£ekUe Qowuvnt Bosnegers vermoord door leger Suriname Winter blijft op afstand Vondst 3 4 6 5 7 9 10 Officier vraagt langere hechtenis an verdachte in zaak-Heijn MANNEN MET BAJONETTEN EN MESSEN DOODGESTOKEN verkeersdode na achtervolging Collectief ontslag bij Ruiten Troef Sassenheimer heeft kort plezier van nieuwe auto Atlantische )versteek Der roeiboot PREI EN ZUURKOOLSPEK Prei- 1 9R Fracties wijzen werk staking gedetineerden af Val dollar koers lijkt gebroken Maandag 4 januari 1988 79e jaargang no. 24002 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND i Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70 93 jaar f 270 20 Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten'f 0 59permm Half tot zwaar bewolkt en la- op de dag van het westen uit regen. Minimumtempera tuur omstreeks 6, 's middags ongeveer 8 graden. Krachtige zuidwestenwind. Zon op: 08.47, onder: 16.43; hoog water Scheveningen: 04.07 en 16.07, laag water: RECHERCHETEAM UITGEBREID HAARLEM - De 31-jarige man, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan dan wel uitlokking van de mtvoering van Gerrit Jan Heijn, wordt morgen aan de aadkamer van de rechtbank in Haarlem voorgeleid. 3e officier van justitie zal dan vragen de man voor een leriode van dertig dagen gevangen te houden. 3e verdachte wordt volgens woordvoerder A. Geelof van het •echercheteam dat zich bezig houdt met de zaak-Heijn nog iteeds verhoord. Ook worden nog getuigen gehoord die de nformatie hebben verstrekt die tot de aanhouding van d^ 11-jarige man hebben geleid. let rechercheteam bestaat uit zestig man waarvan sinds vandaag dertien mensen van de gemeentepolitiekorpsen van \msterdam en Haarlem deel uitmaken. Ook zij zullen zich iezig houden met het natrekken van de vele tips in deze :aak. \dvocaat H. Brander uit Amsterdam van de eerste verdachte n de Heijn-zaak zegt dat hij de komende dagen „belangrijke mtwikkelingen" verwacht in het voordeel van zijn cliënt. Wat voor soort ontwikkelingen zegt hij in het belang van tijn cliënt niet te kunnen zeggen. Evenmin of hij verwacht lat deze ontwikkelingen zullen leiden tot de vrijlating van Ie verdachte. *agina 3: Geen nieuwe arrestaties te verwachten. Windhoos raast over Schoonebeek 5CHOONEBEEK Een deel van de Drentse gemeente ichoonebeek is gistermiddag getroffen door een windhoos. )aarbij werden volgens de politie zeker vijftien huizen be- chadigd. Zeel dakpannen woeien weg en op diverse plaatsen ontston- len gaten in de daken.. Bij een huis werd een deel van de lok weggeblazen. Verder waaiden enkele bomen om en aakte de buurt bezaaid met afgewaaide takken. Ook elders n het land hebben harde windstoten en enorme regenval aanzienlijke schade gezorgd. Spits De spits is eraf. Gis teren arriveerde in de haven van Mel bourne het eerste zeilschip dat deel gaat nemen aan de vlootschouw ter ge legenheid van het tweehonderdjarig bestaan van de staat Australië. De „Juan Sebastian de Elcano", een Spaanse viermaster en opleidingsschip van de marine, werd met saluutschoten verwelkomd. FOTO: AP Koerdische aanslag op Duitse diplomaat PARIJS In Parijs is van- morgen vroeg de Westduitse diplomaat Siegfried Wiel- spütz (40) op straat doodge schoten. Bij de plaats Van het misdrijf werd een brief gevonden die was onderte kend door de „Nationale Be vrijdingsbeweging van Koerdistan". Koerdische ballingen bezetten in no vember het Westduitse con sulaat in de Franse hoofd stad uit protest tegen de be handeling van vermeende Koerdische extremisten in de Bondsrepubliek. BELGEN BLIJKEN SUPERGELUKKIG BRUSSEL Op slechts zeven pro cent na, zijn alle Belgen „gelukkig" tot supergelukkigDat blijkt uit een opinie-onderzoek dat het bureau Marketing Unit heeft uitgevoerd on der 2000 Belgen aan weerszijden van de taalgrens. Vooral Vlamingen die op het platteland wonen en christen democratisch stemmen scoren hoog in het onderzoek. Gezondheid, de partner en het gezin zijn volgens veel Belgen de belangrijkste voorwaarden voor geluk; een'etentje met vrienden, vrijen en een rustig avondje voor de tv (in die volgorde) de meest geluk brengende activiteiten. Volgens het onderzoek is koning Boude wijn de gelukkigste mens van heel België. PARAMARIBO/DEN HAAG Manschappen van het Surinaamse le ger hebben in de buurt van Pokigron zeker ze ven bosnegers, allen mannen, vermoord. Dat is in Paramaribo in wel ingelichte bron