Eenheid binnen Ajax >elangri jker dan Crui jff s ergeer start op EK plubs staan in de rij alherbe ernstig gewond in Parijs-Dakar Schema voorronde WK naar verlanglijstje Libregts 30RZITTER HARMSEN: Adriaanse weg bij PEC RT CcidócSomant DONDERDAG 7 JANUARI 1988PAGINA 13 wint zaal- nooi in München 'HEN PSV heeft gister- de hoogste winstpremie gepakt zaalvoetbaltoernooi in Mün- )e Eindhovenaren, die op volle aantraden, wonnen in de fi- imakkelijk van FC Nürnberg: irder op de dag had PSV al igend (6-1) afgerekend met ?r Bayern München. Interna- Ronald Koeman streek boven- og tweemaal 3000 Mark op. Hij net zes treffers topscorer van ernooi en tevens uitgeroepen ite speler. In de strijd om de plaats won Arie Haan's VfB art met 7-0 van Bayern Mün- Koude douche voor AC Milan (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME AC Milan staat weer met beide benen op de grond. Na de spectaculaire zege van 4-1 van zondag op Na- poli kreeg de ploeg van Ruud Gullit gisteren een koude douche door de bekerwedstrijd tegen Ascoli in het eigen San Siro-stadion met 1-0 te verliezen. Gullit kon de supe rieure prestatie van zondag niet herhalen. Hij speelde mede dank zij zijn direkte bewaker Destro een onopvallen de partij en miste een levensgrote kans. De thuisclub had de nele wedstrijd een drukkend overwicht, maar de uitste kende doelman Pazzagli en het houtwerk hielden AC Mi lan, dat met vijf invallers aantrad, van scoren af. De ne derlaag betekent nog niet dat AC Milan de beker kan ver geten. In Ascoli zal het 20 januari echter niet gemakkelijk worden de zaken recht te trekken. Napoli verloor overi gens ook: thuis met 3-2 van Fiorentina. In een inhaalduel voor de hoogste afdeling van de Schotse competitie won Glasgow Rangers de uitwedstrijd tegen FC Dundee met 1-0. Nykanen wint vierschansen- toernooi BISCHOFSHOFEN Matti Nykanen heeft voor de tweede keer in zijn loopbaan het tra ditionele vierschansentoernooi op zijn naam geschreven. De Fin won gisteren de vierde en laatste wedstrijd in het West- duitse Bischofshofen voor de Joegoslaaf Primoz Ulaga en de Noor Christian Eidhammer. Het was zijn derde dagzege. Gerrit-Jan Konijnenberg hield met een sprong van 60 meter Matti NykSnen: ongenaakbaar. alleen de Brit Edwards achter FOTO: AP zich. Roche voorlopig zonder sponsor PARIJS Het door wereldkam pioen Stephen Roche aangevoerde wielerteam zit voorlopig zonder sponsor. De Spaanse geldschieter Fa- gor heeft zich gisteren teruggetrok ken als geldschieter van het team, nadat de zestien renners een dag eerder kwaad wegliepen bij de ploegpresentatie. Aanleiding van het protest van de renners was het ver vangen van de Franse ploegleider Philippe Crepèl door diens landge noot Pierre Bazzo. Het vertrek van de sponsor betekent voor de ploeg van Roche, vorig jaar ook winnaar van de Ronden van Frankrijk en Italië, een miljoenen-strop. POLSTER WEIGERT ZILVEREN SCHOEN WENEN De Oostenrijkse topschutter Toni Pol ster weigert op 21 januari in Monaco de Zilveren Schoen in ontvangst te nemen. Polster, na zijn 39 treffers in de Oostenrijkse competitie van 1986/*87 vertrokken naar het Italiaanse Torino, vindt zich zelf goud waard. De Roemeense winnaar van de Gouden Schoen, Rodion Camataru, beschouwt hij als een bedrieger. Camataru, die dit seizoen niet eens bij de eerste vijftien van het Europese klasse ment staat, haalde Polster vorig seizoen