Criminaliteit in Leiden niet verder gestegen l STAD OMGEVING bedding Breestraat vraagt om ingrijpende maatregelen Bedrijven in Rijnland moeten meer investeren Winkeliers: garage van levensbelang Wind verstoort aantal kerstboomverbrandingen Slimme EHBO-kit DONDERDAG 7 JANUARI 1988 PAGINA 9 e maanden cel voor bezit machinepistool HAAG/LEIDEN Een 42-jarige Leidenaar is door de je politierechter mr. J. van Overbeek veroordeeld tot zes iden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. ian had een machinepistool in huis. Officier van justitie mr. DOgduijn had een half jaar cel tegen hem geëist. Een 29-jarige ijker, die vorig jaar met een strijkersbom een telefooncel in r/oonplaats had opgeblazen, kreeg conform de eis van de offi- 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk met jroeftijd van 2 jaar. De PTT moet hij vijfhonderd gulden levergoeding betalen. Een aantal inwoners uit Leiden, Oegst- F en Katwijk werd wegens minder zware overtredingen van juurwapenwet veroordeeld tot geldboetes van minimaal 300 Jen. In vrijwel alle gevallen hadden de verdachten de verbo- f^pvuurwapens in cafés gekocht of over de grens: in België of a/l' jsland. Onder de in beslag genomen wapens bevonden zich 'tnpistolen, maar ook echte geweren, pistolen en revolvers, al ^T] 'niet geladen. Ook was er veel munitie bij. De wapens waren al aangeschaft omdat men ze mooi vond, of om lijf en goed te p hermen. Een aantal van de verdachten heeft zich met de wa- schuldig gemaakt aan bedreiging. Geen schadevergoeding voor ontslagen directeur DEN HAAG/LEIDEN De ex-directeur van het Leidse bedrijf in cosmetica-artikelen Shulton BV krijgt geen negen ton schadevergoeding omdat hij is ontslagen. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank mr. R. Portheine gisteren bepaald. De 48- jarige Wassenaarder is ontslagen omdat hij niet over geplaatst wilde worden naar Duitsland. Hij zou er dan zowel in salaris als in functie op achteruit gaan. De man heeft een rechtspraak tegen zijn voormalige werkgever aangespannen en wilde dat het bedrijf zijn maandsalaris van ruim 20.000 gulden zou doorbe talen tot de rechtbank uitspraak heeft gedaan. Geldkistje gestolen LEIDEN Uit een kantoorpand aan de Schiphol- weg is deze week een geldkistje verdwenen met daarin ongeveer 2.500 gulden. De kist stond in een kast die niet was afgesloten. Volgens de politie heeft waarschijnlijk een insluiper het kistje weggenomen. De Jong blijft directeur Stadsgehoorzaal LEIDEN Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen en de Stadsge hoorzaal heeft met wethouder J. Fase (economische zaken) overeenstem ming bereikt over de extra bezuini ging op de Stadsgehoorzaal. Afge sproken is dat dit bedrag wordt be zuinigd op de exploitatie van de Groenoordhallen in plaats van de Stadsgehoorzaal. De Jong blijft nu aan als directeur van de Stadsgehoor zaal. Tijdens de behandeling van de begro ting ontstond een ruzie tussen Fase en De Jong, toen bleek dat het colle ge 50.000 gulden meer op de Stadsge hoorzaal wilde bezuinigen dan De Jong was beloofd. De Jong dreigde met ontslag en diende dit, naar eigen zeggen, daadwerkelijk in toen het college vast hield aan zijn plannen. Wethouder Fase beweerde gister avond die brief nooit te hebben ont vangen. Het ontslag van De Jong zou de gemeente overigens extra geld hebben gekost omdat De Jong niet betaald wordt voor zijn werk voor de Stadsgehoorzaal. De Jong was met name zo boos op het college doordat het geld hard nodig is voor het op knappen van de Stadsgehoorzaal. Hij verbaasde zich ook over de verschil lende informatie die hij kreeg van Fase en wethouder