MdócQowwnt Leiden kent nauwelijks meer illegaal vuurwerk ALLERLEI(DS) AZL en Rijnoord werken nauw samen Een miljard omzet aan snijbloemen Geen absolute voorrang voor vrouwen bij sollicitaties" ndegeest kan wellicht ok paviljoens renoveren [eer hergebruik in sloopafval Hasj in beslag Leidenaar grijpt messetrekker REIDEN VERKNALT STRAKS MEER DAN HALF MILJOEN Uitgekiend schrijfgerei CckLcSomant EN Hergebruik van bouw- en sloopafval moet zo mogelijk worden gestimuleerd. Dat vindt de provincie Holland. Er moet daarom meer aandacht worden ge- ken aan het sorteren van het puin. Omdat het huidige met betrekking tot dit afval tot zomer 1989 van t blijft, heeft de provincie een interimbeleid geformu- om enkele knelpunten bij te stellen. Die knelpunten nder meer dat veel te veel opnieuw bruikbaar puin gestort, dat hergebruik van puin wordt gefrustreerd 'age stortprijzen en dat er niet voldoende capaciteit is fet afval te verbranden of opnieuw te gebruiken. Te- feijn er bezwaren tegen de vergunningsprocedure. In iterimbeleid wordt daarom onder meer een versoepe- tan de vergunningenstelsels voor sorteerinrichtingen inbrekers voorgesteld. LEIDEN De po litie is gisteren op getreden tegen cof feeshop Happy aan het Noordeinde. Bij een routine-bezoek door een recher cheur werden 378 gram hasj en 48 voorgedraaide joints in beslaggenomen. Tegen de eigenaar van de coffeeshop, een 31-jarige Voor schotenaar, is pro ces verbaal opge maakt. DINSDAG 29 DECEMBER 1987 PAGINA 9 LEIDEN Vrouwen die solli citeren naar een technische, leidinggevende of hogere baan bij de gemeente Leiden krij gen geen voorrang boven mannen die reeds ambtenaar zijn. Met dat nieuwe voorstel over de sollicitatieprocedure bij de gemeente is het college van B en W gezwicht voor de druk van een meerderheid van de gemeenteraad. Die sprak in september uit dat „externe" vrouwen geen voor rang moesten krijgen boven „interne" mannen, zoals was voorgesteld door het college. Het nieuwe voorstel betekent ook dat leden van minder heidsgroeperingen geen voor rang krijgen, als zij niet reeds ambtenaar zijn. Tijdens de ge meenteraadsvergadering in september stemden 20 raadsle den voor het amendement van de VVD om mannelijke amb tenaren voorrang te verlenen boven vrouwen die niet in dienst van de gemeente zijn. Opvallend was dat zich daar onder ook drie leden van de PvdA bevonden, onder wie wethouder D. Tesselaar. Het college trok het voorstel daar op in, omdat zij meende dat het niet meer consistent was. Het nieuwe voorstel handhaaft wel het uitgangspunt dat ge schikte vrouwelijke kandida ten voor alle functies voorrang genieten boven mannen. Een dergelijk voorstel werd eerder al aangenomen voor gemeentelijk personeel in het onderwijs. Hierop werd van diverse kanten, ook buiten de gemeenteraad, felle kritiek ge leverd, omdat dit betekent dat de kans bestaat dat een meer geschikte man niet wordt aan genomen. Een vrouw hoeft namelijk slechts „voldoende" geschikt té zijn. Een meerder heid van de gemeenteraad on derschreef echter het stand punt van het college dat de ge meente er desondanks naar moet streven meer vrouwen in dienst te nemen. Verantwoor delijk wethouder H. van Don gen (onderwijs) haalde er zelfs de televisie mee en ontving destijds bloemen voor de „overwinning". LEIDEN Een veertigjarige Leidenaar heeft een jongen die hem met een mes be dreigde gistermiddag direct afgestraft. Hij overmeesterde de 19-jarige en leverde hem over aan de politie die even later arriveer