Ook België pakt dronken rijders aan odekoning m Gibb verleden Kurdische groep eist ongeluk met Westduits vliegtuig op Russen en Amerikanen praten in Zeeland over mensenrechten 'sjechoslo waaks partijblad fel over „Praagse Lente" Sint Maarten wil binnen jaar volledig onafhankelijk zijn inaMJITENLAND SaidoaQowiant DINSDAG 5 JANUARI 1988 PAGINA S ™^eres mag niet getuigen lingf1 proces-Vanunu rKleipRUZALEM De Israëlische premier idst«pan"r heeft minister van buitenlandse >ken Peres verboden om als getuige in et proces tegen de Mordechai Vanunu 7?er v»jf onderwerpen uitspraken te hegi^en Peres zal morgen gehoord worden het achter gesloten deuren gevoerde tegen de kerntechnicus, die Israë- atoomgeheimen wereldkundig ft gemaakt. Peres heeft het nucleaire eid van Israël helpen formuleren en was premier toen Vanunu in het na- ir van 1986 door Israëlische agenten in iropa werd ontvoerd en naar Israël ge- icht. Peres is gedagvaard op verzoek i de verdediging van Vanunu. Maar mag van Shamir alleen in zeer alge- termen over het nucleaire beleid GENSCHER HEKELT WESTERSE ONWIL BONN In afwijking van het norma le diplomatieke gebruik heeft de West- duitse minister van buitenlandse za ken, Hans-Dietrich Genscher, scherpe kritiek geleverd op de eigen bondge noten. Hij verwijt het Westen dat het de onderhandelingen over een verbod op chemische wapens vertraagt. Nadat hij het afgelopen weekeinde al in een radio-interview het gedrag van „som mige NAVO-bondgenoten" had gehe keld, herhaalde hij zijn kritiek gisteren tegenover journalisten. „Het Westen moet niet steeds met nieuwe eisen op de proppen komen en vraagtekens zet ten bij de mogelijkheid om een ver drag te verifiëren. Dat kan nieuwe ob stakels opwerpen op de weg naar een overeenkomst aldus Genscher. Emigratie van joden hoogste sinds '81 GENÈVE De emigratie van joden uit de Sovjetunie is in 1987 gestegen tot 8011, het hoogste aantal van de afgelo pen zes jaar. Dit heeft de In tergouvernementele Commis sie voor de Migratie (ICM) in Genève bekendgemaakt. Vol gens een ICM-woordvoerder is het aantal emigraties veracht voudigd in vergelijking met 1986, maar ligt het nog steeds veel lager dan in de jaren ze ventig. Van de joodse emi granten gingen er slechts 1955, nog geen kwart van het totaal, naar Israël, terwijl de overgro te meerderheid naar de Vere nigde Staten doorreisde. Oostenrijks grootste gletsjer slankt af WENEN De grootste gletsjer van Oostenrijk, de Pasterze op de Grossglockner, wordt steeds klei ner. Wetenschappers hebben in de afgelopen jaren een massaver lies van zeven miljoen kubieke meter vastgesteld. De gletsjeron derzoeker Herwig Wakonigg zei gisteren in Graz dat de gletsjer sinds 1850 meer dan de helft van zijn volume heeft verloren. Het ijslichaam bestaat thans uit onge veer een miljard kubieke meter ijs. Als deze ontwikkeling door gaat, zal de Pasterze in de ko mende honderd jaar nog eens de helft van zijn huidige volume verliezen. Opvolger Khomeini wil vrije verkiezingen PARIJS Ayatollah Hossein-Ali Monta- zeri, de man die in Iran is aangewezen als opvolger van imam Khomeini, wil vrije parlementsverkiezingen. Tijdens een bij eenkomst in zijn woonplaats Qom ver klaarde hij dat het Iraanse volk recht heeft op „vrije verkiezingen". Het mag niet gebeuren dat het Iraanse volk een be paalde mening wordt „opgelegd", aldus Montazeri. In Iran bestaan geen politieke partijen, maar volgens Montazeri zou de oprichting van nieuwe partijen mogelijk moeten zijn. Naar zijn mening dienen in de Majlis, het Iraanse parlement, niet overwegend islamitische geestelijken zit ting te hebben, maar heeft het land be hoefte aan „competente personen". ONDEN Mode-ont- lerper Bill Gibb, de on tkroonde