verno men. Sommige slachtof fers zijn met bajonetten en messen om het leven gebracht, anderen zijn doodgeschoten. De lij ken zijn niet aan de fa milie afgestaan. In Fort Zeelandia, het kamp van de militaire politie in Paramaribo, zegt men van niets te weten. Maar volgens de bronnen in Suriname voltrok het drama zich op oudejaarsdag toen de man nen, na in Paramaribo inko pen te hebben gedaan, te ruggingen naar het dorp Goejaba. Bij de aanlegsteiger van Po kigron, waar een militaire controlepost is ingericht, werden zij gevangen geno men. Het feit dat enkelen pasjes bij zich hadden die be schouwd kunnen worden als reisvergunningen, mocht hun gevangenneming niet verhinderen. Ook de waar schuwing van een dorpska pitein, dat de mannen niet tot het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk be hoorden, werd in de wind geslagen. Verdere berichten over het bloedbad ontbreken nog. In Paramaribo heeft de Na tionale Partij Suriname haar voorzitter, Henck Arrori, voorgedragen als vice-presi dent. Jaggernath Lachmon, de leider van de hindustaan- se partij VHP die samen met de NPS (creools) en de KTPI (javaans) het Front voor Democratie en Ontwik keling vormt (FDO) zou president moeten worden. De verkiezing van president en vice-president moet voor 15 januari plaatsvinden in de Nationale Assemblee. :en 18-jarige man uit Lisse is i de nacht van zaterdag op ondag om omstreeks half één mgekomen na een wilde rit het dorp. Hij werd achter- -olgd door de politie. Op de Vanjelaan bij de kruising met Melkweg verloor hij de lacht over het stuur. De Lis- reed in een gestolen auto in bleek geen rijbewijs te heb- len De man werd door de pa- Irouillerende politie opgemerkt >en hij zonder licht door het lorp reed. De agenten gaven Ie bestuurder een stopteken, lit werd opgevolgd. Een van agenten stapte uit en op X moment dat hij zich naast Ie auto bevond trok de Lisser verdween met hoge meiheid. Hij werd achtervolgd oor een in de surveillance achtergebleven agent. /Iet hoge snelheid reed de Lis- er via de Heereweg en de aan van Rijckevorsel, waar hij it de bocht vloog en een paal aakte. Hij reed echter met aenemende snelheid door, steeds achtervolgd door e politie. Op de Oranjelaan abij de kruising met de Mei- weg, verloor de bestuurder ogmaals de macht over het tuur. Hij raakte in de berm en ied tegen een lantaarnpaal, e auto sloeg over de kop en wam totaal vernield tegen een tot stilstand. De be- tuurder was op slag dood. ÏOELOFARENDSVEEN luiten Troef in Roelofarends- heeft voor 46 van de 90 >ersoneelsleden ontslag aange vraagd. De conservenfabriek verkeert al enige tijd in moei- ijkheden. Vorige maand werd uitstel van betaling aange vraagd. Alle afdelingen van het be drijf, kantoor en produktie, zullen door de ontslagen worden getroffen. Het is nog niet duidelijk wie er worden ontslagen. Volgens secretaris Schrama van de onderne mingsraad heeft de bewind voerder van het bedrijf slechts in grote lijnen een reorganisa tie aangekondigd. Ook het aantal daadwerkelijke ge dwongen ontslagen staat nog niet vast doordat veel perso neelsleden de afgelopen tijd al ander werk zijn gaan zoeken. Bij Ruiten Troef werkten tot voor kort 120 man. KATWIJK Een 59-jarige Sassenheimer heeft maar kort plezier gehad van zijn nieuwe auto. De man verliet zaterdag middag met zijn nieuwe bezit een garage aan de Amachts- weg. Toen hij de kruising Ambachtsweg/Blokmanstraat wilde oversteken, kreeg hij geen voorrang van een 29-jarige Rijns- burgse automobilist. Beide auto's werden totaal vernield. De wagen van de Sassenheimer had nog maar 25 kilometer af- 110 DE JANEIRO De 52- arige Westduitser Rudiger lehberg is in 74 dagen in roeiboot de Atlantische Jceaan overgestoken. lij vertrok 16 oktober uit Da- in Senegal en kwam aan Sao Luis de Maranhao in iet noorden van Brazilië. Nen- erg verkeerde bij aankomst goede conditie. Hij zei aller- érst behoefte te hebben aan en douche en gebraden kip. 'ijdens de overtocht ging zijn adio kapot door een storm en. aakte hij een roeispaan kwijt, oen hij een 3 meter lange haai lijf moest. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding kilo l.