de. Het incident ontstond toen de man de Haarlemmerstraat wilde oversteken, nadat de jongen daar met zijn brommer was ge passeerd. Hij had toen niet opgemerkt dat achter de brommer nog enkele kerstbomen werden voortgesleept. Toen hij bijna over die bomen viel, maakte hij daar een opmer king over. De jongen reageerde daarop door te stoppen en een mes te trekken, waardoor de Leidenaar zich echter niet liet intimideren. De jongen is ingesloten we gens „bedreiging met geweld". ÈIDEN De Leidse Witie is zeer tevreden fer de resultaten van gt project-team dat be st was en nog steeds is it het opsporen van il- 'ale vuurwerkverko- irs. De werkzaamheden in het team dat vier ar geleden werd opge- werpt ook dit jaar ir vruchten af. Er is nu toe slechts op twee tsen in Leiden ille- il vuurwerk in beslag (nomen. Ook meldin- |n van overlast van lurwerk bleven uit. at was vier jaar geleden Dl anders", vertelt de voor ster van de politie D. Gra- Qand. „Toen was ook Lei- Ji één van de steden waar A vanaf oktober voor veel jinsen al een hel was. Er Ird veel vuurwerk voortij- afgestoken en een groot Tital ongelukken volgde «aruit", aldus Graveland. erger te voorkomen 4 érd toen door enkele agen- Jn een project-team ge armd. at team heeft er in de afge- pen jaren voor gezorgd, dat i illegale vuurwerkverkoop ■astisch verminderde. „Hun erkwijze bestond uit het itendsnel aanhouden van personen die het vuur- grk afstaken. Dan werd tn 'gevraagd hoe ze aan het (irwerk kwamen en zo gde het team het lijntje te- g naar de verkoper van het ul. Deze verkoper kreeg n een proces verbaal en t vuurwerk werd in beslag genomen. In plaats van winst, leed de verkoper zo veel verlies dat hij zich daar na wel een paar keer bedacht voor hij weer aan dat vuur werk begon", vertelt Grave land. Zo werd de illegale verkoop van vuurwerk elk jaar ver der terugged rongen r. Dit jaar is er nog maar op twee adres sen vuurwerk in beslag geno men en volgens de politie waren ook dat geen grote hoeveelheden. Graveland: „Het is belangrijk dat de mensen die last hebben van vuurwerk daar direct bij de politie melding van doen. Des te eerder kunnen we de illegale verkoop achterha len". Behalve de inzet van het pro ject-team is Graveland er van overtuigd dat de voor lichtingsfilm die op de basis scholen wordt vertoond, bij draagt tot het voorkomen van voortijdig afsteken van vuurwerk en de gevolgen er van als het mis gaat. „Die vi deoband is al enige tijd gele den gemaakt op initiatief van het hoofd van een basisschool en een wijkagent. Met behulp van het Academisch Zieken huis Leiden en de brandweer is de band door amateurs ge maakt en in veelvoud geco- pieerd. De film werd aan alle Leidse basisscholen geschon ken en is. ook dit jaar op nieuw vertoond. Op die ma nier wordt het gevaar van vuurwerk bij jongeren onder ogen gebracht. Een goede manier", aldus de woord voerder van de politie. Uit het hele land komen inmid dels aanvragen voor de film binnen. „Werd er vroeger vooral veel De zakken zijn gevuld, de jaarwisseling kan beginnen. knalvuurwerk gekocht. Men geeft nu meer geld uit voor siervuurwerk. Dat laatste geeft natuurlijk minder pro blemen dan het knalvuur werk. Maar veilig vuurwerk is er niet. Het knalt of het brandt", vertelt Graveland. Ook een woordvoerder van de brandweer is het met dit laatste eens. „Maar ook wij hebben mogen constateren FOTO: SP dat zich tot nu toe in Leiden weinig of eigenlijk nog geen ongelukken hebben voorge daan met vuurwerk. Wat