Machtsvertoon doet protest verstommen 3 caseiBMm China staat jaar lang in teken van de draak iljoenen lijden aan angina Ipectoris, zonder het te weten Mogelijk dertig doden door brand Windseale Extra straf dreigt voor Passtoors 4 BUITENLAND CeidgeSouttMit ZATERDAG 2 JANUARI 1988 PAGINA 5 Sikhs doden 20 mensen CHEEMA BATH In het noor den van India zijn twintig men sen doodgeschoten, onder wie ne gen leden van een Sikh-familie. De moorden zijn waarschijnlijk gepleegd door extremistische Sikhs. Op een na vonden alle moorden plaatsen in het district die voor een onafhankelijke Sikh-staat vechten. In 1987 zijn in Punjab en andere noordelijke steden meer dan 1.200 mensen om het leven gebracht in de strijd van de Indische regering tegen de afscheidingsbeweging van de Sikhs. Rechter verbiedt uittreksels uit spionageboek LONDON De Britse regering heeft via een rechterlijk bevel gedaan gekregen dat het zon dagsblad The Observer geen uittreksels mag publiceren uit de me moires van een voor malig geheim agent van de MI6-spionagedienst. Het gaat om delen uit het boek van ex-agent Anthony Cavendish, die bij wijze van kerst geschenk aan vrienden en relaties in totaal 500 exemplaren van zijn had gegeven. Negen doden bij kettingbotsing CHARTRES Bij een kettingbot sing van twaalf auto's op de drukke snelweg van Parijs naar Bordeaux zijn op oudejaarsavond negen men sen om het leven gekomen en acht tien mensen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen twee auto's in een hard rijdende file op elkaar botsten en in brand vlogen. De ge wonden zijn overgebracht naar zie kenhuizen in Chartres en Orleans. Vier van hen zijn er nog ernstig aan toe. Door de brand ontstond dikke rook. waardoor andere automobilis ten het zicht werd ontnomen en op elkaar botsten. Volgens de politie re den de auto's op de snelweg te hard en te dicht op elkaar. Tamil-strijders bestormen dorpen COLOMBO In de buurt van de oostelijke havenstad Trincomalee op Sri Lanka zijn twee dorpen bestormd door Tamil-Tijgers. Veertien Singhalezen kwamen om het leven en elf an deren raakten gewond. Volgens het Indiase le ger waren twee slachtoffers kinderen van nog geen zes jaar. Op oudejaarsdag vermoordden Tamil-Tijgers in de omgeving van de haven stad Batticaloa zeker veertig moslims. De Ta mils zouden hiermee wraak hebben genomen voor de moord op zes Tijgers eerder deze week door leden van een fundamentalistische mosli morganisatie. Bij een religieuze processie in de stad Kandy, een stad op 60 km van de hoofd stad Colombo, ontplofte gisteren een bom, waarbij drie mensen werden gedood en meer dan 150 gewond raakten, van wie 64 ernstig. Over de daders is niets bekend. Duik in het nieuwe jaar Goed ingesmeerd met vet dook de 31-jarige Aldo Corrieri giste ren vanaf een brug in het koude water van de Tiber in Rome. Cor rieri is als „nieuwjaars-duiker'' de opvolger van de nu 76-jarige Spartaco Bandini, die de traditie zeventien jaar in stand heeft ge houden. De belangstelling van de Romeinen voor de eerste duik van Corrieri was erg groot. Het was het vreedzame vervolg op een rumoerig jaarwisseling in Ita lië, waac vier mensen de dood vonden en 601 anderen gewond raakten door vuurwerk en rond vliegende kogels. Schieten met geweren tijdens Nieuwjaar is in Italië een traditie. FOTO: EPA Hotel brand men! ,Bij een brand in een hotel in Bangkok (Thailand) zijn in,de nieuwjaarsnacht dertien mensen om gekomen. Meer dan honderd gasten lie pen ernstige rook-, vergiftiging op. Vol gens de politie wa ren alle slachtoffers buitenlandse toeris ten, maar geen Eu ropeanen. De brand werd tegen vier uur in de ochtend