Jood-zijn gebaat bij meer kennis verleden ,d< Eigen verantwoordelijkheid gelovigen voor vluchtelingen CeidócSomat b PAUS ONTVING NEDERLANDSE BISSCHOPPEN kerk wereld China herstelt politieke rechten 87-jarige bisschop boekwijzer ■wa Opnieuw slikken of stikk^nA/ GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidwQowuvnt ZATERDAG 9 JANUARI 1988 PAG Nï (Van onze correspondent) ROME Paus Johannes Paulus de Tweede heeft zich gis teren uitvoerig met de situatie in de Nederlandse kerk be zig gehouden. In afzonderlijke audiënties van tien twin tig minuten ontving hij vijf Nederlandse bisschoppen en vier hulpbisschoppen. De gezamenlijke Nederlandse bisschoppen zijn in Rome voor hun vijfjaarlijkse bezoek'aan de graven van de apos telen. Het gezelschap bestaat uit zeven bisschoppen en vier hulpbisschoppen. Met uitzondering van de bisschoppen Bar (Rotterdam) en Möller (Groningen) sprak de paus gis teren met allen in separate audiënties. Door tijdsgebrek kon de paus niet allen ontvangen. Bar en Möller komen maandag aan de beurt, kort voordat de paus het Nederlandse gezelschap in gezamenlijke audiëntie ont vangt. Bij die gelegenheid zal de paus een toespraak hou den, waarna de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Si- monis, namens het Nederlandse episcopaat zal antwoor den. De KRO besteedt in zijn uitzending „5 voor 12" op Neder land 1 (11.55-12.30 uur) zondag aandacht aan het bezoek van de Nederlandse bisschoppen aan het Vaticaan. Kinderen opvoeden be gint met toegeven en eindigt met opgeven Robert Lembke door Marinus van der Berg SYMBOOL Soms lijkt alles een symbool. Een symbool laat je even ver der kijken dan je neus lang is. Het is winderig en het regent. De trein heeft een behaaglijke temperatuur. De koffie lijkt mijn laatste wens van dal moment te vervullen. „Wat kan een mens nog meer wen sen", zeg ik tegen de jongen van de rijdende koffiebar. „Ontslag", zegt hij, „uit deze dorre baan". „Ik zou nar wil len worden en spelen voor kinderen". Ik breng een kort bezoek aan iemand die vandaag verhuist. Iemand die meer dan tien jaar zorgde voor een oude vrouw. Vier maanden geleden is ze gestorven. Ze heeft nu een flatje voor een mens al leen. Op de vloer staan haar spullen. Vazen, borden, kop jes, glazen. Haar moeder is bij haar. Een moederhart weet dat je niet alleen spullen verhuist, maar dat ook de ziel mee moet en dat gaat veel moeilijker. Als je meer dan tien jaar voor ie mand zorgde en ^bij haar woonde. Zielen verhuizen langzamer dan mensen. De meegebrachte bloemen krij gen een plaats voor het raam dat nog wacht op gordijnen. In de boekhandel vind ik een boek voor kinderen dat ik lees op de terugreis: „De egoïstische reus" van Oscar Wilde. Hoe egoïsme alles koud en kaal maakt en de winter doet voortbestaan. Hoe liefde die lijdt nieuwe Lente schept, het Paradijs. Terug naar het station moet ik denken aan het gedicht van Eliot over de barre tocht van de Drie Koningen. Er groeit in mij een verlangen naar een nieuw gedicht. In de wachtkamer vind ik een zitplekje. Meen bril beslaat. De trein loopt binnen bij het schrijven van de laatste woorden. Ik groet de twee oude mannen, die lijken als zwervers. Ze zitten tegenover mij, zwijgend en kijkend. Zij blijven achter. Ik trek verder. Onze gedachten bereiken el kaar niet. Zoveel verhalen en gedichten vertellen van God in gewone mensen, in haast onopvallende gestalten, in zwervers. „God zit niet op een troon van chroom of nik kel", dicht Bertus Aafjes. Je zus een gewoon mens? Doet dat afbreuk aan God of eert dat God juist? zit ik te pein- sen. Een briefschrijver is ver ontrust