I Behoud dorpskarakter belangrijker dan bouw nieuwe woningen i1 STRUCTUURSCHETS OEGSTGEEST: SDB wil aanstelling één milieudeskundige ^DEN OMGEVING SeidóaQowiant ZATERDAG 9 JANUARI 1988 PAGINA 13 EIMUIDENAAR JAAR GEWOND )ERDORP Een 35-jarige Leimui- metar is gisteravond om kwart over gewond geraakt bij een ongeval op arallelweg langs de rijksweg A 4 ter ie van Hoogmade. nan miste de bocht in de Parallel- In plaats van rechtsaf te slaah, reed schtdoor. Daardoor kwam de auto in ^ürm terecht, reed door een paar bos- j n sloeg over de kop. De bestuurder VT ernstig gewond naar het Acade- Ziekenhuis gebracht. De man had *e m'nuten voor dit ongeval een S\g veroorzaakt op de brug over de fSweg A 4. Hij reed achterop een auto Üond te wachten voor het rode ver plicht. De Leimuidenaar reed na dit <aagsf"1 door k aan ries^ Vijfenvijftig jaar getrouwd SASSENHEIM Het echtpaar Van Drongelen-Da Graca uit Sas- senheim is op dinsdag 12 januari 55 jaar getrouwd. Het echtpaar komt oorspronkelijk uit Indonesië. De bruid werd op Java geboren, de bruidegom op Sumatra. Van Drongelen was daar onder andere werkzaam bij de spoorwegen. Het echtpaar woonde tot 1956 in Indo nesië. In dat jaar verhuisden ze naar de Antoniuslaan in Sassen- heim. Sinds enkele maanden woont het echtpaar, 81 en 83 jaar oud, in Huize St. Bernardus. Het jubilerende paar heeft een zoon en twee kleinkinderen. Meneer Van Drongelen heeft als hobby houts nijden. Jubilerende verenigingdeelt bossen bloemen uit OUDE WETERING Ter gele- genheid van het 75-jarig be staan van de oranjevereniging Juliana van Alkemade-Oost, gaat de jubilaris dit jaar elke inwoner van Alkemade die 75 jaar wordt een bloemetje bren gen. Gistermiddag was dit voor de eerste keer het geval. Ge lukkige was mevrouw M.C. Roessen-Hoogeboom van de Burgemeester Vosterstraat in Oude Wetering. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer J. Bakker, overhandigde haar samen met zijn felicitaties een bos bloemen. FOTO: WIM VAN NOORT Alex Senne krijgt erepenning Scouting LEIMUIDEN De Leimuidense r.k. jeugd beweging Scouting '63 heeft gisteravond tij dens de nieuwjaarsreceptie de Leimuidenaar Alex Senne in het zonnetje gezet. Hij kreeg de erepenning van Scouting Nederland van wege zijn bijzondere verdiensten voor de Lei muidense afdeling. Alex zet zich al jaren in als leider van enkele scoutinggroepen. Met deze huldiging luidde Scouting '63 tege lijkertijd het jubileumjaar in. In 1988 bestaat de jeugdbeweging 25 jaar. Ter ere van dit heuglijke feit kreeg burgemeester M.J.J.M. Boelen van Leimuiden gisteravond van de ju bilerende vereniging een taart aangeboden. Er zullen dit jaar verschillende festiviteiten plaatsvinden. Hoogtepunt daarvan valt rond juli/augustus. Dan wordt er een groot zomer kamp georganiseerd. Waarschuwingen foutparkeren OEGSTGEEST De rijkspolitie en de milieu-ambtenaar gaan met in gang van maandag waarschuwingen uitdelen aan mensen die hun auto fout parkeren in de De Kempenaer- straat in Oegstgeest. De straat is on langs gereconstrueerd. De verkeers situatie is gewijzigd en alle verkeers borden zijn nu geplaatst. In de straat moet nu binnen de vakken worden geparkeerd, de maximale parkeertijd mag niet worden overschreden en de parkeerschijf moet worden gebruikt. Wie de regels overtreedt krijgt vol gende week eerst nog een gele waar schuwingsbon onder de ruitenwisser. Daarna zullen echte bonnen worden uitgedeeld. gsel Hdplitie 'ilferch tervolgt •det[ ïng ruidspaar Ji KEMA DE Een dolle \tervolging heeft in de :ht van donderdag op lag een pasgetrouwd de stuipen op het lijf 