Een sombere „ontknoping" en bruiloftsri jst op de trappen van het stadhuis Raad van bestuur Ahold weer gewoon aan de slag Politie weerlegt Belgische kritiek BIZARRE MEDIASHOW: TREINDIENSTEN OP OUDEJAARSAVOND I IN DE NIEUWJAARSNACI Oud-commissaris Toorenaar: politie schuift schuld af tM, voor nieuwe gedragscode medi „Geen aanleiding Beperkte aandacht buitenlandse pers DEN HAAG - Buitenland se persbureaus hebben be perkt aandacht besteed aan de ontvoeringszaak Heijn na de persconferen tie in Bloemendaal. Het Westduitse persbureau DPA legde accent op de beloning van een miljoen gulden die de tipgevers in het vooruitzicht wordt ge steld. Het Franse persbu reau AFP brengt nog de meest uitgebreide bericht geving en begint deze met de brief van minister Korthals Altes van justitie, waarin hij de dood van Heijn reeds veronderstelt. Het Britse persbureau Reuter vangt een kort be richt aan met deze beide onderwerpen. BINNENLAND BLOEMENDAAL/HAAR- LEM Het rechercheteam in de ontvoeringszaak Heijn vraagt en krijgt alle medewer king van buitenlandse politie organisaties die het maar wenst. Er is geen sprake van dat de Nederlandse politie de ontvoeringszaak te zeer op ei gen houtje zou willen oplossen. Politiewoordvoerder A. Fol- gerts wijst de kritiek die Belgi sche politiekorpsen hebben ge uit, dat niet of nauwelijks zou worden samengewerkt met buitenlandse politiekorpsen, van de hand. Met name poli- tie-autoriteiten in Antwerpen en Brussel hadden tegenover Belgische dagbladen geklaagd dat de Nederlandse politie best hun hulp had kunnen inroe pen in de Heijn-affaire. „De contacten met de buiten landse politiekorpsen zijn uit muntend geweest en dat zijn ze nog. Al op de eerste dag van de ontvoering van Gerrit Jan Heijn zijn gegevens over de zaak naar Interpol gegaan. Die Interpol-gegevens zijn sinds de eerste dag van de ontvoering zeer regelmatig ververst en ook door onze Belgische colle ga's te raadplegen. We kunnen alle hulp gebruiken en die vragen we uiteraard ook". Volgens Folgerts is in de afge lopen drie en een halve maand zeer regelmatig contact ge weest met allerlei deskundigen en politiekorpsen in Duitsland, België en Engeland. „Dus als men zegt niet bij de zaak be trokken te worden, dan zuigt men dat uit de duim. Interpol, dat zijn eigenlijk alle politie korpsen in de wereld, daar ho ren ook de Nederlandse en net zo goed de Belgische bij", aldus Folgerts. ZAANDAM De raad van bestuur van het Aholdconcern is vanmor gen, één dag na de pers conferentie rondom de ontvoering van Gerrit Jan Heijn, weer „gewoon" aan het werk gegaan. De drie leden van de normaal ge sproken zevenkoppige raad die zich tot dusverre met de ontvoeringszaak bezighielden, richten van af vandaag weer hun vol-% le aandacht op de dage lijkse bedrijfsvoering van het miljardenconcern. Volgens bestuurslid R. Zwar tendijk van Ahold is de terug keer naar het „normale werk" het logische gevolg van het feit dat het onderzoek naar de ontvoering van Gerrit Jan Heijn gisteren volledig in han den van de politie is gegeven. Het crisisteam dat 14 septem ber op de zeventiende verdie ping van het Ahold-hoofdkan- toor in Zaandam werd gefor meerd, is ontbonden. Zwartendijk: „De afgelopen drie maanden werd het con cern eigenlijk bestuurd door drieëneenhalve man. Ikzelf en bestuurslid P. van Dun hebben allebei honderd procent van onze tijd in de ontvoeringszaak gestoken. Albert Heijn be steedde de helft vanzijn tijd aan de ontvoering. Nu zijn Al- bert, Van Dun en ik weer ge woon aan het werk gegaan". Eén en ander betekent dat de „top" van het Ahold-concern