Ccici6c0otMO/nt finale Jaarwisseling relatiefrustig LM 1 KJ making Australië 399.- Z3 co' NEGEN GEWONDEN IN LEIDSE REGIO: TWEE DODEN IN DEN HAAG DOOR GEWELD „Verdachten niet in kringen van familie Heijn" Indonesië Tours '88 eagan en Gorbatsjov ïtuigen van vredeswil Zaterdag 2 januari 1988 79e jaargang no. 24001 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Weslerpers, behorende lol Snthofi Pers, Apolhekerednk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. lel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 313677. Giro 103003. Bank: AmrobankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (inci 6% BTW) per maand 1. 23.74 {aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrudag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTWII 0.65 per mm. familieberichten!. Ó.59permm. Losse nummem I. 1.10 HET WEER =3 Veel bewolking en perioden met regen. Verder op de dag enkele opklaringen. Middag- temperatuur ongeveer 10 gra den. Krachtige tot stormachti ge zuidwesten wind. Later aanhoudend wisselvallig en vrij zacht. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Zon op: 08.48, onder 16.41. •7 W Zie pagina 16 MacMillan verzweeg brand in kerncentrale LONDEN De Britse Conservatieve premier Harold Macmillan heeft in 1957 opdracht gegeven een rapport ge heim te houden over een brand in de opwerkingsfabriek voor kernafval „Windscale" aan de westkust van Groot- Brittannië. Een en ander blijkt uit regeringsdocumenten die op nieuwjaarsdag openbaar werden. De premier zou het rap port in de doofpot hebben gestopt „om het vertrouwen van het publiek" in kernenergie uniet te schaden" en om te voorkomen dat de samenwerking met de Verenigde Sta ten op het gebied van kernenergie ter discussie werd ge steld. In het rapport, dat door een in allerijl, ingestelde commissie op 10 oktober 1957 werd opgesteld, wordt de oorzaak van de brand gelegd bij een „grote technische fout" in de constructie van de opwerkingsfabriek en bij „een gebrek aan organisatie". Pagina 5: Mogelijk dertig doden door brand Windscale 24 PAGINA'S Sovjetunie viert duizend Jaar christendom China jaar lang in teken van de draak Bijen inspireren Mimegroep Oceaan Scheidsrechter doodgeslagen DEN HAAG In de nieuwjaarsnacht zijn in Den Haag twee mensen bij een schiet- en een steekpartij om het leven gekomen. Een derde man werd zwaar gewond. De 24-jarige portier F.Th. van Ooyen van een discotheek aan het Spui werd doodgeschoten toen hij een groepje niet-betalende discogangers op straat achtervolgde. Volgens getuigen draaide één man van het groepje zich plotseling om en vuurde met een handwapen verscheidene keren op de achtervolger. De portier over leed ter plaatse. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Omstreeks de zelfde tijd (tegen vier uur 's nachts) vond de politie in de Columbus- straat een neergestoken 31-jarige man. Hij overleed even later in het Rode Kruis-ziekenhuis aan zijn verwondingen. Het slachtoffer, K.J. Cudjoe, was afkomstig uit Ghana en woonde in Amsterdam. Korte tijd later trof de politie op de kruising Columbusstraat/Beeklaan een twee de Ghanees aan. Deze 32-jarige, in Delft wonende, man was zwaar ge wond en werd overgebracht naar het ziekenhuis Bronovo. Aan de hand van getuigenverklaringen hield de politie gistermiddag in zijn woning aan de Galileïstraat een 34-jarige landgenoot van de Ghanese slachtoffers aan. De man ontkent echter. NAGPUR Een woe de-uitbarsting van een wicket-keeper heeft in Nagpur (India) het le ven gekost van een twintigjarige cricket- scheidsrechter. De wic ket-keeper maakte zich zo boos over een beslis sing van de arbiter, dat hij één van de stumps trok en daarmee de man op het hoofd sloeg. De umpire, Uday Va- sant Pimple, overleed later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. EXTRA: mmrnzm 8 pagina's Australië aan vooravond 200- jarlge bestaan De tijdgeest is uit de fles Driehonderd jaar Brits- Nederlandse betrekkingen. Een wereldreis of de betrekkelijkhied der dingen Rat heer en meester in bizarre Indiase tempel. zoekt naast het stoffelijk overschot van de portier naar hulzen. FOTO: TJERK HERINGA kidnapt, regelmatig in de om geving van diens huis in Bloe- mendaal werden gesignaleerd. Pagina 3: Compositiefoto's ontvoerders niet voor pu bliek Schaker Jeroen Piket: „Openingen nog altijd een zwak ja onderdeel van IJ mijn spel" lat Veel Ghanezen maken gebruik ja vanLeidse lil mobiele kliniek IV Moordaanslag op Valkenburgse woonwagen- 1 bewoner