ont dekt op de tweede de etage van het negen dis- verdiepingen tellen- s ge- de First Hotel. Tien- tallen mensen waren naar- naar het dak ge- Dees vlucht en werden gelijk daar met een heli- te tot kopter vanaf ge- heb haald. Anderen viel klommen langs de nwe- buitenkant van het nt er hotel naar de veilig- heid (foto), trok-, FOTO: AP blici-1 ïhóu- het ik al rning' zeke- ging, (Vervolg van de voorpagina) hoo,1 LONDEN De in 1957 in op ijde doofpot gestopte brand esluitlin het Britse of GAZA/JERUZALEM Met behulp van massale inzet van leger en politie en uitgaansverboden in de bezette gebieden heeft de Israëlische regering kun nen voorkomen, dat de herdenking van de eerste militaire actie van El Fa tah is uitgelopen op dode lijk geweld. Wel kwam het op enkele plaatsen tot botsingen tussen politie en betogers. Maar het geweld was veel minder dan bij de rellen van de voorbije weken in de bezette ge bieden het geval was. ciale elite-eenheden van het leger naar toe waren gestuurd voor het patrouillewerk, wer den rubberkogels en traangas gebruikt om Palestijnse de monstranten te verspreiden. In drie vluchtelingenkampen werd voor enkele uren of de gehele dag een uitgaansverbod ingesteld, nadat het tot een treffen tussen politie en ste nengooiende jongeren was ge komen. In Gaza had de politie donderdagavond tientallen „preventieve arrestaties" on der de Palestijnen verricht. El Fatah, de grootste stroming binnen de de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO, koos gisteren 23 jaar voor de weg van het geweld. De leiding had de bewoners van de bezet te gebieden opgeroepen tot een dag van demonstraties en pro test. In Jeruzalem woonden 5.000 gelovigen in de El Aqsa mos kee een gebedsbijeenkomst bij. Sjeikh Mohammed Hussein hield daar een preek, waarin hij. zei dat Israël zal worden gestraft voor de behandeling van de Palestijnse bevolking. De voormalige burgemeester van Gaza, Rashad el Shawaa, zei dat als het Israëlische leger op een dergelijke grootschalige manier wordt ingezet als nu het geval is, rellen onmogelijk zijn. „Maar de onlusten zullen weer oplaaien, misschien over een week, misschien over een maand, misschien over drie maanden, en ze zullen steeds gewelddadiger worden", aldus el Shawaa. Intussen wordt het optreden van Israël in de bezette gebie den ook onder de eigen bevol king steeds meer bekritiseerd. Zo hebben 150 reservisten ge weigerd dienst te doen op de westelijke Jordaanoever en in de Strook van Gaza, uit protest tegen de „bcute onderdruk king" door het leger van de monstraties. Israëlische reser visten die dienst weigeren kunnen wegens insubordinatie gevangen worden gezet. Het Israëlische ministerie van de fensie onthoudt zich voorals nog van commentaar. In Cairo zijn duizenden funda mentalistische Egyptenaren gisteren slaags geraakt met de politie, na een betoging tegen het optreden van het Israëli sche leger in de bezette gebie den. De betoging begon vredig bij de Al Azhar- en Al Hu- sayn- moskeeën in Cairo, maar liep uit op een vechtpartij met In het vluchtelingenkamp Al Amari nabij Jeruzalem slaat deze moeder haar armen be schermend om haar huilende zoon. Zij heeft hem losgerukt uit de handen van Israëlische militairen, die de jongen wilden opbrengen. FOTO: AP de politie. De betogers riepen, soms met de Koran in de hand, om een heilige oorlog te gen Israël en uitwijzing van Israëls ambassadeur, Moshe Sasson. zelfjcentrum „Windseale" /oedde in een van de re actoren die werd gebruikt het produceren van >lutonium voor de eerste Jritse kernbommen. Door Jle radio-activiteit die bij Plarwe brand vrijkwam, zou een gebied van