koning van de ritse couture, is overle- Gibb, die onder an- j»ren prinses Anne, Eliza- £th Taylor en Joan Col onder zijn klanten fcd, werd 44 jaar. ibb, een boerenzoon, werd eigen land geëerd als het tse antwoord op de Fran- ontwerper Yves Saint irent. Hij legde zich toe mode-ontwerpen tijdens jn studie aan St. Martin's chool of Art en later aan •t Royal College of Art. In 170 werd hij door het mode- lad Vogue uitgeroepen tot jitwerper van het jaar. ibb's ontwerpen droegen oe bij dat Londen zich in jaren '70 ontwikkelde tot modecentrum van faam. in jurk die Gibb ontwierp >r het fotomodel Twiggy iakt inmiddels deel uit van kostuumcollectie van het ictoria and Albert Museum Londen. ite Franklyn, voormalig irtner van Gibb en goede iendin van de ontwerper, rklaarde dat Gibb sinds art vorig jaar ziek was. |j onderging toen een ope- Itie voor darmkanker. Vol- ins de krant Daily Mail ierf Gibb aan aids. Fran- Jyn verklaarde desgevraagd F Gibb homosexueel was,. |aar dat het ziekenhuis haar |»r?pkprH had dat hij niet in deze gevreesde immuni- jitsziekte gestorven was. STRENGE CONTROLES EN ZWARE STRAFFEN NU AL SUCCESVOL Nog maar kort geleden riskeerden automobilisten in België makkelijker een boete met tout parkeren, dan wanneer ze met een flinke slok op achter het stuur kropen. Fout parkeren is nog stééds strafbaar, maar sinds kort wordt ook rijden onder invloed hard aangepakt. Intensieve controles, hoge boetes en een snelle inname van het rijbewijs moeten een nieuwe mentaliteit bewerkstelligen. Over de resultaten is alvast verkeersminister De Croo zeer tevreden. De horeca denkt er anders over. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL „Controleer uzelf vóór men u contro leert". Met dat appèl op de eigen verantwoorde lijkheid proberen de poli tie en rijkswacht in Bel gië, in nauwe samenwer king met het ministerie van Verkeer en het Bel gisch Instituut voor de Verkeersveiligheid, een einde te maken aan het rijden onder invloed. Sinds half december loopt die actie nu, en de initiatiefne mers zijn in ieder geval zeer tevreden. Volgens hen neemt het rijden met een flinke slok op merkbaar af. Hoewel het nog maar de vraag is of die conclusie nu al mag worden getrokken, staat wel vast dat de reclamecampagne, die al gemeen als „zeer agressief" wordt gezien, tamelijk ont nuchterend werkt. De spotjes op tv, waarin een moeder en twee kinderen pa aan de gevangenispoort gaan ophalen, waarna bovendien nog één van die kinderen het hoofd afwendt als hij zijn va der ziet, en de metershoge borden overal langs de weg met één van diezelfde kinde ren en de tekst „Papa zit in de gevangenis omdat hij gedron ken heeft", zijn hoe dan ook opgevallen. Ook bij de horeca trouwens, die de politie en rijkswacht en in één moeite door met een ook de Heer Minister het kweken van „een angst psychose zonder weerga,, ver weet. Waarna De Croo toch wat geschrokken in allerijl verklaarde dat zijn campagne niet anti-alcohol was, maar anti-alcohol-ach- ter-het-stuur. Waanzinnig Dat „pappie" als hij flink in genomen heeft en vervolgens gaat rijden in de gevangenis kan belanden, weet inmiddels heel België. Maar helpt het ook? De Croo zelf wees al kort na Kerst vol trots op het vergele ken met vorig jaar spectacu lair gedaalde aantal verkeers slachtoffers, dat nu beperkt bleef tot twee tegenover vorig jaar twaalf. Maar een hoog politie-ambtenaar in Brussel noemt die gevolgtrekking „waanzinnig". „Intussen heb ben we de jaarwisseling ach ter de rug: twaalf doden. Maar is nu de anti-alcohol campagne mislukt? Ik weet het niet, want de meeste pro- cessen-verbaal komen pas na veertien dagen binnen. En dus weet niemand het nog". De rijkswacht wil, om onge veer dezelfde