loMóaSowumt De buurvrouw merkt 't niet eens. De mensen verwachten ?oms te veel van ons" IJskrabber want STAD OMGEVING Leidenaar doet beroep op schaatsers voor Afrika REGIO JOUR NAAL pécafé van Douwe Egberts. Net zo lekker als gewone koffie. DONDERDAG 31 DECEMBER 1987 PAGINA 13 -iRSUS ENGELS )t|0R BEJAARDEN JEN De Stichting Dienstencentrum voor Xprdineerd Bejaardenwerk (SDGB) start in ja- Tmet een twee-jarige cursus Engels voor be- ,rs De cursus omvat tachtig lessen van één De cursus kan worden gevolgd door mensen j5 jaar en ouder en wordt gehouden in Dien- pnirum De Kooi aan de Driftstraat (donder eend van 9.00 tot 10.30). Dienstencentrum ■West (in het verzorgingshuis Rijn en Vliet) TT|e Aaltje Noorderwierlaan 1 (woensdagmiddag 45 tot 15.45) en in Dienstencentrum Binnen- ,n de Hogewoerd 65 (maandagochtend van ;ot 11 00). Er wordt ook gestart met een cur- jits voor beginners in het Dienstencentrum ihwijck aan de Topaaslaan 19 (dinsdagoch- an 10.00 tot 11 00). De kosten bedragen 3,50 per maand Voor meer informatie en aan- ig: telefoon 123744 (SDGB). Expositie over vrijwilligerswerk LEIDEN De Leidse welzijnsorganisa ties die met vrijwilligers actief zijn, pre senteren zich vanaf dinsdag 5 januari met een expositie in het gemeentehuis. De tentoonstelling op initiatief van de Leidse Vrijwilligerscentrale wordt die dag door wethouder Hans de la Mar of ficieel geopend. In totaal doen vijftien organisaties aan het initiatief mee. Tij dens de expositie wordt een catalogus uitgegeven met daarin de activiteiten van de betrokken organisaties. Die cata logus is ook via de Leidse Vrijwilligers centrale te betrekken (telefoon 149064) De expositie is tot en met januari in het gemeentehuis te zien. Daarna verhuist ze naar de openbare bibliotheek. Inleveren overgebleven vuurwerk OEGSTGEEST Niet ontploft vuurwerk kan komende zaterdag worden ingeleverd bij de brand weerkazerne aan de Dorpsstraat in Oegstgeest. Vuurwerk moet thuis eerst worden nat gemaakt om te voorkomen dat er toch nog onge lukken mee gebeuren. Tussen ne gen en twaalf en tussen twee en vijf uur kan het vuurwerk worden gebracht. In de brandweerkazerne is die dag een kleine expositie inge richt over het werk van de Oegst- geester spuitgasten. Er zijn foto's waarop ze in actie te zien zijn. Ver der kan de kazerne en het materi aal van dichtbij worden bezichtigd. „HELFT VUURWERK IS AL AFGESTOKEN" LEIDEN/REGIO De politiekorpsen in Leiden en omgevinjg hebben gisteren de handen meer dan vol gehad aan de bestrij ding van de overlast door vuurwerk. In Leiden kwamen veel klachten binnen, maar de politie is nauwelijks opgetreden. Vol gens een woordvoerder had men daarvoor te weinig mensen die het daarbij te druk hadden met andere zaken. Volgens de meld kamer van de rijkspolitie in Leiderdorp moet, gezien het gigan tische aantal klachten, de helft van het vuurwerk gisteren al zijn afgestoken. In Alphen aan den Rijn zijn gisteren tien processen verbaal op gemaakt tegen jongeren die vuurwerk afstaken. Tevens werd vuurwerk in beslag genomen. In de Parelstraat en Willem de Zwijgerlaan werden twee telefooncellen door vuurwerkbommen zwaar beschadigd. Vandalen stalen tevens lampjes uit kerstbo men die stonden in voortuinen in de Sandenburg en Diepen- brockweg. Voorts regende het klachten over vuurwerk in Kat wijk, Noordwijk, Wassenaar en Leidschendam. In Katwijk wer den enkele verbalen uitgedeeld en