„Liever een goede kroket dan een slechte biefstuk" Beschrijving paragnost past ook op de Kaag niratis voedselhulp "q>k voor be marden jis Rotterdam krijgt modern station met kantoorflats G wil busvervoer Jintrekkeli jker maken Zwarte neushoorn dreigt uit te sterven %NENLAND CcidócSotwtMvt VRIJDAG 8 JANUARI 1988 PAGINA 5 ianse: 7*7 -gever - De boter en het rundvlees ter waarde van 4,7 eimejen gulden die als gratis voedselhulp van de EG in ons worden verstrekt, komt evenals vorig jaar ten goede uis- en daklozen, maar wordt deze keer ook verstrekt rede^ejaarden. Het betreft zelfstandig wonende bejaarden die en aan zogenoemde tafeltje-dekje-projeeten. Gesub- daarorganisaties van tehuizen van daklozen kunnen bij -t eeyiP van het ministerie van landbouw aanvragen indie- h' d.%oor boter en rundvlees. Elke betrokken organisatie ?resi<i.-Wekelijks minimaal vijfhonderd maaltijden gratis of te- w'kostprijs verstrekken. In twee koelmagazijnen van het Jr des Heils zijn inmiddels tien ton boter en vijftien ton |trifp.c gearriveerd om te worden gedistribueerd. Prijs voor recycling poetsdoeken TILBURG - Poetsdoeken en werKKie- ding die - na recycling - geschikt zijn voor meermalig gebruik gaan de plaats innemen van het wegwerpmateriaal dat tot nu toe in de meeste gevallen wordt gebruikt. Het unieke van deze vinding is dat er minder afval resteert dan bij het nu gebruikte materiaal, namelijk slechts 3,5 procent van het gewicht dat bij wegwerpmateriaal overblijft. Het mi lieu- en arbeidsvriendelijke produkt werd commercieel verantwoord ontwik keld door managing director C.J. Pons van Neproma uit Arnhem. Hij kreeg er vanmiddag in Tilburg de jaarprijs van de Nederlandse Vereniging van Wasse rijen voor tijdens de nieuwjaarsreceptie van deze werkgeversvereniging. "jsbruikt iéwphd mag niet e Ie 11 '.Ïji'jrXj leur i in If ntte «ere»cumentaire w n. ZÉ rein >TERDAM De 70 shten durende doeli st Jaire over het sek- 1 misbruik van kinde ern de gezinssfeer, die la JOS eind deze maand i twehet programma heeft ^t-Bjh mag niet geheel via utievisie worden uitge- en. De beelden, in een van de geïn- êwde meisjes herken- I voorkomt, moeten uit worden verwij- Ibank in Amsterdam heeft epaald in een kort geding, rs Ie ouders van het meisje I de filmmakers en de japitf hadden aangespannen, endepame de moeder van het ler lje wordt er in de film van in éuldigd op zijn minst niet vijfibben verhinderd dat haar aan fer enkele keren mis- 79 git werd door een buur- Asscher vindt dat te ver en n pcumentaire heeft als titel locht: lieve vader en moe- 1 i De documentaire werd al )ond op een congres in lllllllllperland en was ook te zien ps de Nederlandse Film- A "En en in filmhuizen. rechtbankpresident bena ft in zijn vonnis, dat hij inhoudelijk kan en wil in- op wat het betrokken lje is overkomen. De inte nt van de makers van de is volgens hem niet aan 'el onderhevig. Asscher is er beducht voor een te i „stigmatisatie" rond de jer. Hij vreest dat haar pdig) schade wordt toege- ht. Het meisje had onher- laar gefilmd kunnen Jen, aldus Asscher. Politie mag eerder fouilleren DEN HAAG De politie krijgt de be voegdheid personen te fouilleren, ook als zij geen strafbaar feit hebben gepleegd. Dat staat in de memorie van antwoord van de regering op een vorig jaar ingediend wets voorstel tot wijziging van de politiewet. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft dat vanmorgen meegedeeld. Tot nu toe mag de politie alleen fouilleren als er sprake is van een strafbaar feit. De nieuwe bepaling, de zogenoemde veilig heidsfouillering, schrijft wel voor dat er een onmiddellijke noodzaak moet zijn in het belang van de veiligheid van de fouille rende, degene die op de kleding wordt on derzocht, of een derde. Er moeten aanwij zingen zijn dat de persoon die wordt ge fouilleerd bij voorbeeld iets gevaarlijks bij zich heeft. Stimulans voor knoflookteelt WIJCHEN Staatssecretaris Evenhuis van economische zaken heeft 240.000 gul den beschikbaar gesteld voor het stimule ren van knoflookteelt in Nederland. Het geld is bedoeld voor een project in Beu- ningen bij Nijmegen. Hoewel de meeste knoflookgewassen niet zijn opgewassen tegen het Nederlandse klimaat is de stichting er in geslaagd om een knoflook- ras te ontwikkelen dat hier goed kan worden geteeld. Met het geld dat de staatssecretaris beschikbaar heeft gesteld wil de stichting proberen de knoflook op grotere schaal bij Nederlandse tuinbouw bedrijven uit te zetten. Zelf investeert zij daarvoor zo'n 250.000 gulden. De Neder landse knoflook hoeft niet duurder te zijn dan de knoflook uit zuid-Europese lan den. AMSTERDAM Met neme een timbaaltje gra pefruit. Vervolgens een blind duinkonijn. Doe er wat spruitjes, lof en rode kool bij. Besluit met een gevuld buideltje, dat er uitziet als een beurs op een schilderij van Anton Pieck. Doe hiermee een gooi naar de Zilveren Vork. Wat krijg je dan? Ted Bakker (26) kent het antwoord als geen ander; hij won gisteren met dit menu de eerste prijs voor het beste Tourist Menu. Als Bakker zelf al niet on dersteboven was van de overwinning die hij boekte op de slotdag van de Horeca- va in Amsterdam, dan had Mies Bouwman hem wel zo ver gekregen. De presentatri ce van de prijsuitreiking kwam woorden tekort voor haar enthousiasme. „In tijden heb ik niet meer zoiets leuks gedaan!" zei ze en gaf de ene prijs na de andere weg. De Zilveren Koksmuts aan Theo van Rensch, van Martinair Partyservice. „Fantastich", vond Mies. HetZilveren Koksmes aan G. van Erp, van het Grootziekengasthuis Den Bosch. „Geweldig", riep Mies. En helemaal blij werd ze van de aanwezigheid van staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) die de Zilveren Vork kwam uitrei ken: „Een echte staatssecre taris in ons midden, oh wat enig dat u er bent". Even huis, die zei nauwelijks te kunnen geloven dat het win nende tourist-menu echt niet meer kostte dan 19,50 gulden, gaf Bakker (kok in restau rant Igesz in Schagen) een hand en een vork en ver dween. Net voordat Lee To wers aan een bliksemoptre- den kon beginnen. „In plaats van Gerard Joling, want die heeft de baard in de keel", zo verklaarde Mies. Kroket Bakker kon Evenhuis na af loop van de prijsuitreiking dus niet meer uitleggen dat zijn menu echt voor 19,50 gulden op de kaart in zijn restaurant komt te staan. Want zo is het en anders niet. „Voor een menu voor vier personen bedroegen de in- koopkosten 23,70 gulden", vertelde Ted. Hij deed een uur en drie kwartier over het koken van zijn winnende maaltijd. Dat moest ter plek ke (in de RAI) gebeuren, in tegenstelling tot vorige jaren, toen de deelnemers hun me nu's kant en klaar inlever den. „Dan moest je maar af wachten of ze het wel zelf gemaakt hadden", zei jurylid H. Foks, voormalig fourier van de koningin. Nu de koks met hun billen bloot moes ten, hebben ze bewezen „met een klein budget grote kwali teit te kunnen leveren", al dus Foks. Dat beaamt Bakker. Een re latief lage prijs betekent nog niet automatisch frites met appelmoes en worst. „Het menu staat gewoon op zich zelf, het is een even grote uitdaging als elk ander menu. Dat geldt overal, vind ik. Je moet niet minderwaar dig doen over iemand die een goede kroket bakt. Ik heb nog altijd liever een goede kroket dan een slechte bief stuk". Die waardering voor kwali teit deelt Bakker met jurylid U. Groenier, die voor het Ne derlands Bureau