faCuiócSomcuit L Veel spectaculairs is er in '87 niet gebeurd STAD OMGEVING Minibankschroef Ik heb het ïer uitermate naar mijn zin" Radio-activiteit bezorgt keuringsdiens veel werk Universiteit pas in 1993 uit de schulden WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 PAGINA 11 Blaue Funken ïaïar Leiden res. nniEN Carnavalsvereniging De e Funken uit Krefeld wordt zater- januari om 14.30 uur door burge- e-jter C Goekoop ontvangen op het £e stadhuis. Ook de eerste burger Duitse zusterstad zal daarbij aan zijn.'s Avonds is er eèn nieuw- 1 van de Leidse Hutspotten in het .ius Clubhuis aan de Lange Mare. jenTwordt onder andere de Jaarorde iaa.de Hutspotten uitgereikt. Zondag- Ti ien wordt het ontbijt genuttigd met litse feestgangers, waarna zij weer i naar Krefeld. Zondag 3 januari de Leidse carnavalsvereniging ■*e Nieuwjaarsreceptie in het Antonius mis van 14.30 tot 16.00 uur. Nieuw onderkomen voor Prof.Vliegenthartschool LEIDEN Het nieuwe onderkomen van de professor Vliegenthartschool voor voortgezet speciaal onderwijs aan de Da Costastraat in Leiden, wordt vrijdag 15 januari 1988 om 15.00 uur door professor dr. K. Doornbos officieel geopend. Sinds maandag 26 oktober is het nieuwe gebouw in gebruik. Het oude gebouw aan de Zuidsingel was sinds de oprichting van de school in 1973 al in slechte staat. Het gebouw aan de Da Costastraat is een voormalige ba sisschool en is door verbouwing en vooral door nieuwbouw geschikt ge maakt voor het speciaal onderwijs. Aan het bestaande gedeelte zijn een gym zaal. een grote hal, twee lokalen en di verse kleinere ruimtes toegevoegd. Op dit moment maakt de school nog ge bruik van een dependance. Selectie voor Camel Trophy LEIDEN Zestig inwoners van de pro vincies Zuid-Holland en Zeeland doen zaterdag 9 januari mee aan de voorse lectie om een plaats in het Dutch Camel Trophy Team 1988. Deze wedstrijd heeft twaalf teams uit verschillende landen aan mee. De zestig geselecteerden beho ren tot een groep van driehonderd die uit andere provincies komen. Hieronder bevinden zich een aantal streekgenoten. Zo zijn P. Lips en J. Paulides-uit Wasse naar bij de voorselectie. Ook W. Ver geer uit Zevenhoven, W. van Vliet uit Rijnsburg, M. Wolthuis uit Leiden en de Katwijkers A. Krol en J. Verloop beho ren tot de selectie. Ruiten van rondvaart boot stuk geschoten LEIDEN Tien ruiten van een rondvaartboot, die lag afgemeerd in de Haven, zijn gister ochtend om kwart over tien kapot ge schoten met een luchtdrukwapen. De schade bedraagt 3.000 gulden. De da der kon niet worden achter haald. Vuurwerk in beslag genomen LEIDEN De Leidse po litie heeft gisteren in to taal 570 rotjes in beslag ge nomen van Leidse jeugd, 's Ochtends en 's middags moesten in totaal vier jon gens van 14 tot 16 jaar hun vuurwerk inleveren, dat zij afstaken in de Peli kaanstraat. Twee jongens van 12 en 13 jaar zorgden op de Sweelincklaan voor overlast. Ook zij moesten hun rotjes afgeven aan de politie, die gisteren zeven tig klachten binnenkreeg over lawaaioverlast door vuurwerk. Beroep AbvaKabo op gemeenteraad in kwestie EHD LEIDEN De AbvaKabo doet een laatste beroep op de Leidse gemeenteraad om de Eer ste Hulp Dienst (EHD) niet onder te brengen bij het particuliere ambulancebedrijf van De Jong, maar bij de Leidse brandweer. Het colle ge van B en W stelt de raad voor de EHD te privatiseren, omdat volgens haar daarmee de kwaliteit van de hulpverlening wordt veilig