Miljoenen Chinezen op zoek naar werk Khomeini versterkt nacht van regering f 1; VS bereid tot stoppen hulp Af ghaans verzet verbod op walvisvangst noopt apan tot fokken van walvissen fiektae(3ou/uwt ■Syrië beweegt Iran Mtot uitstel offensief Vijf doden in Alpen AMERIKAANSE MINISTER SHULTZ: Très-Belle AGiflTENLAND VRIJDAG 8 JANUARI 1988 PAGINA 7 ■en herdenking ypICHTING ANC ^NNESBURG Zuidafrika ([gisteren bijeenkomsten in Jo- Besburg ter herdenking van de verjaardag van het Afrikaans >naal Congres verboden. Vandaag (t 76 jaar geleden dat het ANC opgericht. Rond die herden- sdatum heerst in Zuidafrika ge- ilijk een wat zenuwachtige stem- Vorig jaar publiceerden anti- [heidsorganisaties paginagrote ad- [nties waarin de opheffing van /erbod op het ANC werd bepleit, advertenties werden toen prompt oden. De autoriteiten verboden bijeenkomsten ter ere van ANC- |r Govan Mbeki, die in november je gevangenis werd vrijgelaten. Staatsbezoek Met ernstige gezichten luiste ren Francois Mitterrand en Erich Honecker op het Parijse vliegveld Orly naar de volkslie deren van Frankrijk en de DDR. De Oostduitse partijlei der arriveerde gisteren in Frankrijk voor een staatsbe zoek van drie dagen. Het is de eerste keer dat een bezoek op dit niveau plaatsvind. In Parijs wordt dan ook gesproken over een „normalisering" van de betrekkingen. Honecker deed gisteren het voorstel in Europa ook de kernraketten voor de korte afstand te verminderen, maar Mitterrand reageerde daar meteen al afwijzend op. FOTO: ANP Thatcher begroet als „Moeder Apartheid" LAGOS De Britse premier Marga ret Thatcher is gisteren aan het begin van haar tweedaagse bezoek aan Ni geria door duizenden demonstranten begroet als „Moeder Apartheid". Bij haar aankomst op het vliegveld Mur- tala werd de Britse premier door de duizenden demonstranten uitge jouwd. De betogers zwaaiden met spandoeken waarop zij leuzen had den geschreven als „Moeder Apart heid" en „Thatcher de Slager". De Nigerianen zijn boos omdat de Britse regering weigert economische sanc ties af te kondigen tegen Zuidafrika. Thatcher was eerder deze week op bezoek in Kenya. Rebellenba >is nabij hoofdstad Mozambique MAPUTO Rebellen van de Mo?ambi- quaans guerrillabeweging Renamo hebben een groot kamp op slechts 25 kilometer van de hoofdstad Maputo. Een Zuidafrikaanse fotojournalist, die het kamp bezocht zei dat „de basis zo dicht bij Maputo ligt dat je de stad kunt zien als je op een heuvel klimt." De basis, die ongeveer duizend mensen telt, wordt om ontdekking door het regeringsle ger te voorkomen, geregeld verplaatst. Vanuit de basis voeren rebellen aanvallen uit op konvooien en treinen van Maputo naar Swaziland en naar Zuidafrika en op buitenwijken van Maputo. De rebellen, die door Zuidafrika worden gesteund, proberen het marxistische bewind van Mozambique omver te werpen. Amerikanen doelwit aanslagen Filipijnen MANILA Leiders van de Com munistische Partij op de Filipijnen CPP hebben officieel aangekon digd dat Amerikaanse militaire en zakelijke organisaties voortaan doelwit zullen zijn van acties. Klei nere afdelingen van de Communis tische Partij hebben al vaker drei gementen geuit aan het adres van Amerikanen. De communisten ke ren zich tegen wat zij noemen de groeiende imperialistische invloed van de Amerikanen op de Filipij nen via (militaire) adviseurs, troe pen, agenten en multinationals. Bij een eerdere aanslag zijn drie Ame rikaanse militairen gedood. KING Bij een via- •t aan een van de irgangswegen