P. Bordewijk (fi nanciën). Nu er ruimte is ontdekt op de begroting van de Groenoordhal len, is het probleem opgelost. ONDERZOEK: LEIDEN AARS VOELEN ZICH VEILIGER LEIDEN Inwoners van Leiden voelen zich veiliger dan Nederlanders die in steden van dezelfde om vang wonen. Dat blijkt uit een ministrieel onderzoek naar het politiewerk in Ne derland. Dat zogenaamde PKP-onderzoek wordt pas komend voorjaar gepresen teerd, maar hoofdcommis saris H. Mostert brengt een deel van de resultaten naar buiten in het jaarverslag de Leidse politie. Lei- behoort met onder meer Haarlem en Zoeter- meer tot de gemeenten waar men zich veiliger voelt dan in andere verge lijkbare gemeenten. „Die uitkomst klopt met onze bevindingen", aldus Mos tert. „Steeds meer Leidena- ren laten bijvoorbeeld door briefjes blijken dat ze dank baar zijn voor het politie werk, vooral op het gebied van hulpverlening". gjRuim 20.000 gulden aan boetes voor °4 misdrijven apcj LEIDEN De Leidse poli- oop tie heeft van maart tot de in rj cember vorig jaar zo'n a 20.000 gulden aan boetes geïncasseerd volgens het I zogenaamde „lik-op-stuk"- 9 kai principe. In het kader van flevaeen experiment mag de uw Leidse politie bij sommige I misdrijven zoals winkel diefstal en rijden onder in- I vloed boetes opleggen. Voorwaarde is wel dat de dader niet onlangs op het ooi zelfde feit betrapt is. Nor- ecepmaal gesproken worden 'dergelijke misdrijven afge- handeld via een gerechtelij- ke procedure. Vooral win keldieven maakten gebruik jvan de transactiebevoegd- j heid van de politie, 53 in [totaal. Verdere cijfers wil m,d de Leidse politie nog niet geven. In de loop van dit ruk jaar volgt een evaluatie van de het experiment, waarbij de LEIDEN De criminaliteit in Leiden is in 1987 nagenoeg gelijk gebleven in vergelij king met het jaar daarvoor. De sterke stijging van de cri- minaliteitscijfers-yan de laat ste jaren is daarmee tot stil stand gekomen. De Leidse statistieken komen overeen met het landelijk beeld. Dat blijkt uit het jaarverslag van de politie over 1987. Volgens de Leidse hoofdcommissaris H. Mostert zijn in Leiden on der meer gebiedsgebonden aanpak en goede voorlichting einde van de groei is of slechts een tussenfase naar meer criminaliteit", aldus Mostert in een toelichting op het jaarverslag. De Leidse politie kreeg in 1987 met 11.299 misdrijven te maken, 221 minder dan in 1986. „De vraag is echter of deze stabilisatie in 1988 niet weer wordt ingehaald met een aanzienlijk grotere toe name", aldus de politie in het jaarverslag. „Ik denk dat die ontwikkeling van een aantal zaken afhangt", aldus Mos tert. „Als de voorkoming van misdrijven de komende jaren op bestuurlijk niveau duide lijk gestalte krijgt, kan dat een stijging tegenhouden. Maar het zal ook afhangen van de maximale tijd dat ie mand in een politiecel opge sloten mag worden. In ons arrondissement bedraagt die duur dertig dagen, maar in Amsterdam geldt tegenwoor dig een maximum van tien dagen. Het is logisch dat als bijvoorbeeld junks eerder de straat op mogen, de crimina liteit stijgt. En uiteraard speelt ook de korpssterkte mee. Als de plannen om de sterkte met 10 procent te ver minderen doorgaan, leidt dat waarschijnlijk ook tot een stijging van de cijfers". Van de misdrijven zijn vooral de agressieve delicten (van 572 naar 684) en de inbeslag name van vuurwapens (van 11 naar 22) gestegen. Overi gens kon ruim de helft van de daders van een agressief misdrijf gepakt worden, te gen 40,7 procent in 1986. De in beslag genomen hoeveel- MOSTERT: PLANNEN VOOR PARKEERGARAGE BREESTRAAT VERDER ONTWIKKELEN LEIDEN De afsluiting van het ge- ken". Hij is