onder verdachte omstandigheden in. In de laatste zes wedstrijden van de Roemeense competitie scoorde de spits liefst 21 keer, waardoor hij op het totaal van 44 treffers uitkwam. Bij de huldiging in Mon te Carlo is ook Ajax betrokken. De winnaar van de Europa Cup voor bekerwinnaars werd eerste in het ploegenklassement over 1986/'87. StSS-St*# 1 ld Mühren (rechts) over Crui jff: „De spelersgroep had Jo- 1 liever vandaag teruggehad dan morgen". FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Voor Johan Cruijff is er geen weg terug meer bij Ajax. Die definitieve beslissing werd gisteravond una niem (uitslag stemming: 27-0) genomen door de ledenraad en de bestuur ders Ton Harmsen (voor zitter), Jan Neefjes (secre taris) en Klaas Bakker (penningmeester) van de Amsterdamse voetbal club. „Het in de steek la ten van het elftal plus een aantal negatieve pu blicaties over het be stuursbeleid van Ajax", waren volgens Harmsen van doorslaggevende be tekenis. Zelfs een bestuurscrisis werd afgewend. Harmsen, die was gezwicht onder druk van zijn mede-bestuursleden, trachtte gisteravond zijn gezicht te redden door te stellen, dat hij alleen maar de weg naar on derhandelingen met Cruijff niet had willen blokkeren. Maar ook de „vader" kon zijn „zoon" niet langer meer ver dedigen. „Ik ben de enige die de deur heeft open gehouden voor het bestuur, de enige die de lijnen nog open hield. Die lijnen had ik misschien nog wel twee weken open gehou den, maar niet meer na diver- ||j STERDAM Johan Cruijff hoeft over zijn toekomst weinig zorgen te I :en. Uit diverse landen kreeg de ex- I inisch directeur van Ajax aanbiedin- Serieuze belangstelling is er uit fikrijk, de Bondsrepubliek Duits- Spanje en ook in Italië duikt zijn jfn veelvuldig op. je clubs, waar hij aan de slag kan, behoort igens niet het AC Milan van Ruud Gullit Marco van Basten. Gisteren verlengde NOSpUer Berlusconi het contract met trainer go Sacchi met nog eens twee seizoenen. flit Frankrijk liet voorzitter Borelli van Saint Germain eerder al weten „Cruijff g te willen inlijven". „Dat is de man, die (lub er bovenop zou kunnen helpen", hde de praeses van de eens zo sterke club, bp dit moment in degradatiegevaar ver keert. „Ik weet alleen niet of wij kunnen op bieden tegen de financieel draagkrachtiger verenigingen uit Italië en Spanje". Vanuit Spanje meldde bestuurslid Santamaria namens Real Zaragoza dat er contact was ge weest tussen de club en Cruijff. In de Bondsre publiek Duitsland zijn twee clubs geïnteres seerd: Hamburger SV (manager Felix Magath heeft Johan Cruijff al twee keer benaderd, maar kreeg beide malen nu op het rekest, om dat Cruijff er vanuit ging nog enkele jaren bij Ajax te blijven) en Leverkusen dat een opvol- ?er voor de vertrekkende Erich Ribbeek zoekt, n de Italiaanse sportkranten werd ook uitge breid gefilosofeerd over de toekomst van Cruijff. Daarbij werd ook Diego Maradona op gevoerd. die er geen geheim van maakte, dat hij Cruijff graag als nieuwe trainer in Napels wilde krijgen. Het is zo goed als zeker dat de huidige technische baas Bianchi aan het eind van het seizoen Napoli zal verlaten. se publicaties, die zo vernede rend zijn geworden voor en kele bestuursleden. Er is met modder gegooid naar bestuur ders die in hun leven iets be- teikt hebben. Ik denk, dat juist dat heel hard is aangeko men. Daarom heb ik gezegd, nu is het