^jax krijgt met Hulshoff eer coach zonder diploma TWEEJARIG CONTRACT CRUIJFF BREEKPUNT 1 ivjetunie zal Olympische 3elen niet boycotten Preud'homme beste voetballer België .onder Schapers begint met winst EeidóeGou/tant DINSDAG S JANUARI 1988 PAGINA 13 gen. - etfjKFURT De Sovjetunie zal de Olympische Spelen van Seoul niet boy- i. Dit heeft voorzitter Gramov van het Olympisch Comité van de Sovjetu- mefcteren meegedeeld tijdens een persconferentie in het Westduitse Frankfurt, reiitrklaring betekent indirect een toezegging te zullen deelnemen aan de Zo- Dri«)elen. De officiële beslissing hierover wordt genomen op 11 of 12 januari ouck een vergadering van het Olympisch Comité van de Sovjetunie. Gramov: tmité heeft zeer sterk gedacht aan de belangen van de olympische bewe- als vooruitstrevend beschouwt en die de jeugd van de wereld ver- ;ti-comité itedie zij erf. ing-fjn verklaring maakte Gramov, tevens minister van sportzaken, een einde singe speculaties over een Russische boycot. De weigering deel te nemen aan Deelen van Los Angeles in 1984 zal geen vervolg kriigen. De toezegging van jogwjetunie volgt op beslissingen van Hongarije en de DDR om sportlieden tenBeoul af te vaardigen. Bulgarije en Tsjechoslowakije namen een intentie- ina-jt om mee te doen. De deelneming van de Oostblok-landen werd onzeker vanwege de problemen tussen Zuid- en Noordkorea met betrekking tot rdeling van de olympische evenementen. Alleen Schultz ronde verder SYDNEY Het eerste optre den van een groot deel van de Nederlandse tennisdelegatie bij de strijd om de titels van Nieuw-Zuid-Wales is weinig succesvol gebleken. Van de twee spelers en drie speelsters die op de eerste dag in Sydney in aktie kwamen, slaagde al leen de benjamin van het ge zelschap, Brenda Schultz, er in de tweede ronde te bereiken dank zij winst op de Francaise Emanuelle Derly: 6-4, 6-7, 7-5. Voor Manon Bollegraf, Hellas ter Riet, Tom Nijssen en Huub van Boeckel was er in Sydney weinig succes weggelegd. Sportprijsvragen DEN HAAG De prijsverdeling van de diverse sportprijsvra- Lotto 53: le prijs: geen naar; 2e prijs: 1 x 300.000.00; 3e prijs: 71 x ƒ3.503,30; 4e prijs: 3 903 x ƒ63,70; 5e prijs: 67.539 x 5.00. Cijferspel 53: 6 cijfers goed: jfers goed: 26 winnaars; 3 cijfers goed: 211 winnaars; 2 cijfers goed: 2.315 winnaars. Toto 53: le prijs: geen win naar; 2e prijs: 4 x ƒ2.268,20; 3e prijs: 88 x ƒ257,70. Toto-gelijk 53: le prijs: geen winnaar. 2e prijs: 1 x 307,50; 3e prijs: 38 x 40,40; 4e prijs: 492 x ƒ5,00. Weer nederlaag handbalheren OVIEDO Het Nederlands herenhandbalteam heeft giste ren bij het vijflanden-toernooi in Oviedo opnieuw een neder laag geleden. De Sovjetunie bleef Oranje met 24-16 de baas. Bij de rust stonden de Nederlanders al achter met 12- 8. Tot 5-5 hield het team van bondscoach Ton van Linder de Russen bij. Balverlies leidde echter binnen enkele minuten tot een achterstand van 9-5 waarop de Nederlandse ploeg instortte. De absolute uitblin ker, Hermes-doelman Bonno Hankel. voorkwam een pijnlij ke afstraffing. Vriesekoop vierde op ranglijst DEN HAAG Bettine Vriesekoop bezet op de Europese ranglijst, die gis teren door de Europese ta- feltennisunie ETTU be kend werd gemaakt, de vierde plaats. De Hazers- woudse heeft respectieve lijk de Hongaarse Csilla Batorfi. de Tsjechoslo- waakse Marie Hrachova en de Russin Flioera Boe- latova voor zich. Bij de heren is de Zweed Jan- Ove Waldner eerste vóór zijn landgenoot Eric Lindh en de Pool Andrzej Grub- ba. BRUSSEL Michel Preud'homme is gisteren in het stadhuis van Brussel gekozen tot beste