Zoeterwoudse wielrenners actief voor Casa Materna SffïïH Leiderdorp eindelijk verlost van palendorp JOUR NAAL gcida&Sowatil Sancta Maria opent psychiatrische polikliniek in Alphen aan den Rijn dagpuzzel FUTURA'90 MOET TON OPLEVEREN Auto botst tegen gevel Jongens bekennen tien diefstallen A-JUNIOREN WOUBRUGGE SPORTPLOEG VAN HET JAAR LEIDEN OMGEVING DINSDAG 5 JANUARI 1988 PAGINA 101 aan tafel Gevuld gehakt, kool raap in kerriesaus en aardappelen - zacht- zure gerste vlokken vla De benodigdheden voor twee personen zijn: 1 sneet je brood, 150 g gehakt, zout, peper, nootmuskaat, uitje, 50 g kaas, 25 g mar garine, mespunt bloem, pa prikapoeder, tomatenpu ree; 500 g koolraap, zout, ui, 10 g margarine, kerrie, 10 g bloem, l'/t dl vocht (half melk, half kooknat); l/i tot 1 kg aardappelen; 2'/r dl melk, 40 g gerste- vlokken (reformartikel), 1 lepel maizena, 2l/t dl kar nemelk, bruine basterdsui ker. Week het brood in water, druk het zo droog mogelijk en maak het fijn. Kneed brood, gehakt, zout, peper, nootmuskaat en fijngesneden ui tot een samenhangende massa. Vorm vier platte koekjes van het gehakt, leg steeds midden tussen de twee koekjes een stukje of opge vouwen plak kaas en druk de naad rondom dicht. Bak de gehaktkoekjes op een ma tig vuur in een kwartier bruin en gaar. Leg het gevul de gehakt op een voorver warmd bord. Bak de bloem lichtbruin in het overgebleven vet en maak de jus verder af met weinig water, paprikapoeder en tomatenpuree. Snijd de koolraap in plakken van een centimeter en schil deze. Spoel de plakken schoon en snijd ze in repen. Kook de koolraap in weinig water met zout in twintig minuten gaar. Fruit de klein gesneden ui met kerrie licht bruin in de margarine. Voeg de bloem toe en verdun de massa met scheutjes vocht. Laat het sausje twee minuten zacht koken en schep er ver volgens de koolraap door. Breng de melk aan de kook en strooi er al roerende de gerstevlokken in. Laat het mengsel onder af en toe roe ren twintig minuten zacht koken. Maak vervolgens een papje van maizena en weinig koud water en kook dat een minuut mee met de gare ger stevlokken. Laat de vla lauw worden en roer er de karne melk door. Geef de bruine basterdsuiker er apart bij. JEANNE dienstverlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden. De diensten worden van 2 t/m vrijdag 8 januari waargenomen door apotheek Luifelbaan in Leiden en apotheek Beker in Oegstgeest. KLACHTENMELDPUNT Ambulante Psychotherapie Zuid-Holland Noord. Spreekuur 18.00-19.00 uut. Tel. 071- 254654. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis pollkli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huis). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Rodenburgstraat in Leiden naar de Kronensteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-897762, 071- 142201 of 033-620244. Het laatste nummer is dag en nacht bereikbaar. CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be- reikbaar van 10.00 tot 16.00 vla 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. figuurpuzzel Horizontaal: 1 eerzuchtig; ganen; 11 Inhoi 11 Inhoudsmaat; 12 beroemd Italiaans vakantiege ld led. Verticaal: 1 bekendmaking 2 makreelachtige zeevis; 3 grote vijand v.h. gevogelte; 4 lichaamsdeel; 5 oplosmiddel voor vetten; 8 vinnig, verbeten; 9 extremist; 10 hofpersoon in vroegere jaren. OPLOSSING reu ot ten -in 6 !