bij afsluiting een voor- deelte van de Breestraat tussen de stander van de eerste variant in de Papengracht en het Leids Vrijetijds proefperiode, waarbij alleen bussen Centrum (LVC) voor auto's heeft al- en fiesters de Breestraat in mochten, leen zin als dat gedeelte ook aantrek- zonder dat er verkeerslichten aan te keliiker wordt gemaakt voor het pu- pas kwamen. Volgens Mostert moet bliek. Anders moet het open blijven in de verdere discussie over de afslui- en zouden plannen voor een parkeer- ting vooral naar de toekomst gekeken garage aan de Breestraat verder ont- worden: „Als blijkt dat de Breestraat wikkeld kunnen worden. Dat zei in de toekomst als verkeersader niet hoofdcommissaris H. Mostert gisteren gemist kan worden, moet je hem nu in reactie op de discussie over de niet afsluiten. Dan moet je maar wat Breestraat. Mostert is een voorstander snelheidsverlagende hindernissen op- van duidelijkheid. „De automobilist werpen". In reactie op een andere be- moet duidelijk weten waar hij aan toe langrijke politieke discussie zei Mos- is. Tot twaalf uur 's middags is de tert er een voorstander van te zijn de Breestraat in principe afgesloten, maar wel toegankelijk voor laden en lossen. Volgens sommige plannen zou sluitingstijden voor cafés vrij te laten. „Eigenaar en bezoekers kunnen die Hoofdcommissaris Mostert. de Breestraat om zes uur s avonds verantwoordelijkheid naar mijn me- weer open moeten. Dat is vooral voor ning aan. De spreiding van het ru- mensen die onbekend zijn in Leiden moer op straat biedt, denk ik, voorde- verwarrend. Het leidt tot meer over- ien". Overigens is een voorstel om tredingen, men vraagt om meer con- een proef op dat vlak te houden on- trole door de politie en wij moeten langs in de Leidse gemeenteraad FOTO: H. VAN GELDER dan extra mensen daarvoor vrij ma- weggestemd. heid hard drugs en soft drugs steeg. De stijging bij de hard drugs (van 245 gram naar 2.186 gram) komt voort uit een grote vangst van de poli tie in het voorjaar. Volgens de politie is niet helemaal duidelijk of de stijging van de in beslag genomen soft drugs (van 5.240 gram naar 11.996 gram) het gevolg is van de strengere aanpak van de Leidse politie of een toename van de handel. „Onze aanpak heeft er in elk geval wel toe- geleid dat koffieshops minder grotere voorraden in huis hebben", aldus Mostert. Het aantal inbraken in wo ningen daalde van 850 in 1986 naar 813 vorig jaar. Het aantal zedenmisdrijven liep terug van 256 naar 213. Er waren minder verkrachtin gen (19 tegen 29 in '86) en aanrandingen (43 tegen 72 in '86). Er werden 13 gevallen van incest geconstateerd, te gen 4 in 1986. De Leidse politie slaagde er in om iets meer misdrijven op te lossen: 21,3 procent te genover 19 procent in 1986. Een kleine stijging die vol gens de politie door voorna melijk toevallige factoren be paald wordt. In totaal „lo geerden" 1.626 mensen in een van de cellen van het bu reau aan de Langegracht. Ze verblijven er gemiddeld ruim drieëneenhalve dag. Gemidr deld zaten er ruim 16 perso nen per dag achter slot en grendel. De criminaliteit mag dan niet zijn gestegen, het aantal te- loontjes naar de Leidse poli tie is het afgelopen jaar wel drastisch toegenomen. Dat verschijnsel werd vorig jaar al gesignaleerd. Vorig jaar werd er 18.800 maal een beroep gedaan op de politie, bijna 3.000 meer dan in 1986. Volgens de politie is er een grotere bereidheid van men sen om de politie te bellen als hen iets dwars zit. Vaak gaat het om kleinere ongemak ken, zoals geluids- en ver keersoverlast. „Misschien komt het ook omdat andere organisaties minder makke lijk in te schakelen