in Leidschendam stak de jeugd bij de Prinsenhof huisvuilzakken in brand. PROVINCIE HELPT BIJ VOORLICHTING OVER ASIELZOEKERS LEIDEN De provincie Zuid-Holland is bereid financieel bij te dragen aan een eventueel voorlichtingsproject voor gemeenten die nog aarzelen om toe te stemmen in de opvang van asielzoe kers. Dat schrijft zij in antwoord op schriftelijke vragen over op vang van asielzoekers van statenleden I. Meijer en S. van der Helm (PPR/CPN/PSP). Of een dergelijk project mogelijk is, wordt besproken met de regio West van de Vereniging voor Vluchtelingenwerk Nederland en de afdelingen in Rijnmond, Haagse Regio. Leiden en Vlaardingen. Volgens de provincie moet in elk geval worden vermeden grote groepen asielzoekers gezamenlijk te huisvesten. Diverse gemeenten hebben zich in middels tot opvang bereid verklaard, maar er zijn nog veel ge meenten die aarzelen, of slechts beperkte medwerking willen verlenen. De provincie is bereid gemeenten te steunen die fi nanciële claims indienen bij het rijk, met betrekking tot bijvoor beeld de kosten voor de sociale dienst en voor taallessen van de asielzoekers. IAGG BIJZONDER TEVREDEN MET NIEUW ONDERKOMEN, MAAR: jEIDEN Sinds 16 (totember is de afdeling Uid-Holland Noord van ip RIAGG (Regionale lstelling voor Ambu- jnte Geestelijke Ge- ^ndheidszorg) gehuis- t in een nieuw onder- imen aan de Lammen- lansweg. „Een hele irbetering met de oude tuatie", noemt adjunct- nirecteur W.F.H. Tui- Jènburg de nieuwe be- uizing. „We zitten niet Inger verspreid over in aantal gebouwen. pt heeft tal van voor- Men. Het komt de be- indeling van patiënten er ten goede". nadelen van de vijf oude iden waar de RIAGG was 'estigd, staan mevrouw inenburg nog levendig or ogen: „Het was er vaak klein en te gehorig. In de itiging aan de Os en Paar- een oude buizenfa- liek, lekte zomers het asfalt por het dak. Walgelijk was fel" de Lammenschansweg Idaarvan geen sprake. Niet Been is het gebouw, waarin bk een project-ontwikke- lar en een accountantskan- [or zijn gehuisvest, van bui lt erg mooi om te zien, het ook bijzonder functioneel, inenburg: „In tegenstel- g tot andere RIAGG's ziet ons niet één kamer er tzelfde uit. En dat is ook isch, want de patiënten bben ook allemaal ver- lillende klachten. Verzor- j op maat heet dat. Dat kt veel geld, maar doordat Jj dit gebouw huren van de pject-ontwikkelaar, blij- wij precies binnen de ritlijnen van de overheid", de kleine vier maanden ten. Vroeger konden mensen altijd bij de GG&GD aan kloppen als zij een probleem hadden. Bij ons kan dat niet, omdat wij andere taken heb ben. Wij kunnen dat niet, omdat we daar de mensen niet voor hebben. Dat wordt nog wel eens vergeten. De overheid wil ons steeds meer taken toeschuiven, maar ex tra geld krijgen wij daar niet Tuinenburg maakt van de gelegenheid gebruik om „een einde te maken aan de mythe dat wij wachtlijsten kennen. Dat is helemaal niet waar. Dringende gevallen kunnen altijd bij ons terecht, elke dag. Alleen mensen die een speciale behandeling no dig hebben, moeten wel eens wachten. Dat zijn mensen de nood niet accuut Mevrouw Tuinenburg voor het fraaie onderkomen van de RIAGG: „Wachtlijsten? Dat is een mythe". FOTO: WIM VAN NOORT dement ziin dat zij niet thuis kunnen blijven wonen. Voor elke soort patiënt is een maatschappelijk werker, psycholoog, psychiater, pe dagoog en verpleegkundige aanwezig. Doelend op de kritiek die van