Luxemburg is buiten het seizoen nog gewoner en nog leuker Vakantieganger verdwaalt in woud van reisgidsen Ceidóc Souta/nt' irder tot en met zondag 17 h ZATERDAG 9 JANUARI ■9 "3 Vijf dagen mi vakantie 88 in Utrechtse naai Jaarbeurs ha{ I. keu 12 e toile 1 ki De Jaarbeurs in it hu utrecht biedt volgende arm< week onderdak aan ing Vakantie 88. Naar 3- schatting k.l tachtigduizend mensen zullen een bezoek brengen aan deze zijdel vakantiebeurswaar chtei zeshonderd exposanten jeest u't zestig landen zich t0] van hun beste QPel toeristische kant laten ,n _6 zien. Favoriete Br qc vakantielanden als ha* FrankrijkSpanje en West-Duitsland zijn Wo ruimschoots naa vertegenwoordigd. Hf Maar verre en 'e kï exotische landen laten jlevé zich evenmin - k.i onbetuigd, in de wetenschap dat in Nederland steeds meer jstig mensen in staat en ganc bereid zijn om meer te u itg€ betalen voor een ctaf, exclusievere vakantie. rJ Vakantie 88 wordt vooi' gehouden tan K woensdag 13 januari 1 januari. Op woensdag, M na de officiële opening door mevrouw Ria Lubbers, is de beurs alko tussen 14.00 en 18.00 zichj uur voor het publiek Iswe toegankelijk. Van er, i donderdag tot en met as't; zondag zijn de deuren nteii °Pen van 10.00 tot sta. 18.00 uur. - k.l UANDEN - „In de wintermaan- :htejen'\ meent hotelier Jos Vlierhuis Inciit Vianden. „valt er in Luxem- 0 "burg niks te beleven. Vanaf begin °P$!ovember is het hier leeg, verlaten. v,ilDe meeste hotels, en ook mijn ho stel, zijn dan gesloten. Rond Kerst- el *mis is er even een opleving, maar '"^jaarna treedt de stilte weer in. Nee, beSin november tot Pasen is ovJet een troosteloze bedoening". k.l Sliet iedereen ervaart leegte en stilte als iroosteloos. Bepaalde liefhebbers zijn 1 gtuist dol op de sfeer van verlaten vakan- hte|ieplaatsen. Met hun stille straten, geslo- n (jen terrassen en doorgaans bewolkte gfiiehten hebben ze zich ontdaan van de uktfaPsones van hoogseizoen. Tonen ze «r.nlun gewone gezicht. En dat is wel zo ge ruststellend. ®raVianden in'de zomer is een heksenketel lseiyan rumoerige toeristen en zwetende ïdefcbers. De straatjes zijn dan tot schilder- michtig gebied verklaard, de vijf kerkjes uijaan door voor „lief' en de middeleeuw- i ode burcht heet in die periode „indruk- /aaKkkend". De tijd zelf is dan bijzonder, jvant het is vakantie en dus moet ieder- 'ren extra genieten. Vanaf het late najaar tot het vroege toorjaar ontbreekt die verplichting. De hovopjuttende bijvoeglijke naamwoorden 3 htijn vervallen. De kerkjes zijn normale 5(jcerkjes en de burcht van Vianden is ge- 3rzfv°on de burcht van Vianden. Dat die 3 Jocstand voor een horeca-ondernemer Als Jos Vlierhuis niet bijzonder troostrijk Pjs, valt te begrijpen. Maar voor gewone ^rtnensen die van het gewone leven hou- Rien, is dat juist wat ze zoeken, en iÜjUlTGESTORVEN eel: jer^n daar heeft Jos ook wel weer begrip t eé'oor, zo vertrouwt hij ons op een don- nn^ere en regenachtige oktober-namiddag )teJoe. We zitten in een rustig hoekje van zijn dan heerlijk uitgestorven hotel ..Bingen" in het centrum van Vianden Iniet ver van de Duitse grens). Raalte- unaar Vlierhuis, 36 jaar en ongetrouwd, ut|Vertelt dat hij na zijn middelbare school zofeen horeca-opleiding in Zwitserland blolgde en vervolgens in dat land jaren- maang werkzaam was bij uiteenlopende t.: hotels en restaurants. In Vianden be- /injandde hij dank zij zijn broer, die hier (jjJdirecteur was van hotel „Het Hof van Rolland". ,Mijn broer ging het voor de wind. Dit pand hier, een van de oudste huizen van Vianden en sinds lang bekend als hotel Bingen", stond te huur - dus ben ik er d» naar ingetrokken. Dat is nu negen jaar ;eleden. Inmiddels heb ik het gekocht en "helemaal verbouwd. Ik heb een vaste .klantenkring van voornamelijk Neder- landers, en dan weer in het bijzonder Sal landers en Twentenaren. Die voelen zich hier thuis. Ze kunnen hier „nor- moal