3gd. Het bruidspaar rond half drie na af- van de feestelijkhe- niets vermoedend per de aftocht geblazen, de Weteringweg in de hmbieente Haarlemmer- SHer kreeg het echtpaar eerste politiewagen het politiekorps Alke- de achter zich aan. Ge- ^^Tialeerd was dat de auto Kindf" nummerplaat bezat. pasgetrouwden waren ee beft van geen kwaad be- -lizalfcf. Inmiddels werdep an3 If om^Sgen^e politie- tPsen v'a de centrale 3ling: \ldkamer gealarmeerd. an lien het echtpaar een half 100 ur later op de weg naar ®ri^-echf werd aangehou- 4.30 ifr bleken zeven wagens sievej Alkemade, Alphen, 4.30 \skoop. Bodegraven en t-Me«fcyen zjcjj me( de aghter- ppaging bemoeid te heb- Di. eP- Uiteindelijk bleken bruiloftsgasten verant- Mass^ordelijk voor de begane Hjsdaad". Zij hadden bij SrkdP, van Sr"P de num- feesirplaat van de auto om- l6.3dbogen. zodat de cijfers 1 21 -1 letters niet meer te le- a-waren patië bezoT" .15-»- indbe 'naJV wil meer pemfiicnwcrking n erns KpEN ..Een betere sa- hoolftwerking tussen de bonden sPferling en met het afde- krijgt de hoogste Dat hield de voor- van de Leidse afdeling het FNV L. Nievaart zijn gisteren voor tijdens de in het re bJaKavo-gebouw aan de neuëtstraat. )ie: Htelde dat 1988 een jaar zou Q»«*len waarbij veel „werk ekenFe wir,kel zou zijn voor de en ipond". Vooral het verweer lartbui de nieuwe bezuinigings- a bejnen van de regering zou inspanning kosten, voor- 8.30 fe hij. Om die reden vond tie |het noodzakelijk dat de gsteejlen goed samenwerkten. 10.) l^aart: „Het is nu niet de om onderlinge tegenstel- pn naar buiten toe uit te pendfen •NTRlite elb« ilefor» OEGSTGEEST Het behoud en het herstel van het dorpsgezicht heeft in Oegstgeest de komende jaren voorrang boven nieuwbouw. Dat staat te lezen in de struc tuurschets van de ge meente, in opdracht ver vaardigd door een werk groep die bestaat uit ambtenaren van de ge meente en het Bureau Stad Rotterdam. Het col lege van burgemeester en wethouders onder- schijft het uitgangspunt om de „Parel aan de Leidse kroon", zoals Oegstgeest wordt om schreven, zoveel moge lijk te behouden. Nadat de nieuwe wijk Haaswijk is volgebouwd zal er nog maar beperkt nieuw bouw worden gepleegd. De groei wordt terugge bracht naar 40 tot 60 wo ningen per jaar. „Dat beleid heeft tot gevolg dat de natuurlijke aanwas waarschijnlijk^ niet meer kan worden opgevangen, maar dat kan niet anders", aldus wethouder A. Kohlbeck van ruimtelijke ordening in een toelichting. „De bebouwings mogelijkheden in de gemeen te zijn beperkt, en het houdt een keer op. Oegstgeest ver keert bovendien in de om standigheid dat de woningbe zetting onder het landelijk gemiddelde ligt. Eén en an der heeft weer tot gevolg dat de woonruimteverdeling in de nabije toekomst anders zal worden aangepakt", aldus de heer Kohlbeck. De beperkte nieuwbouwmo- gelijkheden moeten tussen de bestaande bebouwing worden gezocht, of in de Morsebel- polder boven Haaswijk. Over die mogelijkheden zijn het college en de werkgroep het niet helemaal eens. De werk groep wil de Overveerpolder (naast zwembad Poelmeer) bijvoorbeeld niet bebouwen, omdat deze een onderdeel vormt van de groene strook die de gemeente vanaf sport park de Voscuijl doorsnijdt. Het college wil die mogelijk heid openhouden. Sportvelden De werkgroep wil de bebou wingsmogelijkheden onder zoeken van sportpark De Krogt aan de Hofbroucker- laan. De sportvelden zouden bijvoorbeeld naar de Over veerpolder kunnen verhui zen. Het college wil de ten nisbanen en de hockeyvelden alhier niet zonder meer opof feren. Hooguit zou het colle ge een strook