Nederlanders uren in de rij voor de skilift Zomervakantie 5 ikopingsschandaal indom reactor Kalkar „VS meten met twee maten" Weer nieuwe aanklacht tegen Waldheim Ceidóc Sotna/nt men de elfenwereld binnen da de elfen dit willen, zoits z f me! deze rede bril hun ha Wir mu loehomen. zo jemw wil. [JA moe ...Ik heb \een druhke dijfehdd. 'ENLAND CcidócSommd WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 PAGINA 5 erlandse kaas radioactief AS In Venezuela is een Nederlandse kaas vrijgege- r de verkoop, nadat die in uLs genomen om te worden te op radioactiviteit. De ne- ï«n Edammer en Goudse ka- vfen m september in beslag omdat het ministerie van jndheid vreesde dat de ioactief besmet was als ge- het ongeluk in de kern- an Tsjernobyl. Een lading ton rundvlees uit Ierland marken wordt volgende ernaar Europa teruggestuurd, •t te veel radioactieve stra- ivatten. Oudste vrouw ter wereld overleden SWANSEA De oudste vrouw ter wereld. Anna Eliza Williams, is over leden. Zij werd 114 jaar en 209 dagen oud. Dat heeft een woordvoerder van het Tuxedo bejaardenhuis in Swansea in Wales bekendgemaakt. Mevrouw Williams overleed zondagavond. „De brandstof was gewoon op," aldus on derdirecteur Hugh Gardener van het bejaardenhuis waar de vrouw enkele jaren had gewoond. Hoewel niet wordt uitgesloten dat er oudere men sen op de wereld zijn, was er niemand die met een geboortebewijs kan bewij zen ouder te zijn dan mevrouw Willi ams. Zij stond vermeld in het Guin ness Book of Records. Duits verbod op experimenten met embryo's BONN Het ministerie van justitie in de Bondsrepubliek werkt aan een ontwerp van wet waarin duidelijk wordt gemaakt „dat niet alles wat technisch mogelijk is ook moreel toe laatbaar is". Het wetsontwerp, dat medio volgend jaar gereed moet zijn, verbiedt experimenten met menselijk leven, zoals genetische manipulaties met menselijke cellen, het kweken van menselijke embryo's voor onder zoek, het produceren van genetisch identieke mensen (klonen) en van hybriden (het kruisen van mens en dier tot bijvoorbeeld aapmensen). Aanhangers Duvalier verkiezingskandidaat PORT-AU-PRINCE Zes aanhan gers van de voormalige dictator Du valier hebben aangekondigd dat zij zich kandidaat stellen voor de ver kiezingen, die volgende maand op Haïti worden gehouden. Zij mochten niet deelnemen aan de presidents- en parlementsverkiezingen die eind vo rige maand werden afgelast na een golf van geweld. Volgens de nieuwe grondwet moeten Duvalieristen de eerstkomende tien jaar uit openbare functies worden geweerd. De vier be langrijkste oppositiekandidaten heb ben al laten weten niet mee te doen en riepen de bevolking op de verkie zingen te boycotten. NIEUWE NAZI PROCESSEN VERWACHT STUTTGART Een groot aantal mensen in de Bondsrepubliek, dat ervan wordt beschul digd nazi-misdaden te hebben gepleegd, staat mogelijk alsnog een proces te wachten. Daarbij zullen ook „pro minenten" uit de poli tiek betrokken zijn, zo heeft de leider van het bureau ter opheldering van nazi-misdaden ver klaard. De verdenking luidt in alle gevallen „moord". Iraniërs brengen Duits schip op AL MANAMAH Iraanse oorlogsbodems hebben giste ren in de Perzische Golf een Westduits vrachtschip tot stop pen gedwongen en vervolgens opgebracht, zo hebben zegslie den van scheepvaartmaat schappijen bekendgemaakt. Het betref de 31.205 ton me tende Norasia Pearl. In het verleden zijn buitenlandse schepen regelmatig door de Iraanse marine tot stoppen ge dwongen. Soms ook, als ver moed werd dat een schip wa pens of andere lading voor Iraq vervoerde, werd het op gebracht voor een inspectie Leider straatbende krijgt 80 jaar cel