geld" Tipgevers bellen niet voor t pepeier beleid or verzwegen Inte-inkomsten Meerderheid CDA-aanhang wil van VVD af „Ontvoerder heeft geen oostelijk accent" Emancipatie op ministeries laat veel te wensen over NENLAND CcidócSotvtant WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 PAGINA 3 iiisarts nu lit duurder \CHT Het huisartsen- voor particulier verze- e patiënten gaat op 1 ja- i omhoog. Het Centraal Tarieven Gezond- izorg (COTG) heeft de we tarieven inmiddels de- *>f vastgesteld. Een consult 28.50 kosten; dat was (Het tarief voor een visite giomhoog van 37,50 naar Jp. Met de verhoging van Jarief komt een eind aan jlepend conflict tussen de e1elijke Huisartsenvereni- Zf(LHV) en de overheid, •in de rechter tot drie keer litspraak moest doen. Marechaussee pakt Francaise op na miljoenenroof SCHIPHOL De marechaussee Op Schiphol heeft een 29-jarige Francaise aangehouden, die ervan wordt ver dacht medeplichtig te zijn geweest bij een overval op een Franse bank waarbij ruim f 29 miljoen werd buitge maakt. De vrouw kwam met het vliegtuig uit Londen. De Franse autoriteiten hadden de Nederlandse politie ingeschakeld bij hun speurtocht, omdat zij vermoedden dat de vrouw in Nederland verbleef. Ze bleek echter op 22 december ons land verlaten te hebben en naar Groot- Brittannië vertrokken te zijn. De vrouw heeft inmiddels ingestemd met een zogeheten verkorte procedure tot uitlevering, waardoor zij vermoedelijk op korte termijn naar haar geboorteland zal kunnen worden gebracht. De bankoverval werd gepleegd op 3 juli 1986 in Saint Na- zaire. Er zijn zoekacties naar de vrouw geweest in Span je, Israël en Groot-Brittannië. Al 35 miljoen voor Afrika DEN HAAG Een week na de laatste tv-uitzending over de actie „Afrika Nu" is al meer dan 35 mil joen binnengekomen. De acht orga nisaties zullen op oudejaarsavond de voorlopige balans opmaken. Max van den Berg. directeur van Novib- /Gast aan Tafel, noemt de actie nu al een groot succes. De giften die tot nog toe zijn binnengekomen over treffen volgens hem alle verwach tingen. „Afrika Nu" is een actie van Memisa/Mensen in Nood, Novib- /Gast aan Tafel, het Nederlandse Rode Kruis, de Stichting Oecumeni sche Hulp, Artsen zonder Grenzen, Tearfund, Terre des Hommes en Unicef. Bijna helft gevangenen verslaafd DEN HAAG Totaal 44 procent van alle gedetineerden in Neder land is verslaafd. Van hen is 28,3 procent verslaafd aan heroïne en andere drugs, 6,5 procent aan uit sluitend cocaïne en 9,2 procent aan alcohol (tien glazen of meer per dag). De cijfers komen uit een enquête die dit najaar onder de medische diensten van alle in richtingen is gehouden. Directeur L.H. Erkelens van de direc tie gevangeniswezen van het ministe rie van justitie noemt het totale aantal „erg veel". Volgens hem slaagt het ge vangeniswezen er vrij goed in flessen buiten de deur te houden, maar met heroïne en cocaïine gaat dat moeilijker vanwege de kleine verpakkingen. Daarvoor moet heel rigoreus te werk worden gegaan. Het systeem van con trole-inspecties moet worden opge voerd, maar dat gaat ten koste van de leefbaarheid in de inrichtingen. Vol gens hem blijven er lekken, kieren en gaten, ondanks de toegenomen cel-in specties ook met hasj-honden. Volgens een woordvoerder van de werkgroep ex-gedetineerden heerst er in de gevangenissen „een levendige handel". De meeste verslaafden krij gen hulp van buitenaf. Zo wordt fami lie onder druk gezet geld over te ma ken. WHO tegen hogere maximum-snelheid DEN HAAG De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève betreurt het besluit van de Ne derlandse regering om volgend jaar de maxi mum-snelheid op autowegen te verhogen naar 120 km. per uur. Volgens de organisatie leidt elke verhoging van de officieel toegestane snelheid automatisch tot meer verkeersdoden. De WHO is