hockeyvelden langs de Langevoort willen bebouwen, waarvoor de hoc keyclub dan in ruil enkele kunstgrasvelden aan de Laan van Alkemade zou kunnen krijgen, die veel intensiever kunnen worden bespeeld. Het college voelt er niets voor om de sportvelden langs de rijksweg A 44 te verplaat sen. Daar zouden volgens de werkgroep eventueel kanto ren kunnen komen. Burgemeester en wethouders voelen wel voor de verbete ring van de inrichting van het gebied rond winkelcen trum Langevoort. Of het ge bied een echte centrum-func tie zou moeten krijgen is ech ter nog een open vraag. Dat zou namelijk betekenen dat alle belangrijke gebouwen (zoals eventueel een nieuw gemeentehuis) daar moeten worden neergezet. De werkgroep wil het gebied ten westen van rijksweg A44 zoveel mogelijk openhouden, met name de Rijnoever, Rijn front en Elsgeesterpolder. Al leen in de nabijheid van de veiling Flora zou nog kunnen worden gebouwd. Ook aan de Leidsestraatweg (Ende geest) moet het landschap open blijven. Hetzelfde ver haal is van toepassing voor de Voorhofpolder (Put van Menten), waar een recreatie gebied komt, en de Broek- en Simontjespolder (langs de spoorlijn). Het college kan deze stellingen volledig on derschrijven. De structuurschets zal ko mende dinsdag in de com missie openbare werken worden besproken. Alle be trokken verenigingen en in stellingen zullen in een vroeg stadium hun inbreng kunnen hebben. Het is de bedoeling dat de definitieve structuur schets in augustus door de ge meenteraad wordt vastge steld. „Dan hebben we in ie der geval een goed funda ment waar we bij de verdere planning van uit kunnen gaan, en krijgen we niet meer die eindeloze discussies over .hoe de gemeente verder ontwikkeld zou moeten worden", aldus wethouder Kohlbeck. Wetenschapswinkel verricht meer werk LEIDEN Het aantal vragen dat is binnengekomen bij de Leidse Wetenschapswinkel is in de periode 1985-1987 aan zienlijk gestegen. Toch slaag den de medewerkers erin de vragen sneller af te handelen. Voorts is meer onderzoek ver richt en is de financiële om vang van de projecten sterk gestegen. Vakgroepen van de Universiteit en buitenstaan ders leverden een grotere fi nanciële bijdrage. Dat blijkt uit een evaluatie van de Adviescommissie van de Wetenschapswinkel. Van wege de positieve ontwikke ling heeft de Leidse Universi teit besloten de personeels sterkte structureel uit te brei den met drie formatieplaatsen. In 1984 werd besloten het aan tal personeelsleden tijdelijk uit te breiden, in afwachting van de evaluatie. „De verwachtin- fen die met de personele uit- reiding zijn geschapen, zijn volledig waargemaakt", con cludeert de Adviescommissie. RAADSLID WEG OEGSTGEEST Het CDA- raadslid mevrouw J.C.J. van der Bend-den Ouden gaat de gemeenteraad van Oegstgeest verlaten. Zij wordt opgevolgd door de heer D.J. de Ruijter, ex-voorzitter van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk. De heer De Ruijter zal in de raadsvergadering van 25 fe bruari worden geïnstalleerd. LISSE De gemeenten in de Duin- en Bollen streek moeten de komen de tijd de achterstand met het uitgeven van Hinder wetvergunningen snel wegwerken. Daarom wil het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) binnen een paar maanden één deskundige op milieugebied aanstel len. Het ministerie van VROM en de provincie betalen hiervoor de eerst komende twee jaar 150.000 gulden. Deze deskundige moet het overleg tussen de gemeentelij ke milieuambtenaren op gang brengen. Hierdoor moet op den duur efficiënter en daar door goedkoper gewerkt worden. Achterstanden bij het uitvoeren van de