i ]méó&Q®wumt STAD OMGEVING Mogelijke Minibankschroef tónrust ontslagen over Personeel AZL overweegt acties tegen bezuinigingen omwonenden: Niet zelf prutsen met schoonmaken van vogels ->L m Maatregelen bij vuilverbranding blijven uit ZATERDAG 9 JANUARI 1988 PAGINA 11 straf geëist tegen ichtwagenchauffeur HAAG/LEIDEN Een 23-jarige vrachtwagenchauf- it Bodegraven heeft gisteren voor het gerechtshof in [aag drie maanden celstraf, waarvan twee voorwaar- tegen zich horen eisen wegens het veroorzaken van idelijk verkeersongeluk in Leiden. De man, die op 27 iber 1986 op het Levendaal/hoek St. Jorissteeg een aanreed, loopt bovendien het risico dat zijn rijbewijs sgen maanden wordt ingetrokken. De chauffeur gaf hij niet goed had uitgekeken toen hij met zijn vracht- naar rechts reed. De fietser reed pal naast hem. Een :her<jk was niet meer te vermijden. De verdachte had in |np instantie van de rechtbank een maand voorwaardelijk jen. plus een geldboete van duizend gulden. Geduren- 1 eeti half jaar werd hem de rijbevoegdheid ontzegd. Hij li hoger beroep, omdat hij zijn rijbewijs niet zou kun- jissen. Hij had liever een onvoorwaardelijke gevange- die hij in zijn vakantie kan uitzitten. Uitspraak op Vervolg van de voorpagina) WASSENAAR „Laat niemand zelf met allerlei middeltjes aan de vogels gaan prutsen in een goed bedoelde poging de olie te verwij deren en de vogels in leven te houden". Dat zegt de heer Walter Donders van de dierenbescher ming in Wassenaar. Volgens verwachtingen van de Dierenbescherming, leden van de Vogelbescherming en de politie zal de omvang van de vervuiling in het weekend duidelijk worden, maar dat het een ramp zal worden is zeker. In deze maanden overwinteren duizen den zeevogels voor de Neder landse kust, waar ineens een groot dik olietapijt op de golven verscheen. „We gaan het hele weekend zoeken. We vrezen dat het om duizenden dode zeevogels gaat. We richten ons vooral op het vangen van vogels die nog in leven zijn. Wanneer men vogels onder het teer zittend heeft ge vonden kan men ons opbellen, tel. 01751-17772, of de vogels brengen naar de Suykstraat 26 in Wassenaar". De politie van Wassenaar en Kat wijk sureveilleert vandaag en morgen regelmatig op het strand en houdt de situatje in de gaten. Ook daar wordt gevreesd dat dit bulancedienst in Oegstgeest is: een zwart weekend gaat worden Haarlemmerstraatweg 12 in voor de vogelstand voor de kust. Oegstgeest; tel. 071-174141. Het echtpaar Raaymaekers be- De Dierenambulance Den Haag heert de dierenhulp- en ambu lancedienst in Oegstgeest: „Wij schat dat er gisteren circa 50 le vende volgels zijn gevonden door staan klaar voor de opvang van politie en ambulance. Hoeveel de zeevogels. Het schoonmaken dode vogels er zijn is niet bekend, van de vleugels is een apart vak en vraagt veel geduld en tijd. maar de aantallen zijn aanzien lijk. De politie was tot gister- Wanneer de vogels olie hebben avond laat nog bezig met het zoe- binnengekregen is meestal de ken naar vogels. slokdarm en de maag verbrand Een deel van de dieren is overge- bracht naar vogelasiel De Wulp in Den Haag en naar andere en dan zal de vogel het loodje bracht naar vogelasiel De Wulp leggen. Maar hebben de vogels 1 geen olie binnen gekregen dan is asiels in de regio. Ook bij de, die- de overlevingskans groot". Het renambulance zelf is men bezig adres van de dierenhulp- en am- geweest met het schoonmaken van de vogels. Daarbij werd ge bruik gemaakt van garagezeep omdat dit de huid van de dieren niet beschadigt. Sommige vogels waren zo besmeurd met de pek, dat ze als vogel haast onherken baar waren en niet meer schhon- gemaakt konden worden. „Ik werk er al vijfeneenhalf jaar, maar zo erg als dit heb ik het nog nooit meegemaakt", aldus een woordvoerder van de dierenam bulance. Hij verwacht vandaag nog meer slachtoffers, omdat de wind dan naar de kust draait en ook de vogels, die nu nog op zee drijven aan zullen spoelen. Kagerstraat afgesloten LEIDEN In verband met riole ringswerkzaamhe den is de Kager straat afgesloten voor het verkeer. De werkzaamhe den zullen onge veer een maand in beslag nemen, al dus de politie. Bussen rijden tot de Faljerilstraat en vervolgen hun weg via de Hout laan. Jiespj Poelh[ ank. (£IDEN De vakbon- ondeijn overwegen acties te /oensan voeren als de direc- van het Academisch ekenhuis Leiden (AZL) "fet garandeert dat er ^"■en gedwongen ontsla- ln vallen. 