Zwarten slachten elkaar af in onderlinge machtsstrijd Israël stoort zich niet aan kritiek EcidócSoinant sident opgesloten in rohiatrische kliniek Cel voor niet zingen Tito-lied Graf Taj-Mahal onaanraakbaar Moskou wil geen „vijandige buur" DAGELIJKS MOORDPARTIJEN IN ZUIDAFRIKAANSE PROVINCIE NATAL: Ipnieuw 150 vaten ontdekt 1 kernafvalschandaal A Premies voor braak laten liggen landbouwgronden T&iïiï'*' JTgftfesHrL 'i Shankar wordt nieuwe president Suriname Passagiers krijgen meer aandacht van Aeroflot JITENLAND DONDERDAG 7 JANUARI 1988 PAGINA 5 ;KOU Een Russische dissident die iventien jaar in gevangenschap heeft rgebracht, is onlangs opnieuw in een chiatrische kliniek opgesloten. Dit ben leden van een onafhankelijke o vajjsenrechtengroepering in Moskou ni^laard. Aanvankelijk werd de man Thijij. een kliniek in Moskou gebracht, daar weigerde de directeur hem op omdat hij gezond was. Later no°jd hij naar Tsjeljabinsk in de Oeral "ingevlogen. De opneming van de man c^af|e kliniek is overigens in strijd met de ODlaï Opperste Sovjet aangekondigde gjiling, die het misbruik van psychia- doelmoet tegengaan. BELGRADO De Joegoslavische zangeres Vera Nonin is veroor deeld tot 60 dagen cel, omdat zij ge weigerd heeft een lied te zingen waarin wijlen president Josip Broz Tito wordt verheerlijkt. De 40-jari- ge zangeres trad op 1 januari op in een hotel in de provincie Kosovo, toen een gast van haar eiste dat zij een lied zou zingen met de titel: „Kameraad Tito, wij zweren u dat wij niet van uw pad zullen wijken". Dat lied wordt vaak bij officiële massabijeenkomsten gezongen. De zangeres kreeg voor haar weige ring ook een boete van ongeveer 150 gulden. NEW DELHI Het beroemde praal graf Taj-Mahal in de stad Agra in de Indiase deelstaat Uttar Pradesh moet onaanraakbaar worden voor toeristen. Dat vinden deskundigen van de Unesco, de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Vere nigde Naties. In een rapport over het monument signaleren de deskundigen dat het delicate witte marmer van de Taj door aanraking en gepeuter wordt aangetast. Uit veiligheidsoverwegin gen mag het gebouw al geruime tijd niet meer bij volle maan worden be zichtigd. Over de algehele staat van het monumet is het rapport redelijk positief. Rode Kruis staakt hulp aan delen Mozambique JOHANNESBURG Functionarissen van het Rode Kruis hebben het sturen van voedselhulp naar hongerende, door de droogte getroffen dorpen in Mocam- bique gestaakt, omdat zij bang zijn voor aanvallen door opstandelingen. Dat is in Zuidafrika bekendgemaakt. Het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Genève wilde nog niet reageren. Guer rillastrijders van de verzetsbeweging Renamo voeren veelvuldig aanvallen uit in door droogte geteisterde gebie den, waarop de internationale voedsel hulp vooral gericht is. Renamo is in een guerrilla gewikkeld met de regering in Maputo sinds Mozambique in 1975 on afhankelijk werd van Portugal. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU/ISLAMABAD Voor de ko mende ronde in de onderhandelingen tussen Pakistan en Afghanistan, begin februari in Genève onder auspiciën van de Verenigde Naties, bestaat volgens de Russische minister van buitenlandse za ken Sjevardnadze reeds een „pakket" af spraken. De Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken Michael Armacost, die de afgelo pen dagen in Pakistan gesprekken heeft ge voerd met het Afghaanse verzet, wilde geen enkele mededeling doen over de vooruitgang die zou zijn geboekt in de onderhandelingen. Westerse diplomaten in Azië zijn van mening dat het tijdschema voor de terugtrekking van de Russische militairen geen struikelblok meer is voor een akkoord. Ook de eis van Moskou dat een einde dient te komen aan de Ameri kaanse steun voor het verzet, zou reeds van ta fel zijn. Wél is de Sovjetunie uit op een