„Het is onze taak te benadrukken wat niet goed gaat batten in Egypte verzoenden mensen met vertoornde goden „Nederlanders hebben in Polen streepje voor" ^NENLAND/BUITENLAND CeidaeSotMcwi ZATERDAG 9 JANUARI 1988 PAGINA 5 n van de door Zivie gevonden gemummuficeerde katten. SAKKARA - De Franse Egyptoloog Alain-Pierre Zivie heeft niets tegen katten. Als hij echter een levende kat te genkomt, bij vrienden of in zijn achtertuin, is hij slechts van een gedachte vervuld: hoe zou het beestje er uit zien als het gemummificeerd zou zijn en in repen linnen gewik keld? Zivie is tijdens archeologische speurtochten in Egypte op zo veel kattemummies gestuit, dat hij inmiddels een aardig beeld heeft kunnen opbouwen van de geschiedenis van de kat, van aanbeden godin in de oudheid tot aanbeden huisdier in de 20e eeuw. Tijdens zeven archeologische expedities heeft Zivie enkele honderden mummies van kat ten opgegraven. De grootste mummie was die van een op een lynx gelijkend dier; de kleinste was aie van een foe tus, zorgvuldig neergevlijd in een piepklein houten kistje. Kattenman In kringen van archeologen staat Zivie inmiddels beter be kend als de Kattenman van Sakkara. Zijn eerste onder zoekingstocht in de gemum mificeerde wereld van de kat ging in 1981 van start in Sak kara, een zandwoestenij met grafheuvels, ruim 30 kilome ter ten zuiden van Cairo. Maar ook elders in Egypte zijn ook kattemummies ont dekt. Deze bleken zonder uit zondering te zijn gewikkeld in uiterst kostbare stoffen; de oogjes ingelegd met edelste nen. De katten uit Sakkara waren echter op zeer eenvou dige wijze met repen linnen omwikkeld. Bij een groot aantal katten was het linnen afgewikkeld, vermoedelijk door graf rovers. Veel mummies waren zwaar beschadigd, waarschijnlijk door neervallend kalksteen. Maar op het merendeel van de ongeschonden mummies is nu nog duidelijk de kleur van de vacht te zien. Favoriet wa ren kennelijk geelrode en ge streepte katten. Zivie wordt in zijn onderzoek bijgestaan door paleontoloog Leonard Ginsburg, die zich voornamelijk heeft toegelegd op de studie van in de grafka mers bewaard gebleven muurschilderingen, fresco's en bronzen beelden. De kat ten zijn hierop afgebeeld in poses die de 20e-eeuwse kat tenliefhebber bekend zullen voorkomen: opgerold slapend naast de stoel van hun baasje, knauwend aan botjes en spe lend met kinderen. „Sommige geschiedkundigen gaan er vanuit dat de eerste huiskatten een soort langhari ge lynxen waren, maar deze katten zijn kortharig en lijken heel veel op de katten van te genwoordig", aldus Zivie. Aanbeden Gegevens over de plaats van de kat in het oude Egypte da teren al van minstens 4.000 jaar geleden. Uit documenten blijkt dat de kat destijds werd aanbeden. Katten werden na mensen als eerste uit bran dende huizen gered. Onder sommige farao's stond zelfs de doodstraf op het doden van heilige katten. Niettemin blijkt uit Zivie's studies van de mummies dat een deel van de katten welis waar een natuurlijke dood is fes torven, maar dat andere ennelijk door wurging aan hun einde iijn gekomen. Mis schien zijn zij geofferd aan Bastet, de kattegodin. Volgens sommige historici moet vlak bij Sakkara ooit een tempel hebben gestaan die gewijd was aan Bastet. De oudste door Zivie gevon den kattemummie dateert uit de 7de eeuw voor Christus; de jongste is van de eerste eeuw na Christus. Bekend is dat niet alleen katten in het oude