1' vakorganisaties stellen de liharde eis" dat geen enkel soneelslid zijn baan mag iitraken in het kader van bezuinigingsoperatie van 1 miljoen gulden. Tot nu heeft de directie niet wil- uitsluiten dat er gedwon- i ontslagen vallen. „We n eerst praten met de di- tie. Acties zijn het laatste middel", aldus E. van iggelen. vertegenwoordiger lln de AbvaKabo. „Wij vin- Mn niet dat personeelsleden dupe mogen worden van slecht management van de directie van het ziekenhuis". De directie heeft gisteren tij dens een besloten bijeen komst vertegenwoordigers van het personeel ingelicht over de bezuinigingsplannen. Totaal moet 7,2 miljoen gul den worden bezuinigd op personeelskosten en 11,1 mil joen op materiële lasten. Dat betekent dat er dit jaar 146 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Vorig jaar kwam de directie met de verschil lende diensten en afdeling tot overeenstemming over het schrappen van 121 arbeids plaatsen. Daarnaast moeten nog 25 extra formatieplaatsen verdwijnen, aldus de directie in een extra mededelingen bulletin. Bij de niet-medische diensten worden 72 banen geschrapt, de verpleging moet 44 plaatsen inleveren, de centrale medische dien sten 17 en de medische afde ling 13 plaatsen. De directie verwacht dat er voor 1 februari afspraken ge maakt zijn over de te schrap pen banen. „Voor het geval dat gedwongen ontslagen noodzakelijk zullen blijken, zal een sociaal plan worden ontwikkeld en een aparte be geleidingscommissie inge steld". Onrust ,,Dat kunnen wij niet accep teren". zegt Van Seggelen. ,,Wij vinden dat een andere oplossing moet worden ge zocht. Zo zouden de bezuini gingen over een groter aantal jaren kunnen worden uitge smeerd. Het tekort is tenslot te ook in verschillende jaren ontstaan". Hij noemt het „heel zorgelijk" dat de direc tie nu voor het eerst niet wil garanderen dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. „Er is grote onrust ontstaan onder het perso neel". Veel grotere problemen zul len er echter ontstaan als mi nister W. Deetman van on derwijs en wetenschappen het personeelsplan van het ziekenhuis niet accepteert, denkt Van Seggelen. „En daar hebben wij sterke aan wijzingen voor". Hij legt uit: „In het kader van de Selec tieve Krimp- en Groei-opera- tie heeft de minister 1,8 mil joen gulden beschikbaar ge steld om mensen eervol ont slag te kunnen verlenen. Het gaat dan om personeelsleden die ouder zijn dan vijftig jaar en een bepaald aantal dienst jaren hebben. Zij kunnen vervroegd uittreden en het ziekenhuis betaalt hen tot ze de pensioengerechtigde leef tijd hebben bereikt. Er is geld beschikbaar voor het op deze manier schrappen van veer tig formatieplaatsen. Het AZL heeft een personeels plan ingediend waarbij ervan wordt uitgegaan dat er 146 banen op deze manier ver dwijnen. Dat zou echter vijf miljoen gulden kosten en wij denken niet dat de minister dat accepteert". Cicero Op andere personeelskosten moet nog eens 1,1 miljoen gulden worden bezuinigd. Dat betekent een fikse kor ting (250.000 gulden) op het informatieblad Cicero, min der geld voor buitenlandse reizen, congresbezoeken en dergelijke en een hogere bij drage van het personeel voor de aanschaf en het wassen van dienstkleding. Ook de kerstpakketten zullen worden afgeschaft. De kosten voor medische en verzorgingsmiddelen moeten aanzienlijk naar beneden, vindt de directie. „In 1987 gaf het AZL per verpleegdag 180 gulden uit aan medische en verzorgingsmiddelen. In de andere academische zie kenhuizen was dit bedrag ge middeld 56 gulden lager al dus de directie. Op de huishoudelijke kosten moet een miljoen gulden worden bespaard en op ener giekosten een half miljoen. De directie wil drie miljoen gulden bezuinigen op alge mene kosten zoals kantoor middelen, telefoon- en porti- kosten. In 1988 denkt het ziekenhuis een ton binnen te halen aan parkeergeld dat bezoekers, patiënten en personeel moeten gaan betalen. De ver koop van röntgenarchieven moet een half miljoen gulden opleveren. Janet van Dijk, on|er Evelein, Kees van Her- i en Rudolf Kleijn. 