nieuw bewind in Kabul reeds is de bereidheid ge bleken Najibullah te laten vallen dat de noorderbuur Moskou vriendelijk gezind is. Een nieuwe regering in Kabul, geleid door de op dit moment regerende Democratische Volkspartij van Afghanistan (DPPA), zal volgens deskun digen binnen enkele weken na het vertrek van de Sovjetmilitairen ineen storten. Het vooruit zicht van een dergelijke „tegenslag" zou voor Moskou onaanvaardbaar zijn. Het zou ook de kans verhogen op een burgeroorlog, die er mo gelijk toe zal leiden dat een Moskou een „vijan dig gezind" buurland krijgt. latcher kapt suikerriet jler het toeziend oog van haar gastheren, kapt Margaret That- Tr een stengel suikerriet omver. De Britse premier brengt een !lrdaags bezoek aan Kenya, een voormalige kolonie in Afrika, jr sinds de onafhankelijkheid in 1963 geen Britse premier ar op bezoek was geweest. FOTO: EPA DEN HAAG De blanke liberale pers en de zwarte i kranten in Zuidafrika zijn het bij wijze van uitzonde ring hartgrondig eens: aan de bloedige machtsstrijd tussen rivaliserende zwar te groeperingen in de pro vincie Natal moet een eind komen. „We begrij pen niets van dit bloed bad", schreef de liberale Star gisteren in een klem mende oproep de moord partijen te beëindigen. Eerder al hadden hoofdredac teur Percy Qoboza van de zwarte krant City Press en ad junct-hoofdredacteur Aggrey Klaaste van The Sowetan dui delijk gemaakt dat wat hen betreft de maat vol is. „De barbarij in Natal doet ons te rugvallen in de Middeleeu wen. Al veel te lang hebben we dit geweld, dat wordt inge geven door politiek opportu nisme, stilzwijgend laten ge beuren. De meesten van ons waren gewoon te bang om er iets, van te zeggen. Maar het wordt nu toch tijd dat iemand het lef heeft om deze politieke gangsters de les te lezen", schreef Klaaste. „Ik ben woedend. Woedend omdat een kind van tien door schorum en moordenaars is onthoofd. Het kan me me niet schelen hoe diep je politieke hartstochten gaan. Zoiets doe je niet". Zijn kritiek beperkte zich niet tot de moordpartijen' in Natal, maar richtte zich ook op de „halsbandmoorden" die de afgelopen jaren in zwang raakten als middel om met po litieke tegenstanders af te re kenen. De partijen waar Klaaste op doelt zijn de Zulu-beweging Inkatha van Chief Gatsha Bu- thelezi en het Verenigd Demo cratisch Front (UDF), die nu al jaar een bloedige strijd om de macht uitvechten in de zwarte wijken rond de provin ciehoofdstad Pietermaritzburg in Natal. Dieptepunt Buthelezi, tegenstander van de apartheid maai' voorstander van het kapitalisme, probeert zijn machtspositie te verster ken door binnen de structuren van de staat te opereren. Het UDF, verwant met de socialis tisch georienteerde, verboden verzetsbeweging ANC, weigert „collaboratie met het systeem" en beschouwt Buthelezi als een handlanger van Pretoria. Sinds het uitbreken van de op stand in de zwarte woonwij ken, in september 1984, heeft politiek geweld het leven ge kost aan ongeveer 2.600 Zuid- afrikanen. Tot eind 1985 kon ongeveer de helft van de do den op rekening van leger en politie worden geschreven. Een derde van de slachtoffers viel in de categorie die „onder ling geweld tussen zwarten" is gaan heten. Maar sindsdien zijn deze verhoudingen omge keerd. Het absolute dieptepunt in deze laatste categorie is de slag om de zwarte woongebieden rond Pietermaritzburg, vroe ger bekend als een „slaperig gat in de provincie". Het be gon vorig jaar met een tiental doden per maand, maar tegen het eind van 1987 was de tol gestegen tot tegen de driehon derd. Sinds Nieuwjaarsdag zijn al weer enkele tientallen do den geteld. De verwarring is des te groter omdat Inkatha en UDF niet de enige kemphanen zijn. De zwart-bewustzijnsbeweging AZAPO werpt zich eveneens op als rivaal van het UDF, hoewel beiden Buthelezi ver achtelijk als „collaborateur" betitelen. Daarnaast profiteren straatbenden van de chaos door protectiegelden te eisen, terwijl de algehele verwarring ook volop gelegenheid biedt om oude vetes uit te vechten. Wapenstilstand De grote werkloosheid en ge voelens van uitzichtloosheid in de verpauperde zwarte wijken dragen het nodige bij tot het gewelddadige klimaat. Boven dien rijst de vraag in hoeverre de leiders van Inkatha en UDF nog wel greep hebben op hun aanhang. De vredestichtende pogingen van de (blanke) Kamer van Koophandel van Pietermaritz burg lijken op een dood punt. Inkatha liet deze week weten dat onderhandelingen geen zin hebben als niet eerst een wa penstilstand wordt gesloten. Ook bemiddelingspogingen van aartsbischop Desmond Tutu bleven vruchteloos om dat Inkatha hem beschouwt als een sympathisant van UDF en ANC. Maar zolang de zwar ten elkaar bestrijden, kunnen de blanken hun machtspositie handhaven. „Apartheid", zo zei aartsbisschop Tutu „ont neemt zwarte politieke groe pen de logische en vreedzame manier om hun aanhang te meten, namelijk via de stem bus. En dan wordt de strijd op straat uitgevochten". jUSSEL Op het ter- Nh van het Studiecen- ttn voor Kernenergie fe) in het Belgische ml zijn opnieuw 150 va- poii met nucleair afval dat eigenlijk in de 1 mi^dsrepubliek Duitsland ^"jishoort. Dat heeft de 0~jgische staatssecretaris eken* energie, Firmin Aerts, „Heieren verklaard na een ■gutslprek met de Westduit- minister van milieu, ToePfer- "laa| gaat om zeer laag radio- ief afval, maar volgens Pits blijft het verontrustend heir 'n waar °P com" merciele basis afval wordt ver werkt, zo geknoeid kon worden. Het gaat om uit de Bondsrepubliek afkomstig af val, dat na veïwerking is ver pakt in, Belgische vaten en in Mol is opgeslagen. Een woord voerder van Aerts sloot woensdag niet uit dat er op deze manier nog meer Duits afval illegaal in Mol is achter gebleven. Eind vorig jaar werd bekend dat de Westduitse firma Transnuklear op grote schaal geknoeid had met kernafval. Daarbij bleek dat de controle procedures, waarvan de nucle aire industrie altijd hoog had opgegeven, zo lek zijn als een mandje. Ruim 300 vaten met in totaal 200 gram zwaar giftig plutonium bleken ongemerkt uit Belgie naar de Bondsrepu bliek te zijn gebracht. In Mol werden met kwistige hand steekpenningen rondgestrooid om het bedrog mogelijk te ma ken. De directeur van het SCK is inmiddels de laan uit gestuurd. Tegen hem loopt een justitieel onderzoek. Zowel het Belgische afval in West-Duitsland als het Duitse afval in Mol blijft op zijn plaats totdat de twee landen het eens zijn over de exacte hoeveelheden en stralings waarden van het wederzijds il legaal opgeslagen afval, zo hebben Aerts en Toepfer woensdag afgesproken. Er komt een gemeenschappelijke werkgroep van deskundigen om het probleem in kaart te brengen. rekei vHVGELUKS Mstuur eg nte |elt voor: losoo f hal Jf>an onze correspondent Het j Frans Boogaard) ^USSEL De Europese het dagelijks is g«tuur van de EG, is gis- *Jen in grote lijnen ak- 'tiEsrd 6eSaan met de van land- iwcommissaris An- n om premies te ge- voor het tijdelijk aak laten liggen van kdbouwgronden. Crol Concrete voorstellen worden half januari voorgelegd aan de landbouwministers, die dan. nog vier vergaderdagen de tijd hebben om het eens te worden voordat op 11 en 12 februari in Brussel de regeringsleiders van de twaalf EG-landen de hele toekomst van de gemeen schap weer op hun bord vin den. De hervorming van het landbouwbeleid, waarvan de nieuwe regeling een belangrijk onderdeel vormt, is daarbij be palend. Boeren zouden zelf kunnen kiezen of zij gebruik gaan ma ken van de regeling. Doen ze mee, dan moeten ze wel een verbintenis aangaan voor min stens vijf jaar en voor tenmin ste twintig procent van hun grond. De hoogte van de pre mie die ze daarvoor krijgen wordt afgestemd op de op brengst van hun akkers. Het braak laten liggen van gron den kan als alternatief dienen voor andere impopulaire EG- maatregelen, zoals prijskortin gen en boetes op overproduk- tie. JSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN jpmt gemand el ill \r*r e' flW nfw\ e[ B Oan ben jeteh! Sn vaanm iet jti ten ïonnt- "bril op \lnt mi^htttm j NI is t "v ,y <-> a JsOjs Lrire> f Waar bomt die bril randaan?! 