enkele honderden vierkante kilo meters besmet zijn ge raakt. In 1957 heette het officieel dat de brand in de Windscale-fa- briek geen doden had ge maakt. Maar het Britse bureau voor bescherming tegen radio activiteit heeft becijferd dat de besmetting de dood van onge veer dertig mensen kan heb ben veroorzaakt, onder wie die kinderen die in de buurt de fabriek woonden en aan leukemie zijn gestor- Het Britse regeringsbureau voor kernenergie, de „Atomic Energy Authority" (AEA), heeft gisteren meteen ontkend dat er belangrijke informatie over de brand verborgen is ge houden. De veiligheid in de Windscale-fabriek, die wegens de slechte naam werd omge- doopt in Sellafield, is altijd ge- garandeerd geweest, aldus een woordvoerder van de AEA. Volgens milieuorganisaties is Windscale/Sellafield echter een zeer onveilige kerncentra le. In de centrale hebben zich sinds de openstelling in 1950 meer dan 300 ongelukken voorgedaan. Volgens het vorig jaar uitgebrachte rapport van een parlementaire commissie is de Ierse Zee, waaraan de centrale ligt, een van de meest radioactieve wateren ter we reld. JOHANNESBURG De hiidafrikaanse politie stelt een •nderzoek in naar de vlucht poging van de Belgisch-Neder- andse Helene Passtoors uit de [evangenis van Kroonstad in )ranje Vrijstaat. Passtoors zal logelijk worden aangeklaagd egens haar ontsnappingspo- zo heeft de Zuidafrikaan- politie meegedeeld. Een 'oordvoerder van de dienst jel gevangeniswezen bevestigde lat Passtoors werd betrapt bij :n kennelijke poging om via :n afwateringskanaal uit de xden^ 3£|E' Me K1 gevangenis te ontsnappen. Passtoors zit een straf van tien jaar uit wegens hoogverraad en vanwege ondergrondse ac tiviteiten voor het verboden African National Congress. De kans op voortijdige vrijlating van Passtoors, waarvoor Bel gië en Zuidafrika achter de schermen diplomatiek overleg hebben gevoerd, is door haar ontsnappingspoging beduidend kleiner geworden. Strafver- korting wegens goed gedrag is nu in ieder geval onmogelijk geworden. Canada verbiedt zeehonden jacht ST. JOHN'S De Canadese regering heeft met het oog op dreigende Europese sancties tegen haar visserij aangekon digd, dat zij de commerciële jacht op jonge zeehonden door grote schepen gaat verbieden. Het jagen op oudere zeehon den door de Canadese Eski mo's en andere kustbewoners blijft toegestaan. Het commer ciële jagen op zeehonden op grote schaal eindigde in 1983, toen de EG de import van zee hondenvellen verbood. In het begin van dit jaar evenwel na men twee commerciële sche pen aan de jacht deel en de EG dreigde met sancties tegen de Canadese visserij, als de jacht-op-grote-schaal werd hervat. (ADVERTENTIE) \Proiekten Vloerbedekking voor kantoren en bedrijven Thomsonlaan 71-75/ Den Haag 070-603376 Dorpsstraat 192 Zoeter meer 079-165137 3 iOSTON Wanneer het ijdij iart het moeiliik krijgt, ^ordt de aandacht van de gend rezitter daarop gevestigd loor een stekende pijn, )e j- [enaamd angina pectoris, ?at dachten de deskundi- mj |en althans. Maar onlangs ontdekt dat het hart Bieestal niets van zich laat oren. En dat is niet goed. let gevolg is een vaak orkomende kwaal, die en stille ischemie noe- eventueel te om- hrijven als pijnloze angi- Miljoenen mensen bben dat, zonder het te ipoewel het hart bloed door hele lichaam pompt, heeft jet ook zelf vrij veel bloed no- Daarvoor is het afhanke- een netwerk van dvaten, de kransaderen. Deze aderen raken in de loop jaren echter vaak door vet 'erstopt. Daardoor laten ze mk-i log maar nauwelijks genoeg llriw iloed door voor het hart. Als iet hart van tijd tot tijd iets ïtjeer nodig heeft, bij spannin- 'en of fysieke inspanning bij- y. 