we deze week kunnen verwach ten, kan niemand zeggen. Wij staan op normale wijze paraat. Gebeuren er echt nare dingen dan kunnen we direct extra mensen optrom melen", aldus de woordvoer der van de brandweer. De verkoop van het vuur werk is gisteren officieel van start gegaan. Tot en met 31 december is er op ongeveer acht verkooppunten in Lei den vuurwerk te koop. Vergunning „Een winkelier moet aan al lerlei eisen voldoen wanneer hij vuurwerk wil verkopen. Slechts bij goede veiligheids maatregelen wordt een ver gunning afgegeven", aldus Graveland. De sportzaak van Wout Bergers in de Haarlem merstraat voldoet aan die ei sen. Gistermiddag liep het er werkelijk storm. De winkel stond vol met jongelui die vuurwerk kochten. Er werd bij de deur streng gecontro leerd of de kopers wel acht tien jaar oud waren. „De meestcn kopen voor een be drag van ongeveer 25 gul den". vertelde Bergers sr. gis termiddag. „Maar er zijn klanten bij die wel 200 gul den uitgeven. Ik verwacht dat er meer de deur uit gaat dan vorig iaar. De klanten komen uit de hele regio en er wordt meer sier- dan knal- vuurwerk gekocht. Strijkers zijn uit den boze. Die verko pen we niet. We verkopen al leen vuurwerk met een ge bruiksaanwijzing erbij", al dus Bergers sr. De komende dagen zullen er nog duizenden vuurwerkko pers de winkel binnen stap pen. Ook op oudejaarsdag gaat nog veel vuurwerk van de hand. Bergers sr.: „Naar schatting zal er dit jaar in Leiden voor meer dan een half miljoen gulden aan vuurwerk de lucht in gaan". JULIA VAN BOHEMEN LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Het Acade misch Ziekenhuis Leiden en ziekenhuis Rijnoord in Alphen hebben gistermid dag hun officiële samen werkingsverband onder tekend. Net op tijd, want dit contract moest van de minister voor 1 januari 1988 ondertekend zijn. Al vanaf juli '84 werd op initi atief van het ziekenhuis Rij noord overleg gevoerd over samenwerking. Die samen werking kwam er ook, maar in eerste instantie meer ten behoeve van het oplossen van knelpunten. Ziekenhuis Rij noord is namelijk een klein re gionaal ziekenhuis en dat be knot de mogelijkheden. Hier door ontstond een beetje angst bij de patiënten die bang wa ren in Rijnoord niet goed ge noeg behandeld te worden. Ook had men iets van „wach ten ze hier niet te lang met doorsturen". Dat veranderde iets doordat er al specialismen en specialisten bij kwamen. Veelal werkten deze parttime in het Rijnoord ziekenhuis. Vorig jaar werd de samenwer king in banen geleid. De mi nister van volksgezondheid wilde dat er een officiële 'over eenkomst kwam in verband met het verstrekken van geld. Dat lukte pas na een jaar uit stel. Dit uitstel was nodig, om dat er veel overlegd moest worden met onder meer de medische staf, personeel, be stuur en ondernemingsraden. Net op tijd is nu het contract ondertekend. Hoofdondertekenaars waren professor A. Th. Schweitzer, directeur patiëntenzorg AZL, de heer H. H. Wissels, voorzit ter van het algemeen bestuur van Rijnoord en H. H. Sissingh algemeen directeur Rijnoord. Voor Rijnoord is deze samen werking noodzaak om een goed functionerend ziekenhuis te blijven. Men kan nu alle pa tiënten helpen. Het voordeel is dat de patiënt eigenlijk met zijn arts meegaat. Is er iets wat niet in Rijnoord gedaan kan worden, dan gebeurt dat in het AZL. Dit kan gebeuren als Rijnoord bijvoorbeeld niet de juiste apparatuur in huis heeft. Voordeel is dat de patiënt de zelfde arts, die ook zijn ziekte beeld