reden, evenmin harde conclusies trekken, maar wijst er wel op dat van de 22.000 autobestuurders die in de eerste campagneweek een blaasproef moesten afleg gen, er „slechts 950" positief reageerden op de ademtest. Dat komt neer op 4,3 procent, terwijl bij de minder intensie ve controles van vorig jaar 9,5 procent boven zijn quotum zat: ruim 5 procent méér dus. De tweede campagneweek, toen politie en rijkswacht 30.000 automobilisten naar de berm verwezen, bleek het percentage drinkers zelfs nog verder gedaald: tot 2,7 pro cent, om precies te zijn. De cijfers zijn minder specta culair dan die van de Horeca Vlaanderen, die bij De Croo klaagde over een omzetdaling van 25 procent, maar voor de rijkswacht en politie zijn ze toch een teken dat men op de goede weg is. Grootvaders De campagneleiders bij deze twee diensten, en ook bij het Belgisch Instituut voor de Verkeersveiligheid, waarvan De Croo voorzitter is, willen nu nog een paar weken wach ten om de eerste maand van „Controleer uzelf vóór men u controleert" te evalueren. Aan de hand van die evalua tie wordt bekeken hoe het controle- en strafbeleid (kort durende ontzeggingen, boetes van 330 tot 3300 gulden, na tussenkomst van de procureur In België zijn meer een inten siever controles te verwach ten, waarbij iedereen de fuik in moet. foto: cees verkerk des konings soms zelfs onmid dellijke inname van het rijbe wijs) in de rest van het jaar moeten worden ingevuld. Maar meer en intensiever controles overdag en 's avonds, door de weeks en in het weekend zijn in elk geval te verwachten. Niet al leen bij afwijkend rijgedrag, maar ook in de vorm van rou tine-controles, waarbij ieder een ongeacht leeftijd, ge slacht, reisdoel of maatschap pelijke positie de fuik in moet. „Daar houden we nu streng de hand aan", aldus kort gele den een gemeentelijk korps chef in een niet ver van Brus sel gelegen gemeente. „Want het is verbazingwekkend, tij dens dat soort controles, hoe veel grootvaders er overal op sterven liggen. Om van de grootmoeders nog maar te zwijgen". LONDEN Een man die zei te spreken namens het Kurdische Nationale Bevrijdingsfront heeft gisteren verklaard dat het Front een bom heeft geplaatst aan boord van het Westduitse chartervliegtuig dat zaterdag met 16 mensen aan boord in Turkije neerstortte. In een telefoontje met het Londense kantoor van het Turkse persbureau Anatolia zei de man dat de Kurdische be weging ook verantwoordelijk is voor de moord op de Westduitse diplomaat Wielspütz, gisterochtend in Pa rijs. Volgens het persbureau Anatolia sprak de anonieme beller Turks met een duidelijk Kurdisch accent. Toch staat de verant woordelijkheid voor beide „aanslagen" nog niet onomstotelijk vast. De Westduitse autoriteiten zeiden na onderzoek van de wrakstukken geen bewijs te hebben gevonden dat het vliegtuig een Beonig 737 in de lucht is ontploft. Het Nationaal Front voor de Bevrijding van Kurdistan (ERNK) heeft gisteren in elk geval ontkend betrokken te zijn bij de moord op de Westduitse diplomaat in Parijs en het ongeluk met het toestel. Het Front legde in een communiqué de verantwoor delijkheid voor de aanslag bij de Turkse geheime diensten en bij „hun Europese medeplichtigen", die deze „provocatie" hebben bedacht „om de Kurdische beweging in diskrediet te brengen". „Er is zelfs gepoogd het Front de verantwoordelijk in de schoe nen te schuiven voor de laffe moord op de Zweedse premier Olof Palme in 1985", aldus de verklaring van de ERNK. Bij het Turkse persagentschap was niets bekend over de bewe ging „Bevrijding van Kurdistan", maar het ging ervan uit dat het een van de vele groepen is dit strijden voor de onafhanke lijkheid van Kurdistan, een bergachtig gebied dat voor