|0J 8 S :0nj iJepaujueets 6 :uj|uo» z :Bu|Ö|puo>UB i :|M3U»a jeeuiepjao Zi :jei|| u tezuenijuj l luetiueöeu 9 :teuej t ïsnemqujB t :|M1uoz|joh NOORDWIJK/ALPHEN DEN RIJN Het psychiatrisch zieken huis Sancta Maria mag dit jaar starten met de psychiatrische dagbehandeling in Alphen aan de Rijn. Per expressebrief heeft staatssecretaris Dees (WVC) op oudejaarsdag laten weten dat het Rijk toestemming verleent voor het opzetten van een psychiatri sche polikliniek met 24 plaatsen. komst in Sancta Maria had Voor Alphen aan de Rijn zal het de eerste voorziening zijn op het gebied van de psychiatrische dagbehandeling. Daarmee wordt bedoeld dat de patiënt niet in verpleging wordt genomen maar na behandeling weer gewoon naar huis kan. De belangstelling voor de Rijnstreek door Sancta Maria is vol gens van der Zanden niet van vandaag of gisteren. Voor het voortbestaan van Sancta Maria is het volgens hem van levensbelang zich meer dan voorheen te richten op Zuid Holland-noord. Al eerder werd een psychiater vanuit het Noordwijkse ziekenhuis als consulent aangesteld ten behoeve van het Alpen- se Ziekenhuis Rijnoord. Al enkele weken geleden werden door Sancta Maria besprekingen gehouden met de burgemeester van Alphen, de directie van Rijnoord en de algemeen directeur van de Riagg, over een moge lijke lokatie voor het nieuw te stichten centrum. Of de polikliniek in een be staand gebouw of in een nieuw te bou wen voorziening zal worden onderge bracht is echter nog niet duidelijk. Wel heeft men een ideale plek voor nieuw bouw op het oog. Een braakliggend ter rein in de directe omgeving van Zie kenhuis Rijnoord. Verder deelde directeur van der Zan den mee dat aan het 60-jarig bestaan van Sancta Maria gepaste aandacht zal worden gegeven. Op 22 april zal een gedenkboek van de hand van directie secretaris mevrouw M. van Dort-Cle- ments worden gepresenteerd. Voor per soneel en patiënten/bewoners is een aantrekkelijk feestprogramma ontwor pen dat halverwege het jaar een hoog tepunt zal vormen. Verder zal er een wetenschappelijke dag worden georga niseerd over het thema „Dwang op zijn retour". Voor wat betreft de samenwerking tus sen Sancta Maria en de Noordwijker- houtse instelling St. Bavo wordt gemeld dat in 1988 een samenwerkingsove reenkomst van kracht zal worden. Dat betekent dat na de verhuizing van de Bavo naar de regio Rijnmond de ach tergebleven afdelingen van de Bavo onderdeel zullen uitmaken van de Sancta. ZOETERWOUDE De naam „Futura'90" zal van af heden tot 1990 veelvul dig te horen zijn in Zoe- terwoude. De actieve werkgroep Casa Materna presenteerde gisteravond tijdens de nieuwjaarsre ceptie van het gemeente bestuur groots opgezette plannen. Plannen met als doel 100.000 gulden in te zamelen, zodat een groot aantal kozijnen in het hoofdgebouw van het weeshuis Casa Materna in Napels vervangen kan worden. Herman de Jong, de beste Zoe terwoudse wielrenner in 1987, hield een korte toespraak en bood het college de eerste exemplaren aan van een vier tal brochures die betrekking hebben op Futura'90. Het be drag van 100.000 gulden is no dig om de door zeelucht en brandende zon aangetaste hou ten kozijnen met de ramen en de deuren te kunnen vervan gen. Die kozijnen de meeste zijn al 70 jaar oud zijn in middels zo slecht dat de kinde ren van het weeshuis vanwege de tocht regelmatig hun jassen aan moeten houden. De Zoe terwoudse afvaardiging in het Internationale Comité Casa Materna heeft toegezegd het kozijnenproject financieel mo gelijk te maken. De bedoeling is de kozijnen te vervangen door gemoffelde aluminium Het weeshuis Casa Materna. kozijnen. Dit biedt uiteraard grote voordelen omdat ze in vrijwel elke gewenste kleur geleverd kunnen worden, nau welijks gevoelig zijn voor weers- en luchtinvloeden, ter wijl het onderhoud nihil is. En juist dat zijn redenen voor de Zoeterwoudse werkgroep om te kiezen voor duurzame op lossingen. Bijkomend voordeel zal zijn dat door betere kozij nen de verwarmingskosten fors zullen dalen zodat het mes aan twee kanten snijdt. De eerste grote aktie staat te gebeuren in juli. Zondag 17 juli namelijk zal een groep wiel renners op weg gaan naar het weeshuis Casa Materna in Na pels. Letterlijk en figuurlijk „een hele tour" al komen wel goed getrainde wielrenners aan de start. Het is overigens niet de eerste keer dat vanuit Zoeterwoude naar Napels wordt gefietst, want in 1982 is dat al eerder gebeurd, toen