I Het nieuwe jaar komt voor een belangrijk deel te staan in het teken van Australië. Vandaar, dat we vandaag in de Finale aandacht besteden aan het feit, dat tweehonderd jaar geleden ergens bij wat nu Sydney is, de eerste nederzetting werd gesticht met het planten van de Britse Union Jack. Op 26 januari wordt dat gevierd. Koningin en prins gaan er heen. Geen wonder, want er zitten veel Neder landse emigranten. Hebt u daar familie wonen of bent u toch al zo geïnteresseerd in wat er zich op dit werelddeel afspeelt, lees dan het artikel van Ar jen Broekhuizen in onze weekendbijlage. En - met een knipoog naar bijgaande bon - verzekeren wij u dat we voorlopig over Australië nog niet zijn uitge schreven. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Dansende jongeren rond brandende auto's in de Atjehstraat te Leiden. droeg hier een miljoen gul den. De Oosterse markt is een deel van de bekende „zwarte markt" waar parti culieren hun handel kun nen aanbieden. In Alkmaar brandde een winkel in vloerbedekking geheel uit. Ook bij een kaasfabriek veroorzaakte naar binnen gegooid vuurwerk brand. Het Vuur sloeg ook toe in een zwembad in Breukelen, dat volledig uitbrandde. Schade: 2,3 miljoen gulden. In Rotterdam raakten groe pen jongeren slaags. Een agent kreeg door de auto ruit een steen tegen zijn hoofd en werd met oogletsel naar het ziekenhuis ver- FOTO: WIM VAN NOORT voerd. In Amsterdam pro beerde een groep actievoer ders het huis van bewaring aan de Havenstraat binnen te dringen. Pagina 9: Rellen ontsie ren jaarswisseling POLITIE OVER ONTVOERING: HAARLEM - Het politie-on- derzoek van het door parag nosten aangewezen gebied bij het Braassemermeer in Rijnsa- terwoude heeft nog niets opge leverd. Er werd onder meer een sta-caravan van een neef van de ontvoerde Heijn onder zocht. Politiewoordvoerder Folgerts: „Wij hebben uiter aard sedert de ontvoering alle familieleden van Heijn ge vraagd naar bijzondere infor matie. Ook die neef is ge hoord, maar mogelijke ver dachten worden niet gezocht in de kringen van de familie Heijn zelf". Alle politiekorpsen in ons land beschikken sinds kort over compositiefoto's van twee mensen die mogelijk betrok ken zijn bij de ontvoering van Gerrit Jan Heijn. Het gaat hierbij om twee mannen die kort voordat Heijn werd ge- AUTCEKflEEMSKER b nieuwe brochure van de échte Indonesiëspecialisten ligt voor u klaart "pagina's kleurige informatie over onze VOLLEDIG VERZORGDE rondrei zen. inklusief alle maaitijden, excursies en Nederlandse relsleiding. 22-, 23-, 26-, 29- en 30-daagse rondreizen naar Singapore. Sumatra. »a. Bali en Sulawesi, evt. In combinatie met Bangkok of Hongkong/Peking. INDONESIË-RONDREIS vanaf 3.595.- nog nooit was Indonesië zo goedkoop. efder in ons programma eveneens alles-inklusief rondreizen India, Nepal, Thailand en Sri Lanka. INFORMATIEVE DIAPRESENTATIES INDONESIË Iedere zaterdag diapresentatie in Heemstede. Ook komen wij in het land met onze diashow en wel In Utrecht 9/1, Den Haag 10/1. Amsterdam 16/1 Leiden 17/1, Eindhoven 23/1, Rotterdan\ 24/1. Komt u ook? Bel ons even: 023-33.91.51. Vraag de brochure aan bij uw ANVR-relsburo of bij De Boer Wendel BV e échte Indonesiëspecialisten Man met proefverlof verdacht van moord AMSTERDAM - Een voortvluchtige uit een Belgische inrichting die wegens moord was veroordeeld, is gisteren door de Amster damse politie gearresteerd in verband met de dood van een 10- jarige jongen. De 41-jarige man, die in 1979 was veroordeeld we gens de wurgmoord op een prostituée, keerde vorig jaar na een proefverlof niet in de inrichting terug. In de nacht van donder dag op vrijdag belde hij zelf de politie op en zei dat de jongen in het portiek van zijn Amsterdamse woning ineen was gezakt na dat hij had aangebeld. De jongen werd gevonden met een mes in zijn maagstreek. Toen de politie bij de man binnen kwam, ge droeg hij zich zo verdacht dat hij werd meegenomen. Pas later werd ontdekt dat zijn naam voorkwam op een lijst met gezochte personen. Colombiaanse drugskoning vrijgelaten BOGOTA De Colombiaanse miljardair en drugskoning Jorge Luis Ochoa Vasquez is op bevel van een rechter uit een gevan genis in Bogota vrijgelaten door een cipier, met wie hij arm in arm de poort uit wandelde. Deze vrijlating heeft de woede ge wekt van de Verenigde Staten, die om de uitlevering van Ochoa hadden gevraagd. Hij wordt ervan verdacht de leider te zijn van een bende, die tachtig procent van de cocaïne levert die in de VS wordt