gesteld en de beoogde bezuiniging van twee ton wordt gehaald. In de brief aan de raadsle den stelt de AbvaKabo dat het college de za ken onjuist voorstelt. De bond meent dat niets kan worden aangemerkt op haar alternatieve begroting en meent dat de kwaliteit zeker blijft gehandhaafd. Bovendien wil een meer derheid van het personeel naar de brandweer. Kies schiet los: auto tegen boom LEIDEN Een kies die gisteren plotseling losschoot uit het gebit van een 38-jarige automobiliste uit Boskoop was de oorzaak van een slippartij op de Kanaalweg De vrouw reed in de richting var de Hoge Rijndijk toen zij tei hoogte van de kruising met de Roomburgerlaan opeens de kief uit haar mond verloor. De vrouw schrok hevig, raakte even buiter bewustzijn en slipte daardoor naar de overzijde van de rijbaan Daar kwam zij tegen een boom tot stilstand. De vrouw bleef on gedeerd en kwam na de botsing weer bij kennis. De auto werd zwaar beschadigd. )IT JAAR GEEN ONE-MAN-NIEUWJAARSSHOW BURGEMEESTER Hf LEIDEN Gevraagd faar de hoogtepunten jan dit jaar, moet burge- ieester C. Goekoop het itwoord schuldig blij- n. Nadat hij enige tijd ijgend om zich heen >eft gekeken in zijn ka ler in het stadhuis, zegt ij, bijna verontschuldi- nd: „Het is een rustig lar geweest. Een jaar inder grote spectaculai- gebeurtenissen. Ik kan iJfe zo snel niets bijzon- rs herinneren". Waar- ee hij een verklaring eft voor het feit dat hij ch óp de nieuwjaarsre- jnfeptie van de gemeente iden ditmaal zal be rken tot de traditione- heilwens. Een vervolg ssjp de succesvolle one- an-show bij het prille ■gin van dit jaar zit er iet in. ■I^et bericht dat burgemeester aoekoop het succesvolle op- _teeden in de Leidse schouw- -||r° tijdens de laatste nieuw jaarsreceptie geen vervolg wil geven, was voor velen een teleurstelling. Goekoop bezit een kwaliteit die vele hoogwaardigheidsbekleders node ontberen: hij heeft ge voel voor humor en kan daar op een aansprekende manier gebruik van maken. Als voorzitter van de gemeente raad en het college van B en W is hij bovendien uitste kend op de hoogte van wat zich in de Leidse politiek af speelt en dat leidde in januari lot een one-man-show die de genodigden bijzonder waar deerden. Zelfspot sloot hij daarbij niet uit. „Zo'n verhaal kun ie niet elk jaar houden", verklaart Goe koop. „Er moeten voldoende teksten zijn en je moet voor komen dat slijtage optreedt. Ik heb geprobeerd mijn ver haal in de loop der jaren op te bouwen, nu is het tijd voor een rustpunt. Volgend jaar, met frisse moed en nieuwe creativiteit, zien we wel ver der". Het gebrek aan inspiratie om het afgelopen jaar in een lu dieke toespraak samen te vatten betekent uiteraard niet, dat de burgemeester daar geen herinneringen aan heeft. Al blijft het opvallend hoe traag die boven komen borrelen. Kwalificaties als „heel goed", „heel plezierig" en „erg blij" past Goekoop toe op de start van de tweede fase van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis, het besluit van TNO om alle medische onderzoekscentra in Leiden te huisvesten en de daadwerkelijke start van de restauratie van het Pesthuis. In één adem voegt hij daar de inrichting van het mu seum Boerhaave en het 150- jarig jubileum van het gron dig opgeknapte museum van Volkenkunde aan toe. „Tragisch" noemt Goekoop het omzagen van de oude bruine beuk in de Hortus. „De Hortus moet het voorlo pig met een klein beukje doen", lacht hij de teleurstel ling voorzichtig