?lutonium in afvalvaten ia lek in Duitse centrale 'alestijnen in Bayrut ijn de wanhoop nabij Afghaans verzet ontkent nederlaag bij grensstad EeidaeCSotvumt WILD GERUCHT" WORDT ERNSTIGE VERDENKING: Höfer klaagt Spiegel aan Iran: Nederlandse schepen in Golf „onvriendelijk" Berechting Palestijnse jongeren grote chaos Russische kolonel verdacht van moord JITENLAND DINSDAG 29 DECEMBER 1987 PAGINA 7 jom van Mao na twintig jaar klaar 'ING De droom van Mao, een ondergrondse rondweg om de jese hoofdstad Peking, is gisteren, ruim twintig jaar na het begin de eerste werkzaamheden, eindelijk realiteit geworden. De metro- el is met 360 meter verlengd en daarmee rond gemaakt, gaf in 1966 opdracht met de werkzaamheden te beginnen en drie later was een eerste tunnel van 24 kilometer voltooid. Elf jaar lang :ht slechts een handjevol bevoorrechten met speciale pasjes van de ro gebruik maken. In 1980 werd de ondergrondse tenslotte voor het e publiek opengesteld. In 1984 werd de bestaande tunnel uitgebreid een stuk van zestien kilometer, waardoor het bijna mogelijk werd tad in een cirkel rond te reizen. Er ontbrak echter nog een traject 360 meter aan de cirkel. Nu, met de voltooiing van de rondweg, •n de gemeentelijke functionarissen dat de metro populair wordt, nenteel is het zo dat de ondergrondse te weinig wordt benut. De s is niet het probleem: een dubbeltje voor een rondrit en een stuiver >r voor een rit naar de westelijke voorsteden. Bovendien zijn de istellen modern en schoon. Het grote struikelblok voor de metro is, de stadsbus te goed is. Voor het overgrote deel van de 9,4 miljoen i vners van Peking geldt dat de bus dichter bij huis komt dan de ro. Amerikaan doodt acht mensen RUSSELVILLE Een 47-jarige man heeft gisteren in Russelville in de Amerikaanse staat Arkansas acht mensen doodgeschoten en vier personen verwond. Na korte tijd een vrouw gegijzeld te hebben, gaf hij zich aan de politie over. Zes van de acht lijken werden in zijn woning gevonden. Het gaat daarbij de vrouw van de dader, een zoon van 15, drie dochters van 7, 13 en 17 jaar oud en een kleinkind. De dader weigerde na zijn overgave aan de politie iets te zeggen over de achtergrond van zijn massa moord. „SPIONNENLUN" VOOR AMERIKAANSE MILITAIREN DARMSTADT Amerikaanse soldaten die in Europa zijn gele gerd kunnen voortaan een speciaal telefoonnummer bellen, als ze benaderd zijn voor spionage door geheim agenten van buiten landse mogendheden. Ook kunnen ze op het nummer van spio nage verdachte collega's aangeven. De telefoonnummers van de „Dial-a-spy"-lijn werden gisteren gepubliceerd in „Stars and Stripes", het dagblad van het Amerikaanse leger. Het Ameri kaanse legerblad geeft ook een korte kenschets van wat een van spionage verdachte Amerikaanse militair zou kunnen zijn: een soldaat die niet nader toegelichte korte reisjes naar een ander land maakt, militairen die 's ochtends vertrouwelijke documen ten terug in een kluis stoppen en collega's die zogenaamd on schuldige verzoeken doen om telefoonboeken of plattegronden van bases. Als blijkt dat militairen elkaar valselijk beschuldigen, zal er voor worden gezorgd dat er geen belastende dossiers worden gevormd die militairen de rest van hun leven blijven achtervolgen, aldus het legerblad. Troepen weg langs grens Kenya Uganda NAIROBI President Arap Moi van Kenya en president Museveni van Uganda hebben gisteren in de grens stad Malaba afgesproken de troepen aan weerszijden van hun grens gro tendeels terug te trekken. Begin deze maand zijn de troepen enkele malen slaags geraakt en is de grens voor het gewone burgerverkeer gesloten ge weest. Het geschil heeft geleid tot het terugroepen van diplomaten uit de hoofdsteden. Kenya beschuldigt Uganda ervan een