Egypte werden gemummifi ceerd. Er zijn mummies ge vonden van slangen, muizen, gazellen, koeien en stieren, kevers, bavianen, valken, krokodillen en honden. Aan genomen wordt dat veel van deze diersoorten speciaal wer den gefokt om aan goden te worden geofferd. Het mum mificeren van dieren deed vooral veel opgang in de Grieks-Romeinse periode, vanaf 332 voor Christus, toen Egypte een moeilijke tijd doormaakte en dieren werden gebruikt om te bemiddelen tussen mens en god. IeCHT Een gewo werkdag 's ochtends overp-00 uur. Gert Koffe- spreekt in zijn op de er gelegen kamer van erbouwde villa aan de Iseweg in Utrecht de jterdamse politie- lt Rendert Algra, bin- Jn- sort de nieuwe voor- r van de afdeling Am- Jam. In het kantoor de Algemeen Christe- Politiebond legt de jsvoorzitter uit wat hij 'zijn mensen eist. In- eerlijkheid, duidelijk- ook actief binnen het ers. Raamde Jongeren Secreta- Ij van de ACP, heeft kri- 10 op het ontbreken van in- latie over de positie van jgionale schietinstructeurs. jeman: „Het overleg is pas Bi ten geweest". Algra be- it het dat er vantevoren ||Q enkele afdeling is ge- [t een nadere uitleg van de Isvoorzitter. „Dingen esca- ,i snel. Als er een misver- an déJ dreigt, bel mij dan. op oor, thuis, sinds kort ook auto. Stuur weken later i brief op poten. Houd de 'n kort. zorg ervoor dat er 3 iemand bereikbaar is". fa constateert dat een ver- van het afdelingsbe- ^Hr dringend gewenst is. dat de belangstelling het vakbondswerk niet JIETt de spuigaten uitloopt. Ie- Af\j ;en zorgt voor z'n eigen lie. Hij wijt dat mede aan k politiek. Dat leeft steeds der, wordt steeds minder ressant. Koffeman: „Dat is r. Maar je moet zoeken I f verwanten in de poli- Algra: „Wat het voor moeilijk maakt is dat het i kabinet is wat er zit. Ik op het CDA gestemd, daar m mijn mensen. Ik heb er ite mee daar tegenaan te pen". t Koffeman reageert daar op. Later op de dag, in de i en aan de bar van een luifel, zal hij zeggen dat hij piet die uitspraak niet eens .Ik constateer een tweede in de maatschappij. Ik lateer dat het CDA de „C" irs interpreteert dan ik. Ik ateer dat het CDA het re- ikkoord, het beschikbare als uitgangspunt it. Het is mijn partij, maar k ze stevig aan als het dio visual |e villa van de ACP begint 10.00 uur een vergadering de werkgroep „Werving eidingsscholen". Enkele af- ••^igsleden en docenten/ka- eden van de scholen uit ^^feden. Harlingen. Amster- i, Lochem en Heerlen be- en bespreken een in ei- beheer vervaardigde au- .Q^visual van 7,5 minuut over ^U$\CP. Leerlingen en dus ^--"itiële leden wordt kort indig verteld waarom zij de ACP moeten kiezen, zijn kleurige posters ge- ;t waarop de bond wer- avonden aankondigt en n de ACP-contactperso- binnenkort, met pasfoto, >t het publicatiebord in de lolgang hangen, aanwezigen zijn over het fimeen zeer tevreden over aanpak. Gniffelend wordt besteld dat „concurrent" zover nog lang niet is. jjfeman, die door net nieu- ,elan wat hij aan de bond ft gegeven, wordt gezien fde grote inspirator achter f wervingsplan, geeft niet f leiding aan de bijeen- mst. Later blijkt dat hij een 1 van die tijd gebruikt om ■ftoespraak voor die middag flr te bereiden ^bondsvoorzitter wacht het ttrek van het gezelschap af. Er wordt koers gezet fting Tiel, waar een ander tariaat van de ACP, de [ere Politie Ambtenaren 'A) vergadert. Broodjes uit automatiek worden in de weggewerkt. lenende taak •oren in 