Wie zich wil oriënteren kan niet zonder Bosatlas „Tweede Kamer: mier of stier?" NA 110 JAAR DE 50E EDITIE Overeenkomst maakt eind aan schadelijke spuitbussen TNO betreurt trage besluitvorming rond aids-onderzoek -Heijn gehouden. „De tijdgeest is blijkbaar meer vervuld van noeste vlijt dan van retoriek. Tweede Kamer: mier of stier?" Waarmee Dolman het dilem ma aanduidde waarvoor het parlement zich soms geplaatst ziet. „Mieren zijn nuttige beesten, maar ze vervelen eerder dan stieren. Misschien is er soms reden voor de vraag: Werkka mer of slaapkamer? Wellicht moeten we wat vaker actuele onderwerpen plenair behande len, al moeten we de risico's beseffen van oppervlakkig heid en spraakverwarring wanneer de feiten onvoldoen de bekend zijn". „Binnenhof mooier en rijker dan ooit" DEN HAAG Het Bin nenhof is volgens kamer voorzitter Dolman mo menteel mooier en rijker dan ooit en wordt ook be ter beheerd. „Nergens ter wereld be schikt het parlement over een middeleeuws slot en een museum. Op 20 janua ri klopt het hart van de Staat hier al vier eeuwen", zei hij gisteren op zijn nieuwjaarsreceptie. Dol man doelde daarmee op het feit dat de Ridderzaal vaker.dan alleen op Prins jesdag voor parlementaire doeleinden wordt ge bruikt. Ook beheert de Staten-Generaal aan het Vijverhof een deel van het schilderijenkabinet Wil lem V dat vorig jaar sa men met het Mauritshuis werd heropend. De Kamer neemt na terugkeer van het kerstreces op 19 janua ri de nieuwe vergader- en werkruimte in het voor malige hotel Centraal in gebruik, dat volgens Dol man „geen dag te vroeg" werd opgeleverd. Dolman toonde zich erg ingenomen met de grote ruimte van het gerenoveerde complex, waar al veel meer plaats is voor publiek dan in de grote vergaderzaal. Vol- ens de kamervoorzitter eed de oplevering van het gebouw Hagenaars en andere Nederlanders voor het eerst beseffen dat het menens is met de nieuw bouw van de Tweede Ka mer. De verdere sloop van de omliggende bebouwing aan de Hofstraat is giste ren begonnen. Later volgt de afbraak van het ge bouw van de Hoge Raad. GRONINGEN Aard rijkskunde zonder atlas, is als timmeren zonder spijkers. Een tamelijk nutteloze bezigheid dus. Dat zeggen dr. A.T. van Holten (uitgever) en A. Bus (hoofd cartografisch instituut) van uitgeverij Wolters-Noordhof aan de vooravond van de uitga ve van de 50e editie van de Grote Bosatlas. Donderdag wordt het eerste exemplaar van deze jubileu muitgave officieel gepresen teerd aan minister Deetman van onderwijs. Van Holten en Bus vinden overigens dat het nut van een atlas zich veel verder uitstrekt dan al leen tot het schoolvak aard rijkskunde. „Wie zich wil oriënteren op de wereld kan niet zonder atlas. Dit is een Ruim 110 jaar geleden zag de eerste Grote Bosatlas het le venslicht. De naam is afkom stig van meester P.R. Bos, toenmalig aardrijkskundele raar aan de Rijks-HBS in Groningen. In het begin werd bijna om de twee jaar een vernieuwde editie uitge geven. De laatste jaren is die cyclus wat uitgerekt en be draagt nu vijf tot zes jaar. De oorzaak hiervan is het terug lopen van het kinderaantal. Van de Grote Bosatlas, de eerste uitgave heette officieel Bos' Schoolatlas der Geheele Aarde in 29 kaarten, zijn in de loop van de 110 jaar meer dan twee miljoen exemplaren verkocht. Het preciese aantal is niet bekend, omdat van de eerste edities de gegevens niet meer te achterhalen zijn. „De Grote Bosatlas is na de bijbel het meeste gelezen/ge raadpleegde boek van Neder land. Ja..., dat