45'jr KK eukéi directeur van een scho- geenoemeenschap voor middel- 0632T dienstverlenings- en ge- dheidszorgonderwijs rj^fjlgo) moet je je wel erg broJn voelen tussen stoere re- (ne-jongens, paniekbesten- e handelaars in aandelen rijke registeraccounts. Als ZENan toch met jouw school kranten wil halen, dan et je gewoon een beetje Ken. deed directeur B. van nt van de Leidse school mdgo Emilie Knappert ri december. Uiterlijk de Ute dag van die maand sten leerlingen van zes jaar en ouder hun lesgeld U30 gulden naar de scholen Den overgemaakt anders jden ze geen lessen meer :ten ?en v°'gen. eral ontstond paniek. Want °eze bleken nogal wat leerlin- I het bedrag nog niet te 2t| iben gestort. Wie het ver- Bn was, kreeg van de este schoolbesturen nog iele dagen respijt en met eerlingen die het geld niet snel konden ophoesten d een speciale regeling ge- fen. f.14, t op de Emilie Knappert, telde de directeur. Voor de en leerlingen die niet had- betaald, zouden met in- l van maandag 7 decem- de schooldeuren gesloten f.26,(ven. Die bewuste maan- morgen om tien uur liet directeur weten dat hij bij besluit was gebleven: „De lingen die nog niet heb- betaald, zijn niet binnen- omen". Leidse wethouder van on wijs, Henriëtte van Don- weersprak dit een paar n later tijdens een ge- entelijke commissieverga- ing: „Geen enkele leerling f65 van school gestuurd". Bo- ïmeester Van Delft hield echter onbereikbaar en ek wekenlang op vakantie :ijn. Deze week kwam er een reactie van zijn atsvervanger, die zich wat juanceerder uitliet dan zijn [ffende baas: „Leerlingen school gestuurd? Nee, ft wat°r. we hebben geen proble- isingfn gehad over het lesgeld". De bewoonster van Duinzichtstraat 33 in Oegstgeest kan dikwijls 's nachts niet slapen door de herrie die afkomstig is van „(dronken) jongelui die zich verzamelen rond de zitbank en het plateau van de glijbaan". (Zie „Spelen"), foto: wim van noort f.57 odder :wel het alom bekende issenaarse slib al enige tijd en wel in Schiedam ligt opgeslagen, borrelt het hier en daar nog figuurlijk op. De geschiedenis mag als be kend worden beschouwd. De gemeente Wassenaar zat met een hoeveelheid vervuild slib in de maag, kreeg toestem ming het in de Braassem te dumpen, maar zag die storting van alle kanten gedwars boomd. Van arren moede be sloot de provincie dat Wasse naar het goedje naar Schie dam mocht brengen. Hoewel veel officiële instan ties zich achteraf op de borst klopten, werd De Braassem natuurlijk gered door plaatse lijke actievoerders en visvere niging 't Looze Vissertje. En door burgemeester Hans van der Sluijs van Hazerswoude. Die verklaarde de gemeente lijke loswal tot verboden ge bied voor het slib en stuurde de vrachtwagens terug naar Wassenaar. Dat zit ze in Wassenaar ken nelijk nog steeds niet lekker. Wassenaars wethouder Dolf Cocheret de la Morinière (ruimtelijke ordening) kon deze week niet nalaten nog wat modder in de richting van Hazerswoude te gooien. Van der Sluijs had in strijd met de regels gehandeld, zei de wethouder. „Wonderlijk" noemde Cocheret het optre den van de burgemeester van Hazerswoude. Maar is het niet veel wonderlijker dat Wasse naar het blijkbaar nog steeds heel gewoon vindt dat een grote hoeveelheid giftig slib in een natuurgebied wordt ge stort? Wassenaar beriep zich er begin december op haast te hebben. Het slib moest snel weg uit het Weteringpark, an ders zou men niet meer kun nen beginnen met de bouw van woningen. De eerste paal moet nu nog worden geslagen. Is dat niet wonderlijk? Onzinnig Inspraak, we hebben er op deze plaats de laatste weken al vaker over geschreven, stelt in Leiden