jfccidócSamcmt Albert Heijn lonkt naar vestiging in Marcagarage STAD OMGEVING Ongelijke toewijzing huizen staat integratie buitenlanders in de weg Besluit over EHD uitgesteld DRIE NIEUWE GEGADIGDEN NA AFHAKEN VAN LIEROP >eniorenrestaurant in )ienstencentrum-Noord Bonden: Sociaal plan voor AZL Uitgekiend schrijfgerei VRIJDAG 8IANUARI1988 PAGINA 13 •l Po eelfabriek ógelijk bedrijfs- rzamelgebouw -DEN De gemeente' Lei- onderzoekt de mogelijkhe- om van de Leidse meelfa- i k De Sleutels een bedrijfs- jamelgebouw te maken, college van burgemeester wethouders hoopt binnen 5 weken de eerste resulta- ™van dit onderzoek bekend linnen maken. |ens wethouder J. Fase nomie) verkeren de plan met het gebouw aan de terkerkstraat nog in een je ^stadium. „We hebben nog i idee wat de mogelijkhe- zijn. Misschien moet er zo- EK aan vertimmerd worden, ihet te veel geld gaat kos- 'o°p, Maar als de mogelijkhe- er zijn, willen we graag et gebouw behouden blijft het creëren van werkge- heid". 'ens de wethouder is het dat het bedrijfsverza niet onder beheer de gemeentelijke Stichting 'kgelegenheid komt. Die aert nu onder meer de Olga aan de Evertsen- ht en Mostért aan de Mid- igracht. De belangstelling startende ondernemers aats in een bedriifs- imelgebouw is in Leiden jroot. meelfabriek gaat binnen mbare tijd dicht wegens jreorganisatie van de meel- e van het Meneba-con- Het merendeel van de 79 ;nemers is reeds onderge- fht bij de Rotterdamse ves- ïg van Meneba of heeft an- werk gevonden. Voor een derheid van de werkne- wordt nog naar passend werk gezocht. Zowel de ctie als de FNV sprak in istus vorig jaar de ver- ting uit dat dit lukt. tCHNISCHE [•LEIDING )R VROUWEN DE REGIO - Vrouwen uit de Leiden, Lisse en Alphen ^nen zich inschrijven voor ipleiding „Vrouw en Tech- die maandag 22 februari jnt. De cursus wordt geor- iiseerd door het Gewestelijk beidsbureau Leiden in sa- ■Jh werking met de Vrouw en ^Irkwinkel, het Centrum ■"or Beroepsoriëntatie en Be- 19^psbeoefening (CBB) en het 19(ntrum voor Vakopleiding 19p Volwassenen (CVV). 19£ cursus is bedoeld voor 19|fkloze vrouwen van 21 jaar 198 ouder die enkele jaren 19értgezet onderwijs hebben 198olgd en staan ingeschreven 198de arbeidsbureau's in Lei- 198. Lisse of Alphen. Op 19lfcndag 25 januari wordt van 19® tot 11.30 uur een voorlich- 198[sbijeenkomst gehouden 198r de cursus bij het CBB aan 198Kanaalweg 141 te Leiden. 198imelden kan via tel. 071- 198892. Er kunnen maximaal 198rtieh vrouwen deelnemen 198 de cursus. 198zijn geen kosten verbonden 19li de opleiding, die ongeveer 198erhalf jaar duurt en ook 198t-time kan worden gevolgd. 198cursisten beginnen met een 19$ntatieperiode van twintig 19fken bij het CBB. Op het 198gramma staan onder ande- 19fbriëntatie op het werken bij 198 technisch bedrijf en be- 198fsexcursies. Daarna wordt 19ohet CVV een vakopleiding 198olgd. De richting is afhan- 198ijk van de interesse en ca- 19$iteiten van de cursiste. De 198)uw en Werkwinkel zorgt 19ftr begeleiding tijdens de op- 198jing en bemiddeling bij het 19$ken naar een baan. Volgens '9$ arbeidsbureau komt er 19%rigens steeds meer vraag vrouwen met een techni- iofe °pleid'ng FESTIVALBUSSEN VOOR KEY TOWN LEIDEN De slechte bereikbaarheid van het zaterdag 16 januari te houden Key Town Festival in de Stadsgehoorzaal wordt verholpen door het inzetten van speciale festival-NZH-bussen. De gehele avond en nacht rijden de bussen gratis door de Leid se binnenstad om de bezoekers van en naar het festival in de Breestraat te bren gen. De bus heeft als stopplaatsen het sta tion. de parkeergarages en de grotere par keerterreinen in het centrum. Voor het Key Town Festival, het hoogtepunt van de Leidse Jazz Week, zijn nog kaarten ver krijgbaar. De kaarten kunnen ook zater dagavond aan