leverantie van wapens aan het islamitische verzet. Volgens waarnemers is voor Moskou de momenteel belang rijkste vraag echter of in Af ghanistan na het vertrek van de Sovjetrussische troepen een regering kan worden gevormd waaraan zowel leden van het verzet als van de PDPA deel nemen. De Sovjetunie is moge lijk bereid de huidige Af ghaanse partijleider en presi dent Najibullah te laten vallen, maar heeft tevens duidelijk gemaakt dat zij een blijvende rol ziet voor de PDPA Tamim Ayeb acht een dergelijke sa menwerking uitgesloten. Bezoek Tayeb, de vertegenwoordiger van de enkele maanden gele den gevormde radicale coalitie van zeven facties binnen het Afghaanse verzet, keerde deze week terug van een bezoek aan de grens Afghanistan-Pa kistan. waar hij diverse ge sprekken heeft gevoerd met leiders van het verzet. Daaruit proefde hij, dat de PDPA zich als partij en regeringskandi daat volstrekt ongeloofwaardig heeft gemaakt. „Ik denk dat de communisten verantwoor delijk zijn voor te veel leed. Wat zij de Afghaanse bevol king hebben aangedaan, zal niet snel vergeten zijn", aldus Tayeb. Volgens Tamim Tayeb kan de coalitie van zeven verzetsbe wegingen onder leiding van Yunis Khalis na het vertrek van de Sovjetrussische militai ren de „gehele bevolking" vertegenwoordigen. Over aan spraken op de macht die ande re. meer gematigde islamiti sche verzetsbewegingen doen, laat hij zich nauwelijks uit. „Over de meeste zaken zijn wij het wel eens", zo zegt hij, „er bestaan wel conflicten, maar die zijn binnen een democratie op vreedzame wijze op te los sen". Tayeb acht de kans op het uit breken van een burgeroorlog in een door de Sovjetunie ver laten Afghanistan zo goed als uitgesloten. „De enige reden tot onrust is de aanwezigheid van de Sovjetmilitairen. De bevolking is nu zo samenge groeid, dat na hun vertrek eenheid zal heersen". „Misschien", zegt Tamim Ayeb, „is het volk later bereid de communisten te vergeven." Onrust in Zuid-Korea Het blijft onrustig in Zuid-Korea. Gisteren gingen duizenden boe ren in Seoul de straat op om te protesteren tegen nieuwe Ameri kaanse vleesimporten in het land. Vrachtwagens werden omver gegooid en de politie moest traangas gebruiken om de demon stranten te verdrijven. Op het politieke front werd de rust weer een beetje hersteld, na de recente verkiezingsoverwinning van partijleider Roh Tae Woo. Beide oppositiekandidaten Kim Young- san en Kim Dae-jung hervatten gisteren de dialoog met Roh, na dat zij hem eerder van verkiezingsfraude hadden beschuldigd. foto: ap DNA-blauwdruk revolutie in politie-onderzoek LOS ANGELES De technische ontwikkelingen in onderzoek naar erfelijk materiaal (DNA) betekenen een revolutie in het politie-onderzoek. Nu al is het mogelijk aan de hand van een enkele haar of een druppel bloed op de plaats van het misdrijf vast te stellen of de dader een blonde, blanke man is met blauwe ogen, of een zwarte vrouw met bruine ogen en zwart haar. Dit zei de hoofdofficier van justitie in Carlifornië, John Van de Kamp, tijdens een congres in Los Angeles. Tijdens die bijeen komst maakte Van der Kamp bekend dat hij wil overwegen in Carlifornië de eerste genetische databank van de wereld op te zetten, voor het identificeren van criminelen. „Deze methode is de grootste sprong voorwaarts in het politiewerk sinds de ont dekking van de vingerafdruk", aldus Van der Kamp. Volgens Van der Kamp is het DNA-onderzoek al zover ontwik keld dat een DNA-blauwdruk binnenkort als rechtsgeldig be wijsmateriaal gebruikt kan worden. De officier betwijfelde wel of de methode al 100 procent zuiver is. Sinds de methode in 1985 werd ontwikkeld is de „genetische vingerafdruk" slechts in een handjevol gevallen gebruikt. In Engeland werd een verdachte van een dubbele lustmoord vrijgesproken toen uit weefselonder- zoek bleek- dat hij de dader niet kon zijn. In de VS werd een dergelijke methode in twee verkrachtingszaken gebruikt. WATHEY WIL „GRAAG" MET DE KONING PRATEN PHILIPSBURG Claude Wathey, de leider van de Democratische Partij van Sint Maarten (DP-St Maarten) wil zijn plannen voor de onafhankelijkheid van Sint Maarten „graag" bespreken met minister Jan de Koning van Antil liaanse zaken. Dat heeft Wathey gisteren desge vraagd meegedeeld in Philipsburg. „Een derge lijk gesprek zou vruchtbaar Wathey. De Sint Maartense leider legde er hogmaals de nadruk op dat zeer zijn", aldus de onafhankelijkheid van Sint Maarten „op de kortst mogelij ke termijn" en op „ordelijke en wettige wijze" gerealiseerd moet worden Wathey zei verder dat Sint Maarten gebruik zal maken van artikel 26 van de Eilan- denregeling van de Neder landse Antillen (ERNA), die de mogelijkheid biedt aan het eiland zich rechtstreeks tot Den Haag te wenden. De cen trale regering in Willemstad zal worden meegedeeld dat Sint Maarten niet meer zal deelnemen aan de discussie over staatkundige herstruktu- rering van de Nederlandse Antillen Minister De Koning komt maandag op Sint Maarten aan en blijft daar tot woensdag. Donderdag verklaarde de Ne derlandse bewindsman de on afhankelijkheid van Sint Maarten niet zelf te zullen aansnijden, maar de kwestie niet uit de weg te zullen gaan als het door anderen ter spra ke wordt gebracht. Aan het begin van de 16 dagen durende werkbijeenkomst van de Nederlandse, Arubaanse en Antilliaanse parlementen heeft dr. W. de Kwaadsteniet, voorzitter van de Nederlandse delegatie, gezegd dat de Twee de Kamer er geen moeite mee heeft dat tijdeliik extra geld wordt vrijgemaakt om het gat in de Antilliaanse begroting te dichten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7