Hinderwet kunnen zo weggewerkt worden. Ook de controle op het naleven van de Hinder wetvergunningen moet verbe terd worden. De deskundige van het SDB moet verder pro beren milieuproblemen naar boven te halen en adviezen ge ven aan de gemeenteambtena ren. Gedeputeerde H. van der Vlist (milieu) zei gisterochtend op het gemeentehuis in Lisse: „De Duin- en Bollenstreek heeft geen milieudienst. De gemeenten zijn alleen niet in staat om alles te doen wat noodzakelijk is op milieuge bied. De provincie steunt daar om dit initiatief tot samenwer king. Het is wel de bedoeling dat deze samenwerking na twee jaar wordt voortgezet". Met het besluit om een des kundige aan te stellen volgt het SDB niet het voorstel van het bureau Berenschot dat on derzoek heeft gedaan naar het uitvoeren van de milieutaken in de Duin- en Bollenstreek. Berenschot deed de aanbeve ling om een paar milieuconsu lenten aan te stellen. C. Saris: „Om meer milieuconsulenten aan te trekken, lijkt ons wat overdadig. Bovendien weten we niet precies of, als we nu mensen met een bepaald spe cialisme aantrekken, we die in 1990 nog nodig hebben. Ook kunnen we nu nog niet over zien of we over twee jaar de aanstelling van meer consu lenten financieel kunnen dra gen". Zilver voor Sassenheimer De Sassenheimse T. Spaan kreeg gistermid dag de eremedaille in zil ver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Spaan kreeg deze onder scheiding omdat hij veer tig jaar bij Sikkens werkt. Het grootste deel van die veertig jaar werkte Spaan als keurmeester in het bedrijfslaboratorium. Spaan heeft zich verder verdienstelijk gemaakt bij de voetbalvereniging GWS en zich ingezet bij -de EHBO van het bedrijf. De versierselen werden opgespeld door de bur gemeester van Sassen- heim A. Kret. Tijdens de bijeenkomst in het be drijfsrestaurant De Pot- molen ontving Spaan de Sikkensspeld met dia mant van de heer A. Gel ling namens de Sassen heimse directie van Sik kens. P. Tjallema over handigde Spaan een leg penning en oorkonde na mens de Vereniging Verf- fabrieken. R. Keblusek deed namens de leiding van het bedrijf een wand klok cadeau. Collega T. van der Westen gaf Spaan tot slot een hoge drukspuit en enkele fles sen drank cadeau. FOTO: WIM VAN NOORT jet begin van het nieuwe jaar 926 verschafte het „Geïllu- Jreerd Zondagsblad" niet de inke voorraad nieuws en te- pgblikken waarop de redac- gehoopt had. De kopij loest maar weer gezocht warden in schrijnende verha- jri vol arme oude moeders, ;sten van vaders en scha- Tn van kinderen, schok- tikkende zoons die op het "ïchte pad terugkeren na een jven vol dwalingen, waarvan zich aansluiten bij de >oie socialisten als wel heel juitend werd ervaren. Maar ^ïtroerend moest het alle- laal wel wezen. Daar hadden boral de lezeressen van het Zondagsblad het volste recht Ik neem een episode uit ijet verhaal „Uitgedoofde ;n titel die al heel wat fanning beloofde. Het draai- vooral om de „ongedurige jriftbuien" van vader Van vvaaij, die „zoo dikwijls mi- jachtend op zijn zoon Ber- Jard neerzag". Ternard, is 't weer zoo... :eft vader je weer niet be- jrepen?" Zij poogde zijn hoofd jaar haar op te heffen, maar mloos liet hij het op z'n ar- ien rusten en snikte door, Jng en heftig als een kind. ternard, luister nu eens naar KORAAL: „Het ophalen van een koraalblok van den zee bodem". je moeder...", klonk de zachte stem weer, met doffen klank, waarin smeeking lei en tril ling. Het folterde de moeder, dat haar zoon de warme liefde van haar moederhart teleur stelde en zich leiden liet door de woeste drift, die kookte en bruiste in