1948, ging Gert jffeman, zoon van een vis- pdelaar, op 17-jarige leeftijd r de politie. Wilde wat be- :nen voor de samenleving koos voor een dienende Zat vervolgens tien jaar Vorig najaar was hii een van de organisato ren van het massale politie-protest op het Haagse Malieveld. Gert Koffeman, 39 jaar en drie jaar voorzitter van de ACP, de Alge meen Christelijke Politiebond, met 21.000 le den de grootste politiebond. In de strijd met minister F. Korthals Altes van justitie en mi nister C. van Dijk van binnenlandse zaken over uiteenlopende politie-zaken ging het hard tegen hard. Koffeman typeerde de verhouding met de bewindslieden als „oorlog". Bezuinigingen, afschaffen ongemakkentoeslag, afstoten ta ken, onderbezetting, verlies van 3.000 ar beidsplaatsen, automatisering, intensievere samenwerking, overhevelen van bevoegdhe den en vele andere zaken dienen als kruit voor die oorlog. Koffeman houdt de branden de lucifer voortdurend bij het al smeulende lont. DE HETE HERFST VAN POLITIEVAKBONDSMAN GERT KOFFEMAN bij de gemeentepolitie Zeist, waar hij onder meer de ontrui ming van Dennendal mee maakte. Het middenstandskli maat liet hem echter niet los. Tijdens zijn politie-dienst haal de hij het drogisterij-diploma, later kwam daar nog het di ploma keurmeester levensmid delen bij. „Waarom ik dat deed? Ik denk dat dat te maken heeft met een vrijheidsdrang clie ik heb. Ik voel mij .nergens aan ge bakken, het idee dat ik zo iets anders kan beginnen als ik wil. Dat is in mijn huidige baan ook. Ook al maak ik veel uren en word ik opgejaagd, toch heb ik een erg grote vrij heid. Stap in mijn auto en ben weg". Zijn actieve lidmaatschap bin nen de vroegere Bona van Christelijke Politie Ambtena ren bracht Koffeman bij het vakbondswerk. Reageerde op een advertentie van de Ver- voersbond CNV en belandde in de Rotterdamse haven. „Als je het vakbondswerk wil le ren, moet je in de Rotterdamse haven beginnen. Daar leer je alles. Sociale actie uit het diep ste wezen van de mens leer je daar onderkennen". Van '78 tot '81 was hij adjunct- secretaris van de federatie van de katholieke en christelijke politiebond en in 1981 werd Koffeman benoemd tot alge meen-secretaris van een nieuw te vormen politiebond. De christelijken en de katho lieken hadden besloten samen te gaan. De katholieken dit maal niet met een NV V-bond. maar met een CNV-exponent. Drie jaar later, in 1984, volgde Gert Koffeman Herman Teeu- wen op als voorzitter. „Een snelle carrière, ja dat klopt, maar ik rolde er eigenlijk van zelf in". Koffeman: Als er een misverstand dreigt, bel mij dan, op kan toor. thuis, sinds kort ook in de auto". FOTO: PERS UNIE Speld In het restaurant van een mo tel in Tiel wordt Koffeman om 13.00 uur verwelkomd door het bestuur van de HPA, een afdeling waarvan hoofdzake lijk hoofd-inspecteurs en com missarissen lid zijn. De agenda wordt doorgenomen en de bondsvoorzitter laat zich infor meren over de verdiensten van een aftredend bestuurslid, dat hij geacht wordt toe te spreken en op wiens revers hii later de gouden ACP-speld zal steken. „Het zal best zo zijn dat de po litie als geheel efficiënter zou kunnen werken, maar niet op de manier zoals Korthals Altes en Van Dijk zich dat voorstel len". antwoordt hij op mijn vraag wat hij op de plannen van beide ministers tegen heeft. „Je kunt mensen niet vervangen door computers. Juist politie-mensen niet om dat het bij de politie