bezig met een onderzoek naar de ge varen die het verkeer kan opleveren voor de volksgezondheid. Volgens een voorlopige schat ting kosten verkeersongelukken jaarlijks over de hele wereld aan anderhalf miljoen mensen het le ven. Verkeersongevallen vormen in de westerse industrielanden de belangrijkste doodsoorzaak voor jongeren. Voor personen boven 25 jaar be hoort het verkeer tot de top-vijf van doodsoorza ken. f' atsHAAG Belastingbetalers die {en beweging alsnog verzwegen 1Mfljnkomsten uit voorgaande vijf «opgeven, hoeven daarover geen jij Hg meer te betalen. Voorwaarde !2 wel dat de verzwegen bedragen 12 leer zijn dan 1000 gulden voor J3 f 3000 voor 1985 en 5000 voor n Voor '81, '82 en '83 geldt geen 12 lum. De soepeler regeling geldt io'oor verzwegen inkomsten die J6 e fiscus worden ontdekt. 12 i ïieze maatregel is staatssecretaris }4g van financiën tegemoetgeko- ïo an de wens van de Tweede Ka- 2*i zo snel mogelijk duidelijkheid zaak te verschaffen. Hij wil '«knollen 7 7 ME I/ANDAAG 1«Ï 'S MOOie ilEMfcaa. Wj*~7v ook zo snel mogelijk het overleg met de Kamer hervatten. In juli van dit jaar liet hij de volksvertegenwoordi ging nog weten dat burgers die vrijwil lig, maar voor 1 januari 1988, tot dan toe verzwegen rente-inkomsten opga ven bij de belastinginspecteur een na vordering van tien procent zouden ontvangen en geen boete. Normaal is de navordering 50 procent. Met ingang van volgend jaar zijn ban ken verplicht de fiscus informatie te verstrekken over de spaartegoeden van hun cliënten. Daartegenover staat een hogere vrijstelling: voor alleen staanden 1000 (was 700), voor ge huwden 2000 (was ƒ1400). Politie verhoort tientallen mensen HAARLEM - De politie heeft behalve de arrestatie van een 31-jarige man in de zaak Heijn ook al tientallen men sen verhoord. De verhoren vonden plaats naar aanleiding van tips van het publiek. Sinds het opheffen van de in formatiestop kreeg de politie 2200 tips, waarmee het totale aantal sinds 9 september naar de 4000 steeg. De politie verwacht nog een grote stroom tips per post te krijgen van mensen die er de laatste dagen niet in zijn ge slaagd het Haarlemse hoofbu- reau telefonisch te bereiken. Anderen hebben hun infor matie al via plaatselijke poli tiekorpsen aan de recherche in Haarlem doorgegeven. Een dag na het openstellen van een speciaal 06-nummer ble ken op sommige momenten nog altijd 700 mensen te wachten op verbinding, aldus de PTT. Naar aanleiding van een aan tal reacties van het publiek is aan korpsen in het land ge vraagd op bepaalde lokaties een kijkje te nemen. De poli tie wil niet zeggen of daarbij successen zijn geboekt. In Haarlem zijn permanent 25 rechercheurs bezig met het selecteren en verwerken van de binnengekomen tips. Men onderzoekt onder meer de verbanden tussen de zeventig verklaringen die betrekking hebben op de stem van één van de ontvoerders. Politie woordvoerder Geelof: „We hebben een aantal gelijklui dende tips, waarin telkens maximaal twee mensen meenden dezelfde persoon aan de stem te herkennen. We moeten met zulke tips zeer zorgvuldig te werk gaan. we willen uiteraard niet de verkeerde mensen benaderen. Het zal nog wel enige dagen duren voordat we concreet aan de slag kunnen. Het is een kwestie van elimineren van mogelijkheden. Het is in elk geval nog niet zo dat we twee of drie mensen op het oog hebben". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid van de CDA-aan hang wil af van de rege ringscoalitie met de VVD. Nog maar 46 procent van de christen-democraten vindt dat een volgend ka binet opnieuw met de li beralen gevormd zou moeten worden. In januari van dit jaar was nog 68 procent van de CDA'ers voor een hernieuwde sa menwerking met de VVD. Een onderzoek dat in opdracht van het weekblad De Tijd is gehoudert heeft dit uitgewe zen. Onder de VVD-aanhang is 71 procent voor een nieuwe coalitie met het CDA. Slechts elf procent van de liberalen wil deze combinatie inruilen voor een samenwerking met de PvdA. Bij de sociaal-demo craten zelf is 26 procent voor de combinatie met de VVD, 35 procent wil een regering PvdA-CDA. Van alle Nederlanders meent 52 procent dat het goed zou zijn als het CDA na de volgen de verkiezingen niet aan een kabinet deelneemt. Vooral bij de PvdA-aanhang leeft die wens (61 procent). Ook bij het CDA zelf meent echter 44 pro cent dat het goed zou zijn als de partij eens in de oppositie terecht kwam. Weekblad stopt met verkiezing politicus van het jaar ^ALECTENDESKUNDIGE: 5UWLEUSEN - „Het is ze- geen sterk oostelijk ac- j V', is de reactie van prof. ,e}drik Entjes uit Nieuwleu- J deskundige op het gebied rc, oostelijke en noordelijke f%cten, op de suggestie (eén de vele) dat één van de In-ontvoerders een Over use of Gelderse tongval hebben. ies zegt in de door de tele- 17 Jj en radio ten gehore ge- Ihte stem geen echte ken- ?®®ken van het oostelijk dia- te hebben herkend. „Het gelijke dialect wordt met Ie getypeerd door de hel- 3 o's en e's, terwijl ook het int op de laatste letter e dt gelegd. Dat hoor ik in de stem van deze man zeker niet terug", aldus Entjes. Hij tekent hierbij wel aan dat er al met al te weinig is gezegd door de telefonerende ont voerder om een definitief oor deel te vellen. „Het is meer een toevallige reeks van woorden". De dialeetdeskun- dige zegt het met name te zijn opgevallen dat de man achter vrijwel elke zin een vraagte ken plaatst, terwijl het niet om vragen gaat. „Dat is heel opmerkelijk". Prof. Entjes spreekt verder van „een zeer karakteristieke stem, die vrij herkenbaar is voor mensen die de man kennen". Hij sluit overigens niet uit dat er ge bruik is gemaakt van moder ne technieken om de stem een andere toon te geven. „Vingerafdruk" Hoe goed een kunstenaar als Robert Paul ook is in het imi teren van andermans stem men, in Wiesbaden zou hij binnen de kortste tijd rinke lend door de mand vallen. Het Bundeskriminalamt (BKA) dat hier is gevestigd heeft zich gespecialiseerd in het analyseren van stemmen en spraak. Een stem is net zo uniek als een vingerafdruk, hebben ze daar ontdekt. Wiens stem ook wordt geïmi teerd, hoe verdraaid er ook wordt gesproken, het BKA weet steeds de eigen „afdruk" van de gebruikte stem zicht baar te maken, dus ook van de Heijn-ontvoerder. Maar zonder eerdere afdruk en een naam kom je daarmee nog niet verder. Bij het BKA werken talen- en dialectenkenners die in veel gevallen alleen al bij het ho ren van enkele woorden kun nen zeggen uit welk land de spreker komt, en dan ook nog uit welk deel van dat land. En wanneer het om Duitsers gaat, neemt de nauwkeurig heid met sprongen toe. Soms zelfs zien de beambten kans aan iemands spraak te horen uit welk deel van welke stad hij of zij komt. Ook kunnen de deskundigen met een mar ge van hooguit enkele jaren zeggen hoe oud de spreker is; of dat een kunstgebit wordt gedragen of dat het gebit op bepaalde plaatsen niet com pleet is. Dank zij verfijnde elektroni sche apparatuur kunnen de BKA-speurders woorden, let tergrepen en zelfs afzonderlij ke klanken zichtbaar maken in gekleurde grafieken. De „vingerafdruk" van een stem is dan simpel te vergelijken met andere. De verfijnde me thoden werken overigens ook de andere kant uit. Een aantal keren is al dank zij de uit spraakgrafieken aangetoond, dat verdachten niet de ge zochte daders konden zijn. Een zeer bejaarde heer (of dame?) heeft gisteren in de Hortus Botanicus een liefderijke verzorging gekregen. Een van de oud ste planten ter wereld, de 450 jaar oude Encephalartos-Altenstei- nii, behorend tot de familie van de Cycaspalmen, is verpot. Met behulp van een vorkhefapparaat werd de 3 meter hoge