^LÜ Zuurkoolspek, Sfljj zonder zwoerd, vacuüm verpakt, ~7Q 100 gram 1M Z) 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grote fracties in de Tweede Kamer hebben afwijzend gereageerd op de oproep van de Bond van Wetsovertreders tot de gedetineerden om vanaf vandaag het werk neer te leggen. De bond is onder meer ontevreden over de lage en ongelijke be loning voor werk in de strafinrichtingen, over de vaak hoge kantineprijzen en de kwaliteit van het eten. Ook is men onge rust over het plan om wegens celgebrek twee gevangen in een cel te plaatsen. Volgens de fractiewoordvoerders van CDA, VVD en PvdA had de bond er beter aan gedaan de klachten eerst met de Tweede Kamer te bespreken alvorens tot een werkstaking op te roepen. Overigens zijn in de strafgevangenis en het Huis van Bewaring in Scheveningen de gedetineerden vanmorgen om acht uur nor maal aan het werk gegaan. „Alles is normaal", aldus de directies van beide inrichtingen die eraan toevoegden dat er ook geen ge luiden zijn waargenomen dat één van de komende dagen zou worden gestaakt. MÜNCHEN/DE BILT Het ongewoon zachte weer dat al geruime tijd in een groot deel van Europa heerst, leidt tot nogal uiteenlopende effecten. De gasrekening voor huizen en bedrijven blijft lekker laag. Maar dege nen die de kost verdienen met wintersport en -kleding, zien de vorst liever gisteren dan vandaag zijn intrede doen. Het zijn niet alleen de wintersportgebieden in de Alpen, die dringend om sneeuw en kou verlegen zitten. In eigen land zitten kleding en schoenenzaken met een nog onverkochte wintercol lectie. De eerste helft van deze week zit er volgens de weerkun digen nog geen verbetering in het weer. Grote massa's zachte en vochtige lucht blijven over West- en Midden-Europa stromen. De afgelopen dagen zorgde die zachte lucht in het voorbijgaan voor zware storm en grote hoeveelheden regen. In Groot-Brit- tannië heeft het noodweer van het afgelopen weekeinde vier le vens geëist. Tal van plaatsen zijn door de hevige regenval onder water komen te staan. Pas tegen het komend weekeinde maakt koudere lucht enige vorderingen op het continent. Pagina 3: Nederlanders lopen vast op overvolle autobaan. 14 PAGINA'S In zaak Heijn geen nieuwe arrestaties te verwachten Zweedse zakenman brein achter wapenhandel met Iran Canada wint succesvolle Haarlemse honkbalweek Hoogstandjes Gullit doen Maradona verbleken Kostbare punten voor korfballers Gebouw Lorentzkade voor tweede maal door brand getroffen WÊM lij Kostersfamilie Van Zeil pauselijk onderscheiden AMSTERDAM FRANK FURT Door interventie van de Westduitse Bun desbank lijkt de val van de dollar in elk geval voorlopig gebroken. Nadat op grote schaal dol lars door de centrale bank waren aangekocht noteer de de Amerikaanse munt in Frankfurt een fractie hoger dan de slotkoers van 1,58 Duitse mark op oudejaarsdag. Ook op de Amsterdamse wis selmarkt was de dollarkoers in herstel. Rond het middaguur werd een koers van 1,78 ge noteerd, één cent meer dan op 31 december. Ten opzichte van de Japanse yen gleed de dollar echter naar een nieuw diepte punt van 121,6 yen na de slot koers van 122 yen afgelopen donderdag. Bij het leger economen dat waarschuwt voor een wereld wijde recessie voegde zich gis teren een oud-politicus; voor malig bondskanselier Helmut Schmidt. In een vraaggesprek met het Amerikaanse tijd schrift „US News and World Report" legde Schmidt de ver antwoordelijkheid voor een eventuele recessie bij de rege ringen van de VS, Japan en de Bondsrepubliek zélf. Volgens de ex-bondskanselier begrij pen de drie regeringen niet hoe enorm belangrijk hun be leid is voor de wereldecono mie. Die werklieden in het Witte Klooster van Sohag, in het zuiden van Egypte, hebben wel de vondst van hun leven gedaan. Bij het restaureren van dit uit de vierde eeuw daterende klooster troffen zij im mers in één van de cellen, verstopt in een stenen kruik, 820 Byzantijnse gouden munten aan. Ge sierd met de koppen van de Oost-Romeinse keizers Heraciius, Phocas en Justinianus I. De enige pech is: ze mogen de munten niet zelf houden. Dat is anders wel een heel verschil met degene, die van daag voor het eerst de Leidse Courant leest. Die doet dus ook de vondst van zijn leven, net als de munten ook al gesierd met koppen! Het verschil met de Egyptenaren is dat hij zijn vondst «iet al leen zelf mag houden, maar dat hij er ook op een gemakkelijke wijze voor kan zorgen, dat hij die vondst strakjes dagelijks in zijn eigen brievenbus opnieuw doet. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. R B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1