zijn. Men sen bellen maar naar de poli tie als er ergens een boom op de weg ligt, omdat ze elders niet geholpen worden", denkt Mostert. Mede vanwe ge die hulpverlening acht hij inkrimping van het 216 per sonen sterke korps uit den boze, In maarf wordt bekend of Leiden geld voor uitbrei ding van het rijk krijgt, of moet inleveren. Overigens rukte de politie in 1987 2.159 keer voor niets uit, omdat bij de 333 geregistreer de bedrijven in. Leiden het alarm voor niets in werking trad. Twee bedrijven „scoor den" 55 en 45 keer. Mostert schat dat dat de Leidse poli tie enige tonnen heeft gekost, als de arbeidsuren in geld omgerekend zouden worden. Komend voorjaar komt hij met een voorstel om dergelij ke kosten in rekening te brengen. Bedrijven moeten dat na een aantal malen loos alarm zo'n 200 gulden per keer gaan betalen. Het aantal verkeersongeval len in Leiden bleef met 3.090 nagenoeg gelijk. In 93 geval len was daarbij alcohol in het spel, tegen 74 gevallen in 1986. Ook het aantal automo bilisten dat door reed na een aanrijding steeg met 69 tot 661: één op de vijf aanrijdin gen. Ruim de helft kon worden achterhaald, terwijl dat in '86 nog 74 procent was. Het aantal doden daalde van 8 naar 2, het aantal gewon den steeg met 16 tot 413. „Topscorer" onder de plaat sen waar de meeste verkeer- ongelukken plaats vonden was de Rijksweg 4, waar in clusief de op- en afritten 144 aanrijdingen plaats vonden. Goede tweede was de Hoge Rijndijk met 112, derde de Willem de Zwijgerlaan met 102. Langegracht (76) en de Hooigracht (71) staan ook hoog genoteerd. [DEN De Breestraat i er weer helemaal bo- op komen, maar het uiten van de winkel- at voor auto's is beslist oldoende. Als aanvul de maatregelen noemt onderzoeksbureau Heesewijk uit Vught lermeer het creëren een looproute naar de irlemmerstraat over de >rnbrug-Burgsteeg-de :cht-Bakkerssteeg en verbannen van fiet- naar de Langebrug. moet de Breestraat :r herkenbaar worden beter bereikbaar voor uit de regio. Uit- iding van de parkeer- aciteit aan de zijde van Noordeinde is drin- d noodzakelijk, aldus definitieve rapport. LEIDEN De winkeliers van de Breestraat hebben met vreugde kennis genomen van het definitieve rapport van Van Heesewijk. Woordvoerder C. van Cleef: „Veel van onze ideeën zijn er in verwerkt. De komst van een parkeergarage is zon der meer het belangrijkst, gecombineerd met het terugrijden over de Botermarkt. Dan blijven de auto's uit het centrum. Als de gemeente de garage niet in het LVC wil vestigen, kan dat misschien in de Lucas van Leyden school". Van Cleef voegt daar aan toe dat de garage ook van groot belang is voor de nu slecht bereikbare Stadsgehoorzaal en de Haarlemmerstraat. Voorts benadrukt hij het belang van een aantal gezamenlijke maatregelen en vindt hij dat de gemeente nu water bij de wijn moet doen. „Wij hebben ons ideaal al lang opgegeven, nu is de beurt aan de gemeente". Wethouder J. Peters (ruimtelijke or dening) was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. j oi onderzoeksbureau conclu- le eind oktober van het laar al, dat de afsluiting le Breestraat voor de iste winkels positieve ge ien had. In het definitieve )ort worden de aanvullen maatregelen ingevuld, die deels al werden aangege- :e zaken vallen daarin op: ten eerste dat fietsers uit de Breestraat moeten verdwijnen naar de Langebrug, omdat zij te veel in de clinch liggen met de bussen. Die blijven in twee richtingen door de winkel straat rijden. Er komen fiets- stallingen ter hoogte van V D en het stadhuis, te bereiken via stegen tussen Breestraat en Langebrug, waar ook twee stallingen komen. Verschillen de winkeliers