CHICAGO Jeff Fort, de leider van El Rukns, een zwarte straatbende uit Chicago, is tot tachtig jaar cel veroor deeld omdat hij Libië zou hebben aan geboden tegen betaling van 2.5 milioen dollar Amerikaanse overheidsgebou wen en vliegtuigen op te blazen. Fort verklaarde Libië alleen om geld te hebben gevraagd om een moskee te kunnen bouwen in Chicago. De rech ter zei in zijn vonnis: „De bedoeling van deze straf is niet om je voor de rest van je leven in de gevangenis te stoppen. Deze straf dient om anderen af te schrikken." Vier andere leden van El Rukns werden eveneeens tot langdurige celstraffen veroordeeld. eiinze correspondent oefRink Drost) lis) De snelle ;actor in Kalkar it middelpunt te van een nieuw in- ,aal smeergeld- il. „Belastinggeld in de zakken van o^rsonen en techni- erontroleurs werden 'jjchenken bedacht", Vjt het Duitse week- Am in zijn laatste van dit jaar. Het eiseert zijn beschul- tn op verklaringen r>de van een bij de oman Kalkar betrok- ^sjdewerker. ikoe bevindt het schan- in de fiscale onder- ,0(jr. De Stern voorspelt pat binnenkort het openbaar ministerie zich met „het atoom-moeras aan de Ne- derrijn" zal bemoeien. Het blad meent een illegale geld stroom van een kwart miljoen D-mark (bijna 300.000 gulden) te kunnen aantonen. Geprojecteerd tegen de totale bouwkosten van de weliswaar gereedgekomen, maar nog niet in gebruik zijnde kweekreac tor (7 miljard mark) valt de tot nu toe vermoede financiële omvang van het schandaal ei genlijk nog mee. Toch zijn de gevolgen van het schandaal voor de kernenergie-lobby niet te overzien als inderdaad veiligheidscontroleurs van de keuringsinstantie TÜV (Tech nische Überwachungs-Verein) omgekocht blijken te zijn. Daarmee komen immers de veiligheidsrapporten van de TÜV over de centrale in één klap op losse schroeven te staan. De bedrijfsvergunning, die de minister van economi sche zaken in de deelstaat Nordrhein-Westfalen nog moet verlenen, steunt weer op de betrouwbaarheid van de TÜ V-bevindingen. In zijn artikel neemt de Stern vooral de Belgische atoomin genieur Julian Jurowicz op de korrel. Jurowicz vertegen woordigt bij de Duitse bouw- partner Interatom (een doch terbedrijf van Siemens) de Belgische deelnemer in het Kalkar-project, Belgo-nucléai- re. De Belg zou persoonlijk provisie hebben opgestreken van elke werknemer van sub- aannemers die werd bemid deld. Een exclusief ski-week end met zijn vriendin en twee kinderen in Oostenrijk, a 3.500 mark, zou op kosten van het project-Kalkar zijn deel zijn geworden. Het blad schrijft voorts over de levering van zowel contanten als dure ca deaus (een computer en een Mercedes) aan de Belgische in genieur. ass)nde Joeri Romanenko staat verslaggevers te woord, nadat hij na een verblijf van bijna elf in de ruimte, weer voet op Russische bodem heeft gezet. De Rus werd na de landing met iz in Kazachstan overigens direct in een rolstoel gezet, omdat hij, na maandenlang ge- leid zweven niet in staat was te lopen. Na een medisch onderzoek, waaruit bleek dat ;o vermoeid was. maar redelijk gezond, kon hij na 327 dagen zijn gezin weer in de armen evi foto: epa odl 4 HET JAAR 2000: jfwerph uizen en hemelkrabbers dalGTON „Hemel- jk van duizend verdie- i eifwegwerphuizen, on- n, lemies en vergaande :t ^-regelingen. Dat zou deel kunnen - uitma- de Amerikaanse toe- Is vooraanstaande fu ll (toekomstdeskundi- 1 .minste hun zin krij- 3etf je toekomst zich juist door zijn onvoor- Tieteid. is het onderzoe- "ndde toekomst in deze •aajveranderende wereld ït"ps beroep geworden. \Ji)t zijn er zelfs zo veel ;nl van futurologen jet^n, dat de „World Fu ture Society" besloot de hele