'oorbeeld, is het mogelijk dat 'iet aan de vraag kan worden lier 'oldaan. Vanneer dat gebeurt, krijgt iet hart te weinig zuurstof. Iet begint te stikken, en dat - verschijnsel heet ischemie. Als 1 j'. Ié ischemie meer dan twintig |f dertig minuten aanhoudt, sterft het van zuurstof versto ken deel van het hart af, en dat is een hartaanval. Meestal is de crisis na een paar minu ten echter al voorbij. Vroeger dachten de artsen dat ischemie zich altijd kenbaar maakte met de pijn van angina pectoris. Maar uit recent on derzoek is gebleken dat bij ischemie meestal geen pijn op treedt, en dat mensen herhaal delijk aan een langdurige aan val van ischemie lijden zonder het te merken. De stille variant „is de meest voorkomende vorm van ische mie die we hebben, en doet zich voor bij patiënten met alle klinische vormen van hart- kransziekten," vertelt dr. Carl Pepine van de Universiteit van Florida. Pepine en enkele collega's toonden een tiental jaar geleden aan dat mensen voor iedere aanval van angina pectoris drie tot vier keer een aanval van stille ischemie heb ben. Daardoor en door later onder zoek zijn de artsen anders gaan denken over hartkwalen en de behandeling daarvan. „We verleggen het accent van de syptomen naar de ischemie. De meesten van ons geloven dat als we iets willen doen voor de verbetering van de overlevingskansen en voor het voorkomen van hartaanvallen, het belangrijkste doel bij hart patiënten moet zijn dat de ischemie wordt behandeld." Waarschuwing De artsen komen ook steeds meer tot de overtuiging dat pijnloze ischemie even erg is als angina pectoris. Beide kun nen de hartspier aantasten en zijn een waarschuwing dat mensen een verhoogd risico lopen op een hartaanval of an dere dodelijke hartstoornissen. (ADVERTENTIE) Zaterdag 18 Januari 1888 varachljnt bij daza krant da bijlaga Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Nico Jungschlager, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244 In zekere zin is stille ischemie dan ook veel verraderlijker dan „luide" ischemie of angi na, omdat het niet wordt ge signaleerd. „Sommige mensen denken dat het veel erger is omdat je niet weet dat het er is, waardoor je patiënten misschien een agres sievere behandeling laat on dergaan dan wanneer ze zou den vertellen dat ze pijn heb ben," zegt Dr. Sidney Gottlieb van de John Hopkins Univer siteit. Niemand weet precies hoeveel mensen stille ischemie hebben. Maar Dr. Peter Cohn van de universiteit van de staat New York in Stonybrook schat dat tussen de één en twee miljoen Amerikaanse mannen van middelbare leeftijd aan stille ischemie lijden zonder kenba re symptomen van een hart kwaal te hebben. Nog eens drie tot vier miljoen zullen voor iedere aanval van angina verschillende keren kampen met een langere aanval van stille ischemie. „Het is een zeer, zeer wijd ver spreid verschijnsel," aldus Cohn. „Er begint nu onder zoek te komen, dat de periodes van stille ischemie in verband brengt met slechte prognosti sche uitkomsten, zoals hart aanvallen en overlijden." Voor een onderzoeksproject werd bijvooTbeeld een groep man nen gevolgd die vijf jaar ge heel pijnloze ischemie hadden; er bleek dat hun sterftecijfer ten gevolge van een hartkwaal vijf keer hoger was dan nor maal. Met vuurwerk werd in Peking het begin van het „Jaar van de Draak" gevierd. FOTO: AP PEKING Met de jaarwis seling is in China de draak, het symbool van de vroegere keizers en de goddelijke geest van hun onderdanen, terug gekeerd. China en andere landen in oostelijk Azië zijn gisteren begonnen aan het „Jaar van de Draak". Het schubbige, vliegende