weg. Aan het besluit de 44 woningen aan de Morsweg IV te slopen, heeft Goekoop gemengde ge voelens overgehouden. „Jam mer dat dat gebeurt in deze tijd van woningnood, maar ik besef dat het leefklimaat daar niet optimaal was". „Ik vind trouwens dat dat gebied uit stedebouwkundig oogpunt bepaald niet mooi wordt, nu er bedrijven worden geves tigd. De oevers van de Rijn zou je onaangetast moeten la ten en met meer groen moeten omkleden. Dat is een fraai gezicht. Vooral vanaf het water, als je er langs schaatst". Goekoop zelf kwam dit jaar twee maal nadrukkelijk in het nieuws. De eerste keer toen hij het plan van politie commissaris H. Mostert ver dedigde om eventueel came ra's te installeren op onbe waakte, sociaal onveilige- plaatsen als de Haarlemmer straat. Later nog eens toen een rel ontstond over zijn be taalde en onbetaalde neven functies, al dan niet uit hoofde van zijn burgemees terschap. Het CDA, maar vooral D66 vond dat Goe koop zijn burgemeesterstaak verwaarloosde door zijn als maar groeiende hoeveelheid •bijbaantjes. „Als straf" moest hij de verdiensten daarvan maar in de gemeentekas stoppen, redeneerde D66. Die laatste gebeurtenis vond en vindt hij „overdreven". „Ik had niets te verbergen en verdien er ook nauwelijks burgemeesterswerk altijd voor. Zodra dat meer tijd vraagt, schieten de neven functies er bij in". Goekoop verheelt niet dat hij steeds meer bijbaantjes heeft geac cepteerd, omdat de gemeen teraad zijn werkzaamheden wenste te beperken en hij zich verveelde. Zo aanvaard de hij dit jaar het voorzitter schap van de Monumenten- raad. „Als ik die functies niet zou hebben, had ik mijn drei gement om iets anders te gaan doen wellicht al uitge voerd. Deze combinatie be valt me echter prima. Ik blijf voorlopig dus nog burge meester van Leiden". Wat de affaire met de came ra's betreft, houdt Goekoop vast aan zijn standpunt dat dat „niets bijzonders is". „Waarom zou je die dingen niet ophangen op plaatsen waar de burger wil dat be veiligd wordt", vraagt hij hardop. „Het gaat er niet om mensen te bespioneren. We zullen echt nooit de hele Haarlemmerstraat vol met camera's hangen. Of we ze moeten installeren, is ook nog de vraag". Voorlopig is Goekoop: „Als ik die nevenfuncties niet zou hebben, had ik mijn te gaan wellicht al uitgevoerd". met een licht verwijtende on dertoon. „In de Haarlemmer meer en op Schiphol is echt nog wel werk; dat is maar een kwartier sporen. Dat mag toch geen probleem zijn? In de kamer naast mij wer ken vier mensen: uit Voor schoten, Noord wijk. Alphen en Leiden. Blijkbaar hoeft de afstand tussen woon- en werkplaats geen bezwaar te vormen". Volgend jaar moeten drie za ken uit het Leidse straat beeld verdwijnen, zegt Goe koop: de hondepoep („En nu eens écht helemaal weg"), grafity en de rolluiken uit de Haarlemmerstraat Op het politieke vlak zit de burge meester niet te wachten op een nieuwe discussie over de het nog lang niet zo ver". Geen terugblik op het oude jaar zonder een vooruitblik op het nieuwe. Het wensen- lijstje van Goekoop is be perkt. „Kleine wensjes", noemt hij ze. „Want je moet realistisch blijven". Als eerste noemt de burgemeester het bouwen van meer woningen. „We hebben nog altijd te veel woningzoekenden, waarvoor we veel te weinig kunnen bouwen: de helft van wat we hebben aangevraagd','. Ande re wensen: de komst van meer bedrijven („Een bedrijf uit het verre Oosten hoort hier gewoon thuis") en een gedegen