het grootste deel gelegen is in Oost-Turkije, het noordwesten van Iraq en het westen van Iran. BURGH-HAAMSTEDE Belangrijke politieke, sociale en religieuze leiders uit de Verenigde Staten, de Sovjetunie en Oost- en West-Europa ontmoeten elkaar op dit moment in het Zeeuwse Burgh-Haamstede. Op het conferentiecentrum De Burght spreken ze met elkaar over mensenrechten en in ternationale samenwerking. De conferentie, waaraan weinig ruchtbaarheid is gegeven om de gesprekken niet onder publicitaire druk te zetten, is mede geor ganiseerd door de Nederlandse zakenman Van Eeghen. Onder de deelnemers bevinden zich Rosalynn Carter, de vrouw van» ex-president Jimmy Carter, de Russische minister van justitie Sukharev, enkele Amerikaanse congresleden, een vertegen woordiger van de Russisch Orthodoxe kerk en de Nederlandse minister van staat, jhr. mr. Van Lennep. Tijdens de conferentie, die tot morgen duurt, wisselen de deel nemers vrijblijvend met elkaar van gedachten over de verschil lende manier waarop in Oost en West over mensenrechten ge sproken wordt. Het gaat daarom niet alleen over de zogenaamde fundamentele mensenrechten die in het Oostblok onder druk staan (vrijheid van meningsuiting, van godsdienst en dergelijke), maar ook over terrorisme, drugsverslaving, criminaliteit en werkloosheid. De deelnemers bezoeken de conferentie op per soonlijke titel, maar zullen de resultaten wel doorspelen aan hun respectievelijke overheden. Daarom is ook een waarnemer van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken aanwezig. Basis voor de ontmoeting is een verklaring die is opgesteld door de organisatoren en waarmee zij hopen de deelnemers op één lijn te krijgen. In de verklaring wordt onder meer gesteld dat landen open moeten staan voor kritiek van buitenaf, zonder on- middelijk te gaan roepen dat dergelijke „inmengingen in bin nenlandse aangelegenheden" ongeoorloofd zijn. „Elk politiek sy steem en elke regering komt tekort in de eerbiediging van de mensenrechten", aldus de verklaring. „En elke samenleving moet zichzelf toetsen, en openstaan voor toetsing van buitenaf, als het gaat om de verwezenlijking van de rechten die men claimt te respecteren". Oppositie op Haïti boycot verkiezingen PORT-AU-PRINCE Een groot aantal kandidaten van de op positie op Haïti heeft bekendgemaakt dat zij niet zullen meedoen aan de parlements- en presidentsverkiezingen van 17 januari. Volgens de 64 politici maakt de kieswet, die de militaire over gangsregering van luitenant-generaal Henri Namphy heeft uit gevaardigd. eerlijke verkiezingen onmogelijk. De aanvankelijk voor 29 november uitgeschreven verkiezingen werden op de verkiezingsdag zelf afgelast, nadat aanhangers van het verdre ven Duvalier-bewind bij aanslagen op stemlokalen tientallen burgers hadden vermoord. RAAG Het officiële Isjechoslowaakse partijblad kide Pravo heeft gisteren in [lie bewoordingen iedere ver rijking tussen het beleid van p vroegere partijleider Uexander Dubcek en de her- prmingspolitiek van Sovjet- ider Michail Gorbatsjov van p hand gewezen. In een com- entaar aan de vooravond pn de 20ste verjaardag van de Irtijbijeen komst waarop Dub cek tot partijleider werd geko zen, omschreef de krant de „Praagse Lente" als een po ging het „socialisme af te schaffen" De krant verdedigde de inval van de Warschaupact-troepen op 21 augustus 1968 die een einde maakte aan het hervor mingsbeleid van Dubcek en noemde de vroegere partijlei der een „defaitist" die in dienst was getreden van de „rechtse krachten" die het so cialisme in Tsjechoslowakije wilden afschaffen. Volgens westerse diplomaten in Praag duidt het artikel erop dat Mi- los Jakes, die drie weken gele den Gustav Husak opvolgde