Omwegen gezichten in Ie Bloembollen- \treek blijven _jnze gemoederen ezighouden Toekomst Utopia oogt erg somber bewoners Adegeest willen kabeltelevisie EeidaeSouacwit Tekort zwembad De Does iets kleiner dan verwacht tyE VERVELEN ONS ROT' Apenbare discussie over busbaan langs Veurseweg )EN OMGEVING VRIJDAG8JANUARI 1988PAGINA IS EN' {RIS SCHUT HAALDE DE HELE L UCHTMA CHT ERBIJ j dat i in ~W aar enS De over i de icier twijj een hij oerd ichtb; Ier deze week introdu- le ik in deze rubriek het „Gezichten"-boek de bollenlander Alphons ulkenberg: „Gezichten in Bloembollenstreek", in uitgave van Canaletto, len aan den Rijn. Ik wist dat ik er op terug zou Niet omdat ik die lichten er bij een groot iliek in zou willen pom- j. Dat is helemaal niet no- want het boek verkoopt izelf wel. Het is alleen x zo, dat ik erdoor ge meerd ben geraakt, kenberg heeft iets dwin- '5 als hij aan de zwier terdege onderlegd hij op zijn tocht zowat van tot huis, werd „ontvan- dronk koffie met Me- OORT,uw X of Douairière IJ of 'ak met ondernemers over ïwwerken van allerlei navald en verschijning. Hui bij diberg weet ook „echt" van 'alsgtftatie te onderscheiden en l doq schrijft hij dan ook recht z'n raap op. Hij schijnt, n lovoorbeeld. ook geestelijke liepentacten te onderhouden trapt lang vervlogen figuren Toe de streekgeschiedenis, ofewel deze destijds nog Een enkele weet van bloem- R-cajlen hebben gehad. Zo mili^et hij een zwak hebben zageor gravin Jacoba van Hol- nie ;bouv land, Zeeland en Henegou wen, eens slotvrouwe van Teylingen en een wat tragi sche dame. Alphons koestert haar als een tweede Frank van Borsselen, Jacoba's derde echtgenoot, met wie zij op Teylingen enkele gelukkige jaren sleet. Jacoba, schoon niet knap, had in haar korte, huwelijkse turbulente leven (ze werd slechts 35) betrek kingen met de hoogste Euro pese adel. Ze bezat ook een voorliefde voor Teylingen, dat sinds eeuwen een ruïne is, inclusief de nog resterende zware ringmuur en de massa le woontoren, waarbinnen heel wat steile stenen trap pen naar boven moeten heb ben gevoerd, langs hoge schietgaten. Een adellijk mens was, zeker in de mid deleeuwen, z'n leven niet ze ker. Misschien had Jacoba wel nooit een adellijk mens willen zijn. Hulkenberg noemt ook nog even, onder de vele personatiën die in de robuste dagen van Teylingen een rol hebben gespeeld, „de beeldschone Lady Stanhope", die van Albion kwam, even als Jacoba's eerdere man Humphry van Gloucester Humptie Dumptie, denk ik maar ook zo'n hooggoti- sche figuur die de veerpont van Dover naar Calais nam om op het continent, in rui mer baan, een bruid te zoe ken. „Veel zal hier verder onbesproken blijven. Jam mer, er is over Teylingen zo veel te vertellen...", meent auteur Hulkenberg. Vliegtuigen A.M.Hulkenberg kan er wat van. Evenals zijn compagnon in deze reeks, Chris Schut de tekenaar. Waar Hulkenberg zich neerzette, zat Schut ach ter diens rug de fraaiste pen- nefratsen uit te halen om de onderwerpen met precisie en gevoel voor romantiek over tuigend te staven. Nu is het me wel opgevallen, dat heer Schut een duidelijke voor liefde voor de luchtvaart heeft. Hij maakte voor het boek nagenoeg 30 prachtige tekeningen, maar op zeker 18 daarvan komen vliegtuigen voor: lijnvliegtuigen, marine vliegtuigen, zweefvliegtuigen (boven het Langeveld), een helicopter boven Huis ter Duin. Nu is de bollenstreek Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag^ mensen tegen. Li kunt 1 mij telefonisch! of schriftelijk vertellen ^AH wie u graag in deze rubriek zou willen BH tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ^HHPüü ikHHH - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pintors zonder meer een drukbevlo- gen gebied, van oost naar west. De toestellen zijn er na genoeg niet van de lucht. Dan mag je als geduldig teke naar