voor Toeris me de inspectie van het tou rist-menu verzorgt. In de 450 restaurants die dergelijke menu's (voor de standaard- Theo van Rensch van Martinair Partyservice past de Zilveren Koksmuts aan, die hij gisteren kreeg uitgereikt. FOTO: ANP Groot succes AMSTERDAM De Horecava, een jaarlijkse vakbeurs voor de horeca in de Amsterdamse RAI, is een groot succes geworden. De ruim 650 exposanten trokken 93.000 bezoe kers, 10.000 meer dan vorig jaar, aldus de RAI. De vakbeurs werd dit jaar voor het eerst over het hele RAI-complex ge houden, zodat het totale expositie-oppervlak 63.000 vierkan te meter bedroeg. Meer dan de helft van de bezoekers waren eigenaar of directeur van een horeca-instelling. Door meer dan de helft van de bezoekers werd daadwerkelijk wat ge kocht, dan wel besteld of een offerte aangevraagd. prijs van 19,50 gulden) op ta fel brengen, krijgt Groenier regelmatig iets goeds voor de kiezen. „Dit soort menu's", vertelde hij en wees op Bak kers kunststuk, „krijg ik bij inspecties in veel restaurants voorgeschoteld. De afgelopen jaren heb ik duidelijk gesig naleerd dat de koks er iets leuks van willen maken en proberen hun fantasie er op bot te vieren, zodat een res pectabele maaltijd op tafel verschijnt". STEVO AKKERMAN uwgomfabrikant sponsort ambtenaren J1URG - In navolging van wat normaal is in de sportwereld, vijftien ambtenaren van de gemeente Tilburg hun werk- JL ing gesponsord door het bedrijfsleven. De ambtenaren, allen jczaam in sporthallen in de stad, lopen voortaan rond in trai- Spakken, T-shirts, poloshirts en coltruien van een kauw- fabrikant van wie het logo op de kleding staat vermeld. TIEN JAAR DUREND PROJECT BEGIN 1989 VAN START ROTTERDAM De Rot terdamse wethouder J. Laan van ruimtelijke or dening is ingenomen met het plan van de Neder landse Spoorwegen om naast en achter het Cen traal Station van zijn stad kantoorcomplexen te bou wen. „Het station is het visitekaartje van de stad. Dat moet er goed uit zien. Nu er in Weena gebouwen van 150 en 160 meter ver rijzen, zou het station daarbij in het niet vallen. Dit plan betekent een goede oppepper voor de stad Rotterdam". Uitvoerder van de operatie is B.V. Nemeog, een dochter maatschappij van de Spoorwe gen. Nemeog, dat sinds 15 jaar projecten ontwikkelt voor ter reinen van de NS, wil begin volgend jaar starten met de bebouwing van in totaal 120.000 vierkante meter. De kosten van het project bedra gen ongeveer 300 miljoen. In eerste instantie komen er twee kantoorcomplexen (met een hoogte van zestig meter) aan weerszijden van het station. „Daarna, als het huidige sta tion aan vernieuwing toe is, bouwen we een nieuwe hal. Die wordt even groot, maar zal van een modernere signa tuur zijn", vertelde projectlei der ir. H. van Herwaarden van Nemeog gisteren. Gedacht wordt aan een glazen overkap ping van een gedeelte van de nieuwe stationshal, die dertig meter hoog zal worden. Ontsluiting De derde fase betreft de ont sluiting van het achterliggende gebied door het laten verrijzen van kantoren boven de per rons. Het complete project zal volgens drs. K. de Jong, direc teur van de onroerend-goed- maatschappij, zeven tot tien jaar in beslag nemen. Dit zou inhouden dat de stationshal sneller wordt vervangen dan na de daarvoor geldende vijf tig jaar. „Het station is nu 33 jaar oud, maar misschien is het in economische zin eerder op", aldus De Jong. Van Herwaarden stelde dat de duur van het bouwproces vooral afhankelijk is van de marktvraag naar de kantoor ruimte. De NS, die op deze manier meer treinreizigers hoopt te krijgen, gaat de kan toren namelijk verhuren. De eerste steen zal pas worden ge metseld als zestig procent van de rpimte is