als partijleider, wil vasthouden aan het orthodoxe beleid van zijn voorganger. Alexander Dubcek volgde op 5 januari 1968 Antonin Novotny op als partijleider. Zijn verkie zing wordt gezien als het begin van de economische en politie ke hervormingen die als de „Praagse Lente" de geschiede nis ingingen. Zestien maanden later werd hij afgezet, nadat troepen van het Warschaupact Tsjechslowakije waren bin nengevallen om een einde te maken aan zijn hervormings beleid. Dubcek, die na zijn aftreden jarenlang als ambtenaar bij een afdeling van het ministe rie van bosbouw werkte, zei maandag in een telefoonge sprek vanuit Bratislava dat hij geen commentaar wilde geven op de verjaardag van de „Praagse Lente". Op de vraag wat hij van de huidige situatie in Tsjechoslowakije denkt, zei de 67-jarige ex-partijleider: „Ik geloof niet dat dit het geschik te moment is". peel sneeuw f de Alpen bestaat een tekort aan sneeuw, maar in het oosten In de Verenigde Staten is er de afgelopen dagen zo veel geval- FJ, dat het openbare leven erdoor in de war raakte. Deze jonge Woner van Boston had daar overigens geen boodschap aan. ij had zijn handen meer dan vol aan het schoonhouden van het inpad van zijn ouders. foto: ap PHILIPSBURG/WILLEM STAD Claude Wathey, de sterke man van Sint Maarten, heeft vriend en vijand verrast door te verklaren dat hij streeft naar volledige onafhan kelijkheid van zijn eiland. „Wij moeten onze eigen weg zoeken in de wereld van onaf hankelijke staten. We moeten een volledig onafhankelijk land worden", aldus Wathey. De voorbereidingen voor een volledige onafhankelijkheid hoeven volgens hem niet lang te duren. „Normaal gesproken kan het binnen een jaar. Als we volledige medewerking krijgen kunnen we in 1989 on afhankelijk zijn. Er zal een grondwet moeten worden ge maakt. Maar zoveel tijd hoeft dat niet in beslag te nemen Van de grondwetten ziin er twaalf in een dozijn verkrijg baar", aldus Wathey. Sint Maarten's sterke man voelt zich kennelijk zeker van zijn zaak, want hij heeft de plannen nog niet in zijn eigen partij besproken. Zo zei zijn partijgenoot en tweede man, Joe Richardson, dat de uitspra ken van Wathey voor hem als „een verrassing" kwamen. Ri chardson zei verder het idee van onafhankelijkheid wel te steunen, maar de termijn tot 1989 te kort te vinden. De op positie hekelt vooral het eigen zinnige optreden van Wathey. „Er wordt helemaal geen re kening gehouden met de wen sen van de bevolking en we zien ook het gevaar van de dictatoriale neigingen van Wathey". Wathey kondigde echter aan dat de bevolking niets hoeft te vrezen „want we kunnen ons zelf bedruipen". Bovendien, zo- zegt Wathey, zal een onafhan kelijk Sint Maarten niet meer hoeven op te draaien voor de steun aan de kleinere eilanden Saba en Sint Eustatius. „Het geld kunnen we beter voor onze eigen zaken besteden". De 20.000 inwoners van Sint Maarten leven voornamelijk van het toerisme en de handel. Daarnaast krijgt het eiland cir ca zeven miljoen gulden aan Nederlandse ontwikkelings hulp. „Dit bedrag kan makke lijk worden vervangen door hulp uit andere landen, als Taiwan, Canada en vele ande re landen waar we nu geen hulp van kunnen ontvangen, omdat we in het Koninkrijk zitten", aldus Wathey, die zijn plannen op 11 januari kan pre senteren aan minister De Ko ning, wanneer de bewindsman voor Antilliaanse zaken het eiiand bezoekt. De „Enola Gay", de B-29 bommenwerper die de atoombom op Hiroshima dropte, wordt momen teel gerestaureerd. Het toestel is tijdelijk overgebracht naar het Smithsonian Institute In Washing ton terwijl het „National Air and Space Museum" een ingrijpende verbouwing ondergaaf.FOTO: ap

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5