gaat om sociaal contact, individuele hulp en lage drempels. Moet je een vaste tijd hanteren om een klacht af te handelen? Kun je een computer een proces-ver- baal laten schrijven? Politie werk is per definitie ongelijk aan efficiënt werk. Je moet dat ook helemaal niet willen". „Je mag ook niet praten over het afstoten van politie-taken als je niet eerst vastlegt wat er over blijft. Het overhevelen van politie-taken betekent op termijn automatisch het over hevelen van bevoegdheden. Moet je ook andere instanties bij voorbeeld particuliere bewakingsdiensten geweld mogen laten gebruiken? Ik ben daar tegen. De politie heeft het geweldsmonopolie, de politie kan daar in onze de mocratie op worden aange sproken. Onze rechtsstaat kalft af, daar ben ik van overtuigd, als ie dat monopolie gaat door breken". Bewapening „Het bewaken van personen? Als je daarover praat, praat je direct over bewapening. De body-guards van Heineken zullen vermoedelijk echt niet ongewapend zijn, hoewel we in Nederland uitzonderlijk streng zijn met het afgeven van een wapenvergunning. Hoewel het geen politie-taak is om rijke mensen meer te be schermen dan anderen, is de prijs die je daarvoor zou moeten betalen, namelijk het overhevelen van een „stuk ge weld" naar de particuliere marktsector, te hoog. Daarom moet je een middenweg kie zen. Dat pleit ervoor de politie voor oneigenlijk werk te beta len. ook als het om persoons bescherming gaat. Niet een agent in dienst nemen, maar betalen in algemene zin. Met dat geld kun je dan weer meer politie-mensen aantrekken". „Ik vind dat puur commercië le activiteiten waar politie-as- sistentie bij nodig is, betaald moeten worden. Dat kan in bepaalde gevallen zelfs voor voetbalwedstrijden gelden, ze ker voor activiteiten binnen een stadion. Ik kan me ook voorstellen dat je betaalt een vorm van leges voor het door de politie invullen van verzekeringspapieren bij aanrijdingen en dergelijke. Of voor het begeleiden van een zwaar transport. Daarover moet je durven nadenken". Spreekbuis Koffeman is lid van de Gere formeerde Kerk in zijn woon plaats Oudewater en zingt in een Kamerkoor. „Ik ben altijd actief geweest. Noodgedwon gen heb ik de laatste jaren di verse functies afgezegd". „Eenzaam? Ja, dat is het wel soms. Je bent natuurlijk vaak de kop-van-Jut. Bij tricky-za ken mag ik het opknappen. Vind ik niet erg, daar ben ik de spreekbuis, de eerst verant woordelijke ook voor. Ik heb het reuze naar mijn zin, alhoe wel het voor mij ook duidelijk is dat ik dit werk niet tot aan mijn pensionering bliif doen. Wat dan wel? Ik weet het niet, iets bestuurlijks trekt mij wel. Politiek? Nee, niet echt. Ik had al in de Kamer kunnen zitten, maar dat zie ik op dit moment niet zo zitten. Kom ik inL dezelfde positie terecht waar ik nu tegenop moet bok sen". „Het vakbondswerk is miin le ven. Dat drijft me ook. Ik ge loof echt in de dingen die ik doe. Ik kan geen kul-verhalen afsteken. In onze samenleving is er sprake van een tweede ling. Er is maar één instantie die daar enigszins aan tege moet kan komen en dat is de vakbeweging. Maar dan een vakbeweging die dieper gaat dan pure belangenbehartiger. Niet alleen .een sociale ANWB". Publiciteit Koffeman schuwt de publici teit niet, ergo zoekt haar zelfs veelvuldig op. Zoals over het afluisteren van de politie-radio in de ontvoeringszaak Heijn of de verhoging van de maxi mumsnelheid Is dat niet wat