Noorwegen: 'CeidóeSouAttnt Bij Heemstede rechtsaf. :tev jtrai 9,dfer< Foto rechts: Alamo Square, een van de meest fotogenieke hoekjes rrejW" San Francisco. De Victoriaanse huizen, ook wel Painted Ladies" genoemd, vormen een prachtig contrast met de wolkenkrabbers op de achtergrond. FOTO'S: SFVB dou Was 1987 al een recordjaar voor het toerisme naar de ^Verenigde Staten, 1988 belooft een absoluut topjaar te worden voor de ransatlantische oversteek. Irötere en kleinere touroperators hebben zich voor het komend zomerseizoen gestort op het land van de ongekende mogelijkheden, met als resultaat een bonte schakering van kortere en langere vakanties voor individuele en Mgroepsreizigers. De lage dollarkoers doet de rest. De belangstelling van de Nederlanders richt zich vooral op de oostkust, met INew York als voornaamste trekpleister, Florida en natuurlijk Californië. Onze verslaggever Jos Timmers reisde de talrijke Amerika- TTgangers vooruit naar deze ƒ1 zon-overgoten staat aan de LI [Amerikaanse westkust. 'Gesteld voor de keus tussen de steenwoestijn van Los Angeles en het nog immer met een romantische waas - of is het mist? -omgeven San Francisco, was een beslissing snel genomen. Op naar de Golden Gate! ZATERDAG 9 JANUARI 1988 van alle belangrijke bezienswaardighe den doet iemand die slechts enkele da gen de tijd heeft de moed volledig in de schoenen zmken: theaters, musea, win kels, restaurants, de drie grote parken waarin je dagen kunt blijven dwalen èn je verbazen over jog- en andere gewoon ten van de Amerikanen. Twee attracties mogen echter in geen en kel programma ontbreken, omdat zij het gezicht van San Francisco bepalen. Eén daarvan wordt gevormd door de cable cars. Na de Tweede Wereldoorlog heeft het er even naar uitgezien dat deze merkwaardige wagentjes voor altijd in het museum zouden belanden. Een grote inzamelingsactie bracht echter voldoen de geld bij elkaar voor de restauratie, die in 1984 werd voltooid. Sindsdien worden de cable cars dag-in-dag-uit door de straten van San Francisco getrokken. In het Cable Car Museum is te zien hoe de daarvoor benodigde elf mijl aan staal kabel met een snelheid van 9,5 mijl per uur onder het wegdek door wordt ge draaid. Per jaar vervoeren de cable cars zo'n veertien miljoen passagiers. Van wie de meesten toeristen die zich, als het even kan, aan de buitenkant van de wagentjes hangend laten fotograferen. Gezien de op en neer gaande straten is het een hele geruststelling dat de trammetjes over niet minder dan vier remsystemen be schikken. Geen overbodige luxe overi gens in een land als de VS, waar je bij de minste of geringste nalatigheid een enor me eis tot schadevergoeding aan je broek hebt hangen. Golden gate bridge Het meest kenmerkende van San Fran cisco is de Golden Gate Bridge, de vijf tig jaar oude majestueuze brug over de „Golden Gate", het nauwe toegangswa ter tot de baai van San Francisco. Jarenlang werd gedacht dat de voor het verkeer zo noodzakelijke verbinding niet gebouwd zou kunnen worden. Maar in het midden van de crisisjaren durfde men de gok toch aan. De bouw van de brug heeft bij elkaar vier jaar geduurd. Het was een voortdurend gevecht tegen de onvoorspelbare natuur, dat uiteinde lijk ten koste van veel geld, inspannin gen èn levens door de mens werd ge wonnen. Tegenwoordig passeren per jaar meer dan veertig miljoen auto's de brug. Maar vanuit de auto vang je maar een glimp op van het indrukwekkende ontwerp en de prachtige ligging van wat waarschijn lijk de beroemdste brug ter wereld is. In de brug zitten miljoenen kilo's staal verwerkt