dat ik in meen kerst overweging Jezus teveel een gewoon mens heb gemaakt. Het treft me zo dat God zo van mensen houdt, maar houden mensen wel van el kaar? Nog uit een gedicht van Bertus Aafjes: Laat nu uw dienaar gaan in onrust. Heer Mijn hart weent als een hond die wordt gestraft Wanneer ik zie wat ik niet vroeg te zien: Mensheid die met de punten van het zwaard Elkander kust, elkaar te ster ven kust. (uit De Karavaan 1953) Afgelopen weekend al vier den we Drie Koningen. Vier dagen te vroeg. Het was al weer minder druk om de kribbe. Is het angst voor het licht, voor de nieuwe Koning die een ander Rijk wil dan het rijk van macht en egoïsme, dat het zo stil maakt rond de kribbe? Wie het weet mag het zeggen. Waarom zo'n haast om Drie Koningen te vieren? Wat zoe ken we toch in „het gewone leven" dat weer is begonnen. Nog hetzelfde misschien als de Koningen: Voor al die zoe kers dit gedicht: DRIE KONINGEN Van ongekende verten zijn jullie gekomen Langs ongebaande wegen Aangetrokken door een on rustig verlangen Om een nieuw licht te vinden Nieuw uitzicht in een dood bestaan. Barre wegen en slapeloze nachten Angst om verloren te raken Ongevonden blijvend vermist Door niemand betreurd Verkiid door eenzaamheid Door gewetenlozen ontvoerd Nog altijd zoeken fnensen Naar 't Licht dat blijft Naar de ogen die verwarmen Naar het hart dat liefde geeft Nog altijd schenken mensen zichzelf En zijn zo Licht van U. DEN HAAG-AMSTER DAM Veel joodse men sen die openlijk met hun oorlogstrauma's worste len, blijken wat hun jood zijn betreft niet al te ste vig te staan. Het is opval lend dat. de geestelijke weerbaarheid toeneemt als zij zich meer in het jo dendom verdiepen. Mis schien hebben we te veel gekeken naar wat ande ren deden en te weinig aandacht besteed aan de positieve boodschap van het jodendom. Dit zegt drs. R.M. Naftaniël, directeur van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) in een reactie op het betoog van zijn voorgan ger mr. R.A. Levisson, die af gelopen zondag voor de IKON-radio ervoor pleitte dat de joodse gemeenschap het onvoorstelbare lijden maar voor zichzelf moet houden en dat leed niet als schild moet gebruiken. Er zijn genoeg redenen om trots te zijn op het jodendom, aldus Naftaniël, in een ver wijzing naar het „minder ge lukkige thema van het voor treffelijke" kerst-nummer van De Groene Amsterdam mer (,Es iz sjwer tsu zain a Jid'). Je kunt volgens Naftaniël niet van iedereen verlangen dat hij nuchter reageert op ge beurtenissen waardoor zijn trauma's weer boven komen. „Je merkt het elke keer weer dat die emoties er zijn. Ken nelijk is in Nederland de sa menleving nog zo dat die wonden telkens worden open gereten. De Twee van Breda, het pensioen van de weduwe Rost van Tonningen, de Goe- rees - het zijn allemaal zaken die van buiten op de joodse gemeenschap af komen." Volgens de liberale rabbijn D. Lilienthal uit Amsterdam ko men sommige mensen door zulke zaken zo onder druk te staan dat ze volstrekt onver klaarbare dingen doen. „De trieste affaire-Croiset is een symptoom van die druk zon der dat zijn daden daarmee worden geëxcuseerd." Lilienthal wijst er verder op dat de emoties bij veel oor logsslachtoffers niet zozeer worden gevoed door terugke rende herinneringen, maar doordat ze geen vertrouwen in de samenleving hebben. Dat in Denemarken het stuk van Fassbinder zonder pro blemen kon worden opge voerd en in Nederland niet, is grotendeels te verklaren uit het feit dat de Deense bevol king in de oorlog wel alles Slachtoffer-rol Als Levisson zegt dat hij er nog niets van merkt dat joden niet langer in de rol