Belgische voetbal ler van het jaar 1987. De doelman van KV Mechelen bleef in de verkiezing de Nederlander Frans van Rooy (FC Antwerp) en Mare Degryse (Club Brugge) ruim voor. De reserve-doelman van het nationale team werd gekozen met het record aantal stemmen van 509. Preud'homme (28) dankte zijn Gouden Schoen vooral aan een sterk eerste gedeelte van het jaar. Daarin bouw de hij een dusdanig voorsprong op de concurrentie op, dat hij de eerste helft van het seizoen 1986-87 slechts naar behoren hoefde te presteren om de Gouden Schoen voor een jaar de zijne te mogen noemen. Beste speler in de afgelopen maanden was voor de journalisten, scheids rechter en bondsofficials overduidelijk Frans van Rooy, de middenvelder van koploper FC Antwerp. v gr- •TERDAM Barrie 'eftjshoff wordt zo goed cjJ" zeker de tijdelij- lig. opvolger van Jo- ensfi Cruijff. Dat liet voor- eijer Ton Harmsen gis- int-gvond doorschemeren x>k uden, waar hij zich [j?JE de overige bestuurs- erien van Ajax beraadde veeir de toekomst van de ou-jider van de Europa hetp voor bekerwinnaars. ,ns"Jshoff zal vermoede- Zg"; al in Porto mor- ok.l vertrekt Ajax naar tri-I Zuideuropese land ar naast de tweede ks"dstrijd om de supercup g^ien FC Porto ook een en ningskamp wordt op- rtijlagende leiding in ng-hden hebben, ge- - tel-de promotie van Hulshoff perigt opnieuw een ongediplo- zeserde oefenmeester de hetfht in De Meer Ook er ijff begon zonder de ver- idee papieren, maar kreeg die ach r alsnog vanwege zijn gro- ig" verdiensten voor het Ne- i al landse voetbal. Op zo'n ge- no rhoeft Hulshoff niet te re- arnen. Hulshoff was voordat ef-bij Ajax werkzaam was ac- in in het buitenland. Bij de je-gische derdeklasser D66just wezel en bij de Oosten- ;e subtopper Grazer AK /ani hij zonder trainerslicentie [ken. Promotie voor Barrie off bij Ajax zal door de niet met vreugde len begroet. De trainers- lbond kwam ook al in con- met de Amsterdamse toen Johan Cruijff als inisch directeur werd aan- ?ertokken' weinig macht kt^rzitter Ton Harmsen nam alieren geen blad voor de difid. Hij haalde uit in de pelting van Johan Cruijff, elsjhij onder meer gebrek aart erflsenkennis verweet. Op- larjend. want juist Harmsen ing Cruijff de afgelopen we ken rugdekking. De voorzit ter, die Cruijff graag had wil len houden, maar blijkbaar te weinig macht heeft om zijn wil door te drukken, vond over de afgelopen periode dat er te negatief over Ajax werd bericht in media. Ruim een week geleden was juist dat volgens de voorzitter nog de schuld van de pers, gisteren verweet hij Cruijff een deel van die publicaties. Harmsen liet gisteravond we ten dat hij niet had verwacht dat Cruijff ontslag zou nemen. „Naar mijn idee was er geen breekpunt", blikte de voorzit ter terug op de onderhande lingen, die het bestuur van Ajax zondagmiddag voerde met Cruijff. „Wij hebben zon dag ruim twee uur met elkaar gesproken. Afgesproken werd, dat voordat hij met de jongens naar Portugal zou vertrekken de zaak afge maakt zou worden. Of niet natuurlijk". Het gesprek verliep voor Cruijff onbevredigend. Harm sen: „Ik denk dat Johan te leurgesteld was. Wij zelf ook. Kijk, het zijn wel zaken. Het gaat over miljoenen. Ik vind daarom dat wij ook wel een keer achterom mogen kijken. Daarbij doel ik niet alleen op de tegenvallende prestaties, maar ook op het vertrek van enkele spelers, waarbij wij al tijd aan zijn kant hebben ge staan. Als voorzitter heb ik al tijd voor, naast of achter hem gestaan". afge" Te lankmoedig Harmsen kreeg niet de steun van ziin naaste medewerkers. Waardoor ook hij uiteindelijk