van Pe- .g verzamelen zich da- ijks enkele tientallen soms zelfs honderden hsen, in de hoop op |e onofficiële arbei dsmarkt een baantje te den. „Ik neem alles j", zegt een 20-jarige iuw, die uit de provin- Anhui naar de hoofd- gl is gekomen om daar gr geluk te beproeven. Zij is een van de vele mil joenen Chinezen die hun geboorteplaats verlaten hebben en elders naar werk zoeken, soms omdat zij thuis armoe lijden, soms vanwege het avon tuur. Het merendeel is afkomstig van het platteland, waar ook nu er door de autoritei ten op wordt aangedrongen niet meer dan één kind te krijgen nog steeds de meeste kinderen worden ge boren en niet genoeg werk voorhanden is. De migratie heeft de Chinese economie nieuw leven ingeblazen, maar brengt tevens nieuwe proble men met zich mee, zoals werkloosheid. Tevens heeft deze massale landverhuizing een afbraak van de sociale controle tot gevolg. Tien jaar geleden was het nog uitgesloten dat arbeiders op de bonnefooi naar elders ver trokken. In het kader van „de IJzeren Rijstkom" werd er voor gezorgd dat in principe iedereen werk had. Je kreeg als arbeider een bepaalde functie toegewezen en werd in feite verondersteld deze tot aan je dood toe te blijven ver vullen. Het in 1979 onder Deng Xiao ping ingezette economische hervormingsbeleid heeft het ijzer echter enigszins doen smelten en de Chinese arbei dersmassa enige keuzevrijheid opgeleverd. Sedert in 1986 voor het eerst contractarbeid werd toegestaan hebben zo'n 6 miljoen Chinezen momen teel een werkovereenkomst die hen in staat stelt van baan te veranderen. De werkgevers hebben de mogelijkheid ar beiders te ontslaan als zij hun verplichtingen niet nakomen. Deze vrijere economische po litiek heeft inmiddels wel ge leid tot twee procent werklo zen, die in China officieel „werkwachtenden" genoemd worden. Tot dusverre heeft de Chinese overheid een grote uitstroom van het platteland naar de grote steden tegen weten te gaan door in de provincie zélf de industriesector te ontwik kelen. Tegelijkertijd zijn ech ter versoepelingen doorge voerd in de ooit zeer strikte regels voor personenverkeer zodat toch miljoenen mensen zijn gemigreerd naar elders. Zo zijn uit het arme noord westen van China miljoenen boeren weggetrokken om el ders werk te vinden. Peking telt een permanente bevol king van 9,8 miljoen zielen. Maar dagelijks stromen nog eens een miljoen mensen de stad binnen; het merendeel van hen heeft er een vaste baan, anderen komen in de hoop er een baan te vinden. Vooral in de bouw en de ho reca valt vaak werk te vin den, zij het meestal tijdelijk. Om een woning toegewezen te krijgen en recht te doen gelden op rijstrantsoenkaar- ten, dient men in de steden officieel als inwoner inge schreven te staan. Sommige mensen weten het echter met behulp van vrienden en werkgevers jarenlang te rooi en zonder registratiekaart. Zo heeft illegale arbeid ook in China zijn intrede Superieuren zullen buiten schot blijven' fvolg van de voorpagina) AMARIBO In het in- bw dat de aanleiding was ihet verhoor van de Suri- ise mensenrechten-acti- Stanley Rensch, zegt deze: aantal militairen zal ge- worden. Maar hun supe- fen zullen buiten schot 6n. Lieuw Jen Tai (com- öant bij de militaire poli- éd.) heeft nu al gezegd dat I jjak „zwaar opgeblazen" is. (intern onderzoek zal het tsgevoel van de Surina- j niet bevredigen". nilitaire politie was niet in een exemplaar te laten Ivan de krant waarin het lel met Rensch staat, jch kon dus ook niet zeg- l of het