monster is het vijfde en enige gefantaseerde dier in de 12- jarige dierenriemcyclus, die bij de Oostaziatische tijdreke ning wordt aangehouden. Het wordt in die cyclus voor afgegaan door het konijn en gevolgd door de slang. Hoe wel het „Jaar van het Ko- China uit praktische overwe gingen officieel de westerse kalender aan. De draak symboliseert in China macht en voorspoed en veel Chinezen hopen dat die zinnebeelden in 1988 be ter tot hun recht komen dan in 1976, het vorige „Jaar van de Draak". Dat jaar gaf voor namelijk rampspoed en te genslag te zien. Premier Zhou Enlai en partijleider Mao Zedong stierven. In '76 ontstond ook grote politieke onrust rond Mao's weduwe en de andere drie leden van de „Bende van Vier". En een catastrofale aardbeving kost te in de noordoostelijke stad Tangshan aan bijna een kwart miljoen mensen het le- Geschiedenis De keizers met hun draken- gewaden behoren tot de ge schiedenis. De huidige leiders pogen de onder de bevolking voortlevende mythes te door breken. Maar die laat zich de draak en andere mythologi sche voorstellingen niet zo gemakkelijk afnemen. Over al in Peking hangen al plak katen met een grijnzende, gele draak, die bedoeld zijn als attractie voor buitenland se toeristen. Maar de afbeel dingen tekenen ook de fasci natie die voor veel Chinezen van de draak blijft uitgaan. Er is intussen een levendige wetenschappelijke discussie op gang gekomen over de oorsprong van het belang rijkste mythische symbool. Het oudste drakensymbool is door archeologen aangetrof fen op een stuk aardewerk in het oosten van Binnenmong- olië, dat 6.800 jaar oud is. De Chinese draak is overi gens een bepaald minder af stotelijk dier dan het vuur spuwende monster dat in de middeleeuwse sagen in Euro pa schone jonkvrouwen ont voerde en de strijd aanbond met ridders. Dat Europese exemplaar was uitgerust met een hertegewei, ogen van een tijger, de neus van een leeuw, de oren van een os, de klau wen van een havik, de ma nen van een paard en het lijf van een slang met de schub ben van een vis. Incarnaties In een bepaalde Chinese pe riode gold de draak als het symbool van regen en verre zen onder de boerenbevol king overal tempels waar het dier werd vereerd. In de laatste fase van de Tsjow-dy- nastie 475-221 voor Chris tus gold de draak als voertuig voor de tocht naar het hiernamaals en er zijn uit die tijd lijkwades gevonden met drakenschilderingen. Tijdens de Tang-dynastie (618-907) werd de draak het symbool van het keizerlijk hof en beschouwden de kei zers zich als incarnaties van het mythische dier. In die pe riode is men begonnen tem pels en paleizen rijkelijk met draken te versieren. Sindsdien is de draak een vast bestanddeel gaan vor men van de Chinese cultuur in de vorm van drakenvlie- gers, drakenlantaarns, dra- kendansen en wedstrijden met drakenboten. In de pro vincie Sichuan kunnen nog op ruim 1.000 plaatsen histo rische afbeeldingen worden aangetroffen van de „long", zoals de draak door de Chi nezen wordt genoemd. De noordoostelijke provincie Heilongjiang, wat Rivier van de Zwarte Draak bete kent. ontleent er zelfs haar Mugabe president Robert Mugabe (links) is op nieuw jaarsdag. geïnstal leerd als president van Zimbabwe. Hij kreeg de bijbeho rende versierselen opgespeld door zijn voorganger, Canaan Banana. Tegelijker tijd is Zimbabwe een eenpartijstaat geworden, onder een sterke presi dent met uitvoeren de bevoegdheden. Maar volgens de nieuwe president bevat de grondwet voldoende waarbor gen tegen machts misbruik en concen tratie van macht bij één persoon. FOTO: AP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5