aanpak van de werkloosheid. „Ik snap niet dat die in Leiden nog altijd zo hoog is", zegt Goekoop dreigement om uit Leiden weg FOTO: WIM VAN NOORT sluitingstijden van de cafés, maar ziet hij de discussie over versoepeling van het erfpachtsysteem met veel be langstelling tegemoet. Eén wens lijkt bijvoorbaat niet haalbaar: het weer openstel len van de Breestraat. Tenslotte wenst de burge meester de Leidse bevolking voor 1988 „een goede gezond heid" en zieken „een goede verzorging door de gezonde samenleving". „Absoluut niet niet volgens het principe van de zorgzame samenleving van het CDA, maar door hulp van professionele en vrijwillige krachten. Het één zonder het ander zou tot een buitengewone, zelfs beangsti gende verschraling leiden". ^^IETE^SVEL^^ 4RSTE STUDENT IN KOOPWONING AAN MORSWEG DEN Negen dagen n verhuisde Rob van het barakken- lex aan de Oude iburgerweg naar de iweg. Een speciale [uizing, omdat de 24- student de eerste w iner is van één van ndj£ huizen aan de Mors- IV, die de gemeente [aan slopen. De hui- lie voor die tijd leeg |en te staan, stelt de ente gratis ter be king aan de Stichting Studentenhuisves- (SLS). Na ruim een zegt Rob Stoop over ieuwe woning: „Het t ideaal voor mij. Ik hier het liefst mijn studententijd blijven Maar dat zit er he bniet in". reugde van Stoop heeft 'lillende redenen. Toen 1981 rechten ging stude- Leiden, betrok hij al n kamer in het barak- .mplex aan de Oude lurgerweg Daarvoor had aanden bij een hospita d. „De sfeer aan de Rijnsburgerweg was pri- zegt hij. „Maar het wo- vas geen pretje. Mijn ka- was klem: 3 bij 4 meter In ik had daar ontzettend I last van overvliegende «tuigen van vliegveld Val- Jurg De herrie was wer- k gigantisch, het glas B letterlijk te trillen in je We zeiden vaak tegen el- P vandaag mag er één op nfhegveld neerstorten, dan jen wij tenminste even I Naar de radio luisteren Ldaar vrijwel onmogelijk: >n de volledige gesprekken in piloot en luchtverkeers- volgen Die drongen Irsum gewoon weg", '.ch genoeg worden de cn aan de Morsweg juist fiflopt vanwege de geluidso- »sf die de treinen tussen Leiden en Den Haag veroorza ken. Het spoor wordt in de naaste toekomst verdubbeld. Voor de Leidse gemeenteraad was de combinatie van ge luidsoverlast van treinen en autoverkeer op de Dr. Lely- laan, en de geïsoleerde ligging van dit stuk van de Morsweg aanleiding de 44 woningen te kopen en te slopen. Een opera tie die zeven miljoen gulden kost. Er moeten in de toe komst bedrijven worden ge vestigd, waaronder mogelijk de Leidse Betonmortelcentra- le. die voor veel overlast zorgt aan de Zoeterwoudseweg. Telefoontje Stoop: „Geluidsoverlast en tril lingen? Ik heb er nog niets van gemerkt. Er rijden hier per kwartier vier treinen langs, maar hoor jij ze? Mis schien heb ik toevallig een goed huis getroffen, of komt het doordat ik vroeger in Roosendaal ook bij een spoor lijn heb gewoond. Ik heb er in elk geval totaal geen last van en de glazen in mijn kast rin kelen hier in elk geval niet". Het telefoontje van de SLS kwam totaal onverwacht voor Stoop. „Woensdagochtend werd ik gebeld. Na een kort gesprek met de Stichting ben ik de volgende dag al begon nen met de verhuizing. Ik vond het schitterend. Na ruim vijf jaar in dat kleine kamertje te hebben gewoond zit ik nu in deze volledige benedenverdie ping hier", kijkt Stoop uiterst tevreden om zich heen. „Voor al die haard, die vind ik schit terend. Die gaat op