Cruijff niet langer kon steu nen. Harmsen verschool zich voor die gevoelige nederlaag door te stellen dat hij het een goede zaak vindt, dat hij het in de club niet alleen voor het zeggen heeft. „Ik ben niet al leen. Ajax heeft een bestuur, een ledenraad. Wij hebben dus ook een achterban. Alles bij elkaar zijn wij gewoon voorzichtig geworden. Cruijff wilde meer invloed, maar ik denk dat Cruijff de meeste in vloed heeft gehad van alle trainers in Europa. Misschien zijn wij wel te lankmoedig ge weest, zijn wij wel te ver ge gaan met onze toegeeflijkheid. Maar dat houdt een keer op". „Ik wil niet zeggen, dat Cruijff te veel heeft geëist, maar vind dat je ook goed moet kunnen communiceren. Het is nog nooit gebeurd bij Ajax dat op korte termijn drie, vier spelers verdwijnen. Dat geeft wel te denken. Ik blijf altijd nog achter zijn zienswijze staan. Cruijff kent het voetbalplaatje als de beste, maar er komen ook nog ande Johan Cruijff werd lange tijd in de rug gesteund door Ton Harmsen. re dingen kijken. Het is vaak: de toon maakt de muziek. In de psygologie van de arbeid is dat heel belangrijk, want het is niet de maatschappij meer van twintig jaar geleden. Ik denk ook dat je niet kunt zeg gen: ik heb elf Cruijffs in het veld staan. Als dat zo was, dan had Ajax geen trainer no dig". Dat de spelersgroep zich ach ter Cruijff heeft opgesteld, heeft volgens Harmsen niets te betekenen. „Ach, de spelers zeggen vandaag dit en mor gen dat. Eén ding weet ik ze ker: op Rhodos (waar Oranje half december tegen Grieken land speelde; red.) is nogal ge kotst op onze coach en dat heeft ons heel veel pijn ge daan. En de mensen, die mij ervoor gewaarschuwd heb ben, heeft het ook pijn ge daan. Die kritiek werd ook geleverd door enkele spelers van Ajax". Geen kletsclub De problemen tussen Cruijff en een deel van het bestuur plus algemeen directeur Arie van Eijden waren volgens Harmsen niet van belang ge weest. „Dat heeft hier op zich helemaal niet mee van doen. In mijn zaak kan ik ook niet met al het personeel opschie ten, maar ik respecteer ieder een wel voor het werk dat men doet". „Ik blijf niet hakken. Ik denk dat wij het allemaal in de pu blicaties moeten zoeken. Maar dat was niet het breekpunt. Ik denk dat het breekpunt was dat Cruijff een tweejarig con tract wilde. Wij ook. Tot voor twee maanden. Wij zijn daar op teruggekomen, omdat de publicaties in VI en in de Te legraaf ons niet bevielen. Wij hebben steeds onze mond ge houden. Van Ajax maak ik geen kletsclub. Ik maak Ajax niet tot onderwerp van de journalistiek. Ik als voorzitter heb steeds mijn mond gehou den. Het is nu pas voor het eerst dat ik over deze zaak openhartig spreek". „Dat tweejarige contract kon Cruijff overigens alleen teke *1' T**. Tonnie Bruins Slot (links) en Barrie Hulshoff leidden gisteren de training bij Ajax. nen onder onze voorwaarden. Die heeft hij tot zondag niet geaccepteerd Enkele voor waarden waren dat wij een andere rechterhand naast hem wilden hebben en dat Cruijff zich eens echt ging be moeien met Ajax 1, want dat kan-ie als de beste. Ik denk dat diverse spelers zijn steun nodig hadden om het veld, in het veld. Dat waren onze ei sen. De organisatie kunnen wij immers overal onderbren gen. Wat Cruijff wilde past niet in de statuten, in de re glementen van Ajax". Nieuwe rechterhand Waarop Harmsen toegeeft dat hij een dergelijke assistent al voor ogen had. „Ja, Barrie Hulshoff wilden wij als zijn nieuwe rechterhand zien. Dat was hij overigens al gedeelte lijk. Hij trainde al mee, maar dat was niet voldoende. Ik wilde hem op de