evenwel stonden promotionele activiteiten centraal, terwijl de FOTO: PR tour'88 het officiële startsein is voor Futura '90 en tevens als doel heeft zo veel mogelijk geld in te zamelen. In 14 da gen tijd moet de equipe Napels bereiken. Er zijn twee rustda gen zodat de 2260 kilometer in 12 etappes worden afgelegd. Wijzigingen blijven voorbe houden, want in de brochure over de wielertour wordt nog uitgegaan van 11 etappes, maar omdat het laatste gedeel te zo zwaar is, is een extra dag Opmerkelijk is het dat twee dames deel uit maken van de wielerequipe: Astrid van Leeuwen en Marijke Olst- hoorn. Eerstgenoemde is Zoe- terwouds wielerkampioene 1985. Beiden zijn dus wel wat gewend op de racefiets al is een rit naar Italië natuurlijk heel wat anders dan de „rond jes om de dorpskern". Ook de 12 heren zijn goed getrainde renners: Herman de Jong, Adrie van Diemen, Ben Ver- steegen, Fred van der Meer, René van der Salm, Fred On derwater, Henk Batelaan, Rob Hockx, Henri Kortekaas, Piet van der Geest, Mark de Lange en Johan de Groot. Voor De Jong, Batelaan en Hockx is het de tweede keer, want in 1982 waren zij ook al van de partij. De wielertour alleen zal niet voldoende zijn om het beoogde bedrag binnen te krijgen. Daarom komen er de komen de maanden en jaren meer ac ties. Zeker is al dat in het weekeinde van 9 en 10 sep tember de „24 uur van Zoeter woude" wordt verreden. Een wielerwedstrijd voor koppels die elkaar om het uur aflossen en dat gedurende 24 uur. An dere acties die op stapel staan zijn een puzzelactie, een grote loterij en muzikale activitei- contact opnemen met de werkgroep, p/a Reiger 1 te Zoeterwoude, telefoon 01715- 3239 (of de nrs. 3055, 1082). Patricia Vonk beloond voor redden neefje De 11-jarige Patricia Vonk uit Leiden is gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Koudekerk aan den Rijn beloond voor haar moedige optreden in april vorig jaar. Het meisje was op bezoek bij familie in Koudekerk. Zonder zich te bedenken sprong zij het water in toen zij hoorde dat haar driejarig neefje, Sietze Linstra, in de Rijn was gevallen. Zij liep bij het naar boven halen van het kind enkele verwon dingen op, maar wist Sietze vrij snel boven water te krijgen. B en W van Koudekerk hebben geprobeerd om Patricia voor te dragen voor een onderscheiding van de Stichting tot het redden van drenkelingen. Dit lukte echter niet. omdat het feit dat de reanimatie door een familielid was toegepast een be letsel vormde voor het toekennen van de onderscheiding. B en W besloten toen om Patricia dan zelf maar in het zonnetje te zetten. Zij kreeg gisteravond een oorkonde van de ge meente Koudekerk en een waterdicht horloge.' Bovendien ontving zij het certificaat behorende bij de cursus „Red jezelf en help een vriendje", die in Koudekerk gegeven wordt. „Hoewel zij deze cursus niet gevolgd heeft, heeft Patricia be wezen dat ze toch dit diploma verdiend heeft", aldu^ burge meester L.V. Elfers, die de cadeaus aan de moedige Patricia overhandigde. FOTO. WIM VAN NOORT WOUBRUGGE Een 20-ja- rige Nieuwvener is gister morgen om tien uur met zijn auto tegen een gevel van een woning langs de provinciale weg 6 beland. De Nieuwve ner reed richting Hoogmade op het deel van de provincia le weg dat Ofwegen heet. De weg maakt daar een scherpe bocht naar rechts. De Nieuw vener zag, toen hij de bocht uitkwam, een tegenligger. De politie vermoedt dat hij hier van schrok en daardoor te gen de stoeprand aankwam. De auto raakte in een slip schoot aan de linkerzijde val het talud af om tegen de g< vel van een woning tot sti stand te komen. De Nieuw vener liep geen letsel op. I auto werd vernield aan voorzijde en het huis lit twee scheuren op. De bewoonster, die binne aan het stofzuigen was, dacl dat er een vliegtuig ov< kwam. Toen ze een benzini lucht rook, ontdekte ze bu ten de auto. LEIDERDORP Het ziet er naar uit dat Leiderdorp binnenkort