willen ook een ingang van hun winkel aan de zijde van de Langebrug ma ken. Een alternatief is dat er een aparte fietsstrook komt op de Breestraat en dat bussen in één richting over door de win kelstraat en de Marktenroute rijden. Die oplossing is echter te duur en maakt het noodza kelijk dat de markt moet worden verplaatst. Dat is vol gens het rapport niet aantrek kelijk, zoals ook de aanwezig heid van wisselplaatsen of stoplichten wordt afgewezen om het busverkeer te regelen. Hoe dat wel moet, wordt niet aangegeven. Dan moet er naast de traditio nele verbinding van de Bree straat met de Haarlemmer straat, over de Visbrug en de Hoogstraat, een rpute komen over de Koornburg, langs de Burcht en door de Bakkers- steeg. Langs die route moeten culturele winkels komen. Ge dacht wordt ook aan edelsme den, ateliers en galeries. Het rapport benadrukt nog eens de komst van een par keergarage, liefst op de plaats van het LVC. Een meerder heid van de gemeenteraad is daar echter tegenstander van. Volgens de onderzoekers is het zeer belangrijk dat automobi listen hun voertuig ergens tus sen het Kort Rapenburg en de Mandenmakerssteeg kwijt kunnen, omdat veel bezoekers van de Breestraat met de auto komen. De bewegwijzering moet worden verbeterd. Op genoemd gedeelte moeten vooral dienstverlenende in stellingen en winkels komen en voorzieningen als kapper, bank en stomerij. Tussen de Mandenmakerssteeg en de Ko- revaarstraat is de komst van meer kwaliteitswinkels op het gebied van mode, schoenen en kleding gewenst. Dit gedeelte moit het karakter van een Het afsluiten van de Breestraat semi-promenade krijgen door de aanleg van een midden berm. De winkeliers moeten hun straat promoten door het organiseren van evenementen en een gerichte benadering van hun doelgroep. Het rapport zwijgt over de kosten van de situatie die daarin wordt voorgesteld, maar stelt dat die zeker erg hoog zullen zijn. Met de op merking dat de kosten voor de baat gaan, is de conclusie wel dat de investeringen zich ze ker zullen terugbetalen als de aanbevelingen gezamenlijk worden opgevolgd. Veel klachten over Leids parkeerregime LEIDEN Het investe ringsniveau van het bedrijfsleven in de Leidse regio daalt sterker dan in heel Nederland. Dat bete kent een versterkte voort zetting van de daling die ook vorig jaar al werd ge constateerdDat zei A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, vanmiddag tij dens de nieuwjaarsverga dering in de Lakenhal. Maar: „Over de gehele li nie scoort Rijnland weder om beter dan heel Neder land", zei Koningsveld. Uit de vorig jaar gehouden Enquête Regionale Bedrijfs ontwikkeling (ERBO) blijkt dat de bedrijven in de Leidse regio vooral problemen heb ben gehad door het personeels gebrek, het slechte weer, de lage dollarkoers en het parke ren in Leiden. Het gebrek aan (goed opgeleid) personeel is een probleem dat niet alleen in de Leidse regio speelt, be toogde Koningsveld. „Naast scholing kan ook een meer ge richte en efficiënte arbeidsbe middeling een bijdrage leve ren aan de oplossing van deze problematiekbetoogde de voorzitter. Klachten over het weer kwa men vooral uit de agrarische en horecahoek en uit de bouw. Veel werd geklaagd over het parkeerregime in de Leidse binnenstad. Koningsveld: „Op zichzelf is een parkeerregule ringssysteem een uitstekende zaak. Maar omdat er in Leiden een ernstig tekort aan par keerplaatsen is, verwordt zo'n systeem ondanks de goede be doelingen tot het „verdelen van de armoede". De Kamer houdt het erop dat een open Breestraat en een parkeerga rage aan de westkant van het centrum een oplossing kunnen betekenen voor de