van eeu wige slachtoffer willen zitten, dan luistert hij volgens Li lienthal slecht. „Die andere houding - dat we niet over ons heen willen laten lopen - blijkt onder meer uit het aan pakken van de Goerees en de weigering de paus te ontmoe ten, maar ook uit het opko men voor de rechten van an deren, zoals een demonstratie voor zigeuners." Het lijden dat veel joden heb ben meegemaakt, geeft hun geen rechten of voorrechten, maar juist de verplichting ex tra waakzaam te zijn met be trekking tot onrecht in de sa menleving. „Veel acties van ons worden niet ingegeven omdat onze gevoelens zo no dig gespaard moeten worden, maar omdat wij een herhaling willen voorkomen van mens onwaardige gebeurtenissen zoals in de oorlog. Die positie ve kant van onze acties wordt kennelijk niet door iedereen gezien.' Ook de liberale rabbijn A. Soetendorp, die zich met Li lienthal fel tegen de opvoe ring van het stuk van Fass binder heeft gekeerd, meent dat de beeldvorming zowel binnen als buiten het joden dom een rol speelt. „Er is een generatie opgegroeid die het jodendom alleen heeft erva ren als leed, als vervolging en die niet het tegenwicht van de warmte van onze gemeen schap in voldoende mate heb ben ervaren. Als je het huidi ge joodse leven beschrijft, slaat de balans zeker door naar de vreugde en de saam horigheid." Juist om die kant onder de aandacht van de niet-joden te brengen, heeft Soetendorp de demonstraties voor de vrijla ting van de Sovjet-joden op of vlakbij joodse feestdagen ge houden. „Uiteindelijk kunnen de slachtoffers hun leed slechts fier dragen als we met ons al len vechten voor een betere toekomst. Hoe meer we toe komstgericht bezig zijn, des te sterker de fierheid." Dat neemt volgens hem niet weg dat de een zijn trauma's anders verwerkt dan de an der. Er zijn mensen die er niet over willen of kunnen spre ken, er zijn ook mensen die niet minder fier zijn omdat zij er wel over spreken. Ook zij hebben er recht op het leed te verwerken op een wijze die zij aan kunnen." „In de kwesties Twee van Breda, Rost van Tonningen, de paus bij Waldheim of het stuk van Fassbinder is mijn eerste vraag niet: voel ik mij gekwetst in mijn leed, maar: wat gebeurt er bij degenen die het al zo moeilijk hebben en hoe kan ik pastoraal naast hen staan. Vanuit die solidari teit wil ik dan een stem voor de stemlozen zijn", zo zegt Soetendorp. Hij wijst erop dat de „buiten wacht" zo vaak zegt: „Het is al meer dan veertig jaar gele den". „Dan zeg ik: die onbe grijpelijke aantasting van de menselijkheid was zo afschu welijk, dat verjaart nooit. Nog steeds zeggen mensen in mijn omgeving: Wij hebben levens lang," aldus rabbijn Soeten dorp. HOOGGERECHTSHOF: BEIJING Een hoogge rechtshof in China heeft de 87-jarige bisschop Ig natius Kung (Gong Pin- mei) officieel vrijgelaten en hem al zijn politieke rechten teruggegeven. De bisschop had ongeveer 30 jaar gevangen gezeten. Hij werd in 1950 door het Vaticaan benoemd in het diocees Shanghai, maar hij werd in 1955 gearresteerd op beschuldiging van ver raad, en veroordeeld tot ge vangenisstraf wegens „het leiden van een contra-revo lutionaire kliek onder de dekmantel van de religie." De officiële betrekkingen tus sen China en het Vaticaan werden in 1957 verbroken; uitoefening van de godsdienst is alleen toegestaan in het ka der van de Chinese Patriotti sche Katholieke Kerk, die zijn eigen bisschoppen be noemt en wijdt. Deze kerk zegt meer dan 3 miljoen leden te hebben. Een onbekend aantal gelovi gen is echter nog steeds trouw aan de paus, en verscheidene zitten nog steeds gevangen wegens hun geloof. Volgens het