overdreven?, vindt een hogere ambtenaar in de zaal. Koffe man, de kritiek beleefd doch gedecideerd parerend: „Nee, als ik vind dat ik iets te vertel len heb, breng ik dat naar bui ten. Nadeel van het bekend zijn is dat de media je van alles vragen en dat je over alles een standpunt moet hebben". „Soms komt dat wel eens erg negatief over. Dat is niet mijn intentie. Ik wil per se niet het beeld creëeren dat de politie nergens tijd voor heeft. De po litie is een mooi vak, er gaan erg veel zaken goed. Het is al leen nu net onze taak om dat gene wat niet goed gaat te be nadrukken". In zijn toespraak voor de HPA gaat hij onder meer in op een intensievere samenwerking tussen de politie-corpsen. „Dat moet kunnen", zegt de ACP- voorman, „maar niet ten koste van de rechtspositie van de agenten. Wij kiezen voor men sen, niet voor een structuur". En over de „C" van zijn bond: „Eén van mijn uitgangspunten was om het misverstand op te heffen dat die C zou staan voor behoudend, volgzaam, meegaand of laat-maar-zitten. Het tegenovergestelde is waar. Die C staat voor recht, recht vaardigheid, gerechtigheid, eerlijkheid en solidariteit". Later zal hij daaraan toe voe gen: „Dat maakt ook dat ik zo veel moeite heb met het CDA- beleid. Alleen maar verschrik kelijk mooie woorden en da den? Ho maar! Natuurlijk heeft het CDA een andere verantwoordelijkheid, ik be grijp ook best dat ze niet aan al onze verlangens tegemoet kan komen, maar ik zie voort durend als uitkomst van dat beleid de armen armer en de rijken rijker worden. Ik mis de solidariteit tussen werken den en niet-werkenden". Griep Opnieuw laat Gert het gezel schap achter. Een opkomende griep, zich manifesterend in een wegkwijnend stemvermo gen, doet hem besluiten op te stappen. Retour kantoor waar zijn secretaresse nog diverse af te handelen stukken heeft achtergelaten. Bovendien moet de volgende dag, met opnieuw een vergadering en een spreekbeurt, worden voorbe reid. Op de terugweg wil hij zijn beleid nog wel nader toe lichten. „Wat ik mis in het huidige ka binetsbeleid is in de eerste plaats inzicht in de werkelijke problemen. Het is een beleid vanuit een ivoren toren. Ana lytisch en rekenkundig waar schijnlijk zeer verantwoord maar niet in overeenstemming met de problemen die de poli tie-mensen op straat in hun werk ondervinden. Het kabi net weet echt niet waar het over praat". „In de tweede plaats slagen wij er niet in de ministers op an dere gedachten te bengen, om dat onze achtergronden ver schillend zijn. Wij benaderen de problematiek vanuit de sa menleving. Dat geldt voor po litici kennelijk niet. Voor hen geldt maar één ding en dat is het huishoudboekje. Met een vertederende glimlach voor de televisie pakken ze dat in met termen over efficiency alsof ze heel begaan zijn met de politie. Maar ondertussen hakken ze met de botte bijl". „De politie kiest per definitie minder snel voor acties. Maar als ze dan massaal naar het over de lippen is gestegen. En niet alleen omdat ze mogelijk minder gaan verdienen". GERARD CHEL Ex-ambassadeur Jerzy Woytecki is weer terug in Warschau. Eind vorig jaar pakte de 58-jarige ambassadeur van Polen in Den Haag zijn koffers. Zijn ambtstermijn zat er op. FOTO: CEES VERKERK WARSCHAU/DEN HAAG „De invloed van de perestrojka op ons land? Ex-ambassadeur Jerzy Woytecki glimlacht eens fijntjes. Onder de zwarte borstelige wenk brauwen flonkeren zijn ogen van ingehouden