Vissers moeten zich aan de regels houden BURGEMEESTER BOS: Kunstwerk bi j Leidschendam 50 INFORMATIEMARKT OVER BEROEPEN Lisse moet zuinig zijn op bouwgrond VVD tegen boksschool Noordwijk telt nog dit jaar 25.000 inwoners DOO peilt behoefte aan dorpsbus LEIDEN OMGEVING CeidócSouMMit DINSDAG 5 JANUARI 1988 PAGINA 1| Extra parkeerplaatsen achter dansschool SASSENHEIM De gemeente Sassenheim heeft een herin richtingsplan opgesteld voor het terrein achter de onlangs geopende dansschool Van de Pavert aan de Concordiastraat. Met Digros BV is overeenstemming bereikt over een bijdra ge in de aanlegkosten van 4 extra parkeerplaatsen. Boven dien is een huurcontract afgesloten voor een periode van 5 jaar. Het betreft hier een perceel van 787 vierkante meter waarvoor de huurprijs jaarlijks via een prijsindexcijfer zal worden vastgesteld. Aangenomen wordt dat het parkeerter rein tussen de dansschool en het automobielbedrijf Van San ten BV aangemerkt zal worden als blauwe zonegebied met een maximale parkeerduur van anderhalf uur. Lang parke ren zal hierdoor uitgesloten worden. De herinrichting van het parkeerterrein zal bekostigd worden door een eenmalige bijdrage van Digros en door de opbrengst van de grondver- koop aan Van de Pavert aan te spreken. Ook de herbestra ting in de omgeving zal in de plannen worden opgenomen. Een krediet van 174.000 gulden zal hiervoor beschikbaar ge steld worden. Inbraak in motelkamer SASSENHEIM Bij een inbraak in een motelka mer in Sassen heim zijn gister avond een aantal kostuums en een koffer met zake lijke bescheiden gestolen. De in braak werd 's avonds gepleegd toen de 47-jarige gast zijn kamer voor drie kwar tier had verlaten. De deur was ge forceerd. Inbraak Beatrixlaan LEIDSCHENDAM Bij een inbraak in een woning aan de Beatrixlaan is zondagavond voor zeker 12.000 gulden buitgemaakt. De inbraak werd ge pleegd door de keukendeur open te breken. Uit de woning werden onder meer een antieke klok en zilveren voorwerpen gestolen. Blikschade LEIDSCHENDAM Zeker dertig au to's liepen gisteren materiële schade op bij diverse aanrijdingen op rijksweg 4. Volgens de Leidschendamse politie was het slechte weer de oorzaak van de bot singen en files die de gehele dag voor stremmingen zorgden op de snelweg. Er waren geen persoonlijke ongeluk ken. BEZWAREN TEGEN KASONGEGROND VALKENBURG De bezwaren van de be woners van de Duinzicht en de Meander- laan tegen de bouw van kassen door de Fa. H. van der Nagel zijn ongegrond verklaard. Het Valkenburgse college van B en W meent dat kassenbouw niet kan worden te gengegaan omdat het bouwplan van Van der Nagel past in het bestemmingsplan Lan delijk Gebied. Verder vindt het college dat Van der Nagel, die al een paar keer niet mocht bouwen in het algemeen belang, nu een vergunning moet krijgen. Wel komt de kas 45 meter meer naar achteren te staan en wordt hij 4 meter smaller dan oorspronke lijk het plan was. Tegen het verlenen van de bouwvergunning kunnen de bewoners van Duinzicht en de Meanderlaan een AROB-bezwaarschrift indienen. Geld voor Jeugdraad WARMOND De organisatoren van de kindervakantieweek in Warmond hebben gisteravond tijdens de nieuw jaarsreceptie 1.000 gulden subsidie ge kregen. Het geld werd overhandigd door burgemeester mevrouw G. Hen- drickx-Vlaar. De subsidie is beschik baar gekomen via de Verenigde Na ties, die een jaarlijkse dag van de vrij willigers hebben uitgeroepen. De or ganisatoren van de kindervakantie week, als werkgroep voortgekomen uit de Jeugdraad, hebben veel succes gehad met hun kindervakantieweek, in de zomer van 1987. Alleen restte er een tekort, dat nu door de de subsidie is aangevuld. Daarmee is tevens de aanzet gegeven voor een nieuwe kin dervakantieweek dit jaar. IV Speelwerktuigen Christinastraat ZOETERWOUDE De jongste jeugd van Zoeten -i woude profiteert van een schenking die het get/* meentebestuur