definitief over en uit. Waarna wij als bestuur de beslissing unaniem genomen hebben. De eenheid binnen de club, binnen de leiding is op dit moment belangrijker dan Johan Cruijff". Harmsen doelde met name op een verhaal, dat gisteren in Voetbal International werd fepubliceerd. Verslaggever ohan Derksen, die het beleid van Cruiiff altijd gesteund heeft, haalde uit naar het be stuur en moet volgens Harm sen ingefluisterd zijn door de ex-technisch directeur van Ajax. „Cruijff mag de afgelo pen dagen geen commentaar gegeven hebben, dat doen zijn makkers wel voor hem. Ik vind het vreemd dat ik zo'n artikel in VI moet lezen, zon der dat de verslaggever ook maar één bestuurslid heeft ge vraagd naar hoe alles nu wer kelijk in elkaar zat. Ik heb di verse journalisten uit Cruijff's omgeving maandag gewaar schuwd, dat de affaire er niet beter op zou worden en dat ik op een gegeven moment zijn zaak niet meer zou kunnen verdedigen. Ik moet wel iets kunnen verkopen aan mijn mede-bestuursleden. Dat was nu niet meer mogelijk". Harmsen gaf wel toe, dat deze beslissing hem pijn deed. „Ik vind het heel vervelend en voor Johan verschrikkelijk. En ook voor de club Ajax is het niet goed. Ik begrijp nog steeds niet, waarom het zo geëscaleerd is". Harmsen vindt dat Cruijff de oorzaak bij zichzelf moet zoeken. „Hij heeft de club in de steek gela ten. Iets, wat hij Rijkaard kwalijk heeft genomen. Dat heb ik die speler overigens ook kwalijk genomen". Henk van der Zwaag, voorzit ter ad interim van de leden raad, steunde Harmsen. Ook hij had zich geërgerd aan alle publicaties, maar voegde daaraan toe dat er sowieso niet tegemoet was gekomen aan de eisen, die Cruijff had gesteld. Van der Zwaag: „Cruijff is een geweldige voetballer. Daar lagen zijn kwaliteiten. Naast het voet- balwerk wilde hij te veel ma- nagerswerk doen. Daarop is Opvolging kan maanden duren AMSTERDAM Ton Harmsen liet gisteravond weten, dat het bestuur van Ajax geen haast maakt met het zoeken naar een opvolger voor Johan Cruijff: „Dat kan nog wel één, misschien zelfs wel twee maanden duren". Vice-voorzitter André Kraan is alvast met de ploeg naar Portugal ver trokken: „Ik denk, dat het wel noodzakelijk is, dat een bestuurslid bij de ploeg is". Ajax zal voorlopig ge traind worden door Barry Hulshoff. De ex-voorstop per, die niet over de ver eiste papieren beschikt, zal nauw samenwerken met Spitz Kohn, die wel in het bezit is van het hoogste trainersdiploma en Bobby Haarms die het „oude" B- diploma heeft. Ook Tonnie Bruins Slot, tot voor kort tweede man bij Ajax, heeft de hoogste trainersbe voegdheid, maar over zijn toekomst heerst nog steeds onduidelijkheid. Bruins Slot heeft Cruijff altijd door dik en dun gesteund en ligt bovendien niet goed in de spelersgroep en bij het bestuur. Voorgoed verleden tijd: Johan Cruijff op het trainingsveld bij Ajax. Rechts Tonnie Bruins Slot wiens aanblijven ook nog lang niet zeker is. FOTO: ANP het stuk gelopen. Als we tot elkaar hadden willen komen, dan had er water bij de wijn gemoeten. Dat was niet moge lijk". Eerder op de dag had Co Greep, die naast Cruijff's zaakwaarnemer Hans Muller als bemiddelaar in het conflict optrad, al besloten af te zien van verdere verzoeningspo gingen omdat hij vond te wei nig steun van het bestuur van Ajax te krijgen. Tevens voor zag hij dat ae ledenraad ach ter de vijfhoofdige clubleiding zou gaan staan. „Ik