Eerste van „terroristen-broers" in bunker voor Duitse rechter 5alestijnen zweren vraak na Israëlische lombardementen Kamer wil opheldering over moorden in Suriname België stevent af op centrum links kabinet Duitse justitie blijft bij zelf moord Barschel Diplomaten bevestigen eind beleg van Khost fÜJITENLAND fieidae Qowicmt DINSDAG S JANUARI 1988 PAGINA 7 Jode bij val it kabelbaan [RANO Een 18-jarige iaanse jongen is om het le- gekomen en twee andere ;ens van 13 en 17 jaar zijn rond geraakt, toen zij giste- een val van vijftien meter ikten uit de gondel van een telbaan bij Merano in de omieten. Ooggetuigen ver- len de politie dat de gondel ongeveer 50 passagiers vertrokken terwijl de nog open stond en de ducteur nog buiten stond passagiers te helpen instap- De slachtoffers vielen uit gondel op de parkeerplaats.- twee gewonden zijn er ern- aan toe. Moskou in geweer tegen misbruik psychiatrie MOSKOU De regering van de Sovjetu nie heeft volgens het persbureau Tass een statuut uitgevaardigd, dat de Sovjet-bur gers moet beschermen tegen misbruik van de psychiatrie. Het statuut is kennelijk be doeld om een eind te maken aan het be staan van de „speciale psychiatrische zie kenhuizen" die onder het ministerie van binnenlandse zaken vielen. In deze klinie ken werden vaak personen opgesloten die om politieke redenen waren veroordeeld. Westerse waarnemers zien in de maatre gelen tegen een oneigenlijk gebruik van de psychiatrie een nieuw voorbeeld van de liberalisering die zich onder partijlei der Gorbatsjov voltrekt. Dissidenten be weren echter dat er nog steeds tientallen mensen worden vastgehouden in psychia trische ziekenhuizen. estijnse studenten zwaaien met de verboden vlag van Palestina tijdens een demonstratie op het ein van de Bir Zeit-universiteit bij het kamp Ramallah. foto: a tITSE ONDERMINISTER NOEMT GAZA „ONMENSELIJK' kYRUT Palestijnse errillagroeperingen bben aangekondigd aak te zullen nemen or de Israëlische bom- I irdementen in het zui- n van Libanon op Pale- «jnse doelen, waarbij 19 ilestijnen het leven lie- i. Zowel het Volksfront or de Bevrijding van "estina-Algemeen Com- indo als de Revolutio- e Raad van Fatah on- leiding van Abu Nidal bben acties aangekon- jd. In twee Libanese anten verschenen foto's n de slachtoffers, onder e zeven kinderen. de bezette Westelijke Jor- moever was het gisteren lieuw onrustig nadat een Is- lische soldaat daar een 25- ;e vrouw had doodgescho- In het plaatsje Ram ge- likten soldaten traangas en iberkogels om demonstran- te veriagen die banden in ind staken en met stenen liden. Elders op de West- 'er en in de Gaza-strook iden verspreide protesten ats, terwijl in het vluchte- jenkamp Tulkarm opnieuw uitgaansverbod werd inge- ld. mier Yitzhak Shamir ver- iarde voor de Israëlische ra- dat het Israëlische leger (beert geen slachtoffers te ken. Hij omschreef de lietpartij van zondag als een treurenswaardig incident" verdedigde de voorgeno- n uitwijzing van negen Pa- als „uiterste middel" tegen personen „die niet her vormd kunnen worden". Uit wijzing zal slecht op minimale schaal worden toegepast, aldus Shamir, maar ondanks deze^ zalvende woorden bleef Israël aan heftige buitenlandse kri tiek blootstaan. De Britse onderminister van buitenlandse zaken, David Mellor, die momenteel Israel bezoekt, uitte zich gisteren „geschokt" over de „onmense lijke" levensomstandigheden in de Gazastrook. Mellor be zocht onder andere een Pales tijns huis in het vluchtelingen kamp Jabalia, dat wordt geleid door de Unwra, de organisatie van de Verenigde Naties voor hulp aan Palestijnse vluchte lingen. „De omstandigheden hier zijn een belediging van de beschaafde waarden", zei Mel lor, die met die harde woorden niets minder dan een diploma tieke rel veroorzaakte. De Is raëlische zaakgelastigde in Londen, Moshe Raviv, wees de kritiek van Mellpr van de hand als „onevenwichtig". Ra viv voerde in een speciale ver klaring aan dat Mellors woorden extremisme be vorderen en de situatie ver slechteren". Mellor, wiens kritiek door de Conservatieve afgevaardigde Terry Dicks „totaal onaan vaardbaar" werd genoemd, toonde zich gisteravond voor de Britse televisie evenwel vastberaden in zijn afwijzing van de situatie in de bezette gebieden. „Het is beschamend dat een paar