onlangs heeft aanvaard. Het gaar^ om een bedrag van 5.000 gulden, dat bij gelegen-! heid van de opening van een bedrijf in beeld- erjjKF geluidsapparatuur werd aangeboden. pi Kort geleden al stemde de gemeenteraad in melstert de inrichting van een afgescheiden speelterreirfrkls nabij de Eendenkooi voor peuterspeelzaal Driveler Turven Hoog. Nu zal voor de jeugd tot 6 jaar ouds eei een speelterrein worden ingericht aan de Christi«com nastraat (Rijndijk). Er zullen op het 114 vierkantje 2 meter grote speelterrein twee speelwerktuigeir. worden geplaatst: een zogenoemde ren-springijn schans en een wipdier. Met aankoop en plaatsingje sp is een bedrag gemoeid van bijna 2.500 gulden. Deelen speelplaats aan de Christinastraat is uit een oogivjeti punt van veiligheid goed gesitueerd voor kleutersJeoi uit de Nassaulaan, Mauritsstraat en Wilhelminajt on straat. t va nel: KATWIJK „Ik hoop dat dit jaar in het teken staat van het gezamenlijk opereren in de bedrijfstak van de visserij. Ik hoop ook dat men zich aan de regels houdt. Slechts dan zullen er geen klappen vallen". Dit zei burge meester C.A. Bos van Kat wijk gisteren in zijn nieuwjaarsrede. Bos noemde het een raadsel dat de Katwijkse vissers, ondanks alle problemen, het afgelopen jaar toch goed hebben afgesloten. Volgens Bos gaat het niet slecht met het bedrijfsleven in Katwijk. Met name de middenstand blijkt goed te boeren door de regionale functie die Katwijk, mede door haar Badcentrum, steeds sterker gaat vervullen. Ook in de industrie en han del gaat het, ondanks invloe den van buiten zoals een zakkende dollar, niet slecht. De enige tak waar het moei lijker gaat is de visverwer- kende industrie, zij het dat voor het komend jaar per spectieven blijven bestaan. In de land- en tuinbouw gaat het zelfs uitstekend. De groenteveiling zit weer op haar hoge gemiddelde van het begin van de jaren tach tig, terwijl het bloemenbe- drijf goed floreert, aldus de burgemeester. Bos noemde het opvallend dat het aantal geboorten bij vrouwen in de leeftijdscate gorie van 20 tot 24 jaar oud twee maal zo hoog is dan het landelijk gemiddelde. Voor het basisonderwijs betekent dat een groeiend aanbod van leerlingen in de negentiger jaren. De 40.000 inwoners zal Katwijk echter pas over zes jaar bereiken. Veel minder positief uitte de voorzitter van de Katwijkse vereniging van Industrie en Handel (KVIH) zich tijdens de nieuwjaarsreceptie van deze vereniging. De heer K. Moes ziet, mede door toedoen Burgemeester C.A. Bos van Katwijk heeft gisteravond voor het eerst de erepenning van de gemeente Katwijk uitgereikt. Deze penning is bedoeld om ingezetenen te eren voor het intensieve vrijwilligerswerk dat door hen verricht is. De pen ning uitgereikt aan de oud voorzitter van het Genoot schap Oud Katwijk Ing. J.P. van Brakel (foto) en aan me vrouw G. van Beelen, voor haar vele activiteiten in het vrijwilligerswerk. FOTO: HENK VAN OEN ENDE 128 aangesloten bedrijven zijn inziens afgewenteld op vervroegde uittreding toch haalt misschien maar de het bedrijfsleven. De mi- uiteindelijk voor rekening positief eindsaldo lieueisen worden hoger, van zÜn van de werkgevers in r__ ïctief voor 1988 steeds in 1988, aldus de heer Moes. belastingverlaging komt Nederland, aldus de voorzit- somberder worden. Van de Steeds meer lasten worden niets, terwijl fenomenen als ter van de KVIH. van de overheid en economi sche invloeden van buiten, zoals de dalende dollar, het helft een Jan Heemskerk tweede ereburger Noordwijkerhout Noordwijkerhout heeft zijn tweede ereburger. Gisteravond kreeg Jan Heemskerk in het ge meentehuis de erepenning van de gemeente uit gereikt „voor zijn vele verdiensten aan Noord wijkerhout bewezen", aldus burgemeester F. Winkel. De heer Heemskerk was bestuurslid en 18 jaar voorzitter van de voetbalvereniging VVSB en lange tijd medeverantwoordelijk voor