plant uit het plantegat getild en van nieuwe aarde voorzien. De palm staat al 350 jaar in de Hortus. Een VOC-schip bracht de toen al hon derdjarige naar Nederland. FOTO: ANP DEN HAAG Minister De Koning van sociale za ken en werkgelegenheid vindt dat het emancipatie beleid op de ministeries veel te wensen over laat. Daarom is een herschik king van de middelen no dig, aangezien de departe menten tegelijkertijd voor de opgave staan hun per soneelsbestand af te slan ken en hun uitgaven te beperken. Na gesprekken met collega's is het De Koning opgevallen dat emancipatiezaken in de meeste gevallen zijn toege wezen aan functionarissen met vakspecialistische dan- wel zeer algemene beleids- of bestuurstaken. Emancipa- tietaken horen niet duidelijk in ^>un functie-omschrijving thuis. De Koning vindt dat dit alsnog moet gebeuren en indien noodzakelijk gepaard moet gaan met (bij)scholing. In de hogere beleidsfuncties op de ministeries is een aan zienlijke daling te zien van het aantal vrouwen. Om dit te veranderen moeten aan vrouwelijke ambtenaren in de lagere beleidsrangen vol doende doorstromingskansen worden geboden. Ook moeten meer vrouwen worden benoemd in externe adviesorganen, interdeparte mentale ambtelijke commis sies en regeringsdelegaties naar het buitenland, aldus De Koning. De minister wil tezijnertijd met de andere collega's na gaan of inderdaad op elk de- parament een eigen emanci- patie-subsidiebeleid tot ont wikkeling is gekomen. Zo lang dat nog niet het geval is zullen vernieuwende projec ten, na een experimentele periode, in de meeste geval len gezamenlijk worden gefi nancierd. In 1989 volgt dan een nieuwe serie gesprekken met de collega-bewindslie den, waarbij de nu gemaakte afspraken worden geëva lueerd. Directeur polakschoute/ecn: In goede nieuwe aarde DEN HAAG Het weekblad De Tijd is na twaalf jaar ge stopt met de organisatie van de verkiezing van de politicus van het jaar door parlementair journalisten. Hiertoe is beslo ten vanwege de steeds geringere belangstelling van de kant van de journalisten. Vorig jaar deed nog niet de helft mee. Bovendien was daarbij een groot aantal „flauwekul inzendin gen", aldus een woordvoerster van de redactie. Op de redac tie wordt nu aan een andere opzet van de verkiezing ge dacht. Recordomzet bloemenexport AALSMEER - De totale Nederlandse export van bloemen en planten heeft over 1987 de record-omzet van ruim vier miljard gulden gehaald. Ten opzichte van vorig jaar betekent dat een stijging van bijna 8 procent. De gemiddelde prijzen op de veilin gen lagen dit jaar lager dan in 1986, maar de omzet in gewicht verdubbelde. Algemeen is er in de bedrijfstak sprake van opti misme voor de toekomst. Vrouw gewond bij overval op supermarkt ROTTERDAM Bij een overval op een supermarkt in Rotter dam-west is gisteren een 26-jarige vrouw door een kogel afkom stig uit het vuurwapen van een van de drie overvallers gewond geraakt. De drie mannen dwongen de hoofdcassière tot de afgif te van 7.000 gulden uit de kluis. Vervolgens eisten zij van drie andere cassières de kassa's te openen. Op dat moment verscheen de bedrijfsleider. Daar schrok een van de overvallers zo van, dat hij een schot loste. Hij miste de bedrijfsleider maar raakte een 26-jarige klant uit Rotterdam in het rechter-bovenbeen. De da ders zijn nog spoorloos. naast haar eigen gegevens legt". Analoog aan de algemene eu forie over de overstelpende hoeveelheid tips die bij de po litie binnengekomen is, heerst in dit kantoor aan de Amstel opperste tevredenheid over de medewerking van het pu bliek. „Het medeleven van het publiek is geweldig, hoe wel natuurlijk niet elke tip even bruikbaar is. Tien pro cent van alle telefoontjes le vert een zeer serieuze notitie op, die wat ons betreft per se moet worden onderzocht door de politie. Per