kilometer verder aan de kust in Israel welvaart heerst, en hier ellende op een schaal zoals in maar weinig plekken in de wereld", aldus Mellor. Volgens de Britse be windsman doet de joodse staat niet genoeg om verbetering te brengen in de situatie in Gaza. „Welke toekomst hebben de mensen hier? De Israëliërs kunnen hun verantwoorde lijkheid hiervoor niet ontlo pen". Gevraagd naar zijn boodschap voor de Israëlische leiders voegde Mellor eraan toe dat „zolang dit gebied be staat in zijn huidige vorm, het een veroordeling is voor een land dat is gevestigd op een grote morele kracht". De ambassadeur van Egypte in Israel, Mohammed Bassiouny, bracht gisteren bij de Israëli sche autoriteiten opnieuw een protest over tegen de deporta tie van Palestijnen en de krachtige onderdrukking van de Palestijnse protesten. De negen Palestijnen die uitwij zing boven het hoofd hangt, heboen de mogelijkheid bij een militaire commissie daar tegen in beroep te gaan. Als die zich voor uitwijzing uit spreekt, wat bijna altijd het ge val is, kunnen ze zich nog wenden tot het Israëlische Hooggerechtshof. Vier van de negen zijn zondag in honger staking gegaan, verklaarde hun advocate, Felicia Langer. Rond 1.200 Palestijnen zijn aangehouden sinds de onlusten begonnen, van wie er 700 niet in staat van beschuldiging zijn gesteld. Een legerwoordvoer- der verklaarde dat van de 500 beklaagden, die worden be schuldigd van betrokkenheid bij de protesten, er 400 zijn voorgeleid. Ongeveer de helft van hen heeft schuld bekend aan aanklachten variërend van het gooien van stenen tot het aanstichten van verzet. Achtenveertig arrestanten zouden gisteren zijn vrijgela ten. ENWISKE DE EDELE ELFEN Jk «tri hel met, lm tuk \0jt H melSaska jtuxnte^ FAMILIE VAN LIBANEZEN DREIGT MET VERGELDING (Van onze correspondent Rink Drost) DÜSSELDORF In een uiterst zwaar bewaakte rechtbank in Dtlsseldorf is vandaag het proces be gonnen tegen de 29-jarige Abbas Ali Hamadei. De man, die zowel de Duitse als de Libanese nationali teit bezit, wordt beschul digd van het dreigen met geweld jegens de Bonds regering, tweevoudige gij zeling en verboden bezit van springstof. Abbas is de oudere broer van Mohammed Ali Hamadei, die sinds half januari 1987 in Frankfort gevangen zit. Mo hammed wordt verdacht van de kaping van een TWA- vliegtuig in Bayrut (14 juni 1986), moord op een van de passagiers in het gekaapte vliegtuig, gijzeling en verbo den bezit van springstof. Het proces tegen hem zal in Frankfort worden gevoerd. Een Amerikaans verzoek om zijn uitlevering heeft de Bondsregering vorig jaar afge wezen. Het proces tegen Abbas Hama dei betekent ongetwijfeld een spannende tijd voor de Duitse zakenman Rudolf Cordes, die bijna een jaar geleden in Bay rut werd ontvoerd. Cordes be vindt zich nog steeds in han den van een onbekende groep Libanezen, onder wie waar schijnlijk familieleden van de gevangen zittende broers Ha madei. Zij hebben een aantal keren laten weten, dat Cordes pas vrij komt als Duitsland de gebroeders laat gaan. En giste ren publiceerden zij een ver klaring waarin de Duitse re- gring ervan werd beschuldigd Abbas Hamadei „te martelen". De verklaring, waarin met vergeldingsacties werd ge dreigd, ging vergezeld van een foto van Cordes. Voor het proces zijn uitgebrei de veiligheidsmaatregelen ge troffen. Zo vinden de zittingen plaats in een bunker op het terrein van een politiekazerne, die meer dan tien jaar geleden is neergezet voor de berech ting van leden van de terroris- tengroep Rote Armee Fraktion (RAF). De zaak tegen Abbas Hamadei wordt er een van lange adem Het openbaar ministerie laat 69 getuigen en vier getuigen- deskundigen opdraven. Waar nemers worden verwacht uit Libanon, Iran en andere mos- lim-staten. Ook de Verenigde Staten sturen waarnemers, in verband met de kapingsaffaire waarin broer Mohammed een hoofdrol lijkt te hebben ge speeld. Abbas Hamadei laat zich bijstaan door twee advo caten. De broers Hamadei hebben be gin vorig jaar vloeibare springstof, methylnitraat, van uit Bayrut de Bondsrepubliek binnengebracht. Op 3 januari verstopte Abbas, die in het4 Saarlandse Merzig woonde, vier en een halve liter van dit goedje in zijn woning. Kort daarop haalden de gebroeders in wijnflessen nogmaals twaalf liter van de