(Sowuvnt VS steunen VN-resolutie tegen beleid van Israël erwarde roiset verzon Ontvoering 2 6 8 4 5 7 13 15 Badkoets MJP !n ustuurscrisis Oteigt bij Ajax Voorburg beboet voor weghalen reigernesten OVERLEVENDE DRAMA POKIGRON GEVONDEN rijgelaten rdachte ilde Hei jn ntvoeren Voedselvergiftiging China: 10.000 zieken Winkelier pakt heler met afstandsbediening Woensdag 6 januari 1988 79e jaargang no. 24004 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f0,59 per mm. Half tot zwaar bewolkt en en kele buien, sommige met on weer. Temperatuur ongeveer 6 graden. In nacht en ochtend storm uit west tot noordwest, geleidelijk afnemend. Zon op: 08.47, onder: 16.45; hoog water Scheveningen: 05.13 en 17.19; laag water: 0.39 en 12.52. met speciale Dl rubriek van de UIT-bijlage ISTERDAM Nog steeds heerst er juidelijkheid over de toekomst van de hers-staf bij Ajax. Zoals bekend nam !an Cruijff maandag op staande voet jlag, maar inmiddels lijkt hij spijt te Éen van die emotionele beslissing. De 'jers proberen hem nu over de streep l-ekken via de Limburgse chirurg Co lep. Hans Muller, Cruijff's zaakwaar- en vertrouwensman, had gister- contact met Harmsen, die de rük nog steeds wil lijmen. Maar hij on- vindt daarin weinig steun van zijn Jega-bestuursleden, waardoor bij Ajax I bestuurscrisis dreigt. Greep: Kwestie van lange VOORBURG Voorburg moet 5000 gulden betalen aan de Vereniging voor Vogelbescherming 's-Gravenhage en omstre ken, omdat deze gemeente vorig jaar illegaal reigernesten heeft verwijderd uit bomen in het park Vreugd en Rust. Daarnaast moet Voorburg een boete van 5000 gulden betalen als de ge meente binnen een jaar opnieuw nesten van blauwe reigers, een beschermde vogelsoort, verstoort. Deze uitspraak deed de kan tonrechter gisteren in Den Haag. Wethouder J. Wijnants (open bare werken), die de vogelbescherming het geld niet misgunt, maar het liever op een andere manier aan haar geeft, zei gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor open bare werken dat de gemeente tegen dit vonnis in hoger beroep PARAMARIBO Langs de weg naar Paramaribo blijkt maan dagmiddag een man te zijn gevonden, die het bloedbad in het Su rinaamse bosnegerdorp Pokigron heeft overleefd. Dit heeft de mensenrechtenactivist Stanley Rensch gisteren verklaard. Aside Ameikampuka wist ondanks zijn zware verwondingen kruipend een rioolbuis te bereiken, waarin hij zich schuil hield. Volgens Ameikampuka hebben de mannen die na gevangenne ming en marteling in Pokigron nog in leven waren, van de mili tairen de opdracht gekregen hun eigen graf te delven. De militai ren wachtten echter niet tot het zover was en begonnen op hun gevangenen te schieten, aldus Ameikampuka. Vier van hen over leden aan hun verwondingen. In Pokigron waren er al twee doodgeschoten. Ameikampuka heeft behalve een gebroken arm een grote ontstoken open wond in zijn dijbeen, een diepe wond van een bajonetsteek op zijn rug en een kleinere snee in de ande re arm. Hij verkeert in levensgevaar. Pagina 7: Surinaamse politie houdt militairen aan Recordaantal wenskaarten DEN HAAG De PTT heeft de afgelopen maand een recordaantal van 150 miljoen kerst en nieuwjaarskaarten bezorgd. In totaal wer den twintig miljoen kaarten meer verzon den dan in 1986. Er zijn ruim 180 miljoen goed kope decemberzegels van vijftig cent ver kocht. Meer dan 112 miljoen wenskaarten waren met de speciale zegel gefrankeerd. Ook de stadspostdiensten de den goede zaken. Rector TU Delft naar Vendex AMSTERDAM - De 52- jarige prof. dr. J.M. Dir ken, rector magnificus van de Technische Uni versiteit Delft, gaat per 1 september over naar het Vendex-concern. Hij zal leiding gaan ge ven aan de Vedior Op leiding Groep, waarin Vendex de internatio nale activiteiten op het gebied yan opleidingen voor commerciële, dienstverlenende en technische sectoren heeft ondergebracht. Pagina 3: „Overstap is enorme uitdaging" ORSTELLINGEN ONZEKER HAAG De acteur les Croiset was waar- lijnlijk geestelijk danig de war toen hij in cho- Jiber besloot zijn eigen Jvoering te verzinnen j vervolgens dreigbrie- rondstuurde. Het is :eker of Croiset de ko- nde dagen zijn stuk let van gisteren" zal nen opvoeren. Thea- J De Tobbe in Voorburg ar Croiset op 16 januari optreden, heeft de brstelling afgelast. Ook Jelft, waar Croiset a.s. dag en zaterdag in het lagtheater zou optre den, is men van mening dat de voorstellingen be ter niet kunnen doorgaan. De verwarring van Croiset zou het gevolg zijn geweest van alle emoties rond het to neelstuk „Het vuil, de stad en de dood" van Rainer Werner Fassbinder dat in november in Rotterdam zou worden opgevoerd