saldo is dat nog altijd een heel behoorlijke oogst", meent Polak Schoute. Ook vandaag nog verschijnen in Nederlandse, Duitse, Belgi sche, Franse en Britse dagbla den advertenties waarin in formanten wordt gevraagd te reageren. Over de tekst van de advertentie is, zo bevestigt Polak Schoute, door juristen dagenlang nagedacht. „Juri disch is de tekst waterdicht. Maar komt de zaak door in formatie van het publiek tot een ontknoping, dan zal al gauw discussie ontstaan over de vraag welke tips concreet tot de opsporing van daders of ontvoerde hebben geleid. Dat is een kwestie van serieuze beoordeling. De kans bestaat dat er op meer plaatsen tege lijk dezelfde informatie bin nenkomt". Mochten tips de zaak tot een oplossing bren gen, dan zal vrijwel zeker een verdeelsleutel moeten worden bedacht om de uitgeloofde be loning goed te kunnen uitke ren. ARJEN VAN DER SAR Skiballet at (Vervolg van de voorpagina) MSTERDAM Wat is tymooier dan het verdie- et|n van 1 miljoen gulden, lsjmpelweg" door het ntorbellen van een gou- l«n tip, als daarmee ook idig eens een ontvoerde n ij zou komen? Wie ieinkt dat geldzucht de etflen is dat de telefoons en het speciale tipnum- kr>r van het door Ahold ijsehuurde bureau Po- latSchoute/ECN rood- Ujeiend staan, die heeft 1st mis. Dat zegt althans trt heer P.H. Polak njioute, directeur van eit Amsterdamse bedrijf, wgens hem bellen de leste tipgevers met hu- initaire motieven, om tyte bewerkstelligen dat tut heer Heijn vrijkomt. uitgeloofde beloning is urlijk zeer hoog, maar die t in de gesprekken met ïgjevers vrijwel niet ter 'aeke", vertelt Polak Schou- 1(jj,Ik heb het idee dat het de a(£ste bellers niet uitmaakt a jr hun tip het eerst te- ^"ntkomt, bij de politie of bij nf Als er maar iets mee ge- jrt, lijken de meesten te (ken. Voor hen is het goed toeten dat de serieuze tips ons bureau binnenkrijgt ir de politie gaan". Met zes- mensen verwerkt het ex its- en taxateurskantoor Politiewoordvoerder Anne Geelof geeft tweemaal per dag het laatste nieuws over de tips die direct of via het door Ahold ingeschakelde experts- en taxateurskantoor PolakSchoute/ECN zijn binnengekomen. FOTO: ANP aan de Amstel de gegevens van de tipgevers, die in het kader van een vrijwel natio nale actie nog eens diep in het geheugen tasten om informa tie boven te halen die mis schien wel kan leiden tot de vrijlating van Gerrit Jan Heijn en als het even kan ook tot de opsporing van zijn ont voerders. Voor de Amsterdamse onder neming is het oplossen van vermissingen geenszins een nieuwe zaak, hoewel de be langrijkste activiteiten de schaderegelingen en taxaties van meer materiële goederen zijn. Daarbij gaat het meestal om opsporing van goederen die bij roofovervallen, bran den en diefstallen verloren zijn gegaan of zijn zoekge raakt. De opdrachtgever is meestal een verzekerings maatschappij of een recht streeks gedupeerde. De opspo ring van gestolen vrachtauto's en goederenpartijen en het achterhalen van dieven en brandstichters is echter wel even wat anders dan het as sisteren bij een ontvoerings zaak. „De overeenkomst is dat het in ieder geval nu ook weer een zaak is van groot belang", zegt Polak Schoute, die te kennen geeft zeer ver eerd te zijn met de opdracht om een rol te spelen in deze belangrijke zaak. Er is vol gens de directeur geen sprake van dat het bedrijf zelf op on derzoek uitgaat. „We registre ren de belangrijkste tips in de computer; de meeste gegevens gaan naar de politie, die ze Hoog in de Oostenrijkse Alpen bij Zeil am See ligt nog genoeg sneeuw voor een dolle ski ochtend voor de familie van prinses Margriet. Het leverde ddeze balletopname op met v.l.n.r. prins Floris, Pieter van Vollenhoven, prins Bernhard, prinses Margriet, prins Pieter en prins Maurits. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3