bijzonder wei nig voor. Er zijn nogal eens ambtenaren die „vergeten" dat een plan de inspraak in moet voordat het definitief kan worden vastgesteld, en als dat al gebeurt, haalt dat weinig uit. Er zijn twee moge lijkheden: of het -ontbreekt de burger aan tijd om zijn bezwa ren voldoende beargumen teerd op papier te zetten (en hoe moeilijk het is om ambte naren te overtuigen van je ge lijk is meer dan eens geble ken), of de gemeente neemt er kennis van, maar drijft in tussen gewoon haar eigen zin door. Die conclusies konden worden getrokken uit de er varingen van nota bene de ambtenaren zelf met de Leid se inspraakverordening. Er varingen die lang niet alle ambtenaren wensten te mel den aan de inspraakcommis sie, het groepje mensen dat aan het gemeentebestuur ad viezen uitbrengt over de opzet en organisatie van inspraak procedures en dat ook klach ten van burgers over inspraak behandelt. Dat is geen won der. Nu is de beurt aan de burgers. Zij mogen tot en met 1 febru ari hun ervaringen met de in spraakregeling kenbaar ma ken. Gezien voornoemde con clusies mag enerzijds worden verwacht dat de PTT de ko mende drie weken overuren zal moeten maken om de sta pels post met klaagbrieven op het stadhuis af te leveren. Er is tenslotte nogal wat mis met de manier waarop de in spraak in Leiden is geregeld. Anderzijds valt te vrezen dat niet één klacht binnenkomt bij burgemeester en wethou ders. Wie kan immers nog de moed opbrengen te reageren op inspraak, als hij vrijwel ze ker weet dat er toch niets mee wordt gedaan? Inspraak in in spraak, hoe durf je als ge meentebestuur in Leiden zo'n constructie nog te bedenken na het verslag van de in spraakcommissie. Daar is maar één woord voor: onzin nig. Kwaadaardig (1) Dat het „eigen" weekblad Mare niet overal even popu lair is binnen Leidse universi taire kringen is inmiddels wel bekend. Menig wetenschapper en student ziet in Mare, en vooral in de per 1 januari ver trokken hoofdredacteur, een handlanger van de vermale dijde onderwijsminister Wim Deetman. Een soort advocaat van de duivel dus. Mare en ex-hoofdredacteur Quirien van Koolwijk hebben dat vooral te danken aan de eigenzinnige koers die het blad de afgelopen jaren heeft gevaren. Uitlatingen van Van Koolwijk in een afscheidsin- terview over de bestuurloos- heid van de Leidse universi teit, zullen op zijn minst olie op het vuur zijn geweest. De kritiek op Mare beperkte zich niettemin vooral tot het informele circuit en tot verga deringen achter gesloten deu ren. Daar pleegden bestuur ders de hoofdredacteur meest al vergeefs op het matje te roepen. Kwaardaardig (2) De afgelopen week deed zich een van de zeldzame gelegen heden voor dat een universi teitsbestuurder zijn mening over Mare officieel vanaf de kansel riep. Kennelijk hadden berichten over teruglopende belangstelling voor de medi cijnenstudie de decaan van de medische faculteit, prof. dr. W. Th. Daems, pijnlijk ge- .raakt. In zijn nieuwjaarstoespraak die verder vooral in het teken stond van de zware last van opeengestapelde bezuinigin gen, kon hij niet nalaten daar met één zin op terug te ko men: „Voor de studierichting medicijnen waren er bedui dend meer belangstellenden dan plaatsen en deze is der halve volgeboekt, dit in te genstelling tot de volstrekt onjuiste en gebruikelijk ma ligne berichtgeving daarover in het weekblad Mare". Voor wie het niet weet: ma ligne is een oorspronkelijk Frans woord. Het betekent „kwaadaardig" en wordt vol gens Van Dale bijvoorbeeld door de medische stand ge bruikt om een tumor (gezwel) te typeren. Spelen (1) De bewoners van de Duin- zichtstraat in Oegstgeest zijn .teleurgesteld in de gemeente en hebben dat in een brief aan het college van burge meester en wethouders ken baar gemaakt. Bij de herin richting van de straat werden ze opgescheept met een kin derspeelplaats en zitplaatsen in hun mooie plantsoen, en sinds die tijd is de Duinzicht straat niet meer de „heerlijke rustieke straat" die het vroe ger was. Opgeschoten jeugd zorgt voor veel overlast. „Het