dagblad zijn (•den getrouw had weerge- In, maar hij verklaarde be te zijn de militaire politie Imening te vertellen. Daar ie de miliatire politie blijk baar geen prijs op en Rensch kon na enige uren vertrekken. De mensenrechtenactivist zei er niet op uit te zijn wie dan ook te beledigen. Op „beledi ging" beroepen de Surinaamse militaire autoriteiten zich juist in hun verdenking aan het adres van Rensch, die sinds kort een particulier bureau voor de mensenrechten in Su riname heeft. Hij is van plan gewoon door te gaan met zijn werk. Optimisme De Kenyaanse diplomaat Amos Wako heeft na de moor den in Pokigron via zijn bu reau in Genève laten weten dat hij een onderzoek naar de zaak zou instellen. Wako heeft indertijd ook een onderzoek gedaan naar de december moorden. Rensch over Wako: „Hij kan komen als hij daartoe uitgenodigd is (door het Suri naamse bewind). Ik weet niet of die gelegenheid inderdaad op zo korte termijn zal gebeu- Op de vraag of hij zich be schermd voelt door het feit dat een burgerregering in aan tocht is, reageert Rensch scep tisch. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik nog moet zien wat voor ruimte die burgerregering krijgt. Ik vind dat iedere Suri namer die ruimte moet creër en en voor zichzelf dit land leefbaar moet maken. Ik wil niemand aanmoedigen om verkeerde dingen te doen, maar het moet niet zo zijn dat je alleen maar zit te wachten op een regering. Ik heb nog niet voldoende basis voor opti misme. Maar ik zal mijn vrij heid van meningsuiting blij ven beleven, mijn eigen me ning en die uiten. En de bur gerregering moet dat gaan verdedigen voor iedere Suri namer. Dus zij moeten het niet pikken, als mensen onrecht matig behandeld worden". NICOSIA De Iraanse geestelijk leider, ayatollah Ruhollah Khomeini, heeft Iraanse president hoja- toleslam Ali Khamenei tot de orde geroepen. Hij heeft bepaald dat de isla mitische regering de hoogste macht heeft. Vol gens Khomeini mag de re gering in het belang van het land zelfs besluiten nemen, die tegen bepaal de wetten van de islam ingaan. IICOSIA In een poging' de spanningen in het gebied j^^an de Perzische Golf te verminderen, heeft Syrië Iran 16 7/8 'eten over te halen het winteroffensief tegen Iraq uit te 55 (ellen en aanvallen tegen Kuwayt stop te zetten. Dat is in ♦0 3/4 irabische diplomatieke kringen vernomen. Syrië onder- ]5l/8 am zijn initiatief op aandrang van Saudiarabië. Iran had 3n het front met Iraq inmiddels zo'n 500.000 soldaten sa- 1/4 Jengetrokken voor het offensief. Bovendien zouden Sau- iarabië en andere Golfstaten Iraq hebben weten over te 583/4 |alen de luchtaanvallen op Iraanse tankers te beperken, 'n dat ^eeft °P ziJn heurt weer geleid tot een stopzetting M1/4 an de Iraanse vergeldingsaanvallen op neutrale schepen 371/2 I1 de Golf. Een en ander blijkt onder meer uit het feit, dat jnds 26 december nauwelijks meer aanvallen zijn uitge- oerd op tankers in de Golf. Volgens waarnemers beteke nen de uitspraken van Kho meini een belangrijke steun in de rug voor premier Mir Hossein Moussavi, die in een machtsstrijd is verwikkeld met orthodoxe facties in de Iraanse leiding, die de macht van de regering juist aan banden willen leggen. De af gelopen tijd hadden ver scheidene leiders Khomeini gevraagd tussenbeide te ko men om een einde te maken aan de meningsverschillen. Volgens de uitspraak van- Khomeini mag ae regering iedere maatregel ongedaan maken die tegen de belangen van de islam ingaat. Waarnemers menen dat de uitspraak