mag je wel zo stellen, denken wij", aldus Van Holten en Bus. Uitgever dr. A.T. van Holten (links) van de Grote Bosatlas en A. Bus, hoofd cartografisch insti tuut: „Zonder atlas kun je niet leven". In vergelijking met de 49e editie is de jongste uitgave grondig vernieuwd. Er staan 200 nieuwe kaarten in. Dat wil zeggen dat éénderde deel geheel vernieuwd is. Hieruit blijkt al dat de 50e „Bos" met zijn ongeveer 600 kaarten en grafieken wel een heel ande re is dan de allereerste Bos' Schoolatlas der Geheele Aar de in 29 kaarten. „Het maken van een atlas lijkt misschien het opstellen van een aantal vaststaande gegevens, maar niks is min der waar. Er verandert altijd meer dan je denkt. Er komen stuwmeren bij, plaatsen worden groter en de infra structuur (kanalen, wegen, spoorwegen, bossen en derge lijke) op de hele wereld is aan sterke veranderingen on derhevig.' Maar deze wijzigingen zijn nog maar klein in vergelij king met de thematische kaarten die de afgelopen de cennia aan atlassen zijn toe gevoegd. Een moderne atlas is namelijk veel meer dan een bundeling kaarten waar in je plaatsen, bergen, rivie ren en kanalen kunt opzoe ken. De thematische kaarten, waarop in één oogopslag te zien is hoe het in bepaalde gebieden staat met het ver loop van de bevolking, de in dustriële produktie, percenta ge landbouwgrond om maar enkele willekeurige voor beelden te noemen, nemen een steeds grotere plaats in. „De helft bestaat uit themati sche kaarten", aldus- Van Holten en Bus. „Vroeger was eigenlijk alleen belangrijk of je de vraag „Waar ligt..." kon beantwoorden. Maar tegen woordig moeten ook vragen beantwoord kunnen worden als „Hoe is het er„Wat doen ze er..." en „Hoe is het zo gekomen dat..." Democratisch De atlas is de hele wereld in één boek. Voor iedereen die geïnteresseerd is in de we reld is het een zeer nuttig in strument. Hoe kun je over bepaalde zaken oordelen als je niet weet waar het ligt en hoe de situatie er is? Zonder atlas kun je niet leven. Niet voor niets noemt de Belgi sche uitgever in het voor- FOTO: PERS UNIE woord van de Belgische edi tie de atlas een democratisch werkinstrument". Een groot deel van de thema tische kaarten wordt ge vormd door trends; nieuwe ontwikkelingen die zich de afgelopen jaren hebben afge tekend. „Neem bijvoorbeeld de milieuproblematiek. Er wordt wel heel veel geschre ven en gezegd over de zoge naamde „zure regen", maar nergens waren zeer duidelij ke overzichten te krijgen. Wij worden dan uitgedaagd om wel een overzichtelijk kaartje te ontwerpen aan de hand van her en der ver spreide informatie. Uitdagin gen, die wij overigens graag aangaan. Het is het veredelen van statistische gegevens. Dorre cijfers visualiseren". Waarom geen Italia? Het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) is enige maanden geleden begonnen met het „verinternationalise ren" van buitenlandse na men. Vertrouwde schrijfwij- zes van bijvoorbeeld Tsjaad, Koeweit, Kameroen en Bei roet werden veranderd in respectievelijk Tchad, Ku- wayt, Cameroun en Bayrut. In de nieuwe Grote Bosatlas worden de oude namen evenwel nog gehanteerd. „Wij volgen de lijst die enige jaren geleden is opgesteld is door het CBAN (Commissie Buitenlandse Aardrijkskun dige Namen), een adviescom missie van het ministerie van onderwijs. Die lijst vinden wij consequenter dan die van het ANP. Want waarom maakt het ANP van Tjaad wel Tchad, maar bijvoor beeld geen Italia van Italië, Nippon van Japan en Cotê d'Ivoire van de Ivoorkust. Kijk in Kuwayt (Koeweit) zelf kunnen ze met hun Ara bisch alfabet noch Kuwayt. noch Koeweit lezen. Wij vin den dan ook dat het ANP iets te ver is doorgeschoten. De herkenbaarheid is zoek. Wij willen enerzijds vasthouden aan herkenbaarheid en an derzijds hebben we ons ge- basseerd op een officiële commissie als de CBAN. We erkennen dat het kiezen van de juiste schrijfwijze een pro bleem is. 