pret. Alsof hij daarmee uitdrukken wil: „Ach, daar is weer zo'n Neder landse journalist die er vanuit gaat dat de zaken in het Westen veel beter marcheren dan in het Oostblok". Terwijl er, ze ker vanuit Poolse optiek gezien, ook nadelen kle ven aan de kapitalistische samenleving. „Natuurlijk laten de glasnost en de perestrojka ook in Polen sporen achter", zegt hij. „Wat onder leiding van Gorbatsjov in de Sovjetunie gebeurt, is zeer belangrijk voor heel de wereld. Dat wordt ook in War schau merkbaar. De Russische partijleider heeft een heel bij zondere aanpak. Hij is dan ook niet voor niets in zeer korte tijd voor velen de populairste man geworden". „Maar over perestrojka ge sproken", voegt Woytecki er enigszins verwijtend aan toe. „hoe komt het toch dat Poolse reisgroepen soms drie weken op een visum voor Nederland moeten wachten en dat men dan pas wordt toegelaten als men ook een vliegtuigkaartje kan tonen voor de terugreis? Waarom moeten Polen soms zo lang bij de Nederlandse grensposten wachten voordat ze worden toegelaten? In een van de laatste maanden in Ne derland kreeg ik een klacht van een Poolse boer, die vroeg of Nederlanders iets tegen Po len hebben. Hij zat in een bus die zes uur aan de grens moest wachten, terwijl alles toch per fect geregeld was. Ik heb de man uitgelegd dat de Neder landse autoriteiten vrezen dat sommige bezoekers uit het Oostblok wel eens wat al te lang zouden willen blijven en daarom nogal bureaucratisch te werk gaan". Streepje voor Zo, die zit. Daar kan Neder land het mee doen. want wie tegenwoordig aanklopt bij de Poolse ambassade voor een vi sum krijgt zijn documenten als het even kan nog dezelfde of anders de volgende dag. Bij de reis zelf wordt Nederlanders aan de Poolse grens volgens Woytecki geen strobreed in de weg gelegd. Nederlanders zijn immers populair in Polen. Woytecki illustreert die popu lariteit met een aardige anec dote. Onlangs kwam een Ne derlandse landbouwer met een enthousiast reisverslag bij de ambassade. Nog nimmer had de £ian zo'n fijne vakantie ge had met zoveel interessante ontmoetingen als juist in Po len. „Het begon voor die men sen op een parkeerplaats bij een van onze stadjes. De ken tekenplaten van Engelse en Nederlandse auto's zijn beide geel. Toen uw landgenoot en zijn vrouw waren uitgestapt kwam er een Poolse boer op hen af en vroeg of ze Engelsen of Nederlanders waren. Toen het woord „Hollandski" viel was meteen het ijs gebroken en werd het verbouwereerde echtpaar meegetroond naar de boerderij en ze werden daar als vorsten ontvangen. We staan niet onwelwillend tegen over Engelsen. Maar Neder landers hebben een streepje voor". Goede contacten Woytecki legt uit dat er al eeuwenlang goede contacten tussen Amsterdam en War schau bestaan. Polen was vroeger een toevluchtsoord voor de volgelingen van de Nederlandse wederdoper Men- no Simons, de Mennonieten. „Polen", aldus de ambassa deur,,,kent heel wat Hollandse enclaves, want er vluchtten maar liefst 70.000 gelovigen naar Polen, dat in feite altijd een tolerante staat is geweest". De als gevolg van de „Koude Oorlog" enigszins verbroken relatie is de laatste jaren weer sterk verbeterd. Vooral het feit dat men in Nederland zo veel transporten met kleding, medicijnen en levensmiddelen organiseerde, heeft op menige Pool diepe indruk gemaakt. Vooral die medicijnen zijn dringend nodig. Polen heeft uitstekende artsen en specia listen. Er