door leer lingen van de Amsterdamse theaterschool. De voorstellin gen gingen uiteindelijk niet door na acties van vele leden van de joodse gemeenschap in Nederland. Croiset toonde zich van het begin af aan een uiterst fel tegenstandër van opvoering. Kort na die affaire zou Croi set door twee mannen en een vrouw zijn ontvoerd in Brug ge, waar hij moest optreden met een solo-voorstelling. De volgende ochtend had hij echter kans gezien te ont snappen. Toen Croiset giste ren opnieuw in Brugge was om een voorstelling te geven, heeft hij 's middags voor de Belgische justitie enkele ver klaringen afgelegd naar aan leiding van tegenstrijdighe den die in het opsporingson derzoek naar de ontvoering naar voren gekomen waren. Na afloop van de voorstel ling werd de acteur door drie agenten voor verhoor mee genomen. Na enkele uren gaf Croiset toe alles in scène te hebben gezet. Hij bekende tevens enkele dreigbrieven te hebben geschreven; ook de bommelding na de ver hinderde première van Fass- binders toneelstuk was van hem afkomstig. Croiset, die later op de avond werd vrijgelaten, is daardoor zowel in Nederland als in België strafbaar wegens val se aangifte, valse bommel ding, het uiten van anti-se- mitische taal en bedreiging. Daarop staat een maximum straf van een jaar. Pagina 3: Croiset psychisch onstabiel, overspannen danwel mesjogge? ARLEM - De 31-jarige dachte G.I. uit Henge die gisteravond op vrije ten is gesteld, heeft [in vorig jaar al het n gehad Gerrit" Jan ijn te ontvoeren. In een prek met enkele infor- njnten van de politie icht de man de ontvoe- g van de Ahold-top- n ter sprake. Uit het lerzoek is echter niet deken dat hij ook dwerkelijk bij de ont- iring betrokken is ge est. icieel gaat de man, die een strafblad heeft, volledig uit. Politiewoordvoerder lie Geelof: „Alle verden- jen zijn tegen hem wegge- en. Achteraf moet je vast en dat de frappante gelij- is tussen de aanwijzingen ;n deze verdachte en de dwerkeliike ontvoering Gerrit Jan Heiin op toeval iistte. Bij een huiszoeking den diverse zaken aange- fen waarvoor de verdachte verklaring kon geven, heeft het zichzelf ook ^rilijk gemaakt door tijdens verhoor te zwijgen'De ocaat van G.I. overweegt nadrukkelijk een actie tot ade vergoeding voor zijn .75 nt te starten. lister Korthals Altes (justi- heeft weliswaar „nog geen yg itrekte zekerheid" over de d van Gerrit Jan Heijn, ir „op grond van afweging feitenkan hij welhaast geen andere conclusie ko- ,50 n dan dat de Ahold-topman meer in leven is. In ant- ird op vragen van het IA-kamerlid Pieter Stoffe- wijst Korthals Altes er op hij in zijn brief aan de Ka- nergens met grote stellig- t heeft geschreven dat dood is, maar dat hij de iffende passages steeds kiese nuanceringen („het elhaast onafwendbaar....") it omgeven. fina 4: Angst voor ontvoe ren neemt toe Veel wol tegen bar winterweer Pagina 7: Bitter kou overvalt VS DEPORTATIE PALESTIJNEN AFGEWEZEN NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft van nacht eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin er bij Israël op wordt aangedrongen af te zien van de uitwijzing van negen Palestijnen uit bezet Arabisch gebied. De Vere nigde Staten aanvaardden de reso lutie nadat zij een verspoepeling hadden bedongen van de gebruikte omschrijvingen. Het was voor het eerst sinds zes jaar, dat de VS een tegen Israël gerichte resolutie steunden. De oorspronkelijke tekst, die opgesteld was door de niet-gebonden leden van de Veiligheidsraad, luidde dat de Veilig heidsraad „eist" dat Israël het wapen van de uitwijzing niet hanteert. Toch is de Amerikaanse steun aan de resolutie op merkelijk. In december onthielden de VS zich van stemming over een resolutie waarin het beleid van Israël in de bezette gebieden werd „betreurd". De Israëliscn*. regering toonde zich toen zeer teleurge steld over de Amerikaanse houding. Vannacht werd in Israëlische diplomatie ke kringen bijzonder geïrriteerd gerea geerd op het stemgedrag van de VS. Men meent dat Washington met zijn stemge drag de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) van Yasir Arafat in de kaart speelt De Israëlische ambassdeur Natanyahu sprak na afloop van de vergadering over „een dag van hypocrisie in de VN'Vol gens hem zal de resolutie de Palestijnen in de bezette gebieden alleen maar aanmoe digen tot nog meer rellen en meer bloed vergieten. De negen Palestijnen wie uitwijzing bo ven het hoofd hangt, gelden voor de Is raëlische militaire autoriteiten als de aan stichters van de rellen die sinds een maand in de strook van Gaza en op de westelijke oever van de Jordaan aan de orde van de dag zijn. Ook vandaag heb ben zich weer verspreide onlusten voorge daan. Pagina 5: Egypte onder druk banden met Israël te verbreken. 