de zaal worden gekocht. Het Key Town Festival telt dit jaar bijna 125 optredende jazzmusici, onder wie de Ame rikaanse jazzpianiste Dorothy Donegan. Nep-quizmaster valt vrouw lastig LEIDEN Een jon ge Leidse vrouw is gisteren telefonisch bedreigd door een man die deed alsof hij een radiospelletje voor de VPRO pre senteerde. Nadat de vrouw enkele vragen goed had beantwoord vroeg de man kenne lijk als finale of ze zich wilde uitkleden. De vrouw ging daar niet op in. De man dreigde daarop wel even langs te zullen komen. Inbrekers aangehouden LEIDEN Twee jeugdige Leide- naars zijn de afgelopen nacht opge pakt toen ze probeerden in te bre ken in een winkel in de De Sitter- laan. Passerende politiemensen be trapten het 21- en 24-jarige tweetal op heterdaad toen ze rond drie uur een ruit hadden ingetrapt. Bij een café aan de Beestenmarkt is gister nacht 1.100 gulden uit een gokauto maat gehaald. De inbrekers namen bovendien elf flessen drank mee. Inbrekers richtten woensdagavond laat een grote ravage aan in een woning aan de Arendshorst. Zij doorzochten alle kasten en ver spreidden de inhoud door de flat. Ze vertrokken uiteindelijk alleen met een videorecorder. Vallende balk raakt fietser LEIDEN Een 68- jarige fietser is gis termorgen licht ge wond geraakt door een vallende balk. Die viel uit het pand Oude Rijn 44, waar slopers aan het werk waren. De balk raakte de Lei- denaar op zijn hoofd en aan zijn hand. Zijn bril werd vernield en hij liep een wond aan zijn hand op. Zakenman beroofd van 13.000 gulden LEIDEN Een 47-ja- rige Leidse onderne mer is gistermorgen ongeveer 13.000 gulden lichter gemaakt. De man was 's morgens per auto naar twee adressen in Leiden en Voorschoten afgereisd. Toen hij een uur later weer. terug kwam, bleek een mapje met 13.000 gulden te zijn verdwenen. Tegenover de politie verklaarde hij dat hij zijn auto kennelijk niet had af gesloten. Veel artiesten bij Noorderwiek LEIDEN Glenda Peeters, Power- light, Frank en Mirella, Dolf Brou wers, Ben Cramer, The Sisters, de Deurzakkers. Arie Ribbens, The Dutch Boys en Blizz zijn de artiesten die maandag 11 januari te gast zijn bij de Noorderwiek, opleiding voor middelbaar dienstverlenings- en ge- zondheidsonderwijs (mdgo). Vanuit het schoolgebouw aan de Ter Haar- kade wordt tussen 12.00 en 14.00 uur „Hollands Glorie" uitgezonden, een programma van de Avro-radio. Pre sentator is Krijn Torringa. De Ka tholieke Technische School uit Voor hout verzorgt een broodmaaltijd voor de artiesten. Woensdag houdt de Noorderwiek open dag voor be langstellenden. Er worden onder an dere modeshows gehouden. TASJESROVERS OP BROMFIETS LEIDEN Twee Leidse vrouwe» zijn gisteren op dezelfde manier va» hun tasje beroofd. In beide gevalles werd hun bezit weggegraaid door twee jongens die per bromfiets pas seerden. Op het Kort Rapenburg was een 46-jarige Leidse het slacht offer van de twee. Zij namen haar tas met boodschappen, betaalcheques en het bijbehorende pasje weg. Hoe wel het druk was en de vrouw hard begon te gillen, bleef een reactie van omstanders uit. Even eerder was bn het plantsoen bij de Dillenburgen straat de tas van een 34-jarige Leidse van de bagagedrager van haar fiets gestolen. In die tas zaten haar papie ren, kleingeld en toiletartikelen. LEIDEN Albert Heijn is sterk geïnteresseerd in de vestiging van een nieuw fili aal in de zogenaamde Marca garage, die momenteel ver rijst op het Ir. Driessenplein. Het bedrijf toonde al eerder interesse voor een super markt in het winkelcomplex annex parkeergarage. Projec tontwikkelaar Erica had ech ter de beschikbare ruimte al verhuurd, onder meer aan het Leidse orthopaedisch be drijf Van Lierop dat aan de Nieuwe Rijn gevestigd is. Dat bedrijf is onlangs echter fail liet gegaan. De nieuwe eige