kent, behoudt. Voor het AZL betekent de sa menwerking vooral, dat de be schikbare apparatuur optima ler kan worden benut. Een bij komend voordeel is de geza menlijke inkoop van appara tuur en het gebruik van de sterilisatiedienst. Dat scheelt beide ziekenhuizen in de fi nanciën. Voor de ziektekosten verzekeraars betekent de sa menwerking, dat patiënten thans in Rijnoord kunnen blij ven waar de ligprijs lager is dan in het AZL. in de twee paviljoens die waarschijnlijk gerenoveerd en gemoderniseerd worden: de Meerval. FOTO: WIM VAN NOORT (EN De kans is vrij dat de gemeente ïn het Weidepavil- en het paviljoen val van het psychia- i) ziekenhuis Ende kan laten renoveren taoderniseren. Naar achting houdt de ge- tte hiervoor voldoen- ïld over aan de over- omst met de Leidse «ontwikkelaar en emer IBB Kondor, tect Van Beek en rum '45. Deze zijn be ien bij een groot re- tieproject van Ende- i Het college van B noemt de renovatie Ie paviljoens de be- ikste voorziening t extra geld aan te De twee paviljoens zijn in het begin van deze eeuw gebouwd. Er worden in totaal ruim zes tig zeer ernstige patiënten be handeld waarvan velen niet in staat zijn om hun paviljoen te verlaten. Het college noemt het „een alleszins verantwoor de zaak, zo niet een ereplicht" om iets extra's voor hen te doen. Volgens secretaris A. Korte- kaas van het psychiatrisch zie kenhuis schieten de huidige voorzieningen in de gebouwen tekort. Het is echter de bedoe ling dat de oude accommodatie nog langdurig dienst doet. Daarom staat renovatie en mo dernisering hoog op het ver langlijstje van de Endegeest. Kortekaas: „Het zijn serieuze plannen, al zijn ze nog lang niet uitgewerkt". De kosten van de operatie zijn dan ook onbekend. Duidelijk is wel dat de paviljoens in geen geval worden gesloopt en opnieuw opgebouwd. „Dat zou veel te duur zijn. Het gaat om tijdelij ke maatregelen", aldus Korte kaas. „Het aantal patiënten zal in de toekomst afnemen en de paviljoens moeten op den duur worden gesloopt. Zolang de patiënten nog bij ons onder be handeling zijn, willen wij ze echter zo optimaal mogelijk huisvesten". IBB Kondor gaat het monu mentale kasteel Endegeest, de Jelgersmakliniek en villa Rijnzicht restaureren. Van Beek is al begonnen met de restauratie van het Koetshuis en Centrum '45, aan de nabij gelegen Rijnzicht weg, wil grond kopen voor nieuwbouw. De overeenkomst van de ge meente met IBB Kondor is overigens nog niet definitief. De gemeenteraad spreekt zich hier maandag 11 januari over uit. Het CDA heeft reeds haar twijfels laten horen over de overeenkomst met IBB Kon dor. De gemeente zou een ho ger aanbod hebben afgeslagen. BLOEMENVEILING WESTLAND: NAALDWIJK Gerard Vijverberg van de firma Tromp uit Uitgeest heeft er vanmorgen met de koop van 250 gerbera's voor gezorgd dat Bloe menveiling Westland dit jaar 1 miliard gulden om zet heeft behaald in de sector snijbloemen. Vij verberg kreeg als dank hiervoor een gouden hor loge. Dit presentje was er ook voor A. Bassie, gerbe- rakweker uit rs-Graven- zande die de 250 gerbera's op de veiling te koop had aangeboden. Alle andere aanwezige kopers en ver kopers werden getrac- teerd op koffie met gebak. Bloemenveiling Westland in Naaldwijk bestaat 64 jaar. In het eerste jaar bedroeg de om zet 36.000 gulden. In 1938 overschreed de veiling voor het eerst de miljoen gulden; in 1984 bedroeg de totaal omzet 1 miljard gulden. Naast de 1 mil jard gulden omzet die vandaag in de sector snijbloemen is be reikt, boekte de