handel te bundelen en samen te vatten. De samenstellers voorzien dat studie en gezondheidszorg in de VS steeds duurder zullen worden. Speciale onderwij- spremies en rantsoenering van medische apparatuur zullen het gevolg zijn. De futurologen zien deze ontwikkeling samen gaan met een toenemend aan tal euthanasiegevallen, het geen zou kunnen leiden tot het afgeven van euthanasiever- gunningen aan armen die ern stig, maar niet ongeneeslijk, ziek zijn. Technisch zal het mogelijk worden om wolkenkrabbers van duizend verdiepingen te bouwen. In Houston zouden reeds plannen bestaan voor een gebouw met een hoogte van een mijl (1,6 kilometer). Anderzijds wordt het commer cieel steeds aantrekkelijker „wegwerphuizen" te bouwen, die na dertig jaar beter afge broken dan gerenoveerd kun nen worden. Het blijft natuurlijk allemaal toch maar afwachten. Tot slot daarom goed nieuws voor de politie: robots zullen het ge vaarlijke werk gaan opknap pen, zoals bij de bestrijding van onlusten en rellen, en het redden van gijzelaars. EN WISKE DE EDELE ELFEN Geen sneeuw en toch op de lange latten, maar dan wel in Nederland. Terwijl in de meeste wintersportgebieden haast niet geskied kan worden, staan op de kunstskibaan De Meerberg in Hoofddorp de mensen in een rij te wachten om met de lift naar boven te gaan. foto: anp IRRITATIES LEIDEN HIER EN DAAR TOT VECHTPARTIJEN KIRCHBERG FULPMES Ze hadden zich er zo veel van voorgesteld. Vanaf september trouw elke week twee uur ski- gymnastiek gedaan. En op zondagmorgen in alle vroegte in vol ornaat naar de kunststof-ski baan, eindeloos oefenen op het bochtje links, bochtje rechts en rem men. Met zo'n voorberei ding kon de eerste win tersportvakantie niet meer kapot. Dachten ze, toen ze gepakt en gezakt per bus naar Oostenrijk vertrokken. Overmorgen gaan ze weer naar huis. Goed uitgerust en een gezonde kleur op het ge zicht. Veel gewandeld en lek ker gegeten. En het skiën? Nou nee, daar is het niet van gekomen op de groene Alpen hellingen. Alleen ervaren skiërs konden op de hoogste hellingen uit de voeten. Maar voor de beginners bleef de skischool gesloten. Misschien dat ze volgend jaar kerst toch maar weer naar de Canari- sche Eilanden gaan. Déar ver wacht je tenminste tempera turen van ver boven nul en dagenlange zonneschijn. En wellicht is er ook een water: ski-school. Niet zo nodig Het is niet bekend hoeveel Nederlanders de komende da gen gedesillusioneerd vanuit de Alpenlanden naar Neder land zullen terugkeren. Ge sprekken met wintersporten- de landgenoten leren echter, dat de meesten niet bij de pakken neerzitten en van hun vakantie proberen te maken wat er van te maken valt. De een wandelt hele dagen, de ander heeft er een autorit en lange wachttijden voor over om toch op de ski's te kunnen staan. Sommigen vatten het lange oponthoud bij de skilif ten minder sportief of. Bij een rij mensen die terug naar het dal wilde. Dat had wel als voordeel, dat wij lang door konden skiën". ixXc liften naar de gletsjers in Oos tenrijk sloegen enkele geïrri teerde wintersporters elkaar met hun ski's om de oren. Daarbij vielen gewonden die met helikopters van de hellin gen afgehaald moesten worden. Wim Caris uit Den Haag hoeft niet per sé te skiën. Hij logeert met een groepje vrien den in Fulpmes, een dorpje gelegen even ten zuiden van Innsbruck, aan het begin van het Stubai-dal. „Het is mooi meegenomen als we wat kun nen skiën", zegt hij. „Maar het is voor mij geen heilig moeten. De gezelligheid staat voorop. Het is natuurlijk an ders als je een week of veer tien dagen van huis bent puur en alleen voor de wintersport. Dan zou ik ook stevig balen". In