de samenstelling van de elftallen. Verder was hij bestuurslid van de vroegere veiling aan de Leid- se vaart de Eendracht, lange tijd voorzitter van de Oranjevereniging en bestuurslid van de Ko ninklijke vereniging van bloembollencultuur af deling Noordwijkerhout. Namens VVSB sprak Piet van de Berg en deze bewees aan de hand van een oude foto dat de heer Heemskerk voor de oorlog ook nog eens jarenlang in NVC heeft gevoetbald, de legendarische voorganger van het hedendaagse WSB. Jan Heemskerk ver klaarde later dat dat toeval was geweest: „Ik kreeg een bal van een andere Heemskerk met de mededeling dat ik vijf cent moest vragen aan alle jongens die meededen. Na vijf weken, als de bal versleten was, zou Ik dan een nieuwe kunnen kopen", verklaarde hij. Toen hij zestig jaar was nam zijn zoon het bedrijf van vader over, en die solliciteerde daarna welgemoed voor het eerst van zijn leven naar een part-time baan als penningmeester bij de Noordwijkse golfclub waar de kascommissie hem vervolgens nooit op een fout heeft kunnen betrappen, vol gens de heer De Jong die daar zijn opvolger werd. De erepenning wordt verleend door de gemeen teraad en de heer N. Sluis zei namens de raad dat de penning uitsluitend wordt toegekend aan mensen die wat voor de eigen plaats betekend hebben. Acht jaar geleden ging de eerste pen ning naar mevrouw Bosma. „Daarna is er lange tijd geen ereburgerschap meer verleend", aldus de heer Sluis, „omdat je zulke mensen niet zo gemakkelijk vindt, maar ook omdat vader Tijd ons nogal eens net voor was." Maar hij bena drukte dat het wel de bedoeling is dat de ere penning regelmatig wordt uitgereikt. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDSCHENDAM Drie Zuid-Hollandse kunstenaars krijgen van het gemeentebe stuur van Leidschendam op dracht een ontwerp te maken voor een kunstwerk in het ka der van het vijftigjarig bestaan van de gemeente. Het zijn Ge rard Brouwer (36) uit Katwijk, Hans Leutscher (35) uit Rot terdam en Nout Visser (43) uit Den Haag. De kunstenaars zijn door de gemeentelijke kunstopdracht- commissie gekozen uit 30 in zendingen die binnenkwamen op een advertentie in het blad Beeldende Kunstenaars .Infor matie. De oproep bleef beperkt tot Zuid-Hollandse kunste naars omdat verwacht wordt dat de provincie de helft (50.000 gulden) van de kosten als subsidie zal bijdragen. Van de rest komt 25.000 gulden uit een speciaal fonds voor kunst opdrachten en een gelijk be drag uit de drie ton die de ge meente voor de feestelijkhe den bij het gouden jubileum beschikbaar heeft gesteld. Het kunstwerk moet een plaats krijgen op het grasveld naast het gemeentehuis en in sep tember volgend jaar tijdens de feestweek worden onthuld. Het werk moet volgens de kunstcommissie harmoniëren met de architectuur van het raadhuis en de omgeving (van architect Kropholler) De kunstenaars moeten ook reke ning houden met de stede- bouwkundige eenheid van de omgeving en tenslotte moet het werk duurzaam en vanda- lismebestendig zijn. De kunstenaars kriigen precies een maand voor hun ontwerp. Van 1 tot en met 19 februari zal vervolgens in de raadhuis- hal een tentoonstelling van de ontwerpen worden gehouden waarbij de bevolking haar voorkeur kan uitspreken. De kunstopdrachtcommissie doet hetzelfde en uiteindelijk be slissen burgemeester en wet houders wie de opdracht krijgt. Gerard Bouwer kreeg kunst- opdrachten van een vijftal Zuid-Hollandse gemeenten waaronder Den Haag en Lei den. Hij werkt meestal figura tief. Nout Visser is docent beeldhouwen. Hij werkt meestal met staal en graniet. Werk van hem is onder meer te zien in Zoetermeer. Hans Leutscher kreeg twee keer een reisbeurs van het ministerie van WVC. Ook hij werkt met graniet waarbij hij in de ruwe vorm tekens van menselijke aanwezigheid aanbrengt. HILLEGOM Leerlingen den na het behalen van het di- middelbaar beroepsonderwijks