proat'n", zoals dat in het Saliands heet en dat stellen ze op prijs". Een waarneming waarmee Jos Vlierhuis een betoog begint dat uitmondt in de conclusie dat Luxemburg toch ook in het hoogseizoen aantrekkelijk is voor Nederlanders die van „gewoon" houden. Op de eerste plaats strijken er in de zo mermaanden zoveel van ons landgeno ten neer in dit mini-landje (ter grootte van de provincie Drente), dat alleen al daardoor de sfeer tamelijk Nederlands is. Met zevenhonderdduizend overnach tingen per jaar bezet ons land een onbet- Boven: Jos Vlier huis en zijn vaste, Nederlandse, medewerkers in hotel Bingen in Vianden. Van links naar rechts serveerster Joke Heuven, kelner Peter Tops, chef-kok Gijs van Loghem, keukenassistente Marianne Hekman, kok Dolf Jans en Jos Vlierhuis zelf. FOTO: W ILLEM SCHEER minder gewoon dan buiten het seizoen, wanneer het voorvoegsel „vakantie-" vervalt en Luxemburg een land-zonder meer is. Een land met 370.000 inwoners onder wie honderdduizend buitenlan ders, van wie er maar liefst dertigdui zend afkomstig zijn uit Portugal. Voor naamste inkomstenbron is de staalindu strie in het zuiden. Op de tweede plaats komt het bankwezen. Dank zij een strenge wet op het bankgeheim en het niet heffen van belastingen op de in komsten van niet-ingezetenen telt de hoofdstad Luxe.mburg nu honderdtwin tig verschillende bankinstellingen, waar van er zo'n honderdtien dochters of af delingen zijn van buitenlandse banken. Ongeveer twaalfduizend inwoners van het groothertogdom verdienen hier een over het algemeen prima boterham - de levensstandaard van Luxemburg be hoort tot de hoogste en het werkloos heidscijfer tot de laagste van Europa. Toerisme komt als inkomstenbron pas op de vijfde plaats. Dikke trui Dit laatste dus dank zij de zomerse be zoekers voor wie, tussen Pasen en begin juni, de burchten „indrukwekkend" worden, de kerkjes „lief' en de straatjes „schilderachtig". Tussen oktober en april zie je in Vianden, Diekirch, Echter- nach, Clervaux en al die andere vakan tieplaatsen geen kip. Met een dikke trui aan. twee paar sokken en een stel stevige wandelschoenen, is juist dat de aangewe zen periode voor een flinke voettocht door het groothertogdom. Gewoon, het ene been voor het andere zetten en dan maar doorstappen over de in totaal vijf duizend kilometer wandelpad. Niks geen overspannen gedoe over lieflijk zus en romantisch zo. Zonder poespas door stappen door de bossen, langs de weilan den. over beekjes heen en tussen de graanakkers door. Na vijftien, twintig, dertig kilometer plof je vermoeid neer m een lege horecagele genheid voor een eerlijk tapbiertje, dat overal in het land 23 franken kost. De wettelijk vastgestelde maximumprijs. De Luxemburgse overheid stelt zich op het standpunt dat op zoiets essentieels als tapbier geen woekerwinsten mogen worden gemaakt. Dus heeft ze bij wet bepaald dat 0,25 liter van dit vocht, ex clusief de schuimkraag, hooguit 23 fran ken of 1,25 gulden dient te kosten - wat twee kwartjes goedkoper mag heten dan de doorsneeprijs in Nederland. Nee, een wandeltocht zonder kapsones in Luxem burgs stille seizoen, met na afloop een heel gewoon Luxemburgs biertje, maar in het Nederlands geserveerd - dat is het wel. WILLEM SCHEER Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot hel Nationaal Luxemburgs Verkeersbureau, Nassau laan 8, 2514 )S Den Haag, tel. 070 - 64.90.41. het toeristenseizoen. zijn, geldt hetzelfde. Vier daarvan, te we ten Walk Inn. Passage, City Corner en Des Ardennes zijn in Nederlandse han den. Gewoner kan het haast niet, zou ik zeggen - tenzij je bereid bent in Neder land zelf te blijven". Vertrouwdheid Daar zit veel in. Zoals ook niet te ont kennen valt dat de historische banden tussen Luxemburg en Nederland nog steeds bevorderlijk zijn voor het gevoel van vertrouwdheid dat dit landje ons te bieden heeft. Onze koningen Willem I, Willem II en Willem III