van het „Pa lendorp" is verlost. Het college van B en W van Leiderdorp en het bouw bedrijf Van der Heijden uit Woerden zijn er in ge slaagd de langslepende af faire rond de bebouwing op en naast Muzenhof tot een oplossing te brengen. Overeenstemming is bereikt op de volgende punten: de ge meente en Van der Heijden zien af van de claims die zij op elkaar hebben, Van der Heij den claimde van de gemeente het niet betaalde deel van de aanneemsom van Muzenhof plus rente. De gemeente claimde van Van der Heijden onder andere boetes, rentes, suppletie op de grondkosten voor de woningbouw en ge derfde inkomsten zoals OGB; het contract tussen de gemeen te en Van der Heijden wordt ontbonden; de gemeente krijgt weer de vrije beschikking over de grond, met de funde ring en de staketsels en een niet afgewerkt dak van de bi bliotheek; wanneer er één of meer nieuwe plannen worden ontwikkeld zal Van der Heij den als bouwer optreden. De problemen rond het „Pa lendorp" dateren van het be gin van de jaren tachtig. Nadat Van der Heijden volgens op dracht van de gemeente de bouw van Muzenhof had vol tooid. werd een begin gemaakt met de bouw van dertig luxe appartementen op en naast Muzenhof. Een ineenstortende woningmarkt doorkruiste de plannen van Van der Heijden. De bouw werd gestaakt. De betonnen overblijfsels zijn daar nog altijd het levende be wijs van. Tot een uitvoering van de bouw van 45 flatwo ningen op het daarnaast gele gen terrein is het nimmer ge komen. De grond daarvan ligt nog steeds braak. In 1984 besloot de gemeente raad van Leiderdorp de zaak door middel van een arbitra geprocedure tot een oplossing te brengen. Daarvan heeft men thans afgezien. In een toelichting op de overeen komst tussen gemeente en Van der Heijden zegt wethouder J. den Boeft (CDA) van ruimte lijke ordening, dat deze niet zonder pijn voor beide partijen tot stand is gekomen. De vor dering van Van der Heijden op de gemeente bedroeg circa twee miljoen gulden. Het be drag dat de gemeente van Van der Heijden had te vorderen was inmiddels opgelopen tot zo'n drie miljoen gulden. Den Boeft geeft toe, dat de gemeen te Leiderdorp de zwaarste pijn heeft geleden. „Daar is wel iets voor te zeggen. Tegen de claim van Van der Heijden valt niet veel in te brengen. Die is uiterst solide. We ston den voor de keus de zaak nu op te lossen of in een ingewik kelde arbitrageprocedure ver zeild te raken waarvan de af loop uiterst onzeker is. We hebben wel wat moeten wegs likken, maar het belangrijkste is, dat we binnenkort van het afschuwelijke „Palendorp" zijn verlost," aldus Den Boeft. Den Boeft verwacht dat met de ontwikkeling van nieuwe bouwplannen ongeveer een half jaar gemoeid zal zijn. Hij wil zich nog niet uitlaten over de preciese inhoud. Hij houdt zich vooralsnog op de vlakte. „Er komt een goed samenspel van plannen; er gaan nu din gen gebeuren op de plek naast Muzenhof. Zonder enige twij fel". ALPHEN AAN DEN RIJN Twee 18-jarige jongens, één uit Alphen en één zonder vaste woon- of verblijfplaats zijn zaterdag voor een fietsendiefstal aangehouden in een kraakpand aan de Raadhuisstraat. Bij verhoor bekenden zij in de afgelopen twee maanden tien diefstallen te hebben gepleegd. Er werd onder an dere ingebroken in twee woningen in Alphen en in SRV-wa- gens. Zij stalen fietsen en brommers uit schuren, groente uit volkstuintjes, gereedschap en tuinmeubels. Veel van de goede ren zijn in het kraakpand waar één van de jongens woonde te ruggevonden. De goederen zullen zo mogelijk aan de eigenaars worden teruggegeven. Gekantelde aanhanger hinderlijk voor verkeer ALPHEN AAN DEN RIJN Een gekantelde aanhanger van een vrachtauto heeft gisterenochtend tussen half acht en twaalf uur het verkeer op de Oostkanaalweg opgehouden. De vrachtau to was door te hoge snelheid uit de bocht gevlogen. De aanhang wagen kantelde en de container die daar bovenop stond kwam