Duizenden vogels komen om in olie finale Bon: Zomer vakantie Dow Jones-index opnieuw gekelderd 8 Jaren negentig Nederlandse bemiddeling in Suriname aanstaande 3 7 9 11 13 Roken in buurt van baby's is misdadig ^HOLLANDSE KUST ONDER DIKKE LAAG (Bowiamt Zaterdag 9 januari *988 79e jaargang no. 24007 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND i Uitgave Westerpers. behorende tot Siithofi Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel. 07M 22244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, )aar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 0,65 per mm. familieberichten f0,59 per mm. Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Matige zuidelijke wind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard. Zon op: 8.45 uur, onder: 16.49 uur. Hoogwater Scheveningen: 6.50 en 19.04 uur. Laagwater: 2.08 en 14.39 uur. Vandaag in deze krant extra informatie over Zomervakanties rzorgingshuis bewoners arc"stbinden het verzorgingshuis in Urk wordt vol- familieleden van de bewo- vordtj één op de vijf bejaarden de invod dag vastgebonden in hun an J of op hun bed. Alleen als er ind op bezoek komt, mag de c! los. De situatie zou het ge- zijn van een groot tekort aan sgebapnoneel. De directie ontkent pelijk1 verhalen en zegt dat hooguit bewoners wel eens een paar EU,ni®worden vastgebonden. Bij hen ove4iet risico te groot zijn dat ze ondeén en daardoor hun heup bre- nder r. nd.'t Weer meer ongelukken met vuurwerk AMSTERDAM Ondanks de campagne om toch vooral voorzichtig te zijn met vuurwerk, zijn er rond de jaarwisseling toch meer ongelukken mee gebeurd dan vorige keer. Bij de eerste-hulp-afdelingen van zie kenhuizen moesten ditmaal circa vijf honderd mensen worden behandeld. Driekwart daarvan kwam overigens op 1 januari binnen. Het aantal oogletsels was eenderde meer dan vorige jaarwisselin gen. Volgens de Stichting Consument en Veiligheid is de lichte stijging te wijten aan de vele wind, de grote hoeveelheid illegaal en onveilig vuurwerk alsmede de duidelijke toename van het totaal aantal gekocht vuurwerk ter waarde van circa 35 miljoen. HOOGLERAAR WIL WETTELIJK VERBOD MAASTRICHT Roken in de nabijheid van baby's is zondermeer misdadig en zou bij de wet verboden moeten worden. Ook roken in de nabijheid van kinderen en patiënten schaadt hun gezondheid ernstig. Op deze wijze haalde prof. dr. G.J. Kok, hoogleraar ge zondheidsvoorlichting- en opvoeding, gisteren in Maastricht fel uit naar rokers tijdens de twaalfde diesviering van de Rijksuniversiteit Limburg. Volgens Kok is het vreemd dat de overheid wel het dra gen van de bromfietshelm verplicht stelt, maar geen verBod op ro ken uitvaardigt. De overheid staat op het standpunt dat vooral in goede voorlichting de oplossing gezocht moet worden voor het rookprobleem. Daarmee wordt wel enig succes geboekt, maar in onvoldoende mate, aldus de professor. Passieve meerokers zijn in feite actieve rokers, zo betoogde Kok. Directeur van Openluchtmuseum neemt ontslag DEN HAAG Directeur dr. F. van Puijenbroek (63) vertrekt per 1 april als directeur van het Openluchtmu seum in Arnhem. Hij wordt op eigen verzoek eervol ontheven van zijn functie. Van Puijenbroek kwam vorig jaar veelvuldig in de publiciteit door zijn acties om het museum te behoe den voor sluiting, die een onontkoom baar gevolg zou zijn van de bezuini ging die minister Brinkman van WVC had aangekondigd. Onder druk van de door Van Puijenbroek beïnvloede publieke opinie en de Tweede Kamer trok de bewindsman zijn plannen in. Dolfijnen redden drenkelingen JOHANNESBURG Een school dolfijnen heeft drie mannen gehol pen die met hun zeilboot waren om geslagen voor de Zuidafrikaanse kust. Eén van de drenkelingen, Peter Stock, vertelde dat hij en twee vrien den 800 meter uit de kust waren om geslagen, in een gebied waar ze eerder haaien hadden gezien. „De dolfijnen kwamen om ons heen lig gen, terwijl ik probeerde de boot recht te krijgen en terug te varen naar de wal. Ik voelde me veilig", al dus Stock. Hij zei dat de dolfijnen in de buurt bleven, tot hij en zijn vrien den de branding voor het strand be reikten. krekf d< in DEN HAAG Voor de wori kust van Zuid-Holland, van Schouwen-Duive- land en Goeree-Over- flakkee tot aan Wasse- Inaar en in Noord-Hol- |land zijn intussen hon derden vogels gevonden die met olie zijn be smeurd. Een groot deel van de vogels is al dood, de rest zit of ligt op het I strand te sterven, aldus Simon 