en toch is de Golden Gatè Bridge bijzonder „elastiscV'. Het 1280 meter lange brugdeel tussen beide pijlers heeft alle ruimte om in de altijd sterke wind boven de Golden Gate heen en weer en op en neer te zwaaien. Zoals bleek op 1 december 1951, toen als ge volg van een zware storm hoogtever schillen tussen de noord- en zuidkant van de brug werden gemeten van meer dan drie meter. Dit in staal gegoten symbool van de on verzettelijkheid van de mens is overi gens maar weinig dagen per jaar in zijn volle glorie te bewonderen. Vaak gaat de brug geheel of gedeeltelijk schuil in de mistbanken die voortdurend voor de kust van California op de loer liggen en keer op keer. vooral tegen het vallen van de avond, de baai van San Francisco binnendringen. Zodra de eerste mistban ken zich aandienen, begint het concert van de tientallen misthoorns die het scheepvaartverkeer door de gevaarlijke monding van de baai moeten loodsen. Hét is een fascinerend om te zien hoe de mist eerst bezit neemt van de brug en vervolgens de stad heuvel na heuvel ver overt. Langzaam vervaagt het beeld van San Francisco. De herinnering staat ech ter haarscherp in het geheugen gegrift. JOS TIMMERS het ene op het andere moment met de stad gedaan kan zijn, die ervoor zorgt dal de atmosfeer er zoveel anders, zo veel vrijer is dan elders in Amerika? sodom en gomorra San Francisco. In de ogen van uiterst conservatieve Amerikanen erger dan So dom en Gomorra. Een stad waar de ho mofiele gemeenschap meer geaccepteerd is dan waar ook in de Verenigde Staten. Een broedplaats van liberale ideeën. De bron van het massale studenten- en anti- Vietnamprotest uit de jaren zestig. Kort om: een stad waar leven in zit. Maar ook een stad die, net als New York aan de andere kant van het conti nent, symbool kan staan voor de smelt kroes yan volkeren en culturen die de Verenigde Staten van Amerika nog altijd zijn. Vreemd eigenlijk dat San Francisco, met zijn overduidelijke Zuidamerikaanse en Aziatische invloeden, door mensen van het Oude Continent „zo duidelijk Euro pees" wordt bevonden. Het hangt er van af hoe en waar je kijkt. Misschien willen veel Europeanen graag een Europees aandoende stad zien en sluiten zij daar bij de ogen voor de vergaarbak van cul turen die San Francisco is. Neem bijvoorbeeld de Chinese wijk, de grootste China-town buiten Azië. Een soort van proeftuin, waar oude Chinese zeden en gebruiken al heel lang geleden met succes werden gemengd met de Amerikaanse manier van zaken doen. In Stockton Street en Grant Avenue, twee belangrijke straten die China-town in de lengterichting doorsnijden, is het een gekrioel van jewelste. Chinese Ame rikanen of Amerikaanse Chinezen - dat onderscheid is niet te maken - struinen langs de bonte aaneenschakeling van winkeltjes en kraampjes, waar de meest vreemde produkten worden verkocht. Vis, vlees en groenten verspreiden een exotische geur, die zich voor uren in je reukorgaan nestelt. Honger? Geen enkel probleem. De moeilijkheid is juist om een keus te maken uit de vele eethuisjes waar de geroosterde eenden uitnodigend in de etalage bungelen. Sonyentoyota Maar het zijn niet alleen de Chinezen die San Francisco zijn oosterse atmos feer geven. Opk de Japanners dragen hun steentje bij. De betrekkingen heb ben hier een aanmerkelijk hoger niveau bereikt dan dat van Sony's en Toyota's. Lang voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog kende San Francisco al een aanzienlijke Japanse gemeenschap. Dat gezamenlijke verleden werd echter snel vergeten na de Japanse aanval op Pearl Harbour in 1941. Amerika's