wel een vliegtuig of wat verwachten. Welnu, Chris Schut is in dit opzicht niet kinderachtig geweest. Over al, bijna, kom je de jets tegen, tussen de vogelformaties. Er zijn twijfelgevallen: is het nu een vreemde vogel of een niet nader te identificeren vliegtuig? Boven het Vinken- veld bij Noord wijk zag Schut een soort luchtinvasie. Daar vloog van alles af en aan. Het is soms zo overvloedig, dat je niet meer weet of het om een aanzet tot een tweede slag bij Arnhem gaat, of dat er een formatie Stuka's, kraaien- scholeksters, ganzen of kauwtjes aan het ronddraai en is. Wellicht heeft Chris Schut er veel plezier aan be leefd. Ridderhofstad Hulkenberg houdt zich daar buiten. Hij stond stil bij het poortwachtershuis van „De- ver"., een stukje ridderhof stad van weleer, weer zo'n donjon of woontoren, krek gelijk Teylingen. Er is sprake van een poortwachtershuis. De eeuwen hebben ook hier hun tol geëist. En net zoals bij, door de eeuwen heen, doodboeken, kookboeken en finanëiële afrekeningen, vind je ook bij Dever alle ellende en financiële consequenties des levens terug. Het gaat om guldens en stuivers, allemaal precies berekend. In 1701 was Jan Geverse hovenier „opt Huys Dever"; voor 110 gulden per jaar. Er was ook sprake van „Amsterdamse aardbeikoppen", kleine tes tjes met onderin een gaatje, waarin de vroege kleine aardbeitjes naar de Amster damse markt werden ge bracht. Hulkenberg weet er de mooiste dingen van te vertellen. Dever is „very spe cial", een stoere herinnering aan onverzettelijke dagen die ooit aan belagers weerstand hebben geboden. Fier wappe rend in de wind tekende Schut de Devervlag, goud geel met de rode Dever- leeuw, „getongd en genageld van blauw". Het lijkt wel Vlaams, in weerbare, regio nale pronkzucht: Vlaanderen de Leeuw. Tot zover „Ge zichten in de Bloembollen streek". Er kan nog zoveel meer bij. •So f -.v-V Vu- In het Vinkenveld bij Noordwijk, met vliegtuigen die af en aan gaan. tekeningen: chris schut ZOETERWOUDE De viering van eerste lustrum van de Westender, het onderkomen van de Zoeter- woudse jongerenvereniging Utopia, zou tevens de laat ste kunnen zijn. De toekomst van de jongerenvereni ging ziet er namelijk weinig florissant uit. De activitei ten die Utopia organiseert hebben nauwelijks echt res pons bij de jeugd van Zoeterwoude. Als enthousiaste jongeren niet bereid zijn de mouwen op te stropen dan zal 1988 wel eens het laatste jaar kunnen worden. Vijf jaar geleden nam de jongerenvereniging - toen nog de KPJ - voor het eerst in haar bestaan een eigen clubruimte in gebruik. Onder één dak met de Klaverhal wist de jeugd voor zichzelf een plekje te veroveren. Jarenlang was de KPJ een zeer bloeiende vereniging met veel en bovenal enthousiast kader. De naam Ka tholieke Plattelands Jongeren werd niet verloochend. Het wa ren jongens en meisjes van agrarische komaf die de KPJ tot een grote vereniging maakten met ontzettend veel activiteiten waar bij de sport altijd hoog in het vaandel stond. De jaarlijkse polder cross en allerlei wielerevenementen zijn daarvan nu nog de voorbeelden. Wél zijn dat activiteiten die door de oorspronkelij ke KPJ'ers nog steeds worden georganiseerd, zij het onder de naam Utopia. De nieuwe generatie koos nadrukkelijk voor de muzikale kant. maar daarvoor is de belangstelling niet erg groot. Probleem is ook dat de Westender onvoldoende is geïsoleerd wardoor nogal eens geluidoverlast ontstaat. In afwachting van onderzoek naar de toegestane geluidsterkte is de voorgenomen bouw van een ei gen entreepartij en toiletgroep uitgesteld. Nu de toekomst er zo somber uitziet is het zelfs de vraag of het gehele plan doorgang zal vinden. Maar men moet toch optimistisch blijven en daarom wordt het eerste lustrum van de Westender wel degelijk gevierd. Van avond met een disco-show, morgen is er een