kunnen lever- en niertransplantaties worden uitgevoerd. Maar aan medicij nen is nog wel gebrek. „Overigens is het voor ons land uiteraard niet zo prettig dat wij op die wijze dank je wel moeten zeggen", aldus Woytecki. „Daarom willen we dat de economische betrekkin gen nog meer worden verbe terd". Maar de ex-ambassadeur be greep bij zijn komst naar Den Haag in 1983 heel goed dat po gingen om de handelsbetrek kingen en de diplomatieke re laties te verbeteren dèn pas kans van slagen zouden heb ben, als ook de culturele be trekkingen zouden worden ge stimuleerd. Ook de „gewone Nederlander" moest worden aangemoedigd eens een kijkje achter het IJzeren Gordijn te nemen Laag pitje Dat was wel nodig ook, zo blijkt uit Woytecki's relaas. „Want de betrekkingen ston den op een laag pitje". Dus zet te hij de deuren van zijn am bassade wijd open. Die gast vrije geste deed het ijs breken. Burgemeesters van zo'n veer tig gemeenten in ons land maakten kennis met Woytecki en zo ontstonden er uitwisse lingen en vriendschapsbanden tussen steden in Nederland en Polen. Thans, nu hij in Warschau is teruggekeerd en in zijn land tracht te herstellen van een ta melijk ernstige hernia, weet Woytecki dat zijn missie suc cesrijk was. Achttien Neder landse gemeenten hebben offi ciële relaties (stedenbanden) aangeknoopt met Poolse plaat sen. „Weet u", zegt Woytecki. „Soms vroegen Nederlandse gasten mij wat men zou kun nen doen om Polen te helpen. Mijn antwoord was dat Polen weer normale handelskredie ten zou moeten ontvangen en dat de betrekkingen genorma liseerd zouden moeten worden". Met tevredenheid constateert de ex-ambassadeur dat er op dat vlak al veel werk is verzet. Zo was minister Hans van den Broek van buitenlandse zaken vorig jaar in Warschau op be zoek en zal diens Poolse ambt genoot dit jaar een tegenbe zoek aan Nederland brengen. Slechte zaak Na vier jaar Nederland is Woytecki ons land gaan be wonderen. „Nederland is een goed georganiseerde staat, waar men op zeer hoog niveau leeft. Er is sprake van een ui terst stabiele, politieke en eco nomische situatie, zij het dat vele Nederlanders zich wel eens angstig afvragen of die stabiliteit en die welvaart kun nen worden behouden". De werkloosheid, vooral onder O eren, ziet hij als grootste eiging "voor die stabiliteit „Natuurlijk lijden de werklo zen in Nederland geen honger. Maar de jongeren moeten aan de slag. Ze willen gewaardeerd worden. Als de regering er niet slaagt de jeugd aan werk te helpen, is dat een uiterst slechte zaak. Want er gaat een demoraliserend effect uit van werkloosheid. Bovendien, ik heb nu van dichtbij kunnen constateren dat waar sprake is van hoge werkloosheidsper centages, ook de criminaliteit stijgt. Weet u, in Polen is er een ander toonstelsel. Maar men heeft werk. Toch is het in Polen ook niet goed. omdat men te weinig betaald krijgt, ook al zijn vrijwel alle voorzie ningen zoals doktershulp en ziekenhuizen gratis. In Neder land krijgen de mensen een hoog loon en mogen ze zelf be slissen waaraan dat wordt uit gegeven. Ze krijgen vakantie geld en bepalen zelf wat daar mee gebeurt. Ik denk dat dat een beter systeem is, waardoor de mensen meer gemotiveerd werken. Eén ding staat vast Ik heb in Nederland talloze vrienden gemaakt. Laten die er van verzekerd zijn, dat ook mijn huis hier voor hen open staat". ALEX SNELLEMAN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5