thans uit zes mensen bestaat. De taken van Gerrit Jan Heijn zijn onder deze zes bestuursle den verdeeld. Op de eventuele opvolging van Gerrit Jan Heijn ingeval hij niet le vend terugkeert wil Zwar tendijk niet vooruitlopen. „Daar hebben we eerlijk ge zegd nog niet over nagedacht", aldus Zwartendijk. Gerrit Jan Heijn zou zijn broer Albert bij diens aanstaande pensionering opvolgen als president-direc- (ADVERTENTIE) op Oudejaarsavond geldt een afwijken] dienstregeling Als u die avond ergens heen a wilt u er dan rekening mee houden, dat de j treinen na ongeveer 20.00 uur niet meer rijd De treinen van het NS-Nachtnet (Rotterdam - Den Haag- Schiphol - Amsterdam Utrecht v.v.) starten in de Nieuwjaarsnacht d tussen I en 2 uur. Op Nieuwjaarsmorgen rijd] de treinen als op een zondag Op de stations kunt u hierover 1 verkrijgen Wij wensen u een prettige jaar-^ wisseling en een voorspoedig 1988. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122? krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ceidacsotna/nidinsdag 29 december i987 paq AMSTERDAM De lei ding van het politieonder zoek in de ontvoerings zaak Heijn schuift tal van verantwoordelijkheden wel heel nadrukkelijk van •zich af in de richting van de media. Dat verklaarde gistermiddag de vroegere Amsterdamse politiecom missaris G.J. Toorenaar in Veronica-Nieuwsradio. Gevraagd naar zijn reactie over de door de politie ver strekte opening van zaken in de affaire Heijn liet de ex-poli tieman doorschemeren, niet erg gelukkig te zijn met de na druk die is gelegd op een deel van de media in de affaire. Hij had de indruk dat alle politie autoriteiten vooral moeite hadden gedaan om de schuld van eventuele fouten in het onderzoek van zich af te schuiven. Deze kritiek aan het adres van de politie is nogal opmerkelijk, omdat Toorenaar in zijn tijd in het belang van zijn onderzoe ken nooit bereid was tegen over de media het achterste van zijn tong te laten zien. On der meer in het onderzoek naar de ontvoering vari nair Maup Caransa st| vrijlating van de on| voor Toorenaar boven 1 Toorenaar ging in hetl van 1984 op eigen verzof vroegd met pensioen, n[ in opspraak was geraaf gin jaren tachtig was zijn functie bij de nare® gade ontheven, omd| naam veelvuldig genoefl bij corruptiezaken, o\| zonder dat hij zelf wi schuldigd. In 1983 werdL •naar, op dat moment es dant van het bureaf baansgracht, over» naar de verkeerspolitie^ hij volgens de kor niet naar behoren fun de. ADVERTENTIE Prijscorrectie: van 699.-voor 499.- De Brother AX15 portable electronic is een snelheidsmaniak: 12 aanslagen per seconde! Stan daard uitgerust met „word out line out" correctietoets, automatische centrering, marges en under lining, relocatie en repeattoets en vele andere mogelijk heden. Zelfs de prijs is supersnel. Journalisten (links) zijn na de officiële verklaringen van de onderzoeksleiders en woordvoi ogenblikkelijk bij hen aan tafel aangeschoven voor een spervuur van vragen. foto: cees ve BLOEMENDAAL Twee werelden ontmoe ten elkaar in een bijna sprookjesachtige omge ving. Terwijl naar schat ting honderd journalisten gespannen wachten op de eerste mededelingen van politie, justitie en het Ahold-concern over de ontvoeringszaak rond Gerrit Jan Heijn, wandelt een jong bruidspaar de burgerzaal van het stad huis van Bloemendaal binnen. Camera's van de NOS en tientallen foto grafen registreren samen met de plaatselijke bruidsfotograaf het mooie plaatje. Een jong echtpaar onder glinsterende kroonluchters en plot seling in het brandpunt van het wereldnieuws. De lang verbeide persconfe