feestavond voor ge nodigden en zondagmiddag is er van twee tot vijf uur een recep- LEIDERDORP De ex ploitatie van het Leider- dorpse zwembad De Does lijkt zich niet zo drama tisch te ontwikkelen als de slechte zomer van het afgelopen jaar deed ver moeden. Het tekort over 1987 zal ongeveer 482.000 gulden bedragen. Deze mededeling van wethou der J. Bezemer (PvdA) werd door de leden van de raadscommissie finan ciën met de nodige in stemming ontvangen. In de begroting van de ge meente Leiderdorp voor 1987 was met een tekort van 500.000 gulden reke ning gehouden. De commissie bleek ook geen problemen met de begroting van het zwembad voor dit jaar te hebben. Daarin wordt uitgegaan van een tekort van 506.000 gulden. Volgens wet houder Bezemer gaat het om een„typische overgangsbe groting". Hij sloot verrassin gen tijdens de bouwperiode van het nieuwe zwembad niet uit. In de begroting 1988 is rekening gehouden met een bedrag van 20.000 gulden voor de kosten van manage ment waarvoor op dit mo ment het Sportfondsenbad is ingeschakeld. Raadslid G. Keijzers (PvdA) was daar zeer mee ingenomen. De re sultaten waren volgens Keij zers nu al merkbaar, waarbij hij wees op nieuwe activitei ten van de kant van het zwembad, zoals discozwem- men. De woning van zwembad- meester J. Timmermans op het zwembadterrein aan de Ericalaan komt binnenkort leeg. Hij gaat met zijn familie verhuizen naar een andere woning in de nabijgelegen Oranjewijk. Bezemer deelde op vragen van het raadslid A. Roest (CDA) mee, dat het college niet op voorhand het advies tot sloop van de dienst gemeentewerken wil overne men. Volgens directeur M. van den Berg is de 20 jaar geleden gebouwde pre-fab- woning in niet meer al te beste staat. Bezemer wil ech ter deze laatste gemeentelij ke woning achter de hand houden voor, zoals hij het noemde „noodgevallen". Het onderbrengen van asielzoe kers noemde hij als een mo gelijkheid. „Het gaat tenslot te niet om een onbewoon baar verklaarde woning", al dus Bezemer. DRSCHOTEN De foners van het protes- •s-christelijke bejaar- ^tehuis Adegeest willen sluiting van hun ka 's op kabeltelevisiè. In instelling tot de ande drie bejaardentehuizen kabel-tv op iedere ier aanwezig is, heeft één kamerbewo- Hai van Adegeest kabel rdh?at deze door de femi- /ee]jvan die bewoner is mr, 91-jarige Piet Bogerd, :vaifschotenaar 'n ^art en en )aa^n' hee*1 het voortouw ge- Jen en is gaan zoeken waar 01\%ink" in de kabel zit. Bo- dij; „We vervelen ons hier rot. De meesten van ons i maar om negen uur in de datid naar bed, want meestal he> de twee Nederlandse zen int niets te vinden. Onze di- r joëur mevrouw Ruitenbeek gsvd meer dan een jaar met >et Uteverlof en zal waarschijn lijk wel nimmer terugkomen. De hoofdzuster Langhout neemt nu de taak van de di rectrice. maar zij heeft gezegd dat we het als bewoners maar even zelf moeten uitzoeken". Neen De heer Bogerd heeft met be hulp van nog zeventien andere bewoners, die als groepje vrij wel iedere avond in de ont moetingsruimte een praatje maken, al heel wat uitgezocht. Het bestuur van het bejaar dentehuis. Adegeest wijst op een gehouden enquête nu zes jaar geleden. In die enquête werd gevraagd of de bewoners kabeltelevisie wilden en toen zei de meerderheid „neen". Piet Bogerd: „Dat is heel nor maal. Zes jaar geleden wisten de toenmalige bewoners hele maal niet wat kabeltelevisie was. Nu zijn er bewoners, die thuis kabeltelevisie hadden en hier in dit tehuis met hun dure toestel maar twee zenders kunnen krijgen. Ik heb op 25 september een brief op rijm gestuurd naar het college van burgemeester en wethouders met het verzoek namens 67 bewoners de kabeltelevisie aan te sluiten in Adegeest. Op die brief heb ik een klein bericht je van ontvangst gekregen en meer niet. Twee keer zijn we bij wethouder Marselis ge weest en die