't Is een zorg, waar ook wij ons bij elke uitgave weer het hoofd over breken. Kijk, eenvoudig ligt het bij landen die zelf besluiten dat ze anders gaan heten, zoals Oppervolta dat nu Burkina Faso heet. Dat veranderen we dan uiteraard wel. Zo be houdend zijn we nou ook Formule Bos Bij de 50e editie is het aloude principe van meester Bos in ere hersteld. Naast de atlas wordt een bijbehorend aard rijkskundeboek uitgegeven, de Formule Bos. Volgens Van Holten neemt door dit „oerconcept" de waarde van atlas en aardrijkskundeboek toe. Ook worden als extraatje enkele satelietopnames van Nederland geplaatst. Over het eindresultaat zijn Van Holten en Bus zeer te vreden. „De Time-atlas mag dan wat uitgebreider zijn als je bepaalde plaatsen wilt op zoeken. Maar door de combi natie van geografische en thematische kaarten is de Grote Bosatlas als geheel de beste. Dat klinkt wat eigen wijs, maar dat zijn we ook". RINUS BOUWMEESTER £eidóc6outfMit DINSDAGS JANUARI 1988 PAGINA 3 Geldboete voor moteleigenaar Van der Valk ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren di recteur A. van der Valk (60) van het gelijknamige motel- concern veroordeeld tot een geldboete van 4250 gulden. Volgens het gerechtshof heeft Van der Valk niet voldaan aan zijn verplichting een aantal bosterreinen in de omgeving van zijn motel in Arnhem te herplanten met bomen. Naast de geldboete moet Van der Valk binnen een jaar tot her planting overgaan. DEN HAAG Na een jarenlang slepende dis cussie tussen overheid en bedrijfsleven en ac ties van milieubeschermingsorganisaties komt er een einde aan spuitbussen die een bedreiging vormen voor de de aarde beschermende ozon laag. De producenten van drijfgassen, die in spuitbussen worden gebruikt, en minister Nij- pels van milieubeheer hebben vandaag in Den Haag een overeenkomst getekend ter vermin dering van de aanmaak en het gebruik van de voor de ozonlaag schadelijke stoffen. Over twee jaar zal vrijwel geen enkele spuitbus in Neder land meer deze stoffen bevatten. Alleen in spuitbussen voor bepaalde medische doeleinden en voor gebruik bij open vuur zullen deze drijf gassen nog aanwezig zijn. De milieu- en consu mentenorganisaties verklaarden ingenomen te zijn. „Wij zijn zeer verheugd dat er een einde komt aan deze spuitbussen, omdat zij voor 30 tot 40 procent verantwoordelijk zijn voor de to tale uitstoot van CFK's in Nederland", aldus een woordvoerder van de zeven organisaties. De overige 60 tot 70 procent van de luchtver ontreiniging met CFK's wordt veroorzaakt door producenten van koelmiddelen en piep schuim. Heroïnevangst op Schiphol SCHIPHOL De douane op Schiphol is het nieu we jaar met een forse heroïnevangst begonnen. Gis teren werd in de bagage van vier Nigeriaanse vrou wen en mannen en een Ghanees in totaal ongeveer vijftien kilogram zuivere heroïne aangetroffen. Vol gens de douane zou de heroïne op de Nederlandse markt een straatwaarde van tien miljoen gulden hebben gehad. De heroïne was afkomstig uit Bom bay en had naar alle waarschijnlijkheid Nigeria als bestemming. Het verdovend middel zat