naar van Van Lierop, Nols Beheer, heeft laten weten geen interesse te hebben in een vestiging op het Dries senplein, waardoor de deur voor een Albert Heijn-vesti- ging weer open staat. Volgens A. Swaak van Erica zijn er in totaal drie serieuze kandidaten voor de vrijgeko men ruimte in het Marca- complex. Behalve Ahold, de eigenaar van de Albert Heijn-winkels, is dat een on derdeel van het Vroom en Dreesmann-concern dat elek tronische en huishoudelijke apparaten verkoopt, en een lampendetailhandel met ver schillende vestigingen in het hele land. De namen van bei de firma's wil Swaak voorlo pig nog niet noemen, nu de onderhandelingen nog bezig zijn. Er is in het complex op de hoek van de Ir. Driessen- straat en de Hooigracht in to taal zo'n duizend vierkante meter beschikbaar. Voor Van Lierop was in principe 650 vierkante meter gereser veerd en er was nog 350 vier kante meter waarvoor nog geen bestemming was. Vol gens Swaak is die duizend vierkante meter voldoende voor de drie geïnteresseer den. Bij Ahold in Zaandam was er niemand die commen taar kon geven op de interes se voor de Marcagarage. Erica stuurt volgende week een brief naar het Leidse col lege, waarin de gemeente de stand van zaken wordt mee gedeeld. Daarna gaat er een zogenaamd distributie-plano logisch onderzoek (DPÓ) van start, waarin alle mogelijkhe den voor een nieuwe detail handelsvestiging op een rijtje worden gezet. In de erfpacht sovereenkomst die Erica met de gemeente heeft gesloten, is een dergelijk onderzoek vereist als „grootschalige de tailhandel" zich in het Mar- cacomplex wil vestigen. Ver volgens moeten ook gemeen te en provincie zich in een ruimtelijke-ordeningprocedu re nog akkoord verklaren met de nieuwe vestiging. Mocht Albert Heijn of een van de andere publiektrek- kers zich inderdaad in het Marcacomplex willen vesti gen, dan is het wel zeker dat de buurt in opstand komt. De buurtvereniging Pancras- Oost heeft al meermalen bij de gemeente geprotesteerd tegen de komst van nóg een grootwinkelbedrijf op het Driessenplein. De bewoners vrezen dat de kledingwinkel Marca al voor voldoende ver keersoverlast zal zorgen. Als daar nog een publiekstrekker bijkomt, dan zijn volgens de buurtvereniging de rampen helemaal niet meer te over zien. Ook aan supermarkt Bavelaar op de Hooigracht zal de komst van een groot winkelbedrijf als Albert Heijn niet ongemerkt voorbij gaan. De gemeente heeft de buurt bewoners in het verleden meermalen voorgehouden dat er nog tal van inspraak- en beroepsprocedures moge lijk zijn, voordat zich een su permarkt in de Marcagarage kan vestigen. De bouw van de Marcagarage op het Ir. Driessenplein verloopt volgens sche-1 een vestiging van Albert Heijn. Het bedrijf is na de sluiting van de kleine AH- ma. Het kledingbedrijf Marca opent vermoedelijk in april zijn deuren, de par- winkel in de Haarlemmerstraat op zoek naar een nieuw filiaal in het centrum keergarage zal in augustus of september gereed zijn. Mogelijk komt er ook van Leiden. foto: wim van noort I9LEIDEN Het eettafelproject voor ouderen in Leiden- 191 oord is verhuisd van buurthuis 't Spoortje naar het Dien- l98teneentrum-Noord aan de Van Hogendorpstraat 36. Daar I98unnen (alleenstaande) ouderen op maandag en woensdag om met elkaar de maaltijd te nuttigen. Iet project kon niet worden voortgezet in 't Spoortje omdat 198 et contract van de betaalde kracht die het project begeleid- I98le per 1 januari was afgelopen. De gemeente besloot dat 198 ontract niet te verlengen en vond dat het Dienstencentrum I9f oor Gecoördineerd Bejaardenwerk (DGB) moest zorgen !9f oor professionele ondersteuning van het seniorenrestau- 9f ant. In overleg met de deelnemers aan het project en de 9( rijwilligers die eraan meewerken, is besloten het senioren- 9f estaurant onder te brengen in het Dienstencentrum. 