voorverhuurd. De Jong noemt de ontwikkelin gen in Rotterdam het gevolg van een nieuwe filosofie: de verdichting van de bebouwing rond stations. Verloren terrein Wethouder Laan van Rotter dam zei dat er al jaren plan nen over aanpassingen van het station circuleren. Daarbij was ook de eerste studie van Ne meog, maar die behelsde al leen de bouw van kantoren en niet de hal. Volgens Nemeog is de gemeente met name tevre den omdat de grond achter het station als verloren, terrein werd beschouwd. Laan spreekt dat tegen. „Er ligt daar nog ruimte voor een complete' binnenstad", meent hij, „maar dat laat ik over aan de mensen van de volgende eeuw". Laan is blij met het plan, maar weigert het een geschenk uit de hemel te noemen. „Ik vind het erg goed dat de NS na denkt over de mogelijkheden die je hebt met een station. Ik hoop dat we tot een passende invulling van het plan kunnen komen, maar wij zullen als ge meente goed opletten wat er gaat gebeuren". De studie van Nemeog wordt nu beoordeeld door de dienst Stadsontwikkeling van de ge meente Rotterdam. Volgens voorlichter Dolf van de Winc- kel zal deze dienst over enkele weken verslag uitbrengen aan het college van B W. Daar na worden de normale proce dures gevolgd. PETER SCHOLTES Shell dagvaart Hilversum ROTTERDAM - Shell Nederland heeft bij de rechtbank in Am sterdam een civiele procedure aangespannen tegen de gemeente Hilversum. B en W van Hilversum lieten Shell in november van het vorig jaar weten dat de onderneming niet in aanmerking komt als leverancier van brandstoffen en smeermiddelen voor het gemeentelijk wagenpark vanwege de activiteiten van Shell in Zuid-Afrika. ij. HAAG Het Euro- J 'ni Parlement wil bus- van de Europese Commissie om de regels voor het interna- tionaal personenvervoer met stro£B in de twaalf landen touringcars en autobussen te li^de Europese Gemeen- versoepelen, overip aantrekkelijker ma- Thans is voor alle personen- OP"! Voortaan moeten bij ^rv°er^0®ver00®renJf"„11t"^" Nederlandse ;rïiÜven die °P Spanje in ook in België passa- kunnen opnemen, en ■zoekten passagiers die s* een bepaalde reis EG-landen een vergunning nodig. De Commissie heeft voorgesteld de vergunningen voor wat in de branche wordt aangeduid als vervoer met ge sloten deuren hetzelfde aantal passagiers dat bij .het n vertrek instipt moet op de si£ geboekt maar ter pjaats van bestemming uitstap- jtse besluiten langer te pen af te schaffen, maar de vergunningen voor pendelver- voer en vaste lijndiensten te handhaven. Een ruime meer derheid van de Europarlemen tariërs meent echter dat ook voor de pendel het vergunnin genstelsel moet worden afge schaft. Of de Commissie dit voorstel zal overnemen, en of het dan ook nog door de twaalf ministers van verkeer zal worden goedgekeurd, is nog maar de vraag. ffen,en blijven, de moge id bjieid hebben een week Sfi met dezelfde buson- recht161™1^» teruê te ke" Ook moeten zij hun ens I kunnen onderbreken t hetlen derde land. twej in Parlement zal in zijn de (komende vergadering, op lat dbnuari, vrijwel zeker ak- it vajd gaan met een voorstel kzij ij— is je „zomaar" neergestoken de JEMENDAAL Een 17- honden van een vriendin uit ■.e si meisje uit Bloemendaal is te laterii tDen plotseling een verarmiddag zonder dat daar man op een raCe£iets haar aan- tr eq motief voor was door een vie) De man stak haar met neergestoken en zeer ern- een dolkmes in de rug en pro- gewond geraakt. Het meis- beerde haar ook nog in de is al klinisch dood toen ze borst te steken. Hij sloeg ech- iet ziekenhuis arriveerde ter op de vluch, t0en mede- :on op het nippertje gered werkers van de plantsoenen- len. Zij is inmiddels bui- dienst op het gegil van het