diverse zijde op de RI AGG's wordt geuit, stelt Tuinenburg „dat het in Lei den goed gaat. Er zijn pro blemen geweest met de poli tie. die 's nachts wel eens een beroep deed op de RI AGG. Wij hadden daar moeite mee. Inmiddels wordt regelmatig over dit soort zaken overlegd. Het contact is goed". Een algemeen probleem is dat de verwachtingen te hoog zijn gespannen, de mensen denken soms dat wij wonderen kunnen verrich dat de RIAGG het nieuwe gebouw nu gebruikt, zijn reeds veel voordelen duide lijk geworden. Tuinenburg: „Huisartsen weten nu waar ze aan toe zijn. Als ze twijfe len over de afdeling waar ze een patiënt naar willen ver wijzen, hoeven ze maar één telefoonnummer te draaien. Vroeger moesten ze de di verse gebouwen bellen. De werknemers lopen elkaar nu ook tegen het lijf en wisse len ideeen uit. Ze zijn niet meei afhankelijk van de te lefoon of contact per brief. De ccmmunicatie verloopt een stuk soepeler". Wonderen Overigens heeft de RIAGG een optie om over vijf jaar ook de ruimten van de ande re gebruikers te betrekken. Die ruimte zou kunnen worden gebruikt voor het opzetten van vormen van dagbehandeling in samen werking met klinieken als Endegeest en Jelgersma. De directies van deze instellin gen hebben daarover reeds van gedachten gewisseld. De RIAGG behandelt „men sen die zodanige problemen hebben in hun functioneren dat zij niet voldoende gehol pen kunnen worden door hun huisarts of een maat schappelijk werker", zoals Tuinenburg het omschrijft. Dat zijn jeugdigen, volwasse nen en ouderen met uiteen lopende soorten psychische problemen. Te denken valt aan ernstige depressiviteit maar ook aan ouderen die zo Wie wel lange tijd moeten wachten, zijn bijzonder ern stige, demente bejaarden die de RIAGG doorverwijst. Zij kunnen daar wel worden behandeld, maar er zijn in deze regio te weinig bedden voor hen in de verpleeghui zen. In Leiden ontbreken ze geheel. De wachtlijst telt zo'n 140 namen, de wachttijd is ongeveer negen maanden lang. Tuinenburg: „Dat leidt tot veel getob. Er wordt een beroep gedaan op partners en buren, die er soms ook onderdoor gaan. Helaas ont breekt het geld om de situa tie te verbeteren". Desondanks overheerst een grote tevredenheid bij de tachtig medewerkers die aan de Lammenschansweg wer ken. De officiële opening van het gebouw heeft niet voor komend voorjaar plaats. „Er moeten nog wat klusjes worden opgeknapt", verduidelijkt Tuinenburg. „En we willen niet officieel open gaan voordat alles he lemaal klaar is". PI ETER EVELEIN Bert Breed, bezig aan zijn laatste trainingsrondjes voordat hij maandag aan de honderd kilometer gaat beginnen. -w- 1 FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Bert Breed, een 32-jarige enthousiaste schaatser, wil komende maandag 100 kilometer gaan schaatsen in de Leid se ijshal om geld bijeen te brengen voor Afrika Nü. Breed hoopt dat zijn spon- sortocht, die naar hij ver wacht duizend gulden zal opbrengen, navolging krijgt van andere Leidse schaatsliefhebbers. De Leidse ijshal waar hij zelf voor Afrika gaat schaatsen, is een wat ongebruikelijke loka- tie om een grote afstand te schaatsen, geeft Bert Breed toe. Toch verkiest hij de kleine overdekte baan, boven een kunstijsbaan in de open lucht. „De weersvoorspellingen zijn zo slecht. Ik ben bang dat als ik een hele dag in de regen moet schaatsen, ik het niet volhoud. Je spieren worden dan zo stijf". Dat roept de vraag