heeft gezegd zijn best te zullen doen. Begin de cember heb ik maar weer eens geschreven naar burgemeester en wethouders, maar weer geen enkel antwoord. Nu zijn we toch wel een beetje boos". De heer Harry de Jong, die dagelijks een praatgroepje leidt waarin onder andere de heer Bogerd zit, vertelt: „Het Stichtingsbestuur probeert de kabeltelevisie op de lange baan te schuiven door te zeg gen dat de kabel er eerst in komt na de renovatie van het tehuis. Die renovatie kan nog wel twee jaar wegblijven. De gemeente heeft inmiddels be rekend dat de aanleg van de kabel naar de kamers een be drag gaat vergen van 35.000 gulden". Haast De bewoners hebben gewoon haast bij hun verzoek, omdat het vrijwel zeker is dat de gro te sportgebeurtenissen in april uitgezonden zullen worden op Nederland 3 en die is niet te ontvangen. In het groepje van achttien zitten zeker vier oude spelers uit het eerste elftal van Rouwkoop van ruim vijftig jaar geleden en die willen graag sport zien. Piet Bogerd: „Wij komen niet meer zo veel buiten. De televisie is voor ve- Op de. mededeling van het stichtingsbestuur dat het wei nig zin heeft thans kosten te maken, die verloren zijn na de renovatie, merkt Harry de Jong op: „Van drie kamers worden er bij de renovatie dan twee kamers gemaakt. Wel worden op dit moment nieuwe ramen ingezet, die zijn dan toch ook waardeloos. Maar volgens mij duurt het echt nog wel een aantal jaren voordat de renovatie van dit 24 jaar oude bejaardentehuis een feit De heer Bogerd: „Wat ik zo jammer vind is dat er nooit ie mand van het stichtingsbe stuur eens met ons wil komen praten. De voorzitter Oskamp ken ik alleen door zijn onder tekening van de brieven. Een goede kapitein moet toch zijn schip zijn? Natuurlijk zijn er binnen het stichtingsbestuur mensen, die vanuit hun gods dienst geen televisie kijken. hier in het huis hebben altijd televisie gekeken en nu worden we gediscrimi neerd". Navraag bij de gemeente Voorschoten leert dat de zaak in onderzoek is, maar ook dat de gemeente wacht op het stichtingsbestuur dat deze zaak intern nog niet afgerond heeft. JOOP PEETERS -ht&ORSCHOTEN 'Mematiek rond De de eg van de busbaan en rdacjkeerslichten langs d^ morseweg moet in het worden behan- De leden van de aahldscommissie openbare ken wezen gister en énd het voorstel van B W van de hand om zaak in een (beslo- commissie bestuursza- te behandelen. J. Aikens (D'66): „De commis sie bestuurszaken is niet voor verkeerszaken in het leven ge roepen en is bovendien geen openbare commissie". Drs, W. Valkenburg (CDA): „De bewo ners van de Veurseweg heb ben recht op openbaarheid in deze zaak, zeker nu de provin cie gewoon door wil gaan met de aanleg van die busbaan en verkeerslichten". Ook de VVD en de PvdA sloten zich bij die standpunten aan. Wethouder J. Visser (PvdA) deelde mee dat hij wegens ziekte niet aanwezig was ge weest bij de vergadering van het college waarin dat besluit genomen werd. Hij toonde zich bereid om de zaak in een apar te commissievergadering van openbare werken aan de orde te stellen, maar haast is wel geboden. Zoals bekend heeft gedeputeerde T. Jansen (ver- <keer) Voorschoten opgedragen jde busbaan en de verkeers lichten aan te leggen. De ge- •meente en omwonenden zijn linmiddels tegen aanleg. iBij de behandeling van het jvirkeersrapport van het CDA Dntstond een „paaltjesdiscus- >ie". Volgens het CDA staan er te veel parkeerpaaltjes, vol gens de meerderheid van de :ommissie en ook het college van B en W zijn die paaltjes in riet dorpscentrum noodzakelijk :er bescherming van de voet gangers en de puien van de woningen en winkels. Paaltjes (Amsterdammertjes) zijn veel effectiever dan verkeersbor den, want die worden veelal niet nageleefd, aldus wethou der Visser en met die conclu sie kon zelfs de gehele com- mfcsie mee