waren in de vo rige eeuw immers tegelijkertijd groother tog over Luxemburg. De herinnering daaraan is op tal van plekken bewaard gebleven. Zoals bijvoorbeeld in het cen trum van de stad Luxemburg, waar pre cies zo'n ruiterstandbeeld van koning- groothertog Willem II staat als voor de ingang van het Binnenhof in Den Haag. Veel levendiger nog zijn in het groother togdom de herinneringen aan prins Hen drik („Hendrik de Zeevaarder"), de in 1878 overleden broer van Willem II. Prins Hendrik trad in opdracht van Wil lem II gedurende bijna dertig jaar op als stadhouder over Luxemburg, en deed dat met zo'n enthousiasme en inzet, dat hij onder de Luxemburgers een popula riteit verwierf die honderd jaar na zijn dood nog steeds voelbaar is. Ook het eten in Luxemburg is van een grote gewoonheid. Haute cuisine kent men er wel, maar veel minder dan in bijvoorbeeld het aangrenzende Wallonië. Wie een willekeurig restaurant binnen loopt, stuit negen van de tien keer op een keuken als die van Jos Vlierhuis. Jos zet het verse tomatensoepje op tafel voor zes gulden, de garnalencocktail voor 13,50 en het varkenshaasje voor dertig gulden. De sorbet toe (zeven gul den) serveert hij uiteraard eveneens. Ook in de zomermaanden een gewoon vakantieland dus, dat Luxemburg? Ja wel, maar toch altijd nog aanzienlijk UTRECHT - Er is geen volk ter wereld dat zo vaak georganiseerd op reis gaat als het Nederlandse. Althans, als we de touroperators mogen geloven. Bij de presentatie van de nieuwe zomerprogramma's, vorige maand, was er vrijwel geen touroperator die zich niet in super latieven uitliet over de boekingen voor komende zomer. Wie nu nog niet zijn vakantie in het favoriete hotel of appartement in Spanje, Joegoslavië of Griekenland heeft geboekt zou wel eens achter het net kunnen vissen, zo luidde de bood schap. Zomaar een greep uit de cijfers: vijf procent reizigers méér naar Spanje, tien procent meer voor de bungalows in Griekenland en tien tallen procenten meer zonzoekers richting Turkije. Wie alle stijgings percentages in getallen vertaalt, kan tot geen andere conclusie ko men dan dat de Nederlandse be volking op zijn minst twee keer zo groot moet zijn als de veertien mil joen waarmee wij nu nog steeds re kenen. Ondanks dat voortdurende gegooc hel met cijfers heeft het weinig zin de toerisme-industrie als één grote leugen te brandmerken. Reizen verkopen is nu eenmaal het aan de man brengen van één, twee of drie weken durende illusies. Waarom zouden die verkopers zelf ook niet een illusie mogen koesteren? Aan het eind van het jaar brengen de boeken de financiële waarheid wel aan het licht. Bovendien is het ver haal van wéér meer Nederlanders die de komende zomer de zon in het buitenland gaan zoeken niet zó onwaarschijnlijk, gelet op de natte, sombere, koude zomer van 1987. woud van gidsen Voor iedereen die besluit dit jaar zon en cultuur elders te zoeken, is een afgewogen keuze van de defini tieve reisbestemming letterlijk en figuurlijk een zwaarwegend karwei. Alleen al voor de vele kilo's wegen de reisgidsen van de grootste tou- ropators is een forse kruiwagen no dig. Wie in een opwelling een reisbu reau binnenwandelt voor „zomaar wat informatie", raakt geheid ver dwaald in het woud van gidsen en brochures. Vooral nu de touropera tors zich steeds meer toeleggen op het „maatwerk", bestaat voor vrij wel elke bezigheid die je je maar kunt indenken een aparte reisgids. Om een idee te krijgen: het aanbod omvat onder meer speciale reizen voor jongeren en ouderen, rijken en armen, actievelingen en luilak ken, fietsers en zeilers, automobi listen en wandelaars. Er zijn stu dievakanties, oertijdvakanties, his torische vakanties, een tocht per onderzeeër door de Noordse wate ren, kunstvakanties, biologische vakanties, discovakanties en over- levingsvakanties. Allemaal apart of van alles een beetje. En als de reis van je dromen nog niet