campagne te voe ren om Arap Moi ten val te brengen. Uganda meent op haar beurt dat Ke nya onderdak geeft aan Ugandese re bellen. Chinees partijblad wordt opgeheven PEKING Het Chinese partijblad Rode Vlag, dat bijna dertig jaar lang de politieke,, theorieën van de partij heeft verwoord, zal binnenkort worden opgeheven. Het secre tariaat van de partij heeft besloten dat Rode Vlag niet langer zal worden uitge bracht, omdat de rol van het blad als de theoretische stem van de partij inmiddels door andere bladen is overgenomen. Vooral vroeger was het blad verplichte kost voor iedereen, in binnen- en buitenland, die op de hoogte wilde blijven van de theoretische en politieke ontwikkelingen binnen de Chinese communistische partij De laatste jaren werd de Rode Vlag echter beschouwd' als de spreekbuis van de oude conservatie-* ve garde. fan onze correspondent Rink Drost) fN Het ministerie milieuzaken en reac- reiligheid in Bonn en m lirectie van Transnuk- noemden het vorige k nog „een wild ge- a it". Maar deze dagen aat de ernstige ver- king dat het plutoni- dat in de vals gede- eerde vaten radioac- afval zou zitten, af- istig is van een niet- gemelde storing in een Zuidduitse kerncentrale. Met die verdenking heeft het schandaal rond Transnuklear, het transportbedrijf in Hanau, dat vaten nucleair afval met valse papieren vanuit het Bel gische Mol illegaal de Bonds republiek binnenbracht, nog dreigender vormen aangeno men. Volgens het openbaar ministerie in Hanau, zou de storing hebben plaatsgevonden in een kokendwaterreactor in Zuid-Duitsland. De kerncen trales in Philipsburg bij Karls ruhe (Rheinland-Pfalz) en Gundremmingen (Beieren) zijn de enige die daarvoor in aanmerking komen. De zogeheten alfa-stralende elementen plutonium, caesium en kobalt-60 ontstaan als afval door een lek in de brandstofs taven in de reactorkern. Het Deutsche Gesellschaft für Re- aktorsicherheit, die de veilig heidscontrole uitoefent, be kijkt nu of alle storingen zijn gemeld. Plutonium Het zou gaan om het vrijko men van tweehonderd gram hoogradioactief materiaal. waarvan honderd gram pluto nium. Hoe gevaarlijk plutoni um is blijkt uit het gegeven, dat een miljoenste gram van dit spul voor een mens dode lijk is. Een niet vast te stellen kleine hoeveelheid kan al kanker veroorzaken. De hal veringstijd van plutonium is '24.000 jaar: in die tijd is nog slechts de helft tot niet-radio- actieve stoffen uiteengevallen. Wanneer het vermoeden van het openbaar ministerie om trent een niet-gemelde reac torstoring wordt bevestigd, be tekent dat een nieuwe zware klap voor de atoomlobby in de Bondsrepubliek. Die heeft zich steeds beroepen op de supe rieure techniek van de Duitse kerninstallaties. Maar met de 21 miljoen mark die Trans nuklear aan omkoperij en smeergelden heeft uitgegeven zijn de wegen van de gevaar lijkste stoffen die de mensheid kent, oncontroleerbaar ge maakt. Uit de ruif van Trans nuklear hebben immers zowel leidende figuren bij Duitse kerncentrales gesnoept, alsook ambtenaren in Westduitsland en België die tot taak hadden namens de overheid de veilig heid van de transporten te be waken. I centrum van Bayrut. eens een welvarende, westers aandoende stad is nu een verpauperde puinhoop _EST-BAYRUT De rvallen straten van de Ile frontlijn, de zogehe- „groene lijn" die st- en Oost-Bayrut eidt, maken dezelfde ruk als de Libanese jitiek; gebarsten, on- frmijnd en al jaren ver gen. De trottoirtegels rrt overwoekerd door n"Kruid en gras. Bomen ojpeien zelfs dwars door \i barricades die een jaar :ien geleden met fana- e overtuiging werden ;eworpen. De natuur •ft grote delen van het itrum van Bayrut weer (eëist. Er is nu letter- sprake van een „groe- iliin oners hebben de feitelijke iding van