instemmen. Burgemeester Wassenaar voorzitter projectgroep WASSENAAR Burgemees ter drs. P.H. Schoute van Was senaar is kortgeleden door mi nister Korthals Altes van justi tie geïnstalleerd als voorzitter van de Projectgroep Overheid Bedrijfsleven. Deze project groep moet onderzoeken hoe maatregelen van ovërheid en bedrijfsleven om criminaliteit tegen bedrijven te bestrijden gecoördineerd kunnen worden. Het initiatief voor deze projectgroep, die is sa mengesteld uit vertegenwoor digers van zowel de overheid als het bedrijfsleven, werd ge nomen naar aanleiding van de Mekro-branden. JAC Horus De folkclub Horus houdt vanavond in 'De Bruine Boon', op de hoek van de Stationsweg en de Rijns- burgersingel, een open po dium. Iedereen die volks muziek maakt, krijgt de gelegenheid drie nummers ten gehore te brengen. Op geven kan via tel. 01717- 2726 of ter plekke voor de iaanvang. De toegang is gratis en het open podium begint om 21.00 uur. Amnésty De werkgroep Leiden van Amnesty International staat zaterdag met een stand in de Haarlemmer straat in Leiden. De mede werkers zullen daar alle informatie geven over de actie 'Vluchtelingenpro bleem'. Deze actie wordt tot eind maart gehouden. Bibliotheek In de Leidse Courant van dinsdag stond dat de Leid se Openbare bibliotheek in 1987 ruim 144.000 boeken had uitgeleend. Dat aantal bedraagt echter een mil joen meer: 1.144.589. De openingstijden van het JAC Jongerenadvies- en begeleidingscentrum) aan de Breestraat zijn gewij zigd. Op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag is het JAC geopend van 12.00 tot 20.00 uur. Woensdagavond is het JAC van 17.00 tot 2000 uur open. Het JAC is telefonisch bereikbaar on der nummer: 071-126052. Zwemmen Om het 70-jarig bestaan van de Leidse Reddingsbri gade te vieren wordt dit jaar een groot aantal eve nementen gehouden. Het eerste evenement is de Na tionale Eerste Hulp aan Drenkelingen -kampioen - schappen van de Konink lijke Bond tot het Redden van Drenkelingen (KNBRD). De kampioen schappen worden zaterdag gehouden van 12.00 tot 17.00 uur in het Vijf mei- bad. De toegang is gratis. Kunstcafé Het kunstcafé van de Leid se Werkgroep Homoseksu aliteit (LWH) houdt ook in het nieuwe jaar kunstzin nige activiteiten op één zondag in de maand. De eerste voorstelling is op zondagmiddag 10 januari. Dan treedt in het kunstca fé aan de Langegracht 65 vanaf 15.30 r.ur de perfor mer en mimespeler Luc Boy er op met het program ma Flor de Vida. De toegang is vrij. Ouderen De wijkouderenraad Lei- den-Zuid-West houdt elke tweede zondag van de maand een ontspannings middag voor ouderen bo ven de 55 jaar. De eerstvol gende bijeenkomst wordt zondag gehouden. Van 14.30 tot 16.30 uur is er een verrassingsprogramma met zang en diabeelden in de zaal van het verzorgings huis Rijn en Vliet, Aaltje Noorderwierlaan 1. De toe- gangprijs is twee gulden. Volksdans Volksdansgroep Tarantella houdt zondag de maande lijkse instuif in het LVC aan de Breestraat 66. De presentatie wordt verzorgd door Yvonne Knijnenburg. De aanvang is 19.00 uur, de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Jazz Bij Jazz on Sunday treedt zondag de vocaliste Daisy Bell op met begeleiding van het trio van pianist Harry Happel. Het concert wordt gegeven vanaf 15.00 uur in Pardoeza aan de Doezastraat. De toegang sprijs bedraagt 7,50 Feest De Jongerenbeweging ver bonden met de FNV houdt een nieuwjaarsfeest. Het feest wordt van 21.00 tot 3.00 uur gehouden in het pand aan de Koppenhink- steeg 2. Ruilen De maandelijkse ruil-, con tact- en veilingavond van de Leidse postzegelvereni ging De Postzegelvrienden wordt maandag 11 januari gehouden. De ruilavond begint om 19.30 uur in res taurant Posthof aan de Wassenaarseweg 1. Voor meer inlichtingen, tel. 071- 765828.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15