van de derde en vierde klas- ploma. Op maandag 18 januari en andere opleidingsinstituten sen van de scholen voor LBO vindt er een Informatiemarkt geven hier informatie. De en mavo kunnen op maandag plaats in de scholengemeen- avond vindt plaats tussen ze- 18 januari informatie krijgen schap St. Paulus in Hillegom. ven en negen uur 's avonds, over hun beroepsmogelijkhe- Vijftig instanties, scholen voor LISSE De gemeente Lisse moet spaarzaam om gaan met de bouwgrond, want de grenzen van de mogelijkheden raken met het bouwen in Poelpolder Zuid II in zicht. Dit zei VVD'er L. Robertus giste ren in een vergadering van de raadscommissie ruimtelijk ordening. Wethouder H. Smith (CDA) onderschreef deze opvatting. De wethouder zei dat het col lege van B en W geen voor stander is van het optrekken van de vrije vestigingsgrens van 172.000 gulden naar 200.000 gulden. Daarmee reageerde hij op een opmerking van J. van der Voet (PPR). Volgens hem wordt door het optrekken van deze grens een groter gedeelte van de woningmarkt beheers baar. Voor wat betreft het bouwen voor Noordwijkerhout memoreerde de wethouder dat men met circa 50 toewijzigin gen aardig op het schema zit, maar hij voegde daar aan toe dat Lisse niet zit te trappelen om aan meer van dergelijke regelingen gevolg te geven. Van der Voet brak zich het hoofd over het probleem dat naar zijn mening het bouwen van 3-kamerwoningen in het nieuwe gebied recht overeind blijft staan, terwijl aan de an dere kant er druk van de wo ningbouwverenigingen is om dat bouwen voor (met name oudere) alleenstaanden in het centrum plaats te laten vin den. Wethouder H. Smith (CDA) vertelde, dat het college niet is weggelopen van het bouwen van driekamerwonin gen in de Poelpolder, maar dat er duidelijke signalen van de woningbouwverenigingen zijn geweest. „Aan dergelijke sig nalen kan men niet voorbij gaan, ook al moet de motive ring van de wens van de vere nigingen nog worden gege ven", aldus Smith. WASSENAAR Me-. vrouw Zeven-Postma (VVD) heeft zich gisteren in een raadscommissie fel verzet tegen de komst van een boksschool voor rand-p groepjongeren in Wasse-[ naar. Zoals bekend is wet-! houder V. Wensveenj' (CDA) voorstander van] deze plannen. Volgens mevrouw Zeven heeftjjgh, de VVD zich altijd positief kri-^e tisch opgesteld tegenover de plannen, maar het op tafel lig-; gende voorstel ging volgens® L: haar te ver. Zij meent dat erjer sprake is van een onverant-jjvo woorde uitgave. Zij wees ook Uc op de verschillende deelne-^ j mersaantallen. Oorspronkelijkr werd er vanuit gegaan dat erlen 30 tot 35 jongeren aan de tweepr C avonden per week boksen zou-|ide den deelnemen. Volgens hetp v voorstel van wethouder Wens-Ljj veen mag er gerekend worden, op 20 jongeren die voor zes' gulden 40 weken per jaar bok-1 sen en zo 4.800 gulden contri- - butie bijeenbrengen. &r Volgens de VVD gaat de boks-jjg^ school Wassenaar in het eerste.-- jaar 33.000 gulden kosten. Enl dat is te veel voor 20 jongerenf"11 zo meent de VVD. De partijl'ag betwijfelt of er wel 20 belang-hde stellenden kunnen worden ge-| vonden. Mevrouw Zeven stel-lde de voor de eigen bijdrage perjgt c week van de jongeren van zeserd* gulden te verhogen om zo hettht exploitatietekort wat te ver-iijff minderen. „In een weekeinde» pi besteden deze jongeren tochir ai een veelvoud van dit bedrag"jver Ook wees zij erop dat er nu altlam onrust heerst onder de bewoirhi ners van het Polanenparnen. over de eventuele nadelige ef-bij fecten van de boksschool in in deze rustige woonbuurt. Gegisc heel eens was A. de Vries (D66ust en ook sprekend namens deise PvdA) met het voorstel van^hi, wethouder Wensveen. NOORDWIJK Het ziet er naar uit, dat de ge meente Noordwijk nog in de eerste helft van dit jaar haar 25.000ste inwoner zal kunnen inschrijven. Loco- burgemeester J. Bedijn maakte dit gistermiddag bekend in zijn