problemen rond de bereikbaarheid van de stad en het parkeren". Voorts benadrukte Konings veld het belang van de lucht haven Schiphol voor het bedrijfsleven in Rijnland. Sas- senheim heeft een „perfecte ontsluiting via Rijksweg A44 naar Schiphol", zei hij, „maar Hillegom en Lisse moeten die voorshands nog ontberen". De Kamer vindt dat daarom zo spoedig mogelijk een secundai re weg naar Schiphol moet worden aangelegd. Ook de ontwikkeling van een bedrijfsterreinlokatie bij het knooppunt van Rijksweg A4 en de toekomstige All is be langrijk, aldus Koningsveld, die tot zijn spijt moet conclu deren dat de mogelijkheden hiervoor zeer beperkt zijn, om dat de provincie en de ge meente Leiden de Oostvliet- polder groen willen houden. „Maar de gemeente Alkemade biedt op dit punt zeer goede mogelijkheden", aldus Ko ningsveld. Verheugd maakte Konings veld melding van het feit dat de verkeerssituatie rond de Leimuiderbrug zal worden verbeterd, zodat de Alphense regio beter bereikbaar wordt LEIDEN/STREEK Door de harde wind zijn slechts 800 kerst bomen in Leiden verbrand. Er waren gisteren toch veel mensen naar het Schuttersveld gekomen om het vuur te aanschouwen. De Leidse brandweer hield een oogje in het zeil en zorgde af en toe voor een „waterscherm" om te voorkomen dat vuurvonken buiten het terrein schade zouden aanrichten. M. Tol, voorlichter van de gemeentereiniging spreekt van „een groot succes". Daarbij doelt Tol dan vooral op het record-aantal ingezamelde bomen. „Er zijn 13.000 bomen ingeleverd. Vorig iaar waren het er 11.000", aldus Tol, die denkt dat de stijging te danken is aan het feit dat er veel bekendheid aan de actie is gegeven. De overgebleven kerstbomen gaan naar de vuilverbranding. Voor elke ingeleverde boom werd een lot uitgegeven. Vanmorgen was nog niet bekend wie de winnaars zijn geworden van deze loterij. In Wassenaar, Rijnsaterwoude, Alkemade, Leimuiden, Warmond en Sassenheim, zouden ook gisteravond de traditionele kerstboom verbrandingen worden gehouden. Hier durfde men echter geen ri sico te nemen de bomen in brand te steken in verband met de harde wind. In Leiderdorp, Voorschoten, Ter Aar, Langeraar, Nieuwkoop, Noorden, Voorhout en Zoeterwoude is de verbranding wel doorgegaan. Er waren geen problemen. In Alphen wordt op drie lokaties de kerstboomverbranding van avond om 19.00 uur gehouden: de Nieuwe Sloot, Herenhof en aan de Edisonweg. Of de kerstboomverbranding doorgaat kon de poli tie vanmorgen nog niet zeggen. „Als er een aanwakkerende wind is, bestaat het gevaar dat de brand overslaat en dat is natuurlijk niet de bedoeling", aldus een woordvoerder van de politie. Twintig mille schade tijdens jaarwisseling LEIDEN Voor zover bekend is er tijdens de jaarwisseling voor ongeveer 20.000 gulden schade aangericht in de buurt van de kruising van de Willem de Zwijgerlaan en de Mar- nixstraat. De gemeente heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling van verkeerslichten, -borden, en -palen en dranghekken. De schade bedraagt een kleine 15.000 gulden. Voorts hebben eigenaren van auto's aangifte gedaan van ver nieling. Ook is een houten speelhuisje ter waarde van 3.000 gulden in vlammen opgegaan. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de fcerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: i Postcode/plaats:- 'Telefoon- (voor controle bezorging) 1 J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 J D kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar 'Naam: 'Adres: Postcode/plaatsL. j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag CekLeGouta/Tit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9