rentie, na welgeteld 111 dagen Volstrekt stilzwijgen, resul teert in een vreemde menge ling van amusement, gespan nen verwachtingen, en toch nog niet beantwoor de vragen. Gerrit Jan Heijn is nog niet vrij, in elk geval niet gevonden, en dat werpt een zwarte schaduw over de „ont knoping" in Bloemendaal. Een ontknoping die geen ech te ontknoping is en waarbij de politie over bitter weinig aan wijzingen en leidraden blijkt te beschikken. Een ontkno ping die zich niettemin in bij zonder grote aandacht mag verheugen van de pers die geen enkel detail wil missen. Rijstkorrels op de trappen van het gemeentehuis: ook deze krant noteert dat, kort voor dat commissaris Kees Sietsma met zoveel woorden zal toege ven dat de hoop op het levend vrijkrijgen van Gerrit Jan Heijn kortweg G.J. zo goed als vervlogen is. Dat sombere nieuwsfeit doet niets af aan de feestvreugde die een bruiloft normaal gesproken begeleidt. Zij-ingang „Die persconferentie heeft ons niet in de weg gezeten", zegt bruidegom R. Wijs (26) uit Santpoort-Noord, kort na dat ambtenaar Helmers zijn huwelijk met E. Triet (24) uit dezelfde plaats heeft voltrok ken. De heer Wijs: „Ik vond het juist wel leuk dat wij in het Jeugdjournaal te zien wa Procureur-generaal de Ruiter: vond het mobilofoonge ruim twee uur na de dracht van het losgeld en betrof het twee ii teurs die wilden contri of het losgeld werkelij; meegenomen. Tijdens overdracht werd niet de mobilofoon gecomi ceerd", aldus Sietsma. R. Zwartendijk, lid v raad van bestuur van 1 stelde „uiterst teleurge te zijn over de wijze w „gelukkig een beperkl tal media in een later urn' gemeend heeft moeten gaan op de lo ontwikkelingen. Da hebben zij naar onze m een snelle afwikkelin de ontvoering nadelig vloed". De Ruiter deelt die ni echter niet. ,,Ik zou n conclusie trekken dat een scherpere regel{ moet komen die de wettelijk zou verhin zijn werk te doen. vraag me af in hoeve regels of een gedraj voor journalisten kun ken. In het huidige 0 tussen politie, justiti pers is het goed m( alle partijen te doordi van de verschillende gen die bij een ontvot zaak in het spel zijn. N leen het belang vai vrije pers, maar ook h lang van het opsporii derzoek en het leven 1 gegijzelde. Die spannii sen verschillende bel is ingebakken, maar i ervan overtuigd dat n die basis verder kan ken". De mediashow in Bloemendaal trok een volle zaal. ren. Alleen jammer dat we niet in de trouwzaal terecht konden. Het stadhuis had de plechtigheid verplaatst naar de raadzaal en we moesten via de zij-ingang naar binnen. In verband met de persconfe rentie was de hele zaak bo vendien een kwartier ver vroegd". De „overval" van de media radio, televisie, dag- en weekbladen op het kleine gemeentehuis aan de rand van Bloemendaal betekent dat de circa zestig ambtenaren vroeg naar huis kunnen. Ter wijl in de burgerzaal om half vier de stoelen dicht bij el kaar worden geschoven, worden boven in het gemeen tehuis de laatste kantoortjes afgesloten. Alleen de receptio niste» mevrouw M. Snoeks, moet blijven. Om eventuele telefoontjes of bezoeken van nieuwsgierige inwoners van de gemeente te kunnen af handelen. De druk van Nederlands meest bekeken, beluisterde en „belezen" persconferentie vertaalt zich intussen niet al leen in spanning maar ook hoge temperaturen. De came ralampen van de NOS, die in alle nissen boven de burger zaal zijn opgesteld, zorgen er voor dat tussen de yuca's, fi cussen en palmplanten in de gemeentezaal een tropische hitte wordt opgebouwd. De zeven zegslieden die achter de tafel hebben plaatsgenomen hebben er zichtbaar last