ken het democratische spel rond een goed en krachtig bestuur", meende de Limburger. „Ik denk ook wel dat het bestuur het goed gedaan heeft. Johan heeft natuurlijk zelf ontslag genomen. Vervolgens heeft het bestuur een bemidde- linggspoging wel toegestaan, maar niet gesteund. En ver der rustig afgewacht. Vervol gens is aan de ledenraad ge vraagd om het bestuursbesluit te sanctioneren". Greep ontkende teleurgesteld te zijn in de passieve houding van de leiding van Ajax. „Het bestuur heeft een eigen beleid te voeren. Het hoeft zich niet te laten leiden door ene me neer Greep. Op zich vind ik dat dus ook niet ernstig, maar in zijn totaliteit vind ik het jammer, dat een vedette als Johan Cruijff voor Nederland verloren gaat. Het land is kennelijk te klein voor men sen met dergelijke capacitei ten. Haitink is ook al weg en nu vertrekt opnieuw een diri gent. Het is zorgelijk, dat dat iedere keer gebeurt in ons land". Barry Hulshoff neemt (voor lopig) de training over van de ploeg, die gisteravond vertrok naar Portugal waar de ko mende dagen getraind wordt, alvorens komende woensdag wordt aangetreden tegen FC Porto, in het kader van de Super Cup. Voordat de Am sterdamse delegatie het vlieg tuig instapte, wilde Hulshoff - die dank zij „stroman" Spitz Kohn aan het werk kan - weinig kwijt over de voor hem nieuwe situatie: „Het heeft nog geen zin om nu al wat te zeggen. Misschien mor- Transferbeleid onder Cruijff Aangetrokken: Danny Blind ƒ500.000; A Uister Dick /l'5.000; Lloyd Doesburg ƒ75.000; Peter Larsson/1.3 miljoen; Hennie Meijer ƒ500.000; Arnold Müh ren transfervrij; Mark Peter sen transfervrij; Arnold Schol ten ƒ500.000; Jan Sören- sen transfervrij; Frank Sta- pleton transfervrij; Petri Tiai- nen 100.000Jan Wouters 650.000Totaal uitgaven: 4 miljoen. Verkocht Onder anderen: Van Basten, Koeman, Silooy, Vanenburg. Na verkoop van Rijkaard (5 miljoen, helft voor PSV) is totaal bedrag aan in komsten uit transfers ruim 10 miljoen. gen, als wij, de drie trainers, de lijnen hebben uitgezet Over Cruijff wil en kan ik niets zeggen. Wij gaan in Por tugal voetballen, dat is het be langrijkste". RICHARD THANNHAUSER DEN HAAG Trainer Co Adriaanse vertrekt aan het einde van dit seizoen bij PEC Zwolle, waar hij vier seizoe nen werkzaam is geweest. Het bestuur van FC Groningen heeft besloten aan het eind van het seizoen het contract met veldtrainer Henk van Brussel niet te verlengen. Van Brussel kwam in september als opvolger van op 31 augustus ontslagen Rob Jacobs. Martin Koeman, die per 1 maart ma nager wordt, krijgt de beslis sende stem bij het aantrekken van de opvolger van Van Brussel. De Groningers zijn reeds in onderhandeling met Hans Westerhof, de trainer van zaterdag-eerste klasser ACV. Foppe de Haan. trainer- /coach van eerste-divisieclub SC Heerenveen, krijgt in het nieuwe seizoen een andere funktie. De Haan's nieuwe werk, dat nog niet definitief is omschreven, zal coördineren en organiseren zijn. De Friese club, waar De Haan aan zijn derde seizoen bezig is, gaat op zoek naar een nieuwe trainer- /coach. Niels Overweg, die er niet in slaagde het diploma oe- fenmeester betaald voetbal te halen, wordt met ingang van het nieuwe seizoen trainer van zaterdag-eersteklasser Vallei vogels. FC Utrecht verloor op eigen terrein een oefenwed strijd tegen eerste-divisieclub Wageningen: 4-3. Yolleybaldames: maar elf punten