oudejaarsa vond beslist aan". Toch heeft Stoop meerdere ge brek ontdekt aan het huis: „Het is slecht onderhouden. Alleen het verfwerk was nog goed. Ik heb uren staan schu ren om het houtwerk schoon te krijgen. De deuren sluiten niet goed, er zitten barsten in het plafond en er ontbreken plinten. Maar daar ga ik niets aan doen. Tenslotte zit ik hier waarschijnlijk niet langer dan twee jaar". De gemeente denkt dat het wel eens twee jaar kan duren voordat de laatste bewo ners zijn vertrokken. Ambte naren zijn nog in onderhande ling met een twaalftal bewo ners over aankoop van hun huis. Een aantal heeft aange kondigd in geen geval weg te willen. Het gaat om bewoners van huizen die niet langs de spoorlijn staan en daar geen hinder van ondervinden. Die bewoners moet de gemeente onteigenen, wat naar schatting een jaar in beslag neemt. De gemeente probeert dat echter zo lang mogelijk uit te stellen. Kamertjes Zolang het nog duurt, kan de SLS van de sloopwoningen ge bruik maken. De gemeente stelt de huizen gratis beschik baar, de studenten betalen aan de SLS een relatief lage huur in de vorm van een onkosten vergoeding voor gas. electra en water, en aanpassingen die moeten worden gepleegd om meerdere studenten in één huis te kunnen laten wonen In tegenstelling tot eerdere plannen wordt niet één huis dichtgespijkerd of gesloopt voordat de gemeente kan gaan slopen. Volgens Stoop wil de SLS de huizen vooral ter be schikking stellen aan mensen die weer gaan studeren. Hijzelf stopte in 1983, maar pakt de draad in augustus 1988 weer op als hij verpleegkunde gaat studeren. Op de twee kamers op de verdieping boven Stoop karnen twee andere studenten te wonen. „Waarschijnlijk eer stejaars, want alleen die willen genoegen nemen met die klei ne kamertjes", verwacht hij. „Het zou het mooist zijn als ik tot het einde van mijn studie hier kan blijven wonen, maar dat zit er helaas niet in. Ik hoef me daar overigens geen zorgen om te maken omdat mij vervangende woonruimte is gegarandeerd als ik hier weg moet", zegt Stoop. Het huurcontract, dat Stoop door de feestdagen overigens nog niet heeft getekend, is een zo genaamde gebruiksovereen- komst met een opzegtermijn van waarschijnlijk drie maan den. De studenten kunnen geen beroep doen op huurbe- scherming en zijn verplicht binnen die periode te verhui zen zodra de gemeente dat wil. Voor wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) was dat de aanleiding om in te stemmen met de tijdelijke bewoning door studenten. Die levert de gemeente het voordeel 'op dat zij de zeggenschap over de huizen behoudt. De huizen kunnen niet worden gekraakt en de buurt verpaupert niet. Dat is ook een belangrijk voor deel voor de mensen die nog niet zijn verhuisd. Het bewo nerscomité liet eerder al horen van harte met die tijdelijke op lossing in te stemmen. Voor de SLS betekent die een zeer welkome verlichting van de kamernood. die dit jaar tot een absolute recordhoogte is geste gen. PI ETER EVELEIN LEIDEN Het tekort van de Leidse Universiteit zal pas in 1993 geheel zijn weggewerkt. Dat schrijft het college van be stuur van de universiteit in de nota Beleidskaders 1988-1992. Het verwachtte tekort aan het eind van dit jaar is tien miljoen gul den. Dat loopt in 1988 op tot 14 miljoen gulden en in 1989 tot 15 miljoen. Pas in 1990 zal naar verwachting het tekort gaan afne men. De financiële problemen van de Universiteit zijn de laatste tijd uitvoerig