9f 9f folgens directeur A. Verlaan zorgen betaalde krachten van 98 iet DGB die werkzaam zijn in het Dienstencentrum voor 98 rganisatorische ondersteuning van de vrijwilligers. De ge- 98 iele maaltijd wordt nu verzorgd door verzorgingshuis Rijn 98 n Vliet. In 't Spoortje maakten de ouderen samen met de 98 irojectleidster zelf soep en toetjes. Dat gebeurt nu niet meer, naar volgens Verlaan was er in 't Spoortje „toch niet veel inimo voor onder de ouderen". )f het seniorenrestaurant altijd op deze manier wordt voort- [ezet is niet zeker. „We denken wel dat het kans van slagen ?ft", zegt Verlaan. „De medewerkers zijn erg enthousiast de deelnemers ook. Voor enkelen was het vervoer een •obleem, maar daarvoor is de Sterbus ingeschakeld. Er is Dg niemand afgevallen. Integendeel, er zijn zelfs twee lensen bij genomenDat brengt het totaal aantal deelne- icrs op elf. LEIDEN/UTRECHT Buitenlanders moeten in alle wijken gelijke kansen hebben. Op het ogenblik zijn woningbouwvereni gingen nog terughoudend bij het toewijzen van aan trekkelijke eengezinswo ningen aan Turken en Marokkanen. Als je reke ning houdt met hun woonwensen ontstaat er vanzelf meer spreiding van buitenlanders over de verschillende wijken. Dit is een van de conclusies van de Utrechtse geograaf Frank van Hoorn, die on langs promoveerde op het proefschrift „Onder ande ren. Effecten van de vesti ging van Mediterranen in naoorlogse woonwijken". „Er ontstaan vooral problemen als er zich veel buitenlanders met een lage sociale status en voor korte duur in flats gaan wonen die op één trappenhuis uitkomen", zegt Van Hoorn. „Als de Nederlanders die in de flat wonen ook een lage socia le status hebben, is dat een ga rantie voor problemen. Die ui ten zich in vage beschuldigin gen aan het adres van het ge meentelijk huisvestingsbureau. Het gaat om -opmerkingen zo als 'nu is het genoeg', 'buiten landers krijgen altijd voor rang' en 'de buurt gaat achter uit'. Door de sterke toename van het aantal buitenlanders gaat de bevolking zich onzeker voelen of verhuizen. Als de buitenlanders meer gelijkma tig over de wijken verspreid zijn, is dit veel minder een probleem". „Woningbouwverenigingen doen er daarom goed aan min der terughoudend te zijn bij de toewijzing van woningen aan buitenlanders", gaat Van Hoorn verder. „Uit mijn on derzoek blijkt dat Turken en Marokkanen in Utrecht iets minder goed wonen dan Ne derlanders. Bijvoorbeeld in flats zonder lift en op hogere etages. Bovendien moeten zij langer wachten eer zij een flat krijgen toegewezen". Van Hoorn vindt meer contro le op het toelatingsbeleid op zijn plaats. De staatssecretaris voor volkshuisvesting heeft de gemeenten in een circulaire opgedragen de woningzoeken den te registreren naar natio naliteit. „Er zijn vrij weinig gemeenten die zich aan die re gistratie houden. Dat is jam mer want het is een goed mid del om te controleren of de kans op een goede woning voor alle nationaliteiten gelijk is", aldus de Utrechtse geo graaf. Van Hoorn heeft in zijn proef schrift ook de mate van inte gratie van Turken en Marok kanen in de Nederlandse sa menleving onderzocht. „Die integratie is nog niet erg groot", zegt hij. „De beheer sing van de Nederlandse taal is gering. Bovendien zijn Tur ken en Marokkanen nog sterk op hun vaderland georiënteerd en maken zij veel gebruik van eigen voorzieningen zoals kof fiehuizen. Buitenlanders met een hoog opleidingsniveau worden beter geaccepteerd. Als in een wijk de integratie niet goed verloopt kan het hel pen, wanneer er buitenlanders met een hogere opleiding gaan wonen. Helaas hebben maar weinig Turken en Marokka nen een goede opleiding". Bang voor gettovorming onder buitenlanders is Van Hoorn niet. „Je