bestaat, dan wordt hij ter plekke gemaakt met behulp van de video- en com putersystemen waarover elk zich zelf respecterend reisbureau tegen woordig beschikt. Ontstaat bij u ook opeens zo'n he vig verlangen naar de ongecompli ceerde fietsvakantie van weleer? Tentje achterop en maar zien waar je uitkomt? „Doet u geen moeite om zelf alles uit te zoeken. Ook daar hebben we een gids voor", zegt het vriendelij ke baliemeisje van het reisbureau. Toppers Overigens moet die belangstelling voor de „vakantie op maat" ook niet worden overdreven. De over grote meerderheid van de Neder landers regelt nog altijd zelf zijn vakantie of boekt voor een onge compliceerde vakantie van zon, zee en strand langs de Middelland se Zee. Voor die zon- en zeezoekers blijft Spanje veruit nummer één, op af stand gevolgd door landen als Griekenland, Joegoslavië, het sterk opkomende Turkije en Tunesië. Van alle Nederlanders die in het buitenland op vakantie gaan, reist veertig procent niet verder dan de Bondsrepubliek of Frankrijk. Over prijsstijgingen wordt door de touroperators nauwelijks meer ge sproken: met name in het voor- en naseizoen is het georganiseerde rei zen juist voordeliger geworden. Voeg daarbij de effecten van de da lende brandstofprijzen, de wegzak kende dollar, de geringe prijsstij gingen in de vakantielanden en de onlangs overeengekomen verbeter de reisvoorwaarden, en het is dui delijk dat een Nederlandse toerist momenteel al gauw voor een dub beltje op een behoorlijke rang zit. Kan het reizen nóg goedkoper? „Ja", zeggen de consumentenorga nisaties. „Neen", zeggen de meeste touroperators, „alleen als de va kantiespreiding wordt doorgezet of als de Nederlander bereid is 's nachts te vliegen en urenlang op een vliegveld rond te hangen". Wie een keer écht op eén exclusie ve rang wil zitten, moet diep in de buidel tasten. Voor een bedrag van ongeveer honderdduizend gulden kan een plaatsje worden gereser veerd voor een acht uur durende ruimtereis in 1992. Er zou al een Nederlander hebben geboekt. Glimp van zomer Een belangrijke vraag blijft voor alsnog onbeantwoord. Zijn er in 1988 nog veel landgenoten die zich wagen aan het avontuur van een vakantie in eigen land? Ondanks de slechte zomer bleken het afgelopen jaar vooral de korte, tweede vakanties binnen de eigen landsgrenzen zeer in trek. Een waarschijnlijk ook in 1988 doorzet tende ontwikkeling, waaraan de groeiende luxe in de bungalowpar ken niet vreemd zal zijn. Boven dien is Nederland een tamelijk goedkoop land om vakantie te houden - en dat is een argument dat óók veel Nederlanders aan spreekt. Het is duidelijk: nog voordat de winter ons land heeft aangedaan lopen velen al weer met de zomer in het hoofd. Voor wie daar als ge volg van de donkere dagen wat moeite mee heeft: in de Jaarbeurs in Utrecht wordt volgende week een glimp van die komende zomer opgelicht. Met felle schijnwerpers, grote posters, Duitse huisjes, bier- pompen. braadworst, stokbrood en kaas, exotische drankjes en opzwe pende muziek wordt een sfeer op geroepen die die van een vakantie zo dicht mogelijk moet benaderen. Voor die echte grote vakantie geldt veelal: nog even geduld! JOS TIMMERS wistbare toppositie op de ranglijst van buitenlandse kampeerders in Luxem burg. Belgie, dat nummer twee staat, haalt nog niet eens de helft van dit aan tal. Ook de exploitatie van de meer dan honderd campings en de talloze hotels en restaurants is veelal in handen van de Nederlanders. „Als ik nou Vianden neem", geeft Vlier huis een voorbeeld, „dan zie ik dat hotel Berg en Dal, hotel Clees, Auberge du Chateau, hotel Het Hof van Holland en mijn eigen hotel Bingen allemaal door Nederlanders worden geëxploiteerd. Van de in totaal tien hotels die we hier heb ben. Dus dat is vijftig procent. En voor de acht restaurants die er in Vianden Vianen en de rust die ervan uitgaat buiten

Leidse Courant | 1988 | | pagina 19