is daar 's avonds een vreselijke her rie, waardoor door de bewo ners van de nummers 38 tot en met 52 niet meer gestu deerd kan worden. De be woonster van Duinzichtstraat 33 kan dikwijls 's nachts niet slapen door de herrie afkom stig van „(dronken) jongelui die zich verzamelen rond de zitbank en het plateau van de glijbaan". De speelplaats, die pas een half jaar geleden is aangelegd, heeft een uittocht uit de Duinzichtstraat veroor zaakt. „Twee nabijgelegen woningen zijn door de bewo ners reeds verlaten. Een der de verhuizing is binnenkort te verwachten", melden de be woners, die verder nog op merken dat de speelplaats vooral gebruikt wordt door mensen van buiten de straat. Spelen (2) Behalve de uitspattingen van de jeugd kampen de Duin- zichtstraatbewoners ook met de naweeën van de herinrich ting. De parkeergelegenheid is afgenomen, maar dat heeft tot gevolg gehad dat er nu voortdurend aan beide kanten van de straat wordt gepar keerd. De rijbaan is mede daardoor een smalle, gevaar lijke strook geworden, vooral ter hoogte van de Rhijngees- terstraatweg. Auto's kunnen elkaar niet meer passeren. De gemeente heeft zich vol gens de brief niets aan de me ning van de bewoners gelegen laten liggen. De speelplaats werd hen opgedrongen, en handtekeningenacties ertegen haalden niets uit, stellen ze. Het vertrouwen in de ge meentelijke democratie is tot een bedenkelijk peil gedaald. Een nieuwe hoorzitting heeft volgens de bewoners geen zin. „Met de mening van de meer derheid wordt geen rekening gehouden en het resultaat staat toch al van tevoren vast. Deelname aan de gemeente raadsverkiezingen heeft ook geen zin. De gemeenteraad houdt ook geen rekening met de opvattingen van de bewo ners. Als je met de heren raadsleden van CDA en VVD sprak, hadden we volkomen gelijk. In de raad lieten ze ons vallen als een baksteen". Het lijkt er op dat de Oegst- geester politiek wat is ver vreemd van de achterban, vooral in de Duinzichtstraat. Gouden trouw Ook burgemeester C. Goekoop van Leiden bezocht gisteren het gouden bruidspaar M.P.F. Meijer (80) en G.H.M. Meijer-Walen- kamp (79) in restaurant Allemansgeest. De heer Meijer is zijn le ven lang geschiedenisleraar aan het Bonaventura geweest; ook zijn echtgenote komt uit het onderwijs. Het bruidspaar woont aan de Leidse Houtlaan. Het 50-jarig huwelijksfeest werd in de ochtenduren met de zes kinderen en acht kleinkinderen herdacht in de Hartebrugkerk, waar een van de zoons voorging. foto: wim van noort LEIDEN De maatregelen die de Raad van State heeft voorgeschreven om de over last van de Leidse vuilver branding aan de Metzustraat te beperken, worden niet uit gevoerd. De datum waarop de uitstoot van schadelijke stoffen definitief moet worden be perkt, 9 juni 1988, wordt waar schijnlijk niet gehaald. Dat stellen de omwonenden van de Leidse vuilverbranding, die zich verenigd hebben in de Werkgroep Vuilverbranding Leiden. „De werkzaamheden aan de drie ovens, die ongeveer een half jaar zullen vergen, begin nen pas in het voorjaar. Daar bij komt dat de maatregelen die men wil treffen meer door economische dan door milieu overwegingen zijn ingegeven. Ze lijken meer op lapmiddelen dan op werkelijke verbeterin gen", aldus de werkgroep. Volgens de omwonenden to nen de directie van de vuil verbranding en wethouder F. Kuijers van volksgezondheid niet de bereidheid om tot wer kelijke oplossingen te komen. „Uit metingen blijkt dat de in de vergunning gestelde nor men twee tot drie maal over schreden worden. En er ko men duidelijk schadelijke stof fen vrij". Dinsdagavond wordt in het buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat voor belangstel lenden een informatieve bij eenkomst gehouden over de Eroblematiek. De bijeenkomst egint om acht uur. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen 123,74 kwartaal acceptgiro 170,93 Stuur als dank bet bankschroelje naar Naam: Adres: Postcodeplaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CcidocSoma/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11