bank. Dat is geen aanval op het werk van Cruijff. Iedereen ziet alles te genwoordig als een aanval, maar in mijn tijd lag dat toch een ietsje anders. Toen was het horen, zien en zwijgen; goed luisteren, alles meene men en nooit denken dat jij het 't beste weet. De zwakste mensen zijn degenen die den ken dat ze alles kunnen en de sterkste zijn zij die weten wat FOTO: ANP ze kunnen en wat ze niet kunnen. Daarmee ben ik met Cruijff heel lang bezig ge weest". Over de (bekomst van Ajax was Harmsen gisteravond op timistisch. „Ajax is er altijd weer bovenop gekomen. Daarom is Ajax ook in de hele wereld bekend. Zo eenvoudig is dat. Mijn stelregel, ook in mijn bedrijf is, dat niemand onmisbaar is. Niemand". Geven en nemen Harmsen geeft Cruijff nog een goede raad mee. ,,Ik zie Cruijff nog steeds als een zoon. Waarom niet. We gaan wat mij betreft niet met ruzie uit elkaar. En misschien is het voor hem ook een les dat je niet altijd maar tot het maxi male kunt gaan. Het hele le ven is geven en nemen. En je moet vaak meer geven dan dat je neemt. Wat ik 'm ook mee wil geven is dat je niet van alles verstand kunt heb ben. En dat hij op zijn sterkst is in het spelletje zelf. Bij het voordoen aan jonge jongens. Hoe ze een bal onder controle moeten houden, hoe ze inzicht moeten hebben. En dat-ie heel voorzichtig moet zijn met mensen. Voor de rest wens ik hem al het goede. En ik hoop hem nog heel veel te zien". RICHARD THANNHAUSER dere training is voor mij nlijk een wedstrijd. Het I er soms flink hard aan Ik vind dat erg goed. Het e enige manier om ook in dstrijden goed te preste- Natuurlijk sta je in het in wel een beetje vreemd tijken als je plotseling te ten krijgt met medespe- die het al voor een groot gemaakt hebben. En jij it helemaal niks! Bij NFC ik toch wel redelijk po- air en ik had daar nog wel jaar op doel kunnen blij- staan. Maar ik ben ambi- Js en dus is Ajax een enor- uitdaging. Maar je begint ir helemaal op nul. Ik lr die verhalen ook wel van vroeger dat je het in eerste maanden niet in je fd moest halen om bij- irbeeld Ruud Krol of ak Swart aan te vallen. kon je het verder wel geten Ook Lerby had die im. Ik geloof dat het te- iwoordig allemaal wat nder is. Men is wat tole- ter tegenover elkaar. Zelf ik althans weinig proble- h gekend. Je moet natuur- wel je plaats weten. Veel tngrijker is goed te kij- i. goed luisteren", tserve-doelman Eric de Haan in Ajax Magazine) ft is een stel hele rustige jgens. Ze zijn nooit verve ld, ouwehoeren niet, hoe- 1 er wel wat nukkige ka- kters tussen rondlopen. Ze "eten keihard werken. Henk Kraaijenhof: paarden. FOTO: SP gaan elke week aan de bak, maar ik hoor nooit klachten. Als er één wint krijgt ie iets van tweeduizend gulden. Ik maak de trainingsprogram ma's, die door de trainers worden uitgevoerd. Ik ga een enkele keer eens kijken en het valt me steeds op hoe rustig alles toegaat. Als het stel bij elkaar staat in de stal hoor je hooguit wat gesnuif en gestamp, verder niet. Zo af en toe geef je er één een suikerklontje, daar ziin ze al blij mee. Tjitse Smeding, de eigenaar van de stal, werkt al heel lang met trainingspro gramma's uit de atletiek. Hij heeft daar jarenlang veel suc ces mee gehad. Tachtig pro cent van de door hem ge trainde paarden won altijd en overal. Trainers die met hem werkten hebben kennis op gedaan en degenen die nu zelf een stal heoben zijn con currenten van hem gewor den. Nu winnen de paarden van Smeding nog maar veer tig procent. Ik ben eens in contact gekomen met de ei genaar van een van de paar den die door hem worden ge traind. Die