verkocht. De Colombiaanse president Virgilio Barco heeft de voor de vrijlating verantwoordelijke rechter en de ci pier laten arresteren. Zij zullen worden berecht. Ochoa is na zijn vrijlating met een particulier vliegtuig vertrokken naar een on bekende bestemming. LEIDEN Vijf gewon de politiemensen, zeker vier gewonde burgers en aanzienlijke materië le schade, waaronder bij diverse politievoertui gen, vormen de balans van de jaarwisseling in de Leidse regio. De overgang van het oude naar het nieuwe jaar wordt door de meeste politiekorpsen als rela tief rustig gekenmerkt. De grootste problemen kwamen voor in Leiden rond de Marnixstraat en in Alphen aan den Rijn. Vooits werd in Warmond en Leimuiden getracht het politiebureau in brand te steken. In beide gevallen mislukte de brandstichting. In totaal werden bijna vijf tig aanhoudingen verricht in de diverse gemeenten in de Leidse regio. De politie voerde in verschillende ge meenten charges uit, onder meer in Leiden, Alphen en Voorschoten. Ernstige zaken, zoals twee doden in Den Haag door schiet- en steekpartijen (zie elders op deze pagina), kun nen volgens de politie naar alle waarschijnlijkheid niet op het conto van de viering van de jaarwisseling worden geschreven. Deze nacht van 31 december op 1 januari blijft vermoedelijk eerder in de herinnering als een nacht met veel bran den, waarbij de politie meer dan eens „verdwaald" vuurwerk niet uitsloot als oorzaak. In Den Haag, meestal eruitspringend door een onrustige oudejaars nacht, hoefde de Mobiele Eenheid niet één keer op te treden. De grootste brand was on getwijfeld die in Andijk, waar een gloednieuwe win terstalling met zo'n zeventig jachten afbrandde. Schade: tien tot vijftien miljoen gul den. Inmiddels is een 47-ja- rige man uit Wuppertal aangehouden. Volgens de politie heeft de Westduitser rond klokke twaalf vanaf zijn jacht in de haven van Andijk enkele lichtkogels afgeschoten, waarvan er ten minste één - per ongeluk - op een brandbaar deel van het dak van de loodsen te recht is gekomen. Een verdwaalde vuurpijl was mogelijk ook de oor zaak van de brand die de Oosterse markt in Bever wijk in as legde. De politie sluit echter ook brandstich ting niet uit. De schade be- LM SPRINGS/MOS- U Amerika's presi- t Ronald Reagan en jet-partijleider Gor- sjov hebben in bood- appen aan eikaars volk :gd, dat zij zich in 1988 en blijven inzetten r de vrede, vooral door nog verder verkleinen de kernwapenarsena- Wat aan ontwapening wederzijds begrip in werd bereikt, aldus e staatslieden, moet in worden voortgezet. Amerikaanse president lalde in zijn toespraak via Lissische tv overigens dat et zal afzien van het ver- [ingssysteem in de ruimte Ook legde hij nadruk op irlog in Afghanistan en de 'ing van de mensenrech- Hij zinspeelde op de mo theid dat bij zijn komende tk aan Moskou, in de eer- elft van dit jaar, een ak- 1 wordt bereikt over de strategische kernwapens. Pre sident Reagan besloot met een oproep tot moed aan beide kanten. „Moed is iets waaraan het onze twee volken niet ont breekt. Tonen wij dat dit jaar niet door oorlog maar door vrede; wij zijn het aan de mensheid verplicht". Van zijn kant verklaarde de Sovjetpartijleider zich bereid tot aanpak „zonder dralen van het probleem van de vermin dering van het conventionele defensieapparaat in Europa. Hij bendrukte dat hij zal voortgaan op zijn weg van hervormingen. Gorbatsjov be sloot zijn boodschap aan het Amerikaanse volk met een eerbewijs aan het „enorme re servoir aan goede wil" dat hij tijdens zijn verblijf in de VS meent te hebben aangetroffen bij de Amerikaanse bevolking. „Ik verzeker u dat het Sovjet volk dat reservoir aan goede wil óók heeft. Het aanspreken ervan is de meest nobele en van verantwoording getuigen de taak van de leiders en poli tici van onze twee landen". (ADVERTENTIES) Doorbijter Terwijl Israëlische militairen bij hun jeep wachten op de komst van een arrestantenwagen, probeert de zojuist aangehouden Palestijn zijn plastic handboeien door te bijten, om er vandoor te kunnen gaan. Hii slaagde overigens niet in zijn poging. Pagina 5: Machtsvertoon doet profest verstommen. Schneider compact disc speler 7400. Programmeerbaar tot 36 nummers in willekeurige volgorde. Gemotoriseerd ladesysteem. T OQ 350x345x84 mm. Nu JUw Uitstekend te combineren met Schneider muzieksysteem. VROOIVm DREESMANN Platenspeler, tuner, versterker met graphic equalizer, dubbel- cassettedeck. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1