1 tante,ih...htu.\ [Ihtifb die nof nooit feiten 7 (c) L'ondaaUltgeverl|/Wavery Productions Ook gisteren bleef het onrustig in de Gazastrook; er werden brandjes gesticht en jongeren gooiden met stenen. Onder druk van het Israëlische leger hebben Palestijnse leiders vandaag echter afgezien van een massale actie van burgerlijke ongehoorzaamheid. foto af JERUZALEM Israël is niet van plan zich iets aan te trekken van de resolu tie van de Veiligheids raad, waarin de joodse staat is opgeroepen af te zien van de uitwijzing van Palestijnse activisten. Ter wijl de onrust in de bezet te Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever weer oplaaide, verdedigde minister van defensie Ra bin gisteren de deportatie als „een gewettigd en doeltreffend middel in af zonderlijke, bijzondere za ken". Het steekt de Israëlische lei ders vooral dat de Verenigde Staten dinsdagavond in de Veiligheidsraad voor de reso lutie stemden. Minister Peres van buitenlandse zaken en mi nister Rabin van defensie uit ten hun spijt over de houding van de VS. ,;De Amerikaanse stem betekent een zware slag voor de betrekkingen tussen onze beide landen", aldus Pe res. Minister van defensie Rabin verdedigde in het parlement, de Knesset, de voorgenomen deportatie van de Palestijnen. Hij zei verder dat het Israëli sche leger sinds de onrust op 9 december uitbrak, 1.978 Pales tijnen heeft gearresteerd, een veel hoger aantal dan tot dus ver bekend. Het leger had on geveer 1.200 aanhoudingen ge meld. Van de arrestanten zijn er inmiddels 908 weer op vrije voeten gesteld. De Israëlische soldaat die zon dag in Al Ram op de Westelij ke Jordaanoever een 25-jarige Palestijnse vrouw doodschoot die op haar balkon de was op hing, is gisteren weer in ae dienst opgenomen. Hij was ge schorst hangende een onder zoek. Maar volgens een woordvoerder is daaruit geble ken dat de soldaat, die een Palestijnse jongen achtervolg de die stenen gooide, in de lucht heeft geschoten waarbij de vrouw per ongeluk werd gedood. In de bezette gebieden was het woensdag opnieuw onrustig. Bij anti-Israelische protesten in diverse plaatsen werden stenen en flessen gegooid naar voertuigen en soldaten. Op de Westelijke Jordaanoever was voor verscheidene steden een uitgaansverbod afgekondigd. Henck Arron wordt de nieuwe vice-president van Suriname FOTO: ANP PARAMARIBO Ir. R. Shankar is namens het Front voor Democratie en Ontwikkeling presidents kandidaat in de verkiezin gen van 12 januari in Suri name. Hij moet twee der de meerderheid van de Nationale Assemblee krij gen, om president te worden. Kandidaat voor het vice-presidentschap is Henck Arron. Het is niet bekend of de ande re partijen in de volksverte genwoordiging kandidaten zullen stellen. Indien dit wel het geval is, maken zij echter geen schijn van kans omdat het Front over meer dan twee derde van de zetels in dit hoogste staatscollege beschikt. De president en de vice-presi dent worden op 25 januari beëdigd. Nederland behoort tot de landen die voor de inaugu ratieplechtigheden zullen worden uitgenodigd. Shankar, die eerder een minis terpost vervulde, was tot 1980 directeur van de stichting voor de ontwikkeling van machina le landbouw.