Aanhouding in zaak-Heiin 3 5 12 13 Radio 11 fscheid van slachtoffers ceiienbrand POLITIE PAKT 31-JARIGE MAN Libië en Iran ruilen wapens Extra straf voor Rijnsburger VANDAAG Woensdag 30 december 1987 79e jaargang no. 23999 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofi Pers, Apolhekersdiik 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrndag van 18 00-19 00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248 Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0.64 per mm. kleintiesf 0,45 per mm n speciale postzegel >or 50-jarige Beatrix HAAG De PTT heeft op dringend ?k van koningin Beatrix afgezien van •oornemen om volgend jaar een speciale zegel met haar beeltenis uit te geven ter eenheid van haar vijftigste verjaardag op nuari. „Men kan dit verzoek het best uit en als een uiting van bescheidenheid", zei woordvoerder van de PTT vanmorgen, coningin heeft wel een alternatief aange- en: zij zou graag zien dat in plaats van verjaardagspostzegel een zegelserie met erne kunst wordt uitgegeven. „Die wens in lijn met haar hobby", aldus de PTT- rdvoerder. De PTT heeft daarom beslo- enkele kunstenaars van de Cobra-groep Lucebert) opdracht te geven een serie !t-postzegels te ontwerpen. Naar ver- iting is deze serie in de zomer gereed. Haagse topambtenaar geweerd als advocaat DEN HAAG De voormalige topambte naar bij het ministerie van sociale zaken, mr. L. Voogd, mag zich vooralsnog niet als advocaat en procureur in Den Haag vesti gen. De Raad van Toezicht van de orde van advocaten in het arrondissement Den Haag heeft zich tegen de beëdiging van Voogd verzet. De jurist en zijn vrouw zijn in op spraak gekomen wegens de ontruiming van hun Amsterdamse woning, waarbij een knokploeg tegen de krakers werd ingezet. Sinds die affaire geniet Voogd wachtgeld. De vroegere topambtenaar had bij de Haag se rechtbank een verzoek ingediend om als advocaat beëdigd te worden. Voogd kan overigens beroep aantekenen bij een lande lijk orgaan van de Orde: het Hof van Disci pline in Utrecht. Deense kaas uit de handel wegens besmettingsgevaar KOPENHAGEN De Deense overheid heeft kaas van het type Danish Blue uit de handel geno men, omdat in een partij bestemd voor Finland de bacterie „Listeria" gevon den is. Het gaat om twee merken: Opus en Crème Royale. Beide kazen ko men uit de Klank-fabriek in Aarhus. Onduidelijk is nog in welk mate deze Deense kaas in Nederland wordt verkocht. Een woordvoerster van het ministerie van volksgezond heid in Rijswijk verklaarde gisteren dat importkaas steek proefsgewijs wordt gecontro leerd. Wel bestaat er ver scherpte aandacht voor listeria in kazen, doordat deze bacterie ook in Frankrijk en Zwitser land aangetroffen is. De bacterie kan bij mensen hersenvliesontsteking veroor zaken. Vooral baby's, zwange re vrouwen en oude mensen zijn gevoelig voor de infecte rende werking van de listeria. Zij gedijt alleen in zachte ka zen. In de harde Nederlandse kaas heeft de bacterie geen schijn van kans, aldus een woordvoerder van het pro- duktschap voor zuivel. De listeria nestelt zich via vee voer en slootwater in de inge wanden van koeien, waarbij zij „spontane abortussen" kan opwekken. Dit jaar zijn in De nemarken twintig mensen be smet door de listeria. Gemid deld overlijdt een kwart tot een derde van de geïnfecteer- den aan listeriose. Veel bewolking en af en toe regen. In de loop van de mid dag enkele opklaringen en mogelijk een bui. Temperatu ren rond 10 graden, daarna iets dalend. Zuidwestelijke wind, toenemend tot krachtig. Zon op: 08.49; onder: 16.36; hoog water Scheveningen: 12.17, laag water: 07.54 en 20.17. Lancering shuttles opnieuw uitgesteld WASHINGTON Pech, tegen- slag en ellende blijft het Ameri kaanse ruimteprogramma achter volgen. Gisteren moest de voor 2 juni 1988 geplande lancering van twee bemande space-shuttles voor de zoveelste keer uitgesteld worden, omdat bij een proeflance- ringen storingen aan een motoron derdeel aan het daglicht waren ge treden. Volgens NASA was een zestig centimeter groot stuk van één van de uitlaten afgebroken. Sinds de ramp'met de Challenger op 28 januari 1986 is er geen shutt le meer in de ruimte geweest. Hoe lang het uitstel zal duren is nog niet duidelijk. egenwoordigers van brandweer- complex van het hoofdbureau van poli- in de Immanuelkerk in Den Haag een sen uit het hele land waren vandaag tie. 