west kust werd uit vrees voor Japanse bom bardementen 's nachts geheel verduis terd en alle inwoners van Japanse origi ne verdwenen in interneringskampen. Velen van hen zijn nimmer naar de westkust teruggekeerd. Het lot van deze mensen is een zwarte bladzijde uit de verder zo heroïsche Amerikaanse oor logsgeschiedenis, waarvoor pas de laatste jaren aandacht ontstaat. Toch hebben die donkere jaren tussen Pearl Harbour en de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki de banden van San Francisco met Japan niet belast. De economische opkomst "van Japan en Amerika's toenemende oriëntatie op het gebied rond de Stille Oceaan maken van San Francisco de toegangspoort tot de VS voor de handelaren uit Japan - voor Californië het westen. Als bewijs daar van is enkele jaren gelden een Japan- town gesticht: een in traditioneel Japan se stijl opgetrokken centrum met Japan se winkels, dito restaurants, sushi-bars en een reusachtige parkeergarage. Goudkoorts San Francisco zou overigens nooit San Francisco zijn geworden, als er in 1849 geen goud was gevonden. De jaren er voor leidde de in 1775 gestichte neder zetting een armzalig bestaan. De vesti \N FRANCISCO - Vanuit de cht is het net alsof een hand met I1Jm reusachtige kam de straten van Francisco strak in het gelid gelegd. Hier en daar steken wolkenkrabbers als weer- lokken omhoog, uitdagend op het moment dat ge- zal worden ook hen te tem- Daar zal overigens „zwaar aan te pas moeten ko- want na de grote aardbeving 1906 heeft de stad zijn les ge- Bij de herbouw is rekening met de grillen van de Andreasbreuk, de enorme in de aardkorst die dwars de stad loopt. San Francisco sindsdien aardbevingsbesten- te zijn. Maar toch. de ondergaande zon de Golden Gate in een geheimzinnig roze licht het uitzicht vanuit de hotelkamer van het St. Francis Ronduit adembe- hter, wanneer het meldt dat Los Angeles, een uur rijden verder, opnieuw op zijn heeft staan schudden. Op moment lijkt het beslaan van een in deze stad opeens zo slecht meer. alle publicaties over San Francisco is lezen dat de meeste slachtoffers in niet vielen door de aardbeving zelf, door de enorme gasexplosies en die er het gevolg van waren, alle zekerheid daarom ook nog de route naar de nooduitgang van St. Francis verkend, inwoners van San Francisco, zo'n in de stad zelf en in totaal vijf in de agglomeratie, gaan abso- niet gebukt onder het onheil dat voortdurend boven het hoofd hangt. gezegd, de enorme dreiging die onder hun voeten bevindt. Of zou juist de wetenschap zijn dat het van (ADVERTENTIE) ging van een handelspost door Ameri kaanse walvisvaarders in 1835 zorgde voor enige verbetering. Maar alles ver anderde pas echt, toen er goud werd ge vonden op de plaats waar nu Montgo mery Street ligt, de straat met - hoe toe passelijk - talrijke banken en make laarskantoren. Wie dat wil, kan in de op vallende pyramide van de Transamerica Bank een monument zien voor de goud zoekers van weleer. Hoezeer de goudkoorts indertijd toesloeg blijkt wel uit het feit dat het aantal in woners in één jaar steeg van 250 naar 40.000. Duizenden gelukzoekers, met in hun voetspoor handelaren, caféhouders, prostituées en onruststokers, werden door het goud naar de westkust gelokt. En zo is het in zekere zin nog steeds. Los Angeles is weliswaar veruit de groot ste stad in Californië, of beter gezegd, het grootste stedelijke gebied in deze staat. Maar San Francisco heeft de magi sche klank en mystieke uitstraling. Dat laat zich onder andere meten in de vele nationaliteiten die je hier aantreft, de meer dan 4200 restaurants