Chinese persbureau Nieuw China heeft de bis schop het gerechtshof be dankt voor zijn lankmoedig heid en gezegd dat hij de rest van zijn leven zal wijden aan de modernisering van China. Asielzoekers op Schiphol JUSTITIA ET PAX EN MENSEN IN NOOD: DEN HAAG Rooms- katholieken kunnen een belangrijke rol spelen bij de opvang van vluchte lingen in Nederland. Dat is het uitgangspunt van de brochure „Overal heen... Nergens thuis? Kerken en de opvang van vluchtelingen", die de commissie Justitia et Pax Nederland en de Stich ting Mensen in Nood/Ca ritas Neerlandica vrijdag hebben gepresenteerd. De beide rooms-katholie- ke organisaties willen pa rochies en plaatselijke kerkgemeenschappen sti muleren zich in te span nen voor de opvang en begeleiding van vluchte lingen en asielzoekers. Nu het beleid van de minister van WVC erop gericht is de vluchtelingen over het gehele land te verspreiden, is het be langrijk de kerken te mobili seren, zo menen beide organi saties. De brochure, die wordt gepre senteerd in het kader van de brede vluchtelingencampagne die dit en komend jaar in Ne derland wordt gehouden, be vat onder meer informatie over de asielprocedure die een vluchteling in Nederland moet doorlopen en een be schrijving van het beleid van de Nederlandse regering. Ver volgens wordt een aantal praktische suggesties gedaan hoe mensen zich in hun paro chie kunnen inspannen voor vluchtelingen. Het gaat daar bij niet alleen om het zoeken van opvangadressen en de be geleiding van vluchtelingen bij bij voorbeeld de sociale dienst. Ook het beïnvloeden van de publieke opinie wordt genoemd. Volgens Justitia et Pax en Mensen in Nood is het drin gend nodig dat katholieken op parochieel niveau opvang- groepen oprichten. Deze groe pen moeten gemeenten ertoe aanzetten vluchtelingen op te nemen en de organisatie van opvang, publiciteit en activi teiten ter hand nemen. Justitia et Pax zal fungeren als meldpunt voor kerkelijke initiatieven en als vraagb voor beginnende groepen. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Nijkerkerveen, J.PLomp te Barendrecht, bui tengewone wijkgemeente. Be roepen te Holten (vacature H.J.Ekker, in verband met moeilijkheden binnen de ge meente), J.H.van Hunnik te Aalten. Beroepen door de classicale vergadering van Middelburg, tot predikant voor ziekenhuispastoraat) me vrouw D.Spierings voorheen predikante te Middelburg. Aangenomen: naar Breda, P.P.Saraber jr te Groenlo; de benoeming tot pastoraal wer ker te Mussel en Vledderveen, A.Schaper pastoraal werker te Nieuwlande. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Monnickendam, Gereformeerde Kerken vrij gemaakt Beroepen te 't Harde, M.Bran- des te Groningen-Oost. mevrouw C.Happee-Wiersma kandidate te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Winscho ten, drs. H. Menkveld kandi daat te Heino. Marinus van den Berg over dementie Pastor Marinus van den Berg, onder meer columnist in onze krant, heeft een boekje ge schreven over dementie: „Mijn moeder weet mijn naam niet meer". Hij geeft hierin veel meningen, ge dachten en gevoelens van an dere auteurs door over een onderwerp dat welhaast een van de meest pijnlijke erva ringen in een mensenleven kan zijn. Het boek is uitgege ven in de serie Pastorale Han dreikingen van Voorhoeve. Verantwoordelijk voor de toekomst De Delftse gereformeerde stu dentenpredikant M.T. Hil- horst, tevens technisch inge nieur, promoveerde bij prof. H.M. Kuitert op een proef schrift getiteld: „Verant woordelijk voor toekomstige generaties?". De studie is een sociaal-ethische bezinning op bevolkingsaantal, kernener gie, grondstoffen