Fulpmes zelf zijn de ski mogelijkheden, zoals op zo veel plaatsen in Oostenrijk, momenteel nogal beperkt. Daarom is degeen die in de omgeving van Innsbruck wil skiën al snel aangewezen op de ruim 3.000 meter hoog ge legen gletsjer-pistes aan het einde van het Stubai-dal. Ca ris is er tot nu toe één keer geweest. „Volgens de kranten hier trekken dagelijks meer dan tienduizend mensen naar de gletsjer. Dat leidt tot over volle parkeerterreinen en lan ge rijen voor de gondels en de sleepliften. Bovendien is het skiën op de gletsjer een kost bare zaak. Een halve-dag- kaart kost meer dan dertig gulden". De eveneens uit Den Haag af komstige Jos Koot vult aan: „De dag dat wij op de gletsjer waren stond er vanaf half drie tot half zes 's middags Nog slechter Toos Leiter is de hoofd-hos- tess van touroperator Arke in Oostenrijk, met als stand plaats de favoriete winter sportplaats van Nederlanders: het nabij Kitzbiihel gelegen Kirchberg in Tirol. De kerst week is haar tot nu toe alles meegevallen, ondanks het ge brek aan sneeuw. „Vlak voor de kerst hebben we een week gehad waarin de regen met bakken uit de lucht kwam. Dan heb ik altijd toch nog lie ver het huidige weer", aldus mevrouw Leiter. „Akkoord, er is niet zo veel sneeuw en wat er wél ligt. verkeert in een slechte conditie. Het is druk in de liften, op de pistes en in de restaurants op de hellingen. Maar de mensen kunnen tenminste naar bui ten. Het lijkt of alle Nederlanders in Kirchberg hebben afge sproken het verhaal van me vrouw Leiter te onderstrepen, want wie overdag in een van de vele hotels probeert een Nederlandse gast te spreken te krijgen, vangt bijna overal bot. „Iedereen is buiten. Ge nieten van het mooie weer", zegt de eigenaresse van hotel Traublingerhof in Kirchberg, waar in totaal 94 landgenoten onderdak hebben gevonden Jawel, ze vindt het vervelend voor haar gasten dat zij niet de winterse sfeer treffen ming opperbest. Dat komt, zegt ze, door het fitness-cen trum. „Zwembad, zonnebank en sauna zijn de hele middag en avond in gebruik. Nee. mijn gasten gaan heel gezond naar huis terug". Pas na enig zoeken vinden we. in hotel Alexander, een Nederlander die niet buiten zit, loopt of skiet. De 21-jarige Hans Nijtmans uit Tiel vertelt dat hij de vorige avond met een aantal vrienden is gaan stappen en pas vanmorgen vroeg in zijn hotel terug kwam. „Na zo'n nacht leek het mij beter vandaag een rustdag te nemen", aldus Nijt mans. Hij is voor het derde achtereenvolgende jaar naar Kirchberg gekomen, en het bevalt hem nog best. Polonaise „Ik ben hier met een stel vrienden en we maken ons niet zo druk over de wachttij den bij de liften. Soms sta je een kwartier in de rij, een an dere keer drie kwartier. Maar dat geeft niet. Je kunt als je eenmaal boven bent als een speer naar beneden suizen en weer aansluiten in de rij. En het is net zo leuk om rustig naar beneden te gaan", aldus Nijtmants, die de sneeuwsitu- atie overigens nog nooit zo slecht heeft meegemaakt. „Maar de sfeer in het dorp heeft daar niet onder te lij den". Aan het einde van de dag zijn Nijtmans en zijn vrienden nogal eens te vinden in de Londoner, de bekendste pub van Kirchberg, waar je over de (Nederlandse hoofden) kunt lopen. „Veruit het gezel ligste café", zo luidt het oor deel van Nijtmans. „Je vindt er de hele Nederlandse kolo nie. Aan het einde van de middag draaien ze er carna valsmuziek en wordt een po lonaise gelopen. Nee. ik heb Kom nou! Volgend jaar kom ik gewoon weer met Kerstmis naar Kirchberg. Slechter dan de sneeuw nu is kan niet. Nou dan"?! JOS TIMMERS MENSENRECHTEN ORGANISATIES: WASHINGTON De Verenigde Staten hebben