man heeft me met Smeding in contact ge bracht en na een aantal ge sprekken hebben we besloten dat ik de trainingsadviezen zou gaan geven". (Trainer Henk Kraaijen hof in Atletiek Wereld) „Deze hoogtijdagen op spor tief gebied beleef ik heel be wust, waijt het kan elk mo ment afgelopen zijn. Dat zal ik dan moeten aanvaarden. Daarom hebben de Olympi sche Spelen in Los Angeles mij als mens niet vernietigd. De gouden medaille wilde ik daar al winnen, maar dat mislukte. Achteraf gezien was het een les die ik moest leren. Het was voorbestemd. Ik ben er mentaal een stuk sterker door geworden. De 800 meter bij de WK in Rome ging ook niet zoals ik het in mijn hoofd had. Ik had last van een bonkende kop. Een soort warmtestuwing denk ik. Ik begreep alleen toen niet waar het vandaan kwam. Mijn hele lichaam zat onder het zweet en ik riep steeds tegen mezelf: ik wil niet dood, ik wil niet dood. Toch was het feit dat ik het wereldrecord niet verbeterde geen teleurstelling voor me. Hij heeft het zo bedoeld". (Atlete Jacky Joyner in de Telegraaf) ,,In 1983 was al bekend dat de WK in '87 naar Rotterdam zou komen. Toen heb ik ge zegd: ik werk daar heen. Twee jaar geleden in Montre al stond mijn besluit vast. Rotterdam is mijn laatste wedstrijd, daarna stop ik. Doordat ik die blessure heb gehad en daarvoor de ziekte van Pfeiffer, is het allemaal iets versneld geworden. Rot terdam was nu voor mij een maandje te vroeg. Ik had nog teveel pijn, ik kón het ge woon niet halen, die WK. En het bereiken van Seoel hield ik zeker niet voor mogelijk. Ja, anderen vonden van wel. Maar onze groep niet". (Thérèse Wilmink in Turn- blad) „Financieel gaat het relatief steeds slechter, de clubs worden armlastiger, de KNVB zelf heeft minder re serves. Er zal desondanks al tijd wel betaald voetbal in Nederland blijven. Alleen: wat is dan nog betaald, welke inhoud moet je daaraan ge ven? Er gaan maar weinig clubs of betaald voetbalorga nisaties echt kapot. Maar de marge waarin zij spelen wordt wel erg klein. Met als gevolg: nog minder uitstra ling en een verder omlaag gaande cirkel. Het Neder landse betaalde voetbal is te veel afhankelijk van wat ik noem het 'Rensenbrink-syn- droom'. Van de bal die al dan niet tegen de paal gaat. Daar op wordt het beleid geba seerd. Daarop wordt een trai ner beoordeeld, een sponsor al dan niet gestrikt. En je bent dan weer terug bij het begin, geen beleid, geen visie, geen management". Ex-K N VB'voorzitter mr. Eric Vilé in Voetbal en Ma nagement) Eric Vilé: geen beleid. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Johan Cruijff heeft zondaga vond al zijn conclusies ge trokken nadat hij een voor hem onbevredigend verlopen gesprek met de clubleiding van Ajax had gehad. Het bestuur wilde een aantal eisen van de technisch direc teur nader bestuderen, maar liet wel direct weten dat niet op al zijn voorwaarden kon worden ingegaan. Zelfs het eerder beloofde contract voor nog eens twee seizoenen, dat Cruijff in oktober door voor zitter Harmsen en penning meester Bakker werd beloofd, was niet meer bespreekbaar. De nieuwe verbintenis zou slechts voor een jaar gelden. Daardoor voelde Cruijff zich genomen en besloot om zijn club la minute de rug toe te keren. Cruijff: „Harmsen en Bakker waren eerst akkoord met die twee jaar extra. En nu niet meer. Dan is het voor mij een afgedane zaak. Ik heb dat Harmsen laten weten. Ik ben met onmiddellijke ingang ge stopt. Mij hoeven ze niet meer te betalen. Zo simpel ligt dat". „Als het bestuur zondag weer duidelijk was geweest, hadden wij kunnen praten over de