op of Breed een genoeg getraind schaatser is om de beoogde afstand te overbruggen. Zelf heeft de Leidenaar, die in het dagelijks leven bibliotheekmedewerker is in Katwijk, daar alle ver trouwen in. „Ik ben aardig ge traind". Hij zegt bij zijn trai ningen 's avonds in twee uur ongeveer 47 kilometer af te leggen. Breed zocht de sponsors voor zijn marathon, waar hij maan dagochtend om negen uur aan wil beginnen, vooral onder fa milie en vrienden. Die bleken bereid uiteenlopende bedragen per geschaatste kilometer te betalen: van een dubbeltje tot een gulden. Het gemiddelde komt volgens Breed neer op een kwartje per kilometer. Breed vermoedt dat er in Lei den veel meer schaatsers zijn die zich op deze manier kun nen inzetten voor Afrika. „De afgelopen week waren er 's avonds wel tweehonderd men sen op de baan. Als ze allemaal een keer iets doen, levert dat een flink bedrag op". Hij kwam op het idee zelf zo'n sponsortocht te houden, door dat hij ook betrokken is bij een soortgelijke grotere actie. Die wordt gehouden tijdens de schaatsmarathon-wedstrijd op Nieuwjaarsdag in Heerenveen Daar zal de Nederlandse top aantreden. Het publiek kan dan ook „kilometers kopen" voor Afrika Nü. De Leidenaar verwacht dat die actie een groot bedrag zal opleveren. „Uiteindelijk worden daar tienduizend man publiek ver wacht". De basis voor de actie in Heer enveen werd ongeveer een maand geleden gelegd. „Dat kwam doordat een zwager van mij samenwerkt met Co Gie- ling, de oud-marathonkampi oen die ook Evert van Ben- them traint." Via hem kreeg Breed toegang tot de schaat- stop die bereid bleek op deze manier geld in te zamelen voor hongerend Afrika. ftzegelbeurs tZuidhollandse Vereniging f Postzegelverzamelaars wdt zaterdagavond weer K ruilbeurs in het centrum ■ven voorde aan de Graaf iJem de Rijkelaan (ingang lesingel) in Leidschen- p. De beurs is open van pn uur tot kwart over L Niet-leden betalen één ven vijftig entree. 65-plus- en jeugd vijfenzeventig 1. Voor een tafel betalen I'leden vijf gulden. Pi n huis I nieuwe bedrijf van Zwet Ruiten aan de Lasso 3 in Roelof arendsveen houdt za terdag open huis. Iedereen is van twee tot vier uur wel kom. Computers De Computer Vereniging Bollenstreek houdt zaterdag een bijeenkomst in dorpshuis 't Eland in Beinsdorp. Er worden onder meer demon straties met het Flight Simu lator II programma gegeven. De bijeenkomst duurt van tien tot vier uur en de toe gangsprijs bedraagt vijf gul den. Leden hebben gratis toegang. Duinloop De atletiekvereniging Rijn soever houdt zaterdagoch tend een duinloop in de dui nen van Katwijk. Inschrij ven kan vanaf half tien in de kantine van de voetbalver eniging Quick Boys, Laan van Nieuw Zuid in Katwijk. De duinloop begint om half elf. Er kan twee, vier, acht of twaalf kilometer worden ge lopen. Inschrijven kost een rijksdaalder voor jongeren tot en met 13 jaar oud. Wie ouder is betaalt drie gulden vijftig. Blues Brothers De formatie Uneed speelt zondagavond in bar-dancing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein 11 in Hillegom. Uneed is een Amsterdamse formatie die veelal eigen composities speelt. Aanvang negen uur. Pink Floyd Pink Floyd staat centraal, maandagavond in het jonge rencentrum Magnifiosi aan de Ruishornlaan in Lisse. Tussen adht en twaalf uur 's avonds wordt de muziek van deze band gedraaid. De en tree is gratis. Amnesty De verkoopstands van Am nesty