van. Alleen commissaris Sietsma tijdens de ontvoeringszaak van Heineken en Doderer ook regelmatig in de schijnwer pers en politiewoordvoer der Geelof zitten er relatief ontspannen bij. Anders dan bij de ontvoering van Heineken, waar de dag bladpers een prominente rol speelde, is bij deze persconfe rentie een vooraanstaande rol weggelegd voor de televisie. De AVRO blijkt met zijn pro gramma „Opsporing Ver zocht" een gouden slag te hebben geslagen. Alle kijkcij fers worden gebroken als pre sentator Will Simon het Ne derlandse volk de weinige aanwijzingen en bewijsstuk ken voorlegt die de politie heeft weten te verzamelen. In het stadhuis van Bloemendaal zijn liefst vijf monitoren opge steld om alle verslaggevers in staat te stellen dat programma op de voet te volgen. Belang rijke informatie komt zodoen de niet van het forum des kundigen achter de tafel, maar van de beeldbuis. Enkele uren later staat de te lefoon bij het hoofdbureau van politie in Haarlem al roodgloeiend. Heel Nederland lijkt daartoe aangezet door een grootschalige media show aan de klopjacht op de ontvoerders van Gerrit Jan Heijn mee te doen. Drukte Receptioniste mevrouw N. Snoecks slaat dat alles met een soort ingebakken afstan delijkheid gade. „Wat een drukte, wat een drukte!", zegt ze hoofschuddend, nauwelijks verstaanbaar boven het geroe zemoes van journalistiek Ne derland. De burgerzaal, zo veronderstelt ze, is uitgekozen als lokatie voor de persconfe rentie vanwege zijn fantasti sche akoestiek. Zondag traden onder de trappen nog bariton Bernard Kruysen en pianist Gérard van Blerk op. De pia no is voor de persconferentie opzij geschoven, rechts van de foto: cees verkerk meer dan manshoge kerst boom. Terwijl de persconferentie nog in volle gang is, melden zich bij de deur twee doof stomme inwoners van Bloe mendaal, die de persconferen tie graag van nabij willen vol gen. „Ik stuur ze maar naar het politiebureau, daar heb ben ze een teletekst-televisie", besluit mevrouw Snoecks. Echt onder de indruk van het mediagebeuren in het stad huis is de receptioniste al acht jaar in dienst van de ge meente niet. Na enige na denken zegt ze, met toegekne pen ogen: „Ik geloof niet dat dit voor mij een hoogtepunt van mijn werk is. Nee hoor, zeker niet. Dan vond ik die EO-concerten die hier voor de televisie wérden opgenomen veel mooier". PAUL KOOPMAN BLOEMENDAAL De soms voorbarige of onjuiste publiciteit rondom de ontvoering van Gert Jan Heijn is geen aanleiding voor een nieuwe gedragscode van de media. Ook is het niet raadzaam via speciale wetgeving de kans op ontsporingen van radio, televisie of dagbladen te verkleinen. Procureur-generaal mr. J. de Ruiter, oud-minister van justitie en defensie: „Ik zou op dit moment niet kunnen vaststellen in hoeverre de publiciteit rondom de ont voering een nadelig effect heeft gehad. Ik durf me er ook niet over uit te laten of bijvoorbeeld door de uitzen ding van het NOS-journaal het leven van Gert Jan in gevaar is gebracht. Dat zou den we de ontvoerders moeten vragen", aldus De Ruiter. Tijdens de persconferentie in Haarlem schuwden woordvoerders van het Ahold-concern, politie en justitie kritiek op de Neder landse media niet. Met name het NOS-verslag dat een in druk gaf van de overhandi ging van het losgeld bij Arn hem werd gehekeld. Vol gens commissaris K. Sietsma wekte die reportage ten on rechte de indruk dat de poli tie tijdens de overdracht van het losgeld over de mobilo foon ongecodeerd en voor iedereen - goed hoorbaar communiceerde. „In feite

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4