verborgen in soepblikken, lakensets, thermospannen, fotoal bums en in de dubbele bodem van een van de kof fers. Een douanier toont op Schiphol de pannen waarin hij vijftien kilogram zuivere heroïne aantrof. FOTO: ANP DEN HAAG De besluitvorming rond het aids-onderzoek ver loopt te traag. Dit stelde ir. W.A. de Jong, voorzitter van de Raad van Bestuur van TNO gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoe spraak in het Centraal Kantoor van de onderzoeksinstelling in Den Haag. „In een zo dynamisch, zich razendsnel ontwikkelend kennisveld zijn relatief langdurige procedures uit den boze", vond hij. De Jong zei in dit verband ook dat het advies van de Raad voor het Gezondheids Onderzoek (RGO) zijns inziens te kort schiet. De TNO-topman sprak de hoop uit dat een aids-pro- gramma kan worden gerealiseerd in nauwe samenwerking met het RIVM, het AMC en de Amsterdamse GGD. De Jong pleitte daarbij voor extra financiële steun van de overheid. Het uitblij ven van meer subsidie noemde hij met de iets tegenvallende opdrachten als oorzaak voor het feit dat TNO voor het eerst sinds twee jaar weer verlies lijdt. „Waarschijnlijk rond de 1 a 2 miljoen gulden", aldus De Jong, die inkrimpingen voorziet van enkele hoofdgroepen van TNO. De tientallen gedwongen ontsla gen die als gevolg daarvan zullen vallen, worden volgens hem gecompenseerd door de verwachte groei van andere sectoren. DOLMAN WU MEER KORTE DEBATTEN Met een dikke zoen wenst het WD-kamerlid Erica Terpstra ka mervoorzitter Dick Dolman het beste voor 1988 tijdens de'tradi- tionele nieuwjaarsreceptie op het Binnenhof. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kamer voorzitter Dolman is niet erg onder de indruk van de klacht dat de politiek als gevolg van affaires als bijvoorbeeld het RSV- schandaal, de visserijfrau de en het geharrewar met de studiefinanciering steeds meer aanzien ver liest bij het grote publiek. „Die klacht hoor ik al net zo lang als ik kamerlid ben. Mijn voorganger Van Thiel schrok nog toen een eerste enquête naar het aanzien van de politiek negatief uitviel, maar ik schrik er niet van", aldus Dolman op zijn gisteren gehouden nieuwjaarsre ceptie. Nieuwsstudio van TROS in Wereld Handelscentrum In het Amsterdamse World Trade Center (Wereldhandelscentrum) heeft de TROS met ingang van vandaag een eigen nieuwsstudio in gebruik. In een eigen ruimte in dit complex heeft deze omroep de beschikking over de allernieuwste communicatiemiddelen en een eigen redactie ter verwerking van de binnenkomende informatie. In een directe uitzending hedenmiddag werd deze ruimte in gebruik genomen. Alle uitzendingen van TROS-Aktua en andere nieuwsuitzendingen komen voort aan rechtstreeks uit deze studio. De kamervoorzitter stelde vast dat de regering niet altijd meer gelijk krijgt. Hij erkende dat bij de behandeling van ge noemde affaires weliwaar het aftreden van de betrokken be windslieden Van Aardenne, Braks en Deetman werd ge ëist, maar dat de meerderheid van de Kamer de gemaakte fouten niet ernstig genoeg vond om daaraan de uiterste politieke consequentie te ver binden. Tegen die achtergrond liet Dolman zich niet verlei den tot een politieke uitspraak. Wat het afgelopen vergader jaar betreft concludeerde hij dat de spanning tijdens verga deringen van de Kamer „niet overhield, .terwijl elders („de wereld hield de adem in over het INF-akkoord") de tempe ratuur juist opliep. De Kamer slaagde er als gevolg van „bin nenlandse spanningen" rond een volksverzekering