'De belangstelling in de aula van het uitvaartdienst gehouden, waarbij de Die vezig bij de crematie van de Haagse crematorium Ockenburgh was enorm. Haghesanghers afscheid namen van La dweerlieden F.C.J. La Haye (38) en Er heerste een sfeer van grote versla- Haye, die twintig jaar lid was van het de Ruiter (28), die eerste kerstdag genheid. Voor hoofd brandwacht La koor. ivamen bij de brand in het cellen- Haye werd voorafgaand aan de crematie foto: cees verkerk HAARLEM De politie heeft gis teren een 31-iarige man aangehou den van wie het sterke vermoeden bestaat dat hij betrokken is geweest bij de voorbereiding van de plannen om Gerrit Jan Heijn te ontvoeren. De aanhouding is verricht naar aan leiding van tips die al enige tijd ge leden bij de politie zijn binnengeko men. De man werd al enige tijd door de poli tie in de gaten gehouden, maar de aan houding is pas gisteren verricht omdat in een eerder stadium het leven van de ontvoerde Ahold-topman gevaar zou kunnen lopen. De man wordt morgen voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hij ontkent elke betrokkenheid bij de ontvoering. Op zich is de voorbereiding van plannen tot ontvoering niet straf baar, echter wel als deze plannen over eenkomst vertonen met de feitelijke gang van zaken. En dat is volgens poli- tie-woordvoerder Anne Geelof het ge val. De politie van Haarlem heeft melding gemaakt van diverse pogingen om de familie Heijn tot afgifte van het tweede deel van het losgeld te bewegen in ruil voor vrijlating van Gerrit Jan Heijn. Het ging hierbij zeker niet om de ont voerders van Heijn. Ook zijn er pogin gen geweest om de familie af te persen na de oproep die mevrouw Heijn via de televisie tot de ontvoerders richtte. Er is een man aangehouden uit de verzeke ringswereld die gepoogd heeft om de fa milie op te lichten voor 60.000 gulden in ruil voor informatie over de ontvoering en ontvoerders. Ook werd nog een po ging gemeld waarbij het ging om zeven ton. De aangehouden verzekeringsman heeft een bekentenis afgelegd, maar omdat hij geen strafblad heeft is zijn voorlopige hechtenis niet verlengd. De politie van Kampen onderzoekt van daag de plaats waar een paragnost „in een visioen" het stoffelijk overschot van Gerrit Jan Heijn heeft zien liggen. Pagina 3: Politie verhoort tientallen mensen aël gaat lestijnen :h uitwijzen UZALEM Het Is- sche kernkabinet t zich vandaag beraad de uitwijzing van itijnse jongeren, die i worden verdacht zij een leidende rol •en gespeeld bij de re- f protestgolf in de be- gebieden. Alleen de ngen over het tijdstip omvang van de uit- figen lopen uiteen. voorgenomen uitwijzin- onder meer kritiek gele- Öoor de VS, die vrezen e straf nieuwe rellen zal ken. Minister van defen- ibin zei op de hoogte te 'an de bezwaren in het lland, maar hij liet weten 11e rechtsmiddelen tegen Palestijnse jongeren in overwogen, inclusief zing. Ook premier Sha- af aan dat hij de Ameri- e kritiek naast zich neer ilestijnse advocaten van Igeren weigeren mee te in aan de militaire pro- i waarin de beklaagden it moeten staan, omdat fcëlische jusititie tal van rechten van hun cliën- et voeten treedt. Eerder i advocaten in de Gaza- al tot een boycot over- a en vandaag hebben a's in het gebied van de ■fjke Jordaanoever zich Hg aangesloten. Geblindoekte Palestijnen wachten in een autobus op hun berechting in Nablus. indstichter kreeg aansteker van familie" HAAG De 17-jarige arrestant die op Eerste Kerstdag stichtte in het Haagse hoofdbureau van politie, had een •ker in zijn cel. Die aansteker blijkt hij eerder die dag van ■"B te hebben gekregen. Dat is getieurd op het politiebureau i Neherkade, waar de jongeman werd verhoord en door milielid bezocht. door de advocate van de jongen, mevrouw B. Cjalk-Davidson, bevestigd. De Haagse politie weigert een le reactie op deze berichten. Men wacht op de uitslag van pende