onderwerp van overleg geweest, zowel binnen de universiteit, als met het ministerie van Onderwijs en Weten schappen. Minister Deetman heeft namelijk in zijn Hoger On derwijs Onderzoek Plan (HOOP) de Universiteit minder geld toegekend dan was verwacht. De minister bleek echter niet be reid dat plan aan te passen aan de Leidse situatie LEIDEN/HAARLEM De ramp in Tsjernobyl heef een duidelijk stempel gedrukt op het werk van de Haarlemse Keurings dienst voor Waren, die ook Leiden, Duin- en Bol lenstreek en de Rijnstreek tot zijn werkgebied re kent. Na het ongeluk met de kerncentrale is extra aandacht besteed aan groenten en andere voe dingsmiddelen. Vooral spinazie, wild en sommige kruiden, bleken te sterk besmet te zijn. Berichten over besmettingen in Noord-Turkije, waren aanleiding voor het on derzoeken van produkten uit dat gebied. Thee, maar ook hazelnoten uit die streek werden in grote hoeveelheden in beslag genomen omdat ze te ra dio-actief bleken te zijn. De keuringsdienst heeft ook onderzoek gedaan naar fri tuurvet en -olie. Daarbij bleek dat van 59 monsters bijna de helft (42 procent) niet meer aan de gestelde eisen voldeed. Vet gaat vooral in kwaliteit achteruit als het te heet wordt, bij meer dan 200 graden ont staan voor de mens schadelijke verbindingen. In 19 procent van de gevallen bleek de ge- bruikstemperatuur boven de voorgeschreven 190 graden te liggen. De keuringsdienst uit kritiek op het in het verslagjaar toe nemende verschijnsel van zelfbedieningssystemen voor snoep, boterhamstrooisel en dierenvoedsel. Dergelijke sy stemen, waarbij mensen in winkels zelf met lepels artike len opscheppen en afwegen, zijn volgens de keuringsdienst uit hygiënisch oogpunt onge wenst. Daarbij wordt gewezen op de mogelijkheid dat vol wassenen en kinderen met hun handen aan eetwaren ko men of snoep terugleggen. Dat brengt het risico van besmet ting met zich mee. De Haarlemse dienst vierde in 1986 zijn 75-jarig bestaan en werd bovendien een rijks dienst, na tot dan toe onder ge meentelijk beheer te hebben gevallen Inspecteur brandt broek bij test van vuurwerk LEIDEN/HAARLEM Vooral bij matjes met knallend vuurwerk blijken, als ze worden afgestoken, de stukken er letterlijk af te vliegen. Delen ervan vliegen tot vijf a zes meter in de rondte. Dat constateert de Haarlemse Keuringsdienst voor Waren in het deze week verschenen verslag over 1986. Vuurwerk is een van de vele artikelen die de dienst onderzoekt. Bij de test van het vuurwerk ontplofte een van de wegspringende knallers ter hoogte van de knie van de inspecteur van de dienst. Het letsel dat hij opliep beperkte zich tot een verbrande broek. Het knalvuurwerk werd door de dienst ook onderzocht op ge luidsniveau. Dat had tot gevolg dat voor een waarde van 50.000 gulden in beslag werd genomen. Om in dezelfde soort van onderwerpen te blijven: de dienst begon in 1986 ook met het testen van klappertjes voor speelgoedpisto len. Met een speciale opstelling kan fotografisch worden vastgelegd hoe vonken wegspringen. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: I 1| j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 23.74 I kwartaal acceptgiro f 70.93 I j Stuur als dank het bankschroelje naar j Naam: i i i I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j I Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 1 N Z j Adres: Postcode/plaats: CeidaeSouoont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11