afdeling pot en tuinplanten vorige week ook succes: daar werd een om zet van 300.000 gulden bereikt. De totale omzet van de veiling is ten opzichte van vorig jaar met 126 miljoen gulden geste den, een toename van 11 pro cent. Snijbloemen nemen het grootste deel van deze omzet stijging voor rekening. Ten op zichte van 1986 steeg deze om zet met 86 miljoen gulden, of wel 9 procent. Hieraan liggen een toename in de aanvoer met 5 procent en een prijsver betering van 4 procent ten grondslag. De verbetering van de prijs is dit jaar nog een ver rassing geworden, omdat in de eerste helft van 1987 nog een prijsdaling van 1,4 procent werd genoteerd. Vooral anjers, lelies, rozen en troschrysanten zijn goed in de prijzen geval len. Zij boekten dit jaar een meeromzet van respectievelijk 8, 9, 14 en 24 miljoen gulden ten opzichte van 1986. De re sultaten van de omzet over dit jaar zijn bij de pot- en tuinpla- ten positief, maar minder spec taculair als bij de snijbloemen. De grootste stijgingen in omzet noteerden de Ficus (35 pro cent), de Dracaena (25 procent) en de Kalanchoë (23 procent). Inbreker bedreigt medewerker apotheek LEIDEN Een medewerker van de Kooi-apotheek is. toen hij gistermorgen vroeg aan het werk wilde gaan, bedreigd door een inbreker die op dat moment nog aanwezig was in het pand aan de Surinamestraat. De inbreker wilde even voor half acht juist het gebouw verlaten toen de 40-jarige Leidenaar naar binnen wilde. De indringer reageerde op zijn komst door een scherp stuk gereedschap, een beitel of schroevendraaier, te voorschijn te trekken en hem daarmee te bedreigen. Uit de apotheek wa ren een bedrag van duizend gulden en vermoedelijk wat genees middelen verdwenen. Bovendien was er schade aangericht aan een computer en waren geneesmiddelen onbruikbaar geworden doordat verpakkingen waren geopend. De inbreker was binnen gekomen door een raam in te slaan. Muziekvereniging Muziekvereniging De Burcht Leiden houdt zondag 3 januari vanaf 12.00 uur een verenigingspresentatie in het Waaggebouw Aalmarkt 21). Aan deze presentatie werken mee: de majoretten, tamboers, het jeugd- en se- Na afloop is er een nieuw jaarsreceptie in de Burcht- vesting (Aalmarkt 9). Theaterproject Het Leidse theaterproject 'Eccentric Steady Stand' geeft vanavond en morgen twee try-out voorstellingen in Imperium aan de Oude Vest 33E, aanvang steeds 20.30 uur. In de voorstelling komt een groot aantal ver schillende theatervormen aan bod. Meidenfesti val „Uiterlijk" is het thema van het jaarlijkse Meiden festival, dat de Leidse Meidentele foon zaterdag 2 januari houdt in het Breehuis Bree straat 19). Op het program ma staan onder meer een modeshow en een playback- show. Het festival duurt van 14.00 uur tot 22.00. Een war me maaltijd kost twee gul den. Hutspotten De Leidse carnavalsvereni ging de Hutspotten houdt zondag 3 januari van 14.30 tot 17.00 uur een nieuwjaars receptie in het An tonius- clubhuis aan de Lange Mare. Prins John de Eerste en prinses Sandra willen daar terugblikken op het afgelo pen jaar en een start maken voor een onvergetelijk nieuw carnavalsseizoen. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! I Noteer als nieuwe abonnee Ingaande. Naam: Adres: I voon.: I (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand automatisch betalen 123.74 I kwartaal acceptgiro 170,93 I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Stuur als dank de schrijfset naar Naam: Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9