van Khomeini niet alleen bedoeld is om de slag vaardigheid van de regering te vergroten, maar mogelijk ook samenhangt met de strijd rond zijn opvolging. Volgens hen versterken de nieuwe richtlijnen de positie van de factie rond parle mentsvoorzitter Rafsahjani en premier Moussavi ten op zichte van de aanhangers van ayatollah Hussein Ali Montazeri, die als de toekom stige opvolger van-de bejaar de Gids van de Iraanse Re volutie geldt. Dakloos en koud Een oudere vrouw stompelt door de straten van New York, met extra dekens tegen de koude om zich heen geslagen. Gisteren sneeuwde het in de stad, terwijl talloze instellingen hun deuren voor de daklozen openstelden. Toch zocht niet iedereen de beschutting op, zoals deze foto bewijst. FOTO: AP KYO De internatio- je druk op Japan om de am (t °P waIvissen *n te nkofken begint zo groot te rden, dat Japan het n heeft opgevat om Ie nai maar zelf walvissen te fokken. Enige erva- op dit gebied is er omdat niemand ooit herspvissen heeft gefokt Listig >r commerciële doel varen. aoek Taiji, de stad die vanouds de walvisvangst bestaat, worden de mogelijkheden on derzocht om twee nabij gele gen baaien in te richten als kraamkamers voor walvissen. De angst hun inkomstenbron kwijt te raken was voor de be woners van Taiji voldoende reden om uit te zien naar an dere mogelijkheden om in hun bestaan te voorzien. Eind vorig jaar vertrok een Japans schip naar Antarctica om walvissen te vangen voor „wetenschappelijk onderzoek". De meeste leden van de Inter nationale Walvisvangst Com missie beschouwden het als een verholen poging om het internationale moratorium op de walvisvangst te ontduiken. Het doel van deze laatste Ja panse walvisvaart is driehon derd walvissen te vangen, die naar verluidt nauwkeurig be studeerd zullen worden en ge bruikt worden voor de „fok" in Taiji. De twee baaien waar de walvissen zich volgens het plan moeten vermenigvuldi gen zullen afgesloten worden door „muren" van geluidsgol ven. Met behulp van kunstma tige inseminatie zullen de beesten bevrucht worden. Aangezien de walviskoeien slechts eens in de twee jaar ovuleren en bovendien een vruchtbaarheidskans van 1 procent hebben, hoopt men een bepaald middel te ontwik kelen dat de ovulatie stimu leert. Het Japanse ministerie voor de visserij ziet wel mogelijkhe den in het idee. De walvisin dustrie in Japan verschaft werk aan zeker 4500 mensen en er zijn ongeveer honderd fabrieken die walvisprodukten verwerken. DAVID WATTS (c) The Times, Londen Ontslag dreigt voor artsen na kritiek op zwart ziekenhuis JOHANNESBURG Zo'n honderd artsen, die in een brief hebben geklaagd over mensonwaardige toestanden in het grootste zwarte ziekenhuis van Zuidafrika, worden be dreigd met ontslag als ze hun kritiek niet intrekken. Eén van de artsen heeft al te horen dat hij wordt ontslagen, omdat hij weigerde zich van de kri tiek te distantiëren. De artsen schreven in een Zuidafrikaan se tijdschrift voor geneeskun de dat de omstandigheden in het 2700 bedden tellende Ba- ragwanath ziekenhuis van So- weto „weerzinwekkend" zijn. Gemiddeld komt het verou derde ziekenhuis vier- tot vijf honderd bedden tekort, terwijl de blanke ziekenhuizen in Jo hannesburg een groot bedde noverschot hebben. CHAMONIX Een 24-jarige Engelsman en een 33-jarige Amerikaan zijn om het leven gekomen toen zij tijdens een ski-tocht buiten de normale piste op de hellingen van de Mont Blanc werden bedolven onder een lawine. Eerder op de dag waren twee Belgische