BREMEN Het Nederlands damesvolleybalteam is op de eerste dag van het sterk bezet te internationale toernooi in Bremen flink onderuit gegaan tegen Cuba. Oranje verloor gisteren met 3-0 via de setstan den 15-2, 15-4, 15-5. Het Cu baanse team speelde in de sterkste opstelling. De Neder landse ploeg moest hei tijdens het grootste gedeelte van de wedstrijd zonder Ingrid Piers- ma stellen. De Friezin had last van een schouderblessure. Bondscoach Pang spaarde de international voor de rest van het toernooi. Handbalheren laatste OVIEDO Hat Nederlandse herenzaalhandbalteam is in het vijflandentoernooi in Oviedo als laatste geëindigd. In de vierde wedstrijd, die gis teravond werd gespeeld, ver loor Oranje opnieuw, ditmaal met 23-14 van Tsjechoslowa- kije. Bij de rust was de stand 12-9. Het toernooi werd ver rassend gewonnen door Span je. In de slotwedstrijd wonnen de gastheren met 23-22 van de Sovjetunie. Frankrijk werd derde, Tsjechoslowakije vier de. S T kvEGEIN rlands Het Olympisch keuzeheer Leeuwenhoek zijn avond in Nieuwe- ikkoord gegaan met oorstel van de Ne- ïdse schaatsbond /ereldkampioen Vergeer toch in te ven voor de Europe- lstrijd op 23 en 24 ja- op de Haagse Uit en hoek zei dat Vergeer ind van zijn verrichtin- de afgelopen jaren alle mogelijkheden moet krijgen alsnog vormbehoud aan te to nen en zo afvaardiging naar de Olympische Winterspelen in Calgary af te dwingen. Ver geer kan bij het EK daardoor ook nog als potentiële olympi sche kandidaat zijn definitieve kandidatuur stellen op de 5000 meter. Eerder wilde de Haa strechter, na tegenvallende prestaties in Calgary, deze af stand laten schieten om zich te richten op de 1000 en 1500 me ter. Leeuwenhoek noemde al wel de zekere namen voor Calga-. ry: Yvonne van Gennip' („Geen tijfel mogelijk"), Ma rieke Stam, Ingrid Haringa, Jan Ykema („Hebben allen vormbehoud getoond"), Leo Visser, Gerard Kemkers („Geen twijfel") en Herbert Dijkstra („Op grond van de af spraken"). De anderen werden door Leeuwenhoek als kans hebbers gerangschikt. Van hen zit sprinter Menno Boels- ma, die de Nederlandse kam pioenschappen miste door ziekte maar dit seizoen goed presteerde, nog het dichtst te gen een startbewijs aan. Moei lijker zal het worden voor Hein Vergeer, Petra Moolhui- zen. Geert Kuiper, Ingrid Paul, Grietje Mulder, Christi ne Aaftink en ook Ria Visser die dit seizoen nog niet kon den overtuigen. Hein Vergeer mag alsnog vormbehoud aantonen. ANRASSET De sche motocrosser An- rtalherbe is tijdens de ide rit van de rally -Dakar ernstig ge- geraakt. Volgens de diagnose in Taman- heeft de drievoudi ge wereldkampioen een halswervel gebroken. Malherbe, die voor het eerst meedeed aan de woenstijnrally op een Yamaha, is samen met de Fransman Pellenard, die waarschijnlijk hetzelfde letsel heeft opgelopen, per vliegtuig overgebracht naar Parijs. Daar werd de Belg Guy Huynen, die dinsdag beide benen brak, gisteren geopereerd. De Ita liaan Giorgio Grasso, in de proloog nog tweede, brak een been. In de langste etappe van de rally" Parijs-Dakar heeft de Fin Ari Vatanen de eerste plaats behouden. De liefst 780 kilometer lange rit liet de ver schillen behoorlijk oplopen. De Fransman Pierre Lartigue, de belangrijkste concurrent van Vatanen, liep een achterstand op van bijna zeveneneenhalve minuut. Bij de motorrijders schodf de Italiaan Franco Pic- co van de vijfde naar de eerste plaats