ziet verschuivingen in de wijken waar veel buiten landers wonen. Aanvankelijk woonden Turken en Marokka nen in Utrecht in de binnen stad, daarna trokken zij mas saal naar de 19de eeuwse wij ken. De laatste jaren trekken zij massaal naar de naoorlogse wijken. Die tendens zie je ook in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Een spreidingsbe- leid is op zich niet nodig. Er ontstaat vanzelf een goede spreiding als buitenlanders kunnen gaan wonen in die huizen waar hun voorkeur naar uitgaat". FRANK DE KLERK Van der Klugt uit gemeenteraad Kort na PvdA-raadslid J. van Meijgaarden heeft ook M.B. van der Klugt van het CDA be kend gemaakt dat hij uit de gemeenteraad vertrekt wegens te drukke werkzaamheden. Het ontslag van Van der Klugt is gisteren ingegaan. Hij wordt per 1 februari opgevolgd door biochemicus P. Klück (39), die de laatste jaren al fungeerde als fractie-assistent en steunlid van de fractie. foto: pr Fracties klagen over gebrek aan informatie LEIDEN Het besluit over de toekomst van de Eerste Hulpdienst (EHD) is uitgesteld. De leden van de com missies financiën en volksgezondheid beklaagden zich gisteravond over een gebrek aan informatie van de zij de van het college van B en W, dat de EHD wil priva tiseren. Zij wilden daarom nog geen oordeel uitspre ken. De onduidelijkheid betrof met name twee zaken: de correctheid van de alternatieve begroting die door de AbvaKabo is inge diend en het behoud van de service in geval van privatisering door middel van onderbrenging bij de ambulancedienst van de firma De Jong. Wethouder F. Kuiiers (volksgezondheid) stelde gisteren dat er in de begroting van de AbvaKabo, die onderbrenging bij de brand weer voorstaat, een extra gat van 100.000 gulden zit nu de bond er van uit gaat dat de gemeente dat bedrag op tafel legt voor het verrichten van diensten op het gebied van de Algemene Ge zondheidszorg (AGZ). De wethouder stelde dat dat een misver stand is. K. Voormeulen (AbvaKabo) sprak van „een listige truc" van het college. Die onduidelijkheid, die gisteravond onopgehelderd bleef, bracht alle commissieleden tot de conclusie dat het college van B en W te weinig informatie heeft verschaft om een mening over de toekomst van de EHD te kunnen vormen. PvdA, Links Lei den en D66 stelden voor desnoods een onafhankelijke juridische instantie de grote hoeveelheid financieel-technische zaken te la ten onderzoeken. Vooralsnog zegde wethouder P. Bordewijk (fi nanciën) toe de voornaamste vragen schriftelijk te zullen beant woorden. De gemeenteraad zal zich maandag nog niet over deze kwestie uitspreken. LEIDEN Bij het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) mogen geen gedwongen ontslagen vallen als gevolg van de zeer omvangrijke be zuinigingsoperatie. De geza menlijke ambtenarenbonden hebben aangedrongen op de totstandkoming van een soci aal plan om gedwongen ontsla gen te voorkomen, zo heeft de CNV-bond CFO meegedeeld. AZL-bestuursvoorzitter P. Si- derius maakte deze week be kend dat het AZL zes procent op de totale uitgaven moet be zuinigen om het reeds bestaan de tekort van 20 miljoen gul den niet verder te laten oplo pen. De directie heeft tot nu toe geen uitsluitsel willen ge ven over mogelijke gedwon gen ontslagen. De bonden zeg gen in de voorgenomen bezui nigingsmaatregelen „geen en kel vertrouwen" te hebben. „Het personeel mag niet de dupe worden van het falende management", aldus CFO-be- stuurder A. Kool woensdag. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I I (voor controle bezorging) J j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal acceptgiro 170.93 I Stuur als dank de schrijfsel naar: Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CekLcSoutant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13