nieuwjaar stoespraak tot de ambte naren en het overige ge- meentepersoneel, dat mas saal naar De Kuip was ge komen om het college en de leden van de gemeen teraad geluk te wensen. Op 31 december 1987 bedroeg het aantal inwoners 24.880. Vergeleken met de cijfers aan het begin van het jaar 1987 be tekent dit een toename met 104 inwoners. Wanneer de grens van 25.000 inwoners wordt overschreden, mag Noordwijk de gemeenteraad uitbreiden van 19 naar 21 le den. Dit mag overigens pas wanneer er nieuwe verkiezin gen worden gehouden. In 1987 bedroeg het aantal ge boorten 297 (167 jongens en 130 meisjes), 134 Noordwijkers overleden (88 mannen en 75 vrouwen): een geboorteover schot derhalve van 134. Ver der kwamen er 1.113 mensen in Noordwijk wonen, terwijl er 1.143 vertrokken. Door dit negatieve vestigingsoverschot komt men tot het totaal van het bevolkingsoverschot van 104. In 1987 werden in Noord wijk 137 huwelijken werden voltrokken en 40 echtscheidin gen ingeschreven. Trieste cijfers meldde de heer Bedijn omtrent het aantal wo ningzoekenden in Noordwijk. Dit bleek te zijn opgelopen van rond de duizend in de laatste jaren tot een aantal dat angstig dicht bij de 1.200 uit komt. Hij kondigde aan, dat het gemeentebestuur ook in 1988 alles in het werk zal stel len om dit aantal woningzoe kenden te verminderen. „Wij hopen dat de provincie bij de verdeling van de woningcon-. tingenten meer oog zal krijgerr voor onze problemen". w De loco-burgemeester merktrrzi op dat Noordwijk opbloeit al: we internationale badplaats. In di 'd. kader noemde hij hij de ope tin ning van twee nieuwe hotels hij te weten het Hotel Oranje ei'sei het Alexander Hotel. Daar en< naast ook' de totstandkoming Cr van de Stichting Promoti^ Noordwijk. Deze ontwikkeling gaat gelukkig nog verder, Bedijn. OEGSTGEEST Het Dorpsberaad Ouderen Oegst- geest (DOÖ) buigt zich over de vraag of een dorpsbus in Oegstgeest wenselijk is. Om hier een antwoord op te krij gen houdt het DOO onder de ouderen in Oegstgeest een enquête. „Onze gemeente is uitge strekt. Er rijden een paar streekbussen door het dorp. Men kan niet overal met de bus komen. Voor oudere mensen kan dit moeilijk en vervelend zijn, vooral als men niet meer zo goed ter been is en niet kan autorij den en fietsen. Dit betekent einden lopen of thuis blijven zitten", aldus de regelings commissie van het DOO. Oegstgeest heeft veel oude ren in vergelijking met an dere gemeenten. Een groot aantal daarvan heeft men met een enquêteformulier kunnen bereiken. Gevraagd wordt onder meer naar de mobiliteit in Oegstgeest, naar meningen over het bestaande openbaar vervoer en of men een dorpsbus zou willen. Met de dorpsbus wordt een klein busie bedoeld dat door vrij willigers wordt bemand en dat volgens een bepaald schema, tegen een redelijke betaling, door de gemeente rijdt, langs routes waar de normale lijnbussen niet ko men. De uiterste inleverda tum voor de enquêteformu lieren is 31 januari. Formu lieren zijn onder meer ver krijgbaar bij het Diensten centrum aan de Lijtweg 9. Taart voor burgemeester Hoewel officieel het gehele gemeentebestuur van Voor schoten een receptie aanbood aan de burgerij, vormde zich gisteravond in het Cultureel Centrum al snel een rij richting burgemeester Mr. P. Cannegieter en zijn echtgeno te (op de foto in het midden). Opvallend was dit keer dat thans ook de gewone burger de weg weet te vinden naar deze receptie. Een groep padvinders van de Leif Erikson- scoutinggroep bood burgemeester Cannegieter een taart aan als inzet van het 35-jarig bestaan van deze zeeverken- nersgroep. Groepsvoorzitter Kees de Water zette even uit een de belangrijkheid van deze Voorschotense scouting groep, die thans nog steeds meer dan honderd meisjes en jongens telt en daarnaast een grote groep ouderen. FOTO: PETER VAN MUIKEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12