op. De slopende etappe was de buitenkans van de Ne derlandse truckriider Jan de Rooy. De Brabander, die dins dag zijn landgenoot Van de Rijt nog moest laten voorgaan, deed met bijrijder Geusens nu wel wat er van hem wordt verwachten: winnen. FRANKFURT Het Ne derlands voetbalelftal krijgt de wedstrijden uit de voorronden van de we reldtitelstrijd van 1990 volgens het verlanglijstje van de toekomstige bondscoach Thijs Libregts. Oranje begint, de strijd in kwalificatiegroep 4 van de Europese zone met een thuiswedstrijd, op 14 sep tember in Rotterdam te gen Wales, en eindigt de reeks ook met een inter land op eigen bodem, op 15 november 19ö9 tegen Finland. Thuis beginnen en eindigen was de uit- drukkelijkste wens van Libregts, die per 1 juli Ri- nus Michels opvolgt. Jan Huijbregts, de vertegen woordiger van de KNVB bij de bespreking in het hoofd kwartier van de Westduitse voetbalbond in Frankfurt, om schreef de drie uur durende onderhandelingen over de in deling als vlot. Lichte proble men ontstonden slechts over de programmering van de thuiswedstrijden van Finland. In het Scandinavische land zijn de velden slechts tussen april en oktober bespeelbaar. Met dat gegeven moest gere kend worden in Frankfurt Huijbregts heeft voor een deel van zijn eigen planning moeten afwijken. De secretaris betaald voetbal was niet van plan voor de Olympische Zo merspelen van Seoul (17 sep tember tot 2 oktober) al wed strijden vast te stellen. Dat plan is doorkruist. Huijbregts heeft in de onderhandelingen wel telkens laten doorscheme ren. dat de kwalificatiewed strijden van het Nederlands elftal in het Feyenoord-stadion te Rotterdam worden gespeeld. De schorsing van de Europese unie (UEFA) is volgens de KNVB niet overgenomen door de wereldfederatie (FIFA). Bij de oefenwedstrijden van Oranje voor de Europese titel strijd, op 24 mei tegen Bulga rije en op 1 juni tegen een nog onbekende tegenstander, mijdt de bond overigens de Kuip. Voor die duels wordt uitgewe ken naar de provincie. De twee beladen duels tussen Ne derland en de Bondsrepubliek Duitsland vinden in een volg orde plaats, die de Westduitse bondscoach Beckenbauer niet echt aanstond. Het Westduitse elftal speelt op 19 oktober (op een nog onbekende plaats) de thuiswedstrijd tegen Oranje en moet op 26 april van het vol gend jaar naar Rotterdam. „Dat is ongunstig, maar ja, als ie met vier partijen te maken hebt, kunnen niet alle wensen gehonoreerd worden", aldus Beckenbauer. „Bovendien heeft Nederland nu de lastige uitwedstrijd tegen Wales als voorlaatste klus opgekregen. Dat is niet bepaald voordelig". De winnaar van groep vier kwalificeert zich direkt voor de eindronde om het wereld kampioenschap van 1990 in Italië. De nummer twee van de ranglijst moet zijn resultaat vergelijken met twee andere nummers twee uit de andere groepen met vier landen. Het schema van de kwalficatiegroep 4 van het WK 1990 xiet er ais volgt uit 31 augustus 1988: Finland-Bonds- republiek Duitsland. 14 september 1988: Nederland-Wales. 19 oktober 1989: Nederland-Bondsrepubliek Duitsland. 31 mei 1989: Wales-Bonds- republiek Duitsland en Finland-Ne- derland, 6 september 1989: Finland- Wales. 4 oktober 1989 Bondsrepu bliek Duitsland-Finland, 11 oktooer 1989: Wales-Nederland. 15 november 1989: Bondsrepubliek Duitsland-Wa- les en Nederland-Finland.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13