het land al ge- ipteerd, terwijl hun rege- te zwak is om het toe te n. Er wonen nog steeds istenen in West-Bayrut, vajar erg nadrukkelijk aan- ruïzig zijn ze niet. Hun kerst- rktet was dit jaar een tamelijk >tilè bedoening. De radicale ooüetische moslims hadden er toegezien dat er tijdens de advent geen kerstboom, geen lichtje, geen kaarsje te zien was in de straten. Alleen bo ven een benzinepomp in Pa radijsstraat hingen nog wat papieren kerstslingers; half vergaan weliswaar, want het was nog over van vorig jaar. In het Palestijnse vluchtelin genkamp Chatila dacht men tot voor kort dat alles in orde was. Vorige maand werd een wapenstilstand tussen de Pa- lestijnen en de sji'ietische moslims overeengekomen. De Palestijnse burgers kregen toestemming terug te keren naar hun woonplaats en zou den hun huizen opnieuw kun nen opbouwen en repareren met het materiaal dat de VN- organisatie voor Hulp aan de Palestijnse Vluchtelingen hen zou verschaffen. Zover is het echter met geko men. De sji'ietische Amal mi litie eiste namelijk dat de VN- organisatie hen dezelfde hoe veelheid cement zou schen ken als de Palestijnen zouden krijgen. Dat weigerde de VN. Met als gevolg dat de huizen nog niet hersteld zijn en dat de vluchtelingen nog steeds in hun kampen zitten. Volgens schattingen van de VN heb ben 950 van de 1.000 Palestij nen in Chatila zich aangeslo ten bij de guerrilla's. Doelloos Het is zo langzamerhand al een cliché geworden om te zeggen dat de Palestijnen van West-Bayrut de wanhoop na bij zijn. De doelloosheid van hun leven en dood heeft een bepaalde eentonigheid. Hetgeen niet gezegd kan worden van hun landgenoten op de Westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastrook. De sombere statistieken van de VN-organisatie tonen aan dat ongeveer twaalfduizend burgers zijn blijven hangen in het vervallen kamp Bourj el- Barajneh, maar dat zo'n vijf duizend andere Palestijnen in verlaten appartementen, kel ders en tussen de ingestorte muren van het oude Ameri kaanse ambassadegebouw in Ein el-Mreisse wontjn. In de zuidelijke buitenwijken van de stad. waar ten minste twintig buitenlandse gegijzel den in kelders verborgen ge houden worden onder wie Terry Waite worden op het moment bloeddonor-wer vingsacties gehouden voor de oorlog in zuidelijk Libanon. Libanese guerrilla's vechten daar tegen de Israëlische troe pen en hun militaire bondge noten. De Israëlische moord op Palestijnen op de Westelij ke Jordaanoever en de Gaza strook heeft dit conflict weer nieuw leven ingeblazen. In Bayrut wordt al voorspeld dat er meer vliegtuigkapingen en nog meer acties door Abu Nidals angstaanjagende moor- deskaders te verwachten zijn. Abu Nidals groeperingen zou den zich ophouden in het gro te Palestijnse vluchtelingen kamp Ein Helwe, buiten Si- don. De Syriërs hebben al veel strijdkrachten terugge trokken uit de hoofdstad. Op de weg naar het vliegveld, de gevaarlijkste weg ter wereld voor de weinige buitenlanders die nog in West-Bayrut wo nen, stonden afgelopen week end slechts twee Syrische sol daten. De wegen naar de zuidelijke buitenwijken waren oneb- waakt. Bij de ingang van het kamp Bourj el-Barajneh was een groepje gewapende sji'ie tische milities bezig de hand tassen van Palestijnse vrou wen te doorzoeken. Ze had den niet door dat zij zich daarmee net zo vernederden als hun slachtoffers. Dat is on- derhand de gewoonte gewor den; respect voor elkaar is net zo zeldzaam als vrede in Bay rut. BONN De 74-jarige televi siejournalist Werner Höfer, die vorige week werd gedwongen de presentatie van het ARD- zondagochtendprognamma Der internationale Frühschoppen op te geven, heeft bij de recht bank in Keulen een aanklacht ingediend tegen het weekblad Der Spiegel. Hij eist een smar- tegeld van 100.000 mark, om dat het blad hem een „bureau- misdadiger" heeft genoemd. Twee weken geleden kwam Höfer in opspraak na een arti kel in Der Spiegel over zijn journalistieke verleden in de nazitijd. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Iran bij het overhandi gen van zijn geloofsbrieven aan president Khamenei. FOTO: IRNA (Vervolg van voorpagina) NICOSIA/DEN HAAG De Iraanse president Ali Khamenei heeft de nieu we Nederlandse ambassa deur in Teheran, Jan Ho- rak, te verstaan gegeven dat zijn land de aanwezig heid van de Nederlandse marine in de Golf be schouwt als „onfatsoenlijk en onvriendelijk". Volgens het Iraanse persbu reau IRNA heeft Khamenei tegen Horak, die zondag zijn geloofsbrieven kwam over handigen, de hoop uitgespro ken dat Nederland en de vier andere Westeuropese landen met marineschepen in of bij de Golf hun schepen terugtrek ken en „een realistisch stand punt innemen en het verkeer de beleid van Amerika in de regio niet meer volgen" De Nederlandse schepen liggen nu buiten de Perzische Golf, maar blijven voorlopig paraat en zijn in afwachting van af lossing van de bemanning. Het was niet de eerste maal dat van Iraanse zijde kritiek werd geleverd op het Neder landse beleid. In een rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, eind sep tember, verklaarde president Khamenei dat de Golf, door de aanwezigheid van oorlogssche pen van de Verenigde Staten en andere landen, „een kruit vat" was geworden. De Neder landse bereidheid om Kuwayt mijnenjagers te leveren werd door een woordvoerder van de Iraanse ambassade in Den Haag aangemerkt als „een te ken van veranderende neutra liteit". Kuwayt is, zoals be kend, een van de belangrijkste bondgenoten van Iraq. ISLAMABAD De be schuldigingen en ontken ningen vliegen over en weer tussen de regering van Afghanistan en het Afghaanse verzet, de mu- jaheddien. Volgens de re gering is het leger erin ge slaagd de belegering van de garnizoenstad Khost op te heffen; de weg naar de stad, nabij de grens met Pakistan, zou zijn vrijge maakt. Generaal Nabi Azimi heeft gezegd dat in het gebied rond Khost 1500 verzetsstrijders zijn gedood, gewond, gevan gen genomen of gevlucht. Over hulp van Sovjettroepen bij de gevechten wilde de ge neraal niets zeggen, maar Gerasimov, woordvoerder van buitenlandse zaken in de Sovjetunie zei dat in Khost sprake was van een geza menlijke operatie van het Afghaanse regeringsleger en Russische troepen. Tijdens de gevechten zou volgens generaal Azimi „minstens een Amerikaanse adviseur" zijn gedood. Die le zing is onmiddellijk bestre den door Washington, die ontkent dat regeringsadvi seurs in Afghanistan werk zaam zijn. Ook het Afghaan se verzet, dat onder meer de beschikking heeft over Ame rikaanse Stingerraketten, geeft een andere lezing van de gevechten rond Khost. Volgens het verzet zijn Af ghaanse troepen inderdaad opgerukt in de richting van de stad, maar wordt de bele gering nog steeds volgehou den. Volgens verzetsleider Rahim houden „goed georga niseerde" rebellen, zo'n vijf tienhonderd Russische para chutisten vast in de stad. De guerrillastrijders zouden vol gens het Afghaanse leger Khost willen losmaken van de rest van het land om er een voorlopige regering te vestigen en het gebied te veranderen in een aanvoer- basis voor acties in de rest van Afghanistan. NABLUS In het ge bouw van het militaire bestuur van Nablus, een van de grootste steden op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. stonden gistermorgen 25 jongeren terecht. Zij wa ren aangehouden tijdens de recente onrust in de bezette gebieden. De oudste verdachten waren 18 jaar, de jongste 12. Ze wer den aangevoerd in een bus. gordijntjes dicht, boeien en een blinddoek