weliswaar een bijdrage geleverd tot het ten val brengen van de dictaturen op de Filipijnen en op Haïti, maar zij hebben na dien niets ondernomen om te voorkomen dat de nieuwe regeringen van die landen zich eveneens schuldig zouden maken aan ernstige schendingen van de mensenrechten. Dit hebben twee in de VS gevestigde mensenrech- tengroeperingen gisteren verklaard. Deze kritiek op het beleid van de regering van president Reagan werd verwoord door Human Rights Watch en de Commissie van Advocaten voor de Mensenrechten, twee particuliere groeperingen in New York. Zij hebben een verslag opgesteld over het mensenrechtenbeleid van de Amerikaanse regering in het afgelopen jaar. In een 294 pagina's tellend rapport wordt gesteld dat de regering-Reagan op het gebied van de mensenrechten duide lijk onderscheid maakt tussen landen die wel of niet als bondgenoten worden be schouwd. Zo wordt hevige kri tiek geuit op de situatie van de mensenrechten in landen als de'Sovjetunie, Cuba, Tsjecho- slowakije en Nicaragua, maar worden gelijksoortige schen dingen van de mensenrechten in Turkije, Indonesië, Kenya, Zuidafrika en Honduras met de mantel der liefde toegedekt, aldus het rapport. De Ameri kaanse onderminister voor de mensenrechten Richard Schif- ter noemde de kritiek „ab surd". LOS ANGELES In Los Angeles zijn gisteren nieu we documenten openbaar gemaakt, waaruit kan worden afgeleid dat de Oostenrijkse president Kurt Waldheim tijdens zijn VN-voorzitterschap (van 1972 tot 1982) waar schijnlijk is gechanteerd door landen in het Oost blok. Journalist Charles Ashman, die de stukken had opgediept uit Joegoslavische, Oosten rijkse en Amerikaanse ar chieven zei het wel zeer op merkelijk te vinden dat het aantal Oostblok-leden op hoge posten bij de Verenigde Naties ongeveer vertienvou digd is in de periode dat Waldheim secretaris-gene raal was. Volgens Ashman zijn grote beleidsmatige fouten ge maakt toen de VS in 1971 Waldheims kandidatuur voor de functie van secreta ris-generaal van de Verenig de Naties steunden. Onder de documenten die in de open baarheid werden gebracht was één van 28 april 1980 da terende brief van de toenma lige minister van justitie Ci- viïetti aan Waldheim. Civi- letti gaf Waldheim daarin de verzekering dat de OSI er „nauwlettend op toe zal zien dat de vertrouwelijkheid van alle tot haar beschikking staande informatie niet wordt geschonden" Volgens Ashman betekent die toezeg ging met zoveel woorden dat feiten over Waldheims oor logsverleden geheim zullen blijven. Vittorio Scioni mag in afwach ting van zijn berechting naar zijn ouderlijk huis op Sardinië. foto: ap Jeugdige kaper tijdelijk op vrije voeten ROME De 15-jarige Vittorio Scioni, die vorige week dins dag een Boeing 737 van de KLM dwong naar Rome te vliegen, is gisteren in voor waardelijke vrijheid gesteld Direct na zijn vrijlating is de knaap overgebracht naaf zijn ouders in Arbus, een dorpje in Sardinië, waar hij eerder van huis was weggelopen. De jon gen kaapte de Boeing Abel Tasman toen het van Schiphol op weg was naar Milaan. Scio ni dreigde het vliegtuig op te blazen, maar bleek naderhand ongewapend. De afgelopen da gen is de als „labief' omschre ven knaap enkele malen on dervraagd door leden van de gerechtelijke macht en door een psychiater. (ADVERTENTIE) Op drie zaterdagen, t.w. 9 januari, 6 en 20 februari 1988, verschijnt deze krant met extra pagina's Informatie over Zomervakanties. Informatie over de adverteermogeiijk- heden op deze speciale pagina's wordt u graag verstrekt door Nico Jungschlager, bereikbaar onder nummer 071-122.244

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5