onderzoek. rocate zegt „wilde verhalen", als zou de jongen een aanste- in een rechercheur hebben gekregen, te willen ontzenu- Pf de aanwezige rechercheur ook daadwerkelijk gezien jfat de familie behalve wat kleding ook een aansteker gaf, :eniet zeker. „Maar ik ga er wel van uit dat de recher- •Wist dat de jongen de aansteker en sigaretten had". Terug- Itht naar zijn cel in het hoofdbureau zou de 17-jarige niet tijn gefouilleerd. LONDEN Iran is met Libië overeengeko men chemische wapens te leveren in ruil voor Sovjetrussische Scud-B raketten leveren, zo schrijft de Britse krant Independent vandaag. De krant baseert zich op welingelichte bronnen in Tripoli en in Teheran. Volgens de bronnen van de Independent heeft Iran drie nieuwe ty- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii pes chemische mortiergranaten en raketten ontwikkeld, die kunnen worden ingezet tegen schepen, tanks en militaire eenheden. Libië wil de chemische wapens inzetten in de strijd tegen het buurland Tchad. De Scud-B raketten die Iran zou ontvangen, heeft het land eerder inge zet voor aanvallen op de Iraakse hoofdstad Baghdad. RIJNSBURG/DEN HAAG De 27-jarige Rijnsburgse kluis- kraker is in hoger beroep tot 18 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest ver oordeeld. Dat werd gisteren besloten door het Haagse ge rechtshof. De Rijnsburger was in hoger beroep gegaan tegen zijn vonnis van 15 maanden gevangenisstraf. De Rijnsbur ger was tot deze straf veroor deeld omdat hij samen met en kele vrienden in '85 en '86 een serie kluiskraken had ge pleegd. Inmiddels had de 27- jarige man werk en geen con tact meer met zijn oude kame raden. Vijftien maanden ge vangenisstraf betekende dat de Rijnsburger zijn baan zou kwijtraken. In hoger beroep wilde hij zijn straf omgezet hebben in dienstverlening. Ook wilde hij 20.000 gulden schadevergoeding betalen. Eventuele gevangenisstraf wilde hij in een rustige perio de uitzitten. De officier van justitie ging hier tijdens de zit ting niet op in en eiste voor de tweede maal twee jaar gevan genisstraf. Vervalsing uitliefde MÜNCHEN Een Westduitse blondine aan gene zijde van de veertig is door baar hang naar eeuwige jeugd bij de recht bank in München beland. Zij had het jaar van haar geboorte 1944 in haar pas veran derd in 1954, zei zii gisteren „omdat ik mijn leeftijd wilde aanpassen aan mijn uiterlijk". De gescheiden vrouw was tot vervalsing aangezet door een losse opmerking van haar 25- jarige vriend over „ouwe wij ven van boven de 40". De ver valsing kwam aan het licht toen een vrouw met naam en ook nog het valse geboortejaar 1954 als bedriegster op een op sporingslijst bleek te staan. De blondine kreeg een boete van 2.400 mark. 14 PAGINA'S „Tipgevers bellen niet voor't geld" Rabbijn: Ik waarschuw liever te veel en te vroeg Nederlanders urenlang in de rij voor de skilift Balancerende Gorbatsjov toont n zich een ..good guy" I Burgemeester Goekoop van Leiden: „Veel spectaculairs is er in '87 niet gebeurd" Voorschoten moet busbaan aanleggen Jan van Zijp legt Leidato bestuurlijk naast zich neer (ADVERTENTIE) Op donderdag 31 december, oudejaarsdag, zullen onze kantoren 's middags om 16.00 uur GESLOTEN zijn. Direktie Sijthoff Pers „....Het Binnenhof, de Haagsche Courant, de Delft- se Courant, de Westlandse Courant, de Leidse Courant, het Leids Dagblad, de Goudsche Courant, Het Binnenhof....". Wie wel eens naar Radio West luistert, hoort ze tussen vijf en zes uur 's avonds allemaal achter elkaar opnoemen voor de rubriek: wat melden vandaag de regionale dagbladen? Na tuurlijk is vandaag ook weer het opmerkelijkste re gionale nieuws uit de Leidse Courant geciteerd. Aardig, natuurlijk, maar zoiets vluchtig horen cite ren via de radio is wel behelpen. Natuurlijk kunt u het beter zelf in de krant lezen. Zoals u nu ook doet. Als abonnee of als losse-nummerkoper. In dat laatste geval is 't misschien het overwegen waard een abonnement te nemen. Dan weet u al wat Ra dio West straks gaat zeggen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Cetdóe SouAont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1