16 PAGINA'S Paus gaat op bezoek bij Waldheim Overdag rijden met licht aan kan 80 doden schelen Met zijden shirts in actie voor Mitterrand Philips: geen geld voor verbetering cao Zakenman trekt Russen en Amerikanen op een lijn Leo Visser sloopt barrière WsmMM Speculaties over a vertrek van Ton U Harmsen bij Ajax V Commissaris Patijn: provincie is niet saai Nieuw postkantoor Noordwijk aan Boekerslootlaan BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK, THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA BEIJING Meer dan 10.000 mensen in de Chinese havenstad Shanghai hebben sinds 29 december een voedselvergiftiging op gelopen na het eten van bedorven tapijtschelpen. Volgens het dagblad „Bevrijding" dat in Shanghai verschijnt, kregen de 36 ziekenhuizen in de stad een stroom mensen te verwerken met koorts en hevige braakneigingen. Volgens het dagblad moet de oorzaak worden gezocht bij bedorven tapijtschelpen die op de vrije markt waren verkocht, ondanks een verbod op de verkoop van vis en schelpdieren door particuliere handelaren. Gaen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Winterspelen in februari live via Nederland 3 HILVERSUM De Olympische Winterspelen in het Ca nadese Calgary worden in hun geheel rechtstreeks op Ne derland 3 vertoond. De eerste tv-uitzending is op 13 febru ari. Hiervoor wordt afgeweken van de oorspronkelijke op zet om pas in april met Nederland 3 te beginnen. De uit zendingen zullen voornamelijk 's avonds en 's nachts op het scherm komen. De NOS zorgt voor een directe satel lietverbinding met Calgary. De proefuitzendingen van het derde televisienet, die momenteel overal in het land ont vangen kunnen worden, zijn deze en volgende maand al leen overdag. Pas in maart wordt het experiment uitge breid tot de avonduren. Dit tegelijk met de zendtijd van Nederland 2, dus tot na het half-elfjournaal. DEN HAAG Een oplettende verkoper van een winkel in beeld- en geluidsapparatuur aan de Plaats in Den Haag heeft de politie via „afstandsbediening" op het spoor van een 24-jarige heler gezet. De laatste bezocht vorige week de winkel om een bijzonder zendertje met afstandsbediening te kopen voor een zeer speciale stereo-installatie van elfduizend gulden. De winke lier herinnerde zich dat dergelijke apparatuur onlangs gestolen was uit het huis van een klant. De verkoper vertrouwde net niet en belde de politie. Bij huiszoeking bleek dat de heler inderdaad beschikte over de gestolen apparatuur. Hij vertelde de politie dat hij het spul gekocht had van een onbekende voor negenhonderd gulden. In zijn huis werden overigen? nog andere gestolen arti kelen aangetroffen, waaronder een v)deospeler. Man ontvoert eigen kind DEN HAAG Een 26-jarige man heeft gistermiddag zijn eigen kind ontvoerd. Rijdend in zijn auto op de Parallelweg kwam hij zijn 24-jarige ex- vrouw en hun tweejarige dochter tegen. De man sleurde het kind in de auto en reed weg. De moeder waarschuwde vervolgens de politie. De ont voerder werd 's avonds op de Rijswijkseweg aangehouden. Het kind is weer terug bij de moeder. De man zit vast. Hij zou zijn ex-vrouw de laatste ja ren regelmatig hebben be dreigd en mishandeld. Sportkleding gestolen LEIMUIDEN Uit een sport- zaak aan de Dorpsstraat in Leimuiden is vannacht een hoeveelheid sportkleding ge stolen. Omstreeks half vier ging het inbraakalarm van de winkel af toen de inbrekers de deur forceerden. De politie was enkele minuten later ter plaatse, maar de daders waren toen al met hun buit verdwe nen. Omwonenden zagen hen met ten auto wegrijden en no teerden het kenteken. Hier in Nederland mag dan al weer enige tijd - niet zonder hindernissen overigens, maar wat wil je bij zulk weer - een strandtrein tussen Katwijk en Scheveningen rijden, in Engeland weten ze ook van wanten. De badplaats Weymouth, aan de kust van het Zuidengelse Dorset krijgt de komende zomer een nienwe, maar in wezen toch ook weer oude at tractie: een authentieke badkoets. Het ding wordt gegrokken door een heuse boerenknol. Het gemeen tebestuur van Weumouth en Portland hoopt met die bezienswaardigheid meer volk te lokken naar de statige strandboulevard. Roger Simons vertelt u daar meer over in zijn column op de pagina buiten land, zoals hij dat wekelijks in de Leidse Courant doet. Hebt u zo'n stukje van hem eenmaal gelezen dan wilt n er vast meer lezen. Dat kan - mits u nog geen abonnee bent en de bon invult - de ko mende twee weken zelfs gratis. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1