evensgevaar. Het slachtof- meisje afkwamen. liep in een park om de lischi Directeur Halbertsma (links) en voorlichter Van der Giessen kondigen op het kantoor van het We- reldnatuurfonds (WNF) in Zeist de start van hun nieuwe actie aan. FOTO: PERS UNIE WNF-ACTIE TEGEN STROPERIJ ZEIST - Het Wereldnatuur- fonds (WNF) is een actie ge start voor behoud van de laat ste zwarte neushoorns in Afri ka. „Als we nu niets doen, zijn er binnen enkele jaren geen zwarte neushoorns meer in Oost-Afrika", vertelt WNF- woordvoerder R. van der Giessen op het kantoor in Zeist. Als gevolg van stroperij is de stand van de zwarte neushoorns de afgelopen jaren dramatisch teruggevallen. In 1960, toen de eerste actie voor de neushoorns werd gevoerd, waren er nog 100.000 van deze dieren. Nu zijn er nog hooguit 4000 zwarte neushoorns. Neushoorns, die twee tot drie schermd. De zwarte neushoorn ton kunnen wegen, worden komt voor in landen waar het gestroopt om hun waardevolle politieke klimaat zwak is, zoals hoorn. De hoorn wordt in het Burundi en Zaïre, of in heel Verre Oosten in poedervorm arme landen als Zimbabwe, gebruikt als koortswerend me- Kenya en Tanzanya". dicijn en als potentie-verho- Het WNF hoopt met deze actie gend middel. minstens 750.000 gulden bijeen Een kilo hoorn brengt bij ver- te brengen. Het fonds wil op koop 24.000 gulden op. Stropen korte termijn anti-stroperij is dus een winstgevende bezig- eenheden uitzetten, die dage heid voor de Afrikaanse ma- lijks met helikopters moeten patrouilleren. Daarnaast wil het WNF geïsoleerde neus hoorns bij elkaar brengen in een beveiligd gebied. fia. Van der Giessen: „De stro perij is goed georganiseerd. Vanuit Zambia wordt ge stroopt in Zimbabwe. Via Bu rundi wordt de hoorn vervol gens met Ethiopian Airways Op lange termijn wil de WNF vervoerd naar de Emiraten, de nadruk leggen op de poli- Noordjemen en het Verre Oos- tiek. Een oorzaak van de te- ten. Het WNF schat dat er ruggang in het aantal neus- jaarlijks 3000 kilo hoorn (70 hoorns is de onwil of het on- miljoen gulden) op de markt vermogen van regeringen om komt. Zo'n 2000 neushoorns echt iets te ondernemen tegen worden hiervoor om het leven de strooppraktijken. gebracht. In Azië leven nog Veel Oostafrikaanse landen 1700 Indische, 600 Sumatraan- hebben van regeringswege een se en 50 Javaanse neushoorns, voorraad neushoorns, vertelt de WNF-woordvoerder. „Die wordt ook legaal op de markt Alle neushoorns worden met verkocht. Hierdoor houd je de uitsterven bedreigd, maar de vraag naar hoorn in stand. Wij actie van het WNF richt zich vragen dan ook van deze lan- op de zwarte neushoorn. Van den dat zij hun voorraad dum- der Giessen: „De andere neus- hoprns worden goed be- ZOEKTOCHT NAAR HEIJN NOG ZONDER SUCCES SASSENHEIM Water, een molen, een nissenhut, een jachthaven, wegen, een café, een bouwkeet en een betonnen pijlerbrug. Dat zijn een paar elemen ten uit de omschrijving die de Deventer paragnost Coen Santing in onze krant van 31 december gaf van de omgeving waar de ontvoerde Gerrit Jan Heijn zou zijn. De aanwij zingen van hem en andere paragnosten waren die dag voor de politie aanlei ding voor een intensieve zoekactie aan het Braasse- mermeer bij Rijnsater- woude. Toen de Sassen- heimer Kees Clemens het relaas van Santing las ging bij hem een lichtje branden. Hij herkende de beschrijving tot in alle de tails: alleen paste die naar zijn idee niet alleen op de Braassem, maar ook op een gebiedje waar hij is opgegroeid: bij de Kaag aan de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder. Nog dezelfde avond reageerde Clemens met een telefoontje naar de politie in Haarlem, waar hem een laconieke reac tie wachtte. Misschien