met gerech ten uit alle uithoeken van de wereld en kranten in meer dan vijftig verschillende talen. Altijd durende lente Maar genoeg gepraat. Laten we de stad te voet doorkruisen; dat is de beste ma nier om haar te leren kennen. Het kli maat werkt mee, want San Francisco is de stad van de altijd durende lente. De thermometer komt nooit ver boven de 20 graden Celsius en het kwik duikt ge woonlijk niet onder een graad of twaalf. Je kunt een jaar rondkomen met broek, overhemd, trui, jack, surfpak en, in ver band met de meer dan veertig heuvels, stevige wandelschoenen. Het zeewater is hier te koud om in te zwemmen. De gouden stranden van Californië liggen enkele honderden kilometers zuidelijker. China- en Japan-town zijn maar twee voorbeelden van de vele gezichten van San Francisco. Zo vormen de straten rond Mission Dolores, een uit 1782 Een van de cable cars in de almaar stijgende en dalende straten van San Francisco. stammende kerk, de wijk van de bijna 100.000 Latino's. North Beach is het Mekka voor liefhebbers van ravioli, ma caroni en espresso. Klein Italië, zoals deze wijk ook wordt genoemd, is het tweede thuis voor de ruim 100.000 in woners van San Francisco met Italiaanse voorouders. Via de straten vol nachtclubs, peep shows en seks-bioscopen van Barbary Coast, het overblijfsel van het beruchte havenkwartier uit de 19e eeuw, voert de weg naar de Fisherman's Wharf, Pier 39 en Ghirardelli Square. Daar, aan de wa terkant van de baai van San Francisco met uitzicht op onder meer het vroegere gevangeniseiland Alcatraz, zijn oude ha venloodsen omgetoverd in een kleurrijke verzameling van winkels, galerieën en restaurants, waar vooral de liefhebbers van „sea-food" hun hart kunnen opha len. Haight Ashbury is de oude thuishaven van de flower-powerbeweging, die van uit Californië de wereld rondtrok. Daar van is in het openbare leven overigens niet zo gek veel meer te merken, of het moet de onmiskenbare hasj-geur zijn die opstijgt uit groepjes jongeren die zich langs Market Street in de zon hebben uitgestrekt. De plaats van de „bloemen kinderen" van weleer is ingenomen door drugsverslaafden en daklozen, zoals die grote neger met treurige ogen, die zonder veel succes probeert rode anjers aan de man te brengen. Honderd meter verder op zit een oudere blanke vrouw, die haar hele hebben en houden in een winkelwa gentje heeft geladen. Hoe groot is dan het contrast met Paci fic Heights, het kwartier van de rijken en machtigen, de Getty's, de diplomaten en yuppies, voor zover de beurskrach hen niet straatarm heeft gemaakt. Je vindt er vele „Victorian Houses", fraai beschilderde panden zowel in harde con trasterende kleuren als in pasteltinten blauw, lila, geel en zachtroze. Cable cars Een wandeling van een krantepagina lang is natuurlijk volstrekt onvoldoende om San Francisco zelfs maar oppervlak kig te leren kennen. Het gidsje van het Convention and Visitors Bureau, de plaatselijke VVV, met een opsomming U kunt Noorwegen tot-in-de-ziel leren kennen. Kijk maar in het nieuwe zomerprogramma van Norske Tunst Servrce: informatie over iedere streek en ieder dorp. routebeschrijvingen en een lijst van de belangrijkste bootverbindingen, die NTS gratis voor u reserveert! Zó kunt u pas écht genieten van de adembenemende vergezichten, de imponerende fjorden, de komfortabele hotels en pensions, de bungalows en kampeerhutten. U moet er alleen even voor naar Heemstede komen, of bellen met Norske Turist Service. Noorwegenhuis, Herenweg 64. 2101 ML Heemstede, tel 023-289856

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21