en genetica. Uitgeverij Kok bracht het proefschrift onder dezelfde ti tel op de markt. Het boek werd uitgegeven in de reeks van. het Bezinningscentrum van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Prijs 42,50. Een andere kijk op Job De pedagoog Chaim van Unen schreef het boekje „Job, een nieuwe kijk op een oud boek". Het „nieuwe" is dat de auteur de figuur van Job vooral een pedagogische func tie toekent. De mens is niet de speelbal van de goden zoals in het Griekse denken maar iemand met wie God een verbond heeft gesloten. Uitgave Kok, prijs 17,50. Inleiding op Kierkegaard De Nederlandse Kierkegaard- kenner, Wim R. Scholtens, heeft een nieuw boek over de Deense fisoloof-theoloog So- ren Kierkegaard geschreven: •„Kierkegaards werken, een inleiding". Het -boek bevat bijna vijftig teksten van Kierkegaard die stuk voor stuk worden toege licht en in een kader ge plaatst. Daardoor wordt, zo hoopt de auteur, de lezer in zicht geboden in de denkwe reld van de zo boeiende ne gentiende eeuwse auteur. Uitgave Ten Have, prijs 27,50. Geloven kan ook anders De Dordtse gereformeerde predikant dr. Harry van der Meulen probeert in het boek „Geloven kan ook anders" met name mensen die „twijfe lend de bijbel lezen" tegemoet te komen. Hij geeft aan hoe je naar zijn overtuiging om moet gaan met de bijbel als Gods Woord en legt enkele bijbelse kernbegrippen uit. In het tweede deel gaat het om de verhouding tussen mensen: over de kerk, de veelkleurig heid van gelovigen, maar ook over anders- en niet gelovi gen. Uitgave Kok, prijs 24,75. jsd jorig Dat de ambtenarencentrales deze week afwijzend i den op het voorstel van minister Van Dijk voor een opzet van „hun" cao-overleg, was bepaald geen venè. He Aan de voornaamste grief van de bonden was nauwelT ^e, gemoet gekomen. In de relatie tussen de overheid alsfe-r^ geefster en de ambtenaren als haar werknemers is totfpg nooit ruimte geweest voor open onderhandelingen zegens in het bedrijfsleven plaatsvinden. Er zijn weliswaar p,75 bruikelijke twee partijen, maar de ene partij dede di heid trekt altijd aan het langste eind zodra aan del?1 w handelingstafel een onoplosbaar meningsverschil onts) ei HET gesprek over de ambtenaren-cao is de afgeloper A bij voortduring gestrand op de onoverbrugbare kloof wat de ambtenaren eisen en wat de overheid wil biede> is meermalen uitgelopen op een eenzijdige vaststellirj de arbeidsvoorwaarden door de verantwoordelijke mi; Niet alleen de vakbonden vonden dit inhoudelijk e| cedureel een onbevredigende uitkomst. Ook het bleek te beseffen dat het cao-overleg in een andere/ moet worden gegoten, al was het maar om te voorkomt in de nabije toekomst de ambtelijke frustraties andc uitmonden in een geldverslindende stakingsgolf. Het nieuwe model dat minister Van Dijk op tafel hel legd is ronduit teleurstellend. Het voegt geen duimbrq aan de zeer beperkte en in wezen slechts formele ondt delingsruimte waarover de centrales thans beschikket belangrijkste verschil met de oude situatie is, dat de nikflgq; als het overleg is afgesprongen niet langer de ambte^rjar cao op eigen gezag kan vaststellen. Voortaan zou dan d^or cao van kracht blijven. De ambtenaren kopen daar uit^re weinig voor, behalve in het theoretische geval dat h^t aj van de werkgeefster een verslechtering zou inhouden ïng bestaande arbeidsvoorwaarden. 