begrij pelijk om half twaalf op oude jaarsavond, toen al meer dan 2000 tips waren binnenge stroomd. Bovendien waren de aanwijzingen van de paragnos ten nogal breed te interprete ren. De politie hield, onder an dere op aanwijzing van parag nosten, zelf al op ruim 200 plaatsen zoekacties. Kees Clemens was na lezing van het artikel en na de paragnost gesproken te hebben vrij zeker van de overeen komst van diens aanwijzingen met het stukje Ringvaart, iets voorbij het gemaal Leeghwa- ter. Op stafkaarten zag hij overeenkomsten tussen de vorm van de kustlijn van de Braassem en de rand van de Noordwestzijde van de Kager- plassen en de Ringvaart. In een gesprek met de paragnost wist hij bovendien enkele de tails te noemen die Santing ook heeft „gezien" maar die niet expliciet in de krant wa ren gemeld. Zoektocht Wat volgt is een privé-zoek- tocht. Clemens heeft voor zich zowel de krant als een staf kaart en wijst aan: „Een nis senhut bij een boerderij, water, dat ligt voor de hand. Een riet- gedekte watermolen, inder daad daar staan er meer van bij de Kaag. Een brede vaart, een klapbrug. Het is vlak bij de Kaagbrug. De nabijheid van grote wegen: de A44 loopt pal langs deze plek. Een bouw keet: bij de brug is een aanne mer aan het werk die zo'n woonwagen heeft staan. Een café is er ook. De kleuren geel en blauw die Santing noemt: de Schiphollijn loopt hier en er rijden erg veel treinen in die kleuren. Hier vlakbij staat ook Huis Ter Leede, een mo numentaal pand met een to rentje, zoals dat is genoemd". Er ontbreken echter ook gege vens. Zo rept Santing van een religieus beeld en noemt hij Oranjeboombier, een merk dat in de directe omgeving niet kan worden waargenomen. Er zou een jachthaven met rode boeien moeten zijn. Een haven is er wel, maar rode boeien, nee. Tenzij de rode oliedrums waar een aantal boten op is ge stald ook meetellen. Dat San ting in zijn „beelden" een nieuwe witte Nissan heeft ge zien en er bij de Kaag alleen een witte Volvo 340 valt te be kennen is op het eerste gezicht ook niet zo n sterk argument. Santing liet ook de naam Ricco vallen. Aan de Ringvaart blijkt een oud sleepbootje met de naam Ricardo te liggen. Bij een rondritje ter plekke valt dit stukje Ringvaart voor al op door zijn rust. Slechts de aanwezigheid van het aanne mersbedrijf dat bij de brug ge- leidebalken aanlegt, maakt dat het zeker nu moeilijk zal zijn onopgemerkt veel te komen' en te gaan. Eén van de werk nemers van het aannemersbe drijf volgt onze activiteiten in elk geval op de voet. Maar misschien was dat een paar maanden geleden anders. Navraag bij politiewoordvoer der Anne Geelof leert overi gens dat de Ringvaart in elk geval de belangstelling heeft gehad van het Haarlemse on derzoeksteam. Geelof wijst er echter ook op dat er op veel plaatsen in Nederland is ge zocht, vaak op grond van vage aanwijzingen. Hij wil niet in gaan op de vraag of de Ring vaart of de Kaag nog steeds bij het onderzoek betrokken wordt. RUDOLF KLEIJN Gevangenhouding mr.B.Moszkowicz met maximaal twee weken verlengd ROERMOND - De Roermondse rechtbank heeft gisteren de ge vangenhouding van de voormalige advocaat mr. Baruch Mosz- kowicz (34) niet, met 30 dagen maar slechts met maximaal 14 da gen verlengd. Eén van zijn verraste verdedigers, mr. R. Ver- bunt, heeft goede hoop dat Moszkowicz, die vastzit wegens drugsbezit, bankbreuk en oplichting, over twee weken weer in vrijheid wordt gesteld. Volgens de Roermondse officier van jus titie, mr. J. Droessen, bestaat er geen enkele aanwijzing dat Moszkowicz heeft gehandeld in verdovende middelen. De vrien din van de ex-advocaat komt dinsdag vrij.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5