tegen ziektekosten en het mobili- teitssecenario niet in om alle begrotingen voor de wettelijk vastgestelde termijn af te han delen. Volksgezondheid komt deze maand aan de orde en een debat over de begroting van Verkeer in Waterstaat zal pas in februari worden gehou den. Vele vergaderuren ble ven overigens ongebruikt. Meer controle Volgens Dolman is er sprake van twee tegengestelde ont wikkelingen: enerzijds minder wetsvoorstellen, amendemen ten en moties, anderzijds meer mondeling overleg met de re gering. „Met andere woorden: minder wetgeving, maar wel meer controle". Die versterkte controle resulteerde vorig jaar onder meer in de bouwenquê- te, maar ook in steeds meer commissievergaderingen. Dol man vroeg zich af of er niet te weinig korte debatten over ac tuele politieke zaken worden $eeld van riminaliteit' (Vervolg van de voorpagina) ^EN HAAG - Volgens oofdcommissaris mr. J. yiarda van Utrecht geeft ontvoeringszaak-Heijn et publiek een vertekend ■eeld van de criminaliteit Nederland. Mede door informatiestop, de nieuwsshow" en de daar- sen,!p volgende uitbarsting in8Ian „non-informatie" 106'roeit het gevoel van on- en eiligheid bij het publiek, ;rwijl de criminaliteitscij- ?rs daartoe geen aanlei ding geven, aldus Wiarda. andi oorzitter G. Koffeman van stee e Algemeen Christelijke an (olitiebond (ACP) vreest dat e vee kosten die gepaard gaan iet opsporing van de ont- oerde Gerrit Jan Heijn en ijn ontvoeders ten koste zul- 'an j in gaan van het politie-bud- 3eteet, dat toch al fors onder ;nlairuk staat. „Op het bedrag en delf - volgens mij ruim orviivaalf miljoen gulden - heb i geen kritiek", aldus Kof eman. Waar hij wel proble- nen mee heeft is het feit dat et bedrag een extra claim n efel leggen op de discussie wil ver het politiebudget die en (ver enige tijd weer van de «tart zal gaan. voolgens een woordvoerder an justitie hebben de kosten de zaak-Heijn géén ernsti- m [e gevolgen voor het totale ^Holitiebudget. gjSftinister Korthals Altes (Jus- ^Htie) moet duidelijk maken ^|P grond van welke gege vens hij op 28 december 1987 een brief aan de Kamer ?r de ontvoeringszaak- 'eijn zijn medeleven uit- jrak met het verlies van de feer Heijn. Het PvdA-ka- ïiperlid Stoffelen vraagt zich of de minister op grond in aanvullende, tot nu toe tor politie en justitie gehei- le gegevens, tot de passage i zijn brief is gekomen. In- ien Korthals Altes die in- •rmatie inderdaad heeft wil :offelen dat deze meteen in politie en justitie gege- n wordt zodat Heijn ge- inden kan worden. Is de minister geen aanvul- nde concrete gegevens leeft meent Stoffelen dat 4Jjn rouwbetuiging in de rief aan de Kamer alleen it misverstanden aanleiding :eft gegeven en het leed in de familie-Heijn onnodig jeeft vergroot. een toelichting op zijn ief van 28 december liet iorthals Altes weten dat iinnenskamers in overleg iet politie en openbaar mi- isterie vrij snel de conclusie as getrokken dat Heijn niet ieer leefde. Als uiteindelijk irantwoordelijke voor het ivoerde beleid achtte de inister zichzelf de aange- iezene om daarvan kond te nzine twee cent goedko- De prijzen van super en igelode benzine worden met' gang van morgen met twee ent verlaagd. Superbenzine aat dan aan de meeste pom- en 1,51 gulden kosten en nor- lale en ongelode superbenzi- 1,46 gulden. De prijs van tig blijft vooralsnog onveran- 'r erd. De verlaging wordt ver- orzaakt door de daling van de ollarkoers. j IE KNOLLEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3