op de vangrail en in de groenstrook terecht. Door de brandweer is de aanhanger losgekoppeld en weer over eind getrokken. De twintig ton boter die in de container zat, is overgeladen in een andere vrachtauto. Rond twaalf uur in de middag kon het verkeer weer gebruik maken van de twee rij stroken. De A-junioren van de voetbalvereniging zijn gisteren uitgeroepen van Mareille de Jongh). Deze short-track specialist timmert reet tot sportploeg van het jaar. Burgemeester D. Brouwer de Koning jaren zowel nationaal als internationaal aan de weg. Een pa maakte dit bekend tijdens de druk bezichte nieuwjaarsreceptie jaar geleden werd hij Europees jeugdkampioen. Vorig jaar leve van zijn gemeente. Het elftal van Woubrugge werd tweede in zijn de hij uitstekende prestaties op een sterk bezet toernooi in Hoi1 afdeling en promoveerde. Mareille de Jongh (tweede van rechts) garije. mag zich sportvrouw van het jaar noemen vanwege haar presta ties bij badminton en ballet. Sportman is Jan Hoogeveen (links FOTO: WIM VAN NOO Onderwijs Voor de ouders van kinderen in de achtste groepen van de protestants-christelijke basis scholen in Noordwijk Hof- fenne, de Vierbot, Wakersduin en Zeehonk - wordt morgen een informatie-avond gehou den over het protestants-chris telijk voortgezet onderwijs in de regio. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de Christelijke scholengemeen schap „Haesduynen" aan de Duinweg 13A in Noordwijk. Aanvang acht uur. Oliebollenactie De jaarlijkse oliebollenactie van de protestantse kerken in Noordwijk heeft op 31 decem ber het recordbedrag van 3.465 gulden opgebracht. Dat is de helft meer dan vorig jaar. Ruim 10.000 oliebollen gingen op twee verkooppunten over de toonbank. Het met de olie bollenverkoop bijeen gebrachte geld is bestemd voor de aanleg van waterputten in het Indi aanse Aztekendorp Chilaca- chapa in Mexico. Het dorp be schikt nu over twaalf grote waterputten. Predikant De door de Nederlands Her vormde Kerk in Sassenheim uitgebrachte toezegging van beroep op ds. G.Th. Vollebregt in Zwolle werd door deze aan genomen. De nieuwe predi kant, die ds. G.H. Germans op volgt, wordt op 19 juni beves tigd en doet dan zijn intrede. Gemeente De Hervormde Gemeente van Noordwijk houdt morgen in het Dorpscentrum De Rank aan de Golfbaan een gemeen te-avond. Punt van bespreking is het financieel beleid van de gemeente. Tevens start op deze avond de Aktie Kerkbalans 1988. Deze wordt gehouden van 10 tot en met 24 januari onder het motto „Geloven kost wat". De bijeenkomst begint om acht uur. Ten toonstelling In de kliniek van het zieken huis Antoniushove in Leid- schendam wordt van donder dag 7 tot zaterdag 30 januari een tentoonstelling gehouden van werk van Joop van Ulden en Willibrord Moorman. De 48-jarige Moorman studeerde aan de Vrije Academie in Den Haag en is nu werkend lid van Art-Shock in Rijswijk. Foto's De Fotoclub De Bloembollen streek exposeert tussen don derdag 7 en zondag 24 januari in Artopa, Grevelingstraat 50 in Lisse. De geëxposeerde werken zijn gemaakt door de clubleden die zelf onderwer pen en technieken hebben uit gezocht. De expositie is te zien op donderdag-, zaterdag-, en zondagmiddag van half twee tot half vijf en op donderdag avond van half acht tot half tien. De entree is gratis. Er zijn clubleden aanwezig voor even tuele vragen over de fotografie als hobby. Sportcompetitie Deelnemende sportverenigin gen aan de Duin- en Bollen streekcompetitie vergaderen morgenavond in de kantine van de voetbalvereniging Noordwijk. Op deze avond kunnen verenigingen zich nog opgeven als ze mee willen' doen aan de streekcompetitie. Ook kunnen ze zich aanmel den als ze zelf iets willen orga niseren. De streekcompetitie wordt gehouden met het doel' geld bijeen te brengen voor de poliobestrijding. Aanvang van de vergadering is acht uur

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10