International die 10 ok tober in de kerken in Voor schoten en Wassenaar ston den. hebben in totaal 3.100 gulden opgebracht. Dat is meer dan de afgelopen jaren. In de stands werd fondswer- vend materiaal verkocht en ook voorbedrukte kaarten, die ten behoeve van gewe- tensvervolgden konden worden gestuurd naar de desbetreffende autoriteiten. Receptie B en W van Valkenburg houden zaterdag van vier tot zes uur een nieuwjaarsrecep tie in het raadhuis. Men kan dan tevens de nieuwe aan bouw bezichtigen. Ba! In het verenigingsgebouw De Kleine Engel (achter de H.H. Engel be waarderskerk) in Lisse wordt zaterdagavond een nieuwjaarsbal gehouden door de Sassenheimse carna valsvereniging De Saksen. Aanvang half elf. De Raad Gebedsweek De gebedsweek die volgende week plaatsvindt in het Evangelisch Ontmoetings centrum De Ark, is in Noordwijk en niet in Sas- senheim zoals abusievelijk vermeld in deze krant. Van 4 tot en met 9 januari tussen negen uur 's morgens en ne gen uur 's avonds kan men in De Ark aan het Picképlein terecht. Nieuwjaar In Zoeterwoude worden verschillende nieuwjaars bijeenkomsten gehouden. Voetbalvereniging Meerburg houdt vrijdag een receptie, aanvang vier uur. Om vijf uur wordt bekend wie de Meerburger van het jaar 1987 is. Om één uur is er dames- voetbalwedstrijd. terwijl om kwart over twee het huidige eerste team tegen het team uit de jaren '70. Op dezelfde dag vindt in clubgebouw De Hangkot een nieuwjaars bijeenkomst plaats van de carnavalsvereniging De Hangkonten. Iedereen is wel kom tussen vijf en zeven uur 's middags. In buurthuis De Weipoort is er zondag een nieu wjaarsbijeenkomst. Aanvang acht uur. Er is die avond tevens een klaverjas- drive. Receptie (1) De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Noordwijk wordt maandag gehouden. Iedereen is van half zes tot half zeven welkom in het raadhuis. Receptie (2) Inwoners van Voorschoten kunnen maandagavond van acht tot tien uur terecht in het gemeentehuis voor de nieu wjaarsreceptie. (ADVERTENTIE) Alphenaar bekent brandstichting ALPHEN AAN DEN RIJN Een 21-jarige Alphenaar, die afgelopen zondag is aangehou den, heeft bekend verant woordelijk te zijn voor de au- tobrand, op 20 december in de Briljantstraat. De man stak daar met benzine een auto in brand. In totaal gingen vier auto's verloren. Tevens heeft hij bekend op 24 december een telefooncel in de Briljantstraat met vuurwerk te hebben opge blazen. De Alphenaar werd zondag in de kraag gevat toen hij op een gestolen brommer reed. Hij is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. WANDELTOCHT LEIDEN De wandelsportvereniging Zuid-West Leiden houdt zaterdag 2 januari de Parlements/Nieuwjaarswandeltocht. De start is bij het Parlement in de Nieuwstraat 45. Er kan gestart worden van 9.30 tot 14.30 uur en er kunnen afstanden worden gelopen van 5, 10, 15 of 20 kilometer. Voor meer inlichtingen- tel. 01726-13470 of 071-720807. Deze met teddy gevoerde want met 'ingebouwde ijskrabber' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wondt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I Voorl.: j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 .(voor controle bezorging) Stuur als dank de ijskrabberwant naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar m I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 25CO VD Den Haag 1 Ceidóc Qoivuvnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13