z'n jong gemoed. Maar was dat ook geen hoog moed... als hij de dingen eens van den goede kant bezag, moest hij dan niet erkennen, dat hij in opstand was geko men tegen z'n vader?... En toch neen, de .schuld' was niet alleen bij Bernard te zoe ken... haar man dat had ze zoo dikwijls reeds ondervon den had ook nu weer onge lijk.... Woest was Bernard Opeens van z'n stoel gespron gen, en heftig vertoornd liep hij de kamer uit. Beneden in de gang hoorde mevrouw Van Swaaij hem de buitendeur achter zich toetrekken, en toen was 't stil geworden..." En zo ging het door, met veel puntjes en gedachtenstreepjes. De kentering in het drama kwam pas, toen pa „met een smartelijken gil" op straat be land was na van een rijdende tram gesprongen te zijn, waaraan hij een gebroken been en een ernstige hoofd wonde overhield. Dit was no dig om vader en zoon weer met elkaar te kunnen verzoe nen, tot innige vreugde van de beproefde moeder. In de huiskamers van onze eigen moeders en grootmoeders werden 62 jaar geleden, op za terdag 9 januari '26, toen het verhaal uit was, zuchten van verlichting geslaakt. Het Zon dagsblad had z'n nut weer eens bewezen. Onze vaderen interesseerden zich meer voor een fotorepor tage over „de verovering van den zeebodem". Dat was pas spekkie voor hun bekkie. Daar moesten ze het mee doen. Televisie was een onbe kend woord en naar de film gingen ze ook maar weinig. Daarom waren al die foto's van een Amerikaanse natuur wetenschappelijke expeditie naar de „Koraalbosschen" aan de kusten van de Bahama-ei- landen zo imponerend. Ons voorgeslacht, met de gouden horlogeketting op het vest, de slobkousen rond de hoge schoenen om de voeten warm te houden en omdat het zo sjiek stond, de haren vaak 'in model gehouden met brillan tine, rinkelend los geld in de broekzak om mee te spelen wat ook sjiek was zag met rode koontjes hoe een koraal- blok „door middel van een grijper, geholpen door den duiker, van den zeebodem werd losgerukt". Ze maakten kennis met „het oerwoud op den bodem'der zee" en „het dartel beweeg der visschen boven 't koraalbosch. Een ge heel andere wereld". Overigens was er weer eens, na alle winterse koude, een kille watersnood in ons land. Limburg, stukken van Noord- Brabant, de Achterhoek en bij Meppel, verdwenen onder het water. Hare Majesteit en ha ren prins Hendrik plus Com missaris der Koningin, alias de gouverneur, lieten zich in Roermond door de over stroomde straten roeien. Ook „waschtobbes" (zoals in Box meer) werden door het volk aangewend om zich te ver plaatsen, en eerwaarde zusters vluchtten „allen naar de hoogste verdiepingen van hun Zusterhuis te Boxmeer, om daar den val van het water of redding af te wachten". Het was bar en boos. Maar de Wil lenden liet zich met grimmig genoegen, met heur armen om d'r lui nekken, door twee stoere matrozen naar hoger wal dragen. Zo'n actie had ze nooit aan Hendrik kunnen overlaten. Hendrik zou er ook niets voor hebben gevoeld, vrees ik. Lieve help! Ik raak door m'n regels heen. Scherts; even nog. „Bezoeker, tot rijk ge worden winkelier, die hem eenige portretten in olieverf heeft laten zien: „U hebt voorname voorouders gehad, mijnheer?" Gewezen winke lier: „Ik heb ze zelf op een verkooping uitgezocht, wat hmm zeg". VORSTELIJKE LAST: „Dat het ook voor de Landsvrouwe geen gerieflijke tocht was, toont deze toch nog vroolijke kiek". „Hij: „Wel hartje, ben je een beetje aan 't koken voor je snoe- ze-hondje?" Zij: „Nee, schat, Dolly wil vanavond niets eten en daarom kook 'k dit maar voor jou".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13