* Arron was pre mier en minister van algeme ne en buitenlandse zaken van 1973 tot 1980. In laatstgenoemd jaar werd hij afgezet bij de coup van de sergeants onder leiding van Desi Bouterse. Volgens het persbureau SNA hebben leden van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk gisterochtend een aanval uitgevoerd op een legereenheid nabij Patamacca in het oosten van Suriname. De rebellen zouden onder lei ding hebben gestaan van blan ke huurlingen. Het is niet dui delijk of er slachtoffers zijn gevallen. Pokigron Amos Wako, de Kehiase VN- vertegenwoordiger voor de mensenrechten zal onderzoek gaan doen naar de gebeurte nissen in het bosnegerdorp Po kigron. Het afgelopen week einde zouden daar zes mensen zijn neergeschoten door het nationale leger. Een zevende bosneger is levensgevaarlijk gewond geraakt. Hij is van daag onder begeleiding van het Rode Kruis overgebracht naar de hoofdstad Paramaribo. Het Front voor Democratie en Ontwikkeling bleek in een re actie zeer „ongelukkig" te zijn met het jongste bloedbad, maar was tevreden over de snelle aanpak 'van Bouterse, die inmiddels heeft geresul teerd in de aanhouding van enkele militairen. De PvdA- woordvoerder van Suriname. Jan Pronk, heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken om een reactie gevraagd op de moordpartij in Pokigron. MOSKOU Aeroflot, de grootste luchtvaartmaat schappij ter wereld en een van de Sovjetrussische or ganisaties die het minst te lijden heeft gehad van de hervormingen, voelt nu ook dat de wind vanuit een andere hoek waait. Met ingang van het nieu we jaar zijn nieuwe regle menten van kracht, waar door Aeroflot meer reke ning gaat houden met de passagiers. dering inhoudt omdat passa giers bij Aeroflot altijd op de tweede plaats komen, is be loofd dat vertragingen voort aan vergoed zullen worden door de daarvoor verantwoor delijke vliegmaatschappij of het luchthavenpersoneel. Het nieuws is zowel met een zucht van verlichting als met scepsis vernomen door de Sov jetrussische luchtreizigers, die er inmiddels aan gewend zijn om tamelijk onhoffelijk be handeld te worden. Ondanks het feit dat het motto van Ae- rolflot luidt: „snelheid en com fort", heeft de hal van de luchthaven, met name in de winter, veel weg van een vluchtelingenkamp als gevolg van de grote aantallen ge strande passagiers. Exacte gegevens omtrent de omvang van de Aeroflot-vloot worden nooit verstrekt, omdat die beschouwd worden als een militair geheim. Maar geschat wordt dat er dagelijks onge veer vierduizend lijnvluchten gemaakt worden met zo'n tweeduizend yliegtuigen. Per jaar worden meer dan hon derd miljoen passagiers ver voerd. Het dagblad Izvestia loopt voorop in een officiële media- kruistocht tegen de slechte, en soms ronduit gevaarlijke, dien sten van Aeroflot. „De relatie tussëh passagiers en luchttran sport is tot nu toe verre van plezierig geweest. Er werd veel geëist van degenen die gebruik wensten te maken van Aeroflot, terwijl de dienst baarheid van het luchtvaart- personeel tegenover de passa giers minimaal was", zo schrijft Izvestia. „Deze situatie gaat nu veran deren. Als gevolg van de nieu we economische voorwaarden is Aeroflot sinds 1 januari ver plicht een geldelijke vergoe ding uit te keren aan alle pas sagiers die, op wat voor ma nier dan ook, niet op tijd kun nen vertrekken", vervolgt de krant. Maar luchtvaartdeskun- digefl voorspelden afgelopen weekend al dat dit nieuwe sy steem een chaotisch bureau cratisch tijdperk zal inluiden. De onbeschoftheid van de Ae- roflot-medewerkers is al bijna legendarisch onder de Sovjet russische luchtreizigers. Bui tenlanders worden beter, hoe wel nog steeds niet naar beho ren, behandeld. Zij kunnen immers beschikken over de zogeheten Intourist facilitei ten. Een buitenlandse passa gier die toevallig verzeild raakt in de voor Sovjetrussen bestemde vertrekhal voor bin nenlandse vluchten staat meestal peiplex van de enor me chaos die daar heerst CHRISTOPHER WALKER (c) The Times. Lonctón

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5