'L^c et b( ■Lr pag° HET kabinet blijft de financiële marges van het cao-o^rste over de hele linie zelf vastleggen. Bij de bepaling ve T beschikbare budget spelen allerlei overwegingen ee)g, t< maar uiteindelijk kan de nood der tijden de eis vanhger nigingen op de rijksbegroting een doorslaggevende fen t zijn. De ambtenaren menen niet geheel ten onrechte <fe D laatste sinds lang de praktijk is, en dat zij per tradiiamp sluitpost op de begroting fungeren. Een makkelijk „tjng ken" groep, die zich in het onderhandelingscircuit nopzet Stakingsacties kan, c.q. formeel mag, verweren. p te oods oeke MINISTER Van Dijk heeft door zijn weinig tactvolle f*en den in eerdere cao-rondes veel goodwill onder de amp11 3 ren verspeeld. Zijn plan voor een reorganisatie van h^n<^€ beraad ademt dezelfde onbuigzame „slikken-of-stiljistel mentaliteit waarmee hij ambtelijk Nederland herhaa);er^ in de gordijnen wist te jagen. De bewindsman ziet duPe 3 niets in suggesties die de eindbeslissing over de ambte£mP' cao niet bij voorbaat in zijn handen of die van het kPm leggen. De wens om greep te houden op de financiële Êven quenties van het cao-overleg overheerst. Het princip en werknemers, en dus ook ambtenaren, een onvervreeitt recht hebben op een gelijkwaardige en serieuze inbre^-? dat overleg, is daaraan in elk geval ondergeschikt geienwe Een slechte keuze, ingegeven door overdreven koudtonal, vrees, die de regering zwaar kan opbreken. janist iande aad. j y ertijd IN de westerse bureaucratieën worden verschillende nfe.t he den toegepast om de arbeidsvoorwaarden van ambtena£n' a bespreken en te bepalen. Die variëren van een bindeif^® vies van „wijze mannen" en biedingen onder couvert, rechtstreekse bemoeienis van het parlement. Het een2jjtein Nederlandse systeem is een van de slechtst denkbare m den, zij het blijkbaar niet in de ogen van minister Vai*~ en het kabinet. De Tweede Kamer echter heeft de moi heid de minister te dwingen zijn huiswerk over te mal Veel bewolking en vrij zacht DE BILT (KNMI) Op de noordelijke oceaan vinden we nog steeds een grote depressie- aktiviteit. Rond deze depres sies circuleren gebieden met afwisselend koelere en dan weer zachtere lucht in de rich ting van west-Europa. Een dergelijk gebied gevuld met vrij zachte lucht trekt vandaag via zuid-Engeland over ons land. Hierdoor is er veel be wolking en valt er af en toe wat regen of motregen. De temperatuur loopt vanmiddag op naar ongeveer negen gra den. De wind is zuid tot zuid west en matig, langs de kust en op het IJsselmeer waait af en toe een krachtige tot harde wind. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd wat neerslag, aan de kust in de vorm van regen, in het bin nenland als sneeuw. Middag- temperatuur van 4 graden aan de kust tot rond het vriespunt in het binnenland. Britse Eilanden: Morgen veel bewolking en af en toe regen, maandag van het westen uit opklaringen. Middagtempera- tuur van 3 graden in het Schotse hoogland tot 8 graden in het zuiden. Benelux-landen en Frankrijk: Veel bewolking en plaatselijk wat regen. Middagtempera- tuur van 6 graden in de Bene lux tot 12 graden in zuid- Frankrijk. Duitsland: Veel bewolking en maandag plaatselijk wat regen, in de hogere delen wat Middagtempe^p^ van 4 graden in het n<j tot 1 graad in het zuideir Alpengebied: Half tot jszaa bewolkt en maandag (n i 800 meter mogelijk (i 95' sneeuw. Middagtempelearn in de dalen rond 3 gtierr nul-graden-niveau varf™ van 1200 meter in de en Zwitserse Alpen t<£rha meter in Oostenrijk. bffin Spanje en Portugal: Haop zwaar bewolkt en plaa[,verj regen. MiddagtempeL„„_ van 7 graden in het ho<P tot 16 graden aan de landse zeekust. Va Italië en JoegoslavischeèOO Wisselend bewolkt en i zondag af en toe een buipolit dagtemperatuur van 5 gerde in de Po-vlakte tot 15 gof „i in zuid-Italie.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2