vloeistof uit Liba non. Vermoed wordt dat de explosieve stof bestemd was voor een reeks terreuraansla gen in Frankrijk en in de Bondsrepubliek. Als Abbas Hamadei schuldig bevonden wordt, kan hij tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld worden. Olievlek bedreigt drinkwater van 750.000 mensen PITTSBURGH Een 145 kilometer lange olievlek heeft de rivier de Monongahela vervuild en bedreigt de drinkwatervoorzie ning van 750.000 inwoners van de buiten wijken van de Amerikaanse stad Pittsburgh. Naar schatting 3,8 miljoen liter dieselolie kwam zaterdagavond in de Monongahela te recht toen een opslagtank langs de rivier het begaf. Hoe het ongeluk plaatshad is nog niet bekend. Het scheepvaartverkeer over de drukbevaren Monongahela is over een afstand van 40 kilometer stopgezet en spoor lijnen en snelwegen langs de rivier zijn tij delijk afgesloten. Het zal volgens de autori teiten weken duren voor de oliemassa zal zijn opgeruimd. Thatcher in Kenia De Britse premier Marga ret Thatcher zwaait naar omstanders, tijdens een tocht met de Keniase president Daniel arap Mol door de hoofdstad Nairo bi. Kort voor haar vertrek uit Londen zei Thatcher dat ze niet geïnteres seerd is in een safari in Kenia. „Ik wil mensen ontmoeten, geen giraf fen". aldus de premier. Vandaag bezocht ze daarom enkele oplei dingscentra en boerderij en. Thatcher is de eerste Britse premier die Kenia bezoekt sinds Harold Wil son in 1966. foto: ap Weer protest in Tibet PEKING In de Tibetaanse hoofdstad Lhasa hebben boed dhistische nonnen vorige maand een onafhankelijk heidsbetoging gehouden, zo is in de Chinese hoofdstad Pe king bekend geworden. Het was de eerste demonstratie waarvan melding werd ge maakt sinds de gewelddadige anti-Chinese betogingen die eind september en begin okto ber veertien mensenlevens eis ten. Er zijn geen verdere bij zonderheden bekend over het nonnenprotest. Na de rellen van september moesten alle buitenlandse journalisten de Tibetaanse hoofdstad verlaten. Sindsdien is het gebied verbo den voor buitenlanders, behal ve voor toeristen die in groepsverband reizen. De boeddhistische monniken, die de demonstraties in het najaar geleid zouden hebben, mogen naar verluidt hun kloosters niet verlaten en ziin onder worpen aan strenge heropvoe- d i ngsprogr am ma 's. DEN HAAG/PARAMA RIBO De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft bij minister Van den Broek van buitenlandse zaken aan de bel getrok ken, naar aanleiding van de melding van zeven nieuwe moorden door het Surinaamse leger op bos negers nabij het dorp Po- kigron. De moorden wer den het afgelopen week einde gemeld door de Su rinaamse mensenrechte nactivist Stanley Rensch. In schriftelijk vragen wenst PvdA-kamerlid Pronk het oordeel van minister Van den Broek over de acties van de militairen, die op oudejaarsa vond zouden hebben plaatsge grepen. Ook de fracties van CDA en VVD willen via de minister opheldering verkrij gen. In Suriname zelf heeft de militaire politie opdracht ge kregen een diepgaand onder zoek in te stellen naar „ge beurtenissen", overigens zon der dat de moordpartij met name werd genoemd. Volgens activist Stanley Rensch moet de Nederlandse regering van de Surinaamse regering en van de militaire autoriteiten nogmaals eerbie diging van de mensenrechten eisen. Verder roept Rensch Nederland op Suriname aan te zetten tot onderhandelingen met het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk, om een einde te maken aan de oorlog. De schending van mensen rechten is nog aan de orde van de dag zegt Rensch, die verder wijst op de belemmering van het transport van voedsel en medicamenten naar het bin nenland en op de intimidatie van de plaatselijke bewoners. Rensch's bureau voor de men senrechten draagt de naam „Moiwana '86", naar het dra ma in dat plaatsje, waarbij in december 1986 meer dan der tig bosnegers werden ver moord door militairen van het nationale leger. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Met de aan wijzing van de vooraan staande Vlaamse sociaal democraat Willy Claes (49) tot onderhandelaar, heeft koning Boudewijn de vorming van een cen trum-links kabinet in Bel gië een stap dichterbij ge bracht. Claes, oud-minister van econo mische zaken, oud-partijvoor zitter en momenteel nog mi nister van Staat, neemt staats rechtelijk een soort tussenposi tie in tussen kabinetsinforma teur Spitaels, die gisteren zijn opdracht als informateur beëindigde, en een nog te be- ;men formateur. Van deze formule wordt in België voor het eerst gebruik gemaakt; naar men in politieke kringen aanneemt, omdat de koning het nog te vroeg heeft gevon den voor een formateur. Claes heeft nu van het staats hoofd een tweeledige opdracht gekregen: het opstellen van een ontwerp-regeerprogram en het opstellen van een ver slag over wat de meest logi sche combinatie is om dat pro gram uit te voeren. Volgens informateur Spitaels zijn er maar twee oplossingen moge lijk: een rooms-rode coalitie en een rooms-liberale. De eerste mogelijkheid geniet zijn voor keur. Ze weerspiegelt de ver kiezingswinst van de PS en heeft een duidelijke meerder heid, zowel in Vlaanderen als in Wallonië. In het ontwerp-program, zo heeft koning Boudewijn aan gegeven, zal onderhandelaar Claes ook oplossingen moeten aandragen voor de Voerkwes- tie, voor het werkloosheids probleem en voor het over heidstekort. Tevens zal hij moeten aangeven hoe de staatshervorming in Belgie verder inhoud kan worden ge geven, en hoe België zich dient voor te bereiden op de tot standkoming van de Europese markt in 1992. Voor de op dracht is geen tijdslimiet ge steld. Vermisten na botsing van veerboot DHAKA Na een bot- sing tussen een veer boot en een vrachtboot worden in Bangladesh meer dan honderd mensen vermist. Het ongeluk gebeurde van morgen op 110 kilome ter ten noorden van de hoofdstad Dhaka in dichte mist, op de rivier de Padma. Door de bot sing ontstond brand op de veerboot en de onge veer 200 passagiers zou den overboord zijn ge sprongen, van wie bijna de helft werd gered. Tien jaar voor Franse journalist in Afghanistan KABUL De Franse journalist Alain Guillo, die in september werd aangehou den nadat hij in gezelschap van islamiti sche rebellen Afghanistan was binnenge trokken, is in Kabul veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Een revolutionair tribunaal achtte hem schuldig aan spiona ge en ondermijnende activiteit. Guillo werd gearresteerd in de noordoostelijke provincie Faryab, nadat een rebellencom- mandant, die naar het regeringsleger was overgelopen, hem had verraden. De 45-ja- rige Franse journalist was evenals vele andere westerse journalisten met de rebel len meegetrokken voor reportages over de oorlog in Afghanistan. ISLAMABAD Soviet-Afghaanse eenheden hebben de stad Khost bereikt. Dit hebben westerse diplomaten in de Pakistaan se stad Islamabad meegedeeld. Afghaanse regeringseenheden en Sovjettroepen doorbraken de blokkade die het islamitische ver zet rond de stad had gelegd. Volgens diplomaten in Pakistan hebben konvooien de stad bereikt na de herovering op de Muja- heddin van de strategische weg van Gardez naar Khost in het oosten van Afhanistan. De Afghaanse rebellen hebben de ver bindingsweg acht iaar onder controle gehad. „Het is zware strijd geweest, waarbij beide partijen zware verliezen hebben gele den", aldus een diplomaat. LÜBECK Niets wijst erop dat de vroegere minister president van de Duitse deelstaat Schleswig-Holstein, Uwe Barschel, anders dan door zelfmoord om het le ven is gekomen. Die conclusie trekt hoofdofficier van justitie Böttcher in Lübeck, na lezing van de officiële Duitse vertaling van het Zwitserse sectierapport. Aan de zelfmoordtheorie wa ren twijfels gerezen toen het Duitse televisienet ZDF kriti sche kanttekeningen had ge plaatst bij het sectierapport. De televisiejournalisten meenden onder meer dat voorbijgegaan was aan een verse bloeduit storting op het voorhoofd van Barschel en de vraag of Bar schel in staat was zélf een gro te hoeveelheid slaapmiddelen te slikken nadat hij eerder al kalmeringsmiddelen had inge- nomen. Barscnei foto: ap Maar volgens de officier van justitie was de bloeduitstorting zou onbeduidend dat niet van „geweld" kan worden gesproken. Twee Zwitserse deskundigen die vraagtekens hadden gesteld bij de inwerking van de slaap middelen, hebben zich inmiddels van het ZDF-verslag gedistan tieerd. Met grote installaties wordt getracht de olie uit de rivier Monongahela te zuigen. foto: ap

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7