in vulling van de voorwaaarden En dat waren echt geen eisen over meer macht. Ik wilde de voorwaarden, zoals ze waren. Met een scherpe taakom schrijving. Ik ben een be moeial. Ik heb zo'n clausule nodig ter bescherming van mijzelf". Volmacht Cruijff wilde naast een twee jarig contract een volmacht in het afwikkelen van transfers en wilde voorkomen dat spe lers voor gelimiteerde trans fersommen verkocht zouden worden. Bovendien zou er ge tornd moeten worden aan de salarissen van de spelers. Cruijff wilde zijn pupillen ho noreren naar prestatie. „Het is toch te gek dat als Ajax niet presteert, de spelers toch ver zekerd zijn van een heel goed inkomen", meende Cruijff. De clubleiding wilde op die laat ste twee voorwaarden ingaan, maar dat was voor Cruijff verre van voldoende. Nadat Cruijff gisteren de se lectie had ingelicht, besloten de spelers tijdens een in aller ijl belegde bijeenkomst, dat de groep gesloten naar buiten zou treden. Er werd een ver klaring opgesteld, die door aan- én woordvoerder John van 't Schip werd toegelicht. Van 't Schip verklaarde dat de spelersgroep partij had ge kozen voor Cruijff: „Er is de laatste weken gesuggerereerd, dat wij ruzie zouden hebben met Cruijff. Dat is niet waar. De groep staat voor de volle honderd procent achter de trainer en wij zouden graag op dezelfde voet met hem verder gaan. Alle artikelen, die er de laatste weken over het functioneren van Cruijff in de kranten hebben gestaan, verwijzen wij naar het rijk der fabelen". De spelersgroep zegde naar aanleiding van de recente ontwikkelingen ook het ver trouwen op in enkele „club mensen", maar namen wer den er niet genoemd. „Wij be doelen dus de mensen, die dit allemaal bewerkstelligd heb ben". Met het vertrek van Cruijff zit ook zijn assistent Tonnie Bruins Slot op de wip. De tweede trainer had volgens het bestuur te veel macht, maar durfde Cruijff geen te gengas te geven. De clublei ding had Bruins Slot al in een eerder stadium op een zijspoor willen rangeren, maar daar voor stak Cruijff een stokje. Bruins Slot, die gisteren, sa men met Barry Hulshoff en Spitz Kohn de training leidde, verklaarde niet te zijn verrast te zijn door het besluit van Cruijff: „Het zat er natuurlijk aan te komen. Als je meer weet van de verhoudingen binnen Ajax, dan wist je dat". Cruijff zal zich de komende weken beraden over zijn toe komst. Hij ontkende concrete aanbiedingen op zak te heb ben, maar weet zich verze kerd van serieuze belangstel ling uit Spanje, de Bondsrepu bliek Duitsland en Frankrijk. Vooral Paris Saint Germain wil ver gaan om de Vinkeve- ner naar de lichtstad te halen. Cruijff ontkende gisteren dat er contacten zijn met de Fran se club. „Van contacten met andere clubs is geen sprake. Ik heb ook niets gehoord van Paris Saint Germain". RICHARD THANNHAUSER AUCKLAND Michiel Schapers is het toernooi van Auckland begonnen met winst op de Italiaan Claudio Pistolesi. De Rotterdamse tennisser won in de eerste ronde van het Nieuwzee- landse Grand-Prixtoernooi met 6-3, 6-2. Schapers is als zevende geplaatst in het 125.000-doflartoemooi, waar in hij vorig jaar de finale haalde maar verloor van Me- cir. Menno Oosting neemt een vooraanstaande positie in op de Grand Prix-ranglijst van 1988. De Brabantse tennisser staat negende in het tussen- klassement, dat werd opge- toernooi van Wellington, de eerste Grand Prix-ontmoe- ting van het seizoen. Oosting werd vorige week in de kwartfinales uitgeschakeld door de latere winnaar Ra- mesh Krishnan en verzamel de 25 punten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13