om. Buiten het ge bouw, voor de gelegenheid omgedoopt tot „Militair Tribu naal Nablus", stonden ouders en familieleden in de rij om een plaatsje te bemachtigen op de publieke tribune Maar lang niet iedereen werd toegelaten in de ijskoude gerechtszaal Op de eerste zittingsdagen bleek dat de processen een grote chaos zijn. Veel arrestan ten werden zonder opgaaf van redenen niet naar de zitting gebracht. Anderen kwamen voor zonder bijstand van een advocaat. De getuigen die de belastende verklaringen had den afgelegd, voor het grootste deel militairen, waren opval lend afwezig. „Mijn cliënt is gewond aan zijn hoofd," zei een advocaat, cle mentie vragend voor de 16-ja- rige Ibrahim Mohamed die naast hem stond. „Als hij aan zijn hoofd gewond is, is dat een bewijs dat hij aan een de monstratie heeft deelgeno men", luidde het oordeel van de rechter, luitenant-kolonel Yeshoshua Halevy Djamal Hassan El Barraba werd er door de aanklager. Gil Sofer, van beschuldigd winke liers in het vluchtelingenkamp Balata bij Nablus gedwongen te hebben hun winkels te slui ten. „Dat is niet waar", aldus Djamal. „Het feit dat de win kels inderdaad zijn gesloten, is het bewijs dat hij schuldig is' riep de aanklager. Djamals va der, aanwezig in de zaal. pro beerde te vragen waar zijn kind gevangen werd gehou den, waarop de rechter de va der en de moeder met harde hand liet verwijderen Toen Ibrahim Ahmed Charada even later overlegde met zijn advocaat barstte de rechter uil „U raadt uw client aan de fei ten te ontkennen", waarop hij de advocaat meteen liet afvoe ren met het verzoek dat er een onderzoek tegen hem zou worden ingesteld. Normaal hebben advocaten bij dit soort zaken voor militaire tribunalen een maand de tijd de verdediging voor te berei den. Maar de Israëlische auto riteiten willen de arrrestanten kennelijk zo snel mogelijk be rechten om uitwijzing van de „raddraaiers" mogelijk te ma ken. „Hier wordt geen recht gesproken, dit is een machi ne", aldus een van de advoca ten. Vliegtuig in tweeën Als een geknakte sigaar, staat een DC-9 van Eastern Airlines op het vliegveld Pensacola in Florida. Het toestel maakte gisteren in regen en mist een te harde landing en prompt scheurde de romp in tweeën. Tijdens het ongeluk bleven alle honderd inzittenden ongedeerd, maar drie van hen liepen tijdens het inderhaast ver laten van het vliegtuig lichte verwondingen op. De luchtvaartin spectie stelt een onderzoek in. MOSKOU Een hoge politiefunctionaris in de Sovjetunie is gearresteerd op verdenking van het ar rangeren van een huur- moord op een vrouw, die geheel in de lijn van par tijleider Gorbatsjov geval len van corruptie onder de politie aan de kaak had gesteld. Dat heeft het Sov jetpartijblad Pravda be richt. Volgens Pravda werd de vrouw, Halima Rozibajeva. een partijfunctionaris in het district Tsjardzjoe in de Cen- traalaziatische republiek Toerkmenistan, vermoord door een bende die door de po- litefunctionaris was inge huurd. Door toedoen van de vrouw waren verscheidene plaatselijke politiefunctionaris sen ontslagen wegens corrup tie. Volgens de krant gaf de politiekolonel, Ch. Soltanov, waarschijnlijk opdracht de vrouw uit de weg te ruimen, omdat zij zich tegen zijn be vordering had uitgesproken en zijn vrouw, die officier van justitie is, van het aannemen van steekpenningen had be schuldigd. Het partijblad be richtte verder dat de politieof ficier een medewerkster van zijn vrouw had bedreijgd die een belastende verklaring te gen haar had afgelegd. De vrouw, die haar verklaring in trok, werd later dood aange troffen. Uit het bericht wordt niet duidelijk of de vrouw zelfmoord heeft gepleegd of dat er ook hier sprake is van moord.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7