schoolkinderen van 12 en 13 jaar en een 31-jarige leraar tij dens een bergwandeling in Zwitserland verongelukt. De slachtoffers verbleven op een schoolvakantie in de plaats Di- sentis in het kanton Graubün- den. Volgens de politie waren ze tijdens een wandeling van het begaanbare pad afgeweken om de weg af te snijden. Zij kwamen daarbij op steil ter rein, dat was bedekt door nat te bladeren, waarop de drie uitgleden en in het dal stort- WASHINGTON De Verenigde Staten zijn be reid om hun militaire steun aan het Afghaanse verzet te staken, nog vóór dat alle Russische troepen kan ophouden, als wij ervan overtuigd zijn dat onafhan kelijkheid en vrijheid voor Afghanistan zijn gewaar borgd". De economische en humanitaire steun van de VS aan hét verzet wordt overi- uit Afghanistan zijn terug- gens normaal voortgezet, getrokken. Volgens de Eerder op de dag had Rea- Amerikaanse minister van êans woordvoerder Marlin buitenlandse zaken Geor- Eitzwater overigens gezegd CU..U, dat er „niets nieuws viel op ge Shultz geldt daarbij te merken uit de verklarin- wel de voorwaarde dat gen van Sjevardnadze. „Er is het Afghaanse volk „zijn lot in eigen hand kan ne- een sfeer die enige reden geeft tot optimisme", aldus Fitzwater. Maar feit is nog altijd dat de Sovjetunie geen De verklaring van Shultz datum heeft genoemd voor lijkt bedoeld als ondersteu- de terugtrekking van haar ning van voorstellen van troepen, zo voegde de zegs- Moskou om de Russische man eraan toe. „En dat is troepen binnen een jaar uit waar het om gaat". Volgens Afghanistan terug te trek- Fiitzwater wil de Ameri- ken, waarvan zijn Sovjet-col- kaanse president Ronald lega Sjevardnadze gisteren Reagan allereerst van Mos melding maakte. kou deze datum weten. „Wat wij willen is dat het De bemiddelaar voor de Ver volk van Afghanistan door enigde Naties in het Af- een proces van nationale ghaanse conflict, Diego Cor- verzoening hun lot in eigen dovez, zal 20 januari een be- handen nemen", betoogde de gin maken met een „pendel- Amerikaanse bewindsman, diplomatie" tussen Pakistan „Onze steun aan het verzet en Afghanistan. De onderne ming van Cordóvez geldt als voorbereiding op de nieuwe, elfde gespreksronde in Ge nève, die in februari begint. De VN-bemiddelaar zal met name de kwestie van het tijdschema voor de terug trekking van de Russische troepen ter sprake brengen. Volgens westerse diplomaten bevindt Moskou zich mo menteel in een positie waar in het zowel in het binnen- als in het buitenland „ge zichtsverlies" zou lijden, in dien de aanstaande onder handelingen in Genève niet tot een akkoord zouden lei den. Het is algemeen bekend dat de al meer dan acht jaar durende Russische aanwezig heid in het zuidelijk buur land, die tienduizenden sol daten het leven heeft gekost, ook binnen de Sovjetunie op steeds meer kritiek stuit. Een bevelhebber van het Af ghaanse verzet heeft negatief gereageerd op de jongste voorstellen van de Sovjetu nie over terugtrekking. Naar zijn zeggen bevatten die voorstellen niets nieuws. door Frans Boogaard In de meeste encyclopedieën is haar naam niet terug te vinden, en ook in andere werken laten de officiële geschiedschrijvers haar liefst onvermeld. Maar op het leven en werken van Leopold II (1835-1909), de tweede koning van België, heeft ze wellicht méér invloed gehad dan alle ministers met wie dit staatshoofd gedurende zijn 44- jarig koningschap samenwerkte. Blanche Zêlia Joséphine Delacroix, later door haar geliefde koning bedacht met de eretitel „barones van Vaughan", was gedurende meer dan acht jaar de maitresse van Leopold, voordat ze op zijn sterfbed met hem trouwde. Aan hun vooral in de socialistische pers breed uitgemeten relatie, waaruit twee kinderen Lucien (1906) en Philippe (1907) voortkwamen, heeft de Belgische journalist Leon Van Audenhaege nu een schitterend boek gewijd, dat niet alleen het leven van Blanche Delacroix, dochter van een Roemeens metaalgieter, uitgebreid beschrijft, maar dat ook van diep respect getuigt voor de koning zelf, die in 1865 de troon besteeg. Leopold, een reus van bijna twee meter, werd op zijn achttiende uitgehuwelijkt aan de één jaar jongere Marie-Henriette van Habsburg, die hij vóór zijn verloving nooit had gezien en met wie hij buitengewoon slecht overweg kon. Reeds tijdens hun huwelijksreis vergoot Marie-Henriette bittere tranen over de lol die haar kersverse echtgenoot aan Egyptische buikdanseressen beleefde. Hun weinig stabiele huwelijk leverde vier kinderen op, maar daarvan overleed de enige zoon, kroonprins Leopold-Ferdinand, al op zijn tiende aan een hartafwijking. Leopold kwam deze klap nooit te boven, en ook Marie- Henriette zou later schrijven dat „deze dood mijn leven gebroken heeft". De ondanks zijn zwakke gezondheid zeer reislustige Leopold, ontmoette zijn nieuwe vlam op een hotelkamer in Parijs, toen hij 66 en zij 17 was. Hij noemde Blanche Delacroix „Trés- Belle" en stond erop, dat zij hem „Très-Vieux" noemde. Want in China is dat de mooiste bijnaam die men een man geven kan". Gezamenlijk bezocht het jonge paar Lissabon, Wiesbaden, Oostende en Brussel, en bracht het geruime tijd op de Middellandse Zee door aan boord van het koninklijke jacht de Alberta. In september 1902 overlijdt Marie-Henriette, en de koning keert, vergezeld van Très-Belle, terug naar Brussel. Die openlijke provocaties van het staatshoofd roepen steeds meer reacties op en na de geboorte van Lucien in 1906 weet zeker de socialistische pers van geen ophouden meer. In Le Peuple verschijnt een alinea's-lange scheldpartij, waarin termen als „hoerenloper" en „versleten ouwe zak" nog de vriendelijkste zijn. Na de geboorte van zijn tweede zoon bij Très-Belle, in 1907, overweegt Leopold dan ook serieus af te treden. „Ik regeer nu 42 jaar. Men is mij moe. Alles wat ik denk of voorstel is bij voorbaat veroordeeld". Volgens Van Audenhaege is het echter niet alleen verbittering die Leopold aan terugtreden doet denken, maar spelen bij de koning nog twee andere belangrijke overwegingen mee: zijn steeds slechter wordende gezondheid èn zijn uitdrukkelijke wens om door een huwelijk met „Très-Belle" Lucien en Philippe als zijn zoons te kunnen erkennen. Half december 1909 achten de artsen het raadzaam Leopold, die een ernstige ziekte aan de ingewanden heeft, te opereren. De vorst stemt toe, maar treft wel eerst praktische regelingen voor Très-Belle, Lucien en Philippe. In de vroege morgen van dinsdag 14 december, in een stoel naast zijn bed, geven Très-Vieux en Très-Belle elkaar hun ja woord. Net op tijd, want op 17 december om vijf uur 's middags valt Leopold voorover in de armen van Très-Belle: dood. Voor Le Peuple „Le Roi est mort! Vive la République!" een kennelijk glorieuze dag. Maar België is een koning kwijt, die volgens Van Audenhaege gerekend moet worden tot de grootste en kleurrijkste van de vijf, die het Belgische volk sinds het ontstaan van het land, nu 158 jaar geleden, heeft gekend.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7