't Hart van het Nederlands stookolie- slachtof feronderzoek, die spreekt van een drama. Hij verwacht dat uiteindelijk duizenden vogels zullen dood gaan. De meeste van de besmeur de vogels zien kans om on danks de ellende terug de zee in te vluchten. Onder de nu geborgen slachtoffers be vinden zich zeekoeten, fu ten, zwarte zeeëenden, al ken, drieteenmeeuwen, ge wone meeuwen en eider- eenden, die momenteel langs de Nederlandse kust overwinteren. De herkomst van de olie is nog onbekend. Het gaat mo gelijk om stookolie, maar ook is het niet uitgesloten dat een schip illegaal zijn ballasttanks heeft schoonge- blazen. De vermoedens wij zen in de richting van een schip dat van of naar de Westerschelde is gevaren, omdat ook bij de Maasvlak te olie is gevonden. Rijks waterstaat heeft gisteren monsters genomen en pro beert vandaag de versprei ding van de olie in kaart te brengen. Op de stranden zijn waarschuwingsborden geplaatst. De olie wordt zo spoedig mogelijk verwij derd. Nadat de kustwacht te IJ- muiden 's morgens een melding had ontvangen is haar patrouillevliegtuig meteen op speurtocht ge gaan, maar heeft op zee geen oliehoeveelheden van betekenis meer kunnen waarnemen. Alleen op de zandbanken voor de kust werden olieresten geconsta teerd, aldus het ministerie. Ook bij Scheveningen kwam een aantal vogels in de olie terecht. De dieren ambulance die zich meteen naar de gevleugelde slacht offers had gespoed, werd door het snel opkomende water verrast en stond er al gauw middenin. De brand weer trok de wagen op het droge. Dierenliefhebbers zijn met een bootje de zee op gegaan om de vogels te redden. Pag. 11: Niet zelf prutsen met schoonmaken van vo gels. De door olie vervuilde vogels moesten gisteravond op het strand bij Scheveningen even op hulp wachten. De bestuurder van de dierenambulance werd door het opkomende water verrast en raakte met zijn auto hopeloos jen op het droge trekken. FOTO: PETER VAN RIJSWIJK ■P ouwenleger ïwel Syrië beweert dat het Iran heeft onvergehaald zijn winte- ensief tegen Iraq uit te stellen, gaat de mobilisatie van nieuwe ireenheden in Teheran gewoon door. Dit vrouwenleger para- rde gisteren in de Iraanse hoofstad met automatische wa- s. Het uniform: de traditionele chador. FOTO: CP in krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- s tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw it wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Hattrick Han Kulker Atleet Han Kulker is gisteravond voor de derde maal uitgeroepen tot Leids sportman van het jaar. De atleet „scoorde" daardoor een puntgave hattrick, want ook in 1985 en 1986 ontving hij al de bij deze titel behorende „Zilveren Sleutels" en de envelop met 1000 gulden. De jury meende niet om een derde „sleutelset", uitgereikt door Leidato-man van het eerste uur Jan van Zijp (rechts), heen te kunnen omdat de Bataaf in 1987 „weer beter" gepresteerd heeft dan in de voorgaande seizoenen. De Europees indoorkampioen op de 1500 meter bleef tijdens deze met ruim 5000 gulden gedoneerde Leidato Sportprijsverkiezing twee vrouwelijke toppers nipt voor. Taekwondoka Mandy de Jong (twee nationale kampioenschappen en een in Barcelona behaalde wereldtitel) werd tweede; Nederlands kampioene op de 100 en 200 meter, Holland-atlete Yvonne van Dorp, kreeg de derde prijs. FOTO: WIM VAN NOORT (Pag 12: Han Kulker opnieuw Leidse sportman). VREES VOOR TWEEDE „ZWARTE MAANDAG" NEW YORK Vrij onver wacht zijn gisteren op de New- yorkse effectenbeurs de aan delenkoersen over de gehele Deskundigen schrijven de jongste koersval toe aan ge ruchten dat het Amerikaanse begrotingstekort fors zal oplo- linie onderuit gegaan. In enke- pen en het handelstekort over le uren daalde de Dow Jones- index van dertig toonaange vende fondsen met 140,5 pun ten tot 1.911. Het was de op november aanzienlijk is tegen gevallen. Verkooporders wer den bovendien niet uitgevoerd omdat handelaren door de twee na grootste koersdaling vrieskou thuis waren geble- uit de geschiedenis van Wall Street. Handelaars vreesden gisteren na het slot van de handel dat zich maandag opnieuw chaoti sche toestanden zullen voor doen, evenals op de „Zwarte Maandag" 19 oktober. Toen daalde de Dow Jones-index met liefst 508 punten. ven. Ook waren er veel wins tnemingen, nadat de koersen de afgelopen vier dagen met gemiddeld 113 punten waren gestegen. De gestage koersval gedurende de gehele dag werd in het laatste uur van de han del nog eens versneld door het in werking treden van compu ter-verkoopprogramma's. In reactie op de pessimistische geluiden over de Amerikaanse economie moest de dollar koers, die op de Europese wis selmarkten iets was aange trokken, in New York weer terrein prijsgeven. Tegen het slot van de handel werd een koers genoteerd van 1,8435 gulden, ongeveer een cent minder dan donderdag. DEN HAAG/PARAMA RIBO Een poging van Nederland tussen de Suri naamse regering en het junglecommando van Ronnie Brunswijk te be middelen, zal door het Front voor Democratie en Ontwikkeling (FDO) „welwillend" worden ont vangen. Dit is in Parama ribo vernomen in kringen van de leiding van net Front, dat de meerderheid heeft in de Nationale As semblee. Eddy Jozef zoon, vertegenwoordiger van de opstandelingen van Brunswijk in Nederland, zei dat het junglecomman do „altijd heeft gezegd be reid te zijn tot onderhan delen, als dat tot positieve resultaten leidt". Premier Ruud Lubbers maak te gisteren in Den Haag be kend dat het Nederlands kabi net bereid is te bemiddelen tussen de Surinaamse regering en de opstandelingen, als ten minste één van beide partijen daarom vraagt. Hij voegde daaraan toe dat als slechts één van de beide partijen om be middeling verzoekt, het kabi net daarop „in beginsel" posi tief zal reageren. Maar dan moet de andere partij ten min ste passief instemmen, aldus Lubbers. Eddy Jozefzoon, die gisteren terugkeerde van een bezoek aan Oost-Suriname, reageerde bijzonder positief. „Als er een land bereid is om bemiddelend op te treden opdat bloedver gieten kan worden voorko men, dan zal Brunswijk daar ongetwijfeld niet negatief te genover staan", aldus Jozef- zoon. Op 25 januari zullen de nieu we Surinaamse president Ramsewak Shankar alsmede vice-president H. Arron geïn stalleerd worden. Nederland heeft de Surinaamse uitnodi ging om bij de plechtigheid aanwezig te zijn ontvangen, maar het is nog niet bekend wie ons land zal vertegen woordigen. Zeker gezien de nieuwe incidenten in Poki- gron, waarbij op oudejaarsdag zes bosnegers door het leger zouden zijn doodgeschoten, lijkt een bezoek van minister Van den Broek onwaarschijn lijk. De Nederlandse tijdelijk zaakgelastigde in Paramaribo, mr. R. M. Kroon, drong giste ren aan op een „grondig on derzoek". Schilderijen Marcos naar VS PARIJS De Franse autori teiten hebben negen schilderij en uit de collectie van de Fili- pijnse oud-president, Ferdi nand Marcos overgedragen aan de VS. Minister van justi tie Edwin Meese nam de wer ken, met een geschatte waarde van vele tonnen, in ontvangst. De overdracht is het gevolg van het Filippijnse verzoek uit 1986 tot onteigening van Mar cos' bezittingen. Onder de to taal 38 schilderijen van Marcos die in Frankrijk zijn opgesla gen is een Brueghel waarvan de waarde wordt geschat op 300.000 gulden. (ADVERTENTIE) Nieuwe tarieven geneesmiddelen. Zie advertentie op pagina 4 (ADVERTENTIE) NOG 7 WEKEN Er valt op 27 Februari heel wat te "horen" op 1500 m2. Jood-zijn gebaat bij meer kennis van verleden Bevolking moet vluchtelingen beschermen tegen overheid Palestijnen maken aarzelend begin met burgerlijke ongehoorzaam heid Saudiarabië doorbreekt taboe op het lenen Zorg voor aankomend talent bij schaken in Wijk aan Zee Personeel AZL overweegt actie tegen bezuinigingen Behoud dorpskarakter Oegstgeest belangrijker dan bouw nieuwe woningen INKLEUR Vakantiereportages over onder meer Luxemburg en Californië. Interview met de Leidse criminoloog Buikhuisen. Hoe vlinders voor uitsterven kunnen worden behoed. Omero Bordo, die heel wat graven van de Etrusken heeft leeggeroofd, noemt zichzelf de laatste Etrusk. Nog twee jaar en de jaren tachtig behoren alweer tot het verleden. Geen wonder, dat allerlei weten schappers al bezig zijn met het vooruitzien naar de jaren negentig. Wat ze daarover te voorspellen heb ben is overigens niet veel goeds. We hebben er met zijn allen een potje van gemaakt, zo blijkt uit een artikel in onze bijlage Finale van vandaag en in de komende jaren zal ons dat opbreken. Een beetje somber beeld van de toekomst dus. Nog twee of drie jaarabonnementen en u leest in de Leidse